„WIE MOET ZICH DAN ONTFERMEN OVER"! MIENTJE" VIERDE BABYHOTEL Prof. mr. M. W. F. Treub, man van grote begaafdheid VROLIJK OVERIJSSEL Gedenksteen voor Multatuli Zon zet de kachel opzij in *51)uitóiand Hij zei: ZONDAGSBLAD ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 IJN TOEN?", drong de inspecteur van politie aan, „en toen?". Maar de man zweeg abrupt, alsof hij geschrokken was van zijn eigen mededeelzaam heid. Hij zat vooroverge bogen, de ellebogen op de knieën en het hoofd tussen de handen. Hij dacht: als ik maar eens rustig mijn gedachten zou kunnen ordenen, als die stekende pijn boven mijn ogen maar eens weg trok, en hij drukte de handen, tot vuisten gebald, steviger tegen de slapen. Ik moet verder vertellen, dacht hij, maar wat moet ik zeggenl Ik weet het immers niet meer. Hij zuchtte diep. Zijn oogleden werden zwaar. Hij voelde behoefte om te gaan slapen, slapen om te vergeten. Als van heel ver hoorde hij de inspecteur tot hem spreken, maar het was alsof de woorden niet tot hem konden ingaan. Hij dacht: waarom wil hij toch alles weten? Wat valt er nog te vragen? De feiten liggen duidelijk op tafel. Ik heb een staaf ijzer gegrepen en ik heb geslagen HIJ voelde de hand van de inspecteur op zUn schouder en hij hoorde zijn stem nu vlak bij het oor. Ja. schreeuw maar. dacht hij. schreeuw maar, en hij zei: vraagt u maar niet verder, ik ben, geloof ik. alles vergeten, het is hier alle maal door elkaar gelopen, en hij tikte met een vinger tegen het voorhoofd. Plotseling schrok hij op. en hij probeerde de klan ken. die hij opving tot woorden te vormen Wat zei de inspecteur? Thuis? Hij dacht: ja, zouden ze thuis nu wel weten, dat ik hier zit? Ze hebben natuurlijk met het eten op me gewacht en ik ben niet thuisgeko men Ze hebben Uit het raam gekeken, wie weet hoe lang, en eindelijk zijn ze aan tafel gegaan. Ze zullen mijn hap wel in een schaaltje apart hebben gezet, in de keuken, en daar zal het wel blijven staan tot ik thuiskom, vanavond laat. want ze zullen me hier wel niet houden. Waarom zouden ze me hier houden, dacht hij. ze weten alles van me Ik heb niets ontkend. Ik heb ..ja" gezegd, toen ze vroegen of ik had geslagen. Waarom zou ik ontken nen? Was het mijn schuld" Ik ben toch niet begonnen" Nee. dacht hij. ik ben niet begonnen. Hoe was het ook weer? O ja. ik stond in het ruim van de „Stellendam" en ik gaf de zakken op aan de jongens. dat tempo waren doorgegaan, was van avond het schip helemaal gelost en had het vannacht nog kunnen vertrekken. Zou- het werk nog hebben afgemaakt? Als 7 r niet vergeten die kisten in een hoek te stapelen, anders zwaait er morgen wat als ik bij de baas kom. Hij dacht: ze hadden me eerst rustig het werk moe ten laten afmaken. Het had toch geen zin me direct mee te nemen? Ik was immers toch niet wegge lopen. Waarom zou ik wegloper.? Dan zou het net geweest zijn alaof ik schuld had. en ik heb geen schuld. We waren rustig aan het werk en we hadden net onze eerste achafttijd achter de rug MIJ hoorde de inspecteur schreeuwen: Ja man. maar toen. wat gebeurde er toen!" Hij dacht: als ik morgen even tijd heb. moet ik naar de dokter voor die pijn boven mijn ogen. Want dat houd ik niet uit. Het is om gek van te worden Wanneer heb ik die pijn ook alweer voor het eerst gevoeld? Hij streek zich met de hand over het voorhoofd alsof hii daarmee dat ogenblik in zijn herinnering kon terug roepen. Dat was. wist hij ineens zeker, kort na dat die rode waas voor zijn ogen was ge trokken en dat was weer bijna tegelijk met de uitroep van een van de jongens: Kijk nou 's. 't lijkt kromme Mientje wel. O ja. nu was hij er weer Hij glimlachte, blij als een kind. dat hij de aansluiting had gevonden. Toe maar. hoorde hij de inspec teur sarcastisch zeggen, wel ja, man. la ten we er eens om lachen. Hij knikte met htt hoofd tui.tn d» handen. Je. hi) we» er weer Ze hadden net hun eerste schaft tijd achter de rug en ze waren weer aan het werk gegaan Hij was naar het voor ste gedeelte van het schip gelopen en on der het lopen voelde hij plotseling een steek in zijn knie en daardoor liep hij een paar passen mank. Natuurlijk het begin van rheumatiek. dacht hij. Daar hebben meer mensen last van. Dat moet ik mor gen ook togen de dokter zeggen. Dat kan je niet hebben als je in de haven werkt. En toen hij daar zo liep te manken, had een van de jongens „kromme Mientje' go- roepen en waren de anderen gaan lachen. HIJ wond er zich opnieuw over op Het is tuig. zei hij hardop, en hij herhaalde: het is tuig. en er ging een lange siddering door zijn lichaam Hij zei hardop: de schof ten van Mientje blijven ze af. Wie is die Mientje" vroeg de inspecteur m de ver onderstelling een nieuw aanknopingspunt te hebben gevonden, als ik het goed begrijp was er dus een vrouw in het spel Hp dacht: Mientje hoeft hier allemaal niet: blijft altijd een waarom! Probeer eens achter de dingen te kijken, dat gaat immers niet? Het was ook wel te mooi We hadden het goed met ons drieën en we waren gelukkig. We waren zo gelukkig, dat we er bang van werden. En dat heeft altijd een schaduw op ons leven geworpen, die angst, bedoel ik. Elke morgen dacht ik: als er vandaag maar niets gebeurt. Ik heb wel eens gelezen, dat angst voor ongeluk ken, ongelukken aantrekt. Er is mij wel eens verteld, dat een vrouw zo in angst leefde voor een ziekte, dat zij die ziekte ook kreeg. Zo is het. ge loof ik, ook met ons gegaan. We konden ons geluk niet op. En dat geluk wilden we vasthouden Ach ja. u kunt wel zeg gen: je bent dwaas geweest. We zijn ook dwaas geweest, maar wat heeft het voor zin ons dit nu te verwijten. Wc hadden onze plannen met het kind. Ze zou betere scholen moeten bezoeken, dan wij hebben kunnen doen. Mijn vrouw en ik zijn maar eenvoudige mensen. Meer dan de lagere school hebben we niet gehad. Thuis hadden ze het niet zo breed en er moest geld wor den verdiend. Studeren was er niet bij- Ik was graag onderwijzer geworden, en ik had het kunnen worden, want ik had een heldere kop en de hoofdonderwijzer zelf is er nog met mijn vader over komen pra ten. maar het ging niet. At ET het kind hadden we daarom grote •A' plannen. We gingen zuinig leven. Elk dubbeltje legden we opzij. Wc ontzegden ons alles. De buurt heeft er ons om uit gelachen. Want on ze zuinigheid bleef natuurlijk niet ver borgen. We koc.iten geen bromfiets, hoe wel we die makke lijk hadden kunnen uzlalen. En we kochten niet a] te dikwijls nieuwe kle ren, hoewel we daarvoor het geld wel had den We gingen ook niet met vacantie naar Zwitserland of Oostenrijk of naar de Ri- vièra. wat ze op de trap we! deden We gingen een daagje naa Scheverungen en een daagje naar ac diergaarde en we wa ren tevreden. We durfde geen geld aan vakanties uitgeven, ook niet, omdat het niet ons geld was, maar dat van het kind. Toen ze drie jaar was. had ze al meer geld op haar spaarbankboekje, dan ik ooit heb gehad. En nu is het op. allemaal op Het is allemaal opgegaan aan dure dokters en die hebben haar niet eens kun nen helpen. En we hadden hun hulp toch vroeg genoeg ingeroepen. Die zondagmor gen. kort nadat J" EEN KORT VERHAAL DOOR H. J. WAALWIJK de trap sukieeïd. We stonden in de kamer en wat nog nooit was gebeurd, gebeurde die mor gen. De deur was blijven openstaan en het kind liep. zonder dat we er erg in had den. de gang op. We hoorden ineens een bons en een ail. en toen we gingen kij ken lag ze onder aan de trap. Ze was op het hoofd gevallen en later bleek, dat haar rug bij de val zwaar was beschadigd. Ze hebben haar nog in het gips gezet, maaT het is nooit meer goed gekomen. En de doktoren hebben alle hoop opge- Kven. dat het nog eens goed zal komen, is nu tien jaar en z-- heeft een hele kromme rug. Haar hoofd zit weggezakt tus sen haar schoudertjes en ze trekt een jeet je met het linkerbeentje, niet veel. maar ze trekt toch. Ze is ook niet zo helder van verstand geloof ik. en dat komt ook door die val natuurlijk. We hebben er elke dag nog veel verdriet om, maar het kind zelf weet het gelukkig zo niet. We houden haar angstvallig uit de buurt van andere kinde ren, want kinderen zijn zo tfreed, en ik zou niet kunnen hebben, dat zij werd "be spot. ik zou dan mezelf vergeten, want wie aan dat kind komt, komt aan mij JA MAAR", hoorde hij de inspecteur zeggen, „wat heeft dat nou met die Mientje te maken". De man zonk weer te rug in zijn apathie. Hij dacht: hij begrijpt het niet. hij begrijpt er niets van. En ik heb het hem zo duidelijk gezegd. Hij her haalde nog eens: wie aan het kind komt. komt aan mij. En dat was het, herinner de hij zich weer duidelijk, toen was het begonnen. Dat hadden ze niet moeten doen. dacht hij. We waren zo rustig aan het werk en we schoten zo aardig op. Ik was er ook helemaal niet op bedacht. Waarom had die jongen dat nou geroepen en waarom waren die anderen gaan lachen? Mientje kan er toch niets aan doen. Die ijzeren staaf lag vlak voor zijn voeten, als het ware zo maar voor het grijpen. Ik kon toch niet anders, dacht hij. Nee. ik kon niet anders. Gek. dat ik een ogen blik niets zag. Wat zou dat geweest zijn. die rode waas voor mijn ogen. Ja. zag niets en toch had ik die siaai meteen te nakken. En wat begonnen ze toen hard te schreeuwen. Nee, toen lachten ze niet meer. Gemeen van die jongens om Mientjes Ik moet dat later eens uitpraten. en, dat ik niets tegen ze ok niet erg boos om ben. Heen niet wil hebben, dat geschimpt. Enfin, hoe het uitpakt. Wat wil die inspecteur nou van me? Hij kan me langzamerhand toch wel laten gaan. Hij weet nu alles. Maar hij begrijpt het natuurlijk niet. Hoe laat zou het nu zijn? Zou Mientje al naar bed zijn? Ik zal een stukje chocolade voor haar ko- TJIJ hoorde de inspecteur zeggen: „Zo -TA schieten we niet op. je moet er vannacht nog maar eens over nadenken, dan gaan we morgen verder. Morgen verder, dacht hij. morgen verder. Ja. dat is goed. Mis schien. dat ik het hem morgen beter kan uitleggen hoe alles is gegaan. Dan ga ik nu gauw naar huis. want ze zullen wel ongerust zijn geworden. En hij vroeg: Hoe laat zal ik morgen hier zijn? Hij boog zich wat voorover om het uur, dat de inspec teur zou noemen, goed te verstaan. En hij zag het gezicht van de inspecteur veran deren. Hij zag de verbazing overgaan in een hartelijk gelach. Hier zijn? Hier zijn? hoorde hij zeggen. Man je blijft hier, gewoon hier. gratis lo gies. Hij begreep het niet. cn hij lachte maar wat mee Wat zei de inspecteur? Hier blijven? Hij zei. Hoe kan dat nou! Wat moet er dan met Mientje? Wie moet haar dan helpen" Nee. dat gaat niet. Dat gaat niet herhaalde hij. ik heb dat toch allemaal verteld. Hij begon weer te lachen toen de inspecteur hem toebeet: laat die Mientje dan zichzelf maar helpen, daar heeft ze jou niet bij nodig, en tussen zijn lachbuien, die steeds heviger werden, sta melde hij: Je weet toch. dat Mientje dat niet klaarspeelt? en hij bleef lachen, en hij lachte nog lang nadat twee agenten, ijlings op het alarm van de inspecteur toe geschoten. hem uit de stoel hadden ge sleurd en in de cel hadden opgesloten. helemaal met Ze moeten heb. Dat ik maar dat ik er op Mientje wordt morgen In onze jonge Jaren hebben we het nooit zo goed kunnen vinden. We zaten te veel in de knoop met hun regeringsperioden en met hun verdiensten op staat kundig gebied om hun een warm hart toe te dragen. En dc tijd heeft, hoewel hun namen wel niet heie herinnering zijn ver dwenen, hun daden vrijwel doen vervagen. We weten niet zo best meer wat Cort van der Linden heeft gedaan en hoeveel kabinetten hy heefl gevormd. Met geen mo gelijkheid zouden we op dit ogen blik uit het blote hoofd u alles over minister Sam van Houten, zo als we deze staatsman vroeger familiair plachten te noemen, kun nen vertellen. Abraham de Gewel dige is ons het helderst voor ogen hlyven staan, maar dan alleen van wege de caricaturen. die in de loop der jaren van hem zyn verschenen. Nee, met onze staatslieden hebben we nooit zo op intieme voet ge leefd. We vonden ze te moeiiyk, te knap. te yverig, te universeel om ze te bewonderen, zy hebben onze eigen tekortkomingen, vooral op het gebied van de yver, te veel doen uitkomen. IB"b(tooU& DIKBUIKEN EN BONESTAKEN Volgende maand gaan de Italiaanse dikbuiken de vorken en de lepels kruisen met dc Italiaanse honestaken. zo horen we uit Bologna. Voordat de heren zich aan de maaltijd zetten, worden zg echter gewogen, want hun gewicht mag resp. niet meer bedragen dan 75 of niet minder dan 95 kilo. Zg zullen zich te goed gaan doen aan tortcllini in brodo, vleespasteitjes in een dikke saus, die de vorm hebben van kleine appelbeignets en naar ravioli smaken. Om de eerste ronde Ie winnen, moeten de deelnemers drie kommen tortillini, elk van een pond. in drie kwartier leeg eten. Wie daarin slaagt, komt in dc finale. Gedurende anderhalf uur zal hun nog dc ene na de andere kom tortcllini worden voorgezet. Hg, die het groot ste aantal ponden tortellini verzet, wordt lot winnaar uitgeroepen. Hg krggl een gouden tortellini. Dc organisatoren hebben al bekend gemaakt, dat zg geen verantwoordelijkheid willen dragen voor de gevolgen van de eetpartg. We hebben altgd bezwaren ge uit tegen de wijze, waarop we op school de vaderlandse geschiedenis moesten leren. We vonden deze wijze te stijf. Het onthouden van jaartallen lag ons niet zo. Behalve het jaartal 1600 is geen enkel jaartal in ons geheugen blijven vastzitten. En daarom haasten we ons u te vertellen, dat Bertus Aafjes en Piet Worm alle kinde ren in Nederland, die vrolijk ge schiedenis willen leren, in twee delen de „De vrolijke vaderland se geschiedenis" aanbieden, die door J. M. Meulenhoff en Van Holkema Warendorf te Amster dam is uitgegeven. De dichter Aafjes heeft en we haasten ons ook dit te vertellen niet van droeve feiten vrolijke gemaakt. Hij behandelt de geschiedenis met alle eer, die zij verdient. Maar de manier, waarop dit gebeurt, is wel zeer aantrekkelijk. Jammer, dat er in onze jeugd geen Bertus Aafjes was, en ook geen Piet Worm. De veelomvattende werkzaamheden van staatslieden zijn ons weer duidelijk geworden na de vluchtige studie, die we hebben gemaakt van het leven van prof. mr. Marie Willem Frederik Treub, een van onze begaafdste en geniaalste ministers uit het verleden. Op 30 november is het honderd jaar geleden, dat deze grote man werd ge boren en ter gelegenheid daarvan hebben we ons in zijn leven verdiept. We hebben prof. Treub nog ge kend. Hij overleed, toen we al jaren en jaren de schooltijd achter ons hadden, in 1931. Voor het ondergaan van een ernstige ope ratie was hg naar een Haags zie kenhuis gebracht. De chirurgen probeerden nog zijn leven te red den. maar het heeft niet mogen baten. Tot het einde toe was hij aktief en had hy een warme be langstelling voor alle terreinen van het leven. Tijdens zyn leven nog heeft hij aUe eer gekregen, die hij verdiende. Op zijn zeventigste verjaardag werd hij door de eer sten uit den lande gehuldigd en in het comité, dat de feestelijkheden voorbereidde, zaten ook politieke tegenstanders. DRIETAL N.V. Van Gorcum te Assén). U ^POOK moet dat boek eens lezen. U leert een man kennen, die van de libe- m rale Vrijheidsbond t geweest, onder schap veel tot stand is gekomen: minister- kasteel in Engeland is door de auto- scherpzinnige. vooruitstreven- belasting toegezegd, i belangrijke verlaging v mdat lordeel zgn, dat zgn bi enorm is gedaald. Hg had hun nl. meegedeeld, dat in zgn kasteel een spook rondwaart, dat verkoop onmo gelijk maakt. militante figuur, die wispelturig is genoemd en dit ook wel was, maar wien6 ster heeft geschitterd aan het politieke firmament van het eerste kwart der twintigste eeuw. „De voornaamste uiting van het Overysselse regionalisme", zo schreef ons de Zwolse uitgeefster N.V. J. J. Tyi, Is: Overyssel. Jaar boek voor cultuur en historie". We hebben het jaarboek 1959 met ge noegen gelezen en kennis genomen van wat er leeft en streeft op enkele terreinen van het Overgsselse land. Het verhaal van Aar van der Werfhorst „Reis achter een schim aan", de gedichten van Nel Hunink, van J. A. Rispens, van Wim Gij sen en Rie Peet, de bespreking van de schryfster Amoene van Haersolte, de „Roem van een barokorgel", om zo maar eens een greep te doen, zgn van een verrukkeiyke schoonheid. Overgssel is ons door dit boek belangryk dichterbij gekomen. Zonder aan iemand te kort te doen. willen we u graag laten delen In onze waardering voor Wim Ggsens Ontmoeting En deze i heeft weten te verzetten. „jr. N. E. H. van Esveld de middelste, vertelt daarover in het boek. dat Treub is gewijd (Uitgave Prof. Treub stamde uit een fa milie, die meer knappe koppen heeft voortgebracht. Hij werd ge boren in Voorschoten, vader burgemeester v vader had drie zoons, aic aiien van zich hebben doen spreken. ene r Melehior. dc oudste, werd plant- prof. kundige. Hector, de middel maakte naam als gynaecoloog, de jongste Marie Willem Frederik zou blijven voortleven als staats man. financier en econoom. Drie zoons, allen vereerd met een pro fessoraat. alle drie naamgever van een straat ln hun geboortestad. Het leven van Marie Willem Frederik is zeer spectaculair ge weest. In zijn jonge jaren hadden voornamelijk het notariaat en de belastingen zijn belangstelling. In Multatuli m Brussel zijn Max Havelaar schreef België plannen om een gedenk- de Brusselse Bergstraat. 80 stond n.l. het estaminet „Lc Vandaag heb ik een vreemdeling ontmoet, ik zoek de langste weg zei hij mij zacht, kun je me zeggen hoe ik lopen moet en of men mij daarginder nog verwacht? Ik wees hem op de halte van de tram en hij verdween. Het leek gezichtsbedrog, eerst later op de dag herkende ik hem de gaten in zijn handen bloedden nog. Volgend jaar i geleden, dat Prince Beige" en in een dakkamertje van dit nl* estaminet heeft Multatuli gewerkt. In de loop de omgeving wel veranderd. Op de deed hij zijn intrede daadwerkelijke politiek. Hij werd eerst raadslid en later wethouder steen te plaatsen van Amsterdam. En in 1913 be gon zijn ministeriële loopbaan. In Op het kabinet-Cort van der Linden kreeg hij de portefeuille van land bouw, nijverheid en ha ruim een jaar verwisselde hij de- portefeuille voor die van finan- der jaren Linden vol. want hij trad tussen- „w tijds af. toen de Tweede Kamer wxt kantoorpand. in februari 1916 een motie van de S.D.A.P.-er Schaper het verband, dat gelegd Wat we u verder graag wil- Hendrik Nicolaas n vertellen is, dat er al eens voelde daaraan i eerder plannen zijn beraamd te en de plannen voor het aanbrengen van een toen zelfs in een vergevorderd gedenksteen. „De vrienden yan stadium van verwezenlijking. Multatuli", een vereniging, in De heer Van Kalken liet een de negentiende eeuw opgericht marmeren -plaat vervaardigen. bVzingwêkkènd hoeveel werk deze door de Nederlandse leraar stelde de dag vai vast en nodigde MILITANT Kalken, had verdiept in de werken behoef- van Multatuli. Toen hij de boe- fffr*rriirri ken had gelezen schreef hij aan de initiatiefnemer een brief je, waarin hij verklaarde, dat hij op zijn gevel niet de naam de onthulling wilde hebben van „deze af- de minister schuwelijke ketter, anti-cleri- ik heb moeten overwerken omdat het druk was cn dat het schip weer varen moest. Mientje heeft er allemaal niets mee te maken Wat weet ze van het leven? Ze zou zich maar opwinden en dan krijg ik moeilijkheden met de dokter, want die heeft me op het hart gedrukt er voor te zorgen, dat emoties haar bespaard blijven. Gelukkig, dat het kind nog een vader heeft Wat zou er van haar moeten worden als ze in een inrichting was opgenomen, wat die juffrouw van de geneeskundige dienst adviseerde! \'EE. zolang ze nog een vader heeft, die voor haar elke dag wat bot» /hammen kan verdienen, hoeft er geen vreemde aan te pas te komen Wat kan het toch vreemd gaan ln het leven, filosofeerde hij verder. We hadden zo lang op dat kind gewacht, en toen we het hadden kwam ook het ver driet. Zou dat nu zo hebben moeten zijn? Hadden we misschien niet zo naar dat kmd moeten verlangen? Ja. maar daar zit toch niets verkeerds in Als ik het op de keper beschouw weegt het verdriet toch niet op tegen de vreugde. Zou die vreugde er nu ook zijn geweest, als dat ongeluk niet was gebeurd" Alles heeft een doel in het leven, heeft de dokter eens gezegd Ik begrijp het allemaal niet zo. o, als die pijn boven mijn ogen maar wilde wegtrek- In Amerika: Kolen, olie, houtblokken, gas. electriciteit: de mogelijkheden om ons huis te verwarmen zijn behoorlijk groot. Deze lange reeks is thans tenminste in Amerika weer vergroot. Want daar staat een huis, dat 's winters door de zon heerlijk wordt verwarmd. Het is een zogenaamd „proef- huis". dat door het Technolo gisch instituut van Massachu- Vf ET een schok veerde hy overeind en i'-I hy begon te praten, zo maar te praten En wat hij zei sloot aan op zijn gedach ten. Hij zei. en de woorden golfden als het ware uit zijn mond: ..Je kunt over een heleboel dingen lang nadenken en toch niet tot een resultaat komen Het waarom setts werd gebouwd. Het heeft een schuin glazen dak. waardoor het zonlicht binnenvalt, zoals dit bij ons met groente-, fruit- en bloemenkassen het geval Is. Een ingenieus buizensysteem zorgt er voor. dat een grote hoeveelheid water door de zon nehitte wordt verwarmd en dat water maakt op zijn beurt het huis weer beha gelijk. Dit sys teem kan ook omgekeerd wer ken. Als het "s zomers zeer heet is. wordt het water in de gro te tank gekoeld en als koude lucht de kamers ingeblazen. Jf wij in ons bepaald niet zon- doorstoofde klimaat ooit wel eens in zo'n huis zullen wonen? op zonne-energie inge richte woning, ook in Ameri kaanse ogen. nog erg duur. In Holland zou een nog veel ge compliceerder installatiesys teem moeten worden toegepast dan in warmere streken, daar het mogelijk moet worden ge maakt de zon voor langere tijd „in te blikken". Voorlopig dus nog maar kolen. olie. gas. of wat u maar stoken wilt. Terwijl de branding bruist: wachten op een onbekende.... Karlsruhe is al de vierde grote plaats in Duitsland met een hotel voor zuigelin gen. Vreemdelingen, die de stad bezoeken kunnen er hun baby achterlaten onder de hoede van ervaren kin derverzorgsters. Maar be langrijker is misschien nog, dat jonge ouders die in de buurt van het hotel" wo nen, met vakantie kunnen gaan als ze daar behoefte aan hebben, zonder zorgen om hun kind. ir. loge- Gasten ouder dan __J[ ren er niet in deze hotels. Som migen komen er maar voor en kele uren, anderen blijven een paar dagen. Het hotel wordt ge ëxploiteerd door een gediplo meerd verpleegster, die wordt bijgestaan door twee ervaren kinderverzorgsters. Er is ruim te voor vijftien jeugdige gasten, maar de directie hoopt al op zijn" Jonge moeders, hoewel ze zich verheugen op een paar dagen volkomen rust en ontspanning, zien er meestal tegenop hun kind aan vreemden toe te ver trouwen. In dit zuigclingenhotel komen ze echter onder de in druk van de vrolijke kleuren, de frisheid en de praktische in richting van de kamers. Er zijn. behalve vijftien ledikantjes. ook vijftien boxen. Achter het hotel strekt zich een grote tuin uit. waar de jonge gasten van licht en lucht kunnen profiteren. De babies, of liever hun ouders, brengen hun hele hebben en houwen mee. zuigfles, kleertjes en stapels luiers, als ze een tijd je blijven. Vaak houdt de minia tuur-hotelgast zijn eigen pop of beertje stevig in de arm en taalt hij niet naar het vreemde speelgoed, dat in grote hoeveel heid voor hem klaar ligt. De moeder, die het inschrijvings formulier invult, vermeldt daar op o.m., of het kind een bepaal de voeding nodig heeft, mogelijk een bijzonder diëet. Maar zieke kindere worden niet gehuis vest. Steden als Mannheim. Frankfurt en Bad Godesberg be schikken reeds langer over een zuigelingenhotel. Toeristen ma ken er veelvuldig gebruik van. maar ook stadgenoten. .Een paar weken geleden kwam er een Jonge moeder binnen met donkere kringen onder de ogen", vertelde ons de hoofdzus ter van het Frankfurter hotel. „De huisarts had haar rust voorgeschreven, maar zij had geen familie die de zorg voor het kind kon overnemen. Haar s bijna altijd van ïen het kind onder haar man bracht aar een hotelletje in de bergen. Toen zij een klei ne week later haar jongetje kwam halen, was zij een ander mens: ze was werkelijk uitge rust I huis. Wij nai .onze hoede e de moeder openbaar onderwijs, -ac burgemeester en nog enkele cf en vrijmetselaar autoriteiten uit. De Het zou allemaal goed gegaan als de eigenaar het estaminet zich maar plaat is er toen ook niet geko- zijn men' Maar waar hij zich be- van vindt, is tot de dag van van- niet daag onbekend gebleven. Havens en schepen aan de kaden hebben altijd dichters, schrijvers en schilders geïnspi reerd. De imposante oceaan reuzen, aan machtige trossen vastgelegd, en omgeven door hoge kranen, spreken een taal, die elk hart beroert. Zo was het in het verleden en zo zal het ook in de toekomst zijn. Havens en schepen, rivieren en luchten voeren de mens in gedachten naar verre landen, naar gebie den. achter de horizont, waar naar hij zo intens kan verlan gen. Onze fotograaf Wil Eiselin werd gegrepen door een haven gezicht in Rotterdam en hij legde het vast op de plaat. %Louwi,

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 16