tmm Gelukkig wonen in nieuwe stadsdelendat kan ETHERGOLVEN Maar eisen stedebouwkundigen kennen geen grenzen meer VenkcJe Eurovisie wijst landen van oostelijk blok niet af Panther auto-cycleeen opvouwbare fiets Meer zondagsrust nodig in de binnenscheepvaart 7 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 Voor alles: men moet er zich thuisvoelen TTET WAS IN HET JAAR 1950 dat in Amsterdam een internationaal AA stedebouwkundig congres werd gehouden en het hoofd van de dienst voor stadsontwikkeling van Buenos Aires, Carlos della Paolera, met het 1 denkbeeld ter tafel kwam, de stedebouwkunde meer onder de aandacht van het publiek te brengen door het instellen van een werreldstedebouwdag. Dat denkbeeld sloeg nogal in, met het gevolg, dat sindsdien in een steeds i groter wordend aantal landen jaarlijks zo in het begin van november op samenkomsten, in publikaties, et cetera bij de voor de mensheid zo ge- weldige betekenis van een goede stedebouw wordt stilgestaan. Of zou men er nog aan durven twijfe len hoe belangrijk het is, dat terdege wordt overwogen op welke manier men de honderdduizenden woningen, die in de naaste toekomst alleen al in Nederland nodig zuilen zijn, groeperen moet om miljoenen mensen een redelijk onderdak te verschaffen? Een onderdak dat niet slechts redelijk mag heten, omdat het voldoende ruimte biedt, maar ook, omdat het een zodanige plaats krijgt dat aan diverse sociale, culturele, godsdienstige en andere behoeften van zijn bewoners kan worden voldaan. Waarbij dan nog de grote moeilijkheid komt, dat met de grond gewoekerd dient te worden. Slechts enkele cijfers: Op 1 januari '46 hadden we een vooraad van 2,1 miljoen woningen; op 1 september jl. waren het er ruim 2,7 miljoen. Er kwamen er in die dertien jaar dus zo ongeveer 600.000 bij. .Eigenlijk waren het er meer, omdat er na de oorlog rond 650.000 werden bij gebouwd. Doch een 50.000 oude woningen kregen een andere bestemming, of wer den gesloopt. En vóór 1960 zouden er nóg s 150.000 moeten worden omverge- ild. Maar begin 1958 was er nog altijd tekort van 150.000. Zodoende is de werkelijke behoefte op het ogenblik ruw weg 300.000. Eenvoudige berekeningen hebben evenwel uitgewezen, dat in de ko mende twintig jaar niet minder dan P&C surprises maken 5 de strooiavond verrassend leuk! Extra attractie van Pa C vele geestige fopcadeautjes om U op een idee te brengen verfblik|es Prisma^ I QC I Pocketbooks C Tenslotte is er de practische, altijd welkome PtC-cadeau- bon, waarde naar keuze. PeekuCloppenburg anderhalf miljoen nieuwe woningen zullen moeten verrazen, om ana 5 6 miljoen Nederlanders huisvesting te bieden (opheffing samenwoningen, sloping en bevolkingsaanwas). Dat zulk een geweldig aantal nog b|jna driemaal zoveel nieuwe woonwijken zal scheppen als er na de oorlog ont stonden, is duidelijk. De grote vraag zal echter zijn, wat onze stcdebouwers ervan terecht zullen brengen. O, ja, we weten wel, dat buitenlanders soms de ogen uitkijken, naar hetgeen zij tot dusver tot stand hebben gebracht. Maar aan de andere kant is het toch ook zo, dat er kapitale fouten zijn gemaakt, die zo weinig mogelijk moeten worden herhaald of met nieuwe vermeerderd. Zo'n nieuwe woonwijk moet om te be ginnen huisvesting verschaffen aan di verse categorieën bewoners. Er moeten winkels in komen voor dagelijkse en periodieke inkopen. Er dient plaats te zijn voor bedrijven, die zich bezighouden met het repareren van huizen, huisraad e.d Men behoort allerlei verkeersvoor- zieningen te treffen, zoals parkeergele- genheden, garages, etc. voor particulier en openbaar vervoer. Er moet ruimte zijn voor allerlei instellingen van be stuur en beheer, zoals wijkraden, woning- beheer, politie. Idem voor openbare dien sten en bedrijven als de P.T.T, en de reiniging. Voorts moeten er artsen kun nen werken en zijn consultatiebureaus voor allerlei slag vereist Kerken en aan verwante verenigingslokalen zijn nodig alsook verschillende scholen, club- en vergaderruimten, tentoonstellingslokali- teiten, zomede sportvelden, speelgelegen- heden en liefst véél zgn. „wandelgroen", men zich op een prettige en ge zonde manier aan het drukke stadsgewoel kan onttrekken. En zo zijn er nog wel dingen, die de aandacht vragen. Doch deze korte opsomming bewijst al wel voldoende, hoeveel hoger de eisen zijn, dan die welke het eenvoudige stra tenplan van omstreeks 1900 stelde. Deze zeer hoge eisen worden niet alleen ge steld aan de ontwerper, die dit alles bin nen de nauwe grenzen van het econo misch mogelijk geachte creatief tot een harmonische conceptie moet verwerken, doch even goed aan de vele diensten, instanties, particulieren en organisaties, zo'n ontwerp in een werkelijkheid moeten omzetten. Wie is verantwoordelijk In dit verband dringt zich de vraag op, ie er voor de bouw van die nieuwe wijken verantwoordelijk moeten worden gesteld. De Woningwet, die dateert uit 1901, legt deze verantwoordelijkheid uit drukkelijk in handen van de gemeenten. Zij toch behoren een uitbreidingsplan op te maken of te laten opmaken; zij be horen een bouwverordening vast te stel len; en. voor zover 't het bouwen van „overheidswoningen" betreft, kunnen ze onder bepaalde voorwaarden financiële tegemoetkomingen krijgen om de wonin gen te bekostigen. De gang van zaken nu is in grote lijnen de volgende: Eerst wordt het uitbrei dingsplan opgemaakt door een particulier stedebouwkundige. Hebben we te doen met een grotere gemeente, dan geschiedt dit werk door een eigen dienst van stads ontwikkeling. En ook komt het wel voor, dat de Provinciale planologische dienst ervoor zorgt, indien een gemeente bij voorbeeld onbekwaam of nalatig is in *deze kwestie. Is het plan er eenmaal, dan wordt het door de gemeenteraad vast gesteld en moet het de goedkeuring ver werven van Gedeputeerde Staten, Gede puteerde Staten doen dit niet op losse gronden, maar laten zich voorlichten door de Provinciale Planologische dienst en door de inspecteur voor de volkshuis vesting in de provincie. Als dat allemaal achter de rug is, vindt de uitvoering van het plan plaats door particulieren, door woningbouwverenigingen en door de ge meente zelf, tegenwoordig doorgaans haast altijd met subsidies van het rijk Dat de rijksoverheid dus óók haar eisen stelt aan de kwaliteit en de hoedanigheid van hetgeen er gebouwd wordt, ligt wel voor de hand. Intussen b/ij/t het zwaartepunt der ver antwoordelijkheid berusten bij de ge meenten, zeker voor wat de stedebouw kundige aspecten betreft, waarop de pro vinciale overheid slechts achteraf en de rijksoverheid alleen in uitzonderingsge vallen, nl. bij beroep op de Kroon in vloed heeft. Gelijk al opgemerkt, moet een uit breidingsplan worden beschouwd als een rechtstreeks uitvloeisel der woningwet van 1901. Volgens deze wet zijn gemeen ten met meer dan 10.000 inwoners, als mede die, waarvan de bevolking in vijf jaar met meer dan een vijfde toenam, verplicht zo'n plan vast te stellen. Aan vankelijk hehelsde het niet meer dan een stratenplan en rooilijnen. Doch daar dit in de praktijk onvoldoende bleek, volgde in 1921 een wetswijziging, waar door het tevens mogelijk werd de be stemming van de in het plan begrepen gronden vast te leggen, terwijl bovendien werd bepaald, dat geen bouwvergunning in strijd met het plan mocht worden afgegeven. Tien jaar later volgde er een nadere definiëring, waardoor naast een „plan in hoofdzaak" nu ook een „plan in onderdelenkon worden gemaakt, ver gezeld van bebouwingsvoorschriften, die de gegeven bestemmingen nader om schrijven. Samenwerking ontbrak Maar toch regelde een uitbreidingsplan nog slechts een plan van één gemeente afzonderlijk en werd het niet van toe passing geacht op landelijk gebied, zodat lintbebouwing nog niet afdoende be streden kon worden, terwijl het op elkaar afstemmen van plannen van aangren zende gemeenten was overgelaten aan het initiatief der gemeentebesturen. Daarom werden in 1941 nieuwe regelingen van kracht, waardoor ontwerpers van ge meentelijke plannen rekening moesten gaan houden met door de toen opgerichte Provinciale planologische diensten ont worpen streekplannen. Ten slotte werden de ontwerpers der streekplannen genood zaakt, zich te voegen naar het nationale plan, waarvoor in 1941 eveneens een (rijks) dienst in het leven geroepen werd. In 1947 werd deze materie ter hand genomen door de commissie-Van den Berg, die in haar rapport van 1950 o.m. pleitte voor afzonderlijke regelingen voor de volkshuisvesting en voor de ruimte lijke ordening. Deze suggestie is over genomen in twee thans aanhangige wets ontwerpen, die bovendien meer mogelijk- CREAM CRACKERS HOEPLA... Hoela-hoep in het goede leven waar een verkwikkende dwaasheid de zorgen soms doet ophoepelen. Vooral als je er een Lexington bij opsteekt from America's Best Tobaccos. heden scheppen om ten behoeve van sanering en stadsverbetering in te kun- :n grijpen in bestaande stadsdelen. Intussen is men al een heel eind op weg, om bij het stichten van nieuwe woonwijken zo goed mogelijke levens milieus te scheppen. En daar draait per van rekening alles om. Want nieuwe huizen bouwen voor nieuwe mensen is prachtig ding, als die mensen zich er ook werkelijk gelukkig in voelen. Als ze gaan hangen aan hun woning en aan straat en aan hun buurtje en aan hun wijk. En als ze ook hun kinderen er al datgene kunnen bieden, wat des kinds is. Toch denke men niet d. ieuwe wijk gereed is, en alszodanig voortreffelijk geslaagd mag heten, men te allen tijde mag concluderen, dat het beoogde doel werd bereikt Verre van dat! Als de ldohte toets ontbreekt deugt het nóg niet Wanneer een jongen een meisje leert kennen zo ongeveer drukte de directeur-generaal van volkshuisvesting bouwnijverheid, Ir. H. M. Buskens, zich tijdens een persexcursie langs diverse gemeenten tegen ons uit en dat meisje n nog zulke goede familie en nog zo flink, maar ze mist allerlei bijkomstighe den als een kuiltje in de kin bijv., dan kan het gebeuren, dat er toch wat ont breekt voor een duurzaam huwelijk. Zo zijn ook voor een nieuwe woonwijk aller lei bijkomstigheden beslissend. Het kan afhangen van een muziek tent, een verloren hoekje waar de jeugd haar hart kan ophalen, een cafeetje en wat al niet meer, dat met de huizen, met de srtaten, met de plantsoentjes, met de pleinen en met de winkels etc. een harmonisch geheel moeten vormen. Dan pas ontstaat er gemeenschapsleven, waar ieder mens wel b|j vaart en in tieren kan. Is die gemeenschap echter armetierig, dan zal ook de nieuwe wijk een armetierig aanzien krijgen, en dient geconstateerd dat „men" de bus heeft gemist. In een volgend artikel hopen wij u iets te vertellen over onze indrukken, die we opdeden in vier gemeenten, waarvan be paalde nieuwe wijken als zeer geslaagd worden beschouwd: Uithoorn. Amersfoort, Nijmegen en het Rotterdamse Pendrecht. Met vooral het feit voor ogen, dat iedere woning een compromis blijft vai lijkheden en mogelijkheden. Zo ■an gemeenten nu eenmaal rekening I worden gehouden met de eisen industrie en/of de agrariërs, met dities van de Ifevolking, met hetgeen die bevolking voor haar woongenot betalen kan en nog zoveel méér. Heel belangrijk bijv. ook dat de gemeentelijke ontwer pers aan de architecten voldoende vrij heid geven om hun ideeën uit te voeren TVE westelijke landen zullen er niet op tegen hebben, wanneer landen van A-' het oostelijke blok willen deelnemen aan de Eurovisie. Dit is besloten in de vergadering, welke de Europese Radio Unie (EBU) in München heeft gehouden. Zoals we u al vertelden hebben op het ogenblik Tsjechoslowakije en Hongarije verzoeken ingediend om in Eurovisieverband te worden opge nomen en het is waarschijnlijk, dat ook andere Oost-Europese staten zul len volgen. Sir Ian Jacob, president van de Engelse BBC, die de Europese Radio Unie presi deert en ter vergadering aJs voorzitter werd herkozen, heeft in een persconfe rentie een en ander meegedeeld over het geen in deze was besproken. In de nabije toekomst al kunnen uit wisselingen van programma's met ooste lijke landen worden verwezenlijkt, maar er moet een lastige juridisch kwestie wor den opgelost: de manier waarop de rech ten van uitzending (financieel) in het oosten worden behandeld, verschilt nogal met die in het westen en dus zal men eerst tot bevredigende overeenstemming moeten komen aleer de technische moge lijkheden nader worden bestudeerd. De Oosteuropese uitzendingen zullen niet alleen op telerecording naar het wes ten kunnen komen, maar ook via relais- zenders tussen Tsjechoslowakije en Oos tenrijk. Zoals u weet, is er in deze tussen de televisie-organisaties van beide landen al bespreking gaanden. Intussen heeft ook Oost-Europa een soort Radio Unie, welke de landen onder ling verbindt en overleg mogelijk maakt. Deze is in Praag gevestigd en vormt de spreekbuis voor de oostelijke landen. Dus heeft de westelijke unie zich in een ant woord tot dit orgaan gewend. De boodschap luidde, dat de EBU bereid is tot het voeren van besprekin gen over uitwisseling, maar dan op niet-regerings-peil. Men wil de kwestie dus binnen de particuliere organisatie houden, hetgeen ook juist is, omdat de westelijke landen, zij het met meer of minder overheidsbemoeiingen, het ra dio- en televisiebeleid toch in de parti culiere sector houden. Het zal nu moeten blijken, of de oos telijke unie op dezelfde basis kan han delen en geen regeringsvertegenwoordi gers naar de besprekingen stuurt. Ongetwijfeld zal de Eurovisie een ander (Van onze verkéersredacteur) fkNDER de naam Panther auto-cycle zal binnenkort in Nederland een opvouwbare fiets m de handel worden ge bracht. Duitsland kent dit snufje al; Engeland even oosterburen. die deze nieuw ste velocipède hebben ge creëerd en er, overal op de wereld, een groot afzetgebied De Panther auto-cycle de naam zegt het eigenlijk al is in de eerste plaats bestemd voor automobilisten, die met parkeerproblemen in grote stadscentra kampen. De ruim zestien kilo wegende tweewieler, die in een draag tas of -etui is gepakt, kan na melijk binnen één minuut in elkaar worden gezet, waarni verplaatsing van de bestuur der naar zijn m de binnenstad gelegen doel kan plaats vin- Dit is de Panther auto-cycle na montage. Binnen één mi nuut kan dit nieuwste, Duit se produkt in elkaar gevou- in spe- straten te voet moet gaan, waarbij nog komt. dat hij een behoorlijk grote bagage ruimte dient te hebben om de auto-cycle buiten het gezicht te kunnen houden (lengte, breedte en hoogte van de volle tas zijn respectievelijk 88. 55 er lange, inschuifbare zadel- e stuurhuis, welke met vlei gelmoeren onwrikbaar vasi word*, „dr.a.d Door haa, kleine wielen maakt h" de 'rders veel De vraag is natuurlijk, of het gebrek aan parkeerruim te in Nederland op het ogen blik al zo nijpend is, dat de automobilist zich gedrongen •elt opr. inbare fiets aan te schaffen. Ook al 2ijn de montage- en demontage handelingen nog zo gering, het blijft altijd een hele be doening van het gaspedaal op het fietspedaal over te schakelen en tientallen be stuurders zullen nog liever gaan lopen Een feit ts ten slotte, dat de automobilist al ntrum. Amster dam dan of tw uilen echte i aan een gemakkelijk i nemen, opvouwbare fiets heb ben. En ook ter oplossing van het probleem van het „uit groeien" uit de kinderfiets zien we voor de auto-cycle een grote toekomst. Het Panther-produkt heeft namelijk het grote voordeel, dat het zowel een dames- als een herenmodel is en dat het met enkele, gemakkelijk uit te voeren draaibewegingen net zo klein en groot te ma ken is als op een gegeven ogenblik gewenst is. Kinde ren zowel als volwassenen kunnen er gebruik van maken zonder dat een van beide categorieën zich er ongeluk kig op voelt De geheimen van deze „fiets voor iedereen" zijn de uto-cycle weliswaar de indruk een uit haar vorm ge trokken kinderfiets te zijn. doch het oerdegelijke frame van naadloos getrokken sta len buis en de perfecte uit- balancering der verschillende onderdelen zorgen voor een ook voor polwassenen behaag lijke „zit". Het grote ketting tandwiel garandeert daar naast een goede „trap", wat o.m. uitkomt in de afstand, welke na één keer rond wordt afgelegd. Voor de auto-cycle bedraagt deze 5.19 meter; fiets 4.80 meter. De nieuwste velocipède wordt volledig uitgerust in de handel gebracht. Dit betekent, dat zij zowel een terugtrap rem als een handrem bezit reflectorpedalen, een aange bouwde dynamohouder een zijstandaard, een voor- en een achterlicht zomede ee». ingenieus verborgen hand pomp De aluminium spatbor wijl het etui of de loppetas respectievelijk f 32,50 of f48,50 kost. ciale tas of etui in een ander voertuig te worden meege nomen. Ook iets voor mensen, die thuis niet voldoende berg plaats voor een fiets hebben? De velocipède, die slechts 16,5 kilo weegt, kan zo mee naar boven gedragen worden cn desnoods als een betrekke lijk klein pak in een slaapka- merkast worden gezet. gezicht krijgen, wanneer ook het o lijk deel van Europa onder haar re teert, maar dat gezicht zal er niet minder interessant om worden. In de vergadering werd ook gesproken over andere mogelijkheden om het aa tal Eurovisie-uitzendingen te vergroten, Pier Tania naar de V AR A-televisie Pier Tania, op het ogenblik redacteur commentator bij de NTS, gaat overstap pen naar de VARA-televisie. Hij wordt daar met ingang van 1 januari a.s. regis seur, voornamelijk voor documentaires en reportages. Het houten paard gramma te verzorgen. Zij komt dan met de beroemde rolprent „Het houten paard", die een ware geschiedenia uit de oorlogs tijd in beeld brengt. Engelse krijgsgevangenen die onderge bracht waren in het Duitse gevangenkamp „Stalag Luft III" zagen kans, een vernuf tig verzonnen ondergrondse tunnel graven. Een houten springpaard speelde daarbij een belangrijke rol. Hoe dat alle maal zat, kunt u dus op het beeldscherm Klankbeeld over dr. ir. F. Q. den Hollander In de NCRV-klankbeeldenserie „Dit kleine grote land" laat Jan de Visser op woensdag 3 december a.s. gedurende 25 minuten het licht schijnen op dr. ir. F. Q. den Hollander, die op 1 januari a.s. zijn functie van president van de Ned. Spoor wegen overdraagt aan ir. J. Lohmann. Het programma omvat een interview, flitsen uit het bedrijf van de N.S., herin neringen aan belangrijke gebeurtenissen en een bezoek aan Goes, de geboorteplaats van de heer Den Hollander. Groothandel protesteert tegen verlenging hoge vennootschapsbelasting Het Verbond van de Nederlandse groot handel heeft zich tot de Kamers gewend om zich uit te spreken tegen het verlen gen van de verhoging van de vennoot schapsbelasting. Na te hebben herinnerd aan de bezwa ren, die het indertijd aan de Kamers ken baar maakte tegen het voorstel de ven nootschapsbelasting met twee punten meer te verhogen dan ln het S.E.R.-com- promis inzake de beperking der bestedin gen was voorzien en aan het feit. dat de door het verbond gedane suggestie der verdere temporisering van de vervroegde afschrijving niet word aanvaard, spreekt het verbond de veronderstelling uit, dat voor de Kamers alleen de tijdelijkheid van de maatregel beslissend is geweest, om uiteindelijk ln de verhoging toe te stemmen. Het is de handel onbegrijpelijk dat de regering het indertijd toch uit drukkelijk in de regeling opgenomen element der tijdelijkheid zo weinig serieus neemt, dat zij niet schroomt zonder argu menten de verlenging voor een langere periode dan strikt noodzakelijk voor te stellen, aldus het adres.. Het Omroeporkest voert tussen 8 en 8.45 uur onder leiding van dr. Frieder Weissmann een Wagnerprogramma uit. Solist is de bas Guus Hoekman. Om 9.15 zet Wim ter Burg zijn cursus muziekbe- luisteren voort en om 10.15 uur zingt het Ned. Kamerkoor, geleid door Felix de Nobel. Om 8.15 uur begint de VARA met 'n programma van romantische populaire muziek. Daarna het nieuwe forum: De man in het gareel (8.55 uur) en om 9.25 uur het hoorspel „De onbekende en zijn koning", een sprookje door Rink Groen veld. vanavond 0 Direct na het NTS-weekjournaal be gint de NCRV met de opvoering van het televisiespel „Oud porselein", in de be werking van Gerard Rekers. Om 9.50 uur spreekt ds. De Vries in de dagsluiting. Tips uit het buitenland 0 Ook Brussel Vlaams heeft hoorspel» avond: om 8 uur begint het spel „Goud" door Victor Wyndheim (324 m). Werken van Kabalevsky, Fauré en Walton kunt u horen ln een concert, dat het BBC-Symfonie-orkest o.l.v. Sir John Barbirolli tussen 9 en 10 uur geeft via de Engelse zender 434 m. De violist Frances- catti is solist. Programma voor morgen DONDERDAG 27 NOVEMBER 195S Gram 12.00 Middagklok-noodklok 12 OS Gram 12 25 Wij van hot land 1235 Land- ibouwmcded 12 38 Gram 12.50 Act 13.15 Zonnewijzer 13 20 Lichte Beursbcr 17 45 Amui 18.15 Stemmen van Overzee 18 30 Kamer- 50 Sociaal perspectief, caus 19.00 -ber 19.10 Op de man af 19.1! Nws - Klavecimbel recital 19.30 Radtokrant CHU, pol caus 20.00 Gcvar progr 22 00 Tijd- achriftenkron 22.10 Orgelconc 22 40 Gram 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23.15 Sportuitsl 23.2024 O" Dagopening. AVRO: 8 00 Nws 8.15 Gr* 9 00 Gym v d hulsvrouw 9.10 De groente man 9 15 Gram 9 40 Morgenwijding 10 00 Gram 10 50 V d kleuters 11 00 Tussen de wal en het schip, caus 11 15 Radtophilharm ork 12.00 Lichte muz 12 30 Land- en tuin- bouwmeded 12.33 Lichte muz 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus 13 00 Nws 13 15 Meded en gram 13 25 Mil ork 13.55 Beursbcr 14 00 Pianorecital 14 35 Zijn zeven vrouwen, hoorspel 15.15 V d vrouw 16.00 Van vier tot vijf 17.00 V d Jeugd 17.45 Lichte muz 18.00 Nws 18.15 Lichte muz 18.45 Sport- praatje 18.55 Gesproken brief udt Londen 19 00 V d kleuters 19 05 Gevar progr 20 00 Nws 20 05 Jephtg, oratorium! deel 2) 21 50 Tcrtalla bij Anita en Juanlta, caus 22 10 22 35 Act 22 50 Sportact 23 00 New York 23.2 Nw* 2315 Beursbcr 24 00 Discotarla Tclevlslepregr. NTS: 20 00 Journ en weer- overz. AVRO 20 30 Sportpanorama 20 50 Lichte muz 21 05-22 05 Alles gaat naar o C Een internationale commissie, be noemd door de organen die zich namens de protestantse kerken van België, Duits land, Frankrijk. Zwitserland en Neder land bezighouden met de zorg voor de binnenvaartschippers en hun gezinnen, heeft een memorandum over de zondags rust in de binnenscheepvaart opgesteld. De commissie stelt, dat do-' de toene mende Industrialisatie, de schippers ge noodzaakt zijn zulke lange vamrt(jden te maken. d»t van een werkelijke rust wei nig sprake meer ia. De commissie stelt daarom onder ac«er voor, de zondagsrust op de waterwegen en aan de wal door te voeren, ook voor sleepdiensten en laad- en loswerk ln de havens. Alleen ln dringende gevallen dient hderop een uitzondering gemaakt te worden, Het openen van «luizen en brug gen op zon- en feestdagen d!em beperkt te worden tot een aantal uren per dag. behoudens dringende gevallen en, mis schien. de watersport. Het rapport van de commissie is voorgelegd aan de over heid ln de betrokken landen en alia verder hiervoor in aanmerking k'metv-

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7