Van Dalsum voor het leven rechter van Zalamea Purj a-systeem waarborgt vrijheid van architect .et PHILIPS .Photoflux Twee NAM-employé's bij gasboring omgekomen Spoedig nieuwe hoogovens bij Europoort P.v.d.A. is niet bang Kwart eeuw het bed gehouden Nederlandse elementenbouw (Van een verslaggever.) i OINDS HET BETON een kleine halve eeuw geleden zijn intrede deed in de bouwwereld heeft de toepassing van dit materiaal, dank zij zijn I grote aanpasbaarheid, in de bouwnijverheid niet minder dan een revolutie t ontketend. Vooral na de oorlog is het beton niet meer uit de bouw van I grote objecten, zowel bij woningbouw als bij de utiliteitsbouw, weg te den ken. Hoe langer hoe meer is men er toe overgegaan het beton in systeem bouw toe te passen. Wandopbouw bij het systeem PURJA: A. wandblokken, blijvende bekistingB. verticale kanalen en C. horizontale kanalen gevormd door stapeling van wandblokken D. verticale trapeziumvormige ko lommen en E. horizontale ribben ont staan door volstorten met plastisch beton; F. gewapend beton- of ele- mentenvloer; G. verhoogde vloer- doorsnede, ontstaan door volstor ten, waardoor boven- en onderwape ning mogelijk; H. dekvloer. Een keukenmeisje (37) aan de Keizers gracht te Amsterdam raakte slechts licht gewond toen de 18-jarige B. B. (die haar wilde beroven) haar met een metselaars- hamer op het hoofd sloeg. B. en zijn maat, J. T.. zijn gearresteerd. Beton is een prach tig materiaal; het laat zich snel ver werken, is goed koop en oersolide. Evenwel er is één groot bezwaar: het mist de geluidwe- rende werking de zachtere jnate- rialen. die in de traditionele bouw van oudsher ge bruikt werden. Met name bij z.g. ske- letbouw is de ge horigheid, de voort planting van ge luiden even on houdbaar als on ontkoombaar. He- is dan ook te be grijpen, dat tal var systemen zijn uit gedacht om d< deugden van he beton te behouden en zijn ondeugden Verschillende sys temen zijn met meer of minder succes beproefd, bleken zij weer an dere bezwaren op te leveren. Van daar dat enige Ne-\ derlandse bouw kundigen niet ge rust hebben vooi zij na jarenlange proefnemingen er slaagden een systeem te ontwerpen, dat alle voordelen van de sterke beton- elheid der produktie, hakeling van (betrekkelijk) onge schoolde werkkrachten, paart aan ee fectieve geluidswering, terwijl bovendien e vrijheid van de architect, zowel qua laatvoering, als vormgeving in alle op- chten gewaarborgd blijft. Dit systeem is thans bekroond met een gunstig rapport van Raitiobouw en niet de laatste plaats door octrooi verle ning door de Nederlandse Ootrooiraad. Onder de naam PURJA-systeem wordt het op de markt gebracht. De sterke constructie hebben de ont werpers bereikt door een skeletloze muur stapelbare elementen in de afmetin gen 22X 25 X 44 cm. vol te gieten met beton. verticale kolommen, die door (na vele proefne- Pullovers zuiver wol limport) „Aroia"* gebreid m mo derne grove steek, n.euwe urn-kleuren met l)Q75 lantos.e V-hol» CO „Moditalio" - MMash- ioned m moderne »on-»or-ton OQ75 des»'"» Suèdine lii»iioti«-1ederi 2450 MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 Ook u maakt zulke leuke foto's Ernstig ongeluk in De Lier geëigende), om en om geplaatst hechte constructie mogelijk temeer daar zij door horizon- nnen verbindingshal ken bijeen gehouden, een zeer krachtig tralie- Deze harde betonvulling (al of niet ge- rapend) wordt geheel omgeven door de bouwelementen, die van een zachte, spij- kerbare betonsoort zijn, waardoor een ge luidsisolatie verkregen wordt, die voor de traditionele zachte materialen niet onder doet. In de muren kunnen alle mogelijke ope ningen voor deuren en ramen worden uit gespaard, terwijl de kolommen op de hoe- buitenmuren en draagmuren door toepassing van daartoe vervormde ele- speciale vorm kunnen ver krijgen, indien een versterkte omvang eventueel vereist wordt. De bouwelementen zijn in hun afmeting afgestemd op de gebruikelijke normmaten de bouw, maar kunnen ook zodanig worden aangebracht, dat de vrijheid voor maatafwijking naar de inzichten van de rchitect, gewaarborgd blijft. Op dit punt ongeschoolde werkkrachten kunnen in korte tijd voor het bouwen in dit systeem worden opgeleid, terwijl de snelle bouw een goedkope produktie mo gelijk maakt. Zowel moderne als traditio nele ramen, deuren en vloeren kunnen worden gebruikt, hetgeen de vrije keuze i de architect verzekert. Juist met het oog op de architecto nische vrijheid onderscheidt het systeem PURJA zich van de andere; terwijl het gebonden is aan buitenlandse hetgeen op het gebied van de elementenbouw waarlijk een uitzondering Meer hoop in Genève De Russen hebben zich voor het eerst sedert de Tweede Wereldoorlog bereid getoond, te praten over een internationale controle op de bewapening. De vooruit zichten op een succesrijk verloop van de besprekingen in Genève over het staken van de kernproeven zijn dan ook veel gunstiger. Intussen wil dit niet zeggen, dat er al overeenstemming bestaat. Maar een winstpunt is dat de afgevaardigden van Engeland, Amerika en Rusland met d«* werkelijke onderhandelingen zi.in begon nen. Men heeft met dit compromis bereikt, dat zowel over het Russische voorstel de proefnemingen onmiddellijk te staken als over het westelijke voorstel een afdoend controlestelsel in het leven te roepen wordt gesproken. (Van een onzer redacteuren.) BIJ het in produktie nemen van ei gasput van de N.V. Nederlandse Aardoliemaatschappij in De Lier hebben gistermorgen twee buiten landers, een ingenieur en een em ployé het leven verloren. Twee per soneelsleden van de N.A.M. liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde, doordat op tot nu toe onverklaarde wijze een kogelper- forator afging. Dit is een instrument waarmee op de bodem van een put de stalen wand wordt doorboord, zodat de olie of het gas kan toestromen. Een van de ingenieurs was op slag dood, terwijl de ander ernstig gewond raakte. Kort na zijn aankomst in een Haags ziekenhuis is hij aan zijn verwon dingen bezweken. De beide mannen waren in dienst van een buitenlandse firma, die deze werk zaamheden in de gehele wereld uit voert. De later overledene was chef voor deze firma, terwijl de man die op slag dood was in opleiding was. De toedracht In put no. 18 werd op ongeveer ander halve km diepte gas aangetroffen. Een hechte stalen verhuizing, die do put in produktie moest brengen was al e gebracht en om een bepaalde laag doorboren wilde men een vier meter lange perforator gebruiken, welke gewoonlijk in het buizenstelsel wordt neergelaten. Deze z-g.n. jet-perfora tor is een cilin der waar op aan de buitenkant een springlading van kogels is aangebracht. Slechts als de perforator op de juiste diepte is neergelaten, worden de kogels afgevuurd via de bovengronds bediende ontsteking. Juist deze zondagmorgen waren twee experts, de tijdelijk in Den Haag wonende 28-jarige Franse employé Claude Bechia en diens assistent, de 22- jarige Engelman Ralmond Gibbons, doen de met het monteren van de perforator op het boorterrein aan de Vlietwag on der Naaldwijk. Tijdens het neerlaten van de perforator ontplofde de nog gedeeltelijk boven de grond stekende springlading. De rond- suizende kogels sloegen de Fransman en zijn Engelse assistent tegen de grond, De Nederlandse medewerkers werden eens door de explosie en de v straal tegen de grond geslagen, zonder echter noemenswaardige verwondingen op te lopen Na de eerste consternatie werd de Naaldwijkse politie gealarmeerd en de bulance-dienst. Doketer F. Kalsbeek, die juist op huisbezoek was kon op straat -orden aangehouden terwijl dokter I. F. Toussaint uit Honselersdijk tijdens zijn kerkgang werd gewaarschuwd. Ook dok ter Verhagen uit De Lier was direct aan- Egyptische officieren gearresteerd in Tunesië In Tunesië zijn verscheidene Egyptische officieren gearresteerd, die hebben ge probeerd leden vao het Algerijnse Natio nale bevrijdingsfront in Tunesië ovt halen tot een samenzwering tegen de Tunesissche president, Bourguiba. Bourguiba heeft dit gisteren in een rede Gabes bekendgemaakt. Neutraal Soedan zal verleden vergeten ..De nieuwe politiek van Soedan za niet pro-westers, maar neutraal zijn", heeft volgens het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten de nieuwe mi nister van binnenlandse zaken van Soe dan, generaal Abdel Wahab, verkil Het rledei ister De sterke man van de nieuwe repu bliek, generaal Abboed. heeft zaterdag berichten tegengesproken, als zou staatsgreep voorbereid en goedgekeurd zijn door de afgezette premier, Khalil. „Niemand wist van de staatsgreep, be halve dertien officieren onder mijn be vel, die thans met mij de revolutionaire raad vormen." Zodra de toestand wat meer stabiel is, willen Abboed en zijn officieren zich weer terugtrekken. Inmiddels is de nieuwe regering begon nen met de herziening van de politiek ten aanzien van het buitenland. Alle bui tenlanders in de buitenlandse dienst zijn volgens een Egyptisch persbureau door Soedanezen vervangen. Er zijn hande' betrekkingen aangeknoopt met Hongarije De Hongaren zullen textiel, schoeni tomatenpuree en andere verbruiksgoede- ren leveren, in ruil voor katoen. De regeringen van de Verenigde Staten en de Sowjetunie hebben de nieuwe i gering dit weekeinde officieel erkend Van vier hoog viel de 58-jarige aanr mer B. J Krimp toen hij aan de Baarsjes- weg in Amsterdam op een dak bezig Later op de dag is hij overleden. ALBERT VAN DALSUM is zaterdagavond door de Koning van Spanje voor zijn leven benoemd tot Rechter van Zalamea en een geestdriftig publiek heeft deze koninklijke onderscheiding met een oorverdovend ap plaus ondersteund. Aan de vele rollen, waarin Albert van Dalsum in zijn lange toneelloopbaan glans en glorie heeft gegeven, heeft hij er thans een toegevoegd: „Rechter van Zalamea" naar het gelijknamige stuk van de Spaanse 17e eeuwse grootmeester Pedro Calderón de la Barca. stuk Lutz als de allerkodigste soldaat Rebol- ledo, een figuur, die alleen maar in het superhumoristische brein van Cal derón kon opkomen en van de Nederland se acteurs alleen maar zo adaequaat ge realiseerd kon worden door Luc Lutz Voorts de ontmoeting tussen de gene raai een echte van de cavallerie zaliger ten onzent) en de potige boer Crespo. Max Croiset en Albert van Dalsum brachten dit beiden op bet hoogste niveau. Dit was geen ontmoeting van personen meei van gepersonifiseerde standen zelf. En last but not least: de klacht van de onteerde Isabella in het nachtelijk bos. Een van de meest-aangrijpende klachten uit de wereldliteratuur door Sigrid Koet- se diep-ontroerende uitgesproken. Sigrid Koetse heeft deze figuur van Isabella zeer zuiver gestalte gegeven. Zij werd hierin uitnemend terzijde gestaan door Fiet Dekker als haar nicht Ines. De Haagsche Comedie voerde op in de regie van Joris Diells en in di briljante vertaling van Dolf Verspoo met décors en kostuums van Igël Tumar- kin. Het is een avond van feestelijk ac teren geworden. Zo een, die de vele fa cetten van wat het toneel kan zijn op een aanstekelijke wijze demonstree Niet, dat we nu zo erg ingenomen kunm zijn met het stukof dat we niet ei zeer ernstige bedenking hebben, want staat het nu honderdmaal zo bij Claderon en al geeft het nu onverbetelijk de hi: rische en locale kleur weer: het gevloek had desondanks achterwege gelaten mo< ten worden. Een vloek.is als een vlieg i de zalf van de apotheker: hij bedreft het volkomen. Het wordt tijd, dat de leider- van het Nederlands toneel, dit eens ter dege gaan beseffen. Maar afgezien hiervaan bleef er nog zoveel over, waaraan men van harte ple zier kon hebben. Het toneelstuk is in verzen en Dolf Verschoor had dit in zijn vertaline vastgehouden. Dit had een zeer komische werking: het was net of er een operette werd opgevoerd. Met name, wat Frans Vorstman als de Don Quichot-achtige landjonker Don Mendo te horen gaf, was door het rijm door de goede toon van de voordracht t het juiste begrip voor pauzes) een ïrette-achtige koldermanifestatie van jewelste. Joris Diels had Jurriaan deze componist is al zo befaamd, dat men met ijn voornaam kan volstaan) verzocht de muziek te schrijven voor de serenades ep liedjes uitnemend door Ap Bronk- horst op de gitaar gebracht) en dit was zo geestig en meeslepend, dat het stuk zowaar bijtijden een musical werd. Zegt het spreekwoord, dat het oog van e meester het paard vet maakt, in dit geval mag van Joris Diels als regissseur met permissie gezegd worden, dat hij zijn acteurs als paarden het beste heeft laten aven. Neem b.v. een Annet Nieuwen- huyzen, die als markentenster een en al overrompelende beweeing en exnressie of Bas ten Batenburg als de Zwarte Piet-achtipe knecht van Don Quichot s Vorstman; dan wel Broes Hartman rol van de chevaleske kapitein de Ataïde of Wim van Rooij als de licht ont vlambare zoon van boer Crespo Albert Dalsum); dan wel de troep soldaten boeren of wie men ook neme: het wa- i evenzovele levende portretjes van Calderons Zalamea anno 1581. toen daar de Spaanse troepen doortrokken om in Lissabon luister bij te zetten aan de kro ning van Philips II tot koning van Por- [et i* de1 botsing tussen de ruwe Spaan- soldateska met het gezeten hoeren dom, welke Calderon in zijn stuk tekent. Boer Crespo is een eik van een man. die k en vrij trots is op zijn boeren- 1 en zijn hoereneer en deze ook tegen de machtigste vijanden verdedigt. Eerst tegen kapitein de Ataïde, die de eer van zijn dochter Isabella rooft; Hater tegen generaal de Figuera Max Croiset) die de burgerlijke rechtspraak niet wil erkennen en tot slot zelfs tegen Koning Philips II Jan van der Linden) in hoogst eigen persoon. Hoogtepunten in dit stuk zijn: Luc Er zijn in het stuk van Calderon enige momenten, die het in onze tijd niet meer doen, maar daar staan andere tegenover, zo voortreffelijk van vondst en uitbeel ding. dat zij de eeuwen trotseren. Joris Diels heeft ze in een ronduit meester lijke regie 'opgevangen en ze juist dit tikje operette meegegeven, waardoor men kan spreken van sprankelend toneel. Men iu geneigd zijn hem op grond van der gelijke prestaties vor hoet leven te be ien tot onze blijspelregisseur num- Ev. Grolle. Italiaan Veronese directeur-generaal van de Unesco De Italiaan Vittorino Veronese is vrij dag gekozen tot directeur-generaal van de Unesco. Hij volgt in deze functie de Amerikaan dr. Luther Evans op, die zes maanden voor het verstrijken van zijn ambtstermijn, begin december zal af- Dr. Evans was van mening, dat hij zich beter nu terug kon trekken, omdat dan nog tijdens dit congres een opvolger gekozen zou kunnen worden, die vanaf het begin de leiding kan nemen bij het .uitvoeren van het nieuwe programma, I dat de Unesco korte tijd geleden heeft opgesteld. Bijna alle communistische en Arabische landen waren echter tegen het aftreden van dr. Evans omdat hij het was, die in het verleden door grote re organisaties de invloed van het commu nistische en Arabische blok in de orga nisatie sterk had vergroot. Het ontslag van dr. Evans werd ten slotte na een stemming aanvaard. De uitslag was 54 tegen 24. Het Sowjetblok ageerde ook sterk tegen de kandidatuur van Veronese, die bekend staat als anti communistisch. De communisten waren eohter niet sterk genoeg om zijn benoe ming tegen te kunnen houden. Met 54 tegen 20 stemmen en 4 onthoudingen werd hij gekozen. De hoge hoed heeft nog altijd niet afgedaan. En dat is maar gelukkig. Och, de wereld gaat toch wel door zonder hoge hoeden, maar er zfln nu eenmaal van die gelegenheden en plechtigheden, waar de hoge hoed bjj behoort. Anders is het niet :n mist men iets. En dit is dan laar een plaatje van een plechtig hogehoeden-stilleven. Het is genomen in de garderobe van het Elysée, de residentie van de Franse president Coty, toen bij tijdens de overhandiging van de geloofsbrie ven door de nieuwe Westdultse ambassadeur In Frankrijk de be zitters ervan ontving Koninklijke interesse De voetbalvereniging van het perso neel op paleis Soestdijk heeft zaterdag avond op haar jaarlijkse feestavond ko ningin Juliana en prins Bernhard als gasten ontvangen. Ook prinses Beatrix woonde het feestprogramma bij. waarin het revuegezelschap Rens van Dort op- Over anderhalf jaareerste paal In de plannen voor het Europoori-boog- ovenbedrijf wordt er rekening mee ge houden, dat de eerste paal ervoor begin 1960 zal worden geslagen. Vóór die tijd zullen haven», kaden en terreinen voor gebruik gereed moeten zijn. De plannen zullen in twee fasen wor den uitgevoerd. De eerste fase voorziet in de vestiging van een hoogovenhedrijf. een staalbedrijf en een walserij. Daaraan zullen in de tweede fase cokesovens worden toegevoegd. loop vrij binnen Kijk vrij Al te behulp- saam Staatsmijnen, die in dit verband reeds een toezegging hebben gedaan, worden geleverd. Mr. K. P. van der Mandele. voorzitlr van dc Rotterdamse kamer van koop handel en fabrieken, die deze planm bekend maakte, voegde eraan toe zeker van te zijn, dat na de bouw vt de cokesovens een uitgebreide chemische industrie op de kop van het eiland Ro zenburg tot ontwikkeling zal worden gebracht. Deze industrie zal gebruik ken van de gassen, die in de ovens len worden geproduceerd. Een intensiever scheepvaartverkeer op den duur ongetwijfeld volgen op deze industriële ontwikkeling. Daarmee overigen» rekening gehouden: een groot havencomplex werd voor de toekomst geprojecteerd aan het Haringvliet, dat via een breed kanaal in verbinding zal worden gebracht met het Rotterdamse havengebied. De heer Van der Mandele verklaarde rich met de keuze van het Haringvliet niet bijzonder gelukkig, om dat een zo vei weg gelegen complex noch het verkeer noch het bedrijf zacht ge zegd „ten goede zal komen". Daarom had de heer Van der Man dele het nieuwe complex graag wat dichterbij gezien, bijvoorbeeld aan de noordelijke oever van het Brielse Meer of aan de noordelijke kant van het oude Beijerland. Luc Lutz als de soldaat Rebolledo en Broes Hartman als kapitein de Ataïde in Calderons „Rechter tian Zalamea door de Haagsche Comedie. (Vervolg van pagina 1) gen van de daartoe noodzakelijke be voegdheden, zoals voorgesteld is in de verlenging van de tijdelijke be lastingmaatregelen. Een defensiebeleid, dat althans na de volgende verkiezingen de moge lijkheid biedt van diensttijdverkor ting en uitgaven-vermindering. Voorts heeft de P.v.d.A.-fractie over wegende bezwaren tegen een wijziging van de Dienstplichtwet, zo daaruit zou voortvloeien, dat thans dienstplichtigen van de landmacht naar Nfeuw-Guinca worden uitgezonden. Mr. Burger besloot zijn verklaring (die hij namens de gehele P.v.d.A.-frac- n de Tweede Kamer en na overleg de socialistische ministers aflegde) de opmerking, dat het fataal is voor de democratie een regering te beletten haar program uit te voeren zonder de konsekwenties te kunnen of te willen aanvaarden. Terwille van die democra» acht de P.v.dA. weloverwogen en aanvaarding van de risico thans verduidelijking van de lijnen van het beleid noodzakelijk. De heer Vermeer wilde in zijn rede nog eens heel duidelijk stellen, dat een tweede buurverhgoing binnen deze ka binetsperiode door dc socialisten niet wordt aanvaard. „Wij weigeren." aldus spreker, „om ruimte die er mocht zijn voor een verboging van de lonen te zien gebruikt worden voor een huurcompen- satie. Zulk een compensatie komt niet de arbeidende bevolking, maar voor een belangrijk deel de huiseigenaren ten goede. Als men indertijd onze denkbeel den tot huurafroming zou hebben geac cepteerd, zouden dingen nu wellicht anders liggen. Nu zeggen wij duidelijk: neen." Of de huurverhogingen van de afgelopen jaren de volkshuisvesting wel hebben gediend, was voor de P.v.d.A^ 'oorzitter zeer de vraag. De huidige politieke situatie in ver band met de dit jaar gehouden verkie zingen karakteriserend, gaf de heer Ver meer als zijn mening te kennen, dat er „een vloed van conservatisme opkomt". Buiten het parlement zijn de tekenen overduidelijk Dit moet zijn weerslag hebben in de parlementaire verhoudin gen. Daarom is het goed te weten, waar de socialistische fracties nu en in de omst zullen staan. Ï7" ENT U het verhaal van de heer Matthew Sutcliffe uit Halifax? Het is nogal merk- waardig. Deze Canadees liep in maart 1928 een ver koudheid op en hij oordeelde 't toen gewenst het bed te houden. De be doeling was dat hij een paar dagen zou uitzieken, maar eerst donderdag jl. heeft Sutcliffe weer voor het eerst na dertig jaar zijn slaapkamer en zijn huis verlaten. En toen nog omdat hij niet anders kon. Zijn moeder, die de hoge leeftijd van 82 jaar heeft bereikt, was nl. ziek ge- worden en moest in een ziekenhuis ter observatie worden opgenomen. Maar zodra de doktoren Matthew zagen vonden zij het beter ook hem in bed te stoppen en ook hij zal het ziekenhuis ver- Toen het verhaal bekend werd, kwamen van alle kanten verslag gevers toege stroomd om Matthews een in terview af te nemen Ze vroegen hem honderd uit maar ze waren het meest belang stellend naar zijn tijdpassering in die periode van langer dan een kwart eeuw „Heeft u zich nu nooit verveeld?" vroegen ze. „Wat?" antwoordde Matthew, „of ik me verveeld heb? Geen kwestie van. Ik heb een he renleven geleid. Dertig jaar lang heb ik op mijn gemak de kranten kun nen lezen en de voetbaluitslagen kunnen bijhouden. Nee, de tijd is omgevlogen!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5