ÖR. L. BRonqeRsmA UIT HET LEVEN GEGREPEN. in slangen en kikkers Onderwij stentoonstelling over granen in gebruik WOENSDAG 19 NOVEMIlEFt 1958 NIEUW-GUINEA is een gebied dat •L7 sedert de laatste wereldoorlog tot nu „in het nieuws" is. De politiek bemoeit zich er mee, allerlei lieden, die er voor de oorlog nooit van hadden gehoord, zijn er achter gekomen dat het ergens tussen Indonesië, Australië en de Pacific moet liggen en hebben er een goedgefundeerde mening over welke zij op een even goedgefundeerde wijze aan de goegemeente duidelijk maken, handelsondernemingen proberen er met meer of minder succes wat aan te verdienen en ook de weten schap is tot de ontdekking gekomen dat daar tussen de Papoea's, oerbossen en tropische bergen-met-eeuwige- sneeuw heel wat interessants valt te heieven. Vast verbonden met de wetenschappelijke belang stelling voor Nederlands Nieuw-Guinea zijn dr. L. D. Brongersma en de Koninklijke marine. De heer Bron- gersma omdat hij er een schatkamer vond met aller hande zoölogische heerlijkheden waar hij niet af kan blijven en de Koninklijke marine omdat dit onderdeel van onze strijdkrachten de heer Brongersma in staat stelde zo nu en dan deze schatkamer binnen te gaan. Binnenkort zal dit weer gebeuren in de vorm van de expeditie naar het Sterrengebergte in 1959 onder leiding van hemzelf en van kapitein-luitenant ter zee vlieger G. F. Venema. T~^R. L. D. BRONGERSMA troffen wij in de hal van het Rijks- museum voor Natuurlijke Historie te Leiden, van welke in stelling hij directeur is. We hebben zijn lengte geschat op ongeveer een meter tachtig, maar hij leek er vrij klein tussen de vier olifanten skeletten, die daar staan opgesteld. Hij torste een dikke acte- tas, gevuld met wetenschappelijke lectuur, drukproeven, inventaris lijsten en al dat soort van dingen meer, welke zich gemeenlijk plegen te bevinden in de tas van iemand met een dergelijke functie. Boze tongen beweren wel eens, dat een museumdirecteur vroeg of laat zelf een museumstuk dreigt te worden. Wie echter vijf minuten met de heer Brongersma heeft gesproken, weet dat deze nooit in zijn leven ook maar enige gelijkenis zal gaan vertonen met een van de twee miljoen insecten die ge in zijn museum kunt vinden of met een van de vijftigduizend vissen, de vijf en twintig duizend reptielen, de honderdduizend schaaldieren, de. vogels, zoog dieren of met welk exemplaar ook van de ongeveer vijf miljoen onder het grote grijze dak van het gebouw aan de Leid se R aam- steeg bijeengebrachte al dan niet „op sterk water gezette" dieren en diertjes. „Museunvfirecteur ztjn is een van de opwindendste functies die er bestaat" vindt dr. Brongersma, ons in één gebaar twee pakjes sigaretten, een doos sigaren en een blikje pikzwarte shag met vloei tjes toeschuivend. Drie van de vier wan den van zijn kamer staan vol boeken, merendeels op zijn geliefde terrein reptielen en amphibieën betrekking hebbend. Hier en daar staat een boeken- rek dwars op een muur. Er tussen een werktafel, groot genoeg om een uitgebreid galadiner op te dienen voor een dozijn gasten Wij nemen aan dat het bovenblad van hout is, maar wij hebben zulks niet kunnen waarnemen door de papieren, brieven, tekeningen, boeken, onderdelen van dieren en wat niet al waarmede dit bovenblad was be dekt. Precies een tafel in een ouderwetse redactie Aan de ene zijde uw verslag gever die voorzichtig enige voorwerpen opzij schoof teneinde een hoekje te krijgen voor het maken van zijn aantekeningen, aan de andere zijde dr. Brongersma. Met diens uitspraak over het opwin dende bestaan van een museumdirecteur kunnen wij het volmaakt eens zijn. De heer Brongersma is vief en avontuurlijk. Voör zover zijn beroep niet opwindend genoeg is zal hij het wel opwindend ma ken. Daar staan zijn persoonlijkheid en Nieuw-Guinea wel borg voor. Vol verrassingen „Mijn werk als directeur van dit mu seum is niet alleen gevarieerd, maar ook vol verrassingen", aldus de heer Bron gersma. „In de eerste plaats heb ik de algehele leiding. Dit houdt in administra tief werk, personeelsaangelegenheden en het nemen van beslissingen in de belang rijkste aangelegenheden. Verder streef ik naar uitbouw en verbetering van de col lecties, je onderhoudt relaties met andere dergelijke musea, je redigeert de tïjd- geert de drukproeven die je zelf of die andei hebben geschreven. Wat betreft de ven diep in de avond eer dat ergens aan on: dier is aangespoeld i tijd besli je coiri n de artikelen in het rassingen7 Als ik n telefoontje krijg kust een of ander oet ik in minimum het zal laten halen, hoe dat moet gebeuren en wie dat moet doen. Ik noem maar wat." De personeelssterkte van het museum bedraagt vijf en veertig mensen, waar van zeventien leden van de wetenschap pelijke staf. Hiervan zijn er elf gepromo veerd, terwijl er twee bezig zijn met het schrijven van een dissertatie Des morgens na het doorkijken en distribueren van de post kan ik worden gestoord. Dan ben ik voor mijg mede werkers te spreken en daar tussendoor corrigeer ik drukproeven. Die van mijn eigen artikelen geven me de meeste last omdat Je zo gemakkelijk over je eigen geschrijf heen leest. Daarom corrigeer ik mijn eigen werk ook nog een keer van achteren naar voren. Een vervelend werk je dat ik niet lang achter elkaar vol- Zo nu en dan is er een onderbreking in het dagelijkse werk. want dr. Bron gersma is ook nog lector in de syste matische dierkunde van de gewervelde \fifir Malakka We brengen het gesprek op Nieuw- Guinea Hoe dr Brongersma er toe kwam om iuist Nederlands Nieuw-Guinea als werkterrein uit te zoeken? „Van mijn studententijd af heb ik be langstelling gehad voor reptielen en am phibieën in de tropen Zodanig zelfs dat ik me moest realiseren dat er ook nog zoiets als afstuderen bestond, hetgeen betekende dat ik me ook nog moest be moeien met een aantal vakken, die me geen belang inboezemden Maar goed dat ik in die tijd verloofd raakte. Dat dwingt je aan de toekomst te denken! Wie weet was ik zonder mijn verloofde niet eens behoorlijk afgestudeerd. Overigens zijn mijn vrouw en ik op dezelfde dag ge promoveerd Een uur na elkaar!" De heer Brongersma is geboren in Bloemendaal en bezocht de HBS. te Haarlem Deze H B S is thans het Lo- rentz Lyceum Hij studeerde aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam en september 1934 tot doctor tatie had tot titel „Contributions to Indo- Australian herpetology" En daarna kon hij zich geheel wijden aan zijn geliefde slangen en kikkers, want reptielen en amphibieën bleven zijn speciale terrein. Het eerste contact met de tropen had dr. Brongersma na die oorlog toen hij in N.I.C A.-verband naar Indonesië werd gezonden. Hij was toen gemilitariseerd en bekleedde de rang van majoor. „Dat was heel wat In de rimboe van Malakka waar ik eerst terecht kwam!" En Nieuw-Guinea? „Dat land moet nog geheel worden onderzocht op zoö logisch gebied Natuurlijk: de omgeving van Hollandia of het eiland Biak lonen de moeite niet van een expeditie. Je kunt er gewoon rondwandelen en meenemen wat je nodig hebt Maar in de bergen is de toestand geheel anders. Daar is de hele fauna interessant." V asthoudendheid „Hoe er toe te komen? „Ik had ver schillende plannen en ik wist dat de Ko ninklijke Marine over het algemeen de wetenschap graag helpt. Nu. daarvan heb ik dankbaar gebruik gemaakt." En natuurlijk is voor zo'n expeditie geld nodig. Dat geld komt niet vanzelf, het moet bijeen worden gebracht. En dat bleek moeizaam werk „Gelukkig", con stateerde de heer Brongersma. „ben ik in het bezit van wat anderen noordelijke koppigheid noemen, maar wat ik bij me zelf natuurlijk veel liever aanduid als vasthoudendheid Als iemand nu tegen me zei dat iets uitgesloten was. vond ik dat juist een goede basis om te onder handelen." Deze koppigheid of zoals U wilt vast houdendheid leverde resultaten op: via particulieren en genootschappen kwam een bedrag bijeen dat tezamen met hei geen de koppige heer Brongersma zelf in de expeditie stak voldoende was voor een aes maanden durend verblijf van hemzelf en de preparateur W J Roos dorp in Nieuw-Guinea Dit werd de eer ste expeditie in 1952. Het bedrag was niet geheel toereikend: ook de heer Roos dorp heeft financieel tot deze expeditie moeten bijdragen I Beide heren werden naar Nieuw-Guinea gebracht door de Ko ninklijke Marine en keerden ook weer op dezelfde wijze terug naar Nederland: de reis werd gemaakt met een Catalina- vliegboot. Marine-hulv Deze expeditie werd een zeer groot succes, niet in het minst door de assisten tie van de KoninklHke Marine, die niet ophield bii de heen- en terugreis Ook in Nieuw-Guinea was het de marinelucht- rtdienst die overal klaar stond ,.Na- irlflk grer rongersm die I „Zo had de overste Ve in de latuurkunde. Zijn dlsser- ding e rineluchtvaartdienst In Nieuw-Guinea was. bezwaren tegen een hoeveelheid levende schildpadden in zijn slaapkamer en die bczAvaren handhaaft hij nog steeds ondanks het feit dat hU straks met m« op expeditie moet naar hef Sterren gebergte. Maar wc hebben er een half Jaar rondgezworven en duizenden reptie len. amphibieën cn insecten verzameld." Toen de heer Brongersma thuiskwam begon de systematische arbeid van deter mineren. bestuderen, beschrijven, een werk dat Jaren in beslag neemt Ondertussen moest men uitzien naar manieren om het onderzoek in Nieuw- Guinea verder uil te bouwen En uiter aard is het vraagstuk van de financiering hierbij zeer belangrijk Nog altijd hoopt de heer Brongersma dat het gouverne ment van Nederlands Nieuw-Guinea zelf gelden beschikbaar zal stellen voor de uitzending van mensen voor het onder zoek van dit gebied. „Zo'n expeditie is geen sportieve pres tatie. maar een zo doelmatig mogelijk verlopend bedrijf: het gaat er om In een zo kort mogelijke tijd zo goed mogelijke resultaten te bereiken Met het onder zoek van de fauna van Nieuw-Guinea zijn grote belangen gemoeid, bijvoorbeeld op medisch-zoölogisch gebied, dus ten be hoeve van de mensen die er wonen en in de toekomst zullen komen, op het gebied van de bosbouw, de mijnbouw, de ethnologle. het bestuur. Je mogelijkheden eventuele cultures, insectenbestrij- al. We zullen r i al r ten denken over een reservaat dat schien in de toekomst noodzakelijk zal zijn." In 1953 is op verzoek van dc Konink lijke marine de zoöloog dr. L van der Hammen beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar scrubtyfus, een ziekte welke wordt overgebracht door een be paald soort mijten Ook de heer Van der Hammen heeft een half jaar in Nieuw-Guinea doorgebracht en zgn werk is vooral van medische betekenis De heer Brongersma slaagde er inmid dels in een subsidie te verwerven van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, welke sub sidie hem in staat stelde te zamen met dr L B Holthuis wederom voor een half jaar naar Nieuw-Guinea te gaan. Dr. Brongersma zou zijn geliefde amphibieën en reptielen bewerken, dr. Holthuis zou zich bemoeien met kreeften, garnalen en krabben. Het gouvernement leende voor deze expeditie dr. M Boeseman. een spe cialist op het gebied van vissen. Aan deze expeditie werd bijzondere waarde toegekend in verband met het tekort aan eiwitten in de bevolkingsvoeding. Het gouvernement wilde in visarme wateren vis doen uitzetten, maar voor men daar toe zou kunnen overgaan was een gron dige bestudering van de gesteldheid in die wateren noodzakelijk wilde men een natuurlijk evenwicht niet verstoren met alle noodlottige gevolgen van dien. Zo weet men dat in het algemeen in wateren waarin veel kreeften voorkomen weinig vis leeft, terwijl in water met vis om gekeerd geen of weinig kreeften voor komen Gaat men nu vis in dergelijk vis- voorbeeld wel eens kunnen meemaken dat deze vis zich gaat voeden met kreeften- broed. De kreeftenstand gaat dan hard achteruit, de vis vindt geen voedsel meer en dus loopt de visstand terug en ten slotte zou men wel eens water kunnen krijgen zonder vis en zonder kreeft! En dan is men nog verder van huis Een uitgebreid onderzoek o.a. over voortplantingssnelheid, eierproduktie er» sterfte is dus noodzakelijk en een rap port over dit onderzoek is ook niet zo spoedig geschreven: het verwerken van de verzamelde gegevens neemt eveneens jaren in beslag en is nog niet gereed. Bovendien zal voor een dergelijk onder zoek een hydrobioloog de aangewezen persoon zijn en niet een museumzoöloog. Dc visfauna i n Nieuw-Guinea kent slechts één echte zoetwatervis Alle an dere vissoorten zijn van huis uit zee vissoorten. die het zoete water zijn bin nengedrongen en zich aan dit milieu hebben aangepast Zo heeft men in hei Jamoermeer zelfs zoetwaterhaaien! Sterrengebergte Ken derde tocht maakte dr Brongers ma naar Nieuw-Guinea in 1956, thans tezamen met kapitein-luitenant ter zee vlieger G F Venema. Deze tocht werd van Nederland uit gemaakt met een vlieg tuig van de marineluchtvaartdienst F.n de vierde tocht wordt de expeditie naar het Sterrengebergte, dat ten zuiden van de waterscheiding en ten noorden van Tanah Merah gelegen is aan de grens van het Australische deel van het eiland. De heer Brongersma gaat niet mee als zooioog. maar wordt belast met de al gemene wetenschappelijke leiding Tech nisch leider wordt de heer Venema, die daartoe door de marine sal worden uit geleend. Het Is de bedoeling dat de deelnemers in maart 1959 uit Nederland zullen ver trekken en In april de bergen in zullen gaan Ook deze expeditie zal een half jaar In beslag nemen. Men zal hierbij een ruim gebruik maken van helikopters die voor het luchttransport op het expeditie- terrein zullen moeten zorgen. Deze helikopters zijn noodzakelijk, ge zien de bijzonder Orole moeilijkheden welke het terrein biedt. Ter illustratie van deze moeilijkheden toonde de heer Brongersma ons een rapport van de be stuursambtenaar D. J. Dragt, die in fe bruari van dit jaar enkele tochten langs de rand van dit gebied maaket en die er niet in was geslaagd diep in dit ter rein door te dringen. De heer Dragt ont moette op zijn tocht hellingen van 80 graden met veel los gesteente, begroeiing die de zaak eheel onoverzichtelijk maak- de grond bewegende expeditie onover komelijke hinderpalen. or luchtfotografie en luchtkartering heeft men de zaak al kunnen voorbe- eiden. zodat zelfs aanvoerroutes over de grond reeds konden worden bepaald. Goede combinatie Als we de heer Brongersma vragen wat hij zou prefereren: de directie van zijn museum of het leiderschap van zijn expeditie, antwoordt hij bondig: „Ik pre fereer slechts één ding: de combinatie van beide. Wil Je de dieren die je in Je museum hebt goed leren kennen dan moet je ze In hun natuurlijke staat heb ben gezien Een voorbeeld? Eens vond ik in Biak een hagedis, die mij volkomen onbekend voorkwam. Ik vond het dier toen een bulldozer een stuk secundair bos omploegde. En na een hele tijd minu tieus studeren en bekijken met een loep ontdekte ik dat dit een hagedis was die ik zelf notabene in 1923 al als een nieuwe soort had beschreven in een wetenschap pelijk tijdschrift! En waarom herkende ik dat dier niet direct? Omdat ik het nooit anders had gezien dan in alcohol. Door alcohol worden de kleuren anders of ze trekken helemaal weg Daartegenover zou hel evenmin goed zijn uitsluitend expeditiewerk te verrich ten. Je moet na een expeditie gelegen heid krijgen je oogst te kunnen bestu deren. Daarvoor is je lectuur en je labo ratorium nodig." Teleurstellingen? Moeilijkheden? Twee tintelende blauwgrijze ogen zien ..Erger u niet. verwonder u toestand kan hopeloos zijn. i zorgwekkend En met deze paradoxaal wijsheid laat dr Brongersma c Neveda, Rokin 118, Amsterdam S.E.R. adviseert: Zet extra toeslag op melk voort TNE commissie ontwikkeling nationale economie van de SER die aan de regering advies moet uitbrengen o.m. over de afschaffing van huursubsidies en de consumentensubsidie op melk, heeft aan de regering een interim-ai uitgebracht, dat echter alleen betrekking heeft op de voortzetting van het e dubbeltje kinderbijslag per dag voo laagste inkomens. De commissie heeft op dit punt unaniem standpunt ingenomen en di gering is geadviseerd de extra toeslag voort te zetten. Dit zal betekenen dat de premie het kinderbijslagvereveningsfonds, alleen door de werkgevers betaald wordt, met 1.2 pet zal stijgen tot 4.B pet. Een kleine overwinning dus voor de werk nemersvakbeweging. De commissie was echter de gedachte toegedaan, dat men een gezin met zes kinderen en een gering inkomen niet de f3.60 per week weer kan afpakken Ver wacht mag worden dat nu de regering ook in deze geest zal beslissen. De j lijkse kosten hiervoor uit het fonds zijn 36 miljoen gulden. Het is waarschijnlijk dat de werkge vers bij het verdere overleg over de an dere punten, waarover nog advies uitge bracht moet worden en deze voortzet ting van de hogere kinderbijslag zullen verdisconteren. Behalve over de kinder bijslag had de regering aan de SER ge vraagd ook een interim-advies uit te brengen voor 1 december over de af schaffing van de consumentensubsidie op melk. De SER-commissie is zo ver t gekomen, omdat men deze subsidie het geheel van de sociaal-economische positie wil bezien. Het advies over de extra kinderbijslag moest echter uitgebracht worden, v deze bijslag per 1 januari gehandhaafd blijven, omdat voordien nog wettelijke regelingen door de regering getroffen moeten worden. Van de snelheid w mee de commissie werkt zal het nu hangen of op korte termjjn ook de dere adviezen nog loskomen. Hoewel de commissie veel werk verzet, lijkt dit toch onwaarschijnlijk voor 1 januari. OORLOGSMISDADIGER VOOR HOGE RAAD De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van S. de B„ die des- tn±' door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam wegens oorlogsmisdrijven is veroordeeld tot twintig jaar gevangenis straf Na die uitspraak is De B. onder gedoken en eerst onlang6 gearresteerd. Toen heeft hij alsnog verzet aangetekend De Hoge Raad zal 16 december uit spraak doen. Quizprogramma s verliezen gemakkelijk belangstelling LANGE TIJD is men in internationale omroepkringen van mening geweest, dat geen enkel radio- of televisieprogramma het zo best doet als de quiz. maar langzamerhand komt hierin een kentering. In ver- schillende landen doet zich een zekere quiz-verzadiging voor, vooral, wanneer luisteraar of kijker zich alleen .naar kan vermeien in de vragen en antwoorden en er verder weinig of geen show bij is Hieraan zijn ver schillende factoren schuld en zeker niet in het minst de krantenpuzzel- rage. die het raadspel op zichzelf tot zo grote hoogte heeft opgestuwd, dat menigeen er nu voor jaren en misschien wel voor goed z'n bekomst van heeft. In Amerika heeft hel grote bedrog en geknoei met de nu verdwenen 64.000 dol lar-quiz veel kwaad gedaan Het span ningselement is volkomen verdwenen, nu is gebleken dal bij die grote sensatie maar weinig werkelijkheid is gewees stiekui werdei geprepareerd en de wild-enthousiaste kijkers dus in het groot werden voor de gek gehouden. Ook in Duitsland is een grote terug gang te constateren. De gewone onop gesmukte quizprogramma's „doen" het niet meer Alleen handigerds zoals Hans Joachim Kuhlenkampf. die rondom de quiz een heel amusementsprogramma opbouwen, houden hun belangstelling Ergens gaat het grote publiek genoeg krijgen van het vraag-en-antwoordspel en beseffen, dat zij bij evenementen de kans op de „grote prijzen" al bar gering is. Dat men in ons land, waar de quiz nog niet zo oud is dat het luisterend en kij kend publiek de uitzendingen ervan ver waarloost, toch ook wel op oververzadi ging is bedacht, blijkt op verschillende punten. Telkens worden nieuwe en pak- kender attracties bedacht, telkens wor den de prijzen frappanter en.. groter De jaren, waarin vrijwel iedereen die graag radio hoort, aan het toestel ge klonken zat wanneer de NCRV-familie- competitie of AVRO's hersengymnastiek werden uitgezonden, zijn niettemin voor bij. Er is nu met alleen een overvloed aan „spelletjes", maar bovendien kan men op zaterdagavond alleen al verschil lende kanten uit met radio én televisie Een televisiequiz op zaterdagavond „hoort er nu eenmaal bij", zegt men in omroepkringen en we moeten toegeven, meermalen vormen die het aardigste deel van de programma's. Maar de spanning moet meer en meer worden opgedreven. De KRO heeft het nog niet zo slecht geschoten met het opdissen van een amusementsprogram ma, waarhij de quiz op het tweede plan staat maar waarhij dan toch wel dikke prijzen in de vorm van vakantie reizen naar het buitenland zijn te win nen. De VARA siert haar televisiequiz op met geheimzinnige hokjes en elektro nische geluiden en het vooruitzicht op duizend-culden-prijzen en zo komt men in hoger naar hoogst en tenslotte na- lurlijk nóg hoger. Ook het radiospel moet voortdurend eer geflatteerd worden om niet zon- ?r meer als „programma-onderdeel" genoten te worden. In feite is het zó, dat de quiz mis schien wel het meest-kwetsbare onder- deel van een programma is, omdat het moet uitspringen als een soort kwali- teitskaartje voor de hele uitzending en omdat het uitermate moeilijk is. het veeleisende publiek telkens maar weer tevreden te stellen Wat dat betreft zijn luisteraars en kijkers als verslindende dieren: zij slok ken het gebodene op en ilvs lekkerder Dit opga' VOOR HET SCHOOLKIND RANEN en hun verwerking" is de wat prozaische titel van de nieuwe onderwijstentoonstelling ver vaardigd door de Stichting Onder wijstentoonstellingen in samenwer king met het hoofdproduktschap voor akkerbouwproducten. Met de totstandkoming is een zeer waarde vol middel voor het onderwijs toe- der prettige samen- ultaat verkregen, dat k technisch en esthe- Het on- werking is ei didactisch mi tisch volkomi derwerp van deze ter het schoolkind wel zi granen toch volgen de nstelling na liggen. De nsen, in welke g tot het graf De grote waarde van de granen moet de kinderen dan ook wel zeer gemakkelijk duidelijk kunnen worden gemaakt Met enige trots droeg gistermiddag de voorzitter van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten ir. T. P. Huisman de tentoonstelling over aan de Stichting onderwijstentoonstellingen. Tij dens zijn toespraak herinnerde hij aa de reeds in roulering zijnde onderwijl tentoonstellingen „Akkerbouw", „He wonder van de melk" en „Suiker", die bij de duizenden schoolkinderen, die haai bezochten, bijzonder In de smaak vielen De heer F. C. Haalebos aanvaardde na mens dc Stichting de door de binnen huisarchitect A. R M. Basart in frisse, moderne stijl ontworpen tentoonstelling gaarne De expositie, waarmee binnen kort de reis door Nederland wordt b< gonnen, omvat naast beelden van d soorten graan als tarwe, rogge, havei gerst, mais en rijst ook de moderne oogst-, transport- en verwerkingsmetho den. Dr. G. Kalsbeek, hoofdinspecteui van het kweekschoolonderwijs, opende de eerste vertoning van de reizende ten toonstelling tijdens de officiële hijeen komst in het hoofdproduktschap akkerbouwprodukten te 's-Gravenhage. Voor de onderwijskrachten, die d groepen kinderen (ruim 300.000 per jaai naar de tentoonstellingen zullen bege leiden is ook ditmaal een handboekje met praktische gegevens over de toonstelling ontworpen. omroeporganisatie. Een programma van vraag-en-antwoord. waarbij vooral voor de microfoon slechts beperkte mogelijk heden zijn, altijd opnieuw boeiender en geflatteerder te maken, is haast ondoen lijk Daarom vlucht men te gemakkelij ker in het opvoeren van de prijzen. En daarover zullen we het nog eens nader hebben. Zeven nieuwe liedjes „Half in de zon of half ln de schaduw van de zon" ls de originele titel van een nieuw tijdelijk K.R.O.-programma voor de vrijdagavond dat volgende week start. Het brengt zeven nieuwe cabaretliedjes op tek9t van Bab Westerveld met muziek van Harry Bannink. Dit programma zal voorlopig het eerder aangekondigde K.R.O.-rubriekjc „Theater andersom" vervangen, omdat Leo Nelissen, producer- regisseur van dat theater, ziek is gewor den. Op 9 Januari 1959 zal „Theater an dersom" voor het eerst in de lucht komen. Klankbeeld „De 37" Woensdag 26 november zal de N.C.R.V. een klankbeeld uitzenden over de ont vangst en de huisveeöng van dc 37 ver stekelingen die naar Nieuw-Guinea zijn gegaan. Een N.C.R.V medewerker, de heer W. Muilemeister, ls naar Nieuw- Guinea vertrokken om een en ander, voorzien van commentaar, op de band vast te leggen. Als alles volgens plan ver loopt, is hij begin volgende wreek weer terug om van dit materiaal een klank beeld van een half uur te maken onder de titel „De 37" zal dat dan woensdag avond om 9.45 uur worden uitgezonden •zcicc/' vanavond In het N.C.R.V.-programma concer teert om 8 uur*het Radio-filharmonisch orkest o.l.v. B. Hadtink. De cellist Jean Deorooé verleent medewerking. Hij speelt het vioolconcert In D van Haydn. Ver der hoort u de 25e symfonie van Mozart, om 9.20 geestelijke liederen o.l.v. Kees Deenik en om 10.15 uur kopermuziek door de Kon. Militaire Kapel De VARA vraagt weer aandacht voor een uitzending „Dit ls uw leven" en wel tussen 8.20 en 9.15 uur. Daarna een Lehar- herdenking met het Promenadeorkest, het radiokoor en bekende solisten, geleid door Benedict Sliberman. teièèffeïè vanavond Het televisiespel wordt vanavond uit gezonden door de V.A.R.A. Het is „Terug keer" van J. B. Priestly. Het is op 9 uur gesteld, maar het kan nodig zijn dal het omgewisseld wordt met de uitzending van een documentaire reoortage uit een van de waamemingskocpels van de Leidsa sterrenwacht Dit ligt aan de weersom standigheden. Vooraf tussen 8 en 8.30 uur week journaal. I ills uit het buitenland Verdi's requiem voor solostemmen, gemengd koor en orkeet. kunt u om 8 15 uur beluisteren in het Duitse programma 309 m.. 971 kHz Gcorg Solt! dirigeert het Keulse radlo-aymfome-orkeet. het radio koor en de solisten o w dc Nederlandse sopraan Gré Brouweneteln. Programma voor morgen DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 Hilversum I. 102 m. 748 hc/s KRO 7 00 Nws 7 15 Gram 7 45 Morgengebed cn liturg kal 8 00 Nws 8 15 Oram ISO V d vrouw chonlradio NCRV 10 IK» 05 Gei g 21 10 Gualav Streae- Eur. ji» ru»irspci 23 40 50 Sport act 23 00 Nwi 23 15 Beu ra- New York 23 25 24 on DtaroUrla Itleprogr. NTS 20 00 Journ en weer- NCRV yiZO Kunst.-verz 20 50 fllm- 21 10 Gevar progr 22 00 Dagsluiting

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7