„Goedkope vlag" moet wel verdwijnen, maar hoe? Meer-melk-actie met kinderprijzen Kort geding van stuwadoors met twee vakbonden P.v.d.A. blokkeert gesprek over huurverhoging Chefarine 4 Geen maatregelen tegen de kolencrisis Vreemde Mary Tien maanden geëist tegen frauderende ambtenaar 1>£ in de pijp! 5 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 Conflict ondanks eensgezindheid (Van een onzer redacteuren.) HIJNSEL van de „goedkope vl worden gemaakt. Daarover waren de twee partijen, die gisteren voor de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. G. J. L. Reuder, de degens kruisten, het eens. Toch gaapte tussen beide een diepe kloof waar het erom ging op welke wijze dit einde zou moeten worden verkregen. Dit verschil van mening was in feite de oorzaak van hun verschijning voor de rechter. Tegenover elkaar stonden de Schecp-i vaart Vereeniging Zuid, vertegenwoor digd door mr. W. Schadee en twee vak bonden (de socialistische Nederlandse Bond van vcrvoerspersoneel en de Rooms-Katholieke transportarbeiders- bond St. Bonifacius), vertegenwoordigd door mr. G. J. Scholten. Behandeld werd het kort geding, dat de SVZ tegen de vakorganisaties had aanhangig gemaakt omdat zij de voorgenomen boycot van „goedkope vlag"-schcpen in de Rotter damse haven hebben aanbevolen. De boycot-actie, betoogde mr. Schadee. wordt verklaard als te zijn gericht tegen de reders van Pan-hon-lib-co-schepen, die niet alleen in een economisch gunstiger positie staan dan de traditionele scheeps eigenaars, maar daarnaast voor een be langrijk deel weigeren overeenkomsten te sluiten op het terrein van de sociale voorzieningen en de arbeidsvoorwaarden aan boord van hun vloot. Daaruit inag men dus afleiden, dat het probleem van de „goedkope vlag" een probleem is van regeringen, reders en opvarenden. Door de Internationale transportarbei dersfederatie werd besloten van 1 tot en met 4 december die „goedkope vlag"- schepen te boycotten, waarvan de reders zich niet bereid hebben verklaard een overeenkomst met de ITF te sluiten en voor ieder lid van hun bemanning maan delijks twee pond te storten in de ITF- kas. Het argument van die reders was: „Wij betalen zulke hoge gages, dat de opvarenden zelf wel hun sociale voorzieningen kunnen betalen en in een 'van ontslag wel zoveel hebben verdiend, dat zij het nog rustig een tijd kunnen uit- Hoe men ook over de actie denkt, volgde mr. Sohadee, men ontkomt be paald niet aan de indruk, dat de ITF het afsluiten van contracten met de „goedkope vlag"-reders opzettelijk ge bruikt om haar invloed uit te breiden Dit streven naar een machtspositie word» te meer duidelijk als men bedenkt, dat op vele „goedkope vlag'-schepen aan zienlijk betere voorwaarden gelden dan op zeer veel schepen van de traditioneel maritieme naties. ;r geen sprake van een wanprestatie zelfs als men van een wanprestatie willen spreken, mag men de opwek king van de vakorganisaties niet on rechtmatig noemen. Er zijn namelijk grenzen aan de nor male verplichtingen. Er kunnen omstan digheden zijn om zich op een zeker ogen- k van die verplichtingen ontslagen 3e actie is internationaal en heeft het karakter van een politieke actie. Van Slachtoffer De voorgenomen boycot-actie treft di rect de Rotterdamse stuwadoors, die van deze politieke machtsstrijd, waar zij ove rigens geheel buiten staan, het slachtof fer dreigen te worden. De actie, die al maanden geleden werd voorbereid, staat bovendien niet op zichzelf, want de ITF heeft al aangekondigd haar over drie of vier maanden nog eens te zullen her- In Nederland heeft de Nederlandse bond van vcrvoerspersoneel, gesteund door St. Bonifacius, advies gegeven de actie volgens de richtlijnen van de ITF te voeren. Bovendien heeft de NBV ver klaard de financiële consequenties voor zijn rekening te zullen*nemen. „En dit", betoogde mr. Schadee. „maakt het voor de havenarbeiders aantrekkelijk van 1 tot en met 4 december te weigeren de ge wraakte schepen te laden en te lossen". Als de havenarbeiders gevolg geven aan het advies, betekent dat een niet na komen van hun verplichtingen volgens hun individuele arbeidsovereenkomst De aotie zelf draagt een onrechtmatig ka rakter, omdat het doel ervan niet rede lijk in het belang van de havenarbeiders moet worden geachthet laat hen daarbij Siberisch koud onder welke standigheden op „goedkope vlag"-schepen wordt gevaren". Het uitlokken vai actie is eveneens onrechtmatig en advies om de actie te voeren kan door de Scheepvaart Vereeniging als partij met de vakorganisaties in de c.a.o. vooi de haven niet worden gezien als een be Mr. Schadee voegde hieraan toe, dai de Rotterdamse stuwadoors als gevolg van de actie directe schade zullen lijden, terwijl daaraan een niet te becijferen in directe schade (afbreuk aan de naam van de Rotterdamse haven) nog zal worden toegevoegd. Verwijt van minister Witte: (Van onze parlementaire redacteur) DE BEGROTING van wederopbouw en volkshuisvesting is gistermiddag z.h.s. in de Tweede Kamer aangenomen. De replieken verliepen uiterst tam, maar de crisis over een eventuele huurverhoging blijft latent aanwezig. Allereerst is echter het wachten op het SER-advies en daarna op het standpunt van het kabinet Wel zeide minister Witte het zeer te betreuren, dat de heer Bommer (soc.) met zijn positieve verklaring elk gesprek over deze kwestie heeft geblokkeerd. Goede zaak De strijd wordt gestreden voor eer goede zaaktegen de „goedkope vlag" Met deze opmerking begon mr. Scholten een uitvoerige uiteenzetting, waarin hij probeerde de ITF-actie te rechtvaardigen Het is niet alleen een goede zaak het is een zaak, die allen aangaat, volgde mr. Scholten. De „goedkope vlag" reders zijn gevaarlijke concurrenten de Nederlandse reders. Als het door die concurrentie de Nederlandse reders slecht gaat, gaat het ook de arbeiders slecht, gaat het uiteindelijk ook de 9tu wadoors slecht. Want met de Neder landse reders zal het alle traditionele reders niet aan den vleze gaan... deze grote groep zorgt er in hoofdzaak voor, dat de stuwadoors hun bedrijf lo nend kunnen uitoefenen. De vakorganisaties zien het als belang, dat de opvarenden van de „goed kope vlag"-schepen een rechtspositie krij gen. Daar strijden zij voor en zij combi neren hun activiteiten in een internatio naai optreden, dat gezien moet worden als het bijdragen van een steen lil algemene actie tegen het gevaar vi „goedkope vlag", de moderne buiterij. V erplichtingen Volgens de dagvaarding, aldus Scholten, wekken de vakorganisaties leden op tot wanprestatie. Men noer actie bovendien een staking. Dit i onjuist, want de arbeiders zullen werken yoor elke bona fide reder. Daarom ook beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! de arbeiders mag daarom niet worden geëist, dat zij hun solidariteit verbreken. Men denke, zei mr. Scholten, in dit ver band aan het weigeren om te werken aan boord van Sowjet-Russische schepen tijdens de Hongaarse opstand. Ook dat was een politieke actie en ook werden grenzen gesteld aan de normale verplichtingen. Niemand heeft toen eist het werk voort te zetten en niemand daoht eraan deze actie te omschrijven als een wanprestatie. Van de schade, die de stuwadoors den lijden, was mr. Scholten niet tuigd omdat zij door een beroep op overmacht beperkt zal kunnen blijven, terwijl hij van mening was dat de indi recte schade nihil zal kunnen blijken doordat in alle havens ter wereld worden geboycot. Dit is staking Replicerend bleef mr. Schadee vast houden aan het standpunt, dat de actie moet worden uitgelegd als een staking... „als men spreekt van een beetje staken zeg ik, dat dat nonsens is"bovendien een ongeoorloofde staking omdat derden, die buiten het conflict staan, worden ge troffen terwijl de reders (om wie het uit eindelijk gaat) buiten schot blijven. Hierop herhaalde mr. Scholten, dat de middelen gezien de kwaal redelijk zijn te noemen en dat de actie, op lang zicht bekeken, voordeel zal opleveren voor Rotterdam. Hierna bepaalde de president de uit spraak op vrijdagmorgen. Zoals bekend heeft de Scheepvaart Vereeniging Zuid de president van de rechtbank gevraagd de gedaagden te bevelen binnen 24 na het vonnis de aan hun leden en dere havenarbeiders gedane aanzegging tot staken in te trekken en hun leden te delen dat het aanbod, de volledige financiële consequenties van deze actie te dragen, is ingetrokken. Dit alles op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden voor iedere dag dat gedaagden in gebreke blijven Wel hield de bewindsman er rekening ee, dat als het kabinet zijn standpunt bepaalt er dan eventueel moeilijkheden dreigen tussen de regering en de socialis- Dit is zo klaar als een klontje, zo de heer Witte. Hij gaf toe, dat de ver klaring van de socialistische fractie geen /s was. Bij de kabinetsformatie is echter niet afgesproken dat er geen ver dere huurverhogingen zouden komen, be halve dan de 25% verhoging van verle den jaar. De heer Bommer (soc.) inte- ïmpeerde dat men het daarover nooit ;ns zou zijn geworden. Waarop de mi- ister antwoordde dat het regeringspro- ram het kabinet in ieder geval volko en vrij laat. De heer v. Eibergen (a.r.) herinnerde an de redevoering van minister Hofstra, aarin deze heeft aangedrongen op een ;rlaging van de subsidielast en aan een uitspraak van dr. Drees dat een huur verhoging tot de mogelijkheden moet be horen. De brief aan de SER, waarin de regering advies vraagt, is trouwens mede ondertekend door de ministers Drees en Hofstra. De socialisten, aldus de heer Van Eibergen, die weliswaar van meet af aan hebben verklaard geen verdere huurver hogingen meer te willen accepteren, gaan olledig aan deze nieuwe ontwikkeling voorbij. Maar evenals de heer Van der Peyl (c.h.) wilde de a.r. woordvoerder het idvies van de SER afwachten, alvorens :en definitief standpunt te bepalen. Namens de K.V.P.-fractie zeide de heer Vndriessen, dat hij de socialistische ver klaring betreurde, uit het oogpunt van lands belang. Deze verklaring kan al- »n maar dc politieke spanning tussen socialistische fractie en het kabinet rhogen. En dat heeft zij dan ook ge- De heer Bommer (soc.) daarentegen srinnerde aan een uitspraak van minis ter Witte dat niet de eerste loonsverho ging gebruikt moet worden als compen satie voor de huurverhoging. Als de ■r zich daaraan houdt, zijn de schillen tussen de minister en onze frac- ie niet zo groot, zo zeide de socialistische ifgevaardigde. Hij wees er op dat zijn fractie de enige was, die verleden jaa verdeeld achter de plannen van d gering heeft gestaan om de huren met te verhogen. De heer Bommer de minister dat hij te weinig wen heeft in de gemeentebesturen. Het feit dat de gemeenten geen eigen komsten meer hebben, remt de ver. woordelijkheid, aldus de minister. Zo be staat er de neiging om te mooie woningen te bouwen en dan te zeggen dat de heidssubsidie te laag is. Het is niet gemakkelijk een praktische en eenvoudige oplossing te vinden de melkbezorging in de flats, zo zeide minister Witte gistermiddag in de Twee de Kamer. Men zou in elk trappenhuis een goederenlift kunnen bouwen, maar de technische uitvoering daarvan is moei lijk, mede i.v.m. het gevaar voor de spe lende kinderen. Natuurlijk zou het mo gelijk zijn gemechaniseerde goederen liften in de flats aan te brengen, maar dan worden de huren weer te hoog. Een geschenk van waarde Bij aankoop van een „lndus"horloge een kalender met IZ Zwitserse landschappen cadeau! Geen één-dags vreugde, maar een vol jaar zult U genieten van dit smaakvolle geschenk U door „Indus" aangeboden: een fraaie 1959 kalender met 12 schitterende foto's van het Zwitserse landschap. Een sieraad voor Uw huis, de «Indus" traditie waardig Tot en met 20 december ontvangt ieder, bij aankoop van een „IndUS" horloge, dit geschenk. De kalender wordt U, na inzending van garantiebewijs of kassabon van Uw horlogerljuwclicr aan onderstaand adres, onmiddellijk toegezonden. Wik U, in verband met terugzending bewgs, naam en adres duidelijk vermelden! N.V. Wh ED. GOUDSMIT - GROOTHANDELSGEBOUW - CONRADSTRAAT 18 - ROTTERDAM A.O.W.-premieontvangsten f 1046 min. in '57 (Van onze parlementsredactie) De A.O.W.-premie-ontvangsten bedroe- ;n over 1957 ongeveer 1046 miljoen, terwijl de uitkeringsbedragen over dat jaar (inclusief de administratiekosten) ca. 855 miljoen beliepen. Dit deelt minis- Suurhoff (sociale zaken en volksge zondheid) mee in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over zijn begroting. Naar globale raming nemen 445.000 kinderen in 235 gemeenten deel aan de schoolmelkverstrekking. In 1957 werd 15.095.000 liter schoolmelk gedronken door 410.000 kinderen. Aldus minister Suurhoff in een memorie van antwoord de Tweede Kamer. In Darmstadt (Did) is het zogenaam de Heidelberger Haus gedemon teerd, een klein houten huisje in de vorm van een tent, comfortabel in gericht en ontworpen door de Duit se architekt prof. Otto Bartning en ir. O. Doerzbach. De bondsregering subsidieert de serieproduktie van het huisje. De enige draagconstruc tie is een stalen zuil in het midden, waaraan het tenthuis wordt opge hangen op een hoogte, die varieert naar gelang de bodemgesteldheid. Vier staven op de hoeken zorgen de stabiliteit. TAE MINISTERRAAD van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal is het niet eens geworden over nieuwe maatregelen, die geno men zouden moeten worden om de kolencrisis te bezweren, In het slotcommuniqué, dat na de ver gadering werd uitgegeven, staat slechts dat de afgevaardigden een uiteenzetting hebben gegeven van de „reeds genomen of beoogde maatregelen en van de sultaten, die al zijn bereikt". Ook zegt het communiqué dat de ministerraad en de Hoge Autoriteit de ontwikkeling van de toestand met de grootste aandacht blijven volgen. De voorzitter van de raad, de West- duitse staatssecretaris Westrick, heeft verder gewezen op de pogingen van de regeringen om op langere termijn de concurrentiepositie "van de kolen te ver- Verbruikers, die op het ogenblik van kolen op olie willen overgaan, Westrick, moeten zich realiseren, dat de tegenwoordige bevoorrechte positie stookolie niet blijft bestaan. MET OLIFANTEN kan men vreemde dingen beleven. Nu dit weer: het bericht komt uit Ospedaletti bij San Re- mo dat aan de Italiaanse Rivièra ligt. Er staat daar een cir custent waarin o.m. een olifant op treedt. die Mary heet en 67 jaar oud is. Enkele dagen is Mary op stap geweest en het heeft veel moeite gekost haar weer thuis te krijgen. De zaak heeft zich als volgt toe gedragen: Op een avond stapte Mary op een elektrische kabel en daarvan schrok zij zo hevig, dat zij de tent uitschommelde. Tot twee maal toe werd zij gepakt en tot twee maal toe liet ze zich ook gewillig meevoeren, maar elke keer als ze het circus in de gaten kreeg, draaide ze zich resoluut om en sloeg op de vlucht. Gisteren, zo luidt het be richt verder, bracht zij het grootste gedeelte van de dag in een garage door. De oppasser werd gewaar schuwd en deze verzon een listig plan. Toen Mary bleef weigeren een poot te verzetten, gaf hij haar een elektrische schok en dat bracht haar in bewe ging. Zij liep de garage uit en wandelde op haar ge mak langs de vermaarde Via Aure lia de prachtige weg langs de Ita liaanse Rivièra naar het 5 km ver der gelegen San Remo. Hier kuierde ze wat rond op het strand tot de oppasser kans zag haar aan de lijn te slaan en mee te voeren op weg naar de circustent. Een ogenblik zag het er naar uit of Mary toch nog zou ontsnappen. Zij maakte een korte afdwaling naar een stevige palmboom, maar dat betekende ook het einde van haar vrijheid. Met zware kettingen werd zij aan de boom vastgelegd. Intussen was uit het circus een vrachtauto gearri veerd waaraan de dikhuid werd vastgekoppeld. Langzaam ging toen de auto rijden, Mary meetrekkend. Even kwam de schrikreactie nog terug en even ook nog hield Mary de zware pas in, maar de vracht auto gaf geen kamp en eindelijk be landde de dikhuid weer in 't circus. Steekpenningen aangenomen van volkshuisvesting te Rotter dam, C. O C. G., is gisteren voor de rechtbank aldaar tien maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. Hem was in de eerste plaats ten laste gelegd, dat hij in juli van dit jaar als ambtenaar in gemeentedienst oplichting gepleegd had. Hij zou van een vrouw die zeer dringend een woning moest hebben, 400 aangenomen hebben, terwijl hij tegen haar gezegd had dat dit voor de opzichter bestemd was. „Wat u mij wilt geven moet u zelf weten", zou hij daaraan toegevoegd hebben. Eerst zou hij haar 1000 gevraagd hebben en vervolgens 800. De vrouw vertrouwde het niet nam de politie in de arm. Deze stelde zich verdekt op toen in de woning, die krijgen, het overhandigen van de stukken plaats zou vinden. Toen de ambtenaar vroeg om nu dan meteen maar af te rekenen, werd hij gearresteerd. Voorts waren hem twee gevallen valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Een bereidverklaring voor iemand anders had hij vervalst door de naam door te halen i die de februari ander geval ook Het vierde punt w in te vullen. In had hij dit in een gedaan. de dagvaarding luidde dat hij huurpenningen had achteruit glijdt met het melk- verbruik in Nederland heeft het Ne derlandse Zuivelbureau een originele mer-melk-actie ingezet onder de titel „M-plan". Het lijkt een wat ingewikkeld geheel, maar hopelijk zal de jeugd er wel mee terecht kunnen. Wie drie kwart kan melk of melkprodukten per dag gebruikt, mag zo maar de dertig hokjes op een speciaal formulier invullen met geteken de melkbekertjes. Wie dat niet doet, mag telkens als er extra melk is gedronken of pap gegeten, een bekertje tekenen. s' IK vaar en spaar f mei DE ZILVERVLOOT bij de GEVESTIGD IN ELK POSTKANTOOR bezit kan door een flinke daad van tenhulp een brevet krijgen. De brevet-houdertjes kunnen dan in aanmerking komen voor een kloeke prijs en zelfs voor het genoegen met een bekende Nederlander op worden gezet. Er zijn ook fietsvlaggetjes en mouwemblemen en een speciaal melkboek. Allemaal attracties om het vei brudk van melkprodukten te stimuleren er dat is nodig, vooral voor kinderen tus sen vijf en veertien jaar, zei de kinder arts dr. A. van Swol op een persconfe rentie over dit onderwerp. „Want melk bevat veel kalk en andere ideale ddngswaarden". Dr. van Swol is een van de bekende Nederlanders, dia zich achter de actie heeft gesteld. Verder zijn sportfigui prominenten uit de kunstwereld, meester Gruppelaar en straaljagerpiloot Block lid van deze „Melkvaarders-bri- gade". Rond 1.500.000 Nederlandse koeien pro duceren jaarlijks 5^è tot 6 miljard liter melk en toch staat Nederland met melkverbruik van 190/195 liter melk per hoofd per jaar slechts op de achtste Hypnose plaats in de rij van melfcdrinkende lan den. IJsland met 280 ld ter staat boven aan en dan volgt Finland met 275 liter. Het Nederlandse Zuivelbureau dat of ficieel stichting Nederlands voorlich tingsbureau voor melk en zuivelproduk- ten heet, propageert melk als wereld- voedsel no. 1 en ziet melk drinken niet alleen als een economisch belang, i ook als een groot belang voor het behoud van een goede gezondheid. Geen bijdragen meer voor polio-patiënten Vanaf 1 januari 1959 wordt niet meer bijgedragen :n de kosten van verpleging en behandeling van polio-patiënten, zo deelt minister Suurhoff (sociale zaken en volksgezondheid) mee in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begroting. Het aantal polio- beademingspatiënten, dat op het ogenblik nog in verpleging is, bedraagt 35, t.w. uit het jaar 1955: 4, uit 1956: 27, uit 1957 2 en uit 1958. 2. De werkelijke verpleeg- kosten van deze patiënten zijn verschil lend en bedragen van ƒ47,50 tot ƒ70 per dag. De jaarkosten kunnen gemiddeld op 20.000 per patiënt worden gesteld Meestal ligt de gevraagde verpleegprijs een stuk lager Van de in 1955 geboren kinderen heeft, naar de minister meedeelt, 83 pet 3 polio injecties gehad. Ruim 85 pet van de overige jaarklassen 1952—1957 heeft 2 prikken gehad. De derde prik volgt in januari/februari 1959 In maart/juni '59 krijgen de jaarklassen 1945 t/m 1949 en 1958 de eerste twee prikken. De jaar klassen 1950 en 1951 krijgen de eerste 2 prikken in het najaar 1958 en de derde iei/juni 1959. Van rijkswege wordt dit programma het Belgische R.I.T.- in verstrekt. i bijna honderd duisterd. Een bedrag gulden. Ten slotte zou hij eind vorig Jaar giften hebben aangenomen van mensen die een huurmaehtiging wilden hebben. Zoals uit het verhoor bleek waren daar gevallen van honderden guldens bij. In totaal zou hij er ongeveer 5000 rijker van geworden zijn. Ook zou hij een t.v.-toestel, een radio, een hoogte- zon gekregen hebben. De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd zou hem per week 25,betaald hebben voor inlichtingen. Verder had hij eer auto en de gehele inrichting van zijn huis was niet over eenkomstig zijn inkomen, merkte de pre sident, mr. Ch. J. Enschede, op. Aan de andere kant zei deze ook, dart verdachte zich naast zijn werk verdienstelijk op verschillende maatschappelijke gebieden bewogen heeft, b.v. met betrekking tot de EHBO, het Rode Kruis en de Ned. Invalidenbond. Ook in zijn ambtelijke werkkring zou hij veel goeds gedaan hebben, al werd hij soms wat over-ijverig genoemd. Hij vond dat hij niet genoeg promotie maakte. Mr. F. Hamminga, de raadsman, achtte niet alle ten laste gelegde feiten bewezen. Hij wilde „de mens" van „de ambtenaar" scheiden en vroeg een lichtere straf. Over veertien dagen dóet de rechtbank uit spraak. Beschuldiging tegen Philips ongegrond De vice-president van General Electric Company, Ray J. Luebbe, heeft ver klaard, dat de beschuldigingen van de Amerikaanse regering tegen zijn maat schappij, Philips en Westinghouse Elec tric Company, zowel feitelijk als juri disch ongegrond zijn. Hij zeide, dat deze aanklacht de vraag aan de orde stelt, in hoverre het Amerikaanse ministerie van justitie zich mag bemoeien met wettige pogingen van bevriende buitenlandse mogendheden, in het bijzonder Canada, om onontbeerlijke industrieën binnen eigen grenzen te trekken en te handha- Handen tekort... Douwe Egberts COORVAERT zachte geurige pijptabak

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5