Leidens slechthorenden huldigden secretaresse Penseel Agenda voor Leiden Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Draaiorgels luisteren de Leidse Lichtweek op Auto in Oude Vest; inzittenden gered NIEUWE LETDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 Onverwachte programmawijziging HET PROGRAMMA, dat mejuffrouw F. J. Zandvoort als secretaresse van de Vereniging tot Bevordering der Belangen van Slechthorenden, afdeling Leiden, voor gisteravond in Oud-Hortuszicht had ondertekend, luidde vrij onschuldig: de heer Van der Schaaf zou komen spreken over jeugdwerk voor slechthorenden. Toen mejuffrouw Zandvoort gisteravond echter de zaal van Oud-Hortuszicht binnenkwam, vond zij een feestelijk versierd podium en de openingswoorden van de voorzitter, de heer J. Stof fers, vertelden haar, dat er van een gewone verenigingsavond geen sprake zou zijn. Mejuffrouw Zandvoort vierde dit jaar haar vierde lustrumfeest als secretaresse van de afdeling en de leden hadden haar een spontane huldi ging bereid. De heer Stoffers noemde de jubilares- >e de ziel van de afdeling, die in de af gelopen twintig jaren zonder ooit te verflauwen de belangen van de ver eniging had gediend. Hij schetste haar als de stille werkster, die juist op onop- Haags gerechtshof J£EN 58-JAKIGE zakenman uit Noord- w ij k e r li o u t, die in eerste Instan tie wegens autorijden onder drankinvloed was veroordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, hoorde in hoger be roep voor het Haags gerechtshof beves tiging van de gevangenisstraf tegen zich vorderen en sermindering van de ont; zegging tot zes maanden, aangezien hij bet rijbewijs nu al zeven maanden mist. De zakenman had in april een recep tie bezocht, waarna men zich per auto naar huis begaf. De familie wilde hem niet laten rijden, maar de Noordwijker- houter zou en moest achter het stuur. Er volgde een lichte aanrijding. De procureur-generaal memoreerde, dat verdachte eigenlijk wèl heeft toe gegeven, niet tot rijden in staat te zijn geweest. Dat de man erg tegen de ge vangenis opziet, is begrijpelijk, maar in dit geval achtte de procureur-generaal zeker aanleiding töt een korte gevan genisstraf. De raadsman, mr. Sprey, betoogde, dat zijn cliënt niet eerder is veroordeeld en dat hij zich diep schaamt. Het is een zeer incidentele gebeurtenis geweest. Pleiter legde een brief over van de bur gemeester, waaruit bleek, dat in woonplaats niets ten nadele van di ktnnan bekend is. Er is geen recidive te vrezen, want hij drinkt niet meer raadsman vroeg een voorwaardelijke ge vangenisstraf op te leggen. Arre deaember. vallende punten haar taak had vervuld. Ook de moeder van de jubilaresse werd in de huldiging betrokken, omdat" zij haar vooral in het begin een stimulans en steun is geweest. Mejuffrouw Z voort ontving een gouden armband „S.H."-inscriptie; mevrouw Zandvoort werd in de bloemen gezet en de damei samen werd een fruitmand aangeboden Herinneringen De echtgenote van professor Kranen burg, mevrouw KranenburgSiemens, die vele jaren voorzitster van de Leid- se afdeling was en thans als erelid nog steeds een belangstellende blik voo Leidse activiteiten heeft, vertelde, dat het bestuur twintig jaar geleden heeft geaarzeld mejuffrouw Zandvoort secretaresse te benoemen, daar zij nog wel erg jong voor een dergelijke functie was. Reeds spoedig bleek echter, aldus mevrouw Kranenburg, dat de keuze juist was geweest. De heer J. A. Christiaanse zetti sluizen der welsprekendheid eerst recht open. Hij sprak warme woorden van dankbaarheid tot de jubilaresse en haalde herinneringen op uit langver- vlogen tijden, waarbij de rol, die me vrouw Zandvoort in het leven van haar dochter heeft gespeeld, zeer duidelijk werd belicht. Na deze woordenwaterval len werd thee geserveerd en namen de leden een actief aandeel in de huldiging door het zingen van enkele feestliede ren, die een der leden op tekst had Waarschuwing Zaterdag 30 nov. a.s. is het de laatste dag, waar. op u onze waardecheques van 10 GULDEN kunt Inwisselen. Zij, die door welke oorzaak dan ook geen waarde- cheque mochten ontvan gen kunnen deze nu nog zratis afhalen aan onze KENSEEL betaalt aan toonder van iedere cheque tien gulden by aankoop van een winterjas, demi. Geen herfst zonder nevel (In het Leidse Plantsoen, naar de brug tussen Korevaarstraat en de Lammenschansweg. (Foto: Piet de Boer, Leiden) V.V.V. Leiden: ruim 31.000 verzoeken en bezoekers in 1958 Het aantal bezoekers en verzoeken om inlichtingen is, zo deelden de voor zitter en secretaris van de Leidse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, de heren G. Groen en C. J van Spall, ons vanmorgen mee, gestegen van 16.000 in 1957 tot ruim 31.000 dit jaar. Het aantal per bus, tram of trein ge komen vreemdelingen liep in de tien duizenden en op hoogtijden als Pasen, Pinksteren, de bloemen week en het bloemencorso was het zelfs niet te schatten. Voor wat betreft het aantal overnachtingen van buitenlandse gas ten neemt Leiden de achtste plaats in onder de steden van Nederland Natuurlijk komt dat niet uitsluitend door het werk van de V.V.V., maar wel voor een groot deel, menen de heren Groen en Van Spall. Een snel groeiende stad als Leiden, die een be langrijke plaats heeft in het zakelijke en toeristische verkeer, kan het ndet mger stellen zonder een doelmatig ge outilleerd en goed werkend V.V.V.- bureau. Amsteltoneel voor Leidse militairen VOOR de Leidse militairen is het Amsteltoneel, dat onder leiding staat van Ring Blaaser, geen onbe kende. Meestal spelen de Amster dammers in de Doelenkazerne een dramatisch stuk, ditmaal echter was men met een blijspel gekomen, en wel met „Een vreemd meisje", ge schreven door Pierre Barillet en Paul Grédy. Dit Franse stuk, dat een uitstekende vertaling heeft (helaas was niet ver meld van wie), werd door de Amstel- spelers in Amsterdamse stijl weerge geven. Vooral Riny Blaaser, die in het stuk de rol van dienstmeisje had, meen de het dialect als hulpmiddel te moeten gebruiken. Het werd een succes, maar surrogaat. Het stuk handelt over een gezin, be staande uit vader, moeder, zoon en dochter. Door haar helderziendheid, brengt Adèle, het dienstmeisje, nogal wat beroering in het gelukkige gezin. Een en ander geeft aanleiding tot zeer vrolijke gebeurtenissen en vooral Jos Manche, die de rol van zoon Antoine speelde, buitte die vrolijkheid uitste kend uit. Zijn mimiek was voortreffeijk. De anderen toonden eveneens het goede spel te kennen. Het stuk. dat vier be drijven telt, werd vlot gebracht en de reactie was een warme hulde van de zijde van een zeer aandachtige zaal. Sergeant H. A. Markus, die de af wezige adjudant Nieuwenstein verving, vertolkte die hulde door middel van bloemen, die de speelsters werden aan geboden. vervolg stadsnieuws op pagina 11 Rcisvereniging D.V.V. vierde koperen jubileum De reis- en buurtvereniging D.V.V. (Driftstraat Leiden) heeft in intieme kring haar 12%-jarig bestaan herdacht. De voorzitter van de feestcommissie, de heer H. Vijlbrief. bracht onder anderen dank aan de zakenmensen van de Drift- straat en omgeving. Zij hebben zich van hun beste zijde laten zien. De voorzitter van de vereniging, de heer Kooreman. en de penningmeester, de heer Piket, spraken eveneens woorden van waarde ring. Daaruit bleek de goede geest, die in de vereniging heerst. Wijkgebouw Levendaal, van 2 uur i bazaar Het Zonnehuis Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. O.-cursus psychologie. De kleine Biircht. 8 uur: postzegelvi Den Burcht. 8 u.: chr. metaalbedrijfs- bond. 3 uur kindermiddig Rijksmuseum Volkenkunde, 8 uur: H R van Heekeren over Celebes. Gehoorzaal, 8.15 uur: Ned Madrigaal- (Advertentie) GENIET OP PAKJESAVOND van stralende gezichten Fototoestel Rolflimpje Flitsapparaat Flitslampjes Geel- filter Zonnekap Belichtingsmeter Voorzetlens Kleinbeeld- (ilm Fotolampen Vergrotingsapparaat Ontwikkeldoos Dntwikkelschalen Fotopapier Fotoalbum Fotohoekjes Kleurenfilm Dia-projector Dia-raampjes Filmtoestel Film- arojcctor Prismakijker Geef voor St.-Nicolaas FOTO- en FILMARTIKELEN BREESTRAAT 123 t.o. stadhuis TELEFOON 21851 HAARLEMMERSTRAAT 102 naast Bata TELEFOON 32778. Vrijdagavond om half acht wordt In Het gulden Vlies de Lichtweek 1958 geopend. Dat is voor genodigden. Een half uur later is er een spectaculaire opening op het Stadhuisplein. K. en O.-filmstudiekring Leiden Iedereen wil graag de massa voor een poosje ontvluchten T~^EN MENS kan moe zijn, heel moe van zijn werk, van de vragen en de J spanningen, die door dat werk worden opgeroepen. Wij kunnen ons best voorstellen, dat men dan graag de weg van de minste weerstand wil gaan en voorgoed zich verstoppen ergens in een klein primitief plaatsje, waar de mensen soms een ruwe bolster, maar een goed hart hebben, waar iedereen zichzelf durft te zijn en zijn eigen levensweg kan gaan. Zo'n mah is een beroemd atoomgeleerde, die tril onderduiken in Calabuig, een Spaans kustdorpje. *t Is een vreemde verschijning in het dorp en in hei begin vind* men hem nogal wonderlijk. Hij geeft zioh in deze gemeen schap zoals hij is: vriendelijk, harteiyk en meelevend. Bewogen en begrijpend leeft hij mee met de inwoners van het dorp Hij levert zijn aandeel bij het feesten en hij maakt een prachtige raket, waardoor men de eerste prijs krijgt. Tussen al die verschillende dorpstypen, de martiale, dikdoende gezagsdrager, die smokkelaars ta de cel gooit, maar hen ook weer laat rondlopen als zU maar op tijd terug zijn. de vuurtorenwachter, die zo bar veel van sterren afweet, de dagen-mei kers. die nietsdoende het leven beminnen, tussen deze lieden komt hij tot zichzelf en her vindt hij de rust. Doch wanneer ..hogerhand" hem heeft gevonden en een hele vloot uitstuurt om hem terug te brengen, dan begrijpt hU, dat het zo eenvoudig niet i«- Zo primitief als in Calabuig is het leven ndet Hij moet terug Dramatisch Ieder mens droomt van zijn Calabuig en probeert zich met zijn verlangens veilig te omheinen en telkens merkt hij weer: het gaat niet, het kan ndet. Dat geeft in ueler leven een dra matische spanning en deze dramatiek is eigenlijk de ondertoon van de uit stekende Spaanse film Calabuig. die gisteravond draaide voor de K. en O.- filmstudiekring. Onder de voortref felijke leiding van L. Berlanga is een cinematografisch produkt ontstaan van buitengewone evenwichtigheid en gaafheid. Dat komt vooral door het prima spel van de hoofdrolspeler, die de humor van een zuiver gehalte maakte, nl opkomend uit de komische situatie van het ogenblik, en door een psychische spanning Maar alleen goed spel geeft nog geen gave film Daarbij kwam nog een goed gebruik van de camera. De cineast van deze rolprent toonde behalve een goed vakman ook kunstenaar te zijn. Sommige opnamen hadden een schilderij kunnen zijn. Kabels, dde af en boe over het beeld liepen, verrieden, dat het een tamelijk veel gedraaide kopie was Dit laatste ver. wondert ons niet. Ieder wenst zioh im mers wel eens een Calabuig? A. C. Bouwman. vijf draaiorgels aan meewerken, te ten het orgel Grote Gavioli van de he ren Waerts te Zaandam, het orgel De Brandweer van de heer P. van der Erf te Den Haag, het orgel Winnetou va heer S. Seinen te Den Haag (dat wordt getrokken door twee pony's), het orgel De Turk uit Loosduinen, dat ia exploita tie is bij een bestuurslid van de Kring van draaiorgelvrienden in Neder land (de hoor P. van der Bel), en ter slotte het orgel „Oranjestad" van de Leidenaar P. Mink. Het is de bedoeling, dat de orgels ge durende de Lichtweek tot 1 uur 's mid dags in de buitenwijken van de stad na 2 uur in de binnenstad spelen, steeds op verschillende punten. Dat er zoveel orgels naar Leiden komen, moet als een bijzonderheid worden aangemerkt. Lel den staat over het algemeen niet bekend als draalorgel-minded, maar de Kring heeft het Leidse comité toch niet willen teleurstellen. In da hoop, dat de winke lende Leidenaars zo diep mogelijk in hun beurs zullen tasten. De draaiorgelisten ien hi deze week uiteraard hun ver diensten niet te zien teruglopen. Aan de Lichtweek doen mee de Haar lemmerstraat. de Breestraat, het Gan getje, de Hogewoerd. de Korevaarstraat. de Maarsmansteeg, de Krealerstraat. de Diefsteeg en de Donkersteeg. De Doe- zastraat, de Herenstraat en de Hooi gracht doen dit jaar niet mee Benoeming bij Leidse Onderwijsinstellingen Daar de onlangs overleden heer H. van SI een deel uitmaakte van de raad van financieel toezicht van de Leidse onder wijs* nstedlingen behoefde deze raad een aanvulling. Thans is benoemd de heer C. Kleywegt. oud-hoofdinspecteur van de onderwijzersopleiding en lid van de Tweede Kamer. Bedoelde raad is thans als volgt samen gesteld: president mr. dr. C. Gruyt, secre taris dr. M Westerterp, leden: J. M. Pe ters, mr. A. B. Roos jen, R. Zegering Had- ders en C. Kleywegt; de leden zijn allen ven de Tweede Kamer, Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: pad vinderavond. Schouwburg, 8 uur: toneelavond De Professorenwijk. De Harmonie, 8 uur: Bond Huls- en Grondeigenaren afd. Leiden Pieterskerk, 4.15 uur: herdenking ver zet universiteit Oepstpeest. gemeentehuis, 7.30 uur: raadsvergadering Oegstgeest: Endegeest, 7 uur: film- Ma rekerk, 8 uur: Hervormde wijkge- meente „Molenwijk". Ds. J. van der Wiel over „Hoe krijg ik antwoord?". Vocale en muzikale medewerking. Donderdag Pieterskerk, 11 uur: Thanksgiving-day. Kamer van Koophandel, 2.30 uur: Ie denvergadering. De Lakenhal, 8.15 uur: Toonkunst avond. Chr. Geref. kerk, 8 uur: propaganda avond verenigingen. Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers en bloemisten. Schouwburg, 8 uur: De Sleutelspelers met „Stadhuis op stelten". Turk, 8 uur: Sociale Raad, jaarverga dering Huize Over 't Hoff, Gerecht, 8 uur, „Kerk en Vrede", prof. J. Verkuijl over „Verzoening, per grammofoon". Gehoorzaal kleine zaal, 8 uur: Vola Leiden. Gebouw Levendaal 1, 7.45 uur: kook- en bakdemonstraties. Den Burcht, 8 uur: Timdelerclub met „De familie Gregory". Zomerzorg, 8.15 uur: Vespa-club, jaar vergadering. Antonius-clubhuis, 8 uur: feestavond N.ZJi. Oegstgeest: Patronaatsgebouw, 8 uur: De Lekenspelers met „Mijn vrouw ver- langt salaris" Hervormde school Boshuizerkade. 7.30 uur: Prot. commissie voor gerepatrieerde» Leiden, mevrouw M. Smits-Horst te Noordwykerhout over „Wij gerepatrieer de vrouwen in Nederland". Wijkgebouw „Bethel", 8 uur: Jaarver gadering afd. Lelden Geref. bond in Herv kerk, ds. J. J. Timmer te Woerden over „Verschil van opvatting over het ge- nadeverbond in de verschillende kerken van de Geref. gezindt". Brand aan Vreewijkstraat Gisteravond om kwart voor acht brak in de keuken van het perceel Vreewijk straat 2 brand uit. Een ouurjongen ont dekte de band. Verf in de keuken werd gebladderd en de zijkanten van de keu kenkast werden geschroeid, terwijl enige ruiten sprongen. De bewoners slaagden erin, het vuur zelf te blussen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Ronald zn van J. van Heyningen en C. van Ingcn Schenau; Theodorus Gerardus zn van T. G. van Oosten en W. M. Koemans; Ma ria Magdalena dr van H. M van Vogelpoel en D. A. Vrolijk; Maria Caecilia dr van B. I. J. Beentjes en M. T. G. Becking; Martin Eduard ?n van W. Derogee en F. J. M. van Hal; Pieter zn van F. Zwaan en J. S. Manhave; Jonas Willem zn van W. J. Koek en C. Colin; Maria Cor nelia Helena dr van J. T. Rutgrink en M. S. I. Warmerdam; Robert Wil helmus Leonardus zn van L. J. M. Vlekke en A. P. J. Edelaar; Maria Johanna en Anna Jacoba, dochters van J. D. van den Bos en L. B. Hou- hen: Inge dr van C. J. H. van der Meer en T. J. M. van Leeuwen. GEHUWD: T. A. Denies en M. L. Hankart. OVERLEDEN M. A. J. C. Ranse laar, 72 jr, echtgenote v. J. Marijt; J. van Ek, 66 jr, man; A. Molehaar, 70 jr, man; G. P. van der Drift, 65 jr, man. Lissone-Linde- Apotheken De dienst der apotheken wordt tot en met vrijdag 28 november waar genomen door apotheek Kok, Ra penburg 9, tel 24807, en apotheek Oegstgeest, Wilhelmin park 8, telefoon 26274. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Are \emuls Natures (tot en met 8 december). Rijksmuseum voor volkenkunde: Wat doe je ln de kou? Educatieve expositie over het leven van de Eskimo's Geopend tot en met 1 maar 1959. Gisteravond 11.15 uur Gisteravond om kwart over elf is tegenover het pand Oude Vest 33 een personenauto het water ingere den. Drie studenten hebben de twee inzittenden gered. In de auto zaten de heer W K. Kisman mevrouw J. Koopmans. Zij waren in de schouwburg geweest. De auto stond geparkeerd aan de waterkant. Toen dc bestuurder de handrem had losgezet, liet hij het contactsleuteltje vallen Hij wilde het oprapen, maar de autobegon plotse- Dne passerende studenten zagen het on geluk gebeuren en sprongen onmiddellijk gekleed te water. Het waren de 24-janga K. Meijers Swanté, de 24-jarige L. Wolfs bergen en de 22-jarige J. Goudsmit. Zij slaagden enn, een portier van de wagen te openen en de beide inzittenden te be vrijden. Geen van beiden bleek een letsel te hebb< i opgelopen. De auto is omstreeks 1 uur vannacht door de brand areer op de wal getakeld. Foto N. van dar Horst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3