Kabinetscrisis tekent zich thans af Boycot van Nederlandse vertegen woord i ging Jlieutuo ^eilisrlje (ü'outunl Spanning in kabinet en Kamer Grote politieke bedrijvigheid Paul de Groot is nog niet tevrêe Majoor van tot 3 jaar Bonn en 10 veroordeeld maanden Betekenis van Serofs ontslag DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 BUREAUS Steenstraai 37 Directie Redactie Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11437 Be grot in gstekort Hoofdredacteai LURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcfi It ahtbltutn myn bert in tcgtienspoct" 1 bijna Zie pagina 3 2,5 miljoen (Van onze parlementaire redacteur) J^OND HET BINNENHOF was gisteren en vandaag i grote politieke activiteit waar te nemen. Een bewijs, dat alle partijen de situatie somber inzien. Het zag er vanmiddag naar uit, dat het vierde kabinet Drees alleen nog te redden was als de socialistische fractie nog water in de wijn zou doen. Er was echter praktisch geen weg terug voor haar, na de duidelijke verklaring, die de heer Burger eergisteravond heeft afgelegd. D |E MINISTERRAAD kwam giste- bijeen. Het ligt voor de hand, dat de ministers de vraag heb ben besproken of het starre stand punt van de heer Hofstra eventueel kon uitgroeien tot een kabinets standpunt. Voor de politieke ontwik keling was deze vraag echter nauwe lijks interessant. De dreigende ver klaring van mr. Burger, afgelegd op Zuivering van CPN gaat verder De zuivering van de C.P.N, is Paul de Groot, de algemeen secretaris, nog niet ver genoeg gegaan. In zijn opdracht zijn thans weer enkele honderden leden ge royeerd, onder wie het oud-Kamerlid mevrouw B. van den Muyzenberg-Wil- lemse, die bekend stond om haar sym pathie voor bij vorige gelegenheden uit gestotenen. Tot nu mochit deze oude com muniste in de partij blijven, maar thans heeft De Groot het kennelijk welletjes gevonden. Meermalen heeft mevrouw Van den Muyzenberg namelijk laten blij ken, dat zij een andere gang van za ken zou waarderen en dat is iets waarte gen Paul de Groot zonder pardon optreedt. De zuivering heeft zich niet beperkt tot de hoogste regionen. Ook wankel- moedigen in de afdelingen zijn door de banbliksem van de secretaris getroffen. Dit alles zou op Tweeda Kerstdag, op het C.P.N.-congres, worden medegedeeld, maar in afwijking van de plannen van de reorganiserende en royerende partij secretaris is het uitgelekt. Sjoekairy in V.N.: Algerijnse oorlog betekent einde Vijfde Republiek „Als het Algerijnse vraagstuk onopge lost blijft, betekent dit het einde van de Vijfde Republiek. Premier De Gaulle zal zich dan moeten terugtrekken om het laatste hoofdstuk te schrijven van zijn memoires. Allah alleen weet, wat dan zal volgen." Dat verklaarde Ahmad Sjoekairy Saoedi-Arabië voor de politieke sie van de V.N., waar het debat over Algerije gisteren werd voortgezet. De Franse afgevaardigde was niet aan wezig. Zoals bekend heeft de Franse de legatie uit protest tegen het behandelen van. het vraagstuk de 'vergadering ver laten. Sjoekairy drong er bij de V.N. op aan, steun aan de zaak van Algerijnse onaf hankelijkheid te verlenen door onderhan delingen met de regering in ballingschap. „Algerije is er niet op uit iemand te verslaan." zei hij. ..Het land streeft slechts naar vrijheid en onafhankelijk heid Hij voegde eraan toe, dat onaf hankelijkheid voor Algerije zal leiden tot een federatie van dit land met Tune- sic en Marokko. Een dergelijke federatie noemde hij de enige oplossing die hoop geeft op vriendschappelijke betrekkingen tussen Frankrijk en alle Arabische staten. Sjoekairy waarschuwde ten slotte dat bij voortzetting van de oorlog de exploi tatie van olie in Algerije wel eens een riskant bedrijf zou kunnen blijken. Sjafruddin niet in Malakka De immigratiediensten van Singapore en Malakka hebben medegedeeld, dat naar uit een onderzoek kan worden afgeleid, de premier van de Indonesische tegen regering, Sjafruddin Prawiranegara zich niet in Malakka of Singapore bevindt, zoals de Indonesische consul-generaal te Singapore had verklaard. Koninklijk gezin viert kerstfeest Op 23 december 's middags om half vijf komt de koninklijke familie met het per soneel van de houtvesterijen en het per- •oneel van paleis Het Loo in de toneel- Het Loo bijeen om daar het de zgn. Fakkeldragersdag, heeft niet alleen betrekking op het kabinet, maar ook op de verhouding in de Kamer. Aangezien het socialisten zijn, die Kamer en Kabinet wilden doen bukken voor hun eisen, leek het onwaarschijnlijk, dat minister Hof stra vanmiddag in de Tweede Kamer het „onaanvaardbaar" tegen de motie-Romme en de amendementen- Lucas kon uitspreken namens het ge hele kabinet. In eerste aanJeg zou er dus sprake zijn van een ministeriële crisis. Een eventueel ontslag van minister Hofstra kon de andere socialistische ministers niet on beroerd laten. Daar de „zeven punten" „Europese" vliegtui gen naar Hongkong? (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteravond tonder hoofdelijke stemming (met alleen de communisten tegen) een motie van de lieer F. J. Goedhart (soc.) aanvaard, waar in de medewerking van de regering wordt •aagd voor het sturen van een vlieg- naar Hongkong door elk der aange sloten landen bij de Raad van Europa. Deze vliegtuigen zullen de ongeveer dui zend zieken en onde vluchtelingen van Europese afkomst, die in Hongkong in benarde omstandigheden leven, naar elders moeten vervoeren. Minister Luns beloofde na te gaan hoe de in dese (ook door K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H. onder tekende) motie geuite wens kan worden verwezenlijkt. Verongelukt. De 80-jarige fietser C. Hoogenboom uit Den Helder is gisteren om het leven gekomen, toen een onver wachte windstoot hem aan het slingeren bracht en hij in botsing kwam met militaire vrachtwagen. De Amerikaanse luchtmacht heeft een transportvliegtuig in gebruik genomen dat ontwikkeld is door de Hiller vliegtuigfabrie ken in Californië en dat, daar het een combinatie is van hef- schroefvliegtuig en traditioneel type, op elk gewenst punt kan opstijgen en landen. Boven: de X-18 als helikopter, daaronder het toestel in een meer traditio nele vorm, maar nog zo dat het genoeg heeft aan een zeer korte landingsbaan, en onder: het toe stel als vliegtuig. In de laatste vorm is het het zuinigst in ge bruik en heeft het het grootste laadvermogen van de heer Burger na overleg met de socialistische ministers zijn opgesteld, ligt het voor de hand, dat alle socialistische bewindslieden het voorbeeld van de heer Hofstra zouden moeten volgen. In dat geval zou het lot van het kabinet-Drees zijn bezegeld. Merk avaar dig Als het kabinet zou vallen, ontstaat er een heel merkwaardige stituatie. Het is nauwelijks aan te nemen, dat een demis sionair kabinet, zolang daar socialisten in zitten, bereid is met voorstellen te komen de belastingverhogingen alsnog met één jaar te verlengen. De crisi6 is ontstaan door de eis der socialisten, die deze verhogingen met twee jaar willen verlengen, maar de wetten lopen 31 de cember af. Als men dus geen ingenieuze oplossing vindlt, zou dat betekenen, dat met ingang van volgend jaar onder meer de benzineprijs omlaag gaat en een aan tal artikelen (sigaretten, bier, televisie toestellen, radio's, personenauto's, motor rijwielen en banden) goedkoper worden. Verder zullen de vermogens- en vennoot schapsbelasting naar beneden gaan. Maar er zijn ook nadelen: de sigaren worden duurder, omdat de omzetbelasting weer wordt geheven. Ook de gunstige tijdelijke voorzieningen voor de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving komen te vervallen. In dit licht bezien is het nog merk waardiger, dat de socialisten in kabinet en Kamer niet bereid waren mee te gaan met de meerderheid van de Kamer om de voorstellen tot belastingverhoging slechts met één jaar te verlengen. Hun beroep op de budgetaire noodzaak om de belastingen met twee jaar te ver hogen, komt op deze manier wel in een heel vreemd daglicht te staan. SPANNING Men zou aan deze foto niet zeggen dat er in het hart van de Resi dentie zulk een spanning heerst. Waar in een woelige stad als Den Haag is het rustiger dan rondom de Hofvijver? De meeuwen heb ben er hun winterkwartier betrok ken en ze voelen zich er bijzonder thuis. Maar achter deze rust is het politiek beweeg van het Bin nenhof. De meeuwen zullen wel overwinteren, maar het kabinet. Ook Luxemburg in moeilijkheden In Luxemburg Is men er niet in gedaagd ren oplossing te vinden voor de kabinets crisis en het gevolg is dan ook dat groot hertogin Charlotte het ontslag van de coalitie-regering heeft aanvaard. Het was ccn coalitie van socialisten en rooms-ka- tholleken, met als premier Pierre Frle- den (r.k.) Frieden verzocht de Groothertogin om het ontslag van zijn regering, nadat zoals gemeld vier socialistische minis ters waren afgetreden. Zij deden dit uit protest tegen een motie in het parlement, waarin kritiek werd geleverd op de mi nister van transport en justitie, Victor Bodson. Bodson wordt ervan beschuldigd, te hebben nagelaten een rapport uit te bren gen bij de procureur-generaal, over een poging tot omkoping door een particuliere firma, die belang had bij een bouwproject van de staat. Minister Bodson heeft toegegeven dat hij geen melding heeft gemaakt van de poging tot omkoping, doch hij achtte dit ook niet nodig, gezien 't feit dat de fir ma niet is toegestaan voor de bouw in ta schrijven. De katholieken en liberalen steunden de motie tegen Bodson, de so cialisten stemden tegen en de commu nisten onthielden zich van stemming. Onhoudbare toestand in Peking HET ziet er naar uit, dat de bureaus van de Nederlandse zaakgelastigde in Peking als gevolg van een langdurige staking van het Chinese per soneel gesloten moeten worden. In westelijke diplomatieke kringen vraagt men zich - verwonderd af, waarom de communistische regering niets doet om het arbeidsconflict te regelen, vooral omdat de aanleiding van het con flict zeer onbelangrijk is. Gevreesd wordt, dat naar aanlei ding van de onbelangrijke huiselijke kwesties op de Nederlandse bureaus ook stakingen zullen uitbreken op de vertegenwoordigingen van andere westerse landen. Het is namelijk niet onmogelijk dat de bureaus van die landen worden getroffen, die, even als Nederland, de regering van com munistisch China wel hebben er- Mal van Het InntteMt to kend, maar tegen toelating van Peking tot de Verenigde Naties zijn. De moeilijkheden op de Nederlandse vertegenwoordiging zijn 20 oktober be gonnen. Op die dag drongen twee Chi nese bedienden, die ontslagen waren, het bureau van de zaakgelastigde, mr. B. J. Slingenberg, binnen. Mr. Slingenberg had geweigerd hen te ontvangen en ge zegd. dat zij de kwestie met de perso neelschef moesten bespreken. De Neder landse zaakgelastigde pakte de indrin gers dan ook in de kraag en zett buiten de deur. De volgende dag gaf de vakbond een stakingsbevel aan de 42 personeelsleden van de legatie-vertalers, kamerdienaars, koks. chauffeurs, enz. Deze staking duurt nu al twee maan den. Ondanks langdurige onderhandelin gen door tussenkomst van buitenlandse vertegenwoordigingen eist de vakbond nog steeds, dat mr. Slingenberg persoon lijk zijn verontschuldiging aan de twee Chinezen zal aanbieden. De Nederlandse zaakgelastigde voelt hier niets voor. Het op zichzelf onbelangrijke inci dent heeft ernstige gevolgen gehad. Een diplomatieke missie in China kan immers niet lange tijd de diensten het Chinees personeel missen. Vooral de vertalers zijn onontbeerlijk. Het werk moet nu op de bureaus blijven liggen. Een andere narigheid is, dat de echt genoten van de Nederlandse diplomaten elke morgen vroeg voor de „coöperatie voor buitenlanders" in de rij moeten gaan staan om levensmiddelen te kopen. Zij moeten voor dertien mensen onder wie een aantal kinderen zorgen. Inmiddels heeft de winter zijn intrede in Peking gedaan. Elke dag wordt het kouder en het is voor de drie Neder landers, de zaakgelastigde, zijn raad en zijn kanselier, een hele opgave de ver warming van het complex van drie ge bouwen gaande te houden. De meeste in Peking aanwezige diplo maten zijn van mening, dat de dienst van de Nederlandse zaakgelastigde sys tematisch wordt geboycot. De toestand komt hen bijzonder ernstig voor, gezien de houding, die de Chinese regering te genover de kwestie heeft aangenomen Mr. Slingenberg heeft namelijk de be middeling ingeroepen van de chef van het protocol van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken. De Nederlandse zaakgelastigde kreeg echttei ten antwoord: „Het gaat hier om een gewoon arbeidsconflict. Het valt niet onder mijn bevoegdheid. Ik kan er niets aan doen." President Eisenhower: Alleen hereniging door vrije verkiezingen PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren duidelijk laten uitkomen, dat de Verenigde Staten de kwestie- Berlijn koppelen aan de kwestie van de Duitse hereniging. De Verenigde Staten zijn nog steeds van mening, dat Duitsland alleen door middel van vrije verkiezingen herenigd kan worden, zei de President gisteren op zijn persconferentie. Zolang alle mogendheden niet een andere regeling hiervoor hebben gevi den, heeft het Westen de plicht dat is zelfs meer dan een recht de vrijheid van het westelijk deel v Berlijn te verdedigen. Op de vraag of hij in de boodschap aan Chroesjtsjef iets had gevonden, dat de spanning rondom Berlijn zou kun nen wegnemen, antwoordde Eisenhower dat dit niet het geval was. Uit Bonn werd gisteren gemeld, dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, op de conferentie Conferentie over visserij grenzen De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren besloten, in het voorjaar van 1960 opnieuw een confe rentie te houden over het zeerecht, on danks waarschuwingen van verschillende landen dat zij eerder nieuwe visserijgren- zen zullen vaststellen. De conferentie zal zich bezighouden met het vraagstuk waarop de laatste con ferentie over het zeerecht is gestrand: de uitbreiding van de traditionele drie- mijlsgrens. Somige landen hebben zoals bekend hun grenzen al verplaatst tot twaalf mijl uit de kust. NEGEN DODEN BIJ BOMAANSLAG Twee voormalige leden van eon reli gieuze sekrte te Chatsworth in Californië. die zich „Fontein van de wereld" noemt, zijn vandaag door de politie gearresteerd in verband met een bomaanslag waarbij gisteren tenminste negen mensen om het leven kwamen. Onder de slachtoffers bevonden zich twee kinderen en de leider van de sekte, een voormalig havenarbeider met een lange straflijst. Hij noemde zich „Mes sias". Tegen boom gebotst. De 40-jarige H v, Loo uit Gulpen is gisteren in Huls berg om het leven gekomen, doordat hij met zijn auto in volle vaart tegen een boom botste. Het slachtoffer laat een vrouw eh twee kinderen achter. 99 99 i buitenlandse zaken, die zondag in Parijs begint, zal voor stellen om de Russische plannen te ver- Diplomatieke waarnemers In Moskou zijn van mening dat de afzetting van politiechef Serof een stap kan betekenen in de richting van de decentralisatie van het Russische veiligheidssysteem. Deze mening wordt gedeeld doo^ een groot aantal ambassadeurs. Gedurende bijna het gehele 41-jarige bestaan van de Sowjetunie was dc post van chef der geheime staatspolitie, een van de machtigste die men kende. Deze functionaris was alleen verantwoording verschuldigd aan de hoogste topman in het Kremlin. Het ligt nu in de lijn der verwachtingen dat een weinig bekend persoon Serof zal opvolgen. In Moskou doen geruchten de ronde dat Serof zelf een functie in het leger zal krijgen. Betancourt president in Venezuela De regering-Junta in Venezuela zal het bewind moeten overdragen aan Romula Betancourt, de kandidaat van de Demo cratische actiepartij, die bij de presidents verkiezingen van afgelopen zondag een royale overwinning heeft behaald op zijn tegenstanders, onder wie schout-bij-nacht Larrazabal, de populaire voormalige chef van de junta. Betancourt is begonnen met het bekendmaken van een groot aantal reorganisatie-plannen. Bommenwerper zoek. Zestien vliegtui gen van de Britse lucthmacht zoeken bo ven de zee bij Borneo naar een Shackleton* bommenwerper van de R.A.F., die dins- een bemanning van tien kop- boord is verdwenen. Regen of sneeuw De Bilt verwacht tol mor genavond: Hedenavond en kele opklaringen en In het oosten van het land tem peraturen om het vriespunt. Daarna overwegend zwaar bewolkt met HJdeltJk re gen of natte aneeuw en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Ma tige tot kraehtlge wind uit zuidelijke riehtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 12 december: zon op 8.38 uur, onder 16.28 uur. Maan op 9.48 uur, onder 18.55 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur (Van onze correspondent.) BONN, donderdagmorgen. ZOALS de schoenlapper Wilhelm Voigt, die met behulp van een handjevol soldaten de gemeentekas van Köpenick gapte de geschiedenis in is gegaan als „de kapitein van Köpenick", zal de beroepsloze Robert Schneider als „de Majoor van Bonn" bekend blijven. Gistermiddag werd deze voormalige „chef-psycholoog" vasi de Westduitse strijdkrachten door de rechtbank in Bonn tot een gevang ernes tr af van dr.t jaar en tien maanden veroordeeld, me: aftrek van de twee jaar. die hij in voorarrest heeft gezeten. Daarmee is 'n eind gekomen aan de grootste komed.e van de na-ooriogse Duite krijgsge schiedenis, die maandenlang vele ge moederen in beroering heeft gebracht. Grootste komedie kri j gsgeschiedenis uit Westduitse a-erd de 39-jari(ge Schciei- 2 jaar geleden gearresteerd, toen oleek. dat hij zonder endge bevoegd heid of papieren de functie van chef psycholoog bij de pas opgerichte West duitse strijdkrachten vervulde. *n de rang van majoor medische dienst, tij kreeg de opdracht de rekruten psy chologisch te testen waarvoor hij een ■jitvoerige „handleiding" schreed. Ruim een miljoen dienstplichtigen waren al naar zijn instructies „getest" en wel of niet voor de dienst geschikt vertelaard, toen men het bedrog ontdekte.... Schneider., die reeds een langdurige op- lie h tersloopbaan achter de rug had. ver klaarde indertijd, dat zijn orlgimeJe do cumenten In de oorlog verloren w gegaan. Hij legde toen een aantal af schriften van examenpapieren over, die hem als arts. doctor in medische weten schappen en filosofie, psychiater, neu roloog, psycholoog, oud assis tent-arts bij de weermacht en bezitter van twee diploma'6 juridisch staatsexamen, kwa lificeerden. Alle papieren bleken echter vals te zijn en na een uitgebreid onderzoek kwam ook uit. dat de man geen DuMser. maar Oostenrijker was. Schneider heeft zijn vervalsingen en be drog bekend. De rechtbank veroordeel de hem dan ook voor wat hij was: een bijzonder handige en oharmante op lichter. die met zijn praktijken duizen den mensen bij de neus heeft gehad. jlt wzw wzw zzw NNW li li

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1