Bemiddeling gerepatrieerden draait al op volle toeren M tra firl A Nixon was z ii smoking kwijt TIP van BOOTZ Conflict om verkoop van pocketbooks verscherpt Verhoging leraarsalaris tegen regeringsbeleid THEEPOT VELPON "-THEEPOT Luchtpost voor het buitenland NIEUWE LEIDSCHE COURANT s VRIJDAG 28 NOVEMBER 19.I8 De nieuwe Amerikaanse Immigratiewet Wereldraad van Kerken verwacht vijfduizend mensen te helpen Minister Subandrio te Moskou De Indonesische minister van buiten- andse zaken, Subandrio, is gisteren uit Wenen te Moskou aangekomen als gast van het Russische ministerie van bui tenlandse zaken. /Vf (Van onze speciale verslaggever.) IN de plannen voor de emigratie van tienduizend uit Indonesië terugge keerde Nederlanders naar de Verenigde Staten begint reeds enige teke ning te komen. Naar de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken Vluchtelingen van de Wereldraad van Kerken ons gisteren mededeelde, zijn bij deze instantie alleen reeds een kleine vijfhonderd gevallen in behande ling, wat betekent, dat de zusterorganisatie in de Verenigde Staten, de Church World Service, een gelijk aantal verzoeken tot het vinden van eer zogenaamde sponsor heeft ontvangen. Naar de Stichting verwacht, zal on geveer de helft van de tienduizend repatrianten, die onder de nieuwe Ame rikaanse immigratiewet, de zogenaamde Pastore-Walter Act, vallen, haar bemiddeling inroepen. De Pastore-Walter Act werd op 2 september j.l. door president Eisenhower ondertekend en voor ziet in de toelating van tiendui zend uit Indonesië teruggekeerde Nederlanders voor 30 juni 1960. Het normale, Nederlandse immi gratie-quotum, dat uiteraard ge handhaafd blijft, is door Washing ton op 3126 personen per jaar ge steld. De adspirant-emigranten, die onder de nieuwe Amerikaanse immigratiewet in de Verenigde Staten worden toegelaten, en o.m. in het bezit zijn van een gel dig Nederlands paspoort en tussen 1 ja- ri 1949 en 2 september 1958 in Indone- verblijf hebben gehouden en naar Nederland zijn teruggekeerd. Ze moeten erder voldoen aan de algemene voor gaarden, welke in de Amerikaanse im- ligratiewetgeving zijn vastgelegd en ie zich voornamelijk op het medische, het criminele en het politieke vlak be vinden. Bovendien moeten ze in het be- t zijn van een „affidavit of support™, elke door een in de Verenigde Staten gevestigde burger of" organisatie is afge geven. Een „affidavit of support" is een verklaring, waarin een Amerikaanse burger of organisatie zich tegenover Washington garant stelt, dat de nieuw angekomene, voor wie het document erd verstrekt, niet te laste zal komen an de publieke kas, m.a.w.: van werk i huisvesting wordt voorzien. Degene, die zelf niet over 'relaties in de Verenigde Staten beschikt, kan bij de verwerkelijking van zijn emigratie- inen een beroep doen op de hulp van der zogenaamde voluntary agencies, rvan er niet minder dan vijfendertig zijn. Laatstgenoemde organisaties kunnen ook samen met een particulier voor de „affidavit of support" zorgen. De belangrijkste „voluntary agencies" in de Verenigde Staten zijn: 1. Church World Service, een hulpor ganisatie van de Wereldraad van Kerken, Vertegenwoordiging in Ne derland: Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, Achter Sint Pieter 14, Utrecht. 2. Christian Reformed Resettlement Committee. Vertegenwoordiging Nederland: Christian Reformed Re settlement Committee Nederland, Heulstraat 3, Den Haag. 3. National Catholic Welfare Confe rence. Vertegenwoordiging in Ne derland, Nieuwe Parklaan 105, Den Haag. 4. United Hias Service. Vertegenwoor diging in Nederland: Stichting Joods Maatschappelijk Werk, Jo hannes Vermeerstraat 18, Amster- DE EISEN Ten aanzien van de eisen, welke door de onderscheidene „voluntary ageni gesteld worden, kan het volgende ge zegd worden De Church World Service is bereid hulp te verlenen aan allen, die om deze hulp verzoeken, zonder dat het lidmaat schap van een der bij de Wereldraad van Kerken aangesloten kerkgenoot schappen vereist is. Wel dient aangete kend te worden, dat leden van bijvoor beeld de rooms-katholieke kerk in het algemeen niet voor bemiddeling in aan merking komen. De National Catholic Welfare Confe rence verleent in beginsel hulp aan rooms-katholieken, zoals de United Hias dat voor joden doet en het Christian Re formed Resettlement Committee reformeerden Voor leden van de Gere formeerde Kerken (vrijgemaakten) be middelt de Gereformeerde Stichtii Bijstand van Emigranten en Geëmigreer- Ten j i de waarden, welke alle „voluntary ag< cies" stellen, geldt, dat de aanstaande emigrant geacht moet worden te kun nen voorzien in het onderhoud van zich zelf en zijn gezin. Van degene, die hier in Nederland reeds ernstige aanpassingsmoeilijk heden heeft ondervonden, moet ge vreesd worden, dat de slagingskan< in de Verenigde Staten dermate ge ring zijn, dat aanvaarding van aar sprakelijkheid voor een dergelijk gezi: niet verantwoord is. Eisen ten aar zien van beroepen, leeftijd of gezin: samenstelling bestaan niet. Iedere aar vrager zal op de eigen merites worden bezien De officiële aanmelding voor emigra tie onder de Pastore-Walter Act kan ge schieden bij alle erkende aanmeldings kantoren voor emigratie in Nederland. DE KOSTEN In de aan hun emigratie verbonden kosten dieneg de aanstaande emigranten eigen aandeel te leveren, gebaseerd op anderhalf maal het bedrag, da het jaar vóór hun emigratie aan loon- i/of inkomstenbelasting betaald heb ben. Een minimum eigen aandeel geldt alleenstaanden van 150 en i inen van 100. Nimmer behoeft taande emigrant een hoger aandeel te leven dan f 900 per persoon. En gelang het aantal personen in een groter is, daalt het maximum eigen steun in de emigratiekosten wordt verstrekt overeenkomstig de Emigratie- Bijslagregeling. In deze regeling zijn ten vastgesteld voor het vei Nederland naar het bestemmings- land, voor kleine kosten tijdens de het vervoer in het bestemmings- land en voor een bedrag aan zogenaamd landingsgeld, bedoeld ter bestrijding de direct na aankomst ontstane kos ten. Voor het immigratieprogram ondei de Pastore-Walter Act werd bovendien zien in een verzekering tegen van ziekte en ongevallen gedurende drie maanden na vertrek. De kosten, welke ontstaan vóór het vertrek, de zogenaamde aanloopkosten komen in beginsel voor rekening van de emigrant zelf. Indien de betaling daar- onoverkomelijke bezwaren mocht opleveren, kunnen belanghebbenden beroep doen op steun van de Gemeente lijke Dienst voor Sociale Zaken i plaats van hun inwoning. UIT LONDEN komt het bericht tot ons dat de Amerikaanse vice-president Nixon gister avond een ogenblik in een alleronmogelijkste toestand heeft verkeerd even voordat hij gastheer zou zijn van koningin Eli zabeth die zou aanzitten aan een diner op de Amerikaanse ambas sade. Als we het bericht goed hebben begrepen moet de zaak zich als volgt hebben toegedragen. Mevrouw Nixon (een uur voor het begin van het diner): „Toe lieve, trek nu snel je smoking aan. het wordt hoog tijd." Mijnheer Nixon: „Ja. dat ga ik doen." (Nixon af naar een aangren zende kanier: men hoort hel open en dicht slaan van koffers en daarna plotseling een hevige gil). Mevrouw Nixon: „Man, je laat me schrikken, wat is er?" Mijnheer Nixon: „Waar is mijn smoking, ik kan mijn smoking ner gens vinden." Mevrouw Nixon „Kijk nu eens rustig in al je koffers." Mijnheer Nixon: „Heb ik al ge daan, ik heb al onderstebo- BELICHT BERICHT ven gehaald maar ik kan niets den. Waar haal ik zo gauw een sn king vandaan?" Ambassadefunctionaris: „Past mijn smoking eens, mijnheer Nixon." Mijnheer Nixon: „Oh, de mouwen zijn te kort." Tweede ambassadefunctionaris: „En het mijne, mijnheer Nixon." Mijnheer Nixon: „Jammer, nauw in de rug." Derde ambassadefunctionaris: het mijne." Mijnheer Nixon: „Ook niet goed." James Bassett, persadviseur: „Heer Nixon. wees nu eens kalm. Wij heb ben ongeveer hetzelfde postuur Mijn smoking moet u wel passen" Mijnheer Nixon: „Dank je wel James, inderdaad, het zit mij aan het lijf gegoten, maar jij nu?" Rechercheur van Scotland Yard: „Ik geloof dat ik mijnheer Bassett wel kan helpen. Past u mijn smoking James Bassett: „Perfect, beste ke rel, het zit beter dan mijn eigen smoking, hartelijk dank." Mevrouw Nixon (resoluut): „Nou heb ik jaren achtereen jouw koffers gepakt en we hebben nooit moeilijk heden gehad en één keer laat ik het een ander doen en er gaat iets mis: je kan ook nooit iets aan anderen toevertrouwen." Wij (tot mevrouw Nixon): „Wis ten we al lang." het vanouds bekende aperitief g«2S30B^| KOMT ER 'N VESTIGINGSBESCHIKKING handel en de kruideniersbranche over de verkoop van pocketbooks nadert op het ogenblik een hoogte punt. Op verzoek van de twee boek verkopersbonden overweegt staats secretaris Veldkamp een vestigings beschikking af te kondigen, waar door het de kruideniers voorlopig onmogelijk zal worden pocketbooks te verkopen. De staatssecretaris heeft de commissie vestigingsregelingen van de S.E.R. al advies gevraagd over de afkondiging van een dergelijke beschikking, waarbij de huidige situatie wat betreft de boekver koop voor tenminste een jaar wordt be vroren, in afwachting van het definitief vestigingsbesluit voor het boekverkopers- bedrijf. De S.E.R.-commissie heeft inmiddels echter een verdeeld advies uitgebracht, namelijk de helft voor en de helft tegen een beschikking. Daar komt nog bij, dat de Nederlandse uitgeverswereld lang niet in haar geheel achter het standpunt van de boekverkopers staat. Behalve de Belgische uitgeversmaat schappij De Bron, die al veel geld heeft geïnvesteerd in de produktle van pockets voor de Nederlandse kruideniers, is men ook in de kring van de Nederlandse krui deniersvakcentrale (de leden van de bon den sloten reeds vele contracten af) zeer gebelgd over deze gang van zaken. De centrale heeft alylringend verzocht om een gesprek met de staatssecretaris of de minister van economische zaken. Reeds twintig jaar bestaat er in Nederland een itigingswet, maar de bockhandel k< zich tot koop van pockets in hun bedrijf. Maai de contracten zijn gesloten en het geld is uitgegeven, neemt de boekhandel stap pen. De kruideniersvakccntrale acht deze gang van zaken onrechtvaardig. De indruk bestaat dan ook, dat de mi nister en de staatssecretaris nog aarzelen omtrent het te kiezen beleid. De vesti gingsbeschikking die gisteren al werd verwacht is nog steeds niet uit. Van de zijde van de K.V.C. vestigt voorts de aandacht er nog op dat neer er t.z.t. een definitief vestigingsbe sluit voor de boekhandel zou komen, dit de positie voor de boekverkopers niet beter zou maken. Dan immers wordt het kartel openge broken en kan iedereen die aan de vesti gingseisen voldoet, boeken gaan verkopen. De kruidenier is het er overigens op het ogenblik helemaal niet om begoni werkelijk boekverkopersbedrijf te begin- Gevaarlijk weer voor keel en lucht wegen In een ver standig gezin staat nu een fles ABPIISlHOOP/aSS toe zonder deze wel red- Eyskens. België. Met 97 tegen 56 stemmen heeft de Belgische Senaat gisteren zijn vertrou wen uitgesproken in de coalitie-regering onder leiding van professor Gaston Minister bereid tot hervatting van overleg op andere voorwaarden (Van onze parlementaire redacteur) "V/TINISTER CALS heeft gisteravond in de Tweede Kamer zich bereid IfX verklaard het overleg met de lerarenorganisaties te hervatten, maar dan niet op basis van de voorwaarden der leraren, die eerst een salaris verhoging willen hebben. Hoewel het niet om een groot bedrag gaat (on geveer 2 min.), meent de regering toch, aldus de bewindsman, dat een salarisverhoging niet past in het algemene regeringsbeleid, dat er op ge richt is de lonen en salarissen nog in de hand te houden. Mocht er t.z.t. een loonsverhoging gegeven worden, dan ligt deze kwestie voor de re gering geheel anders. Nu kan er echter alleen maar gepraat worden over oplossingen, die in het geheel van het regeringsbeleid aanvaardbaar zijn. Eigenlijk stelde de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen nog voorwaarde alvorens het overleg hervat kan worden: de leraren, zo zeide hij. zul len van de veronderstelling uit moeten gaan dat een minister een eerlijk i| is. Het was duidelijk dat minister Cals zrich mateloos had geërgerd aan het ge schrijf in de lerarenbladen, waarin werd gesproken van „lamme, laffe leu gens en vuile taktiek". Da oonclusie de minister was: „Ik ben bereid het ge sprek in een behoorlijk klimaat voo: zetten, maar laten de leraren dat niet onmogelijk maken". Uitvoerig is de minister op de voorge schiedenis van deze slepende zaak inge gaan. Hij vertelde, dat de leraren in 1953 een behoorlijke salarisverhoging hebben gekregen, maar dat is alleen mogelijk geweest, omdat de lerarensalarissen toen losgemaakt werden van de salarissen der ambtenaren. Een koppeling van de sa larissen der leraren aan die van hoofd ingenieurs van rijkswaterstaat heeft de regering altijd van de hand gewezen. Zou deze ontkoppeling niet hebben plaatsge vonden, dan was deze salarisverhoging onmogelijk gewenst. Daarom maakte het op minister Cals geen indruk, dat de leraren zich nu achteruit gesteld voelen, omdat de salarissen der topambtenaren in 1956 zijn verhoogd. Als de centrale commissie van het ge organiseerd overleg er in toestemt, is nog voor het einde dit jaar een Konink lijk Besluit te verwachten, waardoor de salarispositie van de leraren bij het la ger nijverheidsonderwijs wordt verbe terd. De. vele kritiek over de gang van za ken in het georganiseerd overleg onder schreef de bewindsman ten dele. De moeilijkheid is echter dat twee ongelijke partijen, met een groot verschil in antwoordelijkheid, met elkaar moeten onderhandelen. Ook al zou men arbitragecommissie in het leven roepen, zoals pater Stokman wilde, dan nog moet de overheid de uitspraak van commissie toetsen aan het algemeen be lang. De regering kan nu eenmaal antwoordelijkheid niet prijsgeven. Minister Cals hoopte dat zijn m moetwet (de wet op het voortgezet derwijs) volgend jaar, direct na Prins jesdag, behandeld kan worden. Daar voor is noodzakelijk dat de Kamer streeks Pasen haar voorlopig verslag uitbrengt. „De memorie van antwoord zal dan zc snel mogelijk verschijnen, als tenmin ste de politieke omstandigheden zich nie: wijzigen, maar daaraan kan menige „bur ger" meewerken", zo merkte de minister onder luid gelach op. Hij herinnerde ook aan een uitspraak van de heer Tilanus. die destijds verklaarde eerder aan Sin terklaas dan aan de indiening van de mammoetwet te geloven. Nu is de wet er: „gelooft dc heer Tilanus nu aan Sinterklaas?", zo vroeg minister Cals Overigens was de bewindsman er wel van overtuigd dat vele amendementen op dit wetsontwerp ingediend zullen wor den. Naar zijn schatting zullen het er minstens honderd zijn. De regering zal voortgaan met het ma ken van propaganda om hot lerarente kort te verkleinen. De zaak is moeilijk, want voor de oorlog maakte slechts 43 procent van de veertienjarige kinderen gebruik van voortgezet onderwijs. Dit percentage was in 1956 niet minder dan 81 procent. De radiouitzendingen over dit tekort sorteren iets meer effect dan de advertenties in de bladen, aldus de mi nister. Er zal een dringend beroep ge daan worden op de school- en gemeente besturen om kleine klassen voor BW paalde vakken te combineren. Ook gaat eisseling na of het niet mogelijk is dat be voegde leerkrachten, die nu In het be drijfsleven werkzaam zijn, niet enkele per week los kunnen geven. Even- wordt gedacht aan de mogelijkheid bevoegde leraren te verzoeken op hun vrije middagen les te geven op an dere scholen. Chr. v.h.m.o. Woensdagavond had de heer Roosjen de aandacht van de minister gevraagd voor de klacht van prof. mr. A. M. Don- ner, voorzitter van de Bond van vereni gingen voor chr. vJijn.o., dat er subsidie is uitgetrokken voor vijf nieuwe rooms-katholieke, maar niet voor nieuwe protestantse v.hjm.o.-sdholen. Minister Cals vond deze klacht onge grond. Hij wees erop, dat er bij het trekken van subsidie voor nieuwe scho len objectieve normen worden gehan teerd zonder te letten op de richting de kleur van die scholen. Eén van len is, dat er voor zo*n nieu school voldoende leraren moeiten zijn. In verband met de groei van het leerlingen- antal is er zeker grote behoefte aan nieuwe scholen, maar men mag de stich ting en subsidiëring daarvan niet door zetten met veronachtzaming van de fac- ran het lerarentekort Onder de hui dige omstandigheden, zo meende de nister, moet aan consolidatie en verbe tering van dc bestaande scholen ei bevoegdheid der aanwezige leraren de voorkeur worden gegeven boven uitbrei ding van het aantal vih.<m.o.-scholen. Er zijn nog veel te vee/1 scholen, waarvan de hoogste klassen zeer mager zijn bezet. Volgende week zal de minister zijn rede voortzetten. Luchtpostcorrespondentie geen post pakketten) voor genoemde buiteneuro- pese bestemmingen waarvan het wenst is, dat zij de geadresseerden 25 december 1958 resp. voor 1 januari 1959 bereikt, moet onvoorziene standigheden voorbehouden uiterlijk op de hierna achter de landen vermelde data (eerste voor Kerst, tweede vooi Nieuwjaar) ter post worden bezorgd: Amerika (Ver. Staten) New York, 14 dec. en 21 dec. Argentinië (Buenos Aires 16 dee. en 21 dec. Australië (Syd ney) 12 dec. en 19 dec. Canada (Mon treal) 14 dec. en 21 dec. Chili (Santiago) 16 dec. en 21 dec. Egypte (Kairo) 15 dec. en 21 dec. India (Bombay, Calcutta) 15 dec. en 21 dcc. Indonesië (Djakarta 16 dec. cn 21 dec. Israël (Tel Aviv, Haifa) 16 dec. en 21 dec. Japan (Tokio) 15 dec. en 21 dec. Malaya (Singapore) 16 dec en 21 dec. Mexico (Mexico Df) 14 dcc. en 21 dec. Ned. Antillen (Willemstad, Oranjestad) 18 dec. en 22 dec. Ned. Nicuw-Guinea (Biak) 16 dec. Nw. Zee land 12 dec. en 19 dec. Pakistan (Kara chi) 16 dec. en 21 dec. Suriname (Para maribo) 18 dec. en 22 dec. Thailand (Bangkok) 16 dec. en 21 dec. Uruguay (Montevideo) 16 dec. en 21 dec. Vene zuela (Caracas) 15 dec. en 22 dec. Zuid- Afrika (Unie van) Johannesburg dec. en 20 dec. Aan invoerrechten onderworpen goe deren voor Zuid-Afrika resp. 9 e december. De overkomstduur is in het algemeen berekend tot de achter de landen melde plaatsen. Voor andere bestemmingen in doelde landen is in sommige gevallen een vroegere verzending nodig. Adres tegen fiscale voorstellen De Rotterdamse kamer van koophandel heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij zich verzet tegen dc baars inziens betreurenswaardige neiging de vennootschapsbelasting te hanteren als <"»n sluitpost bij de opstelling der begro- er» vraagt of het bedrag niet gezocht kan worde,n in bezuiniging, daar doze fis- cele lasten de expansie belemmeren Voorts heeft zij er grote bezwaren tegen, dat de voorgestelde gedeeltelijke ophef fing der schorsing van investeringsaftrek en dc verwijding van de temporisering der vervroegde afschrijving slechts een deel van het bedrijfsleven ten goede komen. De luchtauto: manoeuvreer- baar als geen ander voertuig. Het Amerikaanse leger had de Piasecki Aircraft Corporation Plant uit Philadelphia de op dracht gegeven: maak een voertuig dat de voordelen van een jeep en tevens het gemak van een helikopter bezit. Wel nu, de foto toont het resultaat. Of het bruikbaar zal zijn is de vraag. In ieder geval kan men er alle kanten mee op, zowel horizontaal als verticaal. Achterschip van Nyon vlot gesleept De Nederlandse zeesleepboten Sim- son en Hector uit IJmuiden zijn er gis teravond om zeven uur in geslaagd het achterste gedeelte van het Zwitserse schip Nyon vlot te brengen. Zoals be kend, was het vaartuig anderhalve week geleden voor de Oostkust van Schot land op de rotsen vastgelopen. De ruim 5000 ton metende vrachtboot is door de bergers in twee stukken ge brand. Het voorschip wordt als ver loren beschouwd en is op de rotsen ach tergelaten. Het kostbare achterschip, dat drijft op waterdichte schotten, wordt nu naar de haven van New Castle gesleept. Mendes-France en Daladier trekken zich terug Pierre Mendes-France en Edouard Da ladier zijn gisteren van het Franse po litieke toneel verdwenen. Na dc zware nederlagen, die zij zondag bij dc eerste ronde van de parlementsverkiezingen hebben geleden, bedankten beiden als burgemeester. Voor Daladier, die 78 jaar is, betekent dit het einde van een politieke carrière een halve eeuw, waarvan het diepte punt is geweest zijn gang naar München, waar hij voor Hitier door de knieën ging. Pierre Mendes-France, altijd een der voornaamste niet-communistische tegen standers van De Gaulle, vroeg zonder commentaar zijn ontslag als burgemees ter van Louviers, een stad van ruim tienduizend inwoners. Mendes-France is steeds een van de voormannen in de radicaal-socialistische partij geweest, ten wijl Daladier in die partij de rol van wijze nestor vervulde. Handschoenen uitsluitend met zuiver wollen tricot gevoerd. Gladde Nappa mooie soepele kwaliteit g95 Rea' pigskin vlot model 1595 Antika met tricot strips roef vvo/ ™port Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen PeekjCloppenburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5