CHRISTELIJK i LADY ISABELLA -• Over „de Horst wika's en herfstvakantie Gebrek op Nieuw-Guinea aan protestanten Oud-Katholieke deelneming aan Anglicaanse zending? Easi Lynne Een woord voor vandaag Kanttekening Twee knipsels JN het huisorgaan van het in stituut JCerk en Wereldte Driebergen beantwoordt dr. F. Boekwinkel de vraag: ,Z\jn er nog wika's nodig?" Hoeveel be hoefte er wel u aan deze Wer kers In Kerkelijke Arbeid en hoe gevarieerd die „kerkelvke arbeid" is, blijkt uit dit artikel: Wr ANNEER wij bet If fijn met ie werving van nimwe leer lingen voor onie opleiding, wordt ons nogal eem de vraag gesteld: hoe git het eigenlijk met de plaat- »:ng;mogeln)cheid van de afgestu deerden? Gaat dat nog wel zo vlot. nu we toch de invloed van de bestedingsbeperking overal be speuren" Ik geloof dat het goed 1c om op deze vraag zo exact mogelijk in te gaan. Wanneer er op dit punt immers onzekerheid zou be staan. zou dit terecht de toestro ming van nieuwe leerlingen ern stig kunnen belemmeren. Als algemeen feit kunnen we wel voorop stellen: Er is niet alleen van maatschappelijk werk. jeugd werk. vormingswerk en zo voort, maar deze vraag zal in de ko mende jaren beslist nog toene men. daar de ontwikke ling van onze samenleving geheel in die richting gaat. Een onlangs gehouden enquête bracht aan het licht dat er 574 vacatures waren In de verschil lende Ukken van maaUchappeliik «»*rk. Bovendien waren er 556 nieuwe plaatsen waarvoor de fi nanciën aanwezig waren en die gesticht souden kunnen wor- aUchapnelIJke kers *wi hoeftc Er dus i 1100 krachten. be- De bestaande opleidingen leve ren per jaar plm 250 afgestudeer den af. Men zou kunnen zeggen: ■n "J'm 4 jaar ksn het tekort dus zijn aangevuld. Men vergeet dan dat er ook een jaarlijks verloop is van plm. 200 k 250 krachten (vnl. door huwelijk!), zodat er een groot tekort aan krachten blijft be- staan als zich niet veel meer jon- mensen hiervoor opgeven. Ook op het gebied van jeugdwerk en jcugdzorgwerk (clubhuizen» zijn er steeds meer gemeenten die be- h -fte krijgen aan deskundige krachten op dit gebied Hetzelfde kan gezegd worden van de aanvragen op het gebied van sociaal cultureel vormings werk. Herhaaldelijk wordt ons ge vraagd of er geen wikt's zijn voor dorps- of buurthuizen. Men mag verwachten dat het aantal van deze soort dorps- en buurt huizen in de toekomst ook nog zal In de industriële sector hebben al.e voor deze specialisatie opge- werk gevonden, hetzij ojy steeds meer behoefte komt aan leidinggevende figuren in hogere functies op al die gebieden. Dit betekent dat er ook in deze zin een ..doorstroming" mogelijk is van lagere naar hogere functies Een wika-toekomst :s dus allesbehalve statisch, dat blijkt ons telkens H" onderwijsblad, dat, de traditie getrouw, de fanta sieloze naam draagt Correspon dentieblad: De Christelijke On- derwgzer", schryft over het teken van de herfst: de vallen de bladeren. Zij sehynen in- vloed te hebben op de kinderen: T)IT wordt een pleidooi voor een J-' langere herfstvakantie, O. ik weet het. er is een diepe depres sie op komst. 960 millibar lucht druk. En de bladeren vallqp. Toch waag ik het er op. Een in de dienst ve _,rijsde pe dagoge aan een b.l -school zei onlangs: ..Een herfsts krntie van 24 dag is een paskwil. Juist als de blaren vallen is er met onze kinderen geen huis te houden De rustige tijd van de zomervakantie zou desnoods wat korter kunnen zijn. maar de herfstvakantie be hoort zo lang te zijn. dat de on evenwichtige jeugd weer wat tot bedaren komt. Dan is zelfs een week nog onvoldoende, te meer nu de periode tussen grote- en kerst vakantie in een groot deel van het land bijna 44 maand duurt." Alzo sprak een wijze, die het weten kon. En wat voor het b.l.o. geldt, geldt In mindere mate natuur lijk ook voor het g.l.o.. het u.l.o. en ander voortgezet onderwijs. We zullen hier toch zeker moeten aan sturen op een herfstvakantie van een week. Dat kan ook zonder aan het minimum van 1040 uur te tor nen. Maar hiervoor is overleg no dig met de autoriteiten. En over leg in de herfst brengt niet veel goeds! Wacht tot de rustige even wichtige tijd van zomer of winter. Luchtdruk 1040 millibar. Het last zich t me op dit laatste gebied er in de naaste toekomst een grote vraag komt naar goed opgeleide krach ten. wanneer steeds meer bedrij ven de scholing en vorming van hun jonge arbeiders en arbeid sters ter hand gaan nemen. Het ls misschien niet ondienstig om te vermelden, dat er ook (Advertentie) \*®9 Voor Üw re" bloemengroet. FLEUROP (Van onze sociaal-economische redactie) Het is niet voldoende, dat de prot. chr. groepering onder ons volk de mening onderschrijft, dat zy in Nieuw-Guinea een taak te ver vullen heeft. Wy zullen daarvoor ook de mensen moeten leveren, an ders is deze gezindheid slechts een slag in de lucht, zo verklaarde ons de heer K. de Boer, tweede voorzitter van het C.N.V. Tijdens een gesprek, waarbij ook de heer H. Nyhuis, hoofd van het westers vakonderwijs op Nieuw-Guinea en voorzitter van het Christelijk Werknemers Verbond op Nieuw-Guinea, aanwezig was, legde de heer De Boer er de nadruk op, dat er op het ogenblik veel te weinig protestantse christenen zich voor de dienst in Nieuw-Gui nea beschikbaar stellen. By de kerkeljjk-meelevende rooms-katho- lieken ligt dit naar het schijnt beter. Oproep van chr. vakverbond Mohammedaanse uitdaging aan Scandinavië Het missiewerk vsn een Islamitische;' zendingsgroep in Zweden heeft tot dusl ver acht toetredingen tot gevolg gehad. Kamal Yusuf. zendeling van de Mo hammedaanse secte. die nu twee jaar in Zweden werkt, verklaart bijzonder! voldaan te zijn over het werk Hij is. naar hij schrijft, bezield met goede hoop voor de toekomst Binnenkort wordt in Oslo een begin gemaakt met de bouw van een moskee, de eerste in de Scandinavische landen, aldus ontlenen we aan het Franse pro testantse weekblad Réforme. In Noorwegen heeft dit plan nogal enige onrust veroorzaakt. Het christe lijke dagblad Vart Land. dat in Oslo verschijnt, schrijft, dat de protestanten zich nu niet met vruchteloze protester van deze zaak moeten afmaken. ..Wij moeten deze uitdaging aannemen, uit gerust met de ware wapens van de geest De heer Nijhuis meende, dat in deze situatie een grote verbetering zou kunnen komen, wanneer de overheid de christelijke vak organisaties tegemoet zou komen door de Nederlandse ambtenaren als rijks ambtenaar naar Nieuw-Guinea te zenden, dus een detacheringssysteem van Nederlandse ambtenaren naar Nieuw-Guinea op basis van vrijtrtlltp- heid. De Nederlandse ambtenaa Nieuw-Guinea zou dan de rijksstatus krijgen en na een beperkt aantal jaren dit land gediend te hebben weer ir Nederland kunnen terugkeren, waar hij in de rijksdienst hier te lande wordt opgenomen. Voor velen zal op deze wijze enkele jaren vrijwillige dienst op Nieuw-Gui nea veel gemakkelijker te aanvaarden worden, aldus de heer Nijhuis Er enige hoop. dat de ontwikkeling in deze richting zal gaan. omdat de parlemen taire commissie zich in zijn rapport niet meer tegen de rijksstatus uitgesproken In afwachting van deze positiewijzi ging kan echter thans reeds in het al gemeen gesteld worden, dat het voor jonge academici verantwoord Is naar Nieuw-Guinea te gaan. Dit geldt ook ambtenaren met een soge- naamde hogere vakopleiding en voor on derwijzers of jonge ambtenaren met het H.B.S.-diploma als basis. Voor ouderen Is het solliciteren minder verantwoord. Men sal altijd goed doen eerst infor maties ln te winnen bij het Chr. Werk- erbond in NIeuw-Gulnea te Hollandla. Dit vakverbond met een kleine 2000 leden is de grootste vakorganisatie op Nieuw-Guinea De r.k. organisatie, de Arka, voor het werk van de chr. organisatie, maar er zijn er te weinig. Zonder een betere inzet zal het niet mogelijk zijn, dat het volk van Nieuw-Guinea reeds op korte termijn over een eigen toekomst zal kunnen beschikken. De hulp wordt ingeroepen van ondernemende protes tantse ambtenaren in Nederland, die leiding kunnen geven bij de opbouw van de nieuwe maatschappij. op het ogen- Advertentie) Winterhanden 1 en tuinteTnoeten. een jaar- 1 lijkse kwelling! Jeuk en 1 pijn verdwijnen snel met Kloosterbalsem "geen goud zo goed" J Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Sliedrecht (3e pred. pL): H. A. van Sloten te Onstwedde; te Veenendaal: W. Goedhart, voorganger van de evang. ..Sola Fide", aldaar. Bedankt voor Ouderkerk aan de IJe- sel: P. de Jong te Kootwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Pembroke (Ontario Canada Chr. Ref. Church): G. Rienks te Wormerveer; te Oosterend Fr. (bij accl.kand. Th. P. van Belzen te Amemuiden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Veen en Werkendam H. van Gilst te Dirksland. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Treebeek: F. E. Huizinga te Hengelo (O.» Tweetal te Benthuizen ds. Lamain te Grand Raipida en ds. C. Molenaar te Leiden. V er keer so pvoedin g door de kerk Het zojuist verschenen jaarboek 1959 van de Duitse Oud Katholieke kerk wijdt veel aandacht aan de vragen van het moderne verkeer. Het boek bevat o.m. een artikel over „De tien geboden voor de vrachtautochauf feur", een ..gebed voor het gaan rijden" en bovendien toelichting op ver keerstekens, die gevaarlijke situaties aanduiden. school te Hoensbroek de heer A. J. Knuist te Haarlem; aan de achool met de Bijbel te Bünnik (IJtr.) de heer C. J. Six Dijkstra te Gouda; aan de Chr. school te Zuidlaren de heer P. H. Bo- kelman te Almelo; aan de Chr. U.L.O. school te De Steeg de heer R. Stikker te Arnhem. Synode acht onderzoek noodzakelijk Synodale raad in gesteld feidfi I indertijd geweest de heer K. de Boer de heer H. J. Moes. die thans nog in Nieuw-Guinea vertoeft. De kerkelij ke meelevenden onder de ambtenaren geven zich op het ogenblik reeds volop Ds. H. J. Meuter 90 jaar Vandaag viart ds H. J. Meuter te Bennekom em predikant der Ned. Herv Kerk, zijn i egentigste verjaardag Ds Meuter werd in 1868 te Nljkerk, waar zijn vader a 's was, geboren. Hij Studeerde aan de •emeentelijke univer siteit te Am erdam en aan de rijksuni versiteit te U -echt. In 1897 werd hij kandidaat in Friesland, op 19 septem ber van dat Jaar werd hij te Callants- oog in het ~>redikrmbt bevestigd. Hij tiende vervolgens de gemeenten van Over- en Neder-Asselt, Ammerstnl. Wa terlandkerkje, Ner op Ameland. Heves- kes (Gr en Kreward (Gr.), waar hem nadat hij deze gemeente ruim 25 jaar gediend had. 1 januari 1938 eervol eme ritaat verleend wefd. Hij woont sedert 1941 ta Benrekom. Dr. Rutgers uit de Suriname-zending Dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State, heeft ontslag genomen als voorzitter van het Zendings- genootschan der Evangelische Broeder gemeente te Zeist, waarvan de Surina- me-zending uitgaat. Dr. Rutgers, die thans ruim 74 jaar oud is en nu zijn plaats aan een jongere kracht wil af staan. heeft dertien jaar deel uitgemaakt van het bestuur van het Zeister Zendings genootschap. Toen dr. Rutgers gouver neur was ven Suriname, van 1928 1933. hadden hij en mevr Rutgers-Iden- burg hun kerkelijk thuis in Surinaam se Broedergemeente, waarmee nadien een hechte band Lleef bestaan. Evang. Lutherse kerk Jeugdwiidins: óf avondmaal Jongelui, die deelgenomen hebben aan de communistische jeugdwijding, wor den door de Evangelisch-I.ntherse kerk van Thiirinren (Oost-Duitsland) niet tot het avondmaal toegelaten. De synode, die dit besluit nam. meent, dat derge- li" jongelui de gave van het sacra ment versmaden en de leer van het evangelie verzaken. De svnode heeft een nieuwe regeling getroffen voor de toelating van jonge mensen als lidmaat der kerk. Het is de bedoeling meer de nadruk te leggen op h-' avondmaal als kern van de toetre ding tot de kerk Om de deelneming aan het avondmaal in zijn volle betekenis voor de jonge mensen duidelijk te ma ken. zal in persoonlijke gesprekken hun het gewicht van hun beslissing voor ogen worden gesteld. Met deze verandering van de kerke lijke gewoonten wil de kerk DE synode der Oud-Katholieke Kerk, die deze week in Utrecht is bijeen geweest, heeft uitgesproken een onderzoek nood zakelijk te achten naar de wense lijkheid en mogelijkheid van een deelnemen aan de zen 'ing van de Anglicaanse Kerk op wereldni veau, zonder dat de taak in eigen land wordt vergeten of ontvlucht. De synode stelde zich voorts ach ter het advies om, na deskundig onderzoek, kerkelijke maatregelen te nemen in verband met de struc turele veranderingen in onze sa menleving. De jaarlijkse zitting der synode, be staande uit geestelijken e i leden der kerkbesturen, stond onder leiding kanunnik Th. Moleman en werd bijge- woond door het volledige episcopaat, namens hetwelk de aartsbisschop, mgr. dr. Rinkel, enkele mededelingen deed uit het leven van de kerk. Vooral stond hij stil bij zijn bezoek a? i de Angll- caanoe-landenconferentie van doze zomer, waarbij hij weest oo het belang daarvan met het oog op contacten tussen .Anglicanen, Oosters-orthodoxen en Oud Katholieken. In de internationale bisschoppencon ferentie tracht men de verhoudingen met de kerken In Polen, Zuldslavlë woord geven op de bijzondere noodtoe- TijechoslowakUe te regelen, stand, waarin de kerk door inwerking van vreemde krachten en daarmee sa mengaande verwarring van het gewe ten geraakt is. Volgend voorjaar zal de synode van de Evangelisch-Lutherse k*-1' in over- 1-- »«t de andere leden-kerken van de Evangelische Kerk zich nader bezig hou den met deze zaken. Vooral de ver schuiving van de eerste deelneming aan het avondmaal naar een latere leef- ti,J en de kwestie van het toekennen van kerkelijke rechten aan jonge men sen vormen vraagstukken. waa^^^^M synode zich nader zal bezinnen. contacten verlopen doorgaans moeizaam. Toenadering Is te verwachten van da episcopaalse kerken In Spanje en Por tugal. Ten aanzien van de liturgische boeken merkte dr. Rinkel o.m. op. dat de nieuwe uitgave van het missaal binnenkort te verwachten is. Dit zal echter slechts kleine wijzigingen bevatten, omdat historische liturgische studie nog virile gang is en verantwoorde conclu sies voor de praktijk nog niet getrokken konden worden. Voorts memoreerde de aartsbisschop met dankbaarheid De financiën De thesaurier-0-.ieraal, de heer D. de Rooy. vermeldde belangrijke giften voor de bouw van i-et ni*,"«e seminarie, o.m. de Episcopaalse Kerk van Amerika. In de eigen kerk constateerde hij een vreugdevolle toeneming van vrijwillige bijdragen, maar hoewel ny voorstander was van zoveel mogelijk decentralisatie en plaatselijke verantwoordelijkheid, drong hij aan op meer offervaardigheid voor algemeen kerkelijke doeleinden, mede in verband me tde honoraria van de geestelijken en begrip voor centrale regelingen van de generale thesaurie. De synode betuigde haar sympathie met de motie waarin gesteld werd. dat de kerk zich intens moet bezighouden met de vragen en noden van deze tijd. waarbij in het bijzonoer gedacht wordt aan de atoombewapening. Van belang wag ten slotte de aanne ming van een nieuw reglement, waarbij een synodale raad werd ingesteld, vlie ais klankbord in de synode zal fungeren en, na goedkeuring van de bisschoppen, verantwoorde, -k zal zijn voor de door de synode gegeven adviezen en genomen besluiten. Dit reglement, dat op instigatie van de bisschoppen is opgesteld, heeft tot doel een uitvoerend er. verantwoordelijk lichaam in de synode te scheppen, waar door aan de oude situatie een einde wordt gemaakt, waarbij de synode alleen maar aan het episcopaat adviezen kon uitbrengen. Advertentie Gelakte meubels opknappen? NED0-MEX klnrltk Ceta-Bever 70 ..Een beetje Zullen we maar weer terug gaan?" Cariyle stond bood zijn vrouw een arm aan en ze liepen .angzaam terug. Vele mensen keken ben na, zijn nobele gestalte Éflflfi schoonöeid vielen op. omd^J ze de overige vakantiegangers Het was hoog wster om acht uur de andere mor gen en Cariyle vertrok met de boot naar Folkestone. ..Vaarwel. liefste". zei hij en boog uch om haar te kussen „Pas goed op jezelf." „Doe de groeten aan de kinderen. Archibald, an.... „En vroeg hij. „Ik heb geen tijd meer „En je gaat niet met Barbara Hare. hè. terwijl Ik er niet ben?" Ze aet bet half schertsend, half ernstig - had hij maar kunnen zien hoe haar hart bonsde. Cariyle nam het helemaal als een grap en ging lachend weg Als hij begrepen had. -dat het ernst was. dan had ze net zo goed kunnen zeggen dat hij met op een dromedaris door Zuid-Engeland moest g.-ian rijden Isabella stond later op dan anders en treuzelde wat bij haar ontbijt Ze was lusteloos Ze vroeg zich af hoe ze da komende drie weken om sou krij gen en wat ze sou doen met haar tijd. Ze was tweemaal gaan zwemmen, maar hat beviel haar niet. zt bleef slap en hulvcroe na afloop Het had dus geen zin om het nog eens te proberen. Het was mooi weer en ze besloot de pier nog een» op te gaan. waar ze de vorige avond hadden gezeten Ze was nu alleen, maar het was niet ver en aan het eind kon ze een héle tijd rusten Peter volgde haar op aen korte afstand Ze ging gitten en zei dat hij haar over aen uur weer moe»t komen halen Het was nu niet zo druk als de vo rige avond, er kwam nu en dan Iemand Een dikke man met platvoeten, er kwamen dr! St van door ANN LUDLOW Jonge meisjes met hun gouvernante. Toen twee dandy's met monocles in hun ogen, die ze verbaasd op lady Isabella richtten. Na een poosje kwam er weer iemand, een lang persoon, knap en gekleed als een heer. Zodra ze hem zag begon haar bloed sneller te kloppen. Hoe kwam dat toch? Meteen wist ze het. ze had hem nooit helemeal vergeter. Kapitein Levison kwam langzaam naderbij. Hij zag een knappe Jonge vrouw en keek. Niet zo op zichtig als de beide anderen, maar met een zeke re bewondering. ..Wat een knap meisje", dacht hij. „Wie kan dat ziln. zo alleen?" Plotseling wist hij het, hij nam zijn hoed af, ziin gezicht werd verhelderd door zijn verleidelijke glimlach, die voor vrouwen onweer staanbaar was voor de meeste althans en stak haar sijn hand toe „Ik kan me niet vergissen. Heb ik niet de eer lady Isabella Vane te ontmoeten?" Ze stond toe dat hij haar de hand drukte en zei iets dat ze zich later niet meer herinnerde, want haar gedachten waren er helemaal niet bij. Neem me niet kwalijk, ik had natuurlijk lady Isabella Cariyle moeten zeggen Het is alweer een hele tijd geleden dat we elkaar zagen en het ge noegen u weer te zien was zo groot, dat ik er zo gauw niet aan dacht welke veranderingen er heb ben plaats gehad." Ze ging weer zitten, een blos van opwinding op de wangen. Het leek hem toe dat hij in geen ja ren zo n knap gezicht had gezien en hij kon het niet nalaten telkens naar haar te kijken. „Hoe bent u hier eigenlijk gekomen"" vroeg hij. terwijl hij naast haar plaats nam „Ik ben ziek geweest", legde ze uit. „en ik moest naar zee We zouden hier niet gekomen zijn als me vrouw Ducie niet van plan was geweest hier een poosje te blijven. Cariyle is vanmorgen weggegaan." „Mevrouw Ducie is naar Ems. Ik zie ze zo nu en dan Ze zijn een tijd in Parijs blijven hangen. Je ziet er inderdaad slecht uit!" Hij zei het op mee levende toon „Kan ik iets voor je doen?" Ze was zich ervan bewust dat ze er erg slecht uitzag op dat ogenblik. De opwinding en de verwon dering bij het weerzien waren verdwenen en nu zag ze erg bleek Zo was nijdig op zichzelf dat ze zich zijn aanwezigheid zo aantrok. Ze had niet geweten, fat ze iets voor kapitein Levison voelde, maar het bleek nu inderdaad een feit te zijn. „Misschien ben ik wat te haastig geweest met uit wandelen te gaan", zei ze, om een voorwend-] sel te vinden voor haar emotie. „Ik ga maar weer teruc. geloof ik. Ik ontmoet de knecht straks wel. Goede morgen, kapitein Levison!" „Maar je bent niet in staat om dat hele stuk al leen te gaan. ik moet je een eindje brengen." Hij nam haar arm. alsof het vijf Jaar geleden was Ze voelde dat het eigenlijk niet in de haak was dat ze zo arm in arm met hem liep. maar hij was familie, en ze kon geen redelijk argument vinden om te weigeren. (Wordt vervolgd) Horizontaal:, 1. eerbied vragend 6. werktuig 7. deel v. e. etmaal 9. kramp v. h. middenrif 10. kledingstuk 12. onder anderen, afk. 13. al 15. titel, afk 16. wellevend 17. onderdeel v. handwerken 19. heden 21. dik 22. muzieknoot 23. tafel waaraan men eet 25. kloosterzuster 26. wenk 28. zwakke.plek 29. kaartspel Verticaal: 1 stadsdeel 2. reeds 3. kaarden 4. evenzo, afk 5. luchtvormig lichaam 6. over 8. stuf 9. kettinghond 11. beledigen 13. losgeraakte draad 14. voortdurend, bestendig 18. zie 7 horizontaal 29 afwezig 22. deel v. e. ui 24. beteuterd 25. zot 27. bloedverwant 28. J*rs. voornaamwoord „Uw naam worde geheiligd. Uw koninkrijk koffie, Uw wil geschiede" het is het volmaakte gebed, dat Christus u ge leerd heeft en dat ge dikwyls bidt. Ofbidt? Hoe vaak is j het niet meer dan alleen maar de bekende woorden opzeggen zonder er al te veel bij na te denken? Er zijn gemoedsstemmingen, waarin het heel veel zin heeft om in dat gebed alle nadruk te leggen op dat woordje „Uw". Als er zorgen zijn in ons leven, tegenslagen of ziekte, dan leggen we ons hart voor God open. En we mogen geloven, dat God ons gebed hoort en verhoort. Maar niet altijd zoals wij dat willen, maar zo, dat Gods Naam geheiligd wordt. Zo, dat daardoor de komst van Zijn koninkrijk wordt bevorderd. Zo, dat onze wil. ondergeschikt wordt gemaakt aan Gods wil. Onze wil gaat zo dikwijls een heel andere richting uit als j Gods wil. Dat zult ge u al vele malen gerealiseerd hebben. Soms zult ge het daar moeilijk mee hébben. En nu ligt ook dit in het „Onze Vader": dat ge God vraagt om toch tevreden te zijn, ook als het anders gaat als ge het zelf zo graag zoudt I willen. Het is een vrede die alle verstand te boven gaat maar ook voor u bereikbaar. Als ge bidt EERSTE ATOOMSCHIP ^EDERLANDSE reders en scheeps- den onttrokken. Het onderzoek im- eonereet ontwerp nee' schip in alle havens ter wereld gebleken, dat in zijn opzet een goe- kunnen binnenlopen, de kans biedt te worden verwezen- De exploitatiekosten zullen daar- Het plan verraadt een opmerkelijk digheid voegt bij het feit, dat ook nuchtere benadering van de vele de inrichting van het schip geen as- problemen, die zich onvermijdelijk tronomische som zal vergen, kan begonnen op te dringen toen de ge dachte aan een dergelijk revolutio nair schip in een wat steviger t werd gegoten. De ontwerpers ston de ontwerpers een nuchtere in stelling bij het uitwerken van het plan waarlijk niet ontzeggen. Neder land heeft een ontwerp voor een de voorkeur aan gegeven zèjf woordje mee te zeggen in het den voor de keus óf een geheel atoomschip.... geen „showboat" met nieuw schip te bouwen óf een be- «en overdreven propagandistisch staand schip te zoeken waarin de karakter, reactor zou kunnen worden ge plaatst. Daarenboven werden zij voor de Uit het plan spreekt vóór alles een keus gesteld óf voor Nederland een ongeremde pioniersgeest. Bedrijf en „zuiver" atoomschip zonder andere wetenschap in Nederland hebben er voortstuwingsmiddelen te ontwikke- M len óf bij de uitvoering van hei plan een gecombineerde voortstu- derzoek van de kernenergie voor de wing (de kernreactor dus naast een koopvaardij. Daarbij schuwen zij conventionele krachtbron) toe te -h-a." -» «Ut il< het passen. De beslissingen geven blijk van te worden. Zij hadden een gemak een verrassende werkelijkheidszin, keiijker weg kunnen bewandelen: Met het oog op de financiële con- de Verenigde Staten hebben door la- sequenties werd het denkbeeld van ten schemeren, dat de resultaten, een geheel nieuw schip verworpen, opgedaan met het Amerikaanse terwijl met een zakelijke waarde- atoomschip Savannah, ter beschik- rlng van de mogelijkheden, die de kernenergie op dit ogenblik biedt, werd besloten niet onmiddellijk een onvoorwaardelijk vertrouwen in de nog jonge krachtbron te stellen. In het proef-atoomsrhip dus king van de wetenschap in andere landen zal worden gesteld. Nederland heeft er de voorkeur aan gegeven niet te wachten op de ze Amerikaanse hulp. Nederland hoopt zelf te gaan pionieren om in gecombineerde voortstuwing, zodat de toekomst op het nieuwe terrein noodzakelijk zullen zijn voor de ver- Daarom alleen al verdient het plan dere ontwikkeling 7 i reders, scheepsbouwers en des- dij-reactor van de toekomst, terwijl kuodigen ieders warme belangstel- aan de andere kant het schip niet ling en aller steun bij de verwezen- aan zijn bestemming behoeft te wor- lijking. BIJ EEN DOODSBERICHT T~)E Sowjetunie staat naar het zich Deze heeft zijn rivalen wel uitge- laat aanzien aan de vooravond schakeld, maar niet geliquideerd, van een grootscheepse zuivering. Er zoals dat in die kringen heet. Zij doen geruchten de ronde, dat deze maken het hem blijkbaar nog steeds grote schoonmaak in het Kremlin lastig. En het gaat er dan ook steeds voorafgegaan zou worden door een meer op lijken, dat hij er niet aan monsterproces tegen figuren als Ma- kan ontkomen, voortaan zijn tegen- van de geheime politie Malenkof in enige manier i een woedende bui zou hebben ver moord, toen hij niet wilde „beken nen". controleert, omdat alle, in de Sow- bi„ mjken bebben mcl Mn jetunie zich afspeelt achter een ondoordringbaar ijzeren gordijn cn men lange tijd dingen kan verzwij gen, waaraan beter geen ruchtbaar- t held kan worden „„ven. Men heett <">">"en en in het befln slachtoffer van de zuiveringsactie van Choesjtsjef. Toen hij van zijn post in Washington dan gelegenheid naar een aanneme- dit jaar naar Moskou moest terug- lijke verklaring te eneken. die later |<"en' »ist Zarocbln. dat hij rijn dienst kan doen. De wijze, waarop Beria werd geliquideerd, is daar nog steeds een sprekend voorbeeld van. De berichten over een grootscheepse leven niet meer zeker was. Men heeft hem toen In de Verenigde Sta ten voorzichtig laten weten, dat hij asyl zou kunnen krijgen, maar daar weten. zuiveringsactie, die wellicht reeds wi,de hi3 niet begonnen is, krijgen een speciale Zaroebin, die wij enkele Jaren gele- hetekenis, als men ze in verband den in New York in het gebouw van brengt met de bijeenkomst van de de Ver. Naties hebben geobserveerd. strijd in het Kremlin is nog steeds trok. Zijn plotselinge doodsbericht niet geëindigd en dus nog niet defl- krijgt tegen de achtergrond bedoelde Ontvangen boeken PC. Een bloemlezing uit de laatste vier jaargangen van Propria Cures. Amsterdams studentenblad sinds 1890 Met een voorwoord van H A Gom- perts. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam Getuige a charge, door Agatha Chris tie Nederlands van L RI. A. Vuerhard. Uit—ve A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat- N.V.. Leiden. Dood van een financier door Nicholas Blake. Nederlands van H. Tromp. Uit gave A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat schapnii N.V Leiden Griezelverhalen. L «ïesteld door A de Bruijen en A. van der Hoek. Uit- g D Prisma-boeken. Utrecht. L ts. door P G. Wodehouse Nederlands van J. C. de Graaff. Tweede druk. Uitgave Prisma-boeken, Utrecht. Schi!der::»n zien. door Casper de Jong, met 48 reprodukties. Uitgave Prisma- t ken. Utrecht. Heraldiek, door C. Pama. Geschiede nis der familiewapens van de middel- er -wen tot heden Uitgave Prisma-boe ken. Utrecht N. Brunt. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Moira (De verzoeking), door Julien Green. Vertaald en ingeleid door C. J. Kelk. Tweede druk. Uitgave Het Spec trum. Utrecht. recepten. Uitgave Hollandia. Baarn. Albert Schweitzer, leven en werk. door dr. Emil Lind. met een voorwoord van Stefan Zweig. Derde druk. Uitgave In den Toren, Baarn. Ziegler overleden De cultuur- en godsdienstfilosoof Leo pold Ziegler is dinsdag te Ueberlingen hel Bodenmeer op 77-jarige leeftijd overleden. Ziegler heeft een aantal cul tuurhistorische werken geschreven, waar van de voornaamste zijn „Gestaltwandel der Gótter", ..Das heilige Reich der Deut- schen", en „Menschwerdung". Hierin geeft hij een analyse van het verval der huidige cultuur, doch ook middelen tot herstel. Aanvankelijk was hy voorstander van een „religie zonder God". Later werd hij aanhanger van een ondogmatisch christen dom. Hij heeft ook een plan opgesteld voor een Europese universiteit. In 1929 kreeg hij de Goethe-prijs en in 1951 het eredoctoraat in de theologie aan de uni versiteit van Marburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2