Ds. Moerenhout metselde eerste steen bij weer belangrijk beter Gunstige cijfers Philips „Bakkies leuG in Dieppe nu geen probleem meer WE UWE LEIDSCHE COIUUNT 9 DONDERDAC 27 NOVEMBER 1958 Groen van Prinstererschool KATWIJK JARENLANG hebben twyfel en zorg my begeleid, jaren waarin alle krachten werden ingespannen om te komen tot een nieuwe school." Zo hoorden wU gis termiddag het hoofd van de Katwykse Groen van Prinstererschool. de heer D. Goed. hart, spreken in de Oranjezaal van het Jeugdhuis te Katwyk aan Zee. „Toen de aan besteding op 30 september plaats had, was dat een grote biydschapT die echter werd overschaduwd door de jarenlange zorg." Dit en nog meer werd gesproken ter gelegen heid van het feit, dat ds. P. Moerenhout op het bouwwerk aan de Michicl de Ruyter- laan de eerste steen had gelegd. Daar waren verschillende genodigden by, onder wie burgemeester H. Duiker, wethouder C. van der Plas, de directeur van gemeente werken. de heer P. C. Priester, met de heer T. Meyvogel, technisch hoofdambtenaar, voorts enige hoofden van scholen, bestuursleden en personeel van de school. Het gezelschap werd begroet door de heer H M. Flinterman, die ds. Moeren hout verzocht over te gaan tot het met selen de Alvorens dit te doen, sprak de predikant een kort woord. De grondvesting van deze 12-klassige school is er een welsprekend getuigenis van, dat Katwijk een levende, zich snel uitbreidende gemeente is. Dit terrein was enkele jaren geleden nog tuingrond. De levens- en expansiedrang is ook van invloed op het onderwijs. Reeds lang is er de behoefte om de Groen van Prinstererschool te vernieuwen. De be stedingsbeperking is oorzaak geweest van stagnatie. Dank bracht de dominee aan allen, die hadden medegewerkt aan de voorbereidingen. Deze school is niet een school zonder meer, maar één met de Bijbel, wat wil zeggen, dat bij opvoeding en onderwijs het woord van God daar richtsnoer zal zijn. Hierna nam ds. Moerenhout de ver sierde troffel ter hand en metselde hij de daartoe bestemde steen in. Een viertal kinderen, uit de vier ge bouwen waar leerlingen van de Groen van Prinstererschool onderdak vinden, hees de vaderlandse driekleur. juist deze school te mogen bouwen, om- 'at ze medewerken mag bij de opbouw an Gods Koninkrijk. Het hoofd van de school vertelde nog oe nu onderwijs wordt gegeven in vier gebouwen en dat met verlangen wordt uitgezien naar september 1959, wanneer weer onder één'dak zullen gaan arbeiden. Als laatste sprak nog de hoog bejaarde heer J. Vooys een kort woord. Toespraken In de Oranjezaal van het Jeugdhuis verzamelde het gezelschap zich wee het was daar, dat burgemeester Duiker als eerste het bestuur van de school na mens het gemeentebestuur gelukwenste Hij hoopte, dat er een korte tijd zou zijn tussen deze eerste-steenlegging en het pannebier. Ds. W. A. B. Hagen sprak namens de centrale kerkeraad der Hervormde Ge meente en namens de ouders. De heer D. Verloop, namens het architectenbureau Verloop-Van der Mey sprekende, gewaagde van opvallende snelheid, waarmee werd gebouwd. „Wij hebben goede ver wachting 1 augustus 1959 gereed te kunnen zijn." De plaats waar deze school, wordt gebouwd is uitnemend en het dorpsbeeld daar zal er door worden beheerst. De aanemer, de heer W. Ouwehand. zei onder meer, dat het hem verheugde Inrichting VOORSCHOTEN Geen spreekuur Burgemeester Van der Hoeven is ver hinderd vrijdag 28 november spreekuu: te houden. Actieve buurtvereniging De buurtvereniging „Recht door recht" van de Donklaan hield gisteren weer eer feestavond. Opgevoerd werd de klucht „Flanel en miljoentjes", onder regie var de heer J. v. d. Hulst. Over het algemeen werd er vlot gespeeld. De leden knutselclub werden gehuldigd vanwege hun grote werkzaamheid ten bate var verloting. School met de Bijbel hield ouderavond De School met de Bijbel hield gister avond in het Cultureel Centrum de lijkse ouderavond. De waarnemend voor zitter van het schoolbestuur, de heer G Los, sprak een kort openingswoord waarna een aantal leerlingen onder lei ding van het hoofd der school, de heer G. C. Verrips, enkele liederen ten ge hore bracht. De heer Verrips bracht een kort overzicht over het afgelopen school jaar, dat hij als een rijk gezegend jaar kwalificeerde. Binnenkort zal de aan besteding plaats hebben van de te bou wen twee nieuwe lokalen bij de school De hierna uitgevoerde gymnastiek oefeningen onder leiding van de heer D H. Wassink hadden de bijzonder belang stelling van de aanwezigen; de meisjes en jongens deden dan ook erg hun best Mevr. Woudstra, secretaresse van hel bestuur der Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs te Leiden, hield causerie over het onderwijs, dat gege ven zal worden aan de op 1 september 1959 te openen christelijke huishoud school te Leiden. Na de pauze beantwoordde een forum onder leiding van de heer G. Rietmulder een aantal vragen. De school is in aanbouw op een terrein at wordt ingesloten door de Zeeweg, de Michiel de Ruijteriaan, de Piet Heinlaan Karei Doormanlaan. Het schoolge bouw zal van een bijzonder type worden, lelijk een zogenaamde zaagtandschool. tal twaalf lokalen in twee verdiepin gen bevatten. Het front is gericht naar de Zeeweg- Aan de Michiel de Ruijteriaan rier lokalen, twee beneden, twee Trapsgewijze worden evenwijdig Zeeweg vier groepen van twee lokalen boven elkaar gebouwd. Achter de lokalen is een hal van 19 bij 9 meter. Aan de oostzijde twee toiletgroepen bove kaar en aan de zuidwestkant evenzo. Aan de westzijde, gericht op de Karei Door manlaan, zal de kamer van het hoofd worden ingericht. Tegen de hal a< bouwd, aan de noordwesthoek, bouwt men de centrale garderobe, waardoor in de toekomst ook de gymnastiekzaal zal kunnen bereiken. De hoofdingang in deze hoek. Het gedeelte van de school, waar de leslokalen zijn, is twee verdiepingen hoog. De hal en de overige ruimten blij ven laag, zodat niet alleen aan de zuid kant de zogenaamde zaagtandvorm zicht baar is, maar ook aan de noordkant. Deze vorm is een idee van professor Zweers te Haarlem. Aan de Zeewegzijde en aan de kant van de Karei Doormanlaan wordt grote vijver aangelegd. Via een brug kan men van de Zeeweg de terreinen vlak rond de school bereiken. De speelplaats komt in de hoek Piet Heinlaan—Admiraal de Ruyterlaan. De bouwkosten bedragen 289.000. Het terrein aan de kant van de Karei Doormanlaan is bestemd voor de bouw van een Hervormde kerk. Hoog en' laag water Vrijdag: hoog water 4.19 en 16.28 uur; (springvloed); laag water 0.08 en 12.24 uur. Duitsers vangen veel vis bij Canada en New Foundland In Westduitse visserijkringen ls mee gedeeld, dat het vissen van de Duitse treiiers op de visgronden bij New Found land bijzondei goede resultaten oplevert De vangsten zijn soms tweemaal zo groot als vroeger, toen men nog dichi ondre de IJslandse kust kon vissen Sinds daar de 12-mijlszone werd tnge steld, hebben verschillende treiiers an dere visgronden opgezocht bij Canada en New Foundland De treiler Spitzbergen keerde onlang* an New Foundland terug met 460.001 pond vis aan boord De Schleswig Hol stein, die even lang bij IJsland had ge vist liep met 200.000 pond de haven bin Van de 210 Westduitse treiiers lopen er 143 op kolen, zodat zij de veel 1: gere réis naar de Amerikaanse kust n kunnen maken De Duitse schepen v gen bij New Foundland uitsluitend baars Rijk leent ondershands 200 miljoen Blijkens een heden in de Nederlandse staatscourant geplaatste beschikking heef' de minister van financiën op overe Komstige voorwaarden als die van dq langs uitgegeven 4V4 procent lening 11 een onderhandse lening aangegaan bij rijksfondsen en Instellingen tot een drag van f 200 miljoen De storting ge schiedt op 1 december ten laste vi zogenaamde voorinschrijfrekemng. Ds. P. Moerenhout metselde gistermiddag de eerste steen voor een twaalfklassige Groen van Prinstererschool. Voor dit heuglijke feit was veel belang stelling. Ds. Moerenhout vol brengt zijn bijzondere taak on der de goedkeurende blikken van de heer J. Vooijs en de dames Parlevliet en Moeren hout. Foto D. Kruljt. Veel voorkomend euvel leidt tot straf noem het diefstal en eis voor de beide beroepsmarechaussees ontslag uit Ik militaire dienst en een gevangenisstraf ran twee maanden", aldus gisteren de auditeur-militair van de krijgsraad te Velde-West Dit vonnis betrof zowel de psmarechaussee le klasse uit Rotter dam die een paar hoge zwarte dienst ichoenen ontvreemdde, als een beroeps marechaussee 2e klasse, die zich een mi aire veldbroek toeëigende. Bij de uitspraak kreeg de Rotterdam er een geldboete van 100 en werd d* marechaussee 2e klasse verwezen naar zyn fdeling voor krijgstuchtelijke afdoening Beide beklaagden verklaarden ter zit ng, dat zy niet de bedoeling hadden schoenen en broek voor privé doeleinden p gebruiken. De Rotterdammer had zyn ersleten bruine schoenen ingeruild voor ueuwe zwarte en zijn kameraad had een ictere veldbroek dan in zyn bezit was oor de op komst zijnde inspectie nodig n beide gevallen gebeurde de ruiling onder toestemming van de superieuren De raadsman, jhr mr H P J Quarle* an Ufford was van mening, dat het om .uilen van kledingstukken in het lege: en veel voorkomend euvel is Men heel hierbij niet het besef zich aan diefsta ■huldig te maken Wat de marechaussee Ic klasse betreft moest de verdediger toe geven, dat deze, juridisch gezien, diefstai heeft gepleegd, daar zyn eigen schoenen geheel versleten waren Voor de marechaussee 2e klasse achtt» ny de ten lastelegging niet bewezen ei vroeg hij vrijspraak „Het enige wat deze jiënt aangerekend kan worden, is dat hi zelfstandig de mleveringstermijn van zyi veldbroek heeft vervroegd," besloot hy Vlasfabriek Dinteloord ontstaat Europa's grootste vlasfabriek, de coö peratie Dinteloord te Steenbergen, heeft lan een twintigtal arbeiders ontslag aan ;ezegd wegens de moeilijke toestand op de vlasmarkt tengevolge van de Russische fbraakurijzen Tevens is verkorting van e werktijd voor het gehele personeel angevraagd Een efficiency-onderzoek iaar de mogelijkheid van verlaging van produktiekosten wordt uitgevoerd Het 'oont de moeite niet meer vlas te verbou >ven Vocral in West-Brabant zijn de te Iers ernstig getroffen Een tweede nadeel is. dat de Franse en Belgische industrieën meer subsidie ontvangen dan de Neder landse en de Nederlandse overvleugelen De hoop is nu gevestigd op regeringshulp De moderne spinnerij der fabriek ver teert eveneens in verre van gunstige toe- Record-vloot koopvaardij De wereldkoopvaardijvloot is einde juni gegroeid tot 118 miljoen ton, of 7,77 min. neer dan een jaar tevoren cn 49 min. neer dan voor de oorlog. Nederland nam ip de lijst de zevende plaats in. De Verenigde Staten komen op de eer- te plaats met 25,5 min., een verminde ing van 321.000, het Britse Gemenebesi vas tweede met 24,6 min. +623.000), w v Engeland 20,2 min. (+428.000), Liberia erdrong Noorwegen van de derde plaats aet 10 min, (+2,61 min.), Noorwegen was vierde met 9,38 min. bijna 900.000) Japan vijfde 5,46 min. 105 min.), Italië esde 4,9 min 348.000), Nederland ze vende 4.6 min (+264.000). Panama acht te 4.35 min (+229.000), Frankrijk 4.33 nln. I +328.000), West-Duitsland 4.07 +472.000), Zweden 3.3 min T 256 000) Rusland 2,96 min (+257 000), Denemarken nln 177.000) De vloot van Liberia na 1939 met 10 min. toe. Noorwegen met 4.5 min Panama met 3.5 min.. En- gejand met 2.5 min meeste naoorlogse schepen waren 10.000 tot 15.000 ton en daarvan waren 74 pet olietankers De tankvloot van het Gemebest nam toe tot 6.29 min mei 345.000, w.v. de Engelse 5.92 min 343 000), Noorwegen 5,35 min +670.00(11 V S. 4,1 min. (+607.000), Panama 2,32 min 188.000), Frankrijk 1,56 min. (+261.000) Italië 1,49 min (+155.000), Nederland 1.18 n. (+142.000), Zweden 1,08 min 142.000). Japan 1,03 min (+191.000) Denemarken 686.000 +97.000), West-Duits- land 421 000 (+29.000), Spanje 335.000 +68.000), Argentinië 336.000 (-5000), Rus- md 231 000 (+11.000) Anderhalf jaar voor vervalsen van cheques De rechtbank te Amsterdam heeft gis teren de 33-jarige boekhouder W. J. F. i V. uit de hoofdstad wegens valsheid geschrifte meermalen gepleegd, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar i est. De officier zelfde straf geëi: De boekhouder had zich door het ver valsen van postgirocheques ten nadeb van zijn werkgeefster (de n.v. bouwka Rohyp) in totaal 16.000 gulden toe geëigend. De thans valste de i-f-strookjes van de girobiljet ten, die hy op naam van spaarders bi de -bouwkas had uitgeschreven. Had d< directie zo'n cheque ondertekend, dan ideerde hij de naam van de spaarde: t en vulde de woorden „aan toonder' waarna hy het bedrag zelf incas erde. Daarna verving hij „aan toon der" weer door de naam van de spaar der. Visserijgolfjes Vangsten in Kanaal nu n /~\P DE KANAALVISSERIJ is dit jaar ook al geen staat meer te maken A-' Nauwelijks hebben de schepen gemeld, dat het zeer slecht gaat en dat er geen harinkje te vangen is, of het echolood geeft „heerlijke zwarte vegen" aan als teken, dat de haring is gekomen.Zo is het ook gisteren gegaan. Er werden nu vangsten gemeld van 100 tot 250 kantjes haring per dag en per schip. Zeer behoorlijke vangsten dus. Maar of het zo blijft? Of het vandaag nog zo is in het Kanaal? Wie zal het zeggen? Om de Noord wordt in elk geval weinig gevangen. Vangsten van 120 tot 150 manden kool- vis en schelvis per etmaal mogen zeer schraal worden genoemd. Dc trawler Maria van Hattem IJM 10 deed nog een aardig trekje van 60 man den hoops Het merendeel van de sche- .•angt echter niet meer dan 20 tot 30 manden hoops per trek. De tongvisserij 'aarentegen kan rustig goed worden ge- loemd. Langs de kust vangen de loggers •n kotters gemiddeld 100 tot 150 kilo tong n 10 tot 12 manden schol per etmaal en bij de Pittboei zelfs 200 tot 250 kilo tong 8 tot 10 manden schol en wijting en 2 tot 3 manden tarbot. De trawlers Elie Cheniviere IJM 32 er. Haarlem IJM 9 zijn Oudste schepen Van de vloot die nu op zee vertoeft, jn wat betreft de datum van uitstomen de oudste schepen nuMaria van Hattem IJM 10. Beatrice IJM 72, Job Gouda IJM 79, VL 121 en SCH 117 van 18 november. Thorina IJM 33 en SCH 135 van 20 novem- en Herman IJM 2 en Emma IJM 15 21 november trawler Curagao IJM 99 besomde woensdag 26.700. KW 81 16.600. KW 76 16.100, IJM 54 7600 en KW 45 ƒ1500 Dit was er Twee trawlers en twee loggers zorgden er dinsdag voor, dat de IJmuidense vis- afslag werd voorzien van een totale aan- van 2200 kisten verse vis. Er waren 1000 kisten schelvis. 500 kisten makreel '0 kisten haring. 200 kisten wijting, 100 isten gul en kabeljauw, 80 kisten kool- is, 35 kisten schol. 55 kisten diversen. 2000 kilo tong en 120 stijve kabeljauwen. De trawler Curagao IJM 99 zorgde voor 375 schelvis, 55 haring, 280 makreel, 35 wij ting, 50 gul en kabeljauw, 50 koolvis. 20 itokkebit, 40 stijve kabeljauwen en 15 kleine haring. De KW 81 kwam aan de markt met 220 schelvis. 115 haring, 150 makreel. 160 wijting, 60 gul en kabeljauw. 70 koolvis, 15 stokkebit. 25 stijve kabel- ven. Dc KW 176 voerde aan 400 schel- 50 makreel. 30 diversen, 30 stijve ka beljauwen. De Swift IJM 54 kwam bin- met 40 kisten schol en 2000 kilo tong. s de Claes- e RO 46 thuisstomend met 700 kisten rerse vis. Makreel, schelvis en andere vis- ioorten uit de Noord. De kans was even- vel groot, dat het schip naar Grimsby :ou gaan. De prijzen ,_JIH Grimsby H_ IJ muiden. De handel rekende voorts op enige aanvoer van de logger- en kottervloot. De Duitse vloot De Duitse trawlers die onder New- Foundland en voor de kust van Labrador vissen, boeken zeer goede vangsten. Zij vangen hoofdzakelijk roodbaars. die grote scholen op de visgronden v< komt. De aanvoer van roodbaars zal daarom dc komende dagen in Duitsland zeer groot zyn, aldus meldt de Presse- dienst der Deutschen Fischwirtschaft. Voor de aanvoer van kabeljauw en kool vis zullen de op gewone visgronden werkzame trawlers zorgen. De haring- trawlvisserij verloopt ook voor de Duit sers uitermate wisselvallig. Er Duitsers in het Engelse Kanaal en in de Nog 306 woningzoekenden Gemeenteraad van Oegstgeest had weinig tijd nodig 1~\E RAAD had gisteravond weinig U tijd nodig voor de behandeling van een twintig punten tellende agenda. Negentien punten bestonden uit een hamerslag van de voorzitter. Alleen de ingekomen stukken had den de belangstelling. Bij de rond vraag, toen twee dames-raadsleden om verruiming van erkenning van woningzoekenden verzochten, zei de voorzitter dat het aantal wo ningzoekenden in Oegstgeest 306 is. Mr. G. J. Bergmeijer wilde Geen geforceerde aflossing van converteerbare obligaties De GANG VAN ZAKEN is by de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken gunstig ge weest. Over de eerste negen maanden was de omzet 12 procent hoger dan een jaar tevoren. De netto-winst steeg zelfs 24 pet. In het derde kwartaal beliep de omset 854 miljoen tegen vorig jaar 759 min, de winstmarge steeg van 5,5 tot 1 pet. de netto-winst van 42 min tot 60 min. De toeneming van de omzet in de eerste 9 maanden was overeenkomstig de verwachtingen. t aantal werknemers op de gehele wereld nam toe. vooral in Frankrijk en Duitsland. In Nederland vermeerderde het met 1200 tot 63.200. In verhouding tot de omzet zijn de voorraden weinig ge stegen. De gemiddelde krediettermijn van debiteuren is Iets korter, de liquide mid delen zijn hoger. De beursgeruchten betreffende aflos baarstelling van de 5converteerbare lening worden met nadruk tegengespro ken. Het ligt volstrekt niet in de bedoe ling spoedig tot aflossing over te gaan. Van het totaal ad 200 min was midden november ruim 45 min geconverteerd voorzover deze naar het buitenland zün gegaan vooral door buftenlandae houders, In hoofdzaak institutionele beleggers. De financiering is in 1958 geschied vooral door onderhandse leningen, u van eand 1957 245 min en 8 november 1958 289 min uitstond. Het bedrijf kent thans geen financiële problemen en heeft geen plannen op de kapitaalmarkt. Voor it voor belasting •erhöudibg tot omzet al werknemers bij einde periode de eerste helft van 1959 worden geen grote problemen verwacht. Inzake note ring op de New Yorkse beurs bleef het standpunt ongewijzigd. De verhoogde omzet is te danken aan een algehele stijging in de verschillende landen en artikelengroepen waarbij alle televisie-artikelen de boventoon hadden, zowel toestellen, als buizen en onderdelen. Van enige verzadiging op de T.V.-markt Is geen sprake. In het vierde kwartaal wordt een gelijke ontwikkeling verwacht als van het derde. Er zyn geen factoren, die de winst ongunstig zouden kunnen be ïnvloeden en men mag verdere stijging van de v.-instmarge verwachten De netto- investeringen in 1958 zullen behoorlijk lager biyken en 1959 zal geen stijgende en evenmin een aanmerkelijk dalende Itjn laten zien. Philips zal nimmer zelf raket ten maken, doch zou slechts toeleverings bedrijf kunnen zijn. met B. en W. debatteren over de zeeverkenners. Omdat dit punt niet op de agenda stond, kon men er niet verder op ingaan. Mej. M. J. Smit en de heer Th. Smelik werden in vaste dienst bij het open baar onderwijs benoemd. Bij de ingekomen stukken verzocht drs. M. Hins ontslag als lid van de com missie voor maatschappelijke zorg, wat de raad hem verleende Uit Den Haag was bericht ontvangen, dat Oegstgeest geen verhoogde uitkering krygt uit het gemeentefonds. B. en W. deelden mede, dat de m ter van volkshuisvesting en bouwnij verheid heeft bericht, dat de door de wet gestelde termijn om in beroep te gaan by de Kroon over de goedkeuring van het raadsbesluit tot onteigening van percelen aan de Geversstraat-west zijde is verstreken De districtsinspecteur van het brand weerwezen schreef de raad, dat het ma teriaal in Oegstgeest prima wordt on derhouden. Dit was hem bij onderzoek De aftredende leden van de huurcom- missie. dr. K. Simon Thomas, C. Ooster- om. A P. de Rooij, J. J. van Seventer, J. S. van Mameren en L. Oudshoorn, werden herkozen. De overige raadsstukken, die wij in de loop van deze week uitvoerig pu bliceerden, werden zonder meer aan genomen. De raad ging een geldlening aan van f 73.000 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De gemeente gelden werden tot een maximum van f 55.000 verzekerd. De gemeenterekening en de rekening van het grondbedrijf over 1957 werden vastgesteld overeen komstig het advies van B en W. Ook de vergoedingen van het bijzonder on derwijs keurde de raad goed. De gemeentebegrotingen werden de raad aangeboden. Waarschijnlijk komen deze in december in behandeling. Muziekfilm In het nieuwe gebouw van de psychia trische inrichtingen werd gisteravond een muziekfilm vertoond: „BU the light of the silvery moon". De regie had David Buttler, in de hoofdrollen speelden Dorl» Day en Gordon McRay. Voor deze avond was vooral vai zijde van de bewoners van deze inrich ting grote belangstelling. Vrouwenvereniging Maandag vergadert de Geref. vrou' vereniging in de bovenzaal van de kerk aan de Maurltslaan. Iemand van het zen dingsgenootschap van de Evangelische Broedergemeente zal een lezing houden over „Suriname", met vertoning lichtbeelden. Ierse Zee De Duitse conservenfabrieken cn echter nog steeds haring uit an dere landen invoeren om draaiende te kunnen blijven. Onder New-Foundland De Duitse trawlers die de verre reis aar de kust van Labrador en de vis gronden onder New-Foundland hebben gewaagd, hebben met deze pioniersreizen veel succes geboekt. Zij vingen het dub bele van de trawlers onder IJsland en in Noordzee in een kortere vangsttijd. De trawler Spitsbergen kwam van de 2400- mylstocht terug met 4600 kisten roodbaars n de Schleswig-Holstein zorgde voor 2000 :isten. De roodbaars is goed van kwali- eit. Ze is wat magerder dan de roodbaars an IJsland. Ze wordt in Duitsland grif erkocht. Moert De heer W A Moerma koffiezetmachine over a W F Rog V.l.n.r.: IV ds. W J. Schouten. Hervormd pi fcanf te Vlaardingen er tevens se fans van het Dieppe-comité. Keus koster op de De Hoop kapitein W F Ror Scheepvaartraad over de brand op de Artemis De raad voor de scheepvaart heeft heden schriftelijk uitspraak gedaan over de aanvaring tussen de twee Noorse sche pen, het m.s. Luksefjell en het motor tankschip Artemis op de Nieuwe Water weg op 7 juni van dit Jaar. Bij deze bot sing ontstond een grote brand aan boord van de Artemis, doordat de olielading naar buiten stroomde. Drie leden van de bemanning, die over boord sprongen, maar niet konden zwemmen, verdronken en de hofmeester overleed later aan zijn brandwonden. Bij de aanvaring waren geen Nederlanders betrokken. De raad concludeert dat het ongeluk moet worden toegeschreven aan het plot seling weigeren van de elektrische stuur inrichting van de Luksefjell. tengevolge waarvan het 9chip naar bakboord draaide zonder dat de roerganger daar iets tegen kon doen. Er werden nog waarschuwings signalen gegeven maar een aanvaring tus sen de elkaar uit tegenovergestelde rich ting naderende schepen kon toen niet meer worden voorkomen. De raad concludeert voorts dat drie kostbare minuten zijn verlopen, geduren de welke de Luksefjell weliswaar achter uitsloeg, echter zonder dat men op dit schip de ankers liet vallen. Vast staaf dat er niemand op de bak was om de ankers te bedienen, aldus de raad. Het niet fun geren van de stuurinrichting is volgens het onderzoek vermoedelijk te wijten aan de foutieve stand van de tussenschakelaar in de stuurmachinekamer. Ver. v. d. Katoenhandel, Rotterdam. Tot bestuursleden gekozen H. J. Blijden- stein en G. A. v. Ast i.p.v. H. Groeneweg, die werd benoemd tot erelid, en wylen G. P. J. Offermans. THUISFRONT DACHT AAN VISSERS ja Dieppe behoeven voortaan geen koffie te zetten in aardappelpannen. Dal is afgelopen, want gistermiddag heeft 't hospitaal-kerkschip De Hoop een moderne koffiezetmachine aan boord meegenomen geschenk van de Nieuwe Leidscbe Courant en het zusterblad de Nieuwe Haagsche Courant. Aan boord van de De Hoop. die in laardingen ligplaats had gekozen, ver trouwde de heer W A Moerman, lid van het Dieppecomité de ketel toe aan de zorgen van kapitein W F Rog, die de machine naar Dieppe zal brengen. Daar zal hij een plaats krijgen in de keuken in het zaaltje aan de Rue de la Barre De ketel betekent een waardevolle aan- inst voor het visserstehuis, zei de heer Moerman. Het is steeds een groot pro bleem geweest alle vissers, soms wel en kele honderden tegelijk van een bak te voorzien omdat men de koffie moest zetten in die pannen Met de nieu- koffiemachine, die een inhoudt heeft twintig liter, kunnen 200 koppen te gelijk worden gezet. Mét de ketel zijn eveneens enkele an dere geschenken voor het Hollandse vis serstehuis met De Hoop verscheept- Ge schenken afkomstig van Rotterdamse be drijven: een lading koffie, suiker, koffie melk, theedoeken en asbakken. Geluidsfilm Voor het eerst zal In het zaaltje dit jaa ik een filmprojector staan. Het Dieppe comité heeft een actie gehouden cn he resultaat was dat een gloednieuwe pro Sleepschip lek op de Rijn Het Nederlandse sleepschip Regina dal gisteren op weg was van Kehl naar Ruhr- ort in West-Duitsland is op de Rijn ge zonken doordat het anker een lek in de romp heeft geslagen. Volgens mededeling van de Duitse rivierpolitie in Speyer Is hel vaartuig door zijn sleepboot bij het afvaren over het nog niet opgehaalde anker gesleept, waardoor de bodem van het vaartuig op enkele plaatsen werd opengereten. Het sleepschip, dat met ijzererts ge laden was, liep over enkele ruimen vol en liep aan de grond. Door de betrekkeiyk lage waterstand (2.50 meter) verdween de Regina niet onder het wateroppervlak Zwitserland met één been uit E.B.U. Zwitserland zal wel niet gebruik maken van dc mogelijkheid om op 1 december uit de Europese Betalingsunie te treden, doch behoudt zich het recht voor zijn gedragslijn te wijzigen ala de onderhan delingen over een gelijke behandeling binnen een vrijhandelszone voor goed mis lukken. jector van 3500 kon worden aangeschaft; zestien mm mét geluld. Wanneer de Nederlandse vissers naar Dieppe zullen gaan is nog niet bekend. Dat hangt af van dc visserij. Zodra in het Kanaal behoorlyke vangsten worden gedaan en de vloot zich in deze wateren gaat concentreren, lopen de schepen in de weekeinden in Dieppe binnen. Zoals men weet hebben de vissers sinds enkele jaren daar een eigen tehuis, waar zy de zaterdag en zondag doorbrengen. De De Hoop zal zaterdag al ligplaats kie zen in Dieppe. Voor de te verwachten drukte zijn van morgen een verpleegster en een tandarts aan boord gegaan, die de vissers met dok- tei C. W. Ouderkerk van de De Hoop me dische hulp zullen verlenen. NEDERLAND: GUNSTIG Op de algemene vergadering van de KNLC, die tevens werd bijgewoond door m nister Vondeling en vele prominenten uit de Nederlandse landbouwwereld, sprak voorts prof. dr. J. Tinbergen over de positie van de Europese landbouw in de wereldeconomie. Prof. Tinbergen, die onlangs heeft meegewerkt aan het op stellen van een landbouw-rapport voor de GATT-landen, de Internationale over eenkomst voor tarieven en handel, ver klaarde dat van wereldstandpunt gezien rle Nederlandse kostprijs voor de land- bouwproduktie verantwoord is, wat van de vijf andere EEG-landen stellig niet gezegd kan worden. Bij een vrije handel zou de marktprijs voor iandbouwproduk- ten in deze vijf landen ver uitgaan boven de kostprijs. In de toekomst lijkt daarom een ont- wikkeling niet onwaarschijnlijk, waarbij Europa zich nog meer op de industrie zal concentreren en de landbouw mee' naar buiten-Europa wordt verplaatst. Op een dergelijke ontwikkeling zyn ech ter twee remmen, namelijk de voedsel voorziening in oorlogstijd en de sociale structuur van de maatschappy, stad en platteland. De Europese landbouwsituatie maakt het noodzakelijk, dat voorlopig nog de protectionistische maatregelen gehand haafd blijven. Veel aandacht vroeg prof, Tinbergen echter voor de verhouding tot derde landen. Er moet geen oriëntering zjjn naar directe eigen belangen, maar naar een visie op de wereld nis geheel. De hoge buitentarieven van de EEG zal men op den duur niet normatief moeten blij ven zien. Op de lange duur gezien ver wachtte prof. Tinbergen eerder een da ling dan een styging van het algemeen agrarisch prijsniveau. Prof. Tinbergen koos voor het systeem van de wereldmarktprijs voor de con sument met bijbeulingen aan de boer en tegen het stelsel, waarbij de consument de kostprijs betaalt en bij Import in voerrechten worden geheven. Een lage consumentenprijs vergroot de afzet, al zijn aan dit systeem grote ad ministratieve bezwaren verbonden. Prof. Tinbergen achtte tot dit verband de marktstructuur van de betrokken pro- dukten van groot belang en voorU heeft het rapport bij de aanbeveling van dit systeem andere landen dan Nederland op het oog gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9