Boekenhoek- Levend taalonderwijs: door woord leren heenzien C3G3 Christendom dringt door in donker Afrika Drie moties over de onder wijssalarissen Chefarine,4 héérlijk volop appels eten! WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 JEUGD EM WOORDKENNIS TN DE VOORAFGAANDE artikelen over dit onderwerp heb ik de aandacht gevestigd op een aantal uitdrukkingen en woorden, die ver keerd waren gebezigd, maar waarbij men toch vaak kon verklaren, hoe de fout ontstaan was. Ik heb echter ook nog tal van voorbeelden, die niet zo gemakkelijk uit een misver staan te verklaren zijn. En toch kan men ook hier weer zeggen dat de verkeerd gebruikte woorden geens zins op domheid wijzen. De leerling Thijs de Tuinman zegt kende een bepaald woord niet of had slechts een vage voorstelling van de betekenis. Hij is toen zelf aan het denken gegaan en aangezien een taal heel vaak volstrekt niet logisch is, kan men door te denken over wat een woord wel zou kun nen betekenen, zeer licht op het verkeerde spoor geraken. Zo schreef een leerling ..Het vertiaa. dat de jongen vertelde, had een batig slot". Blijkbaar had deze schrijver het woord batig wel eens gehoord. Bij hem was toen de voorstelling ..goed" ont- .-taan. Iets waardoor men gebaat wordt. Maar nu ging zijn gedachtengang niet meer In de juiste richting. HIJ nam aan dat batig eenvoudig „goed" in het algemeen betekent en zo kwam hij tot zijn ain. Een andere zin was deze: Omdat hij zware geldelijke zorgen had, heeft hij zich aan diefstal vergrepen. De uitdrukking zich vergrijpen aan. was weieens gehoord. Dat merkt men aan de zin. maar ook hier Is niet duidelijk ge worden. dat het woord vergrijpen eigen lijk betekent: grijpen naar Iets. Indien dit voldoende duidelijk was gemaakt zou de leerling begrepen hebben, dat men zich niet aan diefstal kan vergrijpen. En dit nu versta Ik onder levend taal onderwijs: De onderwijzer of leraar mag zich nooit tevreden stellen met de een voudige opgave van een betekenis. H|j moet de leerling eraan gewennen „door een woord heen te zien", dat wil zeggen.' zich rekenschap te geven van de feite lijke betekenis, van de wijze waarop een woord of uitdrukking tot die bepaalde betekenis gekomen Is of kan zijn. De uitdrukking „de sluier aannemen" behoort stellig, vooral in Protestantse kringen niet tot de dagelijkse taal. Geen wonder dus dat een leerling zich daarvan weer een eigen voorstelling schept. En zo kon het gebeuren dat Ik te lezen kreeg: ..Over zijn plannen nam hij de sluier aan. niets liet hij los." Dit loslaten Is typisch voor de gemiddelde leerling, waat dit woord behoort tot zijn dagelijk se taalschat. Een andere gedachtengang wa.' blijk baar gevolgd door een leerling die schreef: ..Nadat zij lang waren verloofd, nam zij de sluier aan en zij trouwden Deze zin getuigt van nadenken en waar nemingsvermogen. ook al heeft de leer ling de uitdrukking niet begrepen. Ditzelfde geldt voor hem. d.« schreef ..Nadat gebleken was dat zijn voorste' niet veel waarde had. werd het over de balk gegooid." Ook hier nadenk* ea ge volgtrekking. want immers wat men over de balk gooit 'js uit de weg Men wil er niets meer van weten, althans in de ge dachtengang van deze leerling. de uitdrukking „van zijn hart geen moordkuil maken" ls enigszins ouder wets en de betekenis: ronduit spreken, er geen doekjes omwinden, ligt zeker niet bijzonder voor de hand. Het is dan ook niet te verwonderen, dat een ling deze uitdrukking verkeerd gebruikt en ze in verband brengt met de dood straf. Zo kwam hij tot deze zin: „De ver oordeelde werd direct in de moorkuil gedaan". Een ouderwets, weinig gebruikt woord denken over de betekems van een woord, vinden we In de volgende zin: ..Om die mop heb Ik smadelijk gelachen, hij was enorm leuk" Wanneer men een 'eerling er aan went zich rekenschap te gever van een woordbetekenis, schrijft hij dll niet. Hij ziet dan dat smadelijk hee'. wat heel wat anders moet zijn dan smakelijk. En dst dit laatste woord verband moet houden met: wat smaakt. Een ouderwes. weinig gebruikt woord ls. laatdunkend (minachtend). Hier is de moeilijkheid vee! groter dan bij het vori ge. want de afleiding ervan zegt een leerling niets Hij brengt het dus in ver band met last (niet vroeg) En zo kon ik de volgende twee zinnen onder ogen krij gen: 1 Die man is erg laatdunkend; nu de zaak voorbij is. begint hij er pas over te denken. 2. De jongen ze: eerst neen. later ze: hij ja: hij was laatdunkend. Een kleinigheid als het verschil tussen denken en dunken ontgaat een leerling van deze ontwikkeling Ook stichtelijk behoort niet meer tot de spreektaal, behalve dan wellicht in de uitdrukking: „Ik dank je stichtelijk". Maar die komt n:et in de jongenstaal voor. In de geschiedenisles heeft men echter van het Sticht gehoord. Ik ben er niet geheel zeker van dat bij iedere les In de vaderlandse geschiedenis alle woor den met een historische betekenis, duide lijk worden gemaakt. Dit was in elk ge val niet zo geweest bij d« leerling, die schreef „Utrecht was een stichtelijke provincie ,d w.z. dat er een bisschop aan het hoofd stond". Ik eindLg met deze zin: ..De man is zeer rijk, hij loopt In de papieren". Hier is een vage voorstelling aanwezig van la „de papieren lopen", d.w.z. veel geid kosten. Maar tevens schijnt de leerling wel eens van geldswaardige papieren te hebben gehoord. Zo kwam hij tot deze zonder linge zin. Met dit opstel en de vorige artikelen over dit onderwerp zal wel gebleken zijn, dat ook de ouders kunnen mede werken aan de vergroting van de kennis der moedertaal, door telkens, wanneer ze hun kinderen een woord of een uitdrukking verkeerd horen gebrui ken, daarop de aandacht te vestigen. Dat de gedurige droppel de steer uitholt, geldt ook voor de kennis van het Neder- Chef marinestaf terug; uit V.S. Amerika zal Nederland met alle mo gelijke middelen helpen met het zoeken een oplossing voor de problemen onze marine. Dat heeft admiraal Burke. chef var de Amerikaanse ma rinestaf. toegezegd aan vice-admiraal Pröpper. die gisteren na een veertien daags bezoek aan de Verenigde Stater eer in ons land terugkeerde De oefeningen in NAVO-verband wa rn een belangrijk punt van de bespre kingen geweest, zei de bevelhebber van de zeestrijdkrachten en chef van de ma rinestaf bij zijn aankomst op Schiphol Ook heeft de Amerikaanse marine-auto riteit de vice-admiraal zijn visie gegeven •p de verhouding tussen atoomonderzee boten en de meer conservatieve scheper Over atoomonderzeebooten voor Neder land zei vice-admiraal Pröpper dat onz* marine deze zaak nog in studie heeft De vice-admiraal deelde ten slotte mee dat de Karei Doorman volgend jaar in itionaal verband gaat oefenen Men dan gebruik maken van vijf nieuwe Amerikaanse helikopters, die de marine luchtvaartdienst in dienst gaat nemen Deze hefschroefvliegtuigen dienen voot on de rseebootbes t rijd i ng Mr. van Riel voorzitter WD-fractie le Kamer De fractie der V.V.D. In de Eerste Kamer heeft vanmiddag tot haar voor zitter benoemd mr. H. ven Riel. Tot voor kort was prof. Molenaar voorzitter die is overleden Aangereden. Gistermiddag is in Den Bcsch de 85-jartge J Verhulst aangere den door een auto. toen de oude man gsxins aarzelend de weg overstak Onderweg naar het ziekenhuis is hij overleden. Vijf jaar geëist voor moord op eigen kind De officier van justitie bij de Utrecht se rechtbank heeft gisteren tegen de 29- jange mevrjuw M. Rv. d. V. uit Cu- lemborg wegens moord vijf jaar gevan- cenisstraf met aftrek en onvoorwaarde- lijke terbeschikkingstelling van de rege ring geëist. De vrouw werd ervan beschuldigd op 16 april haar twintig maanden oude zoontje om het leven te hebben gebracht door het kind opzettelijk in een badkuip met kokend water te duwen. Tegen de omwonenden vertelde ze naderhand, dat haar zoontje in het bad was gevallen, vas tot haar daad gekomen, omdat eg wilde lopen van haar man. Na de „ligne incroyable" heeft Parijs nu de „mystère 59" aangekon digd. Coiffeur Roger Pasquier toonde (v.l.n.r.) „Alma", voor overdag, „Pas de Bavard a la muette", voor de avond, en „rebecca rue des Rosiers", ook voor overdag, wat overeenkomt met Alma. (Van onze parlementsredactie) TTet debat over de onderwijsbegroting voor 1959 heeft tot dusverre drie moties opgeleverd. Ze werden gisteravond ingediend door de liberaal Toxopeus, de socialist Kleywegt en de socialiste mevr. HeromaMeilink, en hebben alle drie betrekking op salariswensen van onderwijzend perso neel, i.e. de leraren v.h.m.o., de leerkrachten l.n.o. en de kleuterleidsters. De beide P.v.d.A.-moties zijn mede-ondertekend door K.V.P., A.R. en V.V.D. Onder de motie-Toxopeus staan alleen maar liberale handteke ningen. Deze laatste motie beoogt steun te lenen aan de financiële verlangens de leraren. De indieners achten het ge wenst, dat de besprekingen over de sa larissen van de leraren v.h.m.o., kweek school en middelbaar nijverheidsonderwijs in het georganiseerd overleg zullen den hervat zonder dat de regering zich bij voorbaat aan een bepaalde gedragslijn bindt. De motie verzoekt voorts di nister persoonlijk aan de besprekingen deel te nemen. Het valt nog niet te bezien of de; motie er zal komen of niet. De socialist Tans bleek er vrij sceptisch tegenover te staan en de K.V.P.-afgevaardigde mej Nolte gaf er de voorkeur aan eerst het antwoord van de minister af te wachten. Dat antwoord zou vanmiddag worden ge geven. Over het ministeriële antwoord ir eerste termijn was (ondanks minister! bereidverklaring) niemand erg te spre ken. De socialist Kleywegt bleef var ning, dat de minister een te vrijmoedig en daardoor gevaarlijk spel met de sala riswensen van de leraren heeft gespeeld en niet de juiste sfeer voor overleg heeft geschapen. De a.r. Roosjen vreesde, dat het lange (knappe) relaas van de n ter over de leraarssalarissen het klimaat niet heeft verbeterd. De zaak moet zijns inziens weer in het g.o. worden gebracht en wel voor een open discussie, zo binding aan een van tevoren vastgestelde gedragslijn. De heer Tans (soc.) zei. dat het de leraren niet gaal om een paar tien tjes meer. makr om de erkenning van hun werk en taak. Aan verhoging van de leraarssalarissen is evenmin te ont komen als aan vèrhoging van de topsala- issen, temeer daar voor beide verhogin- ;en dezelfde grond kan worden aange roerd. Het argument, dat een verhoging •oor de leraren niet zou passen in het huidige loon- en salarisbeleid, is onhoud baar, want He verhoging der topsalaris- en geschiedde in een tijd. dat de finan- :iële toestand veel slechter was. De sug gestie van de K.V.P.-er pater Stokman (een onpartijdig college boven het g.o.. dat bij conflicten een bindende uitspraak zou moeten doen) werd door de socialist Kleywegt zeer toegejuicht; de heer Ti- lanus (ch.) stond er daarentegen zeer gereserveerd tegenover. L.n.o. De motie van mevr. Heroma-Meilink (soc.) verzoekt de regering met spoed een herziening van het salarisbesluit lager nijverheidsonderwijs tot stand te bren gen en zodoende de „duidelijke en te motiveren achterstand" in salariëring bij het l.n.o. weg te nemen. In de motie wordt erop gewezen, dat in het georga niseerd overleg in 1955 overeenstemming is bereikt over een gelijkstelling van de salarissen bij het l.n.o. met die van het v.g.l.o. Sindsdien zijn de salarissen v.g.l.o. verbeterd, maar die voor het l.n.o. niet, waardoor deze laatste categorie een be lofte niet gehonoreerd heeft gekregen. De indienster van de motie die o m. mede- ondertekend is door de heren Van Eihi gen (a.r.). Engelbertink (kath. v.) en do mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) noe de dit een „apert onrecht". De heer Van Eibergen (a.r.) sprak van een „afspraak die moet worden nagekomen". Duitse onderscheiding voor mr. R. van Rees Premier dr. Gebhard Maller van Baden- Wurttemberg heeft gisteravond aan de Nederlandse consul te Stuttgart, mr. R. van Rees. het Kruis van Verdienste eer ste klasse der Duitse Bondsrepubliek om gehangen. Mr. Van Rees. die de dag te voren zeventig jaar was geworden, is de deken van het consulaire corps te Stutt gart. In 1939 werd mr Van Rees consul te Frankfort aan de Main In januari 1945 werden hij en zijn vrouw op beschuldiging van het luisteren naar verboden zenders door de Nazi's gevangen gezet Pas bij het einde van de oorlog kwamen zij vrij- In 1946 werd mr. Van Rees te Stuttgart benoemd. Prins Albert van België w ge ïnstalleerd als president van het Belgische Rode Kruis. Op de foto ziet men de Prins na de plechtig heid, terwijl verschillende auto riteiten aan hem worden voor gesteld, o.a. de directie van het Rode Kruis, mejuffrouw V er - cammer. Burgemeester van Gassehe Bij K.B. is met ingang van 16 decern ber benoemd tot burgemeester der ge me en te Gasselte (Drente) de hees G J te Loo, commies ter secretarie der ge meente Roden en aangesloten bij de Partij van de Arbeid. De derde motie die van de socii Kleywegt, medeondertekend door de Roosjen. de K.V.P.-er Stokman en de li beraal Toxopeus verzoekt de regering op korte termijn de salariëring kleuterleidsters in de bijzondere sie voor georganiseerd overleg orde te stellen. Verbetering v: salariëring is dringend gewenst, aldus de motie. Alle sprekers waren het er over eens. dat er wat aan de salarissen van de kleuterleidsters moet worden gedaan. De heer Roosjen (a.r.) sprak in dit ver band van een „schromelijke achterstand". De replieken van o. k. en w. leverden dus dne moties, maar voor het over weinig nieuwe gezichtspunten op. heer Tilanus zei nog niet erg te gelo' in de totstandkoming van de wet op het voortgezet onderwijs, de z.g. mamn wet, die onlangs is ingediend. Deze is typerend voor het beleid van min Cals, de ministeriële vogel, die de ge woonte heeft een ei in het nest van een ander, in dit geval van hgt volgend ka binet, te leggen, aldus de heer Tilanus. En meri moet maar afwachten, of dat ei inderdaad zal worden uitgebroed. De minister kon de heer Roosjen (a.r.) nog de toezegging doen, dat een verho ging van het maximum-steunbedrag, dat schippers ontvangen ten behoeve van hun schoolgaande kinderen, zal worden wogen. Cordelia McPhers haar noodlot, haar vervulling, door Marguerlta Roulain. Uitgave Ad. C. M Stok, Den Haag. De schrijfster heeft in dit boek het levensverhaal verteld van Cordedia McPherson, een jonge vrouw, che bij het beoefenen van de skisport haar wervelkolom zo ernstig blesseerde, dat zij verlamd werd. Door geloofsver trouwen krijgt haar leven een nieuwe inhoud. Het is een roman, die door de diep menselijke achtergronden waard is om gelezen te worden. Orkaan bij nacht, door Albert Helman. Uitgave Qucrido, Amsterdam. Van Heimans „Orkaan bij nacht" verscheen de vijfde druk Ln de Salamander reeks. een poëtisch, intelligent geschreven boek, waarvan de inhoud minder aantrekkelijk is op principiële gronden. heeft Krieger de geschiedenis geschilderd van een totaal losgeslagen huwelijks leven. De pogingen van de schrijver om oplossingen te vinden, mislukken. Ook het slot van het boek is weinig overtuigend en zelfs gekunsteld. "Tjles, door Vincent Mahieu. Uitgave Leopold, Den Haag. Een plezierig boek over het „oude Indië", dat ook nu nog duizenden Neder landers boeit, geschreven in een sappig, rijk met humor gekruid Nederlands. Tjies zal vooral mensen boeien, die kortere of langere tijd in de tropen hebben doorgebracht. Jammer, dat de sfeer blijkbaar niet kon worden opgeroepen zonder hinderlijk ruwe woorden. Action Station Got door L. B. Carlier. Uitgave De Sikkel, Antwerpen. Als oud-verzetsman beschrijft L. B. Carlier in dit boek het verzetswerk in Belgiië tijdens de tweede wereldoorlog Het spannende verhaal boet hier en daar wat aan waarde in door een wat grove taal. Wanneer men dit boek leest, beseft men eens te meer welk een grote zegen vrijheid is. Het Europa van de 6. door drs. G Wissels, dr. J. C. Ramaer en ir. W. A. dc Haas. Uitgave Nijgh en Van Ditmar, Rotterdam. Wie zoekt naar een wegwijzer naar het Verenigde Europa van de toekomst en meer wil weten van hetgeen in de naoorlogse jaren is gepresteerd om de een heid van Europa te bevorderen, moet dit handige boekje beslist aanschaffen Het brengt het Europa van de 6 dichter bij de lezer, mede dank zij talrijke illustraties. Nooit meer een lampion, door Miep Diekmann Uitgave Leopold, In deze roman voor de jeugd van 13 jaar en ouder heeft de schrijfster het leven beschreven van Andreas van Collem, een zoontje van zeer bemiddelde ouders. Het boek wijkt volkomen af van de doorsnee-jeugdlectuur. Leerboek der spreekvaardigheid in het Engels, door James Brotherhood cn dr. H. G. de Maar. Deel I. Uitgave Noordhoff, Groningen. Vooral kandidaten voor het examen spreekvaardigheid in de Engelse taal zullen veel aan dit boek hebben, maar ook zij, die door radio of door lessen Engels willen leren spreken, zullen er hun voordeel mee kunnen doen. Tussen hemel en aarde, door dr. Theo Löbsack. Uitgave De Bezige By, Amsterdam. Dr. Löbsack heeft een bijzonder belangwekkkend boek geschreven, waarin hij de wonderen en raadsels van de lucht behandelt Zonder dat men het in alles met hem eens behoeft te zijn, kan mep zondar meer erkennen, dat hij een stuk studie heeft doen uitgeven, die waard gelezen te worden. Louis Bouwmeester de liefste vader Wiesje Bouwmeester. Uitgave Van Holkei Een buitengewoon vrolijk boekje heeft mevrouw Wiesje Bouwmeester open gedaan over haar vader, de grote acteur. Niet diepzinnig, eerder meer gebabbel. Toch leert men er wel iets uit over deze merkwaardige figuur, een geestige man, vitaal, origineel en menslievend. Upton Sinclair. Uitgave Wereld-Bibliotheek, Upton Sinclair beschrijft de afgrijselijke toestanden, die rond de eeuwwisseling in Chicago, het grootste vleescentruni van de wereld, bestonden. Het was des tijds zijn eerste roman en hij had er direct groot succes mee. Nu verscheen dit aangrijpende boek over gelukkig voorbije toestanden als uitgave van de Wereld-Bibliotheek. De vyand, door Tibor Meray. Uitgave Het Wereldvenster, Baarn. We kunnen het helaas niet eens zijn met de aankondiging van de uitgever, dat deze roman de ware aard van het communisme laat zien en om die reden uit getild behoort te worden uit de stroom van nieuwe boeken. Het i6 slechts het (niet eens boeiende) verhaal van een buiten de werkelijkheid levende jongeman, die vier ondergeschikten als vijanden van de „partij" liquideert. Wij kunnen de keus van de uitgever niet bewonderen. Niki of een hondeleven achter het IJzeren Gordyn, door Tibor Déry. Uitgave Andries Blitz, Antwerpen. Een verhaal van een hondeleven achter het IJzeren Gordijn, meer speciaal in Hongarije. Luchtig en speels geschreven roept dit boek een beeld op van het leven in dat land, waar het communisme een schaduw over alles werpt. De schrijver werd vorig jaar tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld, vanwege zijn kritiek op het systeem. De deur op een kier, door Max Dendermonde. Uitgave Amsterdamse Boek en Courant My.. Amsterdam- Een met grote vaart geschreven roman, die ons toch een zekere verveling tegemoet deed waaien. Het is een verveling, die direct te maken heeft met het leven, dait Dendermonde hier beschrijft Het speelt ln de wereld der Jour nalistiek, public-relation-managers, filmverhuurders, enz. Waar toverij en techniek nog hand in hand gaan IN Ghana staan volkomen verschil lende tijdperken tegenover elkaar, zoals trouwens in alle jonge Afri kaanse landen. De tijd van de zich snel ontwikkelende moderne samen leving met haar kerken en scholen, parlementen, fabrieken en bankge bouwen staat er tegenover de lang zaam terugwijkende tovenarij met haar angst en vrees. De christelijke zending dringt daar langzaam maar zeker met haar bevrijdende bood schap binnen in deze gemeenschap. Daarbij ties, wai toch wel opkijken. De zendingsarts dr.. Haaf vertelt daar in in het blad van het Duitse instituut jor medische zending: „Zojuist ben ik teruggekomen van :n bezoek aan een medicijnman. E^n in onze verplegers had het contact ge legd en nogal langdurige voorbesprekin- gevoerd Een medicijnman laat zich zo gemakkelijk verleiden zijn kaar ten op tafel te leggen! Zijn woning ziet net zo uit als alle andere hutten in het dorp. Naast de ingang van het le- hutje, die met een gordijn is af gesloten. staat een poef. waarop als het wat tovergereedschap is geëtaleerd Tussen de snoeren, staven en waaiers een klein fotolijstje. Achter het vui le glas prijkt een stuk papier, dat bij na der bezien een staatsvergunning blijkt te waarbij de heer Yaw M voor het lopende jaar het recht werd toegekend het beroep van ..plantkundige" uit te oefenen Het is dik in orde met die ver gunning. want de handtekening, stempel, leges het klopt allemaal prima." „Wö gingen een schaart verlicht ver trek binnen, waar een nog jong uitziende ons vriendelijk ontving." aldus de arts. „Mijn ogen waren al gauw aan het slechte licht gewend en Ik keek wat ieuwtgierig rond. terwijl wij de ver plichte beleefdheids- en begroeUngswoor uitwisselden. Tegenover ons stond damesknp- en toilettafel met een driedelige spiegel. Maar in piaatt can allerlei kosmetische artikelen wa* ieder hoekje volgestuwd met bierflesjes Alcohol is nL offergave nummer één en Zending vaak d' voor vreemde problemen Naast de tafel lag een hele stapel r quisieten zoals naambordjes van firma' reclameplaten, e.d., net als trouwei naast de ingang van de hut. Zij dienen ook al voor de geestenbezwering ei handeling van zieken. Het skelet vai krokodillekop, een paar houten poppen, gedroogde planten, staven, waaiers, fles sen. kalebassen, stenen en allerlei andere ondefinieerbare rommel lagen op een hoop. Bijna had ik in het halfduister een commode over het hoofd gezien. Er stond een radio op, waaruit schlagers op ons en de hele buurt afstormden. Onze plant- lige scheen nogal met zijn tijd mee te gaan en echt niet afkerig van de nieuwe indingen van zijn tijd wel in tegen stelling met zijn „praktijk". Omdat ik sterk geïnteresseerd was en mijn „colle ga". die kennelijk al een paar behandelin- en achter de rug had. niet meer heie aal nuchter was, waren wij spoedig druk i gesprek. Natuurlijk stond bij hem ook de diag- Dse op de voorgrond. Ik erkende dat i vroeg hem naar het „hoe", omdat ik zelf vaak moeilijkheden bij ondervind. Ook de herbist laat zich eerst vertellen wat de klachten en moeilijkheden van de patiënten zijn om zich vervolgens terug trekken in het hoekje met de oude rommel. Hij offert dan aan de fetisj, wiens trouwe dienaar hij is. Hij gooit daarbij een paar druppels al cohol, bier, whisky of jenever op de grond, neemt zo tussen neus en lippen 'lf een ferme slok en roept dan zijn resten om hulp voor het geval, waar- ee hij „bezig" is De geest komt pas te hulp als het ho norarium van de tovenaar geregeld is De plantkundige doopt dan een vel papier in een met water gevulde cmaiiie schaal en dan begint de ..behandeling" Hij geeft een paar oppervlakkige sneden in de huid deel d offerhoen, gedeeltelijk boomschors en planten, vermengd met plantensappen en bloed van offerdieren. Dit pulver wordt goed bewaï ciale met leer overtrokken flessen, die zijn versierd met kauri-schelpen en kippe- De tovenaar heeft ook probate midde len voor mensen, die in de put zitten, iemand bestolen, dan gaat hij naar herbist. Die scharrelt de krokodillekof te voorschijn, slaat er een ei op kapot bi wijze van offer en bezweert de leden geest van de krokodil by de wraai een handje te helpen. Als de dief soms, heel argeloos, eer rivier doorwaadt, kan hij erop rekenen dat hij door een krokodil wordt verslop den! Ook de moderne techniek helpt tovenaar bij zijn praktijk. Op een n kindertelefoontje, zo eentje als men vi een paar gulden in een speelgoedwinkel kan kopen, was een houten fetisj gebon den. De veelzijdige tovenaar laat dat aan zijn bezoekers zien en hij vertelt er dan bij, dat de fetisj per telefoon over hele wereld zijn bevelen kan geven zijn geestelijke krachten kan sturen. Griep? Chefarine„4" doet wonderen! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen eikeer en doen wonderenI Elk tablet (hefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen el baat brachten. De vier middelen tezamen werken n&g beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. ml*BBZE2ZIZD2HBII

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 6