C CHRISTELIJK LADY ISABELLA Chr. vakbeweging richt zich tot zeelieden Amerikaanse pilote in Hollandia RADIO Oostenrijk krijgt straks een „protestantenwet" Een woord voor vandaag Kanttekening East Lynne Afwijzing internationale boycot Uit de vakpers Toenadering, orgaan van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, schrijft deze week naar aanleiding van de boycot van schepen, die onder goedko pe vlag varen, dat de Christe lijke vakbeweging in Nederland en daarmee de C.B.C. op inter nationaal niveau in geen enkel opzicht door de internationale federatie van algemene ver voersorganisaties, de I.T.F., over de boycotactie is benaderd. Men betreurt dit niet. maar hiermee is wel duidelijk, dat de christelijke vakbeweging, noch na tionaal, noch internationaal enige verantwoordelijkheid voor deze actie heeft en daarom ook in geen enkel opzicht gehouden was de re solutie van de I T.F. uit te voe- Hiermee is niet gezegd, dat de CBC zich het vraagstuk van de goedkope vlag niet aantrekt. Op de vergadering van de Internatio nale Federatie van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders- bonden. onlangs in Keulen gehou den. is met medewerking van de CBC een resolutie betreffende het varen onder goedkope vlag aangenomen. De zeelieden worden ii resolutie opgeroepen, niet t stèren op onder goedkope vlaggen varende schepen, tenzij door col lectieve contracten of andere over eenkomsten waarborgen zijn ge schapen omtrent de arbeidsvoor waarden en sociale zekerheid der bemanningen. Hiermee heeft de christelijke vakbeweging zich rechtstreeks gericht iot de zeelie den zelf. Dat is en hlljft naar de mening van de C.B.C. de enig jnlste weg. Van dit standpunt ial men zich als C.B.C. niet laten afdringen. De boycotactie van de I.T.F. zal men niet kunnen en mogen vol gen. ongeacht welke rechterlijke nlfsnraak ook over deze boycot actie nu of in de toekomst' zal vallen. De betrokken arbeiders, dlc tot de boycot worden opgeroe pen. hebben geen enkel geschil met hun werkgever over hun loon- en arbeidsvoorwaarden- Deze zijn vastgelegd in een c.a.o. en deze binding weegt ons zwaar, aldus het orgaan van de C.B.C. De huursubsidies Behalve het verhogen van de huren wordt de laatste tijd ook meer de wens geuit de bouw kosten te verlagen om zo ronder aantasting van het huur. en loonniveau tot een verlaging t'on de subsidielast voor de overheid te komen. De Opbouw, orgaan van de christelijke bond van werkne mers in de hout- en bouwnijver heid haakt hierop in en erkent de juistheid van deze opmerking. Maar men moet niet denken, dat het stijgen van de bouwkosten sinds 1950 met 50 pet. veroorzaakt is door de sterke stijging van de bnuwvaklonen. aldus het blad. De lonen vormen in totaal slechts 25 pc! van de bouwkosten Al zou den de lonen 30 pet. boven het wettige loon gelegen hebben, dan zou dit nog maar 5 pet. op de totale bouwkosten hebben bete kend Ter verklaring van de kos tenstijging worden als factoren ge noemd de loonronden. die door werkten ook in de materialensec- tor. de invoering van de werk loosheids- en wachtgeldverzeke ring. dc algemene ouderdomswet on andere sociale voorzieningen. Voorts zijn bepalend voor de bouwprijs de architectenkosten, de legejgelden. de grondkosten. ma- terlalenorijzen. aansluitingskosten voor gas. licht en electra. de winst de vervoerskosten de om zetbelasting. de registratiekosten etc. Zeer Interessant acht De Op houw het. na te gaan. In hoeverre de bouwkosten zijn opgejaagd door maatregelen door de overheid «elf genomen. Gedacht wordt aan de verhoog de lasten, welke het vervoersbe drijf te dragen heeft gekregen- Ook de overdrachtskosten bij ver koop of koop van een woning hak ken er noral In. Wanneer d» Soelaal-Economl- tche R<ad bij zijn onderzoek op een reële manier tot verlaging van de kosten zou kunnen komen, dan rou dit de mee«t eenvoudige methode zijn tot vermindering van de subsidielast en zelfs een betere bijdrage betekenen dan een huur verhoging. ook al zou deze royaal worden gecompenseerd, aldus De Wie kr{jgen subsidie De Opbouw werpt voorts nog een andere vraag op. namelijk aan wie komen nu de subsidies voor de woningwetwoningen ten goede? Met andere woorden gezegd, wie zijn de bewoners van deze wonin gen? Op iedere na de oorlog ge bouwde woningwetwoning legt de overheid per week 6 a 7 op de huur toe. Per jaar kost dit de overheid op bet ogenblik 380 miljoen. En wanneer de woning nood voorbij zal zijn, zal dit be drag bij het huidige systeem zijn opgelopen tot 500 miljoen per jaar. Deze last zal gedurende 50 jaren op de rijksbegroting terug keren. omdat de woningen over 50 jaar worden gefinancierd. Ook onze kinderen zullen dus straks deze last mee moeten dragen. De Opbouw constateert dan, dat dit enorme subsidiebedrag voor 15 ten goede komt aan gezinnen met een inkomen bo ven de f 6000 per jaar. Onge veer 15 van de bewoners van woningwetwoningen incasseren een subsidie, welke zij niet no dig hebben, aldus genoemd blad. Deze 15 omvat ongeveer 60.000 woningen. Voor de subsidie op de consumptiemelk spreekt dit nog duidelijker. Zowel de baron als de sjouwerman ontvangen 6 a 7 cent subsidie per liter melk. Van socialistische zijde is wel eens verklaard, dat subsidies nuttig kunnen werken in het kader van de verdeling van het nationaal inkomen. In bovenge noemde gevallen is hiervan ech ter geen sprake. Subsidies zijn verdedigbaar, maar dan moeten zij gericht zijn op een bepaalde bevolkingsgroep. Subsidies zijn bovendien on aanvaardbaar, wanneer zü blij vend zijn. Prijzencontrole Over het ontwerp-prijzenwet, dat kortgeleden bij de Tweede Kamer is ingediend, schrijft Het Metaal bedrijf. orgaan van de Christelij ke Metaalbedrijfsbond waarderen de woorden. Van belang wordt het geacht, dat volgens dit ontwerp de overheid de bevoegdheid krijgt ook voor roerende goederen en voor diensten maximumprijzen vast te stellen, indien prijzen of vergoedingen worden berekend, die in strijd zijn met het alge meen belang. Ook zal de overheid boeken en bescheiden mogen in zien en voorschriften geven voor het voeren van een administratie, waaruit de vorming van prijzen voor goederen en diensten blijkt. Voorschriften kunnen ook gegeven worden voor Drijsaanduiding. zo dat het publiek gemakkelijker prijzen kan vergelijken. Een vakbeweging, die alleen hoog mogelijk loon zonder te let ten op de ontwikkeling van de prijzen, sou de belangen van de werknemers op een slechte wijze behartigen. Het normale middel tegen te hoge prijzen Is de vrije concurrentie, maar er zijn om standigheden, dat deze niet werkt of tot onaanvaardbare gevolgen leidt. Het Metaalbedrijf denkt daarbij aan buitenlandse Invloe den. hoogconjunctuur, afspraken tussen ondernemers, machtsposi ties van bepaalde ondernemers en aan tijden van oorlog. Oprichtster zendingsluchtvaart Het is geen alledaags gebeuren, dat op het vliegveld van Hollandia een pilote neerstrijkt. Weliswaar bediende zij ditmaal niet zelf de stuurknuppel en was zij ah ge woon passagier met de Kroonduif- Dakota meegekomen, maar miss Elizabeth Greeneuit Los Angeles. Californië, heeft er toch zo'n 16 vliegjaren opzitten. Als een de: mede-oprichters van de Missio nary Aviation Fellowship" de zendingsluchtvaartvereniging Adoertentie SIEMENS en teH&vüLe. Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. nu en d; 2. Turkse balk. 3. lief-tijdrekening. 4. stap-lieden van adel. 5. iedereen-maand van het jaar. 6. water in Z H.-voornaamw.-gindse. 7. bedorven-akelig-district (afk.). 8. vaarwel-einde-voegwoord. 9. achting-bijelkaar behorende voor werpen-hangt aan de mast. Verticaal: 1. hoop-knaagdier. 2. half edelgesteente-en omstreken (afk. ■lidwoord. een der buitenplaneten-metalen vaat- 4. oude lap-gem. in Utrecht. 5. merkteken op maten en gewichten denkbeeld-voorvoegsel. 6. schermwapen-echtgenoot. 7. bezigheid tot ontspanning-vogel. 8. vroeger-hetzelfde. 9. korrelig, bontgekleurd kerngesteente- voorzetsel. Ook de nieuwe paus wil naar Lour- des. Dit bericht heeft kardinaal Valeri bevestigd, toen hij in Lourdes arri veerde. Het ligt in de bedoeling dat p«us Joh«nnes XXIII iel( op 11 fe "edVlm'A!"'». neerslag. bedelta.. bruari de sluiting van het eeuwfeest. 7 energie. 3. roerdomp. 9. generaal. 10. van Lourdes zal leiden. lellende. 11. notaris. Oplossing vorige puzzel 1. smaragd. 2. tandpasta. kwam zij op terugreis naar de Ver enigde Staten 14 dagen in Nieuw- Guinea doorbrengen. De M A.F. is niet meer de kleine organisatie van 1945, toen een groepje mensen bijeen haar stichtte, vliegers, die hun capaciteiten niet ten dienste van de oorlog wilden stellen, maar voor de verbreiding van het Evangelie. Dat gebeurde in de stad Los Angeles, waar nog steeds het hoofdkwartier van de M.A.F. gevestigd is. Op het ogenblik 30 vliegers altijd in gebieden waar vliegverbindingen een uitkomst zijn: in Ethiopië. Mexico. Zuid-Amerika en spoedig ook in Frans West-Afrika. En natuurlijk niet tc vergeten Australisch- en Nederlands Nieuw-Guinea. Iedere week bedienen de twee Cessna-vliegtuigjes van de M.A.F. in Nieuw-Guinea de zendingsposten in de Baliemvallei, in de Swartvallei, in het gebied rond de Wisselmeren en in het achterland van Hollandia. Daarbij verlenen zij vaak hulp aan het gouvernement. Mej. Greene leerde reeds vliegen toen zij op „high school" was, op 16-jarige leeftijd. ,,Ik geloof', zo vertelde zij op Sentani, „dat het bushvliegen in dit gebied, voorzover ik dat uit de lucht kan beoordelen, wel de hoogste eisen stelt aan de capaciteiten van een Ieder vliegveldje-in-het-blnnenland heeft zo zijn eigen problemen, afhankelijk van de bodemgesteldheid. In de Soedan noemde mej. Greene de grond ..wattenklei", die na niet eens inten sieve regenval zacht en soppend wordt als mos, en gevaarlijk voor de vlieg- Het lijdt geen twijfel of miss Greene zal tijdens haar bezoek op intensieve wijze kennismaken met de bush- vliegerij in dit deel van Nieuw-Guinea. waarbij zij niet zal nalaten nu en dan zelf de besturing van de Cessna op In haar gezelschap arriveerde e< rikaanse linguïste, in dienst van de Presbyteriaanse kerk in de Soedan, miss Eleanor Vandevort, die eveneens naar de Verenigde Staten terugkeert en van Nederlandse origine is. Beroepingswerk NED. HERV KERK Aangenomen naar Geldermalsen, C. A. Helm» te H. I. Ambacht; naar Vorden J. J. van Zorge te Uithuizermeeden. Bedankt voor Bodegraven H. N, van Hensbergen te Renkum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Werkendam. A. J. Don- dorp te Domburg; te Bergen (N.H.), kand. R. v. d. Berg te Arnhem; te Dus- sen kand. Th. P. v. Belzen te Arne- muiden; te Rotterdam-IJsselmonde, K. Schouten te Lisse. Kand. Th. P. van Vel- zen kan geen verdere beroepen in over weging nemen. Bedankt voor Gouda, W. Griffioen te Nijkerk; voor Borne en Nunspeet, A. Wiersinga te 's-Graveland. GEREF. Kerken (VrUgem.) CHRIST. GER. KERKEN Beroepen te Rozenburg, T. Brienen (accl.) te Mussel. BeVlankt voor Maassluis, F Bakker te Huizen (N.H.). GFiTEF. f-EM. IN NED. Tweetal ie Lisse: A. Elshout te Utrecht en H. van Gilst te Dirksland, waarvan iaatstgen. is beroepen. Bedankt voor Vlaardingen en Scher- penzeel, H. Ligtenberg te Rotterdam. NED. PROT. BOND ld tot voorgang De Bildt, mej. H. C. P. voorg. van de afd Bussum v. Vrijz. Hervormden. REM. BROEDERSCHAP Tweetal te Amsterdam (vac.-dr. G. J. Hoenderdaal): dr. H. Heering te 's-Gra- venhage en JA. van Nieuwenhuyzen, pred. dir. van de VPRO te Hilversum. Reclamebureau iii dienst van kerk De kerk kan het niet stellen zonder de hulpmiddelen van een goed gerichte publiciteit, meent de predikant van de bekende Londense kerk St. Martin in the Field. Daarom heeft hij een reclamebu reau in de arm genomen voor alle za ken. die de kerk-in-het-openbaar betref fen. De tijd is voorbij dat de kerk op een eilandje leefde. Het Victoriaanse tijd perk behoort tot het verleden en op het gebied van de public relations kan sa menwerking met rrloderne zakenmensen alleen maar nuttig zijn. SINATRAN Evangelische kerk gelijkberechtigd Rechtsherstel is nog niet volledig T"1 IJDENS de debatten over de begroting van onderwijs in de Oostenrijkse volksvertegen woordiging heeft de protestantse Advertentie [Spaar i melde s j ZILVER- I VLOOT :''en....tioelzo gemakkelijk mogalijk hijliet PDST- '■KA37TQOR. „Als in de dagen der Farizeeërs.mag men die kwalijk bedoelde zin zo maar op onze tijd van toepassing verklaren In een van Jezus' leerredes tot Zijn discipelen heeft Hij een boekje opengedaan over de handelwijze van Farkzeën en schriftgeleerden: „Zij binden zware lasten bijeen en leggen die op de schouders der mensen, maar zelf willen zij ze met hun vinger niet verroeren." „Al hun werken doen zij om in het oog te lopen bij de mensen„Zij trekken zee en land rond om één bekeerling te maken en wanneer hij het wordt maken zij van hem een kind der hel, tweemaal zo erg als zij zelf zijn.Een lange reeks van beschuldigingen! Is de christen zo in onze tijd? Gedragen de ouderen zich zo tégenover de jongeren? Zeer beslist: neen! Inderdaad, er u ook nu een spanning tussen leer en leven. Er zijn ook nu mensen, wier leven op geen stukken na In overeenstemming is met hun vrome woorden. Die mensen zijn er altijd geweest en ze zullen er altijd zijn. Maardaarmee is de leer niet veroordeeld! Als ge dat hoofdstuk leest over de wandaden der Farizeeën (in Matthëus 23) lees dan ook met aandacht die eerste verzen: „De schriftgeleerden en Farizeeën hebben zich gezet op de stoel van Mozes. Alles dan, wat zij u ook zeggen, doet dat e onderhoud datDat laatste wordt zo vaak vergeten! LES VOOR PERS EN POLITIEK afgevaardigde dr. Geissler aange drongen op spoedige indiening van de nieuwe „protestantenwet", wel ke zal moeten leiden tot een wer kelijk akkoord tussen kerk en staat. Dr. Geissler kon vaststellen, dat de Evangelische Kerk in Oostenrijk thans' gelijkberechtigd is. De afgelopen jaren hebben een grote vooruitgang te zien gegeven wat betreft de verhouding tussen genoemde kerk en de overheid, dank zij o.m. de houding van het Oostenrijkse ministerie van onderwijs. Als bewijs van de zich in de praktijk ontwikkelende Selijkberechtiging noemde dr. Geissler de enoeming (voor de eerste maal) van een protestantse theoloog tot rector van de Weense universiteit en de heropening van de protestantse lerarenopleiding in Ober- schützen. De afgevaardigde had overigens ook een aantal wensen. Zij hadden in het bijzonder betrekking op kwesties van rechtsherstel na bet door de nationaal- socialisten de Evangelische Kerk van Oostenrijk aangedane onrecht. Zo onder streepte dr. Geissler opnieuw de protes tantse eis opnieuw de staatsvergoedingen van toepassing te verklaren en het recht tc erkennen op het Invorderen van ker kelijke belastingen. Dit recht bezat de Evangelische Kerk op grond van een overeenkomst uit 1861, welk recht de kerk door de nazi's werd ontnomen. Dr Geissler verklaarde, dat een hierop betrekking hebbende wet zo spoedig mogelijk moet worden ingediend teneinde ernstige financiële gevolgen de kerk te voorkomen. 81 1 Hare!" „Kapitein Thorn Barbara bedwong zichzelf. „Ik.... e.... geloof dat Ik u eerder gezien heb, kapitein Thorn", zei ze. „Ik ben een Jaar of vijf geleden ook een dag ln West Lynne geweest", zei hij. ..Ik dacht al Blijft u langer, deze keer? „\Ne hebben vijf weken verlof, maar of ik hier de gehele tijd zal blijven weet ik niet" Barbara haastte zich naar binnen, waar ze Car- lyle trof Op een gegeven ogenblik legde ze haar hand op zijn arm Hij knikte en ze gingen de tuin in Helaas had lady Isabella het net gezien. Maar Carlylc dacht er niet aan dat het voor iemand die er iets achter wilde zoeken, misschien vreemd leek. In Isabella's hart stak een storm op. „O Archibald, ik moet Je even alleen spreken", zei xe. nu zijn voornaam gebruikend als vroeger Hij knikte ..Ik weet bijna niet of ik waak of droom", ging ze verder en streek met haar hand over haar voorhoofd. „Neem me niet kwalijk dat ik je op zo'n vreemde manier de tuin ln vraag te komen." „Wat voor staatsgeheimen zijn het?" vroeg Car- lyle glimlachend. „We hadden het over mima'i droom. Ze zei, dat se voelde dat de moordenaar in West Lynne was en ze kon het nle' vsn zich afzetten. Welnu, ik ont moette hem zo even Carlyle keek heer aan. Wat scheelde haar op- te.is? Ze deed zo wonderlijk- „Weet Je nog. wat Ik laatst tegen Je zei. Als ik hem weer trof dan zou Ik alles doen om hem te laten arresteren. Hij is hier. Archibald. Toen Ut zo pas bij het hek was. trof ik Tom Herbert en even later was kapitein Thorn daar ook. met Jack Her- bert Begrijp je dat ik mijn ogen niet geloofde? Ze van door ANN LUDLOW hebben verlof en blijven hier een hele tijd. denk ik." „Een eigenaardige samenloop van omstandighe den". kon Carlyle met nalaten op te merken. „Als ik er ooit zeker van ben geweest, dat Thorn de schuldige is. dan ben ik het nu", ging Barbara opgewonden verder. „Mama's droom en haar over tuiging dat de moordenaar van Hallijohn in West vlson weer. die daar blijkbaar wat kapitein Le- iaslenterde maken dat dat niet kon. „Ik kom straks bij u, kapitein Levlson", zei hij en wuifde mat zijn hand Ze keerden terug naar de open gedeelten van het park. „Vind je dat een aangename man. die kapitein Levlson*" vroeg ze plotseling, toen hij hen niet „Niet erg. nee. Hij is een van die mensen, die, bij nadere kennismaking tegenvallen." „Het lijkt me. dat hij met opzet hier ls gaan ataan om te horen wat we zeiden." „O nee, Barbara. Wat voor belang zou hij er ln kunnen stellen?" Barbara zweeg er verder over. „Wat moeten we nu doen met betrekking tot kapitein Thorn?" „Ik zou het je werkelijk niet kunnen zeggen", ant woordde Carlyle. „Ik kan maar niet zo plompverlo- is waar Richard over sprak." ..O Archibald, hoe kun je er nog aan twijfelen?" Carlyle glimlachte. „Al wat we kunnen doen is. voorzichtig te werk gaan en proberen uit te vin den of het inderdaad die man is." Ze gingen naar het huis terug. Kapitein Levlson was net voor hen naar binnen gegaan. Hij zag lady Isabella staan bij het raam in de bal. ..Wat is dat voor een juffrouw Hare?" vroeg hij cynisch „Ze schijnen het heel goed met elkaar te kunnen vinden. Ik heb ze tweemaal met elkaar zien fluisteren." „Zei u iets tegen mij?" vroeg Isabella scherp. „Ik wilde u niet beledigen", zei hij, evenwel over tuigd. dat zij zijn woorden wel had verstaan. HOOFDSTUK XXVI Kapitein Thorn In moeilijkheden De oorzaak van veel onheil wordt vaak toegeschre ven aan „omstandigheden" Als dat opgaat, dan heeft het zeker wel voor lady Isabella gegolden 1 Hare, heviger dan ooit. t Wordt vervolgd 1 Als gevolg van de vertraging bij het effectueren van dit rechtherstel kan de Evangelische Kerk haar ambtsdragers slechts zeventig procent van hun salaris Tenslotte wees dr. Geissler erop, dat nteel op verschillende terreinen een werking tot stand is gekomen tus- e rooms-katholieke en de protes tantse kerken in Oostenrijk, hetgeen slechts bijdraagt tot een verdere stabili sering van de verhoudingen in het land. Doopsgezinde zendeling naar Nieuw Guinea G. W. Golterman. predikant in algeme ne dienst van de Doopsgezinde Broeder schap en secretaris van de Oecumeni sche Raad in Nederland, dr. L. Koop- mans worden afgevaardigd als zendeling van de Doopsgezinde Broederschap voor Nieuw-Guinea Toen hij verleden jaar aan de zendingshogeschool te Oegstgeest zijn studie begon, was ds. Koopmans predikant in De Rijp (N.H.). pjEBBEN wij onlangs van het Franse protestantse weekblad „Réforme" een roep om bijstand op gevangen en aan onze lezers doorge geven er is door velen gehoor aan verleend thans bereiken ons zorgelijke berichten over de situatie waarin de protestants-christelijke dagbladpers in Scandinavië zich be vindt. In de eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog waren er ln Scandina vië zes christelijke dagbladen: „Dag- savisa" ln Trondhelm, „Dagen" in Bergen, „Vart Land" in Oslo, „Kris- tellgt Dagblad" in Kopenhagen, „Svenska Morgonbladet" in Stock holm, en „Dagen" eveneens In Stock holm. Dit op zichzelf bescheiden cijfer van zes ls Inmiddels tot vier geslonken. Verdwenen zijn „Dagsa- visa" in Trondheim en „Svenska Morgonbladet" in Stockholm. De ge schiedenis van beider verdwijnen is leerzaam. „Dagsavisa" is na dé Tweede We reldoorlog opgericht in nauwe sa menhang met de Noorse Christelijke Volkspartij. Het was geen lang leven beschoren; het heeft zich nauwelijks kunnen ontwikkelen: reeds enige ja ren geleden is zijn verschijnen stop gezet. „Svenska Morgonbladet" ln Stock holm was'een blad met een eerbied waardige geschiedenis en traditie. Opgericht in 1890. was het het oudste nrotestants-christeliike daghlad in Scandinavië. Het ging terug op dc „Reveil-beweging" daar, was de christelijke levensbeschouwing van harte toegedaan, maar wist zijn jour nalistieke onafhankelijkheid te be houden. Totdat in 1956 voor het blad het aanbod kwam zich aan de chris- teliik gerichte Volkspartij te liëren. Dat aanbod is aanvaard. Van dat ogenblik af is het bergafwaarts ge gaan, zodat onlangs, op 1 november, tot stopzetting van het blad besloten moest worden. Met het verdwijnen na „Dagsa visa" van „Svenska Morgonbladet" Is het reeds bescheiden aantal pro testants-christelijke dagbladen in Scandinavië tot vier verminderd. Geen wonder dat de nog resterende bladen des te meer gehecht zijn aan hun journalistieke onafhankelijkheid. Stellig sprekende namens hen allen heeft „Kristeligt Daghlad" ln deze richting dan ook een ernstige waar schuwing doen uitgaan. Ook wij in Nederland zullen ver standig doen, deze waarschuwing ter harte te nemen. Wij in Nederland mogen ons verheugen over de aan wezigheid van een verhoudingsge wijze sterke protestants-christelijke dagbladpers. Wij verklappen bepaald geen geheim, wanneer wij hier i drukkelijk stellen dat de krachtige positie van deze protestants-chris telijke dagbladpers rechtstreeks sa menhangt met de omstandigheid dat deze pers zich tot een onafhankelijke dagbladpers heeft weten te ontwik kelen. Juist ln haar journalistieke onaf hankelijkheid bij het ene blad no| sterker doorgevoerd dan bij het an dere heeft deze pers een krach tige steun weten te betekenen voor de wijdverspreide christelijke actie ten onzent, zowel op het terrein van de politiek, ais op het terrein van het maatschappelijk leven, als op elk ander terrein. Dit lag ook geheel in de lijn der ont wikkeling. Zoals het vanzelfsprekend was dat er, historisch bezien, aan vankelijk een zekere band was 1 organisaties of formaties, bij voor keur op politiek gebied, zo vanzelf sprekend was het ook, dat de ont wikkeling zich sindsdien voltrok in de richting van journalistieke onaf hankelijkheid. Het is wel typerend, dat het in Scandinavië is fout gelopen in de beide gevallen waarin men de klok als het ware nog eens heeft willen terugzetten en waarin men de jour nalistieke onafhankelijkheid heefl willen inruilen voor de binding aan politieke partijformaties. De beidt bladen zijn thans nog slechts his torisch interessant. Over hun, blijk baar onvermijdelijk, verdwijnen wordt thans in Scandinavië ge treurd. De protestants-christelijke bladen die op heden nog bestaan in Scan dinavië, in Nederland, in Frankrijk. In Duitsland of waar ook zullen zich de Scandinavische les willen aantrekken. In onze dagen is een krant nu eenmaal een ding eigen aard en eigen karakter, waar bij de journalistieke onafhankelijk heid de onontkoombare bestaans voorwaarde is. Nu dit laatste zo is, doet men wijl het als feit te aanvaarden. Zulki kan men des te gereder doen, omdat enerzijds niemand behoudens wel licht „de concurrentie" gebaat li bij een opgeheven krant, ander zijds de pers juist vanuit haar onaf hankelijkheid tot een wezenlijki steun voor heel de brede protestants- christelijke activiteit kan zijn, 4 laatste ten onzent ook is. GEEN HERLEEFDE SCHOOLSTRIJD DE gemeenteraad van Rotterdam zal in zijn vergadering van deze week een gemeentelijk inspecteur bij het onderwijs moeten benoemen. Dit is niets bijzonders. Bij de voor gestelde candidaten is een man uit het bijzondere onderwijs. Ook dit be hoorde niets bijzonders te zijn en In andere gemeenten is het dit ook niet. Echter, het moet wel te leurstellen dat te Rotterdam vanuit de kring van het openbaar enderwijs tegen de mogelijke benoeming van deze candidaat uit het bijzonder on derwijs tot gemeentelijk inspecteur misbaar is gerezen. Neemt men kennis van de bezwaren die uit de kring van het openbaar onderwijs tegen deze benoeming worden aangevoerd, dan kan men zich wederom volop wanen in de dagen van de schoolstrijd. Kwalijke argumenten moeten thans bij de kla gers uit het openbaar onderwijs die nen om een zaak, die bepaald niet sterk staat, te steunen. Stemmen de argumenten die aan gevoerd worden reeds verdrietig, erger is het gebrek aan wetskennis dat er uit spreekt, des te erger waar deze bezwaren komen uit de hoek van onderwijzers bij het openbaar onderwijs. Wat toch is de taak van de gemeen telijke inspecteurs? De wet schrijft voor, dat burgemeester en wethou ders het plaatselijk toezicht op het onderwijs uitoefenen. Dat wil blij kens de bewoordingen van de wet zeggen: heel het lager onderwijs. Dus evengoed het bijzondere als het openbare. Om dat toezicht op heel het lager onderwijs tot werkelijkheid te ma ken, kan de gemeenteraad inspec teurs aanstellen. De aanstelling van zulk een inspecteur staat nu op de agenda van de raad van Rotterdam. Wat zeggen nu de klagers? Dat voor een benoeming tot gemeente lijk Inspecteur alleen voorstanders van het openbaar onderwijs in aan merking behoren te komen. Men acht een andere benoeming zelf» zonder meer onbehoorlijk. En men wekt elkaar op, straks een inspec teur van andere opvatting in school geen welkom te heten. Zoals de lezer ziet, was onze herin nering aan de dagen van de school strijd niet ongegrond. Er mag vol gens deze klagers in een stad als Rot terdam blijkbaar niet één inspecteur komen uit de kring van het bijzon der onderwijs, hoezeer ook onderwijs onder het toezicht va» burgemeesteren en wethouders valt Daarbij schijnt men bovendien voor bij te zien aan andere, in deze tijd nauwelijks minder belangrijke, ken van de inspecteurs, om name lijk mede betrokken te zijn bij dr oprichting en vestiging van nieuw scholen in nieuwe stadswijken. Ware het voor ons niet een vanzelf sprekende zaak dat een voorstander van het bijzonder onderwijs even goed voor een benoeming in aan merking moet kunnen komen all een voorstander van het openbaar onderwijs, wij zouden ons over d» voordracht die nu is ingediend bij de gemeenteraad van Rotterdam verheugen. Op die voordracht im mers staat in volle gelijkwaar digheid een man uit het bijzonder onderwijs. De vraag rijst overigens of men ziek ook dient te verheugen over wat eigenlijk vanzelfsprekend Dan blijft in elk geval de voldoeninf, dat bij burgemeester ^n wethou ders van Rotterdam kennelijk nlel de zonderlinge denkbeelden worde* gevonden als bij de hierboven aan geduide voorstanders van het open baar onderwijs. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben, blijkens dei» voordracht, aan een herleving van de schoolstrijd geen behoefte, hebben vertrouwen, dat de gemeen teraad hen in deze gezonde gevoe lens zal willen volgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2