B dÊÊ Leid se Oranjevereniging vierde gouden feest 7 tl Mr. Briët, enige nog in leven oprichter, behoorde tot de receptiegangers KOFFIE Prediker begon nieuwe vorm van jeugdwerk Leidse gepensioneerden bespraken verlanglijst NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 Band aan vaderland versterken f TNE LEIDSE Christelijke Oranje-Vereniging heeft gisteren haar gouden U jubileum gevierd, eerst met een receptie in de koffiekamer en daarna met een feestavond in de grote zaal van de stadsgehoorzaal. Het aantal belangstellenden zal het bestuur zijn tegengevallen. Wegens ziekte kon ook de ere-voorzitter, mr. dr. N. G. Geelkerken, niet aanwezig zijn. De voorzitter, ds. J. van der Wiel, sprak in zijn plaats de feestrede uit. Er werd naar het paleis Soestdijk een telegram gezonden met een aanhanke lijkheidsbetuiging van bestuur en leden van de L.C.O.V. Van de receptiegangers noemen wij dr. H. J. Westerink en de heer S. Melse na mens de kerkeraad van de Geref. kerk, de heer H. van der Meij en mej. S. R. Clove namens de Chr. Oranjevereniging te Den Haag, de heer H. van Heusden na- i mens de centrale kerkeraad van de Leidse Hervormde gemeente, de heren C. van Veen en J. M. Schotborgh namens het hoofdbestuur van de Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Nederland, majoor J. Heller mede namens de commandant van de Leidse koksschool, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en de heer W. J. Laman namens het bestuur van de Drie-October- vereeniging, mr. P. E. Briët, de enige nog in leven zijnde oprichter van de Oranje vereniging en echtgenote, de heren J. A mol dus en J. van der Zeeuw namens het gemengd dubbelkwartet „Musica", de heren A. P. van den Berg en W. Ouwer- kerk namens de Timdelerclub, mr. dr. K. de Vries, directeur van de christelijke kweekschool te Leiden, de heren dr. ir. P. C. Lindenbergh en J. C. J. Lamber- mont namens het bestuur van de vereni ging „Koninginnedag", de heer M. Marks namens de kerkeraad van de Evangelisch Lutherse gemeente, de heer J. C. van Zaterdag in Leiden Collecte voor landgenoten in Indonesië Zaterdag zal in Leiden worden gecol lecteerd voor de stichting „Hulp aan land genoten in Indonesië" Er zijn nog vele Nederlanders in Indonesië, die zich ge heel en al Nederlander voelen en in be hoeftige omstandigheden verkeren. Deze mensen, zo schrijft men ons, hebben hulp nodig en zijn daarin alleen aangewezen op Nederland zelf, want zij leven ir Nederland vijandige omgeving. De genoemde stichting heeft zich het lot van deze mensen aangetrokken. On langs ic voor een waarde van 60.000 aan goederen naar Indonesië verzonden. Er zou nog veel meer geholpen kunnen worden, maar daarvoor is geld nodig. Als er giften genoeg zijn, zullen deze men se met een kerstpakket worden verblijd. Het collectecomité heeft nog collectan ten nodig. Men kan zich zaterdag our 's morgens af opgeven in het Geref. HwgdhuiS. Breestraat 19. Sohaik, wethouder van onderwijs, dde het gemeentebestuur representeerde, n Geelkerken-Brusse en een afvaardiging de Oranjevereniging te Alphen aar den Rijn. Er was een telegram van he bestuur van de stichting „Doodenherden- Rijke historie De heer Van Veen van het bestuur var de Bond van Chr. Oranjeverenigingen ir Nederland hield tijdens de receptie eer korte toespraak, waarin hij wees op de rijke historie van de stad Leiden; ook in dat licht gezien is het volkomen te grijpen, dat hier een levende christelijke Oranjevereniging bestaat. Het werk zal niet altijd eenvoudig zijn geweest, maar de heer Van Veen kwalificeerde dan ook het predikaat „christelijk" als een kracht bron. Hij hoopte, dat de Oranjevereniging nog lange tijd onder oud en jong de liefde jot „Oranje" mag vermeerderen. In zijn welkomstwoord op de feestavond richtte ds. Van der Wiel zich speciaal tot Briët, wiens presentie het bestuur met dankbaarheid vervulde. Niet toevallig De predikant sprak een kort woord over wat de oprichters van de vereniging bij dit initiatief heeft bezield. Zij hebben de inwoners van onze stad duidelijk willen maken, dat. vooral in het licht van het Evan gelie, het bezit van het vaderland iets kostbaars is. Onze woonplaats is namelijk maar niet een toevallig heid; zij is door God bepaald. Als echte Nederlanders zijn wij trots op vaderland, aldus ds. Van der Wiel. Hij zei, dat het nodig is, de band aan het vaderland te verster ken. In de geschiedenis van vaderland mogen wij ook de leiding van God bespeuren. De geschiedenis is niet een verzameling van toeval lige gebeurlijkheden. God heeft ons in Nederland een bron van zegen ontsloten, niet alleen in materiële, maar ook in geestelijke zin. De band aan het vaderland wilde de predi kant dan ook zien als een vrucht an de band aan God. Ds. Van der Wiel stond vervolgens stil bij de waarde van het Oranjehuis land. De geschiedenis van ons volk samengeweven met die van Oranje, onze stad speelt daarin een niet- onbelangrijke rol. Het volk is in het verleden meermalen bedwelmd geraakt door ongeloofstheorieën revolutionaire denkbeelden. En de vrucht was steeds slavernij onder tyrannieke dwingeland. Toch leidde die slavernij telkens weer tot bezinning op wat ons was geschonken. Ds. Van der Wiel deelde mee. dat het bestuur een telegram aan Soestdijk had gezonden, waarin de vereniging opnieuw haar aanhankelijkheid aan het Oranjehuis betuigde en waarin zij de hoop uitsprak, dat Ac band tussen God, Nederland Oranje nog lang bestendigd mag blijven. Met applaus stemden de aanwezigen met dit telegram in. Br werden ook tw coupletten van het volkslied gezongen. De rest van de avond werd gevuld m een gevarieerd programma van pianomu ziek, fluitspel, zang, klarinetspel, decla matie en cabaret. De medewerkers, v< namelijk gerecruteerd uit leerlingen oud-lesriingen van ds christelijke kweek- Mr. Briët kwam gisteravond ook ge lukwensen op de receptie van het be stuur van de Leidse Chr. Oranje vereniging. Ds. Van der Wiel zei, daarvoor hoogst dankbaar te zijn; mr. Briët is de enige nog in leven zijnde oprichter van de vereniging. De be stuursleden van links naar rechts: de heren De Brce. Bogaards, Rouwen de r Wiel. Pieneman, Quest oo en Van Zwieten. Foto N. van der Horst. school alhier, hadden zich verenigd onder aam „Actief". Zij bleken over goede kwaliteiten voor het verzorgen van een dergelijke avond te beschikken. Bij het onlangs gevierde jubileum van de kweek school hebben zij dan ook de nodige erva ring opgedaan. Dc heer Sloos zorgde met zijn instrumentaal ensemble voor onder houdende muziek. Tuinbouw en Plantkunde Afscheid van de heer Jonker als voorzitter De heer Joh. Jonker, die twintig jaar lang het voorzitterschap van de afdeling Leiden van de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde heeft waargenomen, heeft gisteravond deze functie neergelegd. In de vergadering, die in een der zalen de Turk is gehouden, werden vele woorden van dank en hulde gesproken wat de scheidende voorzitter in deze voor de afdeling en de tuinbouw heeft gedaan. Ook mevrouw Jonker werd in deze huldiging betrokken. voorstel van het bestuur, dat door de plaatsvervangend voorzitter de heer H. Smit werd uitgesproken, namelijk de heer Jonker tot lid van verdienste der afdeling te benoemen, werd met luid pplaus begroet. Het afscheidnemen herinneringen namen avond in beslag. Na e Ük gedeelte werden hyacinten en krokussen uitgereikt de broeiwedstrijd, die ln februari gehouden. het ophalen var groot deel van df i kort huishoude- slotte bollen Zie vervolg stadsnieuws op pagina 4 Amsterdamse Leger-zangers in Leiden Zaterdag komen voor een tweedaags bezoek aan het plaatselijke korps veertig leden van het korps Amsterdam-congres- het Leger des Heils, een der beste koren van het Leger des Heils in Nederland, naar Leiden. Een tamboerijn band. een specifiek Leger-des-Heils-en- semble, zal het koor vergezellen. Het plaatselijke muziekkorps zal op beide da gen door een deel van het gast korps wor den versterkt. Zaterdagavond is er een gewijde muziek ln het gebouw „Prediker" in de Janvo6sensteeg. De be velvoerend officier van het Amsterdamse korps, sr.-majoor G. Bakker, leidt deze. Mevrouw majoor Verwaal van het hoofd kwartier te Amsterdam en kapiteine Kloosterman van de kweekschool voor Amstelveen zullen de zon dagsamenkomsten in de zaal aan de Hooi gracht leiden. Honderden Leidse kinderen be ju belden Sinterklaas OM HALF TWEE gistermiddag ondernam een groepje peuters van enkele turfjes hoog, gezeten op de ommuring van het stadhuis aan de Vismarkt nog een geslaagde poging om zijn honderden vriendjes, die daar in de buurt eveneens hadden postgevat, te laten zingen: „Geef mij maar Amsterdam". Maar toen de klok een halve slag verder was gedraaid, had de jeugdband De Burcht het gehele Stadhuisplein volledig veroverd met een zorgvuldig gespeeld „Zie ginds komt de stoomboot". De bijna' duizend schoolkinderen, die Sinterklaas gistermiddag in Leiden verwelkomden, behoefden niet erg lang te wachten; hoewel de Sint een beetje laat was, kwam dit bijzonder goed uit, want ook de kinderen waren aan de late kant. Zo was de laatste groep nog maar net achter zijn nummervlaggetje gekropen, toen de goede oude man in een rijtuig, bespannen met twee schimmels, arriveerde. Twee watervlugge Zwarte Pieten vlinderden met zakken peper noten door de rijen heen, meer tot vreugde van de kinderen dan tot genoegen van de onderwijzeressen en onderwijzers, die maar moesten yen, hoe zij hun rijen in het gelid hielden. Een enkel vermanend woord van de Sint had echter het effect van het bevel van een ge vreesde sergeant-majoor in een recrutenkamp; de rijen schaarden zich onberispelijk aanéén en van het stadhuisbordes sprak Sinterklaas over zijn verjaardag en de vreugden, die nauw met dit feest ver bonden zijn. Behalve de kinderen luisterden ook burgemeester en mevrouw Van Kinschot, het volledige college van wethouders en enkele ambte naren ernstig toe. Toen wilde Sinterklaas een versje horen en weder om begon de jeugdband plechtig het „Zie ginds komt de stoomboot" te spelen. Nu is Sinterklaas een welwillend man, die geen hoge eisen stelt, doch op het gebied van zang is hij een fijnproever. En dus be klom een Zwarte Piet het bordes, zei dat het helemaal verkeerd was geweest en dat hij zich persoonlijk met de leiding zou belasten van een nieuwe zanghulde. Hij wees de kinderen erop, dat zij op de mu ziek moesten letten, en kondigde aan, dat het mooie lied „O, kom er eens kijken" zou worden gezongen. Op dit moment ontstond er een technische moeilijkheid bij de band. want dit lied stond niet op het repertoire. En de zang zou onbegeleid zijn gebleven, wanneer niet de heer W. Mark, dirigent van de band, de trompet van een van zijn mensen had overgenomen en indrukwek kend in zijn eenzaamheid leiding had gegeven aan een nu volledig geslaagde combinatie van muziek en zang. Sinterklaas was meer dan tevreden en vertelde de kinderen, dat zij met hun onderwijzeressen en onderwijzers naar enige Leidse ont spanningslokalen zouden gaan, waar hij hen zpu komen bezoeken en rraar zij voorts een gezellige middag zouden doorbrengen met pop penkast en goocheltoeren. Filmlezing K. en 0. Leiden In Griekenlanddaar heeft men pas een klimaat GRIEKENLAND is het enige land ter wereld, dat werkelijk een gezond klimaat heeft. Een overmaat van zon schept een doordringend licht, dat de essentie der dingen raakt, dat het eenvoudige verheven maakt, dat de mensen blijmoedig en onvermoeibaar doet zijn. Wie een reis naar Griekenland onderneemt, wordt het meest getroffen door deze magie van het licht, waarnaar hij zijn hele leven een heimwee bewaart. Dit is heel het kort een samenvatting van de beeldende beschrijving, die Henrik Scholte gisteravond voor de K. en O.-leden heeft gegeven van land, dat hij wel twintig keer heeft bezocht en waaraan hij zijn hart heeft erpand. Er was zoveel belangstelling, dat zelfs op het toneel van de stads gehoorzaal-foyer plaats moest worden gemaakt. Onder de belangstellenden bevond zich de attaché van de Griekse bassade. De heer Scholte, schrijver van enkele boeken over Griekenland, noemde zich bepaald een voorstander van groeps- •n. Waar het Griekenland betreft heeft deze manier van toerisme echter bepaalde voordelen, omdat de verbin dingen en de accommodatie nogal eens moeilijkheden kunnen geven en vooral ook doordat Griekenland voorlichting vraagt. Wie dit land bereist, moet weten van de achtergrond van zovele bijzondere en merkwaardige objecten, die hij waarneemt. 'Cultuur De laatste tijd overbruggen jaarlijks ongeveer drieduizend Nederlanders een evengroot aantal kilometers om Grieken land te bezoeken. Wat zij daar vinden ■n goed klimaat in dubbel opzicht Het heerlijke, eigenlijke klimaat heeft en geestelijk klimaat doen ontsl -aardoor dit land is geworden tol bakermat van onze beschaving, om met een cliché-term aan te duiden. Grie kenland betekent cultuur. Daar ligt het fundament van bijna alles waarop wij toelen. Wie het land bezoekt, zal ont dekken, waarom en waardoor dit alles nu juist hier is ontstaan. Want in Grie kenland gaat niets verloren. De geeste ljjke rijkdom van zijn cultuur strekt zich na haar ondergang nog over eeuwen uit Vooral de Kerk heeft gefungeerd als larster van oude schatten, als daar taa>l, vrijheidszin, dapperheid en hartelijkheid. Verhalen De heer Scholte gaf een overzicht van ontwikkeling van de Griekse bescha- ng, waarna hij zijn betoog besloot met ?t vertellen van twee verhalen, waarin op treffende wijze het karakter van het Griekse volk tot uitdrukking kwam. Dat de spreker niet had overdre ven, toonde de kleurenfilm Dream of Greece, die een reis dwars door Griekenland in beeld bracht. De rol prent bleek weliswaar geen proeve filmkunst te zijn, maar zij gaf toch een indruk van de uitzonder lijke "schoonheid van dit warme, e, zonrijke land. Ook de kleuren dia's van ir. A. M. Overeynder, lid de filmsectie van K. en O., droe gen sterk bij tot het gaandeweg op komende verlangen het eerste het beste vliegtuig in zuidelijke richting te nemen. Dat betekende dan 's mor gens nog kleumend in Holland, 's middags met ijsgekoelde limonade in het zonnige Griekenland. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Pieter, zn van P. Kraaijenoord en G. Harteveld; Cor nelia Petrus Bernardus, zn van J. P. van der Hulst en A. G. Werkhoven; Peter Michèle, zn van K. Mechelse en N. G. H. van der Burg; Nicolaas Hen- dricus Petrus Maria Caspar, zn van F. X. Nelissen en J. J. Elshof. Gehuwd: H. D. Teske en W. M. Swanenburg. Ewout Jongenagroep De ouderavond ven de Ewout Joppenez- groep van de Leidse padvinderij, die gis teravond in de Jacobazaal van Den Burcht zou worden gehouden, is door verschil lende omstandigheden een week uit gesteld. PROMOTIES >roefactirlft (tetltol getiteld „Phot vitaminen D en verwal de heer M P Rappoldt - telfde dag op pre Gisteravond is, zoals wij gisteren al meldden, de stichting „Prediker" begonnen met een nieuwe vorm van jeugdwerk, die speciaal gericht is op die jongens en meisjes tussen 9 en 14 jaar, die nog door geen andere vorm van jeugdwerk zijn bereikt. De voorzitter van de stich ting, de heer W. F. L. Heijloo, deelde ons vanmorgen mee, dat het bepin succesrijk kan worden genoemd. Er waren ongeveer vijftig kinderen op de oproep gekomen en zij hebben zich met allerlei spelen anderhalf uur lang kostelijk vermaakt. De meisjes hadden uiteraard bijzondere belangstelling voor de keuken, zoals de foto toont. Volgende week al begint men met handenarbeid. „Prediker" hoopt, dat dit werk in de toekomst een duidelijke opgaande lijn zal vertonen. Onder de kinde ren van gisteravond waren er heel wat, die men in „Prediker" nog niet had gezien. Foto N. van der Horet Premie voor aanbreng nieuw lid WORDT VOOR DE bejaarden tegen woordig behoorlijk gezorgd, altijd blijven er nog wel wensen over. En zo heeft gis termiddag in de Stadsgehoorzaal de heer II. G. W. .Munnik, hoofdbestuurslid van de algemene Nederlandse bond van ge pensioneerden, voor de Leidse afdeling een hele verlanglijst opgesomd van zaken, die de niet-meer-werkenden gaarne zo spoedig mogelijk geregeld zouden slen. Als eerste punt werd de huurcompensatie aangeroerd, op welk gebied naar de me ning van de bond thans een grote chaos heerst. De gepensioneerden verlangen eenzelfde tegemoetkoming als de actlef- dienenden. Verder staat op het programma de af schaffing van de korting A O W. op de pensioenen, een verlangen dot om poli tieke redenen niet direct vervulbaar ls. Besloten is nog even te wachten, waarna een actie op touw zal worden gezet om de korting te verzachten. Ook wat de ziektekostenregeling be treft, willen de gepensioneerden worden behandeld als actief-dienenden. Dit on derwerp wordt volgend Jaar door de mi nister onder ogen gezien en zoals de zaken er nu voor staan, mag een gunstig resul taat worden verwacht De glijdende pensioenschaal is een kwes- net gesprek al Jarenlang gaande is Het ligt ln de bedoeling de pen sioenen bij hoger wordende kosten redig te verhogen, en omgekeerd. Tevens is men bezig betere regelingen te treffen voor gepensioneerde Invaliden en voor de achtergelaten betrekkingen van gepen sioneerden. Op het ogenblik is het zo, dat, wanneer een gepensioneerde ambte naar trouwt en daarna overlijdt, zijn vrouw geen pensioen ontvangt. Binnenkort is een wetsontwerp te verwachten, waarbij in een dergelijk geval een pensioen-vervangende uit kering wordt verleend. Al deze zaken vergen krachtige actie van de bond, waarvoor een verhoging van het le dental (nu 65.000) hard nodig is. Voorzitter Ant. Metz zei hierover, dat de aanbreng van een nieuw lid voortaan met een premie van één gulden zal worden beloond. Voordat de heer Munnik aan het woord was gekomen, had men een aantal huis houdelijke zaken afgewerkt. Men kwam overeen het degelijks bestuur af te vaar digen naar de buitengewone bondsverga dering. Na de pauze werd een bespreking gehouden. Bazaar geopend voor nieuwbouw van liet diaconessenhuis Vangiiddag om 2 uur heeft ds. J. N. (je Ruiter. Hervormd prediksnt en voorzitter van het plaatselijke propagandaeomité ter financiële ondersteuning van de bouw van het nieuwe diaconessenhuis aan de Hout laan, de grote tweedaagse bazaar geopend, die in het Hervormd wjjkgebouw „Reho- both" aan het Rapenburg wordt gehouden. Onmdddollijfc bij hef binnenkomen in de grote zaal van het wijfcgebouw wordt het de bezoeker duidelijk, dat aan de voorbe reidingen voor dove actie vele weken ia gewerkt en dat de dames en heren, die dat hebben gedaan, met voldoening op bun werk kunnen terugzien. Bij de ope ning werd dan ook dank gebracht aan allen, die deze voorbereidingen roet hun bijdrage hebben gesteund. Zij zijn een niet te miskennen bewijs van de liefde, die ln Leiden voor deze belangrijke zaak beetaat. Het propagandaeomité heeft vanzelf sprekend alleen dan compléte voldoening, wanneer de opbrengst van deze dagen overeenkomstig de verwachtingen ls. Er zijn de laatste weken in Lelden vele ba zaars gehouden, maar vrta het grote be lang van een algemene steun ten bate van dit ziekenhuis in het oog vat, zal niet verruimen, ook aan een goed resultaat van deze bazaar zijn en haar steentje bij te dragen. De stands zijn alle rijk voor zien en het Is alleszins de moeite waard hier zijn „gelijk" te beproeven. De belangstelling bij de opening van middag was groot Zij gaf de dames en heren, die zich voor deze dagen tot en met hebben ingespannen hoop op een eon- iWnte drukte tot morgenavond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3