Rompen van vissersschepen hebben verkeerde vorm mèmïA VenkcJk QEffiEEEl Materialisme van deze tijd beïnvloedt ook het kind Eerste NCRV-quizprijs werkelijkheid geworden Storm langs kust; goed weer 0111 de Noord Vader en broer hoogst verbaasd over arrestatie NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 Krasse uitspraak ran F AO's Jan Olaf Traung Schej: len verbruiken 30 tot 60 procent brandstof te veel (Van een onzer visserijmedewerkers.) HET OVERGROTE DEEL van de vissersvaartuigen gebruikt ongeveer dertig percent meer brandstof dan nodig is bij rustig weer en zelfs zestig percent meer dan beslist noodzakelijk is tijdens ruw weer. Deze kras se uitspraak is van de chef van de scheepsbouwafdeling van de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Zijn naam? Jan Olof Traung, een rijzige figuur, die meehelpt de vissers van vrijwel alle landen veel meer vis te leren vangen. Indrukwekkende resultaten zijn reeds verkregen. De wereldvisproduktie steeg met miljoenen tonnen per jaar dankzij het toepassen van moderne visserijmethoden. Jan Olof Traung ad viseert bij de scheepsbouw. Hij kwam in Israël, in Tunesië, maar ook met andere adviseurs in India en bij de nederzettingen aan de Amazone in Bra zilië. Met zijn uitspraak over het hoge brandstofgebruik raakt de heer Traung meteen de kern van een van de belangrijkste problemen in het visserijbedrijf. Ook in het bedrijf van ons land. De kosten van het brand stofverbruik liggen hoog. Traung heeft ook de oorzaken van het te grote brandstofgebruik aangegeven. Gebaseerd op wetenschappelijke onderzoe kingen in vele landen en het testen van alledaagse scheepsmodellen en van nieuwe modellen van vissersvaartuigen in proeftanks te Rome kwam hij tot de conclusie, dat de rompen van de meeste schepen een verkeerde vorm hebben. Straks op het congres over het bouwen van moderne schepen, dat in 1959 in Italië wordt gehouden, zal daar ongetwijfeld meer over worden gezegd. Door gebruik te maken van de dellen van (««vissersvaartuigen Traung en de andere expert» var FAO in ataat in de proeftank» vreemdste scheepsrompen te beproeven. Daarbij zijn rompen getest, die na~ lijk» nog de vorm van een schip had den. De resultaten toonden echter aan dat schepen met een romp waarvan do grootste waterverplaatsing in het mid- schip is ondergebracht, minder brand stof gebruiken din de schepen, waar van door de vorm van de romp de wa terverplaatsing over het gehele schip is verdeeld. En het grootste deel va vissersschepen in de landen van West- Europa behoort tot deze. tweede gorie van schepen. Jammer Veel geld en tijd worden door de FAO aan deze onderzoekingen gespendeerd en daarom spijt het Traung ten zeerste, dat er onder de reders van vissersschepen in Europa zo weinig belangstelling is deze onderzoekingen en de resultaten daarvan. Naar de mening van Traung wordt door de ministeries van visserij in de verschillende landen te weinig be kendheid gegeven aan de resultaten de proefnemingen door de FAO. Traung gaat verder: De reders realise ren zich blijkbaar niet, dat er een langrijke brandstofbesparing kan w den verkregen door een verandering het ontwerp van een nieuw te bouwen vissersschip De brandstofkosten maken vaak dertig tot negentig percent de totale bedrijfskosten van vusi schepen uit. Vandaar dat Traung de troductie van het type schip met water- verplaatsing grotendeels midscheept voor de landen in West-Europa uiterma te belangrijk acht. In de vissersschepen van deze landen zijn de laatste jaren astronomische be dragen geïnvesteerd. Er varen meer 250 000 vissersvaartuigen voor de toon aangevende visserijnaties, zoals Belgic. Denemarken. Frankrijk. Duitsland, IJs land. Italië, Nederland. Noorwegen. Por tugal, Spanje. Zweden en Engeland. Al leen deze landen al hebben miljarden guldens in visserijschepen geïnvesteerd Het grootste deel van de vissers vloten van deze landen bestaat uit kleine, gemechaniseerde eenheden, die slechts tien tot dertig meter lang sijn en voor het grootste deel zijn dit ook schepen, die teel te veel brand stof verbruiken. Een verandering van het ontwerp van de romp voor een vissersvaartuig zal van grote bete kenis blijken te zijn voor de uitkom sten van het visserijbedrijf. Het feit, dat pas sedert kort de hoogleraren aan de technische hogescholen het ontwerpen van vissersvaartuigen in hun leerprogramma hebben opgeno men, wordt door Traung als reden genoemd voor de onbekendheid met de grote invloed, die de vorm van de scheepsromp heeft op het ver bruik van brandstof. Het zal echter nog wel even duren alvorens dit on derwijs enig nut op praktisch terrein aal gaan opleveren, zo zegt Traung. Veel scheepsbouwers en vissers ge loven, dat bun schepen de beste zijn die er bestaan en dit feit is ook een moei lijkheid om te komen tot werkelijk eco nomisch verantwoorde typen vissers schepen. Deze scheepsbouwers en vis sers geloven ook niet, aldus Traung. dat het in dienst nemen van een scheeps bouwkundige voor het ontwerpen plannen voor de bouw van visserssche pen, vruchten afwerpt in de lagere bedrijfskosten. Ironisch klinkt het. wanneer Traung ons zegt. Overal denken de scheepsbouwers en reders, dat hun schepen de beste ter wereld zijn. Oof je nu in Zweden, Duitsland Frankrijk of Engeland komt. Hetzelfde hoorde ik ook in Ceylón, India, Thai land, Indonesië en Pakistan. Ernstiger vervolgt hij: Maar ik moet nog steed: een schip vinden, dat niet kan worden verbeterd Dit geldt voor de modern: trawlers van de Westeuropese landen en ook voor de kano's, die aan de Afri kaanse kusten worden gebruikt. In sommige landen vindt men het nor maal ballast te gebruiken om het slinge ren van het schip tegen te gaan. terwijl ballast dit juist bevordert. En dan zijn er scheepsbouwers en vissers, die van mening zijn, dat een stompe boeg het stampen tegengaat. De waarheid is ech ter, dat een scherpe steven op dit ter rein veel meer effect heeft. Een vissersschip volgens het ontwerp van Traung, dat dus de waterverplaat sing voornamelijk in de midscheeps heeft, is zeewaardiger en comfortabeler dan alle bestaande schepen. Een derge lijk schip kan nog vissen, wanneer sche pen van het thans gangbare type worden gedwongen tot steken over te gaan Ik ben niet alléén eigenwijs, aldus Traung. Japanse deskundigen zijn tot dezelfde conclusie gekomen als ik Een van de modellen van een gangbaar type schip ging bij nabootsing van stormweer dermate te keer. dat de testinstrumenten werden vernield De in Japan genomen proeven leerden ook. dat het brandstof verbruik van het type schip, zoals Traung het zich denkt, vijfendertig pro cent lager ligt, dan van het thans be staand* type schip. Veel kritiek De chef van F AO's scheepsbouwafde ling heeft ook kritiek op andere onder delen van de thans bestaande vissers schepen. Hij denkt aan de vorm van de achtersteven van de fabnekstrawlers. die door Engeland, Duitsland en Rusland de vaart zijn gebracht Deze schepen scheppen veel te veel water, het kt anders en beter worden gemaakt Hij is van mening, dat de Denen teveel hout gebruiken bij de bouw hepen. Er kan met dunnere planken orden gewerkt, zonder dat de stevig heid van het schip er ook maar iets on der lijdt. De scheepsbouwers van de ite landen zullen zich ook dienen te bezinnen op de vorm van h en de plaats van de machines Op vele Italiaanse trawlers komt het dat de bemanning de gevangen vi ■t achterschip naar het voordek brengen Op de drijfnetloggers en de traw ler.* die op de Noordzee vissen, zal eindelijk eens vele ouderwetse gewoonten moeten afleren, vindt Traung, wanneer Nederland ter sprake komt. Waarom moeten de op varenden uan de drijfnetloggers zich voor het kaken en het zouten van de haring altijd over de manden huk ken? Die manden kunnen toch ook Jan Olaf Traung, chef i FAO's scheepsbouwafdeling te Rome, in gesprek met visserij deskundigen te Bombay. Er wordt gesproken over het r van een romp voor een i sersvaartuig, dat werd beproefd een tank te Poona (India). op een comfortabele en efficiëte werkhoogte worden geplaatst en klinkt het nu echt zo gek als het werkdek aan boord van loggers en trawlers bij kil en koud weer door infrarode stralen wordt verwarmd- En wat te zeggen van de kooien van de vissers? Kunnen die niet eens zo danig worden verbeterd, dat de vis serman bij een beetje ruw weer niet meer in dere slaapplaats heen en weer vliegt? Resultaten van onderzoekingen en ideeën van scheepvaartdeskundigen, scheepsbouwers en reders moeten nog veel meer worden uitgewisseld. Jan Olof Traung is daar een warm voorstander van. De F.A.O. heeft hiermee een succesvolle start ge maakt toen het eerste internationale congres over vissersvaartuigen Ln Parijs en in Miami werd gehouden. Straks gaan we er in Rome weer over praten. En eigenlijk horen dan alle mensen, die onmiddellijk belang heb- bij bij het ontwerpen en bouwen van vissersschepen afgevaardigden naar Rome te zenden, zo zegt hij enthou siast. Het laatste woord over de vorm van het zeewaardigste schip, dat te vens meer rendabel is, is nog lang niet gezegd Russisch schrijver vraagt asiel Een functionaris van het Amerikaanse vluchtelingenbureau in Frankfort heeft gisteren bekend gemaakt dat de Russi sche schrijver Alexander Tcheysjvilli on geveer een week geleden naai het Wester is gevlucht, om asiel heeft verzocht er thdns ergens in West-Duitsland verblijf De woordvoerder weigerde, mee te de len waarom de schrijver uit de Sowjct- unie was gevlucht Wel zei hij dal Tcheysjvilli „een goede reden hiervoor" had De schrijver had verzocht, zijn hui dige verblijfplaats geheim te houden De woordvoerder deelde niet mee hoe Tcheysjvilli. die in 1951 de Stalinprijs voor literatuur verwierf, naar Oost-Ber- lijn en vandaar naar het Westen was ge- Priesters vrijgesproken van overtreding van het processieverbod Het Bossche gerechtshof uitspraak doende in hoger beroep van een vonnis van de rechtbank in Breda tegen drie •.k. priesters, die op 23 Juni 1957 in Geer- truidenberg het processieverbod zouden hebben overtreden, heeft de verdachten vrijgesproken, daarmede het vonnis van de rechtbank bevestigend. 4^ beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen 1 Ambtenaar voor verduistering veroordeeld De 51-jarige voormalige ambtenaar bij de dienst van volkshuisvesting te Rotter dam. C. O. C. G. is gisterochtend ven deéld tot 1 jaar en drie maanden ge' gemsstraf met aftrek. Hij had in zijn functie van ambter n gemeentedienst oplichting en valsheid ii geschrifte gepleegd, huurpenning! erduisterd en giften aangenomen v; nensen die een huurmachtiging wilden hebben. De eis was tien maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan drie voort delijk met drie jaar proeftijd. Geref. ouderavond Rijnsburg HET BESTUUR van de Gereformeerde schoolvereniging had voor gis teravond een geslaagde bijeenkomst voor ouders belegd in de Ra- penburgkerk, die een goede belangstelling genoot en geheel aan de ge stelde verwachtingen voldeed. De heer P. J. Horssen, een der onderwijzers, hield een interessante lezing over opvoedingsproblemen, die vooral in deze materialistische tijd de aandacht vragen en een oplossing vereisen. reker zag een overeenkomst tussen jd van het Oude Testament, toen de profeet Amos zijn gram uitsprak over de zucht naar wijn 'en vlees, en de tijd van i. nu het materialisme hoogtij viert, tucces in het leven wordt slechts ge- a naar uiterlijkheden en dit heeft grote invloed op het kind. Snoeperijen en speelgoed leert het als grootste waarden zien en door gebrek aan bescheidenheid kan het zich nooit echt tevreden voelen. De geringe geestelijke diepgang gaat eelal gepaard met een gebrek aan con- entratievermogen. In het gezin ontbre ken dan meestal de nodige rust en orde jng mogelijk dient met het kind er- :e overtuigen, dat orde 'n wezenstrek o een tevreden mens. De heer Hors- laf enkele praktische voorbeelden; ■rtelde, dat men het kind moet leren met slechts één zaak tegelijk bezig te houden en dat men het verantwoorde lijkheidsgevoel dient bij te brengen door ;t voor eigen speelgoed e.d. aansprake- ik te stellen. De onderwijzer beklemtoonde, dat de grondslag voor een goed mensen leven in het gezin en niet op de la gere school gelegd moet worden. Na deze boeiende inleiding zong een koortje van onderwijzeressen onder lei ding van de heer M. van der Schoor op geslaagde wijze enkele adventsliederen op het kerkorgel speelde de heer Van der Schoor vervolgens Jesus, Joy of nen's desiring. De hoofdonderwijzer van de Juliana- ichool, de heer P. Verheij, deelde mede, dat de Julianaschool thans 264 kinderen ilt; de Emmaschool wordt bezocht door 256 kinderen en de Beatrixschool door 115. Er is een teruggang te constateren van 48 kinderen, hetgeen veroorzaakt wordt door vertrek naar de Vrijgemaakte school te Oegstgeest. Vrijdagavond 8 uur spreekt ds. P. J. F. Lamens te Kamerik voor de Geref. bond in het zaaltje achter de Chr. Geref. kerk. Morgen kantine Van der Vijvers con- seivenfabriek CHJG met als spreker de heer Van Eijbergen uit Katwijk. Geestelijke volksgezondheid In kantine Van der Vijver hoopt de heer S. H- van Eybergen morgenavond voor de C.H.J.G. te spreken over: Gees telijke volksgezondheid. Mejuffrouw A. Verbree verzorgt de dagsluiting. Duitsers zijn zwaar belast De Westduitse belastingen met inbegrip van de sociale lasten zijn de hoogste in Kuropa. aldus verklaarde de minister van financiën Etzel hedeq te Bonn bij de in diening van zijn begroting, namelijk 31,6 pet. van het nationale produkt tegen 29.4 in Engeland en 28,2 in Frankrijk Van de totale uitgaven van 39,1 miljarij D.M moeten 3 miljard door leningen worden gedekt. De uitgaven zijn ditmaal met 400 miljoen gestegen tegen 2 miljard in andere jaren. Van de 24 miljoen Duitsers, die een inkomen hebben, betalen 10,3 min. nu geen inkomstenbelasting meer De ver dediging zal 11,6 miljard vergen, de socia le voorzieningen kosten 15,7 miljard. Het bruto-nationale produkt steeg in 1958 HET IS nu bijna 8 weken geleden dat de eerste prijs in de nieuwe NCRV-televisie-quiz uit de bus kwam. Toch zult u zich nog wel herinneren, dat de winnaar die prijs niet zelf mag opstrijken, maar er iemand anders mee moet verheugen. De winnaar die op 18 oktober een keuze mocht doen, wilde een in Huis ter Heide verpleegde dame, die nog nooit Amsterdam had gezien, een vakantie in de hoofdstad aanbieden. Die vakantie nu is gisteren begonnen. Het heeft wel eventjes geduurd, de bevoorrechte dame is dan toch n gezelschap van een verpleeghulp, Amsterdam gereisd. De NCRV heeft haar netjes per auto afgehaald en haar een hotel op het Rembrandtplein ge bracht, waar de beide dames tien dagen zullen verblijven en van daar uit de stad verkennen, juist in de tijd, dat straten en winkels er zo feestelijk uitzien. Commentaar Dat was beter Gisteravond heeft de NTS ons einde lijk iets anders te zien gegeven dan de oude Engelse „Pak-de-dief-films". naam van de auteur naar wiens novelle ..Blanke Paria's", deze rolprent is maakt, W. Somerset Maugham, s daar wel borg voor. Een romantisch verhaal van vier blan ken in de wildernis, van strijd tegen geloof en bijgeloof, van levensgevaar doodgewone menselijke liefde, waardoor zelfs een dronkaard tot een nieuw leven komt, maar een karaktertekening zo als deze beroemde auteur van het diep- lelijke op zijn best heeft gegeven Door voortreffelijk spel en indrukwek kende opnamen werd dit een film, ■naar we geboeid hebben kunnen kijken en dat is zeldzaamheid op dins dagavond. PVCCINI-HERDENKING Ter gelegenheid va*i het feit. dat hon derd jaar geleden de operacomponist wïio Puceicj werd geboren, zijn er deze maand allerwege Pucoiniherden- kingen. In het kader van de nadiocoördinatie zal de VARA woensdag 17 december een operaprogramma, aan deze componist ge wijd. uitzenden. Het wordt een groot concert op gram mofoonplaten, zodat men een sohakermg in beroemde stemmen kan horen, zowel in solisten als van het vermaarie koor in de Scala te Milaan. Fragmenten uit acht opera'6, w.o. La Bohème, Tosca, Madame Butterfly en Turandot, worden ten gehore gebracht. Johnny Kraaikamp zal Shakespeare spelen De komiek Johnny Kraaykamp gaat Shakespeare spelen. Niet tn parodie, in echt Hij heeft nl. een uitnodi ging ontvangen van de nieuwe toneel groep „Ensemble" om een komische rol vervullen ln „De getemde Feeks", waarvan 3 januari de première gaat. Visserijgolfjes het geven van goede antwoorden in het vragenspel „Plus of min", geleid door J» han Bodegraven, is dus niet mis. Er wordt een bedrag ter beschikking gesteld dit de kosten van de verrassing voor „iemand ar.ders" zal dekken. Nu Johan Bodegraven weer hersteld is, zal zaterdagavond a.s. voor de tweede maal deze quiz op het scherm komen. Het spel wordt weer gespeeld in de Sin- gerzaal te Laren. Ditmaal zullen twee bekende cineasten, de heren Bert Haanstra (die de film Fanfare maakte) en Theo van Haren Noman van de partij Allen die in het strijdperk treden, ten van tevoren een bestemming een ev. prijs bedenken, zodat de wir meteen kan zeggen, wie hij wil begunsti gen en waarmee. Voor de rest zal het televisieprogram ma weer het „gewone" gezicht hebben: eeist een aflevering van „In 't Pothui»" met schoenmaker Jan Alleman als mid delpunt. daarna Alfred Pleiter die e meer hoboïsten zal voorstellen en vervol gens Han Rensenbrink met een „lieve lingsdier en zijn eigenaar". De muzikale show wordt weer verpakt in een vrolijk omhulsel: ditmaal heeft Dick van Bommel zich gewaagd aan een heel vrije bewerking van Dik Trom, het overigens vermaarde, maar in wezen zo nare jongetje uit de eenmaal zo geliefde kinderboeken. Dé omvangrijke P,iet van der Zwaard zal de hoofdpersoon zijn. Dick Naut» speelt veldwachter Flipsen en Bruin Boon komt ook ten tonele. Hopelijk is het ge heel wat geestiger dan de Sneeuwwit 'orstelling van vier weken geleden. vanavond 0 Om 8 uur voert het Radio Filharmo nisch Orkest onder leiding van Maurits den Berg in het NCRV-programma het. derde pianoconcert in C van Proko- Solist is Gary Graffman. Dan be gint, om half negen, de appèldienst voor de Kerstactie van het Open Deur-werk Rotterdam Charlois en om 9.30 uur geeft Wim ter Burg w.eer een les in mu- zickluisteren. 0 Bij de VARA is het hoorspelavond om uur begint het bekroonde spel „Fei-1 hebben geen belang" door de Belgi sche auteur Jan Stalens. Er treden Ne derlandse en Belgische tonelisten op. IJ l/l v i vanavond Ook in het visserij laboratorium te Tokio (Japan) worden modellen van rompen van nieuwe vissersschepen getest. Hier staan er twee klaar voor een proefneming. De affaire-Serphos HE r WAS voor de heer I. Serphos, waarnemend honorair consul te Aruba voor Peru, een vreemde gewaarwording bij zijn aankomst in Amsterdam te vernemen, dat zijn zoon Mark op Aruba was gearres teerd en opgesloten was geweest in het huis van bewaring op Curagao. De heer I. Serphos. die voor een medi sche behandeling naar Nederland is ge komen, wordt vergezeld van zijn oudste zoon, directeur van een stoom- en che mische wasserij op Aruba. De broer van Mark heeft gisteren een persconferentie gehouden, waarop hij een verslag gaf van de wederwaardigheden, die Mark had meegemaakt, sinds het moment, waarop hij weigerde de documenten van het con- sulaatscnap. dat hij in opdracht van zijn vader waarnam, over te dragen aan dc nieuwbenoemde consul van Peru Dit verslag is bijna gelijk aan dat wat wij de vonge week reeds publiceerden Alleen blijkt nu dat Mark niet van zijn bed is gelicht, maar in zijn kantoor is aange houden en onmiddellijk daarop naar Cu- agao is overgebracht. Hem werd meegedeeld, dat hij geen ■oedsel zou krijgen, zolang hij geen ver klaring ondertekend had, dat hij het sulaat zou overdragen. Hij stemde hierin ten slotte onder ernstig protest toe. De broer van Mark vertelde verder, dat hij overweegt bij zijn terugkeer in de Antillen een civiele procedure aanhangig 'e maken, omdat hij van mening is dat de eer en dc goede naam van zijn familie is aangetast en dat zijn bedrijf schade heeft geleden Hij wees erop. dat het ge- J- beslist geen aansporing zal zijn PROMOTIES GRONINGEN. 6 december - Gepromo veerd tot doctor ln de geneeskunde op proefschrift; Oesophageal speech after la ryngectomy. P H Damsté, geboren te Ban- kust hebben op moeten boksen het afgelopen etmaal. Zij hebben zo goed en zo kwaad als dat ging de visserij voortgezet, hoewel daar op een gegeven ogenblik, toen de wind in kracht toenam en de loodsdiensten on dermeer werden gestaakt, toch een einde aan kwam. De vangsten liepen van 100 tot 150 kilo tong en 5 tot 8 manden schol en wfjtlng in vijf trekken. Om de Noord was het weer goed. De visscrü bleef ech ter slecht. De schepen gaven vangsten door van 125 tot 150 manden schelvis, koolvis en makreel per etmaal. De trawler Medan IJm 57 m-ldde een trek van 20 manden schelvis en 10 man den koolvis; de Toronto IJm 97 deed een trek van 30 manden en de Emma IJm 15 een trek van 60 manden hoop6. De vang sten in het Kanaalgebied en langs de westkust waren bitter slecht. Onder de Engelse wal werd door de loggers niet de vleet gevist. Het weer was te ruw. Weinig a De ten was door de Sch 153 in Dunn more in Ieriand aan boord genomen. Haring consignatie dus. De Machiel Hd 108 kwam aan de markt met 170 kisten schel vis. 20 wijting, 65 gul en kabeljauw. 1( koolvis. 10 haring. 60 makreel. 30 stokke- bit en 120 stijve kabeljauwen. De totale aanvoer bestond uit 955 kisten verse vis en 120 stijve kabeljauwen. Heden twee trawlers De trawler Curacao IJm 99 komt heden aan de markt met een vangst van 555 kisten verse vl6 en 65 stijve kabeljauwen, waarbij 200 schelvis. 40 haring, 130 ma kreel, 80 wljtóng, 65 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 20 diversen en 65 stijve ka beljauwen. De trawler Stadt Enchuysen Kw 82 zorgt voor een aanvoer van kisten verse vis en 120 stijve kabelj, wen. waarbij 160 schelvis, 25 haring. 170 makreel. 110 wijting. 130 gul, kabeljau' en koolvis en 5 diversen. vas vanmorgen zeer ring. De Sch 153 kwam aan de markt r 600 kristen haring van de westkust; hi >ij was slechts een kleun gedeelte eigenI Polder. Zeii •angst Het grootste deel van de 600 kis-| helden te A EN STATISTIEK UTRECHT. 8 december - San Francisco Een verrukkelijke, croquante biscuit.pittig en vol van smaak, ovenvers in eeD feestelijke verpakking.70 cent per pakje - Los 27 cent per 100 gram. VERPAKTE BISCUITS...die zijnheerlljkl 0 Op het beeldscherm komt vanavond het blijspel van Molière „De Misan troop", zoals het wordt opgevoerd in de Rotterdamse Schouwburg onder regie Ton Lutz. De voorstelling is niet jeugdige ogen bedoeld en begint dus i uur. Vooraf: weekjournaal van de N.T.S., gesprek aan de schrijftafel en op treden van de danseres Srimati Indrani, het VPRO-programma. Tips uit het buitenland en groot aantal Belgische solisten werkt mee aan een aanvullend program- 'an lichte muziek, uitgevoerd door het NIR-omroeporkest, geleid door Fer- nand Terby. U kunt meeluisteren als u om 8 uur inschakelt op 324 m. Brussel Vlaams. 0 Strawinsky dirigeert het BBC Symfo nie-orkest. dat tussen 9 en 11 uur met pen korte onderbreking werken van hemzelf uitvoert voor de Engelse zender 434 m. 0 Geen hoorspel, geen lichte en geen mo derne ernstige muziek voor u? Dan zoudt. u tussen 7.35 en 9 uur kunnen luisteren naar een groot jeugdconcert dat werken van bekende romantische Italiaanse cn Hongaarse componisten omvat en wordt uitgezonden over Duitsland, 309 m. 971 kHz. Programma voor morgen DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 7 45 Morgengebed en lit kal 8 00 Nws 8 15 Gram 8 50 V d hutsvrouw 9.35 Waterstanden 9 40 Gram. NCRV; 10 00 Gram 10.30 Mor gendienst KRO: 1100 V d zieken 11.45 Franse chansons 12 00 Middagklok-noodklok 12 03 Gram 12 25 V d boeren 12 35 Land en tu nbouwmedcd 12 38 Gram 12.50 Act 13 00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 13 40 Strijkork NCRV: 14 00 Kamerork cn solist 14.40 Gram 14 50 Instr septet 15 10 Metropole ork en klein koor 15 45 Gram 16 00 Bijbeloverdcnking 16 30 Sopraan, barl- 17.00 V d jeugd 17 30 Gram 17 40 Beur 18 15 Ste philha iber 1745 Licht! Timen van overzee 18.30 Radio- qrk en solist 18 50 Sociaal perspec- caus 19.00 Nws cn weerber 19 10 Op nan af. caus 19.15 Vocaal ensemble 19 30 lokrant 19 50 Pol caus 20.00 Gevar progr I Periodieken parade 22 10 Orgelconcert Gram 22.45 Avondoverdenking 23 00 23 15 Zaalsportuitsl 23 20—24 00 Gram. Iversum II. 298 m. 1007 kc/s. AVRO. Nws 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO: 7.50 opening AVRO: 8 00 Nws S 15 Gram 9 00 v d hulsvrouw 9 10 De groenteman wijding 10 00 Gram ork 12 50 Uit het bedrijfslef Nws 13 15 Mcded en gram 13 25 Dansmuz 1355 Bcursber 14 00 Pianorecital 14.35 Zijn zeven vrouwen, hoorspel 15 1' 16 00 Van vier tot vilf 17 00 V Lichte r 18 00 Nws 18J5 Gevar muz 18 45 Spor praatje 13 55 Gesproken brief uit Lond! 19 00 V d kleuters 19 05 Gevar progr 20 Nws 20 05 Radiophilharm ork en sol In i "iO 50 Dc dood pel ■HL. Li cl 23 00 Nv f5—24 00 Dlscotana leprogr. NTS 20 00 Journ VARA: 20 20 Spiegel der kunsten 31 00 Rep 2, 36

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 4