s Leidse brandweer sloot gunstige transactie af RADIO VOOR DE FEESTDAGEN EEN HEERLIJK EN GEZOND GESCHENK fl: Werknemer heeft er recht op een woordje mee te spreken Leidse Bond duizend telt ruim leden Leidse universiteit 26 november herdacht 1940 Hasselman ♦•QSiöSl BOEREN SCHRIJVEN MINISTER OVER RUILVERKAVELING ADE AMUSANTE EN ERNSTIGE FILM VOOR LEIDSE SCHOOLJEUGD NIEUWE LEIDSCHE COUR VST 7 DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 \WU/oégv<HV MUWSuitdeSUUmSTA „Autootje van Kosten voor niet gering bedrag verkocht aan Nederlander in Milaan -'commandant van de Leidse brandweer, de heer Kosten, is uit het stadsbeeld verdwenen. Het mag dan zijn, dat dit wagentje uit 192R in het licht van de evolutie van de auto en de moderniseringen bij de Leidse brandweer Zelf een anachro nisme was, toch wekte het steeds weer bewondering, omdat het zich tegen alle vernieuwing en perfec tionering in jaren onverzettelijk wist te handhaven. Bewondering hebben wij ook gehad voor de rij- vaardige ondercommandant, die zijn tröuwe beestje altijd met Zeeuwse opgewektheid en Leidse brandweer- humor bereed en het verzorgde als een paard-op-leeftijd. Hij zat er af en toe gewoon mee te pronken en zijn wetenschap dat hij met een groente handelaar van de Herenstraat toch maar de enige in de ganse Sleutel stad was met zo'n auto, ging dan met gemoedelijke trots gepaard. En dan bij een over- heidsapparaat. Dat pleit voor dat ap paraat, zouden we willen zeggen. De brandweer heeft dan ook een perfecte onderhoudsdienst, die het maandagmiddag de gemeenteraad niet moeilijk heeft gemaakt om te beslissen de wagen van de heer Kosten te vervangen door een mo derne tweedehands auto. Eerst schrokken de bestuurders er vanmoet je nu zo'n dienst met een gebruikte auto afschepen! Maar de burgemeester sprak toen het gerust stellende woorddat was zo gedaan uit bezuiniging en de brandweer is SIEMENS en t&QjevisLe. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag De Lakenhal, 8.15 uur: Toonkunst avond. Chr Geref. kerk, 8 uur: propaganda avond verenigingen. Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers en bloemisten. Schouwburg, 8 uur: De Sleutelspelers met „Stadhuis op stelten". Turk, 8 uur: Sociale Raad, jaarverga dering. Huize Over 't Hoff, Gerecht, 8 uur, „Kerk en Vrede", prof. J. Verkuijl over „Verzoening, per grammofoon". Gehoorzaal, kleine zaal, 8 uur: Vola Gebouw Levendaal 1, 7.45 uur: kook- en bakdemonstraties. Den Burcht, 8 uur: Timdelerclub met „De familie Gregory". Zomerzorg, 8.15 uur: Vespa-club, jaar vergadering. Antonius-clubhuis, 8 uur: feestavond N.Z.H. Oegstgeest: Patronaatsgebouw, 8 uur De Lekenspelers met „Mijn vrouw ver langt salaris" Hervormde school Boshuizerkade, 7.30 uur: Prot. commissie voor gerepatrleerden Leiden, mevrouw M Smits-Horst te Noordwijkerhout over „Wij gerepatrieer de vrouwen in Nederland". Wijkgebouw „Bethel". 8 uur: Jaarver gadering afd. Leiden Geref. bond in Herv Kerk, ds. J. J. Timmer te Woerden over „Verschil van opvatting over het ge- nadeverbond in de verschillende Kerken van de Geref. Gezindte". Foyer gehoorzaal. 8 uur: Lissone-Llnde- man. Zwitserlandavond. Vrijdag Turk, 12.30 uur: Mij Nijverheid en Handel, prof dr. H W Julius over „Wereldgezondheidsorganisatie" Groot-Auditorium, 4 uur: inauguratie prof. dr H Drion De Doelen, 8 uur: genootschap Ned.— Engeland Het gulden Vlies, 8.30 uur: a.r. kies vereniging 4, prof dr J Prins over „Nieuw-Guinea in de branding" Leiderdorp: Hervormde kerk. 8 uur „Hart en Stem" met „Der Messias" Antonius-clubhuis 8 uur: K en O.- filmavond Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O toneelcursus Het Gulden Vlies, 7.30 uur: opening Leidse Lichtweek Zaterdag Geref jeugdhuis. 8 uur. evangelisatie bijeenkomst. Den Burcht 8 uur: Groningse avond Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jubileumfonds P. C. en L. Zondag Marekerk. 7 uur: bijzonder Kerkewerk Hervormde GFemeente Dr. P L. Schoon- heim over: ..Hoop ondanks* dood". Apotheken De dienst der apotheken wordt te' en met vrijdag 28 november waar genomen door apotheek Kok. Ra penburg 9, tel 24807, en apotheek Oegstgeest, Wilhelmin park 8, telefoon 96274. Tentoonstellingen Lakenhal, 10—4 uur: werken van Ar> Aemula Naturen (tot en met 8 december) Rijksmuseum voor volkenkunde: Wa' doe je'in de kou? Educatieve expositie ever het leven van de Eskimo's. Geopend tot m met 1 maar 1959. hij, deze wa- brengen en te i kritisch oog gen in een toestand houden, die jaren kan doorstaan. De ondercommandant heeft, niet veeleisend als hij is, het bewijs daar van wel geleverd. Hij vindt het jam mer, dat deze Leidse curiositeit nu tot de helft is teruggebracht; wij hopen, dat de groentehandelaar van de Herenstraat, die zijn Fordje al tijd parkeert in de schaduw van het wijkgebouw „Staalwijk" (Drie-okto- berstraat), erin slaagt, die helft in ongeschonden staat te conserve ren. Opdat wij het in de razende en dreunende jacht van het tegenwoor dige verkeer mogen blijven zien als een rustgevend element, dat herin nert aan de tijd toen het leven, naar onze begrippen, alom nog zijn men selijk tempo kende en de mensen óók kwamen waar ze moesten zijn. T~\E GEMEENTE LEIDEN heeft aan -L,dit autootje nooit een strop ge had. Zelfs na zijn afdanken wist het de kas van wethouder Stolp nog te spekken. Ons werd namelijk verteld, dat Leiden er nog zeshonderd gul den (wèt zegt u?voor heeft gekregen. Op autoveilingen zouden de ogen van schrik en verbazing uit de hoofden zijn gerold. En iedereen zou zijn weggelopen en zich koorts achtig bezinnen op spaarmiddelen voor de aanschaffing te gelegener tijd van dan maar een nieuwe auto. Maar de Leidse 1928-er is ook niet op zo'n veiling geweest. Nee, men heeft hem in de gulbiedende parti culiere sector van de hand kun- Er was eens een Nederlander in Milaan, die, redelijk bij kas zittend en een voorliefde hebbend voor historische spullen-op-wielen, op een goede dag een oud en ouderwets autootje kocht, dat een overheids instantie in de universiteitsstad Lei den na vele jaren eindelijk als on deugdelijk had gestempeld. Zo zou later een waar verhaal kunnen be ginnen. Deze Nederlander woont dus in Milaan, maar hij komt nog wel eens naar zijn bakermat. En als hij dat doet, wil hij in het vervolg over dat Leidse Fordje kunnen beschikken. Zomaar voor de mop. Het het autootje saat nu ergens zuiden van ons land op zijn eigenaai e wachten. Een vriend van de Mila- nees verleende in deze grappige en voor de arme Hollandse gemeente nog zo lucratieve transactie zijn be middeling. Zo zal het „autootje van Kosten" misschien nog heel wat kilometers op ons continent afleggen. Of de wei- eventueel op r Mil: halen, e betwijfelen. zal N~<ÓS 6 FLESSEN FRANSE LANDWIJN 9 j 6 FLESSEN BORDEAUX SUPERIEUR 3 rood. 3 w„ jq 6 FLESSEN BEAUJOLAIS qg 13.90 ■5 MANDFLES CAVENAL, »*«rh|ke Portugese w„s. m rood. wit o( rosé. inhoud 4 flessca 9 75 3 FLESSEN ITALIAANSE VERMOUTH f Ricordo. originele Italiaanse Vermouth, rood of wit. ]Q JQ 11.90 3 FLESSEN DOURO-PORT, dofwit |2.90 3 FLESSEN MOUSSEUX, CHAM- PENOISE, koud geserveerd, zo feestelijk rA als Champagne 20.50 {Statiegeld is wiet Inbegrepen! Ook in de betere wijnen hebben wij een uitgelezen collectie, o.a. uit de caves Baron Ph. de Rothschild. Gaarne geven wij U deskundig advies bij Uw keuze Onze Wijnprijslijst wordt U op aanvrage direct toegezonden. VROOM DREESMANN Chr. metaalbedrijfshond Leiden IN DE GROTE ZAAL van Den Burcht heeft de afdeling Leiden van de christelijke metaalbedrijfsbond gisteren een vertoning gegeven van de film Het lied van Kaprun, een rolprent waarin een menselijk gegeven is geplaatst tegen de achtergrond van de worsteling tussen techniek en na tuurkrachten in het hooggebergte van Oostenrijk. Bondsbestuurder D. Sprong hield een causerie over het onderwerp: Juist u hebben wij nodig, 's Middags waren de kinderen vergast op enkele leuke jeugdfilms. De heer Sprong vestigde er de dacht op, dat de werknemer recht heeft op medezeggenschap in het bedrijf, we hij werkt. God heeft de mens 'n eigen ant woord ei ij kh eid gegeven en dit houdt in, Huis- en grondeigenaren streken" hield gisteravond in De Harmonie een ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. van Iterson. zei in zijn openingswoord het te betreu ren, dat van de 1078 leden, die de bond telt. nog geen dertig ter vergade ring aanwezig waren (het bestuur meegerekend), terwijl het toch juist in deze tijd zaak is als huiseigenaren de kracht in de eenheid te zoeken. niet toekennen van de vorig jaar in gevoerde huurverhoging. Staande herdacht de vergadering met een minuut stilte het overleden bestuurs lid. de heer L. C. Snel en de overleden oud-voorzitter, de heer H. D. van Weizen. In de vacature-Snel werd bij acclamatie de C. Meerburg, wethouder van Leider dorp, gekozen. De penningmeester, de heer A. P. de Rooij. gaf naar aanleiding A*an verschil lende vragen een uitgebreide toelichting op de begroting voor 1959. die sloot met een totaal van ruim 23.000 De avond werd gesloten met de ge bruikelijke rondvraag, die ook nu weer de nodige stof tot praten opleverde. De secretaris, de heer P C. A. ten Broek, kon daarbij als Md van de gemeentelijke woonruimtecommissie op enkele vragen een deskundige antwoord geven. De heer Van Iterson gaf als „man van de huurcommissie" zijn mening over verschillende problemen. Zo kwam naar voren, dat onder meer de schuur of loods als behorende tot de woning kan worden beschouwd, zodat de toestand ervan een beoor delingsfactor kan zijn bij het al of Naar aanleiding van de dinsdag In Utrecht gehouden landelijke vergadering deelde de voorzitter mede, dat men er naar gaat streven de 121: procent blok kering ongedaan te maken. Mede in verband met de plannen voor een nieuwe huurverhoging wekte de voor zitter de aanwezigen op. nog niet aange sloten huis- en grondeigenaren attent te maken op het vele werk, dat de bond voor en door hen kan verrichten. Het ligt in de bedoeling voor een volgende vergadering weer een spreker uit te no digen, vooral als de toestand daartoe aan leiding mocht geven. De RAI en de BOVAG hebben in een brief aan de leden der beide Kamers ook hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen de Ingediende wetsontwerpen ter verlenging van de tijdelijke verhoging van omzetbe lasting op een aantal artikelen, omdat er aanzienlijk minder auto's en motoren door verkocht worden. dat hij zelf ook een stem in het kapittel moet hebben, dat hij geen slaaf is wie anderen maar alles te zeggen heb ben. Het streven naar medezeggenschap is dan ook in het bijzonder een taak voor de christelijke vakbeweging. Wat wij verlangen is niet iets onrecht matigs, iets dat ons niet toekomt. Integen deel. Wij zijn naar Christus genoemd. Christus heeft ons op het recht gewezen en door zijn offer heeft Hij het recht vol bracht. Wil de christelijke vakbeweging iets bereiken, dan is samen-werking zeer belangrijke eis. Maar daarboven uit nog gaat het vertrouwen op Christus. Want als God niet waakt en het huis niet bouwt, tevergeefs waakt de wachter en tevergeefs zwoegen de bouwlieden. Aan ons is slechts de taak het resultaat van Christus' werk in ontvangst te nemen. Maar dat moeten wij dan ook doen met alle kracht die in ons Is. De heer De Hoed, die vijfentwintig jaar lid van de organisatie Is, kreeg het gou den C.N.V.-insigne, een oorkonde en een rokertje. Mevrouw De Hoed werd met bloemen verrast. Verfhandel De Valk opgericht De Twentsche Trustmij en de heer A. D. Hakkenberg sr. hebben opgericht de Leidse Verfhandel De Valk N.V. te Lei den, met een kapitaal van 100 aandelen, elk 1000; waarvan 25 geplaatst en volge stort, waarvan resp. 24 en 1 bij de op richters; directeur A. D. Hakkenberg sr. Beklemmende toestand o/> Leidse Breestraat Prof. Den Boer begon zijn rede erop te wijzen, dat de waardering het verleden door de tijdgenoot en het nageslacht volgens t\ geschiedt. Generatieverschil speelt nage noeg altijd een rol in de menselijke ver houdingen, maar wellicht nergens zo sterk als in een herdenking als deze, omdat de ouderen geleden en gestreden hebben en dus weten. Zij gevoelen het onderzoek van de jongeren soms als een uiting van misplaatst wantrouwen en omgekeerd vervult de Jongeren verveling, zelfs ergernis, ten aanzien van hen, die steeds in het verleden willen leven en ln hun Prof. Den Boer: „Gedenkt wat de voorgangers hebben GEDAAN TNE Leidse universiteit heeft gisteren 26 november 1940 herdacht. Op die dag werd op deze plaats het verzet afgekondigd van de universiteit tegen de Duitse overheersing. De herdenking had gisteren plaats in 17 ge meenten in Nederland, in bijeenkomsten van Leidse oud-alumni. De Leidse bijeenkomst was in de Pieterskerk, waar na een openingswoord van de rector-magnificus, prof. dr. H. J. Lam, prof. W. den Boer, hoogleraar in de oude geschiedenis, een rede uitsprak onder de titel „Tweeërlei maatstaf". die werd betoond is er uit ver dwenen, waardoor de herdenking ten minste op dit punt een juist karakter heeft. Als voorbeeld van een Juiste wijze herdenken noemde de hoogleraar Joodse Paasfeest, waarbij de vader op seideravond zijn kinderen vertelt va uittocht uit Egypte en slechts terloops de Farao vermeldt. Dit laatste doet hij niet om hem te maken tot een voorwerp van haat, maar opdat men zich bij noemen van zijn naam een gebeurtenis zal herinneren, die boven deze persoon uitgaat. Zulk een associatie naam feit is onmisbaar. Verdwijnt zelfs d< herinnering aan de naam, dan is er vai de kennis der feiten slechts weinig ovet In Noorwegen, dat evenals ons land door de Duitsers is bezet geweest, bleek bij een onderzoek door een groot dagblad, dat een meerderheid van de ondervra lezers de figuur van Hitier niet wi plaatsen. Een scholier bijvoorbeeld dacht dat hij een admiraal was geweest. Resumerend kwam prof. Den Boer tot de formule, dat voor een juiste wijze herdenken eenheid van denken, strakheid van vorm, tempering van affect, enerlei maatstaf wordt vereist. Dit mag niet den uitgelegd ais een pleidooi voor gestroomlijnde vorm van herdenking. Als voorbeeld citeerde prof. Den Boer vele malen het Wilhelmus, dat uitgaat boven stand en geloof. Zozeer ls dit lied, dat op één persoon (Willem van Oranje) betrok ken is, onpersoonlijk geworden, dat het in iedere nationale rampspoed op de eigen situatie kon worden toegepast. Zelfs de door en door christelijke strekking van het gedicht kon aan iedere vorm van kerkelijk christendom ontheven worden, zodat allen, ook zij die verre staan van de belijdenis en het Godsvertrouwen van dit gedicht, rich aangesproken weten door een daaruit blijkend normbesef, dat ook hun leven draagt „Gedenkt daarom niet", aldus besloot prof. Den Boer zijn met aandacht aange hoorde rede, „wat de voorgangers var 1940 hebben geleden, maar wat zij heb ben gedaèn". Zij hebben begeerd niet anders te zijn dan „een goed instrument". Gezien het late uur waarop prof. Den Boer gistermiddag zijn her denkingsrede uitsprak, deed hij de pers het verzoek niet eerder dan vandaag tot publikatie over te gaan. Vanzelfsprekend hebben wij ons hieraan gehouden. Redactie N.L.C. verbeelding dat verleden kleuren op wijze, die wat geweest is vervormt, of misschien wel misvormt Spr. wenste na te gaan, of deze tweeër lei waardering ergens kan samengaan. Niemand zal een schijnoplossing aanbe- Hij vroeg zich af, waarom de dodenher denking van 4 mei hoe langer hoe min der bevredigt. Zijn antwoord luidde: om dat de jeugd niet met onze ogen naar het verleden kan zien. De doden van het verzet hebben hun leven niet gegeven om te worden her dacht Prof. Cleveringa heeft bij de laat ste stille tocht langs cel 601, de dodencel in de Scheveningse strafgevangenis, de luitenant ter zee Van Hamel ln herinne ring geroepen. „Ook deze heeft niet aan eigen toekomst gedacht, maar aan ons allen", aldus prof. Den Boer. „Daarom zullen de doden niet schrikken als men hen vergeel. Doch er is iets anders, iets ergere, waarvoor het nageslacht nooit te verontschuldigen zal zijn. Dat is wanneer de idealen, die het verzet hebben opge roepen, zouden worden verzaakt". De hoogleraar zei, dat het vaste patroon voor de herdenking van 26 november nog met is gevonden, evenmin als voor de viering van de 5de mei. De oorzaak zit in het essentiële van de herdenking, die vrij van sentimenten moet zijn. „Het klinkt", aldus prof. Den Boer. „misschien velen als lasterlijk in de oren, maar het dient hier gezegd: het zijn de doden, die onze eensgezinndheid bij de herdenking in de weg Staan". In dit verband trok hij een parallel met de viering van de 3de oktober. De universitaire gemeenschap be kommert zich niet veel om die dag. Zelfs worden de eerstejaars van dit feest uitgesloten en aan de oudere jaars en vele hoogleraren gaat dit herdenken meestal voorbij. Alleen de rector heeft het die dag bijzonder druk. De herinnering aan wat in 1574 gebeurde is voor een groot deel der burgerij verdrongen door andere tra dities. Doch het persoonlijke element dame, die op de tweede woont, kreeg rannacht om beetje frisse tucht en teneinde t verlangen tegemoet te komeu. schoof zij haar raam een beetje open. Nu was het een raam zonder gewichten, maar daarin u>a* bij vroegere pogingen at roor zien door het klaarleggen van een houten kto». die onder het kozijn kon worden geschoven. Op het moment, dat de klos geplaatst zou u'orden, schoot deze weg en rolde naar beneden op de verlaten Bree straat. Toen de dame de wegschie tende klos wilde grijpen, tiet zij het raam los en dit sloot zich vast om haar pols. De dame was alleen thuis en de ■rlatt Zt] 1 niet in staat 2ichzet/ te berr en poogde zich al vertrouwd te maken met een nacht staande aan het raam, toen een student de Breestraat kwam binnen wande len om enige wetenschap in de nachtelijke stilte te laten bezin ken. Deze zozeer benodigde stilte werd echter onverwacht verbro ken door het tikken tegen een venster en naar boven kijkend, ontwaarde hij de beknelde pols tussen raam en kozijn. De student poogde het huis binnen te dringen en toen deze poging was mislukt, rende hij naar een telefooncel en belde de brandweer op, die kort daarna met een ladderwagen naar het raam klom om de dame uit haar klemmende positie te be- Spoetnik. De raket, die de derde Rus sische Spoetnik in de ruimte heeft ge bracht, zal begin december ln de dichtere Luchtlagen van de dampkring komen en verbranden, zo is én Moskou bekendge- B(j een aantsl bij de ruilverkaveling Ade betrokken boeren (het plan werd destijds aangenomen met een meerder- het leed dat is geleden, de moed van 13 stemmen b(J een totaal aan- Realistisch toneel deed nu ook Rijnsburg aan Z"1 ISTERAVOND waren er voor het eerst tekenen te bespeuren, dat het VJ" zogenaamde „realistische toneel" Rijnsburg toch niet geheel en al links laat liggen. Enige Hervormde jongeren althans voerden in het nieuwe Jeugdhuis een toneelstuk op van Pé Mühren, genaamd Mijn huis is mijn cel. Ongetwijfeld hebben de schrijver gedachten aan Motley's Knock on any door (Klop maar op een deur) door het hoofd gespeeld, want de inhoud van het boek mag dan nog gewelddadiger zijn, de strekking daarvan komt in grote trekken overeen met die van het opgevoerde stuk. Die strekking is ten diepste, dat het leven vrijwel uitsluitend wordt bepaald door de om standigheden en dat wij de plicht hebben de paria's uit de achterbuurten uit het slop te helpen. De moraal is, dat ook in de onderwereld eerlijkheid nog steeds het langst duurt. op stuk en spel 1 dat dit stuk ongetwijfeld veel kritiek zal K. en O. draaide „Mandy" en „Emiel" TNE LEIDSE volksuniversiteit K. en O. heeft gistermiddag voor de leer- Ungen van de middelbare scholen twee filmvoorstellingen gegeven, die met elkaar gemeen hadden, dat het kind in het middelpunt stond. Ver der liepen de rolprenten echter nogal wat uiteen. In het Trianontheater draaide Emiel en zijn detectives, een spannende en vrolijke verbeelding van Erich Kiistners bekende boek en in Luxor kreeg men Mandy te zien, een suggestieve inleiding tot de wereld van de doofstommen. Beide verto ningen verheugden zich in een grote belangstelling en zowel voor de be zoekers van de ene bioscoop als van de andere was het een goede middag. deze rolprent een poging heeft gedaan de toeschouwer iets te laten voelen va ijzingwekkende stilte, waarin de leeft. Dat is een situatie, die wij horenden ons niet gemakkelijk kunnen voorstellen. Iets ervan wordt ons gewaar door de be kwame wijze, waarop Mackendrik in zijn film beeld en geluid heeft toegepast. Op vallend is, dat 7.0 in bepaalde scènes de stilte aanmerkelijk meer kan zeggen, dan welke dialogen en geluiden ook. Ongetwijfeld eel san te merken. De schrijver heeft bijvoorbeeld weei het bekende zwart-wit type gecreëerd en bewandelt daarmee ■ditinnele paden. De climax is voorts lang uitgesponnen, waardoor een ieder de ontknoping reeds heeft begrepen voor de spelers daaraan toe zyn. Over het spel zelf kunnen wij kort zijn Misschien met uitzondering %an Henk Binnendijk wist geen der spelers zijn rol werkelijk leven in te blazen. De dra matiek die het stuk pretendeert te be- i, kwam nergens tot uiting en daar door lag over het geheel de matheid der neutraliteit. waardoor het gesprokene •neelmatig aandeed. In zijn vooiwoord zei Henk Binnendijk, ontmoeten, doch hij stelde eerlijke poging is van de Hervormde jongeren de platgetreden paden te ver laten. Voor de hiervoor benodigde moed kunnen wij waardering hebben, terwij) het voorts onze oprechte mening is, dat men er goed aan doet dergelijke expe rimenten te herhalen. Ds. H. van Gosliga merkte ln zijn ope ningswoord cp. dat het doel van de avond was gelden te verzamelen voor het jeugdhuis. Op deze wijze voortgaan de hoopt men nog dit jaar het gebouw schuldvrij te krijgen. Aan het eind van het atuk las Henk Binnendijk de gelijkenis van het ver dwaalde schaap voor. M. J. G. Wanneer de ouders van Mandy ontdek ken. dat hun kind doofstom is, komen zij tot een verschillende pedagogische opv: ting. De vader wil het kind bij zich hou den om het te b« 1 de 7 t dit in de n ego! MPRRRRilMt belang ROTH kind meer gebaat is bij een goede aan passing aan de maatschappij. En zo gaat Mandy naar de doofstommen-school, waar met onuitputtelijk geduld hardnekkige pogingen worden aangewend dit kind en met haar zovele kinderen een wei- De door de film geweven geschiedenis er moest ten slotte een verhaal in zit ten -- moet men maar op de koop toe nemen. Wanneer het er echter om gaat dichter te komen tot het doofstomme kind en meer begrip te krijgen voor het be wonderenswaardige werk in allerlei rich tingen op dit gebied verricht, dan kan men deze rolprent als een treffend staal tje van voorlichtende arbeid beschouwen. Emiel en'zijn detectives hebben wij al eens eerder besproken. Het is een verma kelijke rolprent over een Jongetje, dat voor het ecret op reis gaat cn door een duister Individu wordt bestolen. Als detectives fungeren tientallen vriendjes en vriendinnetjes, die een spannende Jacht op de booswicht instellen, een jacht die wordt bekroond met het beste resul taat, dat men zich kan denken. tal stemgerechtigden van 58T) la het ver moeden geresen, dat van ambtelijke «ti de een sch|Jnoverdracht van gronden ia bevorderd om de stemming te beïnvloe den. Namens teven vertrouwenslieden van de betrokken boeren heeft de prak- tiiiln Th. J. van der Heijden te Lelden zich met een brief over dete kwestie gewend tot de ministers van landbouw, visserij en voedselvoorziening en van justitie. In doze brief wordt gesignaleerd, dat kort voor de stemmingsdag, namelijk op 30 juli 1958 en 1 augustus 1958. 9 grond» overdrachten van kleine percelen land plaats vonden. „Deze transacties hebben geen ander doel gehad dan het fraus legis (met ontduiking van de wet) in allerijl forceren van een op het gevallen ruil- verkevelingsbealult van overwegende be tekenis en invloed geweest zijnde aantal stemgerechtigden. Lering van de 9 no tariële akten, waarin een beding van terugkoop voorkomt, levert onmiddellijk een gewichtig vermoeden op, dat ten deze met recht kan worden gesproken van schijnakten om daarmede een doel te bereiken, dat zonder die schijnhande- lingen niet te bereiken zou zijn geweest. De 7 vertrouwenslieden vragen zich af, ^rie de auctor intellectualis van deze ak ten is geweest. Zonder meer kan ndet worden aangenomen, dat 9 verschillen de grondeigenaren geheel uit eigen be weging plotseling besloten tot vervreem ding van een klein deel van hun agra risch eigendom aan hun kinderen, waar van een aantal zich blijvend ver bui ten Nederland vestigde en welke kinde ren geen van allen entg belang hebben bij he>t ln eigendom verkrijgen van een versnipperd stukje land. In dit verhand heeft de heer Van der Heijden ter kennis van de ministers een verklaring van een boer gebracht, welke het vermoeden kan opleveren dat van ambtelijke zijde deze gewraakte grond-overdrachten zijn be vorderd met het doel de stemming te be ïnvloeden", aldus het schrijven aan de ministers. De brief spreekt de verwach ting uit, dat de ministers niet zullen dul den. dat bij het bevorderen van de tot standkoming van ruilverkavelingen methoden worden toegepast, dia de ruil verkaveling ln «lecht licht plaatsen, de rechtszekerheid in gevaar brengen en het geloof in de democratie schokken. „Het is niet de bedoeling te pogen aan voor standers van de ruilverkaveling elke mogelijkheid te ontnemen de door hen gewenste verkaveling te verkrijgen en daarmede ook de door de centrale cul tuurtechnische commissie te Utrecht ver richte arheid praktisch te vernietigen. Adressant kan rloh voorstellen dat met gebruikmaking van het werk van die commissie een herstemming, welke om ringd is met waarborgen tegen o n regel- matijdieden, tot bevrediging van het thans bij velen ernstig geschonden rechts gevoel ral kunnen lelden", ro -rordt nog opgemerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7