Jlicutue £d&srl|e GTmiranl e Weduwen- en wezenwet bij Kamer in gediend Uitdrukkelijke voorwaarden voor samenwerking Minister Hofstra handelt deel van belastingwet nog af 1 GRENS VOOR UITKERING OP 50 JAAR f1326 per jaar plus f438, f660 of f864 voor kinderen Oud wenst vervroegde verkiezingen Amerikanen lanceren een aap-raket SER: tussentijds geen melkadvies i! Koningin ontving ook vandaag nog aantal adviseurs ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 37 BUREAUS: Steenstra) Directie Redactie Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: J 7.50 pet Kwartaal; 2.55 per maand; 0 59 per week. ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Npgrnrndftiigflr jaarpang no. 11439 Directie: tf OIEMER Hoofdredacteur: Dr. B. D1EMEB LHRISTELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlrh it ahfblrorn myn hert la Icahcnspoct" „Deftige"1 uitrusting Zie pagina 9 (Van onze sociaal-economische redactie.) TAE REGERING heeft vandaag bij de Tweede Kamer het wetsontwerp voor een algemene weduwen- en wezenverzekering ingediend. Voor gesteld wordt een volksverzekering, die alle ingezetenen zal omvatten van 15 tot 65 jaar. De uitvoering berust bij de Sociale verzekeringsbank en de heffing en invordering van de premies geschiedt door de rijksbelasting dienst. In aanmerking voor uitkering komen de weduwen, die 50 jaar of ouder waren op de laatste dag van maand, waarin haar echtgenoot over leed. Na de 65-jarige leeftijd houdt de weduwenuitkering op, en komt de algemene oudcrdomsverzekering tot uitkering. De weduwe, die een eigen kind heeft beneden de leeftijd van 18 jaar, komt in aanmerking voor uit kering, ongeacht haar leeftijd. centage dat geheven wordt over het in komen tot een bepaalde grens. De ongehuwde zelfstandigen zonder kinderen, die na aftrek van sociale pn mies een inkomen genieten van minde dan 1500 worden vrijgesteld van pr« miebetaling. Voor de gehuwden met of zonder kinderen is deze inkomensgrens 2100. Wanneer genoemde inkomen." 100 groter zijn wordt de premie naai verhouding slechts gedeeltelijk ingevor Zij, die gemoedsbezwaren hebben, kun nen van deze verzekering vrijgesteld worden, maar de premie zal dan opge teld worden bij de aanslag in de inkom stenbelasting. Met betrekking tot de overgangsbepa lingen. kan in het algemeen gezegd w den, dat voor hen die op het tijdstip v invoering van de wet. reeds wedu' zijn, dezelfde regels zullen gelden De invalide weduwe komt eveneens on voorwaardelijk voor uitkering in aan merking, wanneer zij op de dag van het overlijden van haar echtgenoot reeds invalide was. Ook wanneer zij invalide is op de dag, dat haar kind de 18-jarige leeftijd heeft overschreden en zij zelf nog geen 50 jaar is, behoudt zij het recht op uitkering. Voor de niet-invalide weduwe houdt in het algemeen de uitkering op wan neer haar kinderen ouder zijn dan 18 jaar en zij op dat tijdstip de 50-jarige leeftijd nog niet heeft bereikt. Een uitzondering is echter gemaakt voor de weduwen, die dan een leeftijd van 45 jaar of ouder hebben bereikt en gedurende de vijf voorafgaande jaren in het genot van een weduwenpensioen zijn geweest. Het weduwenpensioen is vastgesteld op 1326 per jaar. Voor volle wezen jonger dan tien jaar wordt per kind ƒ438 per jaar betaald, voor de wezen van 10 tot 16 jaar ƒ660 en voor v tot 27 jaar, die studeren of door ziekte of gebreken niet in staat lijn een derde van een normaal inkomen te verdienen, ƒ864 per jaar. Voor halfwezen zal de weduwe kindei tijslag ontvangen van het eerste kind »1 tot de leeftijd van 16 jaar en s kaderende en invalide halfwezen tot 17ste jaar. Ook de weduwe die geen duwenpensioen geniet, komt voor deze kinderbijslag in aanmerking. Evenals bij de A.O.W. kunnen de uit keringen bij algemene maatregel van :uur verhoogd of verlaagd worden, naar gelang het indexcijfer van de lonen daalt of stijgt. Hiervoor is ook hetzelfde systeem gekozen. Een even- tuele verhoging van de wettelijke we duwen- en wezenuitkering ingevolge deze wet zal niet in mindering mogen worden gebracht op weduwen- en wez( uitkeringen van particuliere fondsen In de zin van de wet wordt een eigen kind gelijkgesteld met een kind, dat door de weduwe als een eigen kind wordt on derhouden, mits dit reeds het geval was op het moment dat de echtgenoot over leed. Een weduwe wordt invalide geacht, wanneer zij niet in staat is om met ar beid tenminste de helft te verdienen van het inkomen van lichamelijk en geeste lijk gezonde personen. Zij, die weduwe worden maar geen recht op een periodieke uitkering krij gen en de weduwen voor wie het recht op uitkering na verloop van tijd komt te vervallen, hebben krachtens de wet recht op een tijdelijke uitkering van ƒ1326 per jaar. Jonge weduiven De weduwen die jonger zijn dan 27 j»ar. genieten slechts een uitkering over i tijd van zes maanden, dus de helft i genoemd bedrag. De weduwen ouder dan 27 jaar krijgen een tijdelijke uitke ring evenveel maanden langer dan zes Maanden als de weduwe volle jaren ouder is dan 26 jaar. De uitkering kan tchter ten hoogste twee jaar duren en dus tweemaal 1326 bedragen. Indien een weduwe hertrouwt, eindigt baar recht op weduwenpensioen en wordt oen uitkering ineens verleend ter groot te van het jaarbedrag van het laatst ge noten pensioen. Evenals de Algemene ouderdomswet is ook deze wet een sverzekering, waarvoor eenzelfde premiesysteem geldt met een premieper- Vruag deskundig advies «O* de juwtlür-horloger wanneer deze wet reeds van kracht ge weest zou zijn op het moment dat de echtgenoot overleed. Oude, reeds bestaande rechten op we duwen- en wezenuitkeringen worden ook in de toekomst nog uitbetaald, voor zo ver zij de uitkeringen krachtens de nieuwe wettelijke regeling te boven zou den gaan. In geen enkel geval zal de nieuwe wet dus nadelig .werken, maar, in de meeste gevallen gelet op de uitke ringsbedragen, gunstiger. S.E.R.-advies Vergeleken bij het S.E.R.-advies over een algemene weduwen- en wezenverze kering valt het op, dat ook de regering de grens van 50 jaar heeft aangehouden. Het wetsontwerp wijk echter in gunstige zin van het advies af, waar het geldt de weduwen, reeds uitkering genoten, maar hiervan vervallen geraken. Dan zal een leeftijdsgrens van 45 jaar aangehouden worden. Vergeleken bij het S.E.R.-advies is ook de regeling voor de invalide weduwe gunstig. Zij geniet niet alleen eenzelfde uitkering als de andere weduwen. (In de S.E.R.-commissie die het advies voor bereidde was ook 'hiervoor zelfs geen meerderheid), maar de regering heeft voor de invalide weduwe een extra gun stige regeling ontworpen. Voorts zijn de uitkeringsbedragen die de regering voorstelt alle hoger dan de bedragen van de S.E.R. (Lie vervolg op paginr 5) Tweemaal is het demissionaire kabinet gisteren nog bijeen geweest: de ene keer zakelijk in de Trèveszaal in Den Haag (zie boven), de andere keer feestelijk in Vlaar- dingen, al was het dan een galgemaal (onder). De over zichtsfoto boven toont om de tafel van geheel links, de heren J. G. Suurhoff, E. H. v. d. Beugel, J. M. A. H. Luns, A. A. M. Struycken, W. Drees, J. Middelburg (secretaris van de ministerraad), J. M. L. Th. Cals, J. van Aartsen, G. Ph. Helders, J. Zijlstra, C. Staf, mej. M. A. M. Klompé, achter haar gedeeltelijk zichtbaar I. Samkalden, H. B. J. Witte, H. J. Hofstra en, met de rug naar de camera, A. Vondeling. Verwijten van P.v.d.A. en K.T.F. zei prof. Oud. En hij vervolgde: „Uit het optreden van de P.v.d.A. blijkt, dat zij voor de eisen van een werkelijke demo cratie geen begrip kan opbrengen. Prof. Romme, die het prof. Oud kwa lijk nam dat hij, alvorens zijn advies aan de Koningin uit te brengen, reeds had aangekondigd voor vervroegde verkie- de P.v.d.A., de heer E. Vermeer, heeft gisteren naar j KVp" de kabinetscrisis voor de radio gezegd, dat zijn partij zinspeling op de verkiezingen, tot samenwerking bereid is. „Maar", zo voegde hij eraan toe, „alleen dan als een vooruitstrevend program ons de kans biedt de welvaart, produkt van gemeenschappelijke arbeid, rechtvaardig te verdelen." DE voorzitter t aanleiding v Gisteren heeft H.M. de Koningin op het Huis ten Bosch nog een aantal adviseurs en fractievoor zitters geraadpleegd. Dit is de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers. De stemming over de belastingwet In het Kamerverslag is gisteren een betreurenswaardige vergissing geslopen Bij de Kamermeerderheid die voor het amendement-Lucas stemde, werd nl. ver zuimd de drie stemmen van de Staat kundig-Gereformeerde Partij te vermel den. Onder de 88 voorstemmers, die hier mee het lot van het kabinet bezegelden, behoren dus: KVP, AR, CH, VVD en SGP. Wij bieden voor deze omissie onze verontschuldigingen aan. Ook mr. J. W. Burger, de socia listische leider in de Tweede Kamer, werd door H.M. de Koningin ontvangen. HET AMERIKAANSE leger heeft vanmorgen in Cape Canaveral een Jupiter-raket met een levend aapje in de neuskegel gelanceerd. De Jupiter is een geleid projectiel voor middelgrote afstand. Voor zover be kend is dit de eerste poging van de Amerikanen om een aap die tot de hoogste orde der zoogdieren be hoort de ruimte in te schieten en levend op aarde terug te brengen. Het zal voor de wetenschap van het grootste belang zijn, dat het diertje de reis door de ruimte en vooral de terug keer In de atmosfeer overleeft De Ju piter maakt geen bijzonder lange reis en in de loop van vanmiddag zou vermoe delijk het lot van de aap al bekend wor den. Dat wil zeggen: wanneer men erin slaagt de neuskegel op te vissen uit de ie route van de raket is niet bekendge maakt. De Jupiter heeft slechts korte tijd nodig om zijn maximum-afstand van 1600 kilometer af te leggen. De beroemdste ruimtevaarder is tot dus ver het Russische Laika.hondje ge weest. dat op drie december 1957 in de tweede Spoetnik de ruimte in werd ge schoten, doch omkwam kort nadat de kunstmaan in haar baan om de aarde was gekomen. De Amerikanen hebben tot nu toe alleen drie witte muizen in Thor-Able-raketten van de luchtmacht gelanceerd. Deze zouden na eer reis van 9000 kilometer In de oceaan terecht zijn gekomen, maar de neuskegel is nooit gevonden. De lancering van de Jupiter-raket was streng geheim gehouden en pas enige tijd na de lancering die overigens door de enorme vlammen en dikke rook wolken nie onopgemerkt bleef werd een simpele verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd dat „de neuskegel van dit projectiel een dier van de orde der primaten bevat voor het uitvoeiren van een biomedisch experiment". Waarnemers nemen aan dat de Ameri kaanse geleerden het voor 't aapje alle maal zo comfortabel mogelijk hebben gemaakt op zijn vlucht, die hem tot meer dan 900 kilometer boven het aardopper vlak sou moeten voeren. Ook de voorzitter van de fractie in de K.V.P. in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme. verklaarde zich tot samenwerking beleid. Maar de leider van de K.V.P. stelde even eens een uitdrukkelijke voorwaarde. Wij willen geen samenwerking tot elke prijs, zei prof. Romme op de gis teren gehouden partijraadsvergade ring van de K.V.P. En hij voegde aan toe: De prijs van de socialistische kamerfractie, die het overleg in de Kamer kapot maakt, zullen, kunnen en mogen wij niet aanvaarden." Verder heeft de voorzitter van VVV, prof. mr. P. J. Oud, zijn mening ten beste gegeven en gisteravond voor de radio een pleidooi gehouden voor ver vroegde verkiezingen. „Er zal een nieuw komen", zei prof. Oud. Pro), mr. C. P. M. Romme stapt uit zijn Volkswagen om even later de trappen van het Huis ten Bosch te bestijgen. „Naar mijn mening zal bet de beste op lossing zijn, dat aan de vorming van dat kabinet een nieuwe verkiezing van de Tweede Kamer zal voorafgaan". De P.vd.A. heeft de crisis geforceerd, De fractievoorzitter van de KVP zei ernstig ontstemd te zijn over het gebeu ren in de Kamer. Hij vond zich geen martelaar. Maar de P.vri.A. kan zich misschien dat wél gaan voelen. Het is, zei prof. Romme, aan de kie zers om hun oordeel over de vraag, wie voor het gebeurde verantwoordelijk is, te vellen. Het is voor ons het wijste alleen de feiten -te geven en de Nederlandse kiezer is verstandig genoeg om dan zijn oordeel te vormen. Op de partijraadsvergadering van de KVP sprak de voorzitter, mr. H. W. van Doorn, nog de volgende scherpe woordèn: „Een groep in de P.v.d.A. heeft de huidige regeringscrisis ver oorzaakt en daarmee een jammerlijke daad gesteld, die men niet van zin nige mensen had mogen verwachten. De ene crisis heeft de andere uitge lokt en Nederland rit nu met de brokken". Voor een uitvoeriger verslag van de partijraadsvergadering van de KVP zie men pagina 5. Alsof er geen vuiltje aan de luebt was, zo genoeglijk was het demis sionaire kabinet gisteravond bijeen in Vlaardingen. Weinige uren na dat de ministers en staatssecreta rissen hun ontslag aan H.M. de Koningin hadden aangeboden, resp. hun portefeuilles ter beschikking hadden gesteld, reden zij naar het Vlaardingse Delta-hotel, waar zij in de dinner-room, boven het door de stormachtige wind woelige wa ter van de Waterweg, in opgewek te stemming aanzaten aan een diner. Dit ter gelegenheid van het afscheid van mr. J. Algera. die rnige tijd geleden ontslag verkreeg uit zijn ambt van minister van ver keer en waterstaat. Reeds lang te voren was deze avond vastgesteld. Onder de huidige omstandigheden wekte het de indruk een veel bre der afscheid te zijn Minister prof. dr. J. Zijlstra ver zekerde ons intussen na afloop, dat aan deze bijeenkomst zeen wijder strekking mocht worden toege kend dan de opzet: een feestelijk afscheid. Minister Luns nam de honneurs waar. De stemming aan de dis was hijzonder opgewekt en gedurende de drieëneenhalf uur die men in het hotel vertoefde, voerden hunne ex cellenties en hun echtgenoten een zeer geanimeerde conversatie. Di verse malen werd er gespeecht, waarbij zeer waarderende woorden tot mr. Algera werden gesproken, onder andere door de minister president. De oud-minister mocht ook een geschenk in ontvangst ne men: het boekwerk „De Bijbel in steen en schrift". Mevrouw Algera werd een boeket rode anjers aan geboden. Om vijf over half elf waren het de heer en mevrouw Algera. die het hotel als eersten verlieten, kort daarna gevolgd door de overige ministers. Minister Hofstra keek bepaald somher. Dr. Drees maakte een vermoeide indruk. Hij liep enigszins moeilijk. O In overeenstemming met het voorstel van de commissie ontwikkeling national* economie heeft de S.E.R. gistermiddag zoals verwacht tijdens een geheime sitting besloten aan de regering geen Interimadvies te brengen over afschaffing of vermindering van de consumenten subsidie op melk. Ook in de raad bleken de meningen ver deeld te zijn en men achtte het onjuist op dli't punt met een gedeeld advies bij de regering te komen. De kwestie van de melksubsidie zal nu behandeld worden in het definitieve advies, dat ook over de huursubsidies zat handelen en dat op gijn vroegst pas over enkele maanden zal worden uitgebracht. Transportorganisatie Europese verdediging Kolonel b.d. K. C. A. Colette, directeur van de NIWO heeft het plan opgevat een transportorganisatie voor de Europese verdediging op te richten, die hulp kan bielen in tijden van nood bij het wegver voer in Navo-verband. Weekeinde met wind en buien in de daaraan voorafgaande vylf weken. De depressie* zjjn zeer actie/ geworden en hebben de barometers ook in ons land aanzienlijk doen dalen. In de afgelopen nacht passeerde er weer een regengebied met op de meeste plaatsen 5 10 milli- De wind ruimde naar west en Is belang rijk zachtere lucht gaan aanvoeren. Met de zeer krachtige westelijke luchtstroom trekken nog enkele storingen snel «ia Enge land naar onze omgeving. Morgen zal er weer een depressie bo nen de Noordzee arriveren, zodat wij na veel mooie her/stzondagen, morgen toch enige regen en ook meer wind in het vooruitzicht moeten stellen. Lagere temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele opklaringen, maar ook hier en daar enige regen. Vannacht plaatselijk mist en in het binnenland temperaturen om het vries punt. Morgen Iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 14 dec.: Zon op 8.40, onder 16.28, Maan op 11.06, onder Jjl.15. Maandag 15 dec.: Zon op 8.01, onder 16.28. Maan op 11.36, onder 22.24. Op 18 december E K. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Luxemb Partje éi half hew goh. bew half bew zzw wzw BEGROTING BLIJFT VOORLOPIG LIGGEN GUINEA LID V.N. De Algemene Vergadering der Ver Naties heeft Guinea gisteravond met al gemene stemmen aangenomen als 82ste lid van de Verenigde Naties. Alleen Frank rijk onthield rich van stemming. (Van een onzer redacteuren.) jyjINISTER H. J. HOFSTRA zal maandag om 1 uur nog één keer in de Tweede Kamer verschijnen om zijn belastingwet, waarover het kabinet gevallen is, verder te laten behandelen. Het is zeer ongebruikelijk dat een minister die zijn ontslag heeft aangevraagd, niettemin de zaak af handelt waarover het conflict is ontstaan. Verdere behandeling van de be lastingwet is echter noodzakelijk. Immers, anders zouden op 1 januari benzine, auto's, banden, bier, televisie toestellen en sigaretten goedkoper wor den door het vervallen van de verhoogde omzetbelasting. Daartegenover zouden de ilgaren duurder worden. Kamer en kebi- ïet zijn het erover eens, dat deze toestand ongewenst ls. Daarom gaa/t de verlenging de verhoging der omzetbelasting er maandag a.s. door. De andere belastingkwesties, nl. de verlenging van de hogere vermogens- en ennootschapsbelastlng, alsmede de ver vroegde afschrijving en de investerings aftrek. zullen echter niet verder worden behandeld. Dit zal In de loop van het vol gende jaar kunnen gebeuren met het nieu- terugwerkende De regering heeft verder de Kamer ver zocht alleen nog drie naturalisatie-wets ontwerpen te behandelen. Alle overige wetsontwerpen gaan van de agenda af. El zullen in het parlement ook geen be grotingshoofdstukken meer door het hui dige kabinet worden verdedigd, zoals dr. Drees gisteren meedeelde na een kabl- netazitting, die van twee uur tot kwart over vijf duurde. De begrotingen van oor log, marine, verkeer en waterstaat, so ciale zaken en volksgezondheid en zaken overzee, alsmede de wet op de middelen de begrotingen van het gemeentefonds, we kabinet, omdat hier da mogelijkheid te* aoheepwaartfood* en hrt sUstabednji „Artillerie-Inrichtingen", zullen dus blij ven liggen tot er een ander Kabinet i». Ter verdere behandeling (en aanvaar ding) van het wetsontwerp inzake de om zetbelasting e-d. heeft minister Hofstra inmiddels bij de Kamer een nota van wij ziging ingediend, behelzende de door da Kamermeerderheid gewenste termijn van eén in plaats van twee jaar. De Koningin heeft gisteren op het Hu» ten Bosch de gehele dag mondelinge ad viezen gekregen, en wel van de Kamer voorzitter* Jonkman en Kortenhorat. da vice-president van rie Raad van Stale dr. Rutgers en de fractieleiders Burger (v>c.), Romme (kath. v.)en Bruins Slot (a.r.). Vandaag ontving H.M. achtereenvolgens de fractieleiders Oud (lib.), Gortzak (dis sidente comm.). De Groot 'comm.), Zandt en Tilanus 'c.h.L He4 Is gebruikelijk dat deze mondelinge adviezen achteraf ichriftelljk worden beveatigd. Dit weekeinde vertrekken de ministers -uns en Staf met staatasecretans v. d. Beugel naar Parijs, waar volgende week de halfjaarlijkse ministersconferentie van de NAVO wordt gehouden. Minister Luns Is daar voorzitter. Maandag zijn er bij eenkomsten van de Westeuropese Unie, de O.E.E.S. en de Raad van Europa. Da kabinetscrisis heeft evenwel een spaak het wiel gestoken van de interparle mentaire Beneluxraad. die op 19 en 20 december in Den Haag gehouden zou worden. Van de drie partners beleven *r* twee een kabinetscrisis! Nedes an Ltmamburg- .m

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1