Benelux-parlement wenst werkelijke tegenspeler Wmaïm Bokma Huidige gang van zaken is onbevredigend Zuinig vonnis Meer rijkssteuu nodig voor kinderbescherming Protest van boekhandel tegen beschikking I11 kleiiimetaaliiijverlieid conflict over c.a.o. ZATERDAG 29 NOVEMBER 19. (Van onze parlementaire redacteur) I, TEDERE KEER dat de Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad v A bijeenkomt wordt er een debat gevoerd over de vraag of de bevoegd- J heden van dit parlement wel groot genoeg zijn en of het niet noodzakelijk is dat het een werkelijke tegenspeler krijgt in een Raad van Ministers. Maar tot nu toe is dit debat onvruchtbaar geweest. Dit bleek ook gisteren ltweer uit de vergadering van deze raad, die in de Tweede Kamer werd gehouden. 8 De Nederlandse chr.-democraat Romme begreep dat de gedachten nog niet kun nen uitgaan naar een Benelux met een "Jsupra-nationaal karakter. Maar het feit f'dat men zich altijd tot drie regeringen wenden om iets in Beneluxverband te bereiken, vond hij toch ook niet erg 1 aanlokkelijk. De heer Romme kwam tot J de meest simpele eis die men kan stellen platen de drie regeringen in ieder geval ^een gemeenschappelijke brievenbus in- .stellen. Maar de Belgische 'h n buitenlandse zaken, Wigny, ging op al ndeze problemen niet in. De samenwer king moet groeien, zo zei hij ongeveer li en dan ontstaat er vanzelf een recht dat It in overeenstemming is met de feiten. De rapporteur van het verslag over de politiek, de socialist Ver had ongetwijfeld gelijk met zijn opmerking dat dit beslist niet het laat- debat zal zijn over de positie van het 'j*raadgevende parlement. Want hoewel men nog niet direct op een verdragswijzi ging behoeft aan te dringen, de huidige gang van zaken is onbevredigend. De ministers zijn beleefd, zij wonen de ver- gaderingen van deze raad trouw bij, maar zij hoeden zich er voor werkelijk iets belangrijks te vertellen. Zij praten losjesweg, op een uiterst charmante ma- ier, over de zaken heen. Het essentiële an de Benelux is de samenwerking, zo lad minister Wigny gezegd. Maar een larmonisatie en identificatie van de po- itiek der drie landen ligt niet in de be doeling. Wat wordt er dan met sam werking bedoeld? zo vroeg de h i ruins Slot (chr. dem.). Het was een i betere vragen, maar het antwoord d niet gekomen. Het zal een zware opgave worden de gang van zaken op korte termijn op meer bevredigende wijze te veranderen. Temeer, omdat de heer Van Riel (lib.) voor de eerste maal aanwezig zeide geen lust te hebben om deze parlemen taire strijd te voeren. De nationale sen timenten in de drie landen lopen nog te veel uiteen. Het oproepen van spannin gen in het Beneluxparlement of tussen dit parlement en de regeringen, zouden de spanningen tussen de drie landen slechts kunnen vergroten. Dat was een stelling, waarin een minimum aan begrip voor de Beneluxsamenwerking werd op gebracht. Het Beneluxparlement moet er juist op uit zijn de drie landen bij elkaar te brengen. De heer Van Cauwe- laert (chr. dem.) helde over naar het andere uiterste. Hij hoopte dat de Bene lux eens een boven-nationaal karakter zal krijgen. Begonnen zal daarbij moe ten worden met de buitenlandse politiek. Het debat over de buitenlandse politiek der Beneluxlanden nam een wereldwijde vlucht. Er werd eigenlijk maar bitter weinig gezegd over het Beneluxinitiatief ^ÏVORO™ DE BÉSTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct Grootvader legde zijn kleinkind te vondeling De recherche in Leeuwarden heeft vrouwen en een man gearresteerd, betrokken zijn bij het te vondeling (ggen van een pasgeboren kind. Het zijn 25-jarige moeder van het kind en haar iers, die alle drie uit Leeuwarden af- imstig zijn. Zij hebben reeds een vol- iige bekentenis afgelegd. De zaak kwam aan het rollen toen een sterdamse koopman in de vroege lorgen van de 22ste maart een zuigeling leden aan de trap van zijn woning in Archimedesstraat vond. Hij deed deze :emde ontdekking, toen hij zijn krant de bus wilde halen. Op last va werd het vondelingetje, een van nauwelijks een dag oud, O.L.V.-gasthuis overgebracht, ter verpleging is opgenomen. De ilitie stelde een diepgaand onderzoek al spoedig bleek, dat enkele sporen Leeuwarden leidden. Dit bracht de :herche er toe, het drietal te arreste- Uit het verhoor is gebleken dat het ind op de avond van 21 maart is Samen met een vriend, die redenen reeds is gearresteerd, ift grootvader het kind toen naar isterdam gebracht en het daar achter gaten Vier nieuwe leden van Franse unie Vier Franse overzeese gebieden heb ben zich gisteren uitgesproken voor zelf standigheid binnen de Franse unie. Het zijn: Mauretanië (dat de Islamitische re publiek Mauretani wordt), Gabun. Mid- Kongo en Char in Frans-Equatoriaal- Tevoren hebben reeds Madagascar. rans-Soedan en Senegal deze status ge kozen. Van de Franse Afrikaanse gebie den heeft alleen Guinea zich geheel on afhankelijk gemaakt, door tegen de nieu- Men verwacht dat voor februari 1959, ls de Franse gemeenschap officieel een feit zal worden, ook de andere Franse gebieden in West- en Equatoriaal-Afrika autonomie binnen de Franse gen schap zullen kiezen. Deze gebieden Ivoorkust, Dahomey, Niger, Boven-Volta Oebangi-Sjari. HENNESSY hooplieden verdacht van oplichting ^De rijkspolitie te Wieringermeer heeft e kooplieden F. uit Alkmaar cn Van W lit Amsterdam aangehouden. Zij ver dochten in verscheidene plaatsen goede- naar zij beweerden afkom- ren uit werkplaatsen voor r valide personen. Zij hadden de goe- ren voorzien van een stempel met di Jetters A.MJ.VA. (de bona fide Amster damse instelling voor minder validen) De verdachten kochten hun goederen op bormale wijze. Speculerend op de lief- jjadigheidszin, verhoogden zij de prijzen tjusdanig, dat zij winsten maakten tot *y45 procent. f37.5 fiehl - «el - veil.9 2kunes.T«r.e,huid? babyderm-zeep .a.v. de vrijhandelszone. In plaats daar- an werd het stopzetten van de kern- xplosies een centraal punt in dit debat. Jat was te wijten aan de Belgische socia list Pierson, die op een Beneluxinitiatief op dit gebied aandrong. Nu Amerika en Rusland het niet eens kunnen worden, de Benelux de stem van de rede laten horen, zo zei hij. Hij ging daarbij tegen de heer Vermeer (soc.). die in zijn rapport over de kernexplosies ove rigens iets positiever was dan in zijn mondelinge toelichting. Partijgenoot Pier- verweet de heer Vermeer dat zijn betogen in strijd waren met de opvattin- van de socialistische internationale, rover men zich, in dit geval, slechts verheugen. De heer Bruins Slot (chr. dem.) zeide ook huiverig te zijn alles wat met een atoomoorlog sa menhangt. Onze politiek moet er op ge richt zijn deze oorlog te voorkomen, maar we moeten oppassen dat we niet in een slechtere positie geraken dan onze tegenstander. Dat achtte de heer Bruins Slot levensgevaarlijk. Minister Wigny zag de tijd nog niet aangebroken voor een initiatief der drie landen. De moeilijk heid is dat het vertrouwen ontbreekt. Het westen wil met de controle begin nen, het oosten met de ontwapening. De raadgevende Beneluxraad zal zich van daag hoofdzakelijk bezighouden met cul turele zaken. Zowel over de buitenlandse politiek als op cultureel gebied zal de raad aanbevelingen aan de ministers Tijdens de middagpauze werd de voor zitter van deze raadgevende vergadering, de Nederlandse socialist mr. Burger, be noemd tot grootofficier in de Kroonorde. Dit geschiedde door de Belgische ambas sadeur, baron Van der Straten Waillet. Minister Wigny overhandigde hem de versierselen. WE HEBBEN grote waarde ring voor de president van de rechtbank te Ha- derslev, dat in Denemar ken ligt. Hij lijkt ons een wijs man. Twee dames uit Haders- lev hadden ruzie gemaakt om een. .vials het ons wil voorkomen, futili teit en daarbij hadden zij haar han den niet thuis kunnen houden. Er waren rake klappen gevallen, luidt het bericht. En een van de dames had zo'n geweldige kaakslag opge lopen, dat zij er finaal van onder steboven was. Goed dan. Ze liep naar de politie, liet proces-verbaal opmaken wegens mishandeling en diende tegelijker tijd een eis tot schadevergoeding in ter grootte van 35, omdat zij een paar dagen niet had kunnen eten. De rechter liet de eiseres alles nog eens haarfijn vertellen, van het ogenblik af daT de ruzie was ont staan tot ogenblik dat de klap was gevallen. ,.En heeft u helemaal niet kunnen eten?", vroeg hij meewarig. „Neen," antwoordde de dame. „helemaal niet; een paar dagen lang niet." „O," zei de rechter, „wel dan heeft u een voordeeltje gehad, want dan heeft u ook die dagen geen geld hoeven uit te geven voor voedsel. Financiële schade heeft u dus niet opgelopen:" En hij wees de ei: En daarmee was de zaak af. De twee dames verlieten de rechtszaal en buiten gekomen begonnen ogenblikkelijk ruzie te maken. Pracht handen Westen weigert behandeling Alle oude plannen komen weer op tafel in Genève jet-blok hebben gisteren op de Geneefse conferentie over het voor komen van onverhoedse aanvallen een lange lijst ingediend met voor stellen voor ontwapening en controle daarop, die het westen in deze vorm weigert te accepteren. De communistische documenten zou den doen denken aan het Rapackl-plan voor demilitarisatie van Centraal-Euro- pa. Verder wordt er, volgens zegslieden, in geëist dat de Amerikaanse bases over zee worden gesloten, dat het bereik van de wapens die de Verenigde Staten aan de N.A.V.O. leveren wordt beperkt en Oude genever Bessenrood Citroen jenever (Van een onzer verslaggevers) TTOEWEL er dit jaar 6 miljoen gulden meer dan voor 1958 op de rijks- begroting is uitgetrokken voor het veelomvattende werk van de kinderbescherming, is dit nog onvoldoende voor de voogdij verenigingen en vele inrichtingen, die hun jaarrekeningen met telkens grotere tekorten zien sluiten. Daarom zal een commissie van onderzoek uit de Nat. Fede ratie voor Kinderbescherming, aan welke commissie een hoofdambtenaar van het ministerie van justitie is toegevoegd, de minister na beëindiging van haar werkzaamheden een voorstel tot ruimere subsidiëring doen. Dit werd gisteren in Utrecht mede gedeeld op de algemene vergadering van de Federatie. De penningmeester, drs. G. A. L. Fel- 11 hield een brede beschouwing over de financiële vraagstukken, die het werk moeilijk maken. Er wordt in de kinderbeshcerming ge- erkt met 80 pet. overheidssubsidie en 20 pet. gemeenschapsgelden. Het lijkt wel alsof er met enorme sommen wordt ge rekend als men ziet dat op de rijksbegro ting 60 miljoen is uitgetrokken voor de kinderbescherming, maar het gaat om cle duizenden kinderen. Van deze 60 miljoen is 2 miljoen be- temd voor voogdijverenigingen, admini stratief werk e.d.. 10 miljoen voor het algemene bouwfonds en 48 miljoen als subsidie op de verpleegprijzen in de in richtingen. In wezen vormen deze bijdragen bij de loderne therapieën die veel research amwork vergen, niet meer dan een vige financiële basis. De rest moet het particulier initiatief bijeengebracht worden; dit blijft trouwens een van de hechtste pijlers van het werk. dat van ouds op deze bijdragen is gebaseerd. Dan nog is er niet voldoende geld. Wanneer er geen extra-inkomsten v zoals uit de gelden van de kinderpost zegelactie. zouden de inrichtingen het nog zwaarder hebben en zouden enige zelfs moeten sluiten. is een mogelijkheid om hierin betering te krijgen door meer efficiency le passen binnen de inrichtingen door een grotere rijksbijdrage. Daarom is er een commissie van onder zoek ingesteld die nauwkeurig de cijfers van 40 inrichtingen van allerlei soo grootte bestudeert. Aan de hand var rapport dat uit dit onderzoek voortkomt zal dan de minister een omlijnd voorstel worden aangeboden. In de middagvergadering behandelde prof. dr. H. J. C. M G. Ruygers het rap porteren over kinderen die hulp behoe- dat de Sowjetunie moet deelnemen aan plan van de Verenigde Naties, tot neutralisatie van het Midden-Oosten. Een westelijke woordvoerder zei: „Het et ernaar uit dat zij de prullemand leeggehaald hebben en nu komen dragen met versies op alle planne projecten die zij de laatste jaren hebben bedacht. Al hun voorstellen zijn funda- tenteel politiek van aard en geen enkel De westelijke mogendheden hebben verklaard dat zij bereid zijn met de munistische landen die passages vs documenten te bestuderen, die zuiver] technische aspecten bevatten voorkomen van onverhoedse aanvallen. Voordat hiertoe wordt overgegaan den Rusland en zijn geallieerden echter :en instemmen met een scheiding de technische en politieke voorstel- len. Met belangstelling, zo werd van wes telijke zijde verklaard, heeft men gezien In de Russische documenten de na druk wordt gelegd op de neutralisatie Duitsland, een van de fundamen tele elementen uit het Rapacki-plan. Ook wordt een verbod geëist van de nbewapening voor Oost- en West- Duitsland en een beperking strijdkrachten met conventionele bewa pening. Westelijke herhaling van de al dikwijls naar voren gebrachte Russische eis tot neutralisa- <an Duitsland naar Oostenrijks mo del. Het Westen heeft deze benadering in het Duitse vraagstuk herhaaldelijk zrworpen. Een andere passage in de documenten handelt over een luchtinspectiesysteem, •in grote gebieden van het Midden- Oosten onder andere Turkije en Per- zië zouden moeten worden opgeno men. Kennelijk heeft dit tot doel. het Bagdad-pact waardeloos te maken. ZETHAMETAnv. BRUIKBAAR IJZER vlaardingen Droogdok Soerabaja zoekt nieuw werk De N.V. Droogdokmij. Soerabaja voert besprekingen over een plan buiten In donesië, doch dit is nog vaag. Van de 45 gerepatrieerden zijn 36 elders onderge bracht. De kosten in Nederland bedroegen over 1957 f 88.107 en worden in 1 f 20.000. De f 350.000 aan de algemene serve onttrokken repatriëringskosten worden voorlopig voldoende geacht. De f 126.262 effecten bestaan hoofdzakelijk uit obligaties. Onder crediteuren zijn geen stille reserves. De heer K. F. Zee man is herbenoemd Hoort, wie klopt daar, kind'ren, Hoort, wie klopt daar,. kind'ren, Hoort, wie klopt daar aan het Kabinet 't Is een Burger zeker, Die verdwaald is zeker Toepolef landt met remparachutes De Toepolef-104 van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot, heeft giste ren op Schiphol een geslaagde landing uitgevoerd met behulp van twee rem parachutes. Het toestel kwam met een vrij grote snelheid op de bijna 3 km lange landingsbaan aan de grond. Het had bovendien een staartwind van 13 km ïur, zodat de gezagvoerder besloot de remparachutes te gebruiken. Halver wege de baan ontplooiden de beide schermen zich en zij zorgden voor vol doende weerstand om de machine nog op het beton tot stilstand te doen bren gen. Het vliegtuig zou oorspronkelijk van Amsterdam verder vliegen naar Parijs, maar door de dichte mist op het vlieg veld van de Franse hoofdstad, kon de Toepolef daar niet terecht. De passa giers zijn op Schiphol overgestapt op een Viscount, waarvoor de limiet van het zicht veel lager ligt. Het was voor de gezagvoerder van de Toepolef wel een teleurstelling, want het zou juist de eerste keer zijn, dat de dienst MoskouAmsterdam doorgetrok ken zou worden tot Parijs. Men wil deze dienst eens per week gaan onderhouden. Vrachtauto door trein gegrepen Een zestons ongeladen vrachtauto van e firma Hogendoorn uit Waddinxveen, gisteren bij de onbewaakte spoorweg overgang aan de Zuiddwarsweg te Gouda gegrepen door de personentrein van 7.08 ur, die in de richting GoudaAlphenn in den Rijn reed. De vrachtauto werd zwaar beschadigd, de trein licht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De verkoop van pocketbooks ]-)E BESTUREN van de Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels en van de konink lijke Nederlandsche uitgeversbond hebben hun ontstemming uitgespro ken over de wijze waarop de beschik king tot stand is gekomen, waardoor met ingang van vandaag de verkoop van pocketboeken in kruidenierswin kels niet meer mogelijk is. De verenigingen protesteren er ernstig tegen dat de staatssecretaris van econo mische zaken geen overleg heeft ge pleegd met de organisaties. Het boek als neemt vaker... Zwaardemaker Beambten vragen rijhsbemiddelaars bindende oplegging voorwaarden (Van onze sociaal-economische redactie) "PkE ambtenarenorganisaties in de kleinmetaalnijverheid hebben zich tot het college van rijksbemiddelaars gewend met een nota, waarin ge vraagd wordt om de bindende oplegging voor deze bedrijfstakken van een aantal arbeidsvoorwaarden. Hierover kon, in de vorm van een c.a.o., met de werkgevers, niettegenstaande vele pogingen daartoe, geen overeen stemming worden bereikt. Bij het opstellen van de arbeidsvoorwaarden heeft men zich voornamelijk beperkt tot de secundaire voorwaarden, daarbij rekening houdend met de regeling 1956 van een gegarandeerd minimum-inkomen voor handelsreizigers. pfffUUPPIfl Vraag alleen Aspirin hi iéIiiéiiui Geen Aspirin zonder BAYERKRUIS De gedetailleerde voorstellen van de be ambten organisaties aan het college van rijksbemiddelaars bevatten bepalingen voor overwerk, verzuim, vakantie, oplos sing van geschillen, aanstelling en dienst verband. opzegging, arbeidsduur, ploegen dienst enz. Sedert 1947 hebben de beambten orga nisaties reeds incidenteel pogingen bij di werkgevers gedaan om tot de afsluiting van een c.a.o. te komen en na 1950 heeft men zeer positief getracht verandering in de situatie te brengen, maar tever geefs. Voorgestaan wordt een goede rechtspositieregeling voor het administra tief. technisch, leidinggevend en toezicht houdend personeel. De werkgeversfederatie liet op 30 Juli 1956 weten, dat men wel de wenselijkheid van een c.a.o. Inzag, mits deze beperkt bleef tot een aarttal secundaire arbeids voorwaarden. Na een briefwisseling den de beambtenorganisaties ln mei 1957 aan de federatie haar concrete voorstel len voor in de c.a.o. voor beambten op te nemen voorwaarden. In april van het volgende Jaar woordde de federatie, dat men voorshands geen behoefte had aan een e.a.o. zoals de beambtenorganisaties bedoelden. Dit mede op grond van het feit, dat het aantal be ambten In de kleln-metaalnUverheid, wel absoluut als relatief gering Is bovendien slechts een klein percentage van de betrokken personeel georganiseerd zou z(jn In een der beambtenbonden werkgevers vroegen zich dan ook af, of een eventuele beambtenovereenkomst v verbindend verklaard zou kunnen uordi De beambtenorganisaties hebber daarna nog de verschillende werkgeversorgani- saties afzonderlijk benaderd, maar o; één uitzondering na kreeg men nul op het rekest. De indruk werd gewekt dat de actie van de beambten werd gefrus treerd. De enige werkgeversgroep. die wel over een ca o. wilde praten, was dc Bond van Christelijke ondernemers ln het lood gieters-, fitters- en Sanitair Installatie bedrijf. Nu de werkgevers het gesprek over de afsluiting van een c.a.o. onmogelijk heb ben gemaakt, hebben de beambtenorga nisaties zich met een nota tot het col lege van rijksbemiddelaars gericht om tot een bindende oplegging te komen van de door haar gewenste arbeidsvoorwaarden. goed van geestelijke waarde, aldus de organisaties, vereist hier een gezamen lijk optreden van de bij het boek be trokken organisaties. Nader wordt meegedeeld, dat de af kondiging van de beschikking niet be tekent, dat het departement stelling heeft genomen in het geschil over de vraag of er buiten de gewone boekhan del boeken mogen worden verkocht. De beschikking moest worden afge kondigd toen door de boekhandelaren 'n vestigingsiegeling werd aangevraagd. Zou deze beschikking niet gegeven zijn dan zou iedereen, die pocketboeken zou gaan verkopen, historische rechten heb ben verkregen op grond van de vesti gingswet bedrijven. Voor het departement waren geen ar gumenten te vinden om een dergelijke beschikking te weigeren. De uitgevaardigde beschikking is van voorlopige aard. Nader overleg tussen de betrokkenen kan dus nog plaats heb ben. Met spoed zal worden nagegaan of er in verband met deze kwestie een ves- tigingsbesluit moet komen. In ieder geval kan verwacht worden dat de SJ5.R. de kruideniers vergunnin gen zal geven de gecontracteerde hoe veelheden te verkopen. Maria van Dongen naar Opera te Ziirich De Nederlandse zangeres Maria van Dongen zal vanaf september 1959 als eerste „jugendlich-dramatische" so praan verbonden zijn aan de Opera te Zürich, zo deelt het Nederlands impre sariaat mede. Patroonsbond wil niet niet heiers spreken De Nederlandse troonsbond (NAPB) is niet ingegaan op het verzoek der Amsterdamse heiwer- kersvereniging Brooderschap om een on derhoud voor zondag, „ter bespreking van enige organisatorische en gerechte lijke aangelegenheden". De patroonsbond schrijft nu aan de heiwerkersveremging ojn.: „dat overleg over aangelegenheden van organisatorische aard, die zowel de werkgevers als de werknemers betref fen, niet pleegt te geschieden door mid del van besprekingen tussen individuele organisaties, doch tussen de Raad van bestuur bouwbedrijf en de Centrale com missie bouwbedrijf". luxe reiswekkcJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5