RANG is alleen RANG als er RANG op staat Herderlijk schrijven over het Avondmaalsbezoek GRIEP! 7^ rmmrin mnrrnr Soedanese premier neemt grote taak op zich Chefarine 4 PROF. VERKUYL BEPLEIT OVERDRACHT N.-GUINEA Minder kortademig] Export damescoiifectie dekt onze invoer 5 X8X8X8XUJX8X8X8.8X8X)iaXUJX8X8XlXaXUJX8X8X8..8X8X8X8X8X8X8X8X8X8X8X8X8.8.8 8X8XUXeX8X8XIX8X8X8X8.8X8XJlJUlX8XlL8X8.8.8 8 m Hg Rang Crème de Cacao 22 ct per rol GENERALE SYNODE HERV. KERK v" ja Verklaring over Buskes-De Wilde MS* is geen leeruitspraak ns Verklaring der Synode inzake de discussie Buskes-De Wilde, omdat gj deze verklaring tot stand is gekomen zonder dat de raad voor Kerk en [t Theologie in deze materie is gehoord en een uitspraak werd gedaan over vllde titel boven een artikel van dr. A. de Wilde, zonder dat de inhoud van ar«dit artikel in aanmerking werd genomen. Met deze zaak heeft de generale 'ik»!synode der Nederl. Herv. Kerk zich gisteren in haar voortgezette vergade- ied|ring allereerst beziggehouden. I Harderwijk, pleitte ervoor deze zaak bui ten het opzicht te houden. Dr. J. C. de Vos, classis Arnhem, waar schuwde ervoor de praktijk van het Avondmaal bij de middengroep niet te overschatten; ook daar zijn vele ambts dragers ontrouwe Avondmaalgangers. Dr. Emmen. secretaris-generaal, wilde alles Bijbels bezien. De Synode zal op pastorale wijze in een Herderlijk Schrijven deze zaak moeten spreken. De ar moede onzer kerk hangt voor een groot met de armoede var Avondmaalsviering. De praeses, dr. A. A. Koolhaas, stelde pport enigszins gewijzigd indj Ds. Noorman, classis Edam, meende, dat I Hjkideze gang van zaken als betreurenswaar- 'U»di§ moest worden beschouwd, i, Ouderling J. de Waal, Assen, wees erop, be-dat de Verklaring het gesprek tussen de (richtingen moeilijker heeft gemaakt. Er is al een gemeente, die haar als leer- al^uitspraak heeft beschouwd, ani^ j Vink, assessor, achtte de veront- iting begrijpelijk, maar onjuist. Het is beslist niet als leeruitspraak bedoeld. Ds. J. Goorhuis, classis Den Bosch, ,crJnaande in het vervolg tot voorzichtigheid. Ouderling dr. J. C. de Vos, Arnhem, ig in de Verklaring een der hulpmidde- n om ,het belijden der kerk te laten klinken. De Synode besloot de classicale ver gadering van Alkmaar te berichten, dal verklaring niet als leeruitspraak mag den beschouwd Voorts hield de Synode zich bezig met het voorstel van de commissie voor Hoger S^Onderwijs om kerkordelijk de figuur van unct-predlkant in te voeren. Dr. H. Berkhof en prof. dr. A. Rasker lichtten het Dorst el toe. De adjunct-predikant zou. anders dan vicaris, recht hebben op de bediening ?r Sacramenten. Hij kan leiding hebben an ambtelijke vergaderingen en afge- lardigd worden naar meerdere vergade- ngen Deze figuur is mobieler dan die »n de predikant, maar heeft dezelfde 'bevoegdheid. Hij kan ontslagen worden arom moet hij zijn salarisregeling een wachtgeld voorzien worden, ens de commissie van rapport jdeelde ds. M. Groenenberg mede, dat deze imissie afwijzend staat tegenover het ,g_ voorstel. Zij wil wel het vicariaat uitbou- enwen- maar de vicaris niet volledig tot jj. ambtsdrager maken. Men zou incidenteel ,gm recht kunnen verlenen tot sacraments- rd. bed'en'n8* Ook de mogelijkheid om de adjunct-predikant te ontslaan komt de commissie bedenkelijk voor. Ds. H J. F. Wesseldijk, secretaris van n- de Gen. Financiële Raad, acht de behoefte *n. aan een adjunct-predikant, met name in op stads- en wijkgemeenten evdient. Hij moet en in een zekere onderschikking aan de pre dikant werken. De zaak van ontslagrecht en wachtgeldregeling zou nader moeten U j worden bezien. or Ds. F. H. Landsman, secretaris van alge- in! mene zaken, wees erop. dat men de rechts- (|J onzekerheid van de adjunct-predikant I niet te licht moet achten. Hij zou een- zelfde zekerheid moeten hebben als bijv fika. i op de onbe- Minister Subandrio te Washington De Indonesische minister van buiten- I landse zaken, Subandrio. heeft gisteren te Washington op het departement van buitenlandse zaken een uur lang een on derhoud gehad met Walter Robertson, se cretaris-generaal voor Aziatische zaken j en zeide na afloop, dat e» verbete I valt te bespeuren in het klimaat der rikaans-Indonesische betreKkingen. I hoopte dat beide landen nu spoedig werkelijke zaken zouden kunnen koi I Een sfeer van vertrouwen was mil meer hersteld. Hij zeide met wat hij met werkelijke zaken bedoelde, en weigerde te antwoo den op uitvoerige vragen betreffende li I donesiës leningaanvragen en nieuwe ve zoeken om militaire uitrusting. Giste avond vertrok hij via New York na« I Londen, waar hij drie dagen wil blijven. I en daarna zal hij twee dagen Bonn en twee dagen Wenen bezoeken. Daar wil hij een conferentie van Indonesische ambas sadeurs in Europa bijwonen. Vervolgen; zal hij twee dagen te Mosk en via Nieuw Delhi naar Djakarta keren. incidenteel verlenen van het recht tot icramentsbediening geeft moeilijkheden. Niettemin waren zij voor invoering de figuur van de adjunct-predikant. Op voorstel van kerkvoogd G. Londo, assis Emmen, werd het voorstel door de Synode terugverwezen naar de comir 'an ontwerp. Een uitgewerkt voorstel zal ipnieuw bestudeerd worden. Een zestal gemeenten (Barneveld heeft de Synode laten weten, dat zij niet kunnen voldoen aan het bepaalde in Overgangsbepaling 238 om gedoopte kinderen en huwelijksinzegeningen de noodgemeenten in de registers in te schrijven. De Synode besloot het mode- ramen op te dragen met deze kerkeraderj, over deze zaak te spreken en erov rapporteren. Avondmaal Ten slotte hield de Synode op deze iittiingsdag zich nog bezig met een rapport >ver vragen rondom de Avondmaalsvie ring door ambtsdragers, waar er ambts dragers zijn, die zich menen aan het Avondmaal te moeten onttrekken. Het ipport noemt verschillende argumenten, aarom men zich hiervan onthoudt. Ds. L. Vroegindewey, classis Bommel, ees erop, dat er .ambtsdragers zijn, die iet aan het Avondmaal deelnemen, niet omdat zij niet willen, maar omdat zij een innerlijke strijd voeren over hun deel- Herderlijk Schrijven op te stel len over het bezoeken van het Avond maal in het algemeen. Hiertoe werd besloten. (Ongecorrigeerd) Enorme schroef voor tanker Bij Lips N.V. in Drunen zal binnen kort een der grootste scheepsschroeven vereld worden gegoten. De schroef, die bestemd is voor een turbinetanker 71.600 ton, zal een gietgewicht heb- van ongeveer 50 ton en een diame- van 7M meter. De opdracht werd verstrekt door een Amerikaanse olie- aatschappij. De fabrikage van de (vijfbladige) schroef brengt voor Lips wel enige moei lijkheden mee. In de fabriek zullen door gangen verbreed worden, terwijl de hijs hoogte van de kranen nog zal moeten [en opgevoerd. Als materiaal voor de schroef zal cunial (een legering van koper, nikkel en aluminium) worden ge bruikt. De tanker waarvoor het gevaarte is bestemd, is op het ogenblik in aanbouw op een werf in Duinkerken. Onder vrachtauto. De 15-jarige Rie Groot uit Middelie kwam gistermiddag bij het passeren van een zware vracht auto uit Duitsland op het Edammer- dijkje te Middelie met haar fiets onder de aanhangwagen van de vrachtauto terecht. Zij werd met een schedelbasis- fractuur naar het Stadsziekenhuis Purmerend vervoerd, waar zij in loop van de avond is overleden. Alles Abboedwat de klok slaat Diaken R. J. Ganswijk, classis dan, generaal Abboed, heeft gisteravond op een persconferentie zijn plannen uiteengezet. Het is, zo zei hij, niet de bedoeling dat de strijdkrachten de macht voor altijd in handen houden. „Ik hoop dat het normale democratische bestel in alle opzichten zal terugkeren." In antwoord op vragen over Britse wa penschenkingen en Russische aanbie dingen tot hulp, zei de premier dat het nieuwe regime alles zal aanvaarden hetpei trkelijk belrouwbar 4 geneesmiddelen, elk alzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chelarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar an dere middelen (alenjmrr m JBwTffTrTHM» Kurfürst radio IT V -c In welke prijsklasse U ook wilt slagen, GRAETZ radio en televisie geven U stééds de zekerheid van méér ervaring, méér precisie, méér betrouwbaarheid. De afgebeelde radio/televisiecombinatie is een elegant en gedistingeerd toestel, met een verrassend stralende beeldhelderheid en een intens zuivere klank. De Kurfürst is een toonbeeld van het meesterschap van Graetz. Geen wonder dat Graetz stééds meer wordt verkozen! Mocht Uw handelaar dus voor een enkel model een beroep doen op Uw geduld, bedenk dkn: 'n Graetz is het (korte) wachten (ruimschoots) waard! Keuze uit televisietoestellen en radio/televisie- combinaties, in lichte of donkere kast, 11 modellen; prijzen van f 825.- tot f 2595.-. Importeur: N.V. Thabur - Den Haag. „Geen verdoezeling, wel verzoening wat het in het belang van het land acht en alles zal afslaan wat inbreuk kunnen doen op de onafhankelijkheid en de souvereiniteit. De dagbladen mogen weer verschijnen, doch op voorwaarde dat zij niets publi ceren tegen andere landen, de regering, de politieke partijen en de secten. Ab boed deed een beroep op de pers, mee te werken om uit de huidige chaos, corruptie en onstabiliteit te komen. Eerder op de dag had generaal Abboed gisteren zijn nieuwe regering bekend gemaakt Hijzelf is behalve premier ook minister van defensie. Het kabinet wordt gevormd door zeven officieren en vijf burgers. Bij decreet heeft Ab boed de gehele wetgevende, uitvoerende en juridische macht aan zich getrok- Ook heeft hij een militaire raad var twaalf leden benoemd, waarvan hijzelf voorzitter is. Deze raad lijkt op de oude revolutionaire raad. welke Egypte heeft bestuurd na het begin va: revolutie. Een Soedanese regeringswoordvoerder heeft gisteren volgens radlo-Kt voor de Soedanese radio meegedeeld dat de buitenlandse politiek vai regering is gebaseerd op de volgende beginselen: 1. Soedan streeft naar verbetering van d< broederlijke betrekkingen met aille Ara bische landen, in het bijzonder met d< Verenigde Arabische republiek; 2. Soedan zal zich niet mengen m de aan gelegenheden van andere landen en zal niet toestaan dat men zich in zijn aangelegenheden mengt; 3. Soedan handhaaft zijn open markben en 4. Soedan zal zich alleen laten leiden door de belangen van het land. Men verwacht dat de meeste landen het nieuwe regime spoedig zullen erkennen. In Washington noemde men de erken ning slechts een formaliteit, die nog wordt bestudeerd. Soedan economisch Eén van de redenen voor de staatsgreep van generaal Abboed is ongetwijfeld de economische crisis geweest, welke Soe dan doormaakt. Onder het bewind van Khalil waren de buitenlandse deviezen als sneeuw voor de zon verdwenen. In nog geen jaar tijd daalden zij van het equivalent van 160 miljoen tot 16 mil joen dollar. Bovendien kwamen er geen nieuwe deviezen bij, omdat de Soeda nese katoen door de hog* «s4)s niet meer uitgevoerd kon worden. Soedan zit reeds opgescheept met een kwart miljoen balen katoen, terwijl de nieuwe oogst reeds binnenkomt Enige dagen voor de staatsgreep riepen de bladen in Khartoem reeds om de vor ming van een nationale regering, om de crisis het hoofd te bieden. Als gevolg van het gebrek aan deviezen bestaat er een acuut gebrek aan ver- bruiksgoederen, waaronder sommige essentiële levensmiddelen. Het is on waarschijnlijk, dat het nieuwe bewind zonder aanzienlijke hulp van buitenaf een oplossing voor de crisis zal weten (Van een onzer redacteuren] DE VERHOUDING Nederland- Indonesië is sinds jaren een n verhouding. In feite is er sprake van een koude oorlog, die op een kwade dag kan uitgroeien tot een hete oorlog. Verzoening is de enige oplossing, wat iets anders is dan ver doezeling. Dit zeide gisteravond voor de a.r. kiesvereniging van Wasse naar-zuid, prof. dr. J. Verkuyl, hoog leraar in Djakarta. De verzoening, die hij bepleitte, achtte hij slechts mogelijk bij: a. confrontatie met Gods normen, b. bereidheid elkaar te vergeven, c. het maken van een nieuw be gin met elkaar en bij d. bereidheid de gevolgen der be gane zonden zoveel mogelijk te herstellen. Deze eis der verzoening geldt immers iet alleen voor de individuele, maar ook sor de collectieve verhoudingen. Zij raakt in dit geval de gehele verhouding i het Westen tot de volkeren van Azië Afrika en i6 beslissend voor het ant woord op de vraag: in welke wereld zul- kinderen en kleinkinderen leven. We moeten goed beseffen: els er de relatie Nederland-Indonesië geen verbetering komt, dan komt er geen goe de relatie met Afrika en Azië! In Djakarta heb ik gesproken over de chuld van Indonesië, zo zeide prof. Ver kuyl, hier wil ik het hebbi schuld van Nederland. Natuurlijk heeft Nederland in Indone sië veel goeds gebracht, maar niet te ont kennen is, dat de verdelende gerechtig heid veelal ver te zoeken was. De eco nomische bedrijvigheid is voor Indone sië van groot nut geweest ook de laat ste jaren maar men werkte niet crea tief mee aan de opbouw van Indonesië. Men heeft niet gezocht naar nieuwe vor men. die Indonesië recht deden. Hiertoe had de Ronde-tafel-conferentie met dwin gend gezag de weg moeten openen. Vervolgens vroeg prof. Verkuyl zich af, wat Nederland toch heeft gedreven, om zijns inziens inconsequent houden aan het gezag over Nederlands Nieuw-Guinea. Is deze kwestie wel door Indonesië opgeblazen voorwendsel of gebruiken vele Nederlanders deze voorwendseltheorie als voorwendsel hun eigen onverzoenlijkheid? Sinds eenwen heeft dit gebied tot In donesië behoord; men kan aai van 1360 tot 1960 Indonesiërs er gezag over hebben uitgeoefend. In 1907 pas werd het onder Nederlands gezag ge bracht, volgens Col(jn nadat was over wogen dit gebied met bevolking en al te verkopen aan de meestbiedende. Men voelt zich één Prof. Verkuyl wees er voorts op, dat men zich in Indonesië etnologisch tureel één voelt met de Papoea"6. Alleen in Australisch Nieuw-Guinea vindt Melanesiërs, maar de bevolking var westelijk deel behoort etnologisch ge zien wel degelijk tot Indonesië. Ook herinnerde prof. Verkuyl door dr. Van Mook namens Nederland gedane toezeggingen te status van Nieuw-Guinea, beloften dia met zijn nagekomen, reden waarom Indo nesië Nederland van woordbreuk be schuldigt. Hierdoor heeft men zich in Indonesië laten verleiden tot handelingen, die het licht van goddelijke en menselijke wetten onder geen voorwaarde zijn te rechtvaardigen. Er zijn drogredenen aangevoerd, die zelfs door hen die aanvoerden, niet werden geloofd en duizenden Indonesiërs en andere Aziaten met diepe schaamte vervullen. Er is dan ook maar één oplossing, dat men aan weerszijden bereid wordt luisteren naar de boodschap der zoening. Dat is mogelijk bij God. omdat Christus daarvoor de grondslag heeft gelegd. Die verzoening moet begi heropening van het gesprek. Ik hoop, dat Nederland daartoe het initiatief zal ne men. want wij zijn een gedoopte natie, aldus prof. Verkuyl. Het wordt tijd te gaan luisteren naar het Lam Gods. naar de Heer van de bergrede, die heeft ge zegd: Zalig zijn de vredestichters. Als mogelijkheden voor de verbetering der verhouding noemde prof. Verkuyl nog de overdracht van over Nederlands Nieuw-Gu.i donesië. waarbij men kan onderhandelen over de wijze van overdracht, me I kenning van de belangen der N: Guinese bevolking. In de bestrijding van het analfabetisme hebben de Indonesiërs zich meestere getoond. Zij moeten beter dan de Nederlanders in staat worden ge acht de elementaire beginselen der be schaving uit te dragen. Voor de economi sche ontwikkeling hebben zij mankracht, kapitaal (dat zij gemakkelijker kunnen krijgen dan een westeree natie) en het zg. prauwenverkeer ter beschikking. Ne derland zal moeten erkennen, dat Nu Guinea geen buitenpost van het Westen behoort te zijn. maar een integrerend deel van de Aziatische volkerenwereld. Overigens kan ons land In internatio naal verband wel degelgk zijn deel b(|- dragen aan de ontwikkeling van dit meest onontwikkelde gebied ter wereld. Het gaat hier om rechtsherstel, dat an derzijds Indonesië ten opzichte van Ne derland heeft te betrachten. Er moet we derzijds bereidheid zijn simpel te leven naar het gebod, de naaste lief te hebb» O. k. en w. werkt aan sportnota (Van onze parlomentsredactae) Op het departement van o. k. en w. wordt gewerkt aan de samenstelling van een nota over de lichamelijke opvoeding en sport Deze zal gebaseerd zijn op een enquête, over welks resultaten eerst in de loop van 1959 kan worden beschikt. Vermoedelijk zal nog deze maand een proefenquête kunnen worden gehouden. Dc minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. CaU, deelt dit mee in de memorie van antwoord ann de Tweede Kamer over do begroting van o. Kabelfabriek te Delfzijl werkt normaal De werktijdverkorting bij de dochter onderneming van de Nederlandsche Ka belfabriek te Delfzijl is ongedaan ge maakt en er wordt weer normaal 48 per week gewerkt, dank zij een spoed- order. De ordersportefeuille is onder andere door opdrachten van de PTT beter dan sinds lange tijd. Het is de be doeling afgevloed personeel geleidelijk Kunst kent geen grenzen wég dal benauwde Abdijsiroop stilt de hoest buien en zutvei de luchtwegen. Ik heb veel min last van m'n ko ademigheid nu ik ge regeld Abdijsiroop ne« Eén - twee - diep ademen ..heerlijk! Buitenlandse vrouw eleganter! (Van onze moderedactrice) ER IS een opmerkelijk verschil tussen de dameskleding welke ons ge toond werd door degenen die de binnenlandse markt bedienen en die, welke voor de export bestemd is. Een verschil als tussen een saaie achter straat en een riante villawijk. Eigenlijk is dit heel pijnlijk om te moeten constateren, want in die saaie achterstraat wonen wij, de Nederlandse vrouwen, en in de vrolijke smaakvolle wijk de buitenlandse! Toch is het een feit, dat vele fabri kanten bij een bijzonder fraai model,' exclusief van lijn en smaakvol van kleur, direct laten horen: „Dat is voor de export, hier wil geen vrouw eraan". Op de Fashion Week, waar vele buiten landse inkopers deze week in Amster dam hun orders plaatsen, zijn veel, bij zonder veel mooie modellen te zien. die toch beslist niet extra-vagant zijn. Daar bij overheerst het korte lijfje, soms niet meer dan een schouderpas; terwijl de effen structuurweefsels ver uitsteken boven de imprimees, zelfs al zijn deze laatste van zuiver zijde. De korte rok- lijn is volledig geaccepteerd. Het korte lijfje wordt ook verkregen door een heel brede ceintuur. In enkele gevallen zagen we boven die ceintuur van het materiaal van de japon, nog een extra ceintuur die op zij uit knoops gaten te voorschijn kwam en midden voor losjes gestrikt was. In de mantels is dit empire-effect meestal vermeden en terecht. De losse wollen weefsels als mohair doen het veel beter in een soepele rijke plooien- val. We zagen ook een mantel in fan tasie-tweed met laag onder de heup een brede ceintuur, die als zodanig ge heel geen functie meer heeft. Midden voor en middenachter verdwijnt zo'n ceintuur dan ook weer onder de man- telplooien. Suède kleding Een hoofdstuk apart is de suéde-kle- ding, waar Vico een fantastische collectie in brengt. Merkwaardig is dat het nor male bruine jasje niet meer gemaakt wordt. De Klanten hebben dat afge wezen, omdat er. zulke mooie namaak in is, dat het onderscheid zo op het oog minimaal wordt. De bruint lengd „f ndklcur. naast zijn prachtige jassen in helio troop, fuchsiarood, gebroken wit en diep paars. Uitzonderlijk was een com plet in kardinaalrood van rok, vest en mantel. Het vest was gesloten met koperen ogen die op een koperen knopje pasten, dat dwars gedraaid kon worden en zo de sltiitinp perfect maakt. De ceintuurs hadden geen gespen meer, maar de nieuwe „kleefsluiting"waarbij de uit einden even op elkaar gedrukt worden en dan prachtig glad blijven zitten Nieuw waren een blauwe kraagloze blazer en de mantels in gemetaliseerd nappa. Ook al weer snufjes die typisch voor het buitenland bedoeld zijn. De suéde-jassen die kort, driekwart, zevenachtste en lang gebracht worden hebben alle platte aanliggende kragen De kans op extra vuil worden van de kraag is du» veel geringer geworden Suède kleding blijft problemen op leveren voor het reinigen Er schijnt een suéde te zijn, dat wasbaar is, maar men mag zich hieromtrent eerst wel terdege zekerheid verschaffen voordat men zijn kostbare kleding daaraan waagt. Er zijn stomerijen die het geheim bezitten suède feilloos te reinigen, maar er is ook kaf onder het koren en deugdelijke infor matie vooraf blijft noodzaak. De confectie-industrle heeft de terug slag in de conjunctuur merkwaardig goed opgevangen. Al moest dc produktie op een leta lager peil worden gebracht, ner gens zakte het niveau beneden dat van 1955. Bijzonder gunstig is verhouding in- en uitvoer geworden. De import daalde, terwijl de export na enige jaren van Ajour-kamgaren is het mate riaal voor dit elegante zomer- toiletje, voor de export vervaar digd door een Nederlands fabri kant. Een gevlochten band ac centueert het empire-effect en siert ook het kleine zakje op het bijpassende manteltje. stabiliteit een opgaande lijn ging ver tonen. Men verwacht voor 1958 zelfs, dat de import geheel door de export gedekt zal worden Met name de uit voer naar Duitsland is aanzienlijk toe genomen. De totale uitvoer bedroeg in de eerste negen maanden van 1958 f79.221.UfNl tegen een waarde van f 71.700.000 over dezelfde periode in 1957. De totale uitvoer was in 1957 f96 628 000 tegen een invoer van f 130.913.000. In 1958 werd over de eerste negen maanden ingevoerd voor f81.373.000 (tn 1957 voor f 102.839.000).

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5