Jlieuiue £ciJisrijc ffiouranl Romme vraagt Drees opening van zaken Ontwerper van Citeria in hechtenis genomen JEUGDDROOM vervuld Ook voor ministers 7 punten beslissend? Verhoging voor ambtenaren in I overweging Boycot schepen wordt succes Droombeeld van sport wagentje kreeg een abrupt einde JZweden in gelijk gesteld in zaak Elisabeth Boll Prawda: „Vrij Berlijn van belang voor verbeteren van de betrekkingen 1 1.1 ZATERDAG 29 NOVEMBER 19Ó8 BUREAUS: Sieenst ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 5R936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER CHRIST ELI JK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastfch Is ahfblmn triyn hert ia tcatjcnspoct" Negenendertigste jaargang no. 1142 4 Zie pagina 3 (Van onze parlementsredactie) CHTEN, behalve de leden van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. ook minister-president Drees en de andere socialistische ministers iet onder de huidige omstandigheden slechts verantwoord deel van het abinet te blijven uitmaken, indien de „zeven essentiële punten", die mr. A. W. Burger in zijn verklaring op de Fakkeldragersdag van de P.v.d.A. leeft genoemd, op korte termijn worden verwezenlijkt? Dit is de kern an de vijf schriftelijke vragen, die de voorzitter van de K.V.P.-fractie in !e Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, over de verklaring van zijn Dcialistische collega Burger aan de minister-president heeft gesteld. Prof. Romme informeert naar de juist- feid van de persberichten, dat de ver jaring-Burger is afgelegd „na overleg de ministers van de Partij van de Hij vraagt voorts, of het de ize sociaal-economische redactie) ter Struycken, die de jongste irgadering van het georganiseerd perleg persoonlijk Heeft bijgewoond, tegenover de vertegenwoordigers de ambtenarenorganisaties zijn be- idheid uitgesproken, de salarissen van ddelbare ambtenaren opnieuw in Aan deze groep boven de rang van ijunct-commies, werd in april een :tra verhoging toegekend, wanneer ins de top van de loonschaal zou bereikt. ambtenarenorganisaties willen' s echter ook voor deze groep de i verhoging onmiddellijk doen in- an. Het feit dat de minister er zich is op wil bezinnen, moet aller- inst opgevat worden als een toezeg- 0 deelde men ons van de zijde 1 ambtenarenorganisaties mede. linister kan niet meer doen dan overwegen, omdat het een ka- netszaak is, maar hij kan ook moei- k minder doen dan overwegen. De orgestelde wijziging van het salaris- mpromis zal waarschijnlijk een ver- tging van de salarispost betekenen n enkele miljoenen, maar de moge- kheid bestaat dat naar aanleiding van n dergelijke wijziging in de salaris- tok andere groepen weer aan de rekken, die in totaal veel meer enkele miljoenen zullen claimen Valse gouden tientjes in R'dam ontdekt Twee Rotterdamse banken hebben ont- fct, dat er valse gouden tientjes in om- op zijn, die waarschijnlijk in Italië zijn «lagen. Het goudgehaflte is iets hoger in van de echte, maar door het koers- ïreohil voor goud. zit er voor de valse lers toch winst in deze affaire. Er waarschijnlijk slechts weinrig valse mtjes in ons land binnengekomen. :ster-president bekend is, dat deze persberichten de veronderstelling heb- gewekt, dat de socialistische be windslieden slechts in het kabinet zul len blijven zitten, indien zeven (voor de de P.v.d.A. essentiële) punten op korte irmijn worden verwezenlijkt. „Komt eze veronderstelling overeen me' erkelijkheid of moet aan het overleg tussen socialistische Kamerleden en isters en de pifblieke vermelding daar in een andere betekenis worden toege kend? Zo ja, welke? Indien genoemde eronderstelling ten onrechte is gewekt, il de minister-president dan uiteenzet- en waarom hij ze op of na de Fakkel dragersdag niet heeft recht gezet?", al dus prof. Romme. zeven essentiële punten, die de heer Burger in zijn (in tegenwoordig heid van alle socialistische ministers af gelegde) verklaring heeft genoemd zijn: en weduwen- en wezenvoorziening 3. een belastingverlaging voor onge- 4. het alsnog veilig stellen van herver kaveling en nieuwgewonnen land bouwgronden tegen versnippering 5. het voorkomen van maatregelen, di« een verhoging van het levenspei van de minder draagkrachtigen in de weg zouden staan (huur- en melk- prijsbeleid) 6. het verwerkelijken van een conjunc tuurbeleid en het wettelijk vastleg gen van de daartoe noodzakelijke bevoegdheden, zoals voorgesteld in de wetsontwerpen tot verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen. 7. een defensiebeleid, dat althans na de volgende verkiezingen de mogelijk heid biedt van diensttijdverkorting en uitgavenvermindering. „Ter verdere verduidelijking van de politieke situatie" stelde de heer Burger ook in zijn verklaring, dat de socialisti sche fractie overwegende bèzwaren heeft tegen een wijziging van de Dienst plichtwet, wanneer daaruit zou voort vloeien. dat thans dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea worden uitgezonden. I.F.T. verwacht: Internationale federatie van transportarbeiders heeft gisteravond verklaard, te verwachten dat massaal gehoor zal worden gegeven aan haar oproep, de schepen onder goedkope vlag te boycotten. Met ingang van ag te middernacht zullen de 210 bij federatie aangesloten vakbonden eigeren om schepen onder goedkope vlag te lossen of te laden. De boycot il vier dagen duren. Bijna de helft van de 1800 schepen, op de zwarte lijst vaart voor Ameri- se, de meeste andere voor Griek: maatschappijen. Omar Becu, de Belgische secretaris generaal van de federatie, zei (buiten West-Duitsland) een volledige boycol te verwachten. De Duitse havenarbei ders hebben zich van de actie gedistan- cieerd, omdat zij daardoor in moeilijk heden zouden kunnen komen me' wetgever. De Amerikaanse internatio nale bond van havenarbeiders, welke niet bij de federatie is aangesloten, werkt aan de boycot mee. Niet alleen in Nederland, waar de feestverlichting de Sint-N icolaas- inkopen moet stimuleren, maar overal in West-Europa worden de winkelstraten opgetuigd. Hier een beeld van de Londense Regent Street, en op de achtergrond de geweldige lichtreclames van Piccadilly Circus. Hagenaar licht bank voor vier ton op en de recherche werd ingeschakeld. Van B werd gearresteerd en werd morgen voorgeleid voor de officier justitie mr. J. C. Marls, die deze zaak verder geheel in onderzoek heeft Het sprookje van de Citeria was ui' (Van een onzer verslaggevers) HET IS wel zeer onwaarschijnlijk dat de Citeria, het splinternieuwe sportwagenmodel dat vorige week voor het eerst in het licht der publiciteit werd geplaatst, in produktie zal komen. De geestelijke vader van dit sierlijke wagentje, de jonge Haagse technicus L. J. van B. (31) is gisteren door de Haagse recherche in zijn woning aan de Loosduinseweg gearresteerd. Hij wordt er van verdacht de Zuid-Hollandse Bank N.V. te hebben opgelicht voor ongeveer 400.000 gulden. Het geld dat Van B. in het ontwerpen van de Citeria stak, wist hij binnen te krijgen door wissels te schrijven op naam van gefingeerde personen. Deskundigen hadden al vermoed, dat et met de Citeria niet goed zou gaan. Het vakblad „Auto" 6chreef bijvoorbeeld; aanleiding van de presentatie de pers: „Uit de antwoorden op de ge bruikelijke vragen over de technische op zet de produktiemogelijkheden bleek echter dat de motor, die deze demon- stratiewagen aandreef, niet de definitieve keuze was; er zou nog een nadere beslis sing genomen worden over een drietal verschillende uitvoeringen. Er is Nog geen twee weken geleden draalde en kleine, glanzende sportauto demon- tralierondjes op 't bekende circuit van (Advertentie) Reuma - Astma - Bronchitis Hartpatiënten ERIK Elektrische Zwakstroom ONDERDEKENS 130 x 190 JTSJUMEAUX, 2 MAAL 90 x 190. 5 stan- len regelbaar, 2 pers. en Litsjumeaux like helft afzonderlijk regelbaar. ;j LINKER LISSE HEEREWEG 7 02530—3185 Alleenverkoop voor Nederland, ipectus gratis op aanvraag verkrijg- ITSPRAAK VAN INTERNATIONAAL HOF JET Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren Iweden in het gelijk gesteld in het eschil met Nederland over het der- enjarige meisje Elisabeth Boll. Het lof heeft zijn beslissing met twaalf egen vier stemmen genomen. De ader va n het meisje, de Nederland- e gezagvoerder Johannes Boll en ijn tweede echtgenote waren bij de litspraak aanwezig. Zoals bekend gaat het in deze zaak om lisabeth, de dochter uit het eerste hu- 'elijk van Johannes Bo'.l met een in- liddels overleden Zweedse vrouw Het meisje is door de Zweedse regering fider „beschermende opvoeding" ge plaatst. Volgens Nederland is deze maat -gel in strijd met het onder rfieer me Zweden gesloten verdrag van 1902, dat d< voogdij over kinderen regelt. Nederland heeft het Hof daarom ver zocht te verklaren, dat Zweden zijn maat regel ten aanzien van Elisabeth Boll on gedaan zou maken. Ter staving van ziji stanpunt voerde Nederland aan. dat het eerste artikel van de overeenkomst van 1902 verklaart, dat de „nationale wet van het land. waartoe het kind behoort, gel dig is en dat de autoriteiten van dit land terzake tot handelen bevoegd zijn." Het Hof is echter van oordeel, dat het wat alle beslissingen die in deze door Nederland en Zweden zijn genoi slechts met de Zweedse besluiten heeft i Twee flitsen uit de rechtzaal. Boven-' rechter J. Basdevant leest de uitspraak van het Hof voor. Onder: de heer en mevrouw Boll luisteren toe. Aan weers zijden hun raadslieden. maken, waarbij „beschermende opvoe ding" voor het meisje werd ingesteld. Verder voelt het Hof zich niet geroe pen te oordelen over de wijze, waarop hef voogdijschap werd ingesteld. Over de voogdijschapsovereenkomst van 1902 zegt het Hof. dat het „voorziet in de toepassing van de nationale van het kind, en wel wat betreft zijn soon en bezittingen." Verder gaat zij echter niet. Er is, spe ciaal met betrekking tot het uitoefenen van de voogdij, niet in neergelegd, dat op he' kind in kwestie of een voogd ervan, d--> wet van het land waar het kind ver blijft. niét kan worden toegepast. Tegen de beslissing stemden de rech ters uit Polen, Mexico en Rusland en de Nederlandse professor J. Offerhaus, die speciaal voor deze gelegenheid Hof was toegevoegd. Zandvoori. Er was van de zflde van pers, 'Hm en televisie opmerkelijk veel belang stelling. Fotografen schoten het ene plaat- ie na het andere en de mannen van de filmjournaals lieten de camera's lustig Een nieuwe Nederlandse sportwagen as op het toneel verschenen. Er werd ruim aandacht aan besteed in vrijwel alle bladen, want buiten de aloude Spij- ia de nieuwe Daf is in Nederland r een-maal nog niet veel autonieuws v» eigen bodem gekomen. Maar jiu was - dan toch maar weer een prachtig voor beeld van vakmanschap. En inderdaad, het wagentje zag er naar lijn, construktie en gebruikte materialen zeer goed uit, het motorvermogen was aantrekkelijk, wegligging goed en de prijs (7450) niet hoog voor een sportwagen. Echter dit alles was maar de buiten kant. De achtergronden van de Citeria bleven verborgen. Geschiedenis Wat is de geschiedenis van Van B. voor het ogenblik waarop hij gisteren een zwarte auto van de Haagse recherche stapte en waarop hij met deze stap af scheid nam van zijn kleine donkergroene Citeria, die in een Scheveningse show- Eerst heeft hij enkele jaren geleden bij een automobiel firma aan de Binck- horstlaan als magazijnbediende gewerkt. Daarna stapte hij in de handel in twee dehands auto's en hierin verdiende hij een goedbelegde boterham. Enkele sen schoot hij vervolgens aan mei plan voor de bouw van een sportwagen. De Rijswijkse brandstoffenhandelaar O. had er aanvankelijk wel idee in, deze trok zich twee Jaar geleden terug, daar hij de gehele onderneming finan cieel toch te wankel vond. Eenzaam zette Van B. zUn reeds lang ontwikkelde droombeeld voort. Maar was geld nodig. De Zuid-Hollandse Bank verschafte hem de kredieten. HU bleek kennelUk kredietwaardig genoeg. Van B. maakte vele reizen naar het bui tenland en kocht her en der materiaal aan, waaronder een aantal plastic ten, die hU voor de carrosserie nodig had. In Schevenlngen wist hij een fabrieke- ruimte te bemachtigen, weliswaar tegen een enorme huur, waarin de produktie van de Citeria zou plaats hebben. Steeds weer kwam Van B. geld tekort. Dit wist hij van de bankinstelling te krijgen door wissels af te geven op naam van een krui- deniersinstelhng in Zaandam. Grote schulden moest hij desondanks maken en het ene ga- werd ten slotte met het an dere gestopt De bank ontdekte ten slotte de falsifi- Een illusie o WANNEER de tegenwoordige be zetting sstatus van Berlijn niet wordt veranderd, kan dit onaange name gevolgen hebben, waarschuw de vandaag het blad van de Russi sche communistische partij, Prawda. In trouwe navolging van Chroesjtsjef egt het blad dat West-Berlijn door de westelijke politiek een soort kan kergezwel is geworden en dat de Sowjetunie daarom heeft besloten een operatie te verrichten. Het spreekt volgens de Prawda van zelf dat Rusland niet akkoord kan gaan met de handhaving van een si tuatie die de gewettigde belangen van de Sowjet-staat, haar veiligheid en de veiligheid van andere Sowjetstaten in gevaar brengt. Een vrije stad West-Berlijn zou een fac tor kunnen zijn die kan bijdragen tot het normaliseren van de betrekkingen tussen vee Duitse staten en tevens een soort centrum voor vreedzaam en vruchtbaar contact tussen Oost- en West-Duitsland. N.A.V.O.-politiek Inmiddels wordt uit Parijs gemeld, dat bondskanselier Adenauer en premier De Gaulle het deze week in Bad Kreuznach al eens zijn geworden over een gemeen schappelijk standpunt in de kwestie- Berlijn. Ook zouden de beide regeringsleiders afspraken hebben gemaakt over de komstige N.A.V.O.-politiek. Zo zouden zij aan hun N.A.V.O.-partners voorstellen willen doen voor een zekere herziening van de westelijke defensie, die zij Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger ouderd achten. Zowel Frankrijk als West- Duitsland menen, dat de westelijke poli tiek niet alleen op de afschrikwekkende werking van de kernwapens moet be sten. Adenauer en De Gaulle zouden llen pleiten voor een elastischer hou ding tegenover het Russische gevaar. Ofschoon ook Engeland op het stand punt staat dat West-Berlijn niet mag worden prijsgegeven, is de Engelse rege ring ook een voorstander van een soepe ler houding tegenover de Sowjetunie. Gisteren verklaarde de minister van buitenlandse zaken, Sclwyn Lloyd, tegen over studenten in Liverpool:: „Aan beide kanten bestaan grote mis vattingen. Maar wij mogen de hoop niet opgeven, dat er op zekere dag een betere verstandhouding met de Russische rege ring en de Russische bevolking za4 be staan. Et doen zich daar in Rusland ge weldige ontwikkelingen voor." Mnnister Lloyd is van mening, dat men daarom moet proberen om op alle niveaus met de Russen te onderhandelen. Het Westdultse kabinet ie gisteravond in een speciale zitting bijeengekomen om de toestand te bespreken. Verder pleegde dr. Adenauer overleg met de ambassa deurs van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Italië. In Oost-Berlljn heeft premier Grote- wohl zich (uiteraard) akkoord verklaard met het Russische voorstel. De Oostduitse Volkskemmer komt 6 december, één dag voor de Westberflijnec verkiezingen, bij een. AdenaueT zal 4 december naar West- Berlijn vliegen om daar de C.D.U.-kandi- daten toe te spreken. Dr. G. Grootenhuls, adjunct-<firecteur van de Provinciale gezondheidsdienst voor dieren In Zeeland, heeft op zijn verzoek per 1 januari eervol ontslag ge kregen. Daarmee is een einde gekomen aan de moeilijkheden, die tussen hem en de dienst waren gerezen. asr.TT! Droog maar iets kouder (Van t weerkundige medewerker) De introduktie van de Citeria. Het leek allemaal zo mooi, maar het liep uit op de cel.... fabrieksruimte, doch de machines moeten er nog geplaatst worden- In dit stadium komt ons een dergelijke officiële presen tatie wat voorbarig voor. Eigenlijk toont men slechts technisch in staat te zijn een charmante kleine „special" te vervaar digen. Zo is er niets anders gebeurd dan dat er één is toegevoegd aan een aantal dat reeds uitstekende prestaties heeft ge leverd. Het waren echter alle enkelingen". En het artikel, dat de toepasselijk naam „De Citeria, een Illusie" draagt, besluit na een opsomming van de kwaliteiten van 't getoonde model: „Het is volkomen be grijpelijk, dat een autotechnicus er trots op is wanneer hij dit kan laten zien. Wij zouden de heer Van B. daarom gaarne willen gelukwensen, als hij maar niet zulke wilde plannen had". Fa D. Kret en Zn. Burgemeester. Met ingang van 16 december is benoemd tot burgemeester van Bome (O.) dra. J. W. J. M. van Bemmel, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Heino (O.). De heer Van Bemmel is r.k. Churchill morgen 84 jaar Sir Winston Churchill wordt morgen 84. Vandaag reeds stroomden de felicita ties per brief en per telegram binnen in Chartwell, waar sir Winston zijn ver jaardag in familiekring wil vieren. Het postkantoor van het Britse plaatsje heeft extra krachten aangesteld om de stroom gelukwensen te kunnen verwerken. Massale amnestie in Zuidslavië De Zuidslavlsche regering heeft giste ren een decreet uitgevaardigd, waarbij aan meer dan tweeduizend gevangen zit tende Zuldslaven amnestie wordt ver leend. Voor 839 veroordeelden worden de celdeuren geopend, terwijl de straffen van 1178 anderen worden verkort. De amnestie wordt verleend ter ge legenheid van de vijftiende verjaardag van de republiek Zuidslavië, waarvan de viering vanavond begint. Er gaan ge ruchten, dat ook de voormalige vice-pre sident Milovan DJilas en enkele voorma lige soelaal-democratiache politici onder TT/IJ KUNNEN ONS VOORSTELLEN dat, wanneer de zon mocht door breken, vele menten niet meer weten wat zij zien. Ook hier In hef Westen heeft men nu op tal van plaatsen al meer dan een week achtereen geen zon meer kun nen waarnemen, het laatste deel van november is bijzonder somber en ook tijdens het weekeinde blijft de kans op opklaringen nog vrij klein. Hogedrukge- bieden blijven het novemberweer tot het einde een rustig karakter geven, maar wel zal de oostelijke wind langzaam uit Duitsland koudere lucht aanvoeren. De temperatuur, die de laatste dagen nog tot 6 A 8 gr C steeg, zal zondag weinig hoger dan 4 gr C. stijgen en In de nacht tot dichtbU het vriespunt. Belangrijk kouder weer staat er niet voor de deur, want de zeer koude vorstaanval uit Noord-Rus land is boven Midden-Europa vastgelopen en de koude lucht stroomt thans alweer de Zwarte Zee weg. Zwaar bewolkt 'erwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met morgen overdag plaat selijk wat regen of motre gen. voornamelijk in het noorden van het land. Van nacht weinig wind en tem peratuur dichtbij het vries punt, morgen overdag zwak. ke tot matige westelijke vooral in de kustprovincies stij- i temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 30 november: Zon op 8.23, on der 16.34; Maan op 20.40, onder 11.10. Maandag 1 december: Zon op 8.24, on der 16.33; Maan op 21.47, onder 11.44. HET WEER IN ElIROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur li

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1