Generaal Iwan Serof onverwacht ontslagen llicumc £eiksrt)c (fouranl Israël beschuldigt Syrië van agressie Politieke spanning om de belastingvoorstel len 3987.- NIEUWE SPANNING IN KREMLIN? Andere functie voor Beria's opvolger Grote meerderheid is voor verlenging van één jaar Verbetering rijksweg 13 kan in sneller tempo Weer komplot tegen Iraaks regering MENINGSVERSCHIL OVER BERLIJN TE GEVAARLIJK Adenauer gaat vrijdag naar Macmillan ïaZEEEHB Burgemeester stak liuis in de brand DINSDAG 9 DECEMBER 1938 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Nepenendertigête jaargang no. 11433 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER CHRIST EU JU-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastlcfi is aljebltoeti ttiyn hert ia tcatjcnspoet" Tolgaarder Bertus Stolwijk Zie pagina 7 ENERAAL IWAN SEROF, het hoofd van de zo gevreesde Russische veiligheidspolitie is uit zijn functie ontheven. Deze opzienbarende nededeling was gisteren in een klein bericht op de achterpagina van het iowjet-blad Izwestia te lezen en werd later op de dag officieel door radio- doskou uitgezonden. Verklaard werd, dat hij van het voorzitterschap van Ie staatsveiligheidscommissie in een andere funchtie is overgeplaatst, leze beslissing is genomen door het presidium van de Opperste Sowjet, lldus de radio. Verdere bijzonderheden werden niet bekendgemaakt. slag van generaal Serof zeer wel kan duiden op „moeilijkheden in de toplei ding". (Voor levensverhaal van generaal Serof Er ts een tijd geweest dat men deze drie Sowjet-groten dik wijls samen zag. Van links naar rechts: Iwan Serof, Nikolai Boelganin en Nikita Chroesj- tsjef. Beide laatstgenoemden maakten hun propaganda- tournee door de wereld en steeds was het Serof, die voor- uitreisde om de zaak voor te bereiden. Boelganin viel in on genade, maar de vriendschap tussen Chroesjtsjef en Serof duurde voort. Tot gisteren? In ieder geval zal men in de toekomst dergelijke foto's niet meer maken. Partijbaas Chroesjtsjef is alleen overge bleven aan de top. ABBA EBAN, de vertegenwoordi ger van Israël bij de Verenigde Staten, heeft gisteren in de Veilig heidsraad een vlammend protest la ten horen tegen de Syrische beschie ting van Israëlische dorpen. „Dit is een oorlogsdaad", zei de Israëliër, „een schandelijke en onuitgelokte Hiermee is waarschijnlijk een eind jekomen aan de snelrijzende ster van Zwarte Iwan" of „Iwan de Ver- chrikkelijke", zoals hij in kringen Russische emigranten en in de restelijke pers werd genoemd. Voor de executie van zijn vroegere hef, Beria, had men nog betrekkelijk reinig van hem gehoord, maar na diens erechtstelling werd Serof bevorderd en de eerscte rangen van de Sowjet- lërarohie opgenomen. Een deskundige op het gebied van Rus- ische methoden verklaarde naar aan- siding van het ontslag: „Tenzij snel een functie voor Serof wordt bekend smaakt. betekent dit dat hij in moei- jkheden verkeert". De formule: „In verband met het aan sarden van andere werkzaamheden", te als reden van het ontslag is gege- i, wordt namelijk regelmatig door de lussische propaganda-media gebruikt i bekende figuren naar de achtergrond Iets dergelijks overkwam ook Malen- Kaïganowitsch, Sjepilof en de vele adere gevallen groobheden uit de Rus- jche heersende kringen. De laatste maal, I Serof door westelijke verslaggevers gezien was op een receptie in het lemlin op 10 november ter ere van de g»lse partijleider Gomoelka. Twee medewerkers van Associated Press, Roy Essoyan, tot voor kort cor respondent van het persbureau in Mos kou en nu correspondent in Hongkong, en Thomas P. Whitney, overzicht schrijver van het A.P-bureau in New York, geven hieronder hun mening over deze kwestie, toy Essoyan schrijft: „Het is duidelijk dat lerof is gedegradeerd. Hoe diep hij zal illen weet nog nietmand, maar als in iet geval-Serof het patroon wordt ge- tolgd dat na de dood van Stalin in ge- iruik is geraakt, dan zal hij niet onmid- lellijk tot politieke vergetelheid zijn ge- loemd. Dat het een degradatie is, daaraan kan echter weinig twijfel be- Als hooggeplaatst „politieambtenaar" on Serof niet verder omhoog op de pro- notieladder." Bovendien: als hij in een indere vooraanstaande functie zou zijn wnoemd, dan zou dit tegelijk zijn be- [fndgemaakt met de korte aankondiging zijn ontheffing uit zijn post van voor- r van de commissie voor staatsveilig- leid. De enige belangrijke vraag d'e rest is: waarom? Gezien de sterke persoonlijke and tussen premier Chroesjtsjef en Iwan Serof ligt de speculatie voor de hand dat er spanningen zouden bestaan in de top leiding en dat Chroesjtsjef persoonlijk cnder druk zou verkeren" Romas P. Whitney schrijft: „Iwan Serof *33 belast met de leiding van de Russi- owel in als buiten de Sowjetunit Rtie inlichtingendienst en contraijspio- en hij was verantwoordelijk voor leven en veiligheid van de Russische regerings leiders. Bovendien was hij Chroesjtsjefs Persoonlijke beschermeling, die ruim vijf jaar geleden een groot deel van de ont- ugwekkende macht van Stalins politie chef Lavrenty Beria kreeg toegewezen. i stond in nauw contact met Chroesjtsjef, genoot diens vertrouwen en verluidt werd hij door Chroesjtsjef gebruikt om diens persoonlijke vijanden in het Kremlin bijv. toen de anti- Chroesjtsjef-figuren als Molotof en Ma lenkof er bijna in slaagden de huidige premier ten val te brengen uit te schakelen. Uit dit alles moge blijken dat het ont- (Van onze parlementaire redacteur.) HET VOORSTEL van minister Hofstra om de tijdelijke belastingverho ging, in het begin van dit jaar ingevoerd in het kader van de be stedingsbeperking, met twee jaar te verlengen is op grote tegenstand van de Tweede Kamer gestuit. Aangezien het hier een der zeven punten van de heer Burger betrof, lag het voor de hand dat met meer dan gewone belang stelling naar dit debat werd uitgekeken. De financiële specialist van de P.v.d.A.-fractie heeft duidelijk laten weten dat een verlenging van deze ontwerpen met slechts één jaar voor de socialisten niet te verteren is. Met deze uitlating heeft de heer Peschar minister Hofstra dus vrijwel de moge lijkheid ontnomen om tegemoet te komen aan de wensen van de Kamer. bevoegdheid (een definitief oordeel be hield hij nog voor) suggereerde hij toch om dan in ieder geval het parlement in de gelegenheid te stellen de genomen maat regel achteraf goed te keuren. In de schrif telijke stukken had minister Hofstra laten weten daar niet veel voor te voelen. Maar gelukkig kwam de heer Peschar (soc.) ver klaren, dat de suggestie van de heer Van Eysden hem wel aansprak. Uit oogpunt van parlementaire democratie achtte hij het denkbeeld zelfs gezond. En ook al is het voeren van een slagvaardig beleid op dit gebied, voor de P.v.d.A.-fractie een essentiëel punt, het ligt voor de hand dat de suggestie van de heer Van Eysden een bruikbaar conpromis kan zijn- Een com promis dat, althans op dit punt. de span ning kan wegnemen. De grote meerderheid van de Kamer is voor een termijn van één jaar. De heren Lucas (kath. v.), V. d. Wetering (c.h.), Van Eysden (a.r.) en Van Leeuwen (lib.) zel den die heel duidelijk. En zij begaven zich daarmede op het pad dat naar een crisis kan leiden. Eén der punten in de rede voering van de heer Burger, tijdens de Fakkeldragersdag, luidde: „Het verwer kelijken van een conjunctuurbeleid en het wettelijk vastleggen van de daartoe nood zakelijke bevoegdheden, zoals voorgesteld in het wetsontwerp betreffende de tijde lijke verhoging van enige directe belas tingen, de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek". Zo werd aan Kamer en kabinet door de socialisten op twee punten de mogelijkheid van een crisis voorgehouden. Het eerste punt: de werkingsduur der wet, het twee de punt: het delegeren van bevoegdheden aan minister Hofstra om de vervroegde afschrijving en de schorsing van de in vesteringsaftrek te beperken of uit te slui ten zonder de Kamer daar in te kénnen De heren Lucas (kath. v.) en V. d. Wete ring (c.h.) voelden daar niets voor. Maar de a.r. Van Eysden kwam met een goede gedachte voor de dag- Hoewel hij niet di rect enthousiast was over deze delegatie- BRIEF VAN K.N.A.C. AAN MINISTER De KNAC heeft de minister van ver eer en waterstaat in een brief gevraagd de verbetering van rijksweg 13 (Den Haag—Rotterdam) niet in een sneller tempo kan worden verwezenlijkt. Dit kan volgens de KNAC worden bereikt s nachts of in ieder geval 's avonds Hoor te werken en door van twee kanten te beginnen. Dal wil zeggen dat men niet pas in 1960 of 1961, zoals is voorge nomen, aan het gedeelte Ovcrschie— Rotterdam moet beginnen, maar reeds thans, gelijk met het stuk Den Haag— Overschie. Het bijzonder belang van de verbin- ing voor het verkeer en de bijzondere tvaren, die zich op deze weg voordoen, •ettigen deze speciale maatregelen, al dus het schrijven. Met een verkeer van eer 26.000 voertuigen per etmaal e weg de drukste van Nederland. Bij deze overbelasting komt nog, dat fescheiden rijbanen grotendeels ontbre ken, de rijstroken te smal zijn en het dek over grote lengte sterk golft. Bij duisternis wordt de automobilist dan trijwel constant verblind Een geschikte Tervangende route is er niet. Bij deze situatie en straks tijdens de *erkzaamheden is het volgens het schnj- Ten dringend gewenst, dat de werkzaam heden in een zo kort mogelijk tijdsbestek •orden uitgevoerd. Weliswaar wordt volgens de thans gel dende opzet een dragelijke toestand ver wacht tegen eind 1960 op het gedeelte HoornbrugOverschie, maar door slecht weer kunnen deze verwachtingen gemak kelijk worden weggespoeld. De ervaring, in het recente verleden opgedaan met de ontstellend lange duur van de aanleg van gescheiden rijbanen op het korte gedeelte van rijksweg 4 (Den Deyl—Maaldrift), is ten deze zeer illustratief, aldus de KNAC. Het feit, dat het verkeer door deze speciale maat regelen aan twee kanten van de weg met in uitvoering zijnde werken zal zijn ge confronteerd, zal volgens de KNAC wor den gecompenseerd door de wetenschap, dat de totale periode van verkeersbe- lemmering aanzienlijk zal worden kort. Ook zullen de door de KNAC be pleite maatregelen een kostenverhogende invloed hebben, waar tegenover staat, dat de gedane investeringen eerder hun hoge rendement zullfen opleveren en veel schade kan worden voorkomen. De brief besluit met de opmerking, dat de weggebruikers een op rijksweg 13 te stellen snelheidsmaximum met te mi overtuiging zullen respecteren, als zij ervaren dat met maximaal mogelijke spoed aan de reconstructie wordt ge werkt. Een jaar Maar dan blijft nog het andere punt over: de verlenging van de ontwerpen met twee jaar. Dc heer Peschar vindi deze ter mijn essentieel voor de aanvaarding van de wetsontwerpen. Hij stond daar in. met zijn fractie, geheel alleen. Alleen stonden ook de heren Welter en Van Dis (s.g.), die niets van deze belastingvoorstellen wilden we ten. De heer Welter had uitgerekend dat dit het tiende belastingvoorstel van minis ter Hofstra was in twee jaar tijds. En hij hoopte nog eens te beleven dat het econo misch leven door belastingverlaging ge stimuleerd zou worden. Maar ik heb enige haast i.v.m. mijn leeftijd, zo voegde de 78- jarige parlementariër daaraan toe. De heren V. d. Wetering (c.h.), Lucas kath. v). Van Eysden (a r.), Van Leeu wen (lib.) en Van Dis (s.g.) hadden vrijwel dezelfde bezwaren tegen de verlening van deze ontwerpen met deze twee jaar. Zo zeiden zij niet te weten hoe de begrotin-, van 1960 er uit zal zien en bovendien wil den zij wachten op het SER-advies. Als de regering, eventueel in navolging van de SER. zou besluiten de subsidies te ver minderen. dan heeft dit een gunstig effect voor de begroting van 1960. Een juist ar gument, waarbij men echter gemakshalve vergat, dat de socialisten meer dan eens hebben verklaard een verlaging van de subsidielast niet te willen- Al deze sprekers verklaarden zich wel bereid de belasting verhoging voor 1959 te accepteren. Zij za gen daarvan de budgettaire noodzaak wel in. Bovendien verklaarden zij zich bereid deze^zaak voor 1960 nog eens te zullen be kijken. Daar viel iets voor te zeggen, want wie weet, om maar een voorbeeld te noe men, hoe de internationale zuivelmarkt en de werkgelegenheid zich zullen ontwikke len? ..Mijn fakkel geeft niet zoveel licht dat ik reeds tot 1960 kan vooruitzien", zo zei de heer Van Leeuwen (lib.). De heer Peschar (soc.) vond een verlenging van twee jaar noodzakelijk, omdat anders een ongezond monetair en budgettair beleid gevoerd zou worden. Een steling, die hij verzuimde voldoende te adstrueren. Zo zal waarschijnlijk de politieke span- Bij de inschrijving op schatkistpromes sen zijn toegewezen: 3.6 miljoen drie- mrandspapier tegen 2V« disconto per jaar 48 min. negenmaandspapier tegen 2^4*/» en 119,3 min. twaalfmaandspapier tegen 2dus tezamen 170,9 min. Belastingverhogingen De regering wil de volgende be lastingen met twee jaar verlengen: de verhoging van de vennoot schapsbelasting en van de vermo gensbelasting. De verhoging van de benzineprijs, van het tussentarief van de omzetbelasting, de verho ging van de omzetbelasting op si garetten, televisietoestellen, per sonenauto's, motorrijwielen en ban den. Voor 1959 is daarmee een be drag gemoeid van 117 min. De op brengst voor 1960 wordt geschat op 1 320 min. ning zich toespitsen op de termijn van verlenging met twee jaar. De A.R-fractie had tegen deze verlenging „ernstige be zwaren". De heer Lucas „zeer ernstige be zwaren". En de heer Van der Wetering (c.h.) vond een verlenging met één jaar „eenvoudig en gezond". Minister Hofstra heeft van zijn fractie geen bewegingsvrij heid gekregen. Het wachten is nu op de indiening van een eventueel amendement en het eventueel „onaanvaardbaar" van de bewindsman. Maar wie zal dit amen dement indienen? En zal men zwichten voor een dreigende taal van achter de re geringstafel? Tot nu toe nemen de fracties een afwachtende houding aan. Ongetwij feld is men zich de ernst van de situatie bewust. Voor dc kleinere fracties heeft het niet veel zin om met dit amendement te komci Wat ligt meer voor de hand dan de hc< Romme en de zjjnen tot duidelijkheid te dwingen? Voor de politieke verhoudingei in ons land is het goed dat men de K.V.P voorop laat lopen. Hedenavond zal minis ter Hofstra antwoorden en eerst dan zal het debat goed kunnen beginnen. In de Iraakse hoofdstad zo heeft radio-Bagdad gisteren bekendgemaakt is een nieuw komplot tegen de regering ontdekt. De premier, generaal Kassem, heeft verschillende personen laten arres teren. Het zou dc bedoeling zijn geweest, vandaag een staatsgreep te plegen. Volgens de radio werden de mensen die aan het komplot deelnamen, gesteund door „corrupte Iraakse elementen door buitenlandse agenten". De natio naliteit van laatstgenoemden werd niet bekendgemaakt. Er is een hoeveelheid wapens in beslag genomen. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten, dat ook melding maak te van het komplot, voegde daar on middellijk aan toe dat de Verenigde Staten bij de samenzwering betrokken Het militaire regime van Kassem in juli de macht in handen. Bij de staatsgreep, die daaraan voorafging, kwamen koning Feisal, kroonprins Ab- doel Illah en premier Noeri-es-Said om het leven. In de verklaring, waarin het komplot tegen de regering-Kassem wordt be kendgemaakt, wordt ook gewaar schuwd tegen het imperialisme en wordt er bij de Irakezen op aangedron gen, al hun krachten in te zetten voor de verdediging van de republiek. De regering van de Verenigde Staten heeft inmiddels stellig ontkend op eni gerlei wijze bij het komplot betrokken te zijn geweest. i internationale agres- „Zes- tot achthonderd granaten van Russische makelij zijn woensdag op de Israëlische grensdorpen ontploft. Eerst, nadat aan Israëlische zijde slachtoffers n gevallen, is het vuur beanfwoord. dus geen sprake van, dat de Syriërs uit zelfverdediging hebben gehandeld". .Ongetwijfeld zou deze beschieting een internationale crisis ten gevolge hebben gehad, als het zich aan een andere grens had afgespeeld, waar ook ter wereld". Aldus Abba Eban, die dan ook een drin gend beroep op de Veiligheidsraad deed om de agressie een halt toe te roepen. Terwijl de Israëlische vertegenwoor diger nog sprak kwam het rapport van generaal Van Horn binnen, de chef van de Palestijnse bestandscommissie. Dit rap port bevestigde zo ongeveer de lezing van Abba Eban. „Het incident", zo conclu deerde generaal Van Horn, „kan de vrede i gevaar brengen". De vertegenwoordiger van de V.A.R., Omar Loefti, zei dat de Israëlische uitda gingen en bestandsschendingen het inci dent hebben veroorzaakt. De Syriërs heb ben alleen het dorpje Datura willen be schieten, zei Omar Loefti. Dit dorpje Is namelijk de basis voor het Israëlische militaire optreden, waardoor het gehele gedemilitariseerde gebied tussen Israël Syrië wordt bedreigd. Na het aanhoren van deze verklaringen werd de vergadering van de Veiligheids raad verdaagd. Inmiddels hebben Syriërs voor de vierde keer het vuur opend op het dorp Gioth. Uit gevangenis van Haarlem gevlucht Uit de gevangenis in Haarlem Is gisten- liddag om twee uur de gedetineerde J. I. van Roon ontsnapt. De man klom met behulp van een medegevangene tijdens het luchten op de binnenplaats over de r van het plein. Een automobilist op dc Paptoren\*est zag de gevangene van de muur naar beneden springen. Hij zetta met zijn auto de achtervolging in, maar raakte bij de Amsterdamse vaart het spoor bijster. De politie vermoedt dat de vluchteling probeert naar Amsterdam te komen en controleert de auto's, die deze kant op gaan. De ontsnapte onderging een gevan genisstraf wegens dieftal. Hij zou juist pterdag uit de gevangenis ontslagen wor- en om daarna ter beschikking van de Lgering te worden gesteld. Van Roon is geboren 24 februari 1935 Haarlem. Hij is 1.76 meter lang, heeft ïn ovaal gelaat, zwart haar en bruine ogen. Op zijn rechteronderarm is een an ker getatoueerd. Hij was blootshoofds en ït een gele overall. CITROEN 2 cv Jarenlang „onbetaalbaar" rijplezier voor een gegaran deerde kllometerprijs (alMn sy6teem) nu Afwijkend Westduits standpunt DE WESTDUITSE REGERING is van mening, dat het Westen het Russi sche plan voor West-Berlijn zonder meer moet verwerpen. In Enge land en de Verenigde Staten ziet men, hoewel deze landen hebben beloofd de vrijheid van West-Berlijn onder alle omstandigheden te verdedigen, de Russische voorstellen daarentegen als een mogelijke aanleiding om een ge sprek over de Duitse hereniging te beginnen. De regering in Bonn wil ech ter, zoals we vorige week reeds meldden, alleen met de Russen over de Barlijnse kwestie praten. Pas als deze kwestie is geregeld, is de Westduitse regering bereid over de Duitse hereniging en een Duits vredesverdrag te onderhandelen. Bondskanselier Adenauer is er fel tegen gekant, dat de Russische nota over Berlijn een uitgangspunt wordt voor de besprekingen tussen Oost en West. Tijdens zijn verkiezingsrede voeringen in West-Berlijn heeft Aden auer dit al duidelijk laten uitkomen. Toen reeds kwam een verschil van op vatting met de politici in Londen en Washington naar voren. In Bonn ls er gisteren dan ook me :lem op gewezen, dat de Russische vooi stellen moeten worden gezien als de meest gevaarlijke poging van Moskou vai Het zachte weer va, komt de boeren goed bietenoogst is binnen en er r< nop tijd de grond te ploegen dat de vorst bezit neemt t>a In* dc Hr D S. Anna Paulown fl TIP 1 Lfl Bootz Oude Gen. Nwe. Limericks inz. san H Bootz HET GEMEENTEBESTUUR van Achtkarspelen (Fr.) heeft gisteren op spectaculaire wjjze dc aandacht gevestigd op het kroltcnvrsagstuk toen burgemeester H. van Ek In het dorp Harkema-Opeinde persoonlijk een brandende fakkel wierp in een huis. dat als krot was gekwalificeerd. Destijds woonden er vier gezinnen in. Ieder gezin had een kamer tot z(Jn beschik king. Vanmorgen verliet hel laatste gezin het pand. Een leegstaand hals is In Harkema niet veilig, want de ervaring heeft geleerd, dat er kans bestaat dat het de volgende morgen alweer door een ander gezin clandestien Is betrokken. Om dit te voorkomen besloot het gemeentebestuur de rode haan met het sloopwerk te belasten. De rode haan deed dat snel en grondig. laatste jaren om de westelijke eenheid te verbreken. Gezegd werd. dat elke verzwakking van et westerse standpunt ten aanzien van Berlijn noodlottige ontwikkelingen voor de N.A.V.O. ten gevolge kan hebben. Volgende week zal de beslissende con ferentie van de ministers van buitenland zaken van de grote westerse mogend heden over het antwoord aan de Russen worden gehouden. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, zal deze be langrijke conferentie ook bijwonen. orafgaand aan dit gesprek wordt op het ogenblik tussen Bonn enerzijds en Londen en Parijs anderzijds op diploma tiek niveau de kwestie intensief bespro ken. Gisteren nog hebben de ambassa deurs van de Verenigde Staten. Engeland Frankrijk in Bonn met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. von Brentano, geconfereerd. Deze ambassa deurs zullen ook nog een onderhoud heb- pn met burgemeester Brandt. Vermoedelijk met het oog op de eventuele geschilpunten, die er over de kwestie-Berlijn bestaan, heeft bondskanselier Adenauer plotseling besloten vrijdag naar Engeland te gaan om het probleem met premier Macmillan te bespreken. Adenauer zelf heeft om dit onderhoud gevraagd. Het is nog niet zeker of het bezoek inderdaad zal door gaan, omdat de 82-jarige bondskanselier op het ogen blik verkouden is. Bij ongeluk in de mist een dode en acht gewonden Op de Maaseikerweg onder Weert is gistermorgen tijdens een dikke mist een bus met arbeiders uit Weert tegen een stilstaande bestelwagen gebotst. Eén van de zeven inzittenden van de bestelwagen, de 48-jarige P. Coolen. kwam om het le ven Vijf anderen werden min of meer ernstig gewond. Van dc autnbuspassa- giers werden drie mensen licht gewond. De botsing was zo hevig, dat de bestel wagen enige tientallen meters op zijn zij kant over de weg werd geschoven. MINDER WIND Enkele buien, maar ook ver spreide opklaringen. Over wegend matige, maar aan de kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht In het binnenland temperatuur om het vries punt. Morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag of Iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 10 december: zon op 8.36 u„ onder 16.29 uur; maan op: 7.51 u., onder 16.48 uur. Nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1