Juno-II bereikt niet vereiste snelheid SoleXN ïlieuroe £ri itsrijc (fimimnl Voorzichtig publiek kocht veel dure geschenken Lot van derde Pionier morgen pas bekend Omzet pocketbooks bereikte een ongekende hoogte Adenauer wil eerst over Berlijn onderhandelen Amerikaanse vlieger als gijzelaar in handen van Oostduitsers ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 H IIK HATION44L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantüostich li ahfbltuen triyn hert ia tcghcnspoct" Negenendertigste jaargang no. 11433 „VEELEISENDE" EN LASTIGE JUFFROUW Zie pagina 7 Noch naar de maannoch naar de zon TAE EERSTE POGING van het Amerikaanse leger, een kunstmaantje O in de buurt van de maan te brengen, is vanmorgen mislukt. De Juno-II een combinatie van onderdelen van de Jupiter- en de Sergeant- raket die de Pionier-III in zijn baan zou brijgen, kreeg niet de snelheid, nodig om zich aan de aantrekkingskracht van de aarde te onttrekken. Hiervoor is een minimumsnelheid van 40.000 kilometer per uur nodig. Twee en een half uur was men in Washington en Cape Canaveral enthousiast over het gedrag van de raket. Toen bleek echter bij een meting, dat zij de vereiste hoogte niet had bereikt en dus ook niet de juiste snelheid had. De eerste trap bleek niet lang genoeg te hebben gewerkt. Juno-II werden gevormd door onder delen van Sergeant-raketten, die vaste brandstof beschikken. Men had in de Verenigde Staten .grote verwachtingen van dit schot op de maan, onder andere omdat de voorbereidingen onder leiding stonden van de alt(jd opti- mistische Duitse Amerikaan Wernher vor Braun, die zichzelf een kans op slagen van vijftig procent ga& De chef van de projectielenafde ling van het Amerikaanse leger, generaal-majoor John B. Medaris, hield onmiddellijk na het bekend- worden van de mislukking een pers conferentie. Hij deelde mee dat men morgen zekerheid zal hebben het lot van de Pionier-III. De generaal noemde het zeer twijfel achtig of de satelliet ooit naar de aarde zal terugkeren. Volgens de generaal was de mislukking ilechts 'n kwestie van seconden: de aandrijfraket was drie seconden fer uitgebrand dan men had berekend. Iet is nu óók onmogelijk dat het satel- b-.je een grote baan om de zon kaaien. De aandrijfraket. die oorzaak is Jen, was een verbeterd onderdeel Ie Jupdter niet te verwarren met de Öercontdnentaile raket Jupiter-C er rerd voortbewogen op vloeibare brand- iof. De volgende drie trappen van de TITO op reis naar 7 landen President Tito van Zuid-Slavië is gis- ren met zijn jacht „Galeb" de haven in Port Said binnengevaren als inter- lezzó op zijn reis naar Indonesië, Ceylon i Soedan, aan welke landen hij een of- cieel staatsbezoek brengt. In Port Said sgroette president Nasser hem en beide Saatshoofden confereerden enkele hat hoofdkantoor van de Egyptische aezkanaal-Maatschappij. Buitenlandse dviseurs van beide landen woonden de «preking bij, maar er werd niet bekend afct, waarover werd gesproken. Tito verwelkomd met een saluut van 21 lehoten en Nasser bood hem een diner eis van Tito zal behalve de drie ïnoemde landen ook particuliere bezoe- m India, Birma, Ethiopië en op k terugreis nogmaals de VAR inhouden. (Advertentie) Reuma - Astma - Bronchitis Hartpatiënten ERIK Elektrische Zwakstroom ONDERDEKENS 1 persoons 90 x 190 2 persoons c 190 ITSJUMEAUX. 2 MAAL 90 x 190. 5"stan di regelbaar. 2 pers. en Litsjumeaux Mee helft afzonderlijk regelbaar. LINKER LISSE HEEREWEG 7 - 02530—3185 Alleenverkoop voor Nederland, rospectus gratis op aanvraag verkrijg- Het was Immers deze geleerde die in slaagde het geschokte Amerikaanse prestige te herstellen door de eerste kunstmaan te lanceren. Vandaag precies een jaar geleden was een poging Amerikaanse marine, het 6ucces Russische Spoetniks te lukt. De Juno-II ging vanmorgen om kwart voor zeven Nederlandse tijd de lucht in. Hij zou er 33 uur en 45 minuten over moeten doen om het maanpad te kruisen. OEES-ministers spreken over vrijhandel Het Britse ministerie van financiën heeft bekend gemaakt, dat de eerder voorgestelde vergadering van de com missie Maudling over de Vrijhandelszone op 9 december in Parijs geen doorgang zal vinden, maar dat in plaats daarvan is voorgesteld de ministerraad van de Or ganisatie voor Europese economische sa menwerking (OEES) bijeen te laten komen ter bespreking van tijdelijke maatregelen om een handelsoorlog in West-Europa te voorkomen. Mocht de kunstmaan (5,85 tóldj" die hij /oerde uit haar koers raken, dan hoopte men dat die als een kunstplaneetje om de zon zou gaan draaien. De naam Pionier-III. die men het kunst maantje heeft gegeven, is enigszins mis leidend, aangezien dit de vierde Ame rikaanse poging was om een satelliet naar de maan te zenden. Het eerste experi ment mislukte echter zo gauw, dat men nog geen naam voor de kunstmaan had bekendgemaakt. De Pionier-III heeft een kegelvorm en is uitgerust met een foto-elektrisch appa raat dat iets weg heeft van een pistool. Het wordt geactiveerd door het licht de maan. Verder zün aan boord ts Geiger-Müller-buizen om de straling meten en een radiozender. Winkeliers deden zéér goede zaken (Van t i onger redacteuren) 1 gelopen dagen goede zaken gedaan Hun omzetten zijn buitengewoon groot geweest en over het algemeen is men dan ook dik tevreden. Vooral gisteren hebben de winkels record-omzetten bereikt. Het aantal mensen, dat op het laatste nippertje nog cadeaus moet kopen, schijnt elk jaar groter te worden. Toch kan men niet zeggen, dat er maar vlug wat werd gekocht. Over het algemeen bleken de kopers zich goed georiënteerd te hebben of eerst nog eens behoorlijke voorlichting te villen ontvangen. Dat dit voor het overbelaste winkelpersoneel aangevuld met talloze hulpkrachten soms bijna een heksentoer was, laat zich denken. Maar wat werd nu het meest verkocht? Op het gevaar af andere goed lopende artikelen te vergoten, willen we toch wel en ander noemen. De pocketbooks bleken al bijzonder in trek te zijn. Het ru- -, dat hierom de laatste weken is geweest, zal daar niet vreemd aan De discussi^ hierover heeft kennelijk velen op het idee gebracht dit jaar eens 'n boek te geven. Ook de duurdere poe- In tegenstelling tot Grote Drie |N EEN van zijn fel anti-Russische redevoeringen tijdens zijn verkiezings- tournee in West-Berlijn heeft Bondskanselier Adenauer gezegd, dat hij met de Russen alleen over de kwestie-Berlijn wenst te onderhandelen. Ms dit probleem is opgelost, zei Adenauer, zullen we pas spreken over het sluiten van een vredesverdrag en over de hereniging van Oost- en West-Duitsland. Deze opvatting van Adenauer is enigszins in strijd met de mening van westelijke landen als Amerika, Frankrijk en Engeland, die met de Berlijnse kwestie het gehele probleem van de Duitse hereni- png willen bespreken. Over de westelijke tegenvoorstellen wordt op het ogenblik druk overleg gepleegd tussen de westelijke landen. Dat men het nog niet helemaal eens is over deze voorstellen kan worden opgemaakt uit een mededeling van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, dat er „verschillende mogelijkheden" zijn als antwoord aan de Russen. In een toespraak tot 16.000 christen- Ismocraten deed Adenauer een dringend •»ep op Chroesjtajef om zijn nota over 'ijn in te trekken. Inwilliging van dit ep. zal bewijzen, dat de Russen be- zijn tot redelijk overleg over andere "nags tukken. Tijdens een andere vergadering bracht minister van buitenlandse zaken, von Brentano, verslag uit van de besprekin gen met de westelijke Grote Drie. Hij kon meedelen, dat de drie landen vast besloten zijn de vrijheid en veiligheid van West-Berlijn te verdedigen. Weer ergens anders, in een grote West- berlijnse machinefabriek, wekte Aden auer duizenden arbeiders op, hun wil „om niet in de grote communistische ge vangenis te worden opgesloten" kenbaar Sprekend voor studenten noemde Adenauer Rusland de grootste koloniale staat van deze tijd Deze toespraak be sloot de Bondskanselier met de woor den: „Maar West-Berlijn i« vrij en zal vrij blijven". Bondskanselier Adenauer heeft in West-Berlijn waar morgen een nieuw parlement zal worden gekozen een serie verkiezings redevoeringen gehouden. Men ziet hem hier in gesprek met burgemeester Willy Brandt. AFGEVAARDIGDEN IN VERVROEGDE ZITTING BIJEEN Geheel onverwacht hebben de deelne mers aan de Geneefsc conferentie over het staken der kernproeven op verzoek van de Russen besloten vandaag nog bij een te komen. Oorspronkelijk was men van plan maandag weer te vergaderen. Men verwacht, dat de deskundigen op deze vervroegde bijeenkomst elkaar ver slag zullen uitbrengen over het overleg dat zij over een verdrag tussen de beide blokken hebben gepleegd. Zoals bekend heeft men deze week enige vooruitgang geboekt en heeft men gesproken over de eerste artikelen van een eventueel verdrag. De afgevaardigden naar de conferentie over het voorkomen van verrassingsaan. vallen, die eveneens in Genève wordt gehouden, zijn gisteren voor de 21e maal bij elkaar gekomen. Men is er tot nu toe nog niet in geslaagd, volledige overeen stemming te bereiken over een agenda. Wel hebben de Westelijke mogendhe den gisteren een stuk ter tafel gebracht, waarin een „mogelijk stelsel voor het waarnemen en de inspectie van grond strijdkrachten" wordt aangegeven. kets bleken 't goed te doen en de omzet in normaal uitgevoerde boeken liep even eens vrij sterk op. Natuurlijk zijn alle boekhandelaren tevreden, maa meesten hebben toch goede zaken ge daan. Een sterk voorbeeld is wel dat van een lyceumklas, waar de vijfentwin tig leerlingen gezamenlijk Sinterklaas vierden, de cadeautjes in drieëntwintig gevallen bestonden uit een pocketbook. De twee resterende geschenken beston den uit een .boek in gewone uitvoering... Hetzelfde geldt voor de handelaren in grammofoonplaten. Ondanks de opkomst der bandrecorders, zijn er toch nog heel wat mensen, die een platenspeler ideaal vinden en die deze met Sinterklaas rijkt hebben gezien met een of meer pla ten. Opvallend was dit jaar de verkoop van elektrische huishoudelijke artikelen. Het aantal elektrische koffiemolens, dat werd gekocht, was groter dan ooit. Maar ook in mixers ging er heel wat om: vooral van de goedkopere en kleinere merken. Werd er dus veel geld besteed aan het vereenvoudigen en mechaniseren van het werk van de huisvrouw, de huisvaders daarentegen kregen al dan met zachte wenken om maer te gaan doen. De in middels speciaal voor hen vervaardigde huishoudsohorten werden vrij flink ver kocht. En verder werden vele mannen verrast met doe-het-zelf-artikelen: ge reedschappen en materialen. Reden om medelijden met hen te krij gen, is er echter niet. De pas op de markt gebrachte sigarettenaanstekers met gas- vulling van een tientje, gingen óók grif van de hand. Zij werden daarmee felle concurrenten van de veel duurdere ben zineaanstekers van de wereldmerken. Wat de snoeperijtjes betreft, was er in vele zaken een duidelijke verschui ving merkbaar naar het duurdere goed. Verschillende banketbakkers verkochten meer boter- dan banketletters. De jeugd Klaaglied over Nieuw-Guinea De speciale politieke Verenigde Naties te New York heeft gis teren een resolutie aangenomen, er bij de aangesloten staten op aange drongen wordt zich tot deze organisatie te wenden voor oplossing van vraagstuk ken, welke de vriendschappelijke betrek kingen tussen de landen dreigen te ver storen. De Indonesiër Sastroamidjojo beweerde, dat Nederlands Nieuw-Guinea „zuchtte onder het koloniale juk", waar de Nederlandse vertegenwoordiger, mr. H. Scheltema, zeide, alleen nog maar eens te willen verklaren, dat Nederland zijn wettjge soevereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea uitoefent en dit opvoedt tot onafhankelijkheid. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Voor de jeugd werd uiteraard weer het meest verkocht. De winkeliers, die hadden gerekend op een flinke omzet in hoela-hoepels hadden een strop; de markt schijnt nu echt wel verzadigdte zijn. Het' dure speelgoed daarentegen was bijna niet aan te slepen. Duizenden elek trische treinstellen enz. werden door de goede Sint aangeschaft, Ook de natuur getrouwe automobielen gingen in groten getale over de toonbank. Eveneens zeer gewild bleken weer al lerlei constructiedozen, waarmee de jonge „technici" hun hart kunnen opha len aan bouwwerken van metaal en plastic. Net als hun vaders moeten ook z(j kennelijk meer zelf gaan doen Kunstmatig meer voor 't leveren van energie T"\E RIVIER de Zambesi neemt een belangrijke plaats in het leven van de zwarte bevolking van Rho desia in en talrijk zijn de legendes, die erover in omloop zijn. Een daar van is dat de stroom, die zich over een afstand van 2500 kilometer door het woeste Afrikaanse landschap slingert, nooit getemd kan worden. Sinds kort heeft men hier een apdere opvatting over, want woensdag is de Karibadam gedicht, waardoor voor het eerst in de geschiedenis de loop van de machtige Zambesi is gestuit. De dam, die 140 hoog, 650 meter lang en 27 meter dik is, werd ontworpen door de Franse ingenieur André Coyne. Twee jaar geleden is men met de bouw be gonnen en het wachten is nu op de overstromingen, die door het bouw werk zullen worden tegengehouden. Er gaat zich dan een kunstmatig meer vormen met een oppervlakte van 5.000 vierkante kilometer, dat op sommige plaatsen 120 meter diep is. Deze ge weldige opslagplaats van water Is be doeld om turbo-generatoren aan te drijven met een vermogen van 1.200-000 kilowatt, voldoende om voor 8R procent ln de energiebehoefte van de Centraal- Afrikaanse federatie te voorzien. Het zal echter nog enkele jaren duren, vóór het enorme bassin geheel gevuld is en de centrales op volle toeren draaien. Het zich vormende meer is ge noemd naar Elizabeth en in 1960 zal de Britse vorstin de hydro-elektrische werken officieel openen. Als het kunstmatige meer een feit ls. belooft het dal een toeristencentrum bij uitnemendheid te worden. Enkele handige zakenmensen hebben dit reeds voorzien en hoog op de bergen is men bezig een hotel te bouwen, dat uitzicht op de dam geeft. e oevers van het meer zullen bovendien een prachtig jachtgebied vormen, daar de streek bijzonder rijk is aan prach tig Jachtgebied vormen, daar de streek bijzonder rijk is aan leeuwen, antilopen, olifanten en nijlpaarden. Weekend met zon (Van onze weerkundige medewerker) r~\E HERFST houdt zich dit jaar bU- zonder gunstig, vooral tijden» de weekends. Ook dit keer zal het oo de meeste plaatsen droog en vrij ronnio blijven. Wij zijn in wat koudere noord westelijke luchtstroom komen te liogen, waarmee van de Noordzee nog enkels buitjes binnen drijven. De temperatuur blijft pan de lage kant. maar morgen zal dc wind minder sterk zijn met overdag flinke opklaringen. In de komende nacht is een flinke afkoeling te verwachten met plaatselijk lichte vorst. Belangrijk koudere lucht met matige tot strenoe vorst is weer over Scandinavië uitgestroomd, maar deze lucht zul oni niet bereiken. Tegen zondagavond zal de bewolking weer toenemen, gevolgd door een storingsfront van een depressie, dis bii IJsland naar het Oosten trekt NACHTVORST De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnige perioden, met slechts enkele verspreid voorkomen de buien. Vannacht in het binnenland lichte vont en hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noordwestelijk. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Zondag 7 dec.: zon op 8.33, onder 16.30. Maan op 4.02, onder 14.36. Maandag 8 dec.: zon op 8.34, onder 16.29, maan op 5.21, onder 15.13 uur. Op 10 dec. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur 5 tl Bordeaux Grenoble Nice Berltjn f rankf ort MQnchen ZUrlch Madrid Mailorca Algiers windstil windstil NNO VN bestemmen 1961 als wereldgezondheids j aar De Algemene Vergadering van de V.N. heeft eenstemmig een ontwerpresolutie aangenomen om van 1861 een Wereldge- zondheidsjaar te maken. In deze resolutie wordt er bij de Wereldgezondheidsorga nisatie op aangedrongen methoden te vin den voor vergroting van de internationale samenwerking in de strijd tegen de ziek ten als kanker, polio en dergelijke. Bemiddelaars zijn niet nodig HET VERSCHIL tussen Oost en West over Berlijn is scherper geworden door berichten over gevangenneming van een Ameri- Trein reed door stootjiikeen gewonde Om kwart over negen vanmorgen is de trein uit Boskoop op het sta tion Gouda door het stoot juk van een kopspoor gereden. De trein drong een meter het perron van Gouda binnen. Eén reiziger werd hierbij gewond. De Gaulle bezoekt in Sahara oliebedrijven Charles de Gaulle, premier van Fran krijk. heeft gisteren de Franse oliebedrij ven in de Sahara bezocht. De leiders der bedrijven, met wie de generaal sprak, ver zekerden de premier dat Frankrijk bin- vier jaar in staat zal zijn olie uit te ;n, gezien de veelbelovende olievel den. De aandacht, die De Gaulle aan de Franse oliebedrijven besteedt, wordt al gemeen opgevat als een aanwijzing, dat de generaal vindt dat Frankrijk zijn moei lijkheden in Algerije grotendeels op eco nomisch terrein moet overwinnen. On middellijk na zijn terugkeer in Parijs zal De Gaulle zich gaan bezig houden met de begroting voor 1959 en het bepalen van de financiële en economische poli tiek, zo weet men te Parijs. kaanse piloot door de Oostduiters. Een Oostduitse functionaris heeft doen uitkomen, dat de Amerikaanse piloot gebruikt zou kunnen worden als gijzelaar, die het regime van de satellietstaat behulpzaam zou moe ten zijn bij het verkrijgen van er kenning door de westerse mogend heden. De eerste luitenant Richard Mackin, vlieger van het Amerikaanse leger, vermoedelijk in handen van de Oost duitse veiligheidspolitie gevallen. Dc 27- jarige vlieger verdween woensdag tijdens een normale oefenvlucht met zijn ver kenningstoestel in de buurt van de grens tussen Oost- en West-Duitsland. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg, dat nog steeds op zoek is naar Mackin aan de westzijde van dc grens, heeft verklaard dat de vlieger misschien uit de koers is geraakt, zonder brandstof is gekomen en boven Oost- Duitsland uit zijn toestel is gesprongen Woensdagavond had Mackin een radio boodschap uitgezonden, dat hij de koers kwijt was en dat hij uit het toestel zou springen. Arrestatie Een Oostduitse functionaris, die per telefoon kon worden bereikt in de grens stad Sonnenberg, verklaarde dat een Amerikaanse vlieger die zich met zijn parachute in veiligheid had gebracht, door de Oostduitse veiligheidsdienst was gearresteerd. De functionaris, die zich waarnemend secretaris van de distnetsraad van Son- neberg noemde, verklaarde tegenover een verslaggever dat de vlieger niet ge wond was en tijdelijk door de politie werd vastgehouden in het nabijgelegen stadje Suhl. „Er bestaat geen reocn tot ongerustheid voor de familieleden", al dus de functionaris. De echtgenote van Mackin woont met haar eenjarig zoontje in Hanau, West-Duitsland. Toen men de Oostduitser zei. dat de Verenigde Staten bij het Russische leger hoofdkwartier in Oost-Bcrlijn naar Mackin hadden gevraagd, antwoordde hij: „De Sowjetunic heeft met dit geval niets te maken. Wij zijn een soevereine staat en de Amerikanen zullen met ons over de piloot moeten praten". Zegs lieden van de Oostduitse regering in Berlijn weigerden commentaar te leveren. Ongeoorloofd Later heeft de Oostduitse radio beves tigd, dat Mackin door de Oostduitsers wordt vastgehouden. In het bericht werd gezegd: ..Een Amerikaans militair vlieg tuig is op 3 december zonder toestem ming over de grens van dc Oostduitse democratische republiek gevlogen in het gebied van Sonncbcrg-Hildburghausen. De vlieger, die de enige inzittende van het toestel was, wist zich met een para chute in veiligheid te brengen. Het toe stel werd geheel vernietigd." „Jeugdige omstanders hebben de man gegrepen en hem overgedragen aan de Duitse grenspolitie. Hij was niet gewond cn bevindt zich thans in bewaring bij de Duitse democratische republiek. Hij heeft verklaard zijn toestel te hebben moeten verlaten wegens gebrek aan brandstof." aldus de radio. Het ministerie van buitenlandse zaken in i de Duitse democratische republiek zal de Amerikaanse autoriteiten van het voorval op de hoogte atellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1