llieuwr geihsdjt GTouranl BERLIJN EEN VRIJE STAD Seen bezwaar tegen V.N-toezicht Rusland stelt het Westen voor: Vrijhan delszone en Adenauer door De Gaulle getorpedeerd Japanse kroonprins mag het meisje van zijn keus huwen Vliegtuig met kernwapen aan boord uitgebrand Zet Rusland kernproeven in het geheim voort? Treinen in Italië rijden (voorlopig) weer fi ONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 87 ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bi) contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negenendertigste jaargang no. 11125 „Stantvastlcfj Is ghtbltuen myn bert ia ttgfyeaspotr Gunstige TRANSACTIE Zie pagina 7 )E SOWJETUNIE heeft de westelijke mogendheden vandaag voorge steld, van Berlijn een vrije stad te maken met een eigen regering. Dit Dorstel is gedaan in nota's die vanmorgen op het ministerie van buiten- indse zaken in Moskou werden overhandigd aan de ambassadeurs van de 'erenigde Staten, Engeland en Frankrijk en aan de Westduitse zaakge- ptigde. In een uitzending voor radio-Moskou werd een opsomming gegeven van e voorstellen, vervat in het 24 pagina's tellende document dat aan de Arae- kaanse ambassadeur is overhandigd. Hierih verklaart de Russische re- ering dat, indien de westelijke Grote Drie akkoord gaan met de opheffing an het bezettingsregime in Berlijn en bereid zijn de stad tot een „vrije ;ad" te verklaren, zij bereid zou zijn om namens de vier mogendheden op treden als officieel contactorgaan met de regering van Oost-Duitsland. Het Wstduitse persbureau D.P.A. meld- i vanmiddag dat in de Russische nota »rder wordt voorgesteld, de komende maanden onderhandelingen met de estelijke mogendheden over de status in Berlijn te voeren. Rusland zou die be. irekingen willen voeren en met het 'esteu èn met Oost-Duitsland. Mocht men it overeenstemming komen over een vrjje atus voor Berljjn, dan zal Rusland geen nwaar maken tegen toezicht van de I erenigde Naties op de stichting daarvan. Eerder op de dag heeft een woordvoer- J er van de Russische ambassade in Ber- |n verklaard dat hert de bedoeling is, j edurende de zes maanden dat over de westie-Berlijn wordt onderhandeld, geen eranderingen in de toestand aan te rengen Nein Herr DuUes Deze nieuwe ontwikkeling heeft in 'est-Duitsland de verontrusting, die gis- Ten was ontstaan na een verklaring van I Amerikaanse minister Dulles, naar de ïhtergrond verdrongen. Dulles heeft i sieren op zijn persconferentie gezegd 1 it de westelijke mogendheden eventueel i sn controle van de Oostduitsers, „als 1 {enten van de Sowjetunie", zullen aan- larden. De westelijke Grote Drie zo Dulles zijn het hier volkomen over In Bonn wenste men geen commentaar deze uitlatingen te geven, voordat de hbassadeur in Washington in het bezit hi zijn van de tekst van Dulles' rede. Men taakte echter wel duidelijk, ongerust te Jn. Over het genoemde westelijke ak- oord is in Bonn niets bekend. Vooral de festduitse pers heeft zich met geen hkele uitzondering fel tegen Dulles' lannen gekant. Onder koppen als „Nein lerr Dulles!" wordt zijn optreden af ge in Bad Kreuznach, waar bondskanselier .denauer had geconfereerd met premier Ie Gaulle, werd gisteravond reeds emens het ministerie van buitenlandse •ken gezegd dat de regering in Bonn Ik westelijk optreden zal verwerpen, dat le Oostduitsters als vertegenwoordigers an de Russen erkent. Ook in geallieerde irineen in West-Berlijn was men zeer •erbaasd over de verklaring van Dulles. Al deze heftige reacties hebben grote in- liuk op de regeringsautoriteiten in Wash- jigton gemaakt en gisteravond nog haast te men zich er op te wijzen, dat minister pulles in zijn onrust veroorzakende klaring het woord „eventueel" had ge buikt. Dit sussende commentaar, van Washington heeft de onrust in Bonn ech- !er niet weggenomen Macmillan Meer geruststellend was het officiële bericht uit Londen dat premier Mac millan kort na het bekendmaken van Moskous plannen met betrekking tot Berlijn premier Chroesjtsjef een kor te en krachtige brief heeft gestuurd. In deze brief heeft Macmillan premi premier Chroesjtsjef laten weten, dat de westelijke mogendheden het geïsoleerde Berlijn zullen blijvi zetten met alle middelen, waa zij beschikken en dat zij nimmi Oostduitse autoriteiten zullen erkennen. Ook het slotcommuniqué, dat na de be Iprekingen van Adenauer en De Gaulle In Bad Kreuznach werd uitgegeven, maak te een goede indruk in Bonn. In dit com- puniqué leggen de twee regeringsleiders ppnieuw de nadruk op h' i de s •rlijn •als de: Internationale overeenkomsten gelegd. „Deze status." aldus het commu niqué. „is gewaarborgd door de regerin gen van Frankrijk, de Verenigde Staten en Engeland, die een bondgenootschap hebben gesloten met de andere N.A.V.O.- landen." j Tijdens zijn persconferentie die zo'n ■norme opschudding in Bonn veroorzaak- e, gaf de Amerikaanse minister van bui- enlandse zaken de volgende verklaring /an het uitblijven van de Russische voor- itellen. Ander argument Foster Dulles geloofde, dat Chroesjtsjef met zijn aanvankelijke verklaring over Berlijn te ver was gegaan. Hij had als argument gebruikt, dat de westelijke landen de overeenkomst van Potsdam hadden geschonden. Mogelijk zoekt men in Moskou nu naar betere argumenten. Ook is het mogelijk, dat men in Moskou heeft ontdekt, dat de opzegging van het verdrag van Potsdam de Poolse aanspra ken op Duits grondgebied krachteloos maken. Wellicht is de Poolse regering in het geweer gekomen tegen de Russische plai Met nadruk Amerika niet r de lucht, c de kanalen i irklaarde Dulles, dat n plan is zijn rechten :r de weg, per spoor en Berliji De Amerikaanse minister vermeed echte eer. direct antwoord te geven op de vraag o' het Westen geweld zal gebruiken als Oost-Duitsland de toegangswegen naar Berlijn blokkeert. EERST BETERE WEG, DAN PAS STRAF „Ik ontsla ze allemaal van rechts vervolging, zolang de weg niet Is verbeterd!" verklaarde de Delftse kantonrechter, mr. J. A. de Jong, gisteren gedecideerd, toen er Iemand terecht stond wegens het veroorzaken van een aanrijding op rijksweg 13, de beruchte weg tus sen Rotterdam en Den Haag. Dit leverde bem een dankbare blik van de verdachte op, die wel iswaar diep van zijn onschuld maar nog niet van het begrip daarvoor overtuigd was. HU haalde opge lucht adem en met hem velen, die halswerk hebben hun wagen op de weg te houden, die vooral voor hen. die hem niet kennen botsingen bUna onvermijdelijk maken. De A'damse rechtbank heeft de 23- jarige mej. W. J. van G. uit Dordrecht, kanitoorbeddend'e te Rotterdam en mede plichtige van twee ambtenaren van de sociale verzekeringsbank, die betalings opdrachten vervalsten en hert meisje het geld lieten innen, vrijgesproken, omdat de door haar gepleegde feiten, die wel strafbaar werden genoemd, haar niet ten laste waren gelegd. De drie westelijke commandanten van Berlijn, v.l.n.r. de Amerikaanse generaal-majoor Barksdale Hamlett, de Franse brigade-generaal Jean Lacomme en de Britse generaal-majoor Francis D. Rome, bespraken ''gisteren in het Amerikaanse hoofdkwartier te Berlijn de politieke situatie. Zwaardere straf voor hoofdagent uit Zandvoort Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend de 53-jarige oud-hoofdagent van de Zandvoortse gemeentepolitie W. K. wegens mishandeling van de 20-jarige Amsterdammer E. Tuinstra een dubbel zo zware straf, twee maanden, opgelegd als waartoe de rechtbank te Haarlem hem in eerste instantie bij verstek had veroor deeld. Op 3 april 1957 was Tuinstra 's avonds met zijn vriend op diens motor uit Am sterdam naar Zandvoort gegaan. Op de boulevard hadden die avond rechercheurs zich verdekt opgesteld omdat een tip was ontvangen, dat twee zware jongens uit Amsterdam een inbraak zouden plegen in een strandtent. Ten onrechte meenden de politiemannen, dat de twee jongelui de inbrekers waren. Zij hielden hen aan. doch weigerden zich te legitimeren en er ontstond een complete vechtpartij, waar bij zelfs twee schoten door de recher cheurs werden gelost. De jongelui, die meenden dat zij overvallen werden, waren in verzet gekomen. Een derde agent had zich ten slotte wel gelegitimeerd. Tuinstra. die in de vechtpartij op de boulevard een klap op zijn hoofd had ge kregen werd met zijn vriend in een po litieauto meegenomen naar het bureau. In de rechercheurskamer had K. voordat hij het licht aanstak. Tuinstrat een klap tegen zijn hoofd en een stomp in de maag gegeven. Democraten winnen op alle fronten In de nieuwe Amerikaanse staat Alaska zijn de verkiezingen later gehouden dan in de overige staten. Gisteren ging men daar naar dc stembus. Het werd een vol ledige overwinning voor de democraten. Zij veroverden namelijk de twee zetels die Alaska heeft in de Senaat, de ene zetel in het Huis van Afgevaardigden en het gouverneurschap van de staat. Eergisteren hadden de democraten al een overweldigende meerderheid behaald in het eerste parlement van Alaska, dat zestig leden telt. (Van onze correspondent in Bonn.) BAD KREUZNACH, donderdagmorgen. DE VRIJHANDELSZONE is verdronken in het water van de Nahe, het riviertje, dat door het Kurort Bad Kreuznach stroomt. In deze plaats hebben Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en premier De Gaulle van Frankrijk van gistermorgen half twaalf tot gisteravond zes uur gesproken over de Westeuropese economische problemen en besloten de vrijhandelszone opzij te schuiven en daarvoor in de plaats een, wat ge noemd wordt, multilaterale associatie aan de zes landen van de E.E.G. voor te stellen. gehamerd op de saamhorigheid van de zes E.E.G.-landen Dit onderwerp zal dan ook uitvoerig ter sprake komen op de bijeenkomst van de raad van ministers van de E.E.G. op 3 december )e twee staatslieden zullen de Europese commissie van de E.E.G. verzoeken onderzoek In te stellen naar het vraag stuk van een definitieve regeling van de betrekkingen tussen de zes landen De Europese Commissie krijgt voor dit onderzoek vijf tot zes maanden de tijd. Geen handelsoorlog Om echter een handelsoorlog met overige landen van de O.E.E.S. te voc komen heeft premier De Gaulle toege stemd in een tariefverlaging procent en een contigentenv* van twintig procent voor alle landen van de O.E.E.S. Op deze wijze hopen Adenauer Gaulle hert gevaar van een economische splitsing van Europa af te wenden. Het is de bedoeling van de twee staatslie den zelfs de schijn van een conflict me Engeland te vermijden en de bespre kingen met diit land weer op gang te krijgen. Het besluit van de Bondskanselier er de premier betekent, dat de compro misvoorstellen van de Beneluxlanden weinig kans maken Adenauer en De Gaulle hebben verder gebouwd, Japan in het huwelijk treden met Mitsjiko Sjoda. de 24-jarige, niet-adellijke dochter van een groot-industrieel in meelsoorten Hel heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voordat prins Akihito toestemming kreeg de 2600-jarige traditie te breken en he burgermeisje te huwen. Keizer Hirohito ging er al gauw me akkoord, maar dat was niet voldoend» Eerst diende de raad van de keizerlijke hofhouding zijn fiat te geve verloving. Welnu, deze raad heeft zich vanmorgen, in navolging van zijn kei geschikt naar de wensen van de krt prins. Op de Amerikaanse luchtmachtbasis Chennault in Louisiana is gisteren een B-47 bommenwerper met een kernwapen aan boord volledig uitgebrand. De bom is niet ontploft en er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand ontstond door het exploderen van een raket, die bij de start wordt gebruikt. Onmiddellijk na de ontploffing werden uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Het vliegveld werd afgezet en al het personeel van de basis geëvacueerd. Alleen de mensen die de brand moesten blussen bleven op de vliegbasis. Volgens een later uitgegeven verklaring van de luchtmacht zijn de maatregelen, die volgens ëe voorschriften genomen moeten worden in geval van dergelijke ongelukken, op de gewone wijze uitgevoerd. Na enkele uren was men het v net het opruimen van het wrak worden begonnen. pREMlER KISJI, door zijn functie i zitter van de raad der keizerlijke hofhouding, toonde zich zelfs enthousiast over dit winstpunt voor de Japanse dt mocratie. „Er ontbreken ons de tvoorde om uiting te geven aan de vreugde ovi de keuze van Mitsjiko Sjoda ee meisje met een edel karakter en grote pe soonlijkheid tot toekomstipe bruid va de Kroonprins" aldus Kisji, sprekend namens de gehele raad Japanse print zijn keui hij i hof I taker En dat is helemaal het geval als het niet-adellijke dame betreft, aangezien het contact met kringen waarin zij verkee hem praktisch ontbreekt. Zo kon het dan ook gebeuren, dat de prins in de vijftl maanden dat hij Mitsjiko Sjoda nu kei haar hart voornamelijk telefonisch heeft PRINS AKIHITO heeft zijn verloofde baan. ergens btf een luxe vakantieplaati in de berpen Bij haar vrienden staat Mitsjiko Sjoda bekend als een eenvoudig en hartelijk meisje Zij is het vorige jaa Heilige Hart in Tokio Van de zomer heeft zij een reis gemaakt naar Amerika en Europa. Onder andere heeft ze ons land bezocht. Men rekent er nu In Japan op, dat het volk enthousiast zal zijn over de verloving De ceremoniën die hierbij horen, hebben in het voorjaar plaats en In hetzelfde jaar zal dan het huwelijk worden voltrokken. DE GAULLE In die tijd zullen volgens Adenauer er De Gaulle de onderhandelingen tus sen de zes E.E.G.-landen en de elf overige O-E.E.S.-landen moeten wo den opgeschort. Gesprek met derden Het doel van de studie van de Europese Commissie moet het vaststellen zijn van een gemeenschappelijke basis de E.E.G. waarvan zou kunnen worden uitgegaan bij onderhandelingen derden. iijn de besprekingen in Bad Kreuznach van groot belang geweest voor de toe komstige economische ontwikkeling ln West-Europa, niet minder belangrijk Geen salarisverhoging voor kleuterleidsters De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen acht het weinig zinvol jm thans het overleg over de salaris- ten van kleuterleidsters te heropenen :n een verbeterde salarisrcgeling voor kleuterleidsters voor te bereiden. HIJ antwoordt dit mevrouw U. Teilegen Veldstra (soc.). lid van de Tweede Ka mor. en voegt er aan toe. dat hij deze opvatting huldigt om geen onvervul bare verwachtingen te wekken. ia, dat het gesprek tussen Da Gaulle en Adenauer in een teer vriendschap pelijke atmosfeer is gehouden. De sa menwerking tussen beide landen, zo zes de Westduitse minister van buitenland se zaken, von Brentano, is weer hechter geworden. Dulles ziet heil in nieuw plan van senator Gore TTNULLES, de Amerikaanse minister U van buitenlandse zaken, heeft gisteren op zijn persconferentie ver klaard, het niet onmogelijk te achten dat de Russen in het geheim hun kernproeven voortzetten. De mi nister noemde het overigens van weinig belang of deze vermoedens bewaarheid zullen worden. De Russen hebben toch het vei van Engeland en Amerika al genegeerd om de proeven met kernwapens gedu rende de besprekingen te Genève op schorten. Moskou heeft immers toege geven, dat op 1 en 3 november kernproe ven zijn gehouden, ondanks hert feit. dat de Geneefse conferentie al was begonnen De bewindsman zei, dat hij niet moe deloos was over het trage verloop van de besprekingen over het staken der proeven. „Het is met de Russen altijd moeilijk onderhandelen." zei hij. Als de conferentie echter inderdaad geheel vast mocht lopen, dan zag hij nog altijd heil in het voorstel van senator Albert Gore, die een nieuw voorstel heeft gedaan voor beperking van de proeven. Zijn plan beoogt een afschaf- Minder dorpen in Oost Flevoland Hoewel het verkavelingsplan vo Oostelijk Flevoland is vastgesteld, is tussen gebleken uit de in de Noord oostpolder opgedane ervaring, dat door de voortgaande mechanisatie in de land bouw het aantal landarbeiders en door de toenemende rationalisatie van verzorgende bedrijven, het aantal daar in een werkkring vindende personen, kleiner zal uitvallen dan was geraamd Hierdoor zullen verschillende van dc tien ontworpen dorpen kleiner worden dan men had gedacht. Daarom wordt thans nagegaan van welke dorpen de uitvoering achterwege zou kunnen blij- zulks met behoud van de opzet het plan. Dit deelt de minister van verkeer en waterstaat mede op vragen Verstekeling morgen op Curagao De Shelltanker Tomocyclus wordt mc gen in de haven van Curagao verwacht met de verstekeling Kumentas uit Indo nesië aan boord. Hij krijgt wel toestem ming om te passagieren, maar geen blijfsvergunning. Men schijnt hem t» schouwen als opstapper, zodat hij wel in het bezit is van een monsterboekje maar niet van een arbeidsovereenkomst. Aan gezien op Curagao alleen een monster boekje en geen verdere papieren worden gevraagd van passagierende schepelin gen, is de kans groot, dat hij aan wal kan gaan, doch niet kan blijven. (Aan vankelijk was gemeld, dat de Tomocyclus niet Curagao zou aandoen). België. Werkgevers en werknemers de Belgische bus- en trammaatscheppijen zijn gisteravond tot overeenstemming ge komen over een eis tot loonsverhoging. De werknemers is een loonsverhoging twee tot vier procent toegezegd. lopen nacht een eind gekomen de spoorwegstaking in Italië en zes uur vanmorgen gingen de P.T.T.-beambten weer aan de slag. Beide stakingen hebben 24 uur ge duurd en zijn een groot succes ge worden. De vakbonden zijn dan ook van mening dat zoiets voor herhaling vatbaar is en hebben gewaarschuwd dat hun leden het werk opnieuw zullen neerleggen wanneer men niet aan de eisen tegemoet komt. 98 procent doel- het belangrijkst- in Noord-Italië, li? /an de 450 treinei die be Volgens Italiaanse spoorwegstaking voo treffend. In Milaan, spoorwegknooppunt v pen gisteren geen 25 die anders dagelijks het station aandoen De treinen die wel liepen, waren voor- tamelijk international trekkelijk weinig pa; in vergelijking met de locaaltreinen. De Orient-express, die van Parijs via Mi laan en Venetië naar de Balkan rijdt, had twaalf uur vertraging omdat vrij wel nergens seinpalen en overwegen werden bediend. De PTT-staking was iets minder doel treffend. omdat de chnsten-democrati sche vakbond Cisl daai mei achter stond De normale postbesiel '»*n hadden ech ter niet plaats en 'a in telegraaf diensten waren' dra -perkt. Vei schillende postkantur. iren echtei Napels. Op verschillende schepen in deze haven is de bemanning in staking ge- Als een echte kenner houdt mi nister Vondeling een Corny- rockshaan in de hand op de lan delijke pluimveetentoonstelling te Barneveld. Nadat hij een ope ningswoord had gesproken, nam de minister overal een kijkje en maakte hij een praatje met de heer Brons, tweede voorzitter van de Pluimveevereniging Barneveld van alle proeven voor een periode drie jaar, die een radio-actieve neer slag kunnen veroorzaken. Het voorstel zou volgens de senator niet gelden voor proeven met vreedzame doeleinden, die onder water, onder de grond of in de kosmische ruimte worden gehouden. Inmiddels heeft Chroesjtsjef voor de zoveelste keer het Brits-Amerikaanse plan om de proeven gedurende een jaar op te schorten, in scherpe bewoordingen verworpen. „De voorbereiding van een reeks proe ven vergt ongeveer een jaar", schreef de Sowjet-premicr in een brief aan een groep Engelse predikanten, die ijveren voor een algeheel verbod voor kernproeven. „Het voorstel van Engeland en Amerika kwam juist, nadat een reeks proeven was afge lopen. Hun aanbod valt dus te vergelijken met de verklaring van iemand die. juist na een uitgebreid middagmaal te hebben genoten, meedeelt dat h\j tot het avond eten in hongerstaking zal gaan." Atomen voor de vrede Zweedse hoogleraar wint prijs van 75.000 dollar De Zweedse professor George C. de Hevesy is de „Atomen voor de Vrede"- prijs ten deel gevallen, voor zijn werk bij de ontwikkeling van radio-actieve op sporingsmethoden in de chemie en de biologie. De hoogleraar zal de prijs een be drag van 75.000 dollar in januari van het volgende jaar persoonlijk in de V.S. in ontvangst gaan nemen. De prijs werd het vorige jaar voor het eerst uitgereikt aan de grote Deense atoomgeleerde Niels Bohr. Professor De Hevesy is uit Hongarije afkomstig en verblijft sinds de oorlog in de Skandinavische landen. Hij werd als winnaar aangewezen uit een groep van 111 geleerden uit 19 landen. De jury nam haar besluit met algemene stemmen. KOUDER WEER De Bilt verwacht tot mor genavond Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar wat motregen, maar ook enkele verspreide op klaringen. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Vrijdag 28 november: zon op 8.20 uur, onder 16.35 uur. Maan op 18.40 uur, on der 9.45 uur. Op 4 december laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur fs! zi; £E .0 ilx B He |i Z Helsinki^ onbew geh bew NNW 2 -u -1 O04 Kopenh zw bew O 4 0 Londen motregen N 2 0 2 Brussel goh bew O 1 3 0 Partja Bordeaux Or.-noble 3£?«n goh bew geh bew zw bew w^ndstH 1 5 5 14 0 Franifort MUncheo Zürlch Gen*ve goh bew motregen O 1 OZO 2 NO 4 NNO 4 2 1 3 03 0 1 Wenen Innsbruck motregen geh bew NNW 1 2 0 1 03 Rome Ajaccio Madrid licht bew geh bew onbew W 2 windsul windstil 13 13 n Mallorca regmtfH NO 3 wzw s 13 12 4 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1