BOURJOIS Burgemeesters jeugddroom vervuld: hij was orgelman Over het recht van de mens op gezondheid ANES NIEUWE LETDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 Leidse Lichtweek gelardeerd met klanken Mevrouw Van Kinschot stond droef P bij pierement zonder muziekrol e FR ZIJN JONGENS, die tramconducteur willen worden, of piloot, of Vj zeeman op een oceaanstomer; burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin- ichot had als kleine jongen de wens draaiorgelman te worden, zoals.hij gisteravond in Het Gulden Vlies mededeelde. En zoals die andere jongens j boekhouder, kolenboer of leraar klassieke talen worden, zo is de heer Van Kinschot burgemeester geworden in plaats van orgelman. Maar soms is het leven goedgeefs en schenkt het onverwacht, waar men al lang niet meer op had durven rekenen. Dit overkwam gisteravond burgemeester Van Kinschot, want een paar minuten vóór acht greep hij begerig naar het grote wiel van een der vijf orgels op het Stadhuisplein om de vele honder den, die naar de helverlichte stadskern waren gekomen, te verrukken met ie speelse toontjes, die via het draaiende wiel naar buiten plegen te stro- fcen. De burgemeester maakte echter ook meteen kennis met de schaduw- tijde van zijn jeugddroom, want hoewel hij voor alle zekerheid zijn over- Is had uitgetrokken, bleek het wiel toch in stroefheid de burgemeester- ke verwachtingen verre te overtreffen, en toen het liedje halverwege uit pijpjes was gekomen, gaf hij dankbaar het wiel over aan een bereidwil- toegeschoten vakman, die met soepele bewegingen het deuntje hole- aal uit het orgel hielp. later naar het Stadhuisplein om daar et comité van de Leidse Lichtweek ft naast kleur ook klank gebracht bij jaarlijks terugkerende feest van stra en gezelligheid. Uit verschillend» m van Nederland zijn draaiorgel: r Leiden gekomen om het aloude pie- lent in de Sleutelstad de positie geven, die het voor de oorlog had. Voor 1940 reden er acht draai- gels door Leiden, maar verkeers- andere factoren hebben aantal teruggebracht tot "«jaar. En met de teruggang van ^■ntal heeft de vrijgevigheid van de Ise burgerij gelijke tred gehou- Zelfs die enkele draaiorgels Leiden een vrij moeizaam ttaan. Via deze klank- en kleur- ndr'k ^°°P* men de vroegere liefde wakker te roepen bij de Lei- Mars. Reserve J. H. van der Kloot, die sedert ek van de vroegere D. van der Kwaak, de leiding het comité in handen heeft, hoorde enordat de Lichtweek officieel zi ktelg kreeg, in Het Gulden Vlies vele fjorden van waardering. Naast het vol- Tlige college van B. en W., hoofden vai tnst, gemeentelijke autoriteiten en af •eftard igingen uit het zakenleven, woond» on-k de oud-Lichtweek-voorzitter Van de l£%aak de officiële opening bij. eegpurgemeester Van Kinschot vertelde ïaf* blij hij was met een handomdraai di be*htweek te kunnen openen en ook dt "Ifr J. C. J. Lambermont toonde zich PeA*tdriftig over het klankvolle initiatief De burgemeester kreeg een gigantische èrt met twee grote marsepeinen draai- |els aangeboden, waarna de heer J. P. orji der Bel, voorzitter van de kring van 'bj^stöfgelvrienden het woord kreeg. egJ)eze vertelde over de moeilijke positie ko# de draaiorgelspelers in het na-oorlogsi cin|derland innemen, en hoopte, dat de roflf draaiorgels deze week in Leiden ee vajktelijke ontvangst zullen krijgen, aar «Want het is een zwaar werk, waar nspanning en vakkennis voor worden egefereist," vertelde de heer Van der S o6el. Waarop burgemeester Kinschot 'lo0Bterrumpeerde„Als er één uitvalt de week, heb je hier een reser- oorVe!" De heer Van der Bel zou het in di*verweging nemen: „Als de nood aan rerJe man komt, burgemeester, zal ik Iftsaen goed woordje voor u doen. En u vatinit dan nog aardig verdienen ook: atVn gulden per uur." l>e ogen van de burgemeester begonnen i-óél glinsteren bij dit rijke toekomstbeeld val op een drafje liep hij enkele leiden, Maarsmansteeg 8 Telefoon 20685 leggen. bekwaamheid af Betere stijl En toen de eerste toontjes wegrolden, begon Leiden officieel licht uit te stralen. De Haarlemmerstraat was weer in drieën verdeeld, met een bonte schittering in het midden, geflankeerd door kunstige fantasieën. Het Gangetje heeft zijn intie me boogjes behouden en deze zijn overge nomen door het voorste deel van de Ko- revaarstraat. De Hogewoerd komt iets meer uit de grondverf dan vorig jaar i wordt gekruist door de dappere Kraaier- straat, die dood schijnt te lopen in een geweldig paard met Sinterklaas er op De verlichting op de Breestraat boekte in vergelijking met vorig jaar een goede winst en ook de Doezastraat, hoewel min- Gisteravond werd op het Stadhuisplein een jeugdwens van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot vervuld: Hij had altijd draaiorgelman willen worden en gisteravond kon hij al draaiende aan een pierement de Leidse Lichtweek officieel starten. Dat dc liefde zijner jeugd de burgemeester een beetje zwaar op de maag viel, bewijst deze foto. waar de heer Van Kinschot zelfs zonder overjas nog een behoorlijke dosis energie i aanwenden om het wiel draaiend te krij- gen. En dat terwijl de burgemeester toch al vele jaren het gemeentelijk roer han teert. Foto N. van der Horst. der kostbaar, heeft een meer aangepast» verlichting gekregen. Maar de echte n mantici moeten naar de Zoeterwoudse- singel, waar de pure sprookjessfeer wordt opgeroepen. De fonteinen spuiten veel kleurig water, de singel weerspiegelt dui zenden lichtjes en de bomen kunnen al leen in de kleurrijke fantasie van een sprookjesverteller zo getint worden. Het geheel vertoont een betere stijl dan verleden jaar, al is hier en daar verbete ring nog goed mogelijk. Eenheid En nadat burgemeester Van Kinschot met zijn draai aan het orgel deze pracht officieel tot leven had geroepen, beklom een draaiorgelman het stadhuisbordes om de Leidenaars te vertellen van de opge stelde orgels en de zorgen, die met dit plezierbrengend beroep gepaard gaan. Maar ergens in een hoekje achter de orgels bewees mevrouw Van Kin schot, dat man en vrouw één zijn. Met een verlangend gezicht stond zij bij het wiel van een der pierermen- ten en vertrouwde de weinige om standers toe: „Ik zou zo heel erg graag eens een keertje draaien, maar die meneer staat daar te spreken en ze hebben de rol eruit gehaald." Medische hulp in Leiden en omgeving Doktersdiensten Alkemade: dokters Brinkhorst en Mus- kens. resp. 01721-269 en 01713-329. Alphen aan den Rijn: dokter J. H. Veenendaal, Oudshoornseweg 86. tel. 3072. Hillegom: dokter H. F. ten Hoopen, Stationsweg 2, 5417. Katwijk aan den Rijn: dokter E. E. van der Laan. Rapenburg 1, Rijnsburg, tel. 2810. Katwijk aan Zee: dokter J. C A. Cle- veringa, Zeeweg 11, tel. 2061. Koudekerk aan den Rijn: dokter G. A. de Bruyne. Hoofdstraat 8, Leiderdorp, tel. 01710-22208. Leiden: de dokters Van Alphen, Sohae- fer, Teeuwen, Meel en Kortmann Leiderdorp, dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Lisse: dokter J. M. van Dijk, Achter weg 6. tel. 01717-3134. Langeraar: dokter J. A. Sandkuyl, tele foon 139. Nieuwveen: dokter J. A. Sandkuyl t< Langeraar, tel. 01722-139. Nieuwkoop: dokter K. Gill, te Zwam- merdam, tel. 01726-2527. N'oordwjjk: dokter Kruyt, tel. 2030. Noordwijkerhout: dokter B. C. C. Wös- ten, Kerkstraat 28, tel. 285. Oegstgeest: dokter J. M. Meissner, L. de Colignylaan 19. tel. 24866. Rijnsburg: dokter E. E. van der Laan, Rapenburg 1, tel- 2810. Sassenheim: dokter H. Kwint, Hoofd raat 3 tel. Valkenburg: dokter E. E. van der Laan, Rapenbung 1, Rijnsburg, tel. 2810. Voorhout: dokter Walenkamp, toon 01711-220. Voorschoten: dokter Th. van Schaik, Juliana van Stolberglaan 62, tel. 02530-3344 Warmond: dokter Walenkamp, tel. 220. Woubrugge: dokter J. A. Sandkuyl, Langeraar, tel. 01722-139. Zwammerdam: dokter K. Gill, tel. 2527. Zoetermeer: dokter P Vegt, Julianalaan 1. tel. 3035. Apotheken Katwijk: van zaterdag 29 november tot en met zaterdag 6 december (8.30 uur v.m.) wordt de nacht- en zondagsdienst waar genomen door apotheek Katwijk aan den Rijn, Kerkstraat 20. Leiden: De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; bovendien is tot terdagavond 6 uur geopend apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Oegstgeest: de avond- en nachtdienst wordt waargenomen door de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Wijkverpleging Koudekerk aan den Rijn: zusier Hoog vliet, Kom van Aai weg 7, Leiderdorp, tel. 01710-34909. Leiden: Het Groene Kruis, zusters Ouwehand en Van der Zeeuw. tel. 21669, en zusters Van Egmond en Burghoorn, tel. 20613. Leiderdorp: zuster Hoogvliet, Kom van Aaiweg 7, tel. 24909. Noordwjjk: zuster Tilbusscher, Pické- straat 30 (Wdlhelminahofje). Zoetermeer: zuster J. Th. M. Asperslag, Dorpsstraat 18a, telefoon 3530. Tandartsen Katwijk aan Zee: dokter Reijnders. Kon. Wilhelminastraat 1, tel. 2012. spreekuur tussen 11.30 en 12.30 uur. Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN ^J$agra\enióóet\ Groene kaarthouders van K. en O. bijeen Op de donderdagavond gehouden bij eenkomst van groene kaarthouders van de Leidse volksuniversitei K. en O., heeft voorzitter de Wilde opgemerkt, dat het aantal groene kaarthouders een weinig is teruggelopen. Deze teruggang, wellicht «eroorzaakt door de televisie, is evenwel n het geheel niet verontrustend. Nadat directeur Van der Pompe wat ijfermateriaal had verctrekt, sprak de heer De Wilde woorden van waardering nevrouw T. Bustraan. voor het veie werk in het belang van K. en O. ver richt. Zij werd verrast met een tas, een halsketting en bloemen. Vervolgens trad een goochelaar op. PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS K. en O.-film van de maand Hernieuwde kennismaking met een oude bekende /TISSCHIEN was het zeven jaren J-"J- geleden de tragische geschiede nis van Andrew Crocker-Harris be kender dan nu. Toen liep het toneel stuk en draaide de film van The Browning Version (Met eervol ont slag). Het is een uiterlijk harde, plichtsgetrouwe kerel, die op zijn manier zijn taak, waar die ook ligt hoe hij die ook ziet, zeer serieus opvat. Hij doet het alles echter kil en onbewogen. Als leraar, maar vooral als opvoeder der jeugd is hij daardoor mislukt. De jongens heb ben een hekel aan hem. Achter deze houding ligt een tragiek verborgen, waardoor deze man hard is ge worden. Wanneer hij om gezondheidsredenen ontslag moet nemen, is dat voor de jon gens een grote verademing. Doch wanneer van zijn leerlingen hem Browning's bewerking van de Agamemnon komt aan bieden als afscheidsgeschenk, met een Griekse opdracht voorin, dan gaat hij ztjn fouten inzien en kan hij bij zijn afscheids speech alleen maar vergeving vragen zijn verkeerde instelling. Michael Redgrave speelt In de film, die gisteravond voor K. en O. draaide, de rol van de leraar voortreffelijk, maa: dat is ook het enige buitengewone aai de film, die verder niet veel bijzooden te zien geeft. Weinig vaart Rattagan schrijft wel een puntige dia loog, maar zowel in zijn stukken als in dit scenario ontbreekt op vele ogenblik ken de vaart in het verhaal. Dan wordt er alleen gepraat. Voor een film is dat afremmen helemaal fataal. Zelfs Anthony Asquith is het niet gelukt die filmisch dode gedeelten weg te werken. Asquith werkte nogal veel met spiegels, waarmee hij soms aardige resultaten be reikt, doch in de loop der jaren zijn wij aan het gebruik van de spiegel en spiegelbeeld zo gewend geraakt, dat het nu geen vondst meer vinden. Tussen de eerste confrontatie en hernieuwde kennismaking ligt een lange tijd om de film te kunnen w. deren naar de waarde die deze rolprent had toen ze voor het eerst werd gedraaid. Een film moet zeer bijzondere kwalitei ten bezitten om in een decennium niet te devalueren. Dat heeft deze film in het spel van Redgrave en hierdoor werd een her-vertoning na zoveel jaren tot een aar dige ontmoeting met een oude bekende. A. C. Bouwman Nederland-Engeland op bezoek in Yorkshire Handel en Nijverheid, Leiden WANNEER men gaat spreken over het werk van de wereldgezond heidsorganisatie, rijzen er twee vragen. De eerste is: wat wordt er gedaan, hoe, en met welke resultaten? In de tweede plaats kan men zich afvragen, wat de gevolgen van de ontwikkelde activiteiten zijn. Beide punten heeft prof. dr. H. W. Julius uit Utrecht gistermiddag uitvoerig behandeld op een bijeenkomst in de Turk van het departement Leiden van de maatschappij voor nijverheid en handel. Uit de gedachte, dat het welzijn van de mens geen grenzen kent, is na de eerste wereldoorlog de eerste poging gedaan tot een internationale organisatie op het gebied van de gezondheidszorg te komen. Uit de golf van idealisme na de tweede wereldoorlog ontstaan, vloeide voort de ondertekening van een grondwet, die thans 87 landen op dit gebied verenigt. Men onderscheidt twee vormen van gezondheidszorg: een negatieve, om ziek te voorkomen en een positieve, waar- kwalificatie alleen mogelijk is langs subjectieve weg. Het is het gevoel van geluk, het adequaat zijn tot het beleven an een gelukkige levensetatus. In de doelstelling van de organisatie komt een bijzondere sfeer tot uiting. Men maakt kennis met een merkwaardige om schrijving van het begrip gezondneid; men stelt, dat men hier niet alleen heeft te maken met het lichaam, maar ook met geestelijke en sociale factoren. Het is een van de rechten van de mens gezond te kunnen zijn, een recht, waarvoor de rege ringen de verantwoordelijkheid dragen Diensten Tot de vaste dienstverleningen behoort de taak internationaal wetenschappelijke documentatie te verschaffen, de uitgaven van boeken en tijdschriften. Tot de telende dienstverlening rekent men verstrekken van adviezen aan verschil lende landen, de uitzending van medici en de zorg voor hygiëne. Hoewel de be schikbare financiële middelen belachelijk gering zijn, meende professor Julius, dat er toch geen reden is tot drastische ver hoging hiervan over te gaan. Meer en meer moet ernaar worden gestreefd de landen zelfwerkzaam te doen zijn. De resultaten van het werk zijn fantastisch. Het sterftecijfer tuimelt naar beneden, vooral door de ge weldige terugloop van de kinder sterfte. Het ligt echter voor de hand, dat deze plotselinge verandering in grijpende consequenties met zich brengt. Op deze schier niet te over- ziene problemen ging prof. Julius vrij diep in, waarbij hij tot de slot som kwam, dat het opgebrachte idealisme tot nog toe te gering en te onvolledig is, om deze veelomvat tende taak aan te kunnen. voor KOLEN en OLIE Dr. Kamma op weg naar Nederland Op 12 december hoopt dr. F. C. Kamma die in 1954 sis terreinlelder van de Neder landse Hervormde kerk naar Nienw-Gul- vertrok. met verlof in Nederland aai te komen. Dr. Kamma werkte reeds vóór de oorlog als zendeling in Nieuw-Guinea, waar hij n grote kennis verwierf van de taal en cultuur der Biakkers. Na de oorlog keer de hij terug in Nederland en was door de ontberingen, die hij In de Japanse kam- jen had moeten doorstaan, gedwongen /oor herstel van zijn gezondheid geruime ijd in Nederland te blijven. Hij woonde n die tijd in Leiden sprak in vele plaat- en op zendingssamenkomsten. doceerde tan de zendingshogeschool en studeerde ïan de Leidse universiteit culturele antro pologie. welke studie hij kort voor zijn terugkeer naar Nieuw-Guinea met een dissertatie bekroonde. Kamma, die als terreinlelder der Hervormde zending uitging, werd In 1958 bij de zelfstandigwordring van de Evange lisch Christelijke Kerk op Nieuw-Guinea secretaris van het moderamen der alge- Mevrouw Kamma keerde reeds enige maanden geleden naar Nederland terug. aanleiding van een ernstig ongeval, dat hun doohter in Duitsland was over- De afdeling Leiden van het Genootschap Nederland-Engeland had gisteravond.een bijeenkomst in De Doelen Als gast w%s aanwezig ds. C. T. Teape Fugard, die aan de hand van gekleurde lichtbeelden een praatje hield over de schoonheid van en het leven in Yorkshire, het grootste graaf schap in Engeland. Men kreeg deze avond een indruk van de uitgestrektheid der vruchtbare vlakten waar de landbouw even intensief wordt beoefend als de vee teelt in het heuvelland. Vanzelfsprekend werd ook de kuststreek in beeld gebracht Visserij en toerisme zijn daar de voor- n daai de stad i welv; Dat Yorkshire rijk is aan oude abdijen bleek wel. Er werden tenminste heel wat plaatjes van geprojecteerd. Zeer fraai de fn de winter genomen foto's. Ook de kleurenpracht van de herfst moet in dit Engelse graafschap wel indrukwek kend zijn. Ds. Teape Fugard vertelde op plezierige wijze Iets van de gewoonten het platteland en van zijn ervar Na de pauze Werd aandacht i York besteed. Zwitstrlaml-avoml in de foyer van de gehoorzaal Het reisbureau Lissone-Lindeman N V. vroeg gisteravond aandacht voor Zwit rland. De bijeenkomst werd gehouden in de foyer van de gehoorzaal en ver zorgd door het Nationaal Zwitsers Ver keersbureau en het genoemde reisbureau. Dt heer J. Tiemstra van het NZV hield ?en lezing over de schoonheid van Zwit- terland en de vakantiemogelijkheden vertoonde de allernieuwste films o dit dorado. Vooral voor degenen die plan zijn binnen afzienbare tijd een wintersport- of een zomervakantie in dit land door te brengen, was deze avond zeer belangwekkend. Lezers schrijven ons Gladde Haarlemmerstraat Ik weet niet of u zich gemeenlijk te voet door Leiden begeeft of dat u bij tijd en wijle gebruik maakt van fiets of bromfiets. In het eerste geval kunt u mij waarschijnlijk niet geheel begrijpen, maar indien e per fiets, bromfiets of met een ander vehikel door Leiden pleegt te rijtfen bent u het waarschijnlijk met me eens dat de bestrating van de Haar lemmerstraat bij regenweer onberijdbaar glad is. Ik zou u willen aanraden de proef te nemen bij regenweer deze straat eens over te steken als u rubberzolen onder uw schoenen hebt. Tien tegen een dat u gedwongen wordt uzelf en uw figuur te grabbel te werpen tussen de tramrails en dat u daarna waarschijnlijk met een bebloede neus naar de lucht staat te In alle andere ateden zijn de „slakken" reeds lang vervangen door een veiliger wegdek. Heeft dit bij ons misschien ts maken met traditie! 't Trefpunt te Warmond De opmerking van een uwer muziek- medewerkers aan het adres van de za- lenbouwers in uw verslag betreffende de uitvoering van het Christelijk Sas- seriheims mannenkoor in ,,'t Trefpunt" te Warmond is onredelijk, ,,'t Trefpunt" is, zoals u wellicht bekend is, een ver enigingsgebouw en beslist géén concert zaal. Dit verenigingsgebouw is gesticht door de Hervormde verenigingen te Warmond, met het doel hun vergaderin gen, spelavonden. lezingen, uitvoeringen te kunnen houden. Daarnaast moest dit gebouw ook dienst doen als speel lokaal voor de kleuterschool. Alles bij elkaar toch al een schaap met vijf poten, maar dit was noodzak®- tot een enigszins dragelijke ex ploitatie te geraken voor de betrekke lijk kleine groep Hervormden in Wan mond (140 gezinnen). Bestedingsbeper king en/of bouwstop, zoals door u ge noemd. hadden hiermee niets te maken, aarschijnlijk wel bestedingsbeperking sn eigen middelen. Gezien het vele werk, dat destijds door verenigingen en ingezetenen van Wan mond ten behoeve van het verenigings gebouw is verzet, lijkt mij deze reeht- :etting gewenst, opdat niet de indruk :ewokt worde, dat de zaalbouwer van ,'t Trefpunt" zonder meer hieraan is voorbijgegaan, alhoewel er altijd wel overblijven, doch niet alle in vervulling kunnen gaan. Oud-voorzitter bouwcommissie van 't verenigingsgebouw „t Trefpunt" W. v. d. Voet. Oranje Nassaulaan 14, Warmond. (Naschrift: Men kan het ene doen, ter wijl men het andere niet behoeft na te aten. Waarom zou een architect een :aal, die voor-alles-en-nog-wat moet die- ïen, niet meteen een goede akoestiek rachten mee te geven? Daarmee zijn waarlijk ook wel énderen dan muzikan ten en hun auditoria gebaat. Overigens dient er alle waardering te bestaan voor wat de Hervormde Gemeente van War mond voor de bouw en de inrichting van dit centrum over heeft gehad. Een kriti sche opmerking met betrekking tot de akoestiek sluit die waardering geenszins uit Johan van Wolfswinkel). Zie vervolg stadsnieuws Zie pagina 4 en 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3