Slechts beperkt terrein hand in eigen Samengaan Ghana en Guinea opent grote mogelijkheden Er nog vele wensen, maar daar is geen geld voor Sassenlieims raad begon met de begroting Echo der Duinen speelde op zesde lustrumfeest Raad van Zoeterwoude was het gauw eens over de begroting 'S NIEUWÏ LEmSCHE COURANT 11 DONDERDAG 27 NOVEMBER 19SB- Strijd om de macht in Afrika (Van een onzer redacteuren.) TP\E OVEREENKOMST tussen de Westafrikaanse staten Ghana (dat in 1956 van Engeland onafhankelijkheid verkreeg) en Guinea (dat zich nog maar enkele maanden geleden losmaakte van Frankrijk) is om ver schillende redenen van groot belang. In de eerste plaats omdat de te vor men Westafrikaanse Unie het begin kan zijn van een soort Verenigde Sta ten van Afrika. Wanneer die Unie werkelijk gaat functioneren en ook an dere staten toetreden, kan zij verder tot gevolg hebben, dat nog meer ge bieden, die thans deel uitmaken van de nieuwe Franse statengemeenschap, in navolging van Guinea de voorkeur aan onafhankelijkheid gaan geven. En last but not least kan het akkoord betekenen, dat nog tijdig een eind wordt gemaakt aan de pogingen van de Verenigde Arabische Republiek van Nasser, via Soedan naar het hart van het Afrikaanse continent door te dringen om het vervolgens voor het grootste deel onder zijn macht te brengen. Kairo wordt gesteund door de Sowjetunie die in het permanent secretariaat van de Aziatisch-Afrikaanse conferentie is vertegenwoordigd. De beweging van Nkroemah heeft de stil zwijgende instemming van het westen Nkroemah heeft in juni een officieel be zoek aan Kairo gebracht en de Egyp tische minister van buitenlandse zaken Mahmoed Fawzi, heeft in de lente van dit jaar de conferentie van Afrikaanse staten te Accra bijgewoond. Maar in Kairo vermeerderen zich de tekenen van verbolgenheid over de pogingen van Nkroemah om zich meester te ma ken van het Afrikaanse volk. De Egvptenaren zijn verstoord, omdat Nkroemah tegen 5 december een pan Afrikaanse conferentie heeft bijeenge roepen, aangezien deze precies za) sa menvallen met de Aziatisch-Afrikaanse economische conferentie te Kairo. Zi' geloven, dat Nkroemah zijn conferentie met opzet op dat tijdstip heeft bijeen geroepen om de vergadering te Kairo in de wfelen te rijden,- Nasser was al niet gesticht over de con ferentie van Afrikaanse landen, die eer der in dit jaar in Ghana is gehouden Het besluit van Guinea werd door schillende factoren beïnvloed. De wijzende houding van generaal Gaulle, nadat het land zich var Franse voogdij had ontdaan, liet het eigenlijk geen andere keus. En het pleit voor de regering van deze jonge staat, dat zij er zich niet toe heeft laten verleiden, de pas verworven on afhankelijkheid terstond in gevaar te brengen door te trachten van twee walletjes te eten en de Verenigde Sta ten en de Sowjetunie tegen elkaar uit te Wellicht hebben de gebeurtenissen ir Soedan de doorslag gegeven, toen bei de landen besloten, tot vorming var een federatie over te gaan, die zij ah kern van een Westafrikaanse Unie be schouwen. Want vooral premier Nkroe mah van Ghana heeft altijd oog gehad voor het grote gevaar, dat het Afri kaanse continent van het noordwesten uit bedreigt. Sedert de stichting van Ghana heeft zich een intense wedijver tussen hem en Nasser ontwikkeld om de leiding in Afrika, eerst onopvallend, maar thans openlijk. Het samengaan van Ghana en Guinea is in de eerste plaats een uitdaging aan het adres van Nasser In een politiek overzicht schrijft Ass. Press het volgende over deze belang wekkende strijd, die zich tot voor kort achter de schermen heeft afgespeeld. Nasser voert zijn campagne door middel van de Aziatisch-Afrikaanse „solidari- teitsconferentie", die haar hoofdzetel te Kairo heeft. Nkroemah doet zijn tegenaanvallen in de vorm van een reeks Afrikaanse confe renties te Accra, de hoofdstad van L1SSE Nieuwe presidente voor Ned. Christen- vrouwenbond -De Nederlandse Christen-vrouwenbond, afdeling Lisse, hoorde gisteravond op de bijeenkomst, die onder leiding van me vrouw S. VermeerNieuwenhuis werd gehouden, dat mevrouw Pettinga bereid is gevonden de leiding van de afdeling op zich te nemen. Tot vice-presidente werd gekozen mevrouw Bos. Heereweg De hoofdschotel van de bijeenkomst gold de lezing en filmvoorstelling van de heer Smit. die de inrichting vooi eoileptische kinderen Meer en Bosch te Heemstede vertegenwoordigt De heer dat nog lang geleden machteloos tegenover deze ziekte stond. Van Amerika is echter redding gekomen en thans is men in staat ongeveer 60 pet van de kinderen die aan déze. ziekte, lijden, te genezen en geschikt te maken voor een volwaar dige plaats in de samenleving. In Neder land is de strijd tegen deze ziekte mo gelijk gewórden door de grote vrijgevig heid van het publiek, dat onder meer via de actiè ..Macht van het kleine" gel den bijeenbracht Naast acht consultatie bureaus heeft men de inrichting „Meer en Bosch", te zamen een organisatie, die drie miljoen per jaar eist een bedrag dat zonder enige overheidssubsidie bij- Arjos over liberalisme De Arjos uit Lisse heeft gisteravond een gedegen debat gevoerd over het liberalisme en de houding van de ARP ten opzichte van deze stroming, vooraf gegaan door een lezing van de heer J Meeuwenhuis. Naast de ideologie van de partij werd tevens de practische po litiek besproken, waarbij aandacht werd geschonken aan de verrassende ontwik keling, hij de laatste verkiezingen. A.R. 'kiervcrenigifig Morgenavond vergadering A.R kies vereniging in de zaal der Gereformeerde kerk. Geslaagde B.B.-oefening Gisteravond is bij de half afgebroken en onbewoonbaar verklaarde huisjes aan de Heul een geslaagde B.B.-oefening ge houden Alle mogelijke rampen waren op reabstische wijze, in beeld gebracht en de blokploegen 1. 3. 5. en 7 kregen een goede indruk, wat er van hen in geval van werkelijk gevaar wordt ge vraagd. Na afloop van de oefening wer- de ultater de WARMOND Jubilarissen gehuldigd De heren C. Bakker en L. de Koekoek, die gisteren resp 40 en 35 jaar bij de baggermaatschappij Van der Gevel en Schoonboom in dienst waren, is een prettige huldiging voor deze trouw te beurt gevallen. Vergezeld van hun echtgenoten wer den zij in de Stad Rome ontvangen, waar de directeur D. van der Gevel loffelijke woorden sprak en een gevulde enveloppe overhandigde. Namens het personeel sprak de heer Van Rijn, die sigaren aanbood. Verscheidene zakenre laties gaven door hun aanwezigheid, door hun woorden en hun geschenken blijken van waardering voor het werk door de beide jubilarissen in de afgelo pen jaren verricht. De dames werden enkele malen in de bloemetjes gezet, een zoon van de heer# Bakker dankte na afloop voor de hartelijke woorden, die men tot de jubilarissen had gericht. Voor de Egyptena dat Nkroemah pri rerende Afrikaanse de pas in het lever Afrikaanse confere en had 't de schijn beweging tegenovei geroepen Aziatisch- De Egyptenaren zijn van plan, Nkroe mah in december op eigen terrein aan te vallen Zij zijn voornemens een sterke delegatie van tien personen naar de conferentie te Accra te sturen en zullen hun best doen. om invloed op die con ferentie uit te oefenen. Tezelfdertijd wil de Aziatisch-Afrikaanse conferentie, waar Nasser de boventoon voert, haar activiteit in Afrika vergro ten. Sinds zij in december van het vo rige jaar in hét leven werd geroepen heeft deze conferentie duidelijk meer belangstelling laten blijken voor Afrika dan voor Azië. Tot dusverre heeft zij haar steun ver leend aan de oprichting te Kairo van vier bureaus van onafhankelijkheids bewegingen in ballingschap en alle vier deze bueraus zijn Afrikaans Zij verte genwoordigen Bewegingen in Oeganda Kenya, de Kameroens en de Somalilan- den. Voorts bevinden zich te Kairo in- dividuële vertegenwoordigers van Ni geria. Tsjaad. Mauretanië, Senegal en de meeste andere koloniale gebieden in Afrika. De conferentie onderhoudt ook nauwe betrekkingen met de voorlopige Alge rijnse regering van Ferhat Abbas. Dit betekent, dat Nasser rechtstreeks de hand heeft in zo goed als elke onaf hankelijkheidsbeweging in Afrika, het continent der koloniën. Terwijl Nasser steun vindt bij de onal liankelijkheidsbewegingen, beeft Nkroe mah een toenemende invloed in de on afhankelijke Afrikaanse staten. Met uit zondering van Egypte hebben zo goed als alle onafhankelijke Afrikaanse sta ten pro-westerse 'regeringen Ethio pië. Libyë, Tunesië, Marokko, Liberia Kwame Nkrumah (rechts), pre mier van Ghana, en Sekoe Toere, zijn collega uit Guinea, tekenen in de residentie van de gouver neur-generaal te Accra de hoofdstad van Ghana hun overeenkomst tot samengaan. en Ghana. Als de kaarten op tafel den gelegd, zullen deze regeringen waarschijnlijk samenwerken met Nkroe mah om aan Nassers invloed het hoofd te bicden. Op papier hebben Nkroemah en Nasser overeenkomstige bedoelingen in Afrika. Beiden onderschrijven de leuze: Afrika voor de Afrikanen en beiden zijn volstrekt tegen het kolo nialisme. Het verschil bestaat hierin, dat Nkroemah bereid is, mee te gaan met een pro-westerse oriëntering, terwijl Nasser staat op positieve neutraliteit als ideaal voor zijn blok, maar in rood vaarwater terecht dreigt te komen. Begroting VALKENBURG sluitend zijn De gemeenteraad van Valkenburg kwam gisteravond in voltallige verga dering bijeen om onder voorzitterschap van burgemeester Van der Have zich in hoofzaak bezig te houden met de begroting voor 1959. Bij de ingekomen Hukken was een brief van B. en W. van Katwijk, het ge\ elen i.ing op de destructie van doodgeboren gestorven of in nood gedode slachtdie ren. Tegen dit ontwerp werden geen be zwaren gemaakt. De Ned. Vereniging voor Bloembollencultuur vroeg enige prijzen ter beschikking te stellen voor een „bekroningsfonds" ter gelegenheid van een tentoonstelling, die van 1625 jan a.s. in Haarlem zal wqrden gehouden Op voorstel van de heer Jae. van der Meij zal 15 worden, gegeven. Het bestuur van de stichting Chr Kleuterschool had een aanvraag om ge meentelijke vergoeding ingediend. B en; W. stelden voor het verzoek jn te wli ligen en het voorschot voor - het jaar 1958 vast te stellen op ƒ780 per lokaal en 10.50 per kleuter. De schóól is I oktober geopend en dus zal de uitkerine' het laatste kwartaal. Nie mand had hiertegen bezwaar. De reke ning over 1957 werd voorlopig vastge steld met de volgende cijfers Gewone dienst: inkomsten 389.902.60; uitgaven f 369.599,38batig slot' ƒ20.303,22. Kapt- taaldienst: inkomsten J.999 798.98uit. gaven f 2 213.294.02; nadelis slot- 213.495,04. Het krediet in rekening-cobrant. dat door de N V. Bank van Ned. Gemeenten beschikbaar wordt gesteld en door onz" gemeente opgenomen kan worden, werd voor 1959 maximaal gesteld op 100.000 Evenals vórige iaren werd het college van B. en W gemachtigd in 1959 zon der nader besluit van de raad vaste geldleningen aan te gaan tot een bedrag van ƒ300.000 en kasgeldleningen tot een maximumbedrag van 100.000 Voor de behandeling van de begro ting had men een enigszins andere werkwijze voorgesteld. Allereerst zouden de beide wethouders een al gemene beschouwing geven. Daarna konden de leden van de raad alge mene indrukken weergeven, waarop men ten slotte hoofdstuk voor hoofd stuk nader zou bezien. Deze wérk- wijze bleek zeer te voldoen. Wethouder Van drn Broek, die in "t bijzonder „financiën" beheert, had in een overzichtelijke tekening alle uitga ven, de nadelige saldi en de kapitaal diensten van de verschillende hoofdstuk ken in cijfers cn grafiekep uitgewerkt In zijn toelichting hierop kwam duidelijk naar voren, welke lasten het zwaarst op onze gemeente drukken. Het zijn de posten algemeen beheer, openbare wer ken en onderwijs. Volgens spr. zijn we met handen en voeten gebonden aan de overheid. Slechts een beperkt terrein hebben we in eigen hand. „Openbare werken" kan uitgebreid en ook ingekrom pen worden, maar dan is het de vraag of men het uiterlijke beeld van de ge mcente wil verzorgen of dat men de dorpelingen „door de bagger" wil laten lopen. Misschien komt er in dit alle* een verbetering als de verhouding tus sen het rijk cn de gemeenten opnieuw op de helling komt door het ontwerp uitgaven" Oud. De post wijst een bedrag van j 7900 kan begrijpen, dat het bijna is, daarmee rond te komen. Geen geld De wethouder van openbai de heer N. Ouwersloot. wildi gen over het „elastische hoofdstuk was hoofdstuk 6 aangeduid. Vcrgel met het vorige j?ar is er op „Openbare Werken" een bezuiniging van ruim 7000 toegepast. Hij heeft nog veel wensen maar daar is geen geld voor In vorige jaren is er behoorlijk gewerkt aan het wegdek; dat moet dit jaar beslist in mindere mate. Alleen het Boonrak, een deel van de Kalwijkerweg én een deei van de Hoofdstraat worden nog nage zien. Als we echter ook nog de riolering noemen, dan is dit wel het „zorgenkind" Door de uitbreiding van de gemeente kan het rioleringsgebouw onmogelijk allgs meer verwerken en zijn opstoppin gen onvermijdelijk. Er is al een plan geweest tot algehele vernieuwing maar nat kost biina een ton. Toch kunnen we ruet alles laten zitten, want dan staan we binnen een jaar voor een catastrofe Een tweede wens is: de stichting van eeü dorpshuis. De plannen bestaan om ih'de leegkomende lokalen van de schno' jets te doen, maar daar zal een behoor lijke bijdrage van de gemeente voor no dig zijn en daarnaast zal er ook een beroep moeten worden gedaan op ver enigingen en particulieren. De heer Anth. v. d. Berg bracht dank aan hel college-van B. en W voor het gevoerde beleid. Ten koste van heel veel inspanning is rie be groting nop sluitend gekregen. Op een tweetal punten wilde -hij nog de aandacht vestigen. De kosten van onderwijs zijn zeer hoog. In de loop der jaren is de trek naar de techni sche scholen, de- huishoudscholen, de ulo-scholen en rie middelbare scholen steeds groter geworden en deze pos ten drukken zwaar. Daarnaast wilde hij wijzen op de zorg voor zenuw- en geesteszieken. Als een paar van deze mensen plotseling een beroep op de gemeentekas doen, dan is de begro ting niet meer sluitend te maken Is het niet mogelijk, dal de/e kosten gedragen worden door provincie of rijk? De heer Th. van der Meij had opge merkt, dat juist die posten in de be groting ontzaglijk hoog zijn. waar we eigenlijk niets over te zeggen hebben, om dat ze van hogerhand worden gedecre teerd. Ook hij zou graag een andere re geling willen zien Naast pessimisme wil de hij echter ook graag een optimistisch geluid laten horen In vergelijking met andere gemeenten mogen we toch dank baar zijn voor' alles, wat er tot stand" is gekomen. Ook de neer Poot was verheugd, dat men tenminste nog een sluitende beg ting kan tonen; hij bracht hel colle van B. en W. dank voor het gevoer beleid. Meij stelde een vraag over het onder houd van de ambtswoning van de bur gemeester. Is die woning zo kostbaar in onderhoud, dat daarvoor opnieuw een bedrag van 425 moest worden geraamd? Weth. Ouwersloot gaf een specificatie, die de heer Van der Meij wel voldeed ilde hij, dat het college van over de noodzakelijke onder- houdsposten meer ruggespraak houdt et de raad De heer Van der Meij zou ook 'hel jrhoud van de tuin op een andere ier uitgevoerd willen zien. Thans ge schiedt dit door de gemeentewerklieden; ilde dit aan particulieren uitbeste den. De heer Van den Berg wees er op, dat de gemeente zich met haar ambtswoning naar buiten presenteert Het moet. eer zijn voor de gehele gemeente, zo n woning er verzorgd uitziet. Ook hij vond een post van ruim 400 per j; aan de hoge kant en ondersteunde het voorstel omtrent het onderhoud van d< De heer Poot meende dat particulier! uitbesteding ook veel praatjes uit de wereld helpen. Ten slotte beloofde wethouder Ouw sloot, dat de raad meer gekend zal w. ■ien in het doen van allerlei uitgav. Wat de tuin bij de ambtswoning aang. vond hij het een schande als men we zou gaan uitbesteden dat men door de eigen dienst kan laten verrichten Na de uitvoerige toelichtingen van dp beide wethouders vroeg de behandeling van de overige hoofdstukken weinig tijd meer. De kapitaaldienst sluit met een nadelig slot van 284.311.73. Op voorstel van de heer werd besloten, de gemeen dering in het vervolg zov ip dinsdag Van alles Bij de behandeling van de h cn is men in hoofdzaak op ilijven hangen. De heer Th VOORHOUT Morgenavond acht uur vergadering vrouwenbond in de Christelijke school; spreker ds. J. W. de Jong over het on derwerp: Jeugdwerk 1958-1959. Dodelijke aanrijding zes weken Zes weken gevangenisstraf legde het Haags gerechtshof op aan de 27-Jarige andbouwer uit Rockanje, die op 27 no vember vorig jaar was doorgereden nadat bromfietser ln aanrijding was ge komen met zijn onverlichte bietenwagen De bromfietser is tengevolge van de aan rijding overleden In eerste instantie had de verdachte drje maanden gevangenls- itraf gekregen en twee jaar ontzegging zan de rijbevoegdheid. Vele vrageni ele verlangens 7"OORDAT dc gemeenteraad van Sassenheim kon overgaan tot de be- handeling van de begroting voor 1959, moest nog een tiental „ge wone" agendapunten de hamer passeren. De raadsleden hebben van deze voorstellen echter geen probleem gemaakt, zodat vrijwel alle punten stil zwijgend werden goedgekeurd. Een uitzondering was het ditmaal, dat één der raadsleden, de heer Van Breda, naar aanleiding van een ingekomen stuk het woord vroeg. De heer Van Breda deed dit als nestor van de raad, want de mededeling dat de burgemeester door de Koningin met ingang van 16 november voor een periode van zes jaar was herbenoemd, was voor hem aanleiding zich namens de raad tot jhr. mr. Sandberg van Boe lens te richten. Hij wenste hem geluk met deze herbenoeming, zijn waar dering uitsprekend voor alles wat de heer Sandberg van Boelens in de afgelopen ambtsperiode voor de gemeente deed. De voorzitter toonde zich gevoelig voor de goede wensen en hoopte, dat hij ook in de komende jaren zijn krachten mag geven in het belang van Sassenheim. Alle voorstellen van het college wer den zonder hoofdelijke stemming onge wijzigd goedgekeurd, waarvan de be langrijkste waren dc aanvaarding van een geldlening van ƒ87.200 voor de bouw van rie Christelijke kleuterschool en dc overdracht van grond aan het bestuur van deze school. Ook werd hel voorstel van de burgemeester aanvaard, de wed den van de beide wethouders te veriv gen van 1700 tot ƒ2040 per jaar. Zo men na nog geen uur te hebben vergaderd al toe aan het laatste agendapunt, de algemene be schouwingen over de begroting 1959. In het algemeen gezien achtte de heer Van Breda deze begroting wel aannemelijk, hoewel hij er toch iets wrangs achter voelde. Hij doelde hierbij op het zijns inziens te strak aanhouden van de financiële teugels in Den Haag. Men krijgt wel eens het gevoel, dat de gemeenteraad de filiaalhouder is van de Hofstad. Met NOORDWIJKS jeugd doet mee TTET CHRISTELIJKE muziekgezelschap De Echo der Duinen herdacht het dertigjarige bestaan met twee uitvoeringen in het Casino te Noordwijk aan Zee. De Echo is in prima conditie en kerngezond, verzeker de voorzitter H. Hoek. Die welstand is, behalve uit de uniformen, de goede instrumenten, de tamboers en majorettes, zeker ook uit het bestaan van een groeiend jeugdkorps af te leiden. Wij hoorden van de talrijke activi teiten in gemeentelijk en kerkelijk verband. Natuurlijk doet de Echo aan alle publieke feestelijkheden mee. Een feit van belang is ook, dat de dirigent, de heer H. van de Veld, door al die jaren heen het korps onder zijn veilige hoede heeft gehad en.dus nu+meejubileert. Hij is bewonderens waardig, zei de voorzitter uit dé grónd van zijn hart. Er zijn ook vier leden van de oprichting af lid, enkele anderen een kwarteeuw. De he aandacht c Th. logelijk De heer Jan van Duyn, lid van de grote Echo, is leermeester en aanvoer der van de jonge garde. Iif zijn toespraak tot deze verdienstelijke jeugddirigent wilde de voorzitter graag bekennen, dal dit werk eigenlijk onbetaalbaar' ls. Te- rocht: wanneer men bedenkt, hoeveeJ tijd, energie en vooral hoeveel geduld er nodig is eer de jongens noten kunnen lezen, de handgrepen en embouchures kennen, kortom e.en gedrukte partij zui ver en goed gefraseerd kunnen blazen, dan stijgt vanzelf het respect voor een dergelijke omvangrijke en veeleisende taak. De omstandigheden in aanmerking ge nomen, deden de knapen, individueel en qua ensemble, het nog heel verdienste lijk ook. Zij bliezen ove-r 't geheel een welluidende gave toon, die na afwijkin gen stneds weer spoedig op de anderen was afgestemd. Het programma was ten dele niet eens zo gemakkelijk uitvoerbaar (Heer, ik hoor parafrase). De marsert liepen, althans formeel, heel vlot en het samenspel was reeds aardig gesloten. Vlot en zuiver Na het optreden van de drumband er de met hun staven kwiek manoeuvreren de majorettes (keurig aangeklede jneis- kes met Napoleon-sjako annex kokette pluim) kreeg de grote Echo de daad. De heer Van de Veld had blljkbaai voor deze feestelijke gelegenheid geen risico's willen nemen. Geen enkel werk ging de krachten van het korps te boven Er werd gemiddeld vlot en zuiver ge blazen, in goede samenwerking Naast dc onvermijdelijke marsen (Per aspei onhoudbare toestand van cn tot Valkenburg uil oenpad. dat loopt var .Bui»cnlust" Van en oog niets te bespeurer ion brief Raan schrij' derde richten aan het gemeentebestuui van Katwijk om te klagen over de om houdbar? stank die wordt verspreid door de plas bii de vroegere zandem zo meende de voorzitter In deze dis cussie werd ook het verkeerspunt bn Haagsche Schouw genoemd Waarom geen „inhaalverbod" over een veel lan- Christen-Vrouwenboiitl over eenzaamheid en uitweg In de zaal bij de Hervormde kerk kwam de afdeling Valkenburg van d' Ned. Christenvrouwenbond bijeen De presidente, mevr. E. C. van Kesteren Kranenburg, hield na de opening een korte meditatie over Johannes 5 1 9 Mevrouw .1 Donner-Honing uit Broek op Langendijk verzorgde een inleiding over „Eenzaamheid". Zij begon met op te merken, dat eenzaamheid iets is. waai we allen min of meer mee hebben te maken. Het woord „eenzaamheid" wordt in vele verbindingen gebruikt. Men kan zich eenzaam gevoelen in de dichtbe volkte stad Ook in onze onbegrepen ge voelens en begeerten zijn we eenzaam Achter een schijnbare vrolijkheid kan veel leed verborgen worden gehouden Wie zal de eenzaamheid kunnen peilen als ze doorstaan moet worden in gevan genissen en concentratiekampen? De jon gen, die elders zijn werkzaamheden gaal verrichten, voelt zich vaak alleen. Wordt men verjaagd men denke aan de ont heemden -dan wordt de gemeenschap, waarin men vertoefde verlaten en stuit men ieder ogenblik weer tegen het ge vreesde alleen-zijn Dertien ]aar geleden werd de vredesovereenkc maar wat is er terechtgekc gekoesterde verlangens? Spreekster stond ook even stil bij het lot van de Ambo nezen en vroeg, of het wel zo unbegrij pelijk is. dat er in deze ménsen wel een< opstandige gedachten boven komen Hel moderne leven is. ondanks veel schittering, vol van eenzaamheid Niet alleen de oudere mensen kennen' dit ge viel als zij velen rondom aller prilste jeugd komt d ning om de hoek kijken. Mev eren vroeg zich af, of de ouder niet dikwijls de schuld va zij bijv hun kinderen willen lepaalde wijs. i t kind i W|jS staat het met hei huwelijks- en gezinv leven, waarin men blijkbaar elkaar niet kan begrijpen7 In de psalmen wordt vaak over een zaamheid gesproken Aan de hand van voorbeelden trachtte spreekster de diep te van de eenzaamheid aan te geven, maar ook werd de uitweg aangewezen Jezus-Christus is de grote Eenzame ge weest en als we mei Hem in gemeen schap komen. niet meer een- Na deze inleid.ut y«*i«l ncvr. A. de Vries-Klomp bij acclamatie gekozen tot vice-presidente van de afdeling en kreeg men mededelingen over het korp> Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening, v van ook in Valkenburg een groep u der Glas (die werkelijk niets met de roemruchte gravin heeft te maken), Franse wals (C. Faust) en, als verreweg beste compositie, een danssuite van tink. Met dit mooie werk leverden de muzikanten hun beste prestaties, een zesde lustrum waarddg! Joh. van Wolfswinkel. RIJNSBURG Landarbeiders Morgenavond acht uur wordt in het Gereformeerd jeugdhuis een vergade ring gehouden van de christelijke land- arbeidersbond. Verblijd n Vanavond half acht wordt in de grote kerk van de Hervormde Gemeente samenkomst gehouden, waarin ds. C. van Harten uit Delft hoopt Ie spreken over: Vebblljd u in de hoop. Woningcommlaale De woningcommissie houdt maandag geen spreekuur. t Advertentie) Denkt u er aan Hedenavond om half acht is ei BUITENGEWONE KERKDIENST In de Grote Kerk, waar als sprekei zal optreden Ds C. A. VAN HARTEN van Delft, met het onderwerp: ..VERBLIJD U IN DE HOOP" de inhoud van de begroting kon de heer Van Breda zich wel verenigen, wat echter niet wegnam, dat er nog wel enkele punten zijn voor het ver langlijstje, waarbij hij speciaal dacht in de rioolzuiveringsinstallatie. Sprekende over de woningbouw toonde hij zich tevreden over het in de laatste jaren verkregen resultaat. Minder prettig vond de prot-chr. woordvoerder het, dat de bouw van woningen nu gaat stagneren en de lijst van woningzoekenden eerder groter wordt dan kleiner. Forensen Een speciaal probleem zag de heer Van Breda in het grote aantal fofrensen. dat thans 25 pet van de bevolking vormt. Hij gaf in overweging, in de toekomst it de loewijzing van woonruimte voor deze groep wat beperkingen in acht to Ook het verkeer werd betrokken ln de beschouwingen van dit raadslid, waarbij hij de aandacht vestigde op een paar vaarlijke punten op de Parklaan en 1 speciaal het kruispunt Parklaan— Kerklaan. Hij suggereerde op dat punt knipperlichten of stoplichten te plaatsen. Sprekende over het begrotingstekort an 112.500 noemde de heer Kortekaas (K.V.P.) dit niet direct verontrustend, laar het kgn worden gedekt uit het eservefonds. Joch wilde hij voor de toekomst een waarschuwend geluid la ten horen, want eens is ook deze reserve uitgeput en zal men uit eigen middelen de begroting sluitend dienen te maken. Teveel ambtenaren aanschaffing van een nieuwe vracht van 15.000 kon nog geen instem ming bij hem vinden. Hij vroeg het col- lege aan te tonen, dat deze auto nodig oor het werk. De bouw van een ive garage zal weer nodig zijn na de aanschaffing van deze auto, zodat de financiële consequenties nog zwaarder gaan wegen. Ernstig bezorgd toonde de heer Kortekaas zich over dc loonpost van ƒ328.000, die 30 pet uitmaakt van de totale begroting. Is het ambtenarenkorps niet boven onze draagkracht uitgegroeid? In ieder geval zal met nieuwe aanstel lingen uiterste voorzichtigheid moeten worden betracht. Ten aanzien van de woningbouw toonde de heer Kortekaas zich verontwaardigd over de laatste maatregel van het ministerie van maat schappelijk werk. Wanneer iedereen, die in Sassenheim werkt als woningzoeken de moet worden geaccepteerd, ontstaat er een onhoudbare toestand. Met klem verzocht hij het college hierover contact op te nemen met het ministerie om een extra bouwcontingent te verkrijgen Tot slot stelde de heer Kortekaas nog de vraag, of er al vorderingen zijn voor de schoolmelkvoorziening. De heer Van Reen (V.V.D.) beperkte zich in zijn opmerkingen tot de woning nood. Hij stelde voor, de remmen op de woningbouw los te gooien en gezamen lijk met de Sassenheimse bouwonderne mingen en particulieren een plan te ont werpen voor de bouw van 4(Kl woningen. Al* Uatste kwam de heer Leerdam (P.v.d.*) aan het woord. Evenal* dc lieer Van Breda wees hij op de gevaar lijke oversteekplaatsen. Hij gaf In over- weging de oprichting van een volkskre dietbank en de plaatsing van een ver plaatsbare sanitaire inrichting op de markt. Ten slotte vroeg de heer Leer dam of de zuivering van het water van het zwembad nog wat kan worden ver beterd. Vanavond om 8 uur zal de gemeente raad de behandeling van de begroting voortzetten, waarbij het college eerst zal antwoorden op de algemene beschou wingen. Geen algemene beschouwingen DE RAAD van Zoeterwoude week gisteravond af van de jaarlijkse gang van zaken bjj een begrotingsbehandeling. Er werden geen algemene beschouwingen ge houden. Natuurlijk waren de diverse begrotingen geen simpele hamerstukken, want bü sommige .tosten maakten raadsleden opmerkingen of stelden vragen aan B en W. Dc begroting van het grondhedrUf 1959 werd goedgekeurd, nadal de heer Van Mil had gewaarschuwd tegen hel bouwrUp maken van grond In de Loethe. Dll kan ge volgen hebben voor de sportterreinen. Dit punt komt nog een* aan de orde. Bij de behandeling van de begroting van het Burgerlijk Armbestuur vroeg de heer Van Mil m een andere naam voor deze instelling, b.v. „dienst van sociale zaken". Zingt Hen Heerc en Sancta Lucia kre gen elk f 545 subsidie voor een uitvuenng De heer Van der Ploeg verzocht voor deze kunstmanifestatie* voorverkoop aan de Hoge Rijndijk cn een speciale busver- binding op die avonden. De voorzitter zegde overleg met de verenigmgsbestu- De speeltuin Zwictcn kreeg f300 Er werd nog wat geschermutseld over een bromfiets-toelage voor een ambtenaar die het door een gewijzigde dienst met een gewone fiets wel afkan Hij krijgt voortaan f52,50 fietsgeld. Over het schilderen en behangen van gemeentewoniogen werd druk gepraat B. en W willen dit voortaarr van Gemeen tewege doen, maar niet ieder raad.iid ging daarmee akkoord. Er moest ove worden gestemd, met het gevolg dat het voorstel van B. en W geen meerderheid De voorzitter deelde nog mee. alvorens He begroting in stemming te brengen, dat op de kapitaaldienst een uitgave staat voor de bouw van een ambtswoning De tegenwoordige ia zo verouderd, dot c<_n nieuwe functionaris een nieuw hui* zal -ekkei begrc erd vastgesteld met een nadelig saldo op de kapilaaldlensl van f 1 199 977 De heer Bakker te Leiden krijgt de vuilnisstortplaats in huur voor honderd gulden. B en W. kregen machtiging een kasgeldlening aan te gaan tot f 1,1 min waarbij het rekenlng-coiirant-kre- diet op f 100.000 werd gebracht. De fok- en controlevcreniging Zoeter- wouds Glorie ontvangt t.z.t. een wissel beker Voor de onderzoekingen voor krot- opruiming voteerde de raad f700 De woningbouwvereniging kreeg een bijdra ge voor de bouw van zestien hulzen aan de Willibrordusstraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 11