ïlicutuc £eifisrl)c (fitmrant 6 Alleen in Delfzijl iets cot te merken van boy» K Communisten verpletterend verslagen in Frankrijk "1 GROEP 58 ACTIE TEGEN PANHONLIBCOSCHEPEN R.K. bond distantieert zich na gerechtelijk vonnis Atlas-succes volledig ïfh ïür GAULLISTISCH SUCCES VERGROOT Westelijke conferentie over kwestie-Berlijn Bericht in Amerikaans tijdschrift: Russische proefvluchten met enorme atoom-bommenweriter Bij melkventen overreden Staat van beleg in Jordanië opgeheven Nieuw-Guinea is gemakkelijker te veroveren dan Menado MAANDAG 1 DECEMBER 1958 r~ BUREAUS: Steens ADVERTENTIES: 020 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigsle jaargang no. 11428 Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvattfch Is ahfblmn niyn bert ia tcgljenspocr Zie pagina 7 (Van een onzer redacteuren) BOYCOTACTIE TEGEN de z.g. goedkope-vlagschepen heeft een rustig verloop. Vanmorgen zou zij moeten ingaan, maar het bleef in de Rot- '■damse en Amsterdamse havens rustig. Voor Amsterdam had de Neder- idse bond van vervoerspersoneel (aangesloten bij het N.V.V.) het parool geven de boycot niet te laten doorgaan en de r.k. bond van vervoersper- aeel distancieerde zich zelfs geheel van de actie, waarmee men zich '|tot bij de uitspraak in kort geding van de president van de Amsterdamse ïhtbank. (De Chr. bedrijfsgroepencentrale had zich reeds eerder terug trokken) Het vonnis volgde in een rechtszaak, die de Scheepvaartvereeni- jg Noord tegen de N.V.V.- en de r.k. bond aanhangig had gemaakt. In rtterdam, waar de president (in een geding van de Scheepvaartvereeniging lid tegen de bonden), de actie niet onrechtmatig had genoemd, kon men erigens ook niets van de boycot bespeuren. Op de in de Waalhaven lig- nde schepen uit Panhonlibco-landen werd normaal gewerkt, ondanks dat secretaris-generaal van de internationale transportarbeidersfederatie, de lg Omer Becu. zich in het kantoor van de Centrale voor zeevarenden ter Dpvaardij en visserij had gevestigd om de boycot te leiden. van actie af te zien, maar in beroep te gaan. Eer dat echter, is behandeld, is actie afgelopen, daar doze slechts tot december loopt. De r.k. bond ging nog verder. Deze meende, dat het nu weinig zin heeft alleen in Rotterdam een actie te voeren, al blijft men instemmen met de resolutie van de Internationale transport- arboidersfederatie. waarin wordt gezegd, dat het noodzakelijk is de aandacht van regeringen en redersvereniging te vesti gen op de bedreiging en de aantasting var de sociale positie der zeelieden. De goed- i het Amsterdamse vonnis was gesteld, de bonden zich op straffe van een ingsom van 100.000 per dag van de cotactie moesten onthouden. De .V.-bond besloot toen voor Amsterdam jchterstand verdween kope-vlaglanden (voornamelijk Panama. Honduras, Liberia en Costa Rica) leggen de reders namelijk weinig in de weg bij hun sociale en belastingwetgeving. Alleen Costa Rica wil andere maatregelen. Het heeft besloten per 31 december het varen onder zijn vlag aan strengere bepalingen te onderwerpen. In Delfz(jl weigerde men zaterdag middag de Union Metropole, geregis treerd in Monrovia en geladen met 10.000 ton Amerikaanse kolen, te lossen. In Rotterdam, waar vannacht om twaalf uur officieel met de boycot zou worden begonnen, ging men echter normaal het werk. Er lagen enkele goedkope-vlagschepen in de Rotterdamse havens, te weten de Liberiaanse schepen Hadjitsakos, Calll, G. S. Livanos, alle drie met graan en de African Duke met erts. Het Liberiaanse schip Atlantic Pride ging voor reparatie naar Schiedam, de World Liberty koos herstelwerkzaamheden zee Eveneens v trokken twee schepen van Niarchos Lon den Ltd., nadat zij normaal waren gelost. Omdat het volgende schip van Niarchos pas op 4 december laat in de avond de Nieuwe Waterweg wordt verwacht, zal het aanvankelijk voorgenomen proces van deze reder tegen de N.B.V. niet doorgaan Overigens z(jn de Griekse reders, ver tegenwoordigd door Furnees' scheepvaart en agentuurmaatschappj) N.V. in Rotter dam, zeer verbolgen over de uitspraak van de Rotterdamse rechtbankpresident Enkele reders hebben al besloten Rotter dam niet meer als thuishaven te beschou wen en in Duitsland havenplaatsen te zoeken. (In Duitsland laat de wetgeving boycot niet toe.) (Zie vervolg pagina 7) Poging toenadering V.A.R.-Tunesië De regering van de Verenigde Arabi- che republiek heeft zaterdag officieel .-oorgesteld, een neutrale commissie de Tunesische klachten tegen de V.A.R. te laten onderzoeken. Tunesië hoeft de vorige r plomatieke betrekkingen mi verbroken, omdat Egypte bi zijn geweest bij een samenzwering president Bourguiba te vermoorden de V.A.R. Premier De Gaulle brengt zijn stem uit. Met het zojuist in gevulde brie/je in de hand, ver laat hij het „isoloir", om het biljet in de stembus te deponeren. De start van de Atlas. Verenigde Staten zijn nu even ver ten Rusland, wat betreft de ontwikkeling ,rgi intercontinentale ballistische projec- cht^n. Amerikaanse raketten hebben be en. len dat zij in staat z(jn elke plek in Hand te bereiken, na te zyn gelan- *r.rd binnen het gebied van de Verenig- Staten". erjln geval van oorlog kan een Atlas. od-*n«crd in Wyoming, het gebied van ge- Baikalmrer in Zuid-Siberië bereiken ichltnceerd in Californië zou de Atlas itraal-Siberic kunnen door- de basis in Colorado •effen. Ook van Cape Moskou bereikbaar. Alaska zou de Atlas geheel tó-|averal is 11 basis in Ah «edlt nieuws werd bekendgemaakt door ;est der voornaamste officieren ileo*rikaanse luchtmacht, belast iwikkelen van ballistische raketten. De avtdedeling werd gedaan na de geslaagde fering van 'n intercontinentale Atlas- Lortfbals in een deel van onze e schjfdag al werd gemeld, legde oir itiel van de luchtmacht »- de maximum-bereikbare afstand Tge, tienduizend kilometer af. De proef voor honderd procent een su I projectiel kwam na een vlucht we*g minuten in het tevoren bepaalde ^?5r*d bij het eiland Asc itische oceaan terecht. DE juichende rechtse kandidaten, f die het banier van premier Charles de Gaulle volgen, hebben gisteren de Franse communisten een verpletterende nederlaag toege bracht en de nieuwe Nationale Ver gadering stevig in de hand. Bij de tweede en laatste ronde van de ver kiezingen kregen de communisten 22,9 procent van het aantal stem- maar de individuele kandida ten, onder wie de woordvoerder van de partij Duclos, kregen geen been in de grond. Slechts tien .zetels isten de communisten te behalen, i plaats van de 149 bij vorige ver kiezingen voor de Nationale Verga dering. Vele veteranen en politiek gema tigden zoals de voormalige pre mier Edgar Faure leden eveneens nederlaag. Ongeveer 23 procent van de kiesgerechtigden bracht zijn stem niet uit Jacques Soustelle kwam, zoals voor speld, uit de verkiezingsstrijd te voor schijn als de grootste triomfator. Zijn voor de nieuwe republiek heeft 32,1 procent van het totale aantal stemmen behaald en krijgt 188 zetels in de nieuwe ;rgadering van 465 man. Samen met de conservatieven die 120 :tels veroverden en de boeren vormt de U.N.R een sterk rechts front, temeer len bedenkt dat bij deze meerderheid nog 77 afgevaardigden van verschillende partijen uit Algerije komen, die vermoe delijk zonder uitzondering Soustelle zul- steunen. De socialisten legden beslag slechts veertig zetels Mollet en Pflimlin oppositie-leiders ten doorschemeren dat hij een „con- ructieve oppositie" wil vormen, wan eer een conservatieve premier wordt gekozen. laatste is dus nu wel zeker. Die egeringsleider zal worden be- dat op 21 december een presi- Te ver Deze rechtse overwinning gaat het liberale standpunt van De Gaulle ver voorbij fn het bi/zonder wat betreft het oplossen van de uier jaar oude Algerijnse crisis. Het provinciale dag blad Paris Normandie schrijft dan ook dat het er nu naar uitziet, dat De Gaulle de enige rem is op de beweging die onder zijn kleuren strijdt, maar zonder 2yn toestemming. De premier probeerde bouen de verkiezingsma noeuvre te blijven, maar zijn naam heeft op het ogenblik een magische klank en de kandidaten hebben onder leiding van Soustelle daar dankbaar gebruik van gemaakt. Onder de volgelingen van Soustelle be vinden zich vier generaals en vijf kolo nels, die de Algerijnse opstand hebben gebruikt als een springplank n tionale Vergadering. De teruggang van de linkse partijen heeft verschillende oorzaken. De kiezers vereenzelvigen die partijen met het in discrediet geraakte systeem van de Vier de Republiek. Verder zijn zij dikwijls te genstanders van generaal De Gaulle en verloren zetels door het nieuwe distric tenstelsel. De socialisten vielen van 95 zetels op veertig zetels terug. De M.R.P. zakte vi 74 naar 44. De eens zo sterke sociaal-i dicalen zakten van 71 naar 26 zetels Het is waarschijnlijk dat in de nieuwe Natii nale Vergadering de leider van de soci; listen. Guy Mollet en de leider van d rooms-katholieke M.R.P., Pierre Pflimlii beiden minister van staat in het huidige kabinet-De Gaulle, de oppositie zullen leiden. Mollet heeft, zoals gemeld, al ent is gekozen. Jacques Soustelle gaf het volgende com mentaar op deze uitslag: „Het land heeft voor de derde keer duidelijk „Ja" tegen De Gaulle gezegd. Frankrijk heeft getoond dat het het communisme verwerpt en vertrouwen stelt in de partij van het centrum" Hiermee bedoelt Soustelle zijn eigen partij). „Waf de verkiezing betreft", ging hy verder, „kunnen we zeggen, dat er slechts twee partijen in Frankrijk zijn, namelijk de communisten en de natio nalisten. De nationalisten hebben het gewonnen en daar komt het op aan." geklaagd over flagrante onregelmatig heden, manoeuvres en allerlei druk op de kiezers. Het staat onomstotelijk vas dus deze brief, dat geen vrijheid van kies- is gegeven. De socialistische kandi daten schrijven dat zij zich uit eerbied de kieswet en voor De Gaulle heb ben teruggetrokken. Bij de commissie, die toezicht houdt op verkiezingen, zijn tal van klachti binnen gekomen over het optreden v; het leger. Later heeft deze commissie Algiers toegegeven, dat de invloed vi het leger op de stemming in bepaalde ge bieden in Algerije niet vermeden kon In een dorp bij Algiers mocht een respondent van A.P. het stembureau betreden. Algerije De resultaten van de verkiezingen Algerije zijn nog niet bekend. Maar gezien de vrij grote opkomst kunnen deze verkiezingen in ieder geval al gezien worden als een over winning op de opstandelingen. In Tiaret kwam niet minder dan 88 procent van de kiezers op. Sonder incidenten zijn de verkiezingen Algerije niet verlopen. De socialistische kandidaten in het kiesdistrict Tier hebben in een open brief aan De Gaulle Op voorstel van Adenauer: OP VOORSTEL van bondskanselier Adenauer van West-Duitsland zullen de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Frank rijk, Engeland en West-Duitsland zo spoedig mogelijk in Bonn de Berlijnse kwesie bespreken. Vermoedelijk komen de ministers nog voor 15 december bijeen, de datum waarop de vergadering van de N.A.V.O.-raad in Parijs begint. Ondertussen wordt reeds over deze nijpende kwestie intensief contact onderhouden tussen de hoofdsteden van de westelijke landen. Er is een werkgroep van Westduitse, Franse, Engelse en Amerikaanse diplomaten gevormd, die elke nieuwe ontwikkeling in de kwestie on middellijk zullen bespreken. Een resultaat van het diplomatieke over leg tussen de westelijke landen zou zijn, dat het Westen Moskou in antwoord op het Russische plan met betrekking tot Berlijn een topconferentie over de ge hele Duitse kwestie wil voorstellen. De Russische premier Chroesjtsjof heeft op zijn beurt zaterdag gezegd, dat zijn land naar een vreedzame oplossing voor de Berlijnse kwestie streeft en dat hij gaarne een rondetafelconferentie zou zien. „Wij zouden graag met onze bondge- oten utt de Tweede Wereldoorlog willen VERZOEND Zó (eerste foto) zagen honderden Amsterdammers vorige week zaterdag, hoe een Duitse pers fotograaf bij de intocht van Sin- drinken", verklaarde de Russische partij leider op een recetpie in de Albanese ambassade. En het probleem van de Duitse hereniging formulerend. zei Chroestsjef: „Pogingen om Duitsland op basis van het communistische regime te herenigen zullen de instemming van Bonn niet krij gen. Daarentegen zijn de pogingen van Bonn om Duitsland op basis van het Westduitse regime te herenigen onaan vaardbaar voor de Oostduitse regering." Onze correspondent in Bonn meldt, dat de bevelhebber van de Amerikaanse troe pen in West-Duitsland, generaal H. I. Hodes. gistermorgen in Berlijn heeft verklaard, dat een aanval op West- Berlijn wordt opgevat als een aanval op Amerika zelf. De generaal was in Berlijn om daar naar een voetbalwed strijd te kijken. Aan de andere zijde van de zonegrens zei de Oostduitse partijsecretaris. Walter Ulbnicht, in een interview met de New York Times, da zijn land een militaire luchtbrug naar West-Berlijn als een militaire dreiging zal opvatten. Ulbricht geloofde echter niet dat het zo ver komen. Hij geloofde namelijk dat de geallieer den met Oost-Duitsland zouden willen onderbandelen over hun recht op toegang West-Berlijn. Als ik het me Juist her inner, zei hij, heeft minister Dulles ge zegd, dat dergelijke onderhandelingen mogelijk zijn. Opvallend was de verklaring van U bricht, dat hij niet bereid is de bespr< kingen over de Berlijnse kwestie uit te breiden tot onderhandelingen over de Duitse hereniging. De New York Times tekent hierbij aan, dat deze uitspraak in tegenspraak is met opvatting, dat de communisten de Berlijnse kwestie onder andere hebben opgerakeld om de westelijke mogend heden tot onderhandelingen op hoog iu te dwingen. terklaas omver werd .gereden. En zó (tweede foto) zagen de televisiekijkers zaterdagavond de verzoening tussen deze Duitse televisie-cameraman Kerndorff en de politieman, die het inci dent had veroorzaakt. Voor bei den had Sinterklaas een boter letter meegebracht. HE T AMERIKAANS tijdschrift Magazine Aviation deelt mee, dat de Russen op het ogenblik proef vluchten maken met een gigantische atoom-bommenwerper met delta- vormige vleugels. Het vliegtuig is reeds een half jaar geleden gereed gekomen. De tijd die het toestel in de lucht kan blijven is niet afhankelijk van de hoeveel heid brandstof, maar wordt alleen be paald door het uithoudingsvermogen van de bemanning en de slijtage van de onderdelen. De afmetingen, die het tijdschrift geeft zijn werkelijk gigantisch. De lengte van de romp is ongeveer 65 meter, terwijl de spanwijdte van de vleugels meer dan 22 meter bedraagt. Volgens het blad wordt in de bommenwerper een atoom- motor van zeer eenvoudig type gebruikt. Het verschil met een gewone turbojet- motor bestaat hierin, dat de verbran- dingskamer door een reactor vervan gen i*. Ongerustheid „De verschijning van deze atoombom- menwerper heeft bij Amerikaanse tech nici ernstige ongerustheid gewekt." schrijft de Magazine Aviation. Deze tech nici werken met zeer beperkte middelen aan een soortgelijk project, maar de ach terstand die zij op de Rassen hebben is minstens vier Jaar. De eerste proefnemingen met atoom- motoren in bommenwerpers zijn welis waar genomen, maar die vliegtuigen die hiervoor zijn gebruikt, waren omge bouwde toestellen van reeds bekend type. De toestemming van de Ameri kaanse regering voor de bouw van eer prototype van een a toom bommen werpei wordt pas deze maand verwacht. Het blad geeft de schuld van deze acb terstand aan „bepaalde anoniem* leerden onder leiding van James Killian, de wetenschappelijke adviseur va president." Men verwijt Killian, dat hij „achter een sluier van geheimzinnigheid" nog dit jaar zijn veto heeft uitgesproken over een voorstel om de ontwikkeling van atoomvliegtuigen te versnellen o| grond van veelbelovende technisehi In een commentaar schreef een van di redacteuren, dat er bepaalde aanwijzin gen bestaan dat de Russen met de nieu we bommenwerper een non-stopvlucht van verscheidene malen rond de aarde voorbereiden. Tijdens deze vlucht is het niet nodig de voorraad brandstof a Zaterdag is de 5h-jarige B. Terbeek, melkventer te Doetinchem terwijl hij vlak bij zijn huis aan het venten was, bij het oversteken van een weg door een juist passerende auto gegrepen en later overleden. De heer Terbeek was gehuwd en vader van drie kinderen. De 75-jarige bromfietser A. C. Ruten frans uit Klarenbeek is zaterdagavond op een rijwielpad komen te vallen. Het on geluk is gebeurd nadat de heer Ruten frans door een andere bromfietser was ingehaald, die hem waarschijnlijk even heeft geraakt. Het slachtoffer is in het ziekenhuis te Zutphen overleden. De 6-jarige J. C. Glotzbach stak zater dag in de Transvaalstraat te Amsterdam onvoorzichtig de rijweg over en werd aangereden door een auto. Ernstig ge wond is het kind naar het O.L. Vrouwe gasthuis overgebracht, waar het enige uren later is overleden. Zaterdagmiddag is op dc Apeldoornse- straat te Voorthuizen de 79-jarige G. van Eede om het leven gekomen, toen deze onverhoeds de rijbaan overstak en werd gegrepen door een naderende auto. Op de Heerderweg te Epe is vanmorgen een auto, afkomstig uit Amsterdam, en bestuurd door mevrouw H. L.-de G.t ver moedelijk door de gladheid van de weg geslipt en tegen een boom gereden. De echtgenoot van mevr. H. L.-de G., die reflf gewond werd, werd op slag gedood. ...et ingang van vandaag is de staat van beleg in Jordanië opgeheven. Dat maakte koning Hoessein bekend in een radiorede, die hij na een tien uur duren de spoedzitting van de kabinetsraad uit sprak. Het besluit zou een indirect ant woord zijn op de recente mondelinge aanval, die president Nasser van de Ver enigde Arabische republiek onlangs op Hoessein en Jordanië deed. De staat van beleg werd op 25 april 1957 afgekondigd, nadat men een door Egypte gesteunde communistische sa menzwering ontdekte om Hoessein te vermoorden en het regime omver te Vice-voorzitter bevrijdingsfonds": BRIGADE-GENERAAL dr. R. Mustopo, buitengewoon plaatsvervangend chef-staf van het Indonesische leger en vice-voorrltter van het nationale bevrjjdings- front voor NIeuw-Gulnea, heeft zaterdag t« Medan verklaard, dat „militair bezien de verovering van Nlenw-Gninea veel gemakkelijker b dan van Menado". Alle zienswijzen en voorstellen uit de Indonesische archipel voor de „bevrijding" van Nieuw-Guinea wor den bestudeerd, zeide hen, en „wan neer wij zijn gekomen tot een krach tige eenheid, kunnen wij ons het vol gende jaar onder één commando stellen." Op de vraag of dit betekende, dat Ne derlands Nieuw-Guinea docr geweld zal •orden verkregen, zeide hij: „Alle op drachten om met de actie te beginnen, moeten van de Indonesische regering en de centrale militaire gezagdrager komen. Wij zijn slechts de uitvoerders. Er zijn Indonesië slechts drie manieren om w-Guinca te verkrijgenDiplomatie, gebruik van geweld en consolidatie van onze vastbeslotenheid en eenheid." Volgens A.F.P. heeft Mustopo nog ver klaard, 'iat de mogelijkheid bestaat van deelneming van het nationale front aan crkelijke gevechten voor de „bevrij ding" van Nieuw-Guinea. Hij deelde voorts volgens A.P. mede. dat het vijfde of „begin-acties"-stadium van de Nieuw- Guinea-campagne op 1 januari zal be ginnen. Het legerhoofdkwartier verklaarde dat deze mededelingen niet betekenen drft Indonesië geweld zal gebruiken, en wei gerde verdere commentaar. Londen weigert Het Britse parlementslid van de La- bourparty, James Callaghan. heeft zater dag verklaard, dat het Britse ministerli van buitenlandse taken Indonesische scheepsbonwopdrachten ten bedrage vi 60 mfljoen pond sterling of bUna 640 mil joen gulden had verworpen en dat enigi orders na naar Duitse en Nederlands' werven sonden t|jn gegaan. Volgens CaJlaighan was het Britse mi nisterie van marine met de bestellingen akkoord gegaan doch buitenlandse z verrotte zich, daar dit het tijdstip niet was om contracten met Indonesië goed te keuren, .gezien de verstoorde omstandig heden". Hierna bestelden de Indonesiërs zes motortorpedoboten voor ongeveer 32 min. te Hamburg en werd prijsop gave gevraagd bij een Italiaanse werf voor een torpedoboot Jager en een fregat voor minstens 1000 miljoen gulden, aldus Cailaghan. Uit Tokio meldt A.P. dat de levering van negen Japanse schepen door Japan aan Indonesië hoogstwaarschijnlijk een maand vertraagd wordt. Volgens zegslieden der Japanse regering zou de reden zijn, dat Indonesië wijziging var de leveringsvoorwaarden heeft gevraagd Het economische blad Nihon Keizai ver klaart, dat Indonesië de aflevenngskos- ten onder de herstelbetalingen wil bren gen. Naar schatting is hiermede 7,5 miljoen gemoeid. Vier van de negen schepen zullen tussen 30 november en 15 december gereed komen. De Canadese premier John Diefenbaker al morgen op zijn wereldreis Djakarta andoen en volgens A.F.P. zal hij be sprekingen voeren met zijn Indonesische ambtgenoot Djuanda over steun aan de Indonesische burgerluchtvaart en aan koop van Canadese vliegtuigen. Rusland levert Vier Russische onderzcehootjagcrs rijn volgens A.P. saterdag door het Suez- kanaal gevaren op weg naar Indonesië. De vaartuigen sullen aan de Indonesi sche zeemacht worden overgedragen. De schepen worden vergezeld van het Rus sische vrachtschip Socchona van 7212 ton, dat geladen is met materieel voor een ijzer, cn staalfabriek, welke door India is aangekocht. De schepen varen tot Colombo in konvooi. Weer'n bericht Temperaturen vsn hedenavond 12 uur: Uw slaapkamer - onder het vriespunt. Uw bed - een ijskelder. Uw voeten versteend. ERRES electro-deken 64 50 dc veilige oploasing /-jrffckZs, voor een verkwikkende, een heerlijk verwarmd bed. pyywyö In fraaie doosverpakking m een ideaal Sint Nicolaaa-cadeaul Zonnige perioden De Bilt verwacht tot mor genavond: Zonnige perloden en t!»rhts hier en daar aan de kust een hui. Zwakke tot matige noor delijke wind. Vannacht In het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatunr als (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 2 decern he-; zon op 8 26 uur, order 16.32 uur; maan op 22.57 uur, on der 12.15 uur. Op 4 december laatste kwaï»

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1