CHRISTELIJK LADY ISABELLA Wat is taak en functie van gemeentekri nig Secten verhinderen het evangelisatiewerk TWEE BOEKEN GRATIS? Een woord voor vandaag n Kanttekening Onrust over de wettige plaats in Herv. kerk RDTERSEPT East Lynne -9 Vier goede raden van prof. dr. J. if. Bavinck yORlGE week gaven we een aantal opmerkingen door over de gemeente- of butirtkrin- gen. In het vernieuwde geref. mannenblad Opdracht en Dienst" heeft ook prof. dr. J. H. Bavinck zijn uisie gegeven In verkorte vorm nemen we zijn gedachten over. IN DE EERSTE PLAATS ligt bij A een gemeentekring een zekere nadruk op het feit, dat hij ge meenschap wil bouwen. Ik ben in mijn leven eens een vrouwenver eniging tegengekomen, die zeer ijverig was in allerlei arbeid Een van de leden van deze vereniging was langdurig ziek en kon daar door nooit de vergaderingen bij wonen. Ze had vier kinderen en er was geen hulp m de huishou ding Toch was nog nooit in die vereniging het punt ernstig aan de orde gekomen, wat men voor deze zuster doen kon. Totdat men zich erover ging bezinnen. En toon was het onmiddellijk duide lijk. dat men op allerlei wijzen in dit zeer moeilijke geval hulp werkelijkheid Die niging werd op datzelfde moment een andere grootheid en kreeg een nieuwe gerichtheid. Dat ele ment lijkt mij ook in de eemeen- tek-ingen uiterst belangrijk. Als het goed is. moet een ge meentekring een zekere gemeen schap scheppen, waarin de enke le mens zich thuis gevoelt, en waar hij in tijden van ziekte en zorgen ook meeleven en hulp van verwachten kan. Dit brengt vanzelf al mee een Iets sterkere gekeerdheid naar de persoonlijke levenspraktijk. Ik heb soms de gedachte, dat wij in het verleden wel eens te theo retisch gebleven zijn en onze eigen levensmoeilijkheden te veel vergeten hebben Iedereen heeft in zijn gezin en in zijn beroep el ke dag tal van vragen te beant woorden Er kunnen vragen zijn betreffende de opvoeding van on ze opgroeiende kinderen, sexuele voorlichting, beroepskeuze en der gelijke. Verder de moeilijke vraag hoe wij op een gezonde. andere mensen in contact kun nen komen en die contacten zó gebruiken, dat we lets van de rukdom van het Evangelie kun- doorgevcn. Datzelfde geldt nut de nuchtere van elke dag. eisei tere intimiteit en bieden alleen al daardoor een sterkere prikkel to* nauwkeuriger en ernstiger leven de laatste opmerking, die ik maken wil. Wanneer de gemeen tekring zich in deze zin ontwik kelt. krijgt hij uiteraard een ge wichtige zielzorgelijke, pastorale taak. Hij wordt min of meer een orgaan van collectieve zielzorg, onderlinge zielzorg. Het spreekt vanzelf, dat dit meebrengt, dat die gemeentekring in een zeer be paalde betrekking staat tot de predikant en de kerkeraad. die immers in een speciale zin met de zielzorg zijn belast. De verhouding tot de kerke raad is dus een punt. dat nood zakelijk aan de orde moet komen. Dit betekent in het geheel niet. dat de predikant en die kerke raad alles moeten organiseren en dat het geheel dus van bovenaf meet worden aangepakt. Ik ben altijd kinderlijk dankbaar voor alles wat heel gewoon, van on derop. spontaan is gegroeid. Maar het betekent natnurlljk wel, dat er een zeker verband moet zijn tussen de kring en de kerkeraad en dat de kerkeraad een zekere verantwoordelijkheid draagt. zijn. hij moet bijspringen als kring in moeite verkeert, het werk van de kringen moet van tijd tot tijd op de kerkeraad aan de orde komen. Maar dat slui'. niet in. dat de kerkeraad alleen het initiatief mag nemen en ook in alles alleen de leiding moet hebben. Er kan een mooie ver- trouwensverhouding groeien waar in de verantwoordelijkheid van de kerkeraad bijna geruisloos wordt uitgeoefend en tegelijk het toitUM de «emeent* gegroeide initiator ruime armslag behoud*. Het zal misschien wel eens moei te kosten om het juiste even- - wicht te vinden, maar als ieder --~:ch te houden aan wat "s a,s leden van het i Christus vraagt, dan I wel een weg te vin- Rondom ons eigen leven groeien tal van vragen op. Een gemeen- tekring moet naar mijn gedachte ernaar streven leder van de le den. zoveel dat mogelijk I*. te helpen om Iets meer wegwijs te worden In zijn eigen bestaan en hij moet dat doen in heU.Hcht van Gods Woord. AT ET DIT PUNT hangt een derde punt onverbrekelijk samen Binnen de Geref. Kerken vinden wij nog een vrij grote mate van gemeenschappelijke discipline of zelftucht. De kerkgang mag hier en daar iets teruglopen, maar over het algemeen genomen is hij nng goed Ook over de kerke lijke bijdragen, over het organi- saticleven en vele andere dingen kan veel goeds gezegd worden. Maar wat met rasse schreden achteruitgaat, is de persoonlijke discipline in de dagelijkse om gang met God Het persoonlijk Bijbellezen wordt, naar de onder zoekingen uitwijzen. uitermate schss-c Dat is misschien on zich zelf nog zo erg niet. mits het Bi'h. liezen in hel gezin, de hui- '"V" godsdienstoefening. zulk een plaats en zulk «en aandacht ontvangt, dat zij ook werkelijk wat betekent, maar ook dat is dikwijls nog ternauwernood he*, geval Daarmee hangt weer sa men dat ook het persoonlijk ge bedsleven verschraalt en ver- armt Dit zijn ernstige en gevaar- 'iike svmntomen d e bewijzen dat wij toch sneller achteruitgaan dan we zelf vermoeden Het komt mij voor. dat gemeentekrin gen. wanneer ze goed functione ren en sterk naar het leven ge keerd zijn. onwillekeurig zullen meehelpen om de persoonlijke discipline in de oefening van 't geloof versterken De onderwer pen. die et behandeld worden, blijven iets minder ver af. heb ben meer onmiddellijk contact i,Toen de televisie werd uitgevonden was het feest in de hel" <Van verslaggevers) C.N.V. tot minister Maakt achterstand salarissen n.o. ongedaan IJinond-gebied De Hervormde Gemeenten in het IJ- mond-gebied hebben 'wee fusies aange gaan rodat nu een gemeente Beverwijk- Heemskerk en een gemeente Velsen- IJmu Oost.-' -n-Wesl ge- -md zijn. De centrale kerkeraden van deze beide gemeenten zullen met de gemeente Santpoort een regionaal kerkelijke com missie in het leven roepen om leiding te geven aan het gezamenlijk kerkewerk Men wil ook zien te komen tot stichting van eon bijronde'r predikantsplaats. Het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gevraagd de achterstand in salariëring van leer krachten bij het lager nijverheidson derwijs ongedaan te maken. Hoewel in 1955 de salariërig van deze groep leerkrachten werd gelijk-senstrijd zó gesteld met die van het voortgezet i dat rassenscheiding lager onderwijs met hoofdakte, is deze'hun jenige^ evangelii gelijkstelling niet gehonoreerd. In juli 1957 werd een aanzienlijke verhoging toegekend aan het personeel hij het lager onderwijs zelfs met terugwerkende kracht tot 1 januari van dat jaar, maar de salarissen voor het n.o. bleven gelijk. De achterstand bedraagt voor be paalde categorieën zelfs ruim 1 56 per maand. Vooral bij het aantrekken van leerkrachten voor het nijverheids onderwijs aan meisjes is daardoor een ongunstige situatie ontstaan, meent het C.N.V. De betrokken leerkrachten hebben besloten geen protestdemon stratie te houden, een houdine. die naar het CNV. vertrouwt. ..ook de instemming van de minister zal heb ben." Lustrum P.C.O.V. te I.eeuwarden De Protestants Christelijke Onderwij zers Vereniging houdt haar vijfde Jaar vergadering on 18 19 en 20 mei te Leeu warden. Op Pinkstermaandag wordt 's avonds een wijdingsdienst gehouden waarna op 19 en 20 mei in De Harmonie de gebruikelijke bijeenkomsten worden gehouden. de evangelisatie in de ziekenhuizen be hoefte had aan passende lectuur. Ande ren vroegen de aandacht van de Bond voor nieuwe woongebieden. Bij dit laatste kwam o.a. de streek RotterdamHellevoetsluis ter sprake. Dit gebied, dat een ge weldige ontwikkeling doormaakt, kent geen hervormde gemeenten met hervormd-gereformeerde pre diking. Maar er vestigen zich juist nogal wat mensen van Flakkee. die nooit anders dan deze prediking hebben gekend. Zij voelen zich niet thuis in vrijzinnige of middenortho- doxe gemeenten. Tegen deze opmerking kwam iemand in verweer, die zelf van Flakkee afkomstig zeide te zijn. Hij verklaarde dat het kerkverzuim der Flakkeeërs niet geweten moet worden aan het feit, dat in de nieu we woonplaats geen prediking is, zoals men die gewend was. Men be kommert zich eenvoudig nergens meer om. Men is blij dat men on der de dorpsgemeenschap uit is, die vergde dat de kerkdiensten trouw werden bezocht. Ds. H. G. Abma te Monster, «voor zitter van de Bond, stemde dit toe. Het verschijnsel komt vaker voor, en niet alleen bij mensen van Flak kee. Soms moet geconstateerd worden, dat 80 a 90 pet. van hen, die in hun dorp trouw naar de kerk gingen, in de steden afvalt. Ds. Abma had In zijn openingswoord verklaard, dat de Bond voor Inwendige Zending door goed en kwaad gerucht zijn werk wil voortzetten. Soms is het moeilijk. „Wij kunnen om des gewetens! wil niet meewerken aan de beslissing der synode om de vrouw tot de ambten toe te laten", zei hij. „Dit betekent dat wij nog meer geïsoleerd komen te Vooral omdat het protest van de Ge ref. Bond tegen deze beslissing, bij het volk niet aanslaat. Men is er aan ge wend dat vrouwen meedoen op elk ter- niet in de kerkelijke ambten? Ons protest hiertegen plaatst evangelisatie voor moeilijkheden, waaruit kwaad en goed gerucht voortko men. Want van andere zijde juicht men onze houding toe. ..Het kwaad gerucht moge ons niet ontmoedigen, het goede gerucht ons niet verblinden". Blijkens het jaarverslag, gelezen door de 2e secretaris, ds. J. C. Terlouw te Lage Vuursche. telt de Bond thans 34.000 leden. Men onderhoudt evangeli-j saties voornamelijk in Noord-Holland. Groningen en de grote steden Het blad Echo wordt in een grote oplaag ver- In de middagvergadering behandelde ds. C. den Boer te Veen (NB) het vraag- j stuk van de aanpassing in de évangeii- Ds. J. H. Denee overleden In de ouderdom van 71 jaar is te As ten na een langdurige ziekte overleden j ds. J. H. Denee. em.-predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds Denee werd 31 juli 1887 *e Amsterdam geboren en studeerde te 'vicht geslagen, j utrecht. In 1913 werd hij predikant te rassenintegratie Someren. in 1919 vertrok hij naar Ter - - geworden, ze: Heijde bij Monster en in 1920 volgde zijn dr. Billy Graham onlangs op een mee-1 benoeming tot predikant bij de Protes ting in Zuid Carolina tantse Kerk in Indonesië. Hij werd 1 Graham sprak op een excercitieveld mei 192i predikant te Palembang. waar arbeidde. Na zijn verlof ging „Er moet groot feest in de hel ge weest zijn. toen de televisie werd uit gevonden!" Dit verklaarde een evan gelist op de te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Ned. Herv. Bond voor Inwendige Zending op geref. grondslag. De televisie blijkt :n de practijk van het evangelisatiewerk een ontzaglijke belemmering voor het huisbezoek op te leveren. Althans in de steden. „Niet dat wij van de deur gejaagd worden", aldus de evangelist, „we mogen zelfs binnenkomen en we krij gen een stoel. Er zit nog meer visite in de kamerwant men gaat straks gezamenlijk naar de televisie kijken. Dat wil dus zeggen: het gesprek voor de evangelist krijgt geen kans." Op grond van deze ervaring bepleitte de evangelist het uitgeven van zeer kor te maar pakkende geschriftjes of fol ders. waarin tegenover de propaganda der secten het helder getuigenis var evangelie doorklinkt. Kan men meer met de mensen spreken, dan zul len zij misschien nog kennisnemen van de lectuur. Dat is nodig, want de acti viteit der secten, speciaal van de jeho vagetuigen vermindert niet. Dat onder vinden de evangelisatiewerkers telkens. Dit woord uit de praktijk wijst er op. dat men van de hervormd-gereformeer de evangelisatie een voortgaande bedrij vigheid verwacht. Ook anderen drongen er op aan. Zo meende men b.v., dat Diaconale kennis op hoog niveau Economische studenten aan de Heidel- bergse universiteit kunnen voortaan des gewenst ook een examen in diaconale wetenschappen doen. Heidelberg kent al een instituut, waar speciaal diaconale wetenschappen wor den gedoceerd. Ter afsluiting van hun academische vorming op dit gespeciali seerde gebied kunnen studenten nu aan de economische faculteit worden geëxa mineerd. Jonge economen doen binnen het ka der van hun eigen studie hier kennis op. die zij later bij kerkelijk werk goed kun nen gebruiken. Als studenten in dit tijdvak examen willer. doen. nemen voor die gelegen heid de directeur en twee docenten van het diaconaal wetenschappelijk instituut zitting in de examencommissie. Billv Graham voor rassenintegratie Heel wat mensen zijn door de Beroepi ngswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Ameide en Tienhoven: D. v. d. Berg te Oud-Alblas; voor Wijk bij Heusdem: P. de Jong te Kootwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Veenwoudsterstal: A. Schippers te Colijnsplaat; te Georgetown (Ontario. Canada)' D. C. Los te Ferwerd. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis: F Bakker te Huizen Nh.) die op tweetal stond met J. C. v. Ravenswaay te Scheveningen. Bedankt voor Rozenburg: A. H. Schip pers te Hillegom. Tweetal te Ermelo: M. Baan te Dor drecht en F. Bakker te Huizen (Nh.). DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Drietal te Nijmegen: mej. da. M. de Boer, Vlissingen, L. D. G. Knipscheer. Groningen en W. Veen. Den Ilp-Lands- meer-Amsterdam-Noord. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Scherpenzeel: H. Ligten- berg, Rotterdam. Advertentie het leger, omdat de gom de staat hem had verboden de bijeenkomst te doen houden op grond gebied van de staat Zuid Carolina. Hij had dat verbod afgekondigd, om dat Graham voor opheffing van de ras senscheiding was. De belangstelling voor Graham was er overigens niet minder om. want hij had meer dan 60.000 mensen onder zijn gehoor. 80e UNIECOLLECTE Jaarcollecté voor de Scholen met de Bijbel. Lijst 5. Transport lljt. f 46.179.75: Stedum l 267.50 Aehlum f 63 en f 51.22: Anji t 412.55; BUJa f 245.80 t958 f 49.427.60. 1957 jM t 260.06; 413,30 en f 893.50; Smilde f 446 en f 470.95; Weerwllle-Rulnar- wold t 279.50 en 1 265.29: Rijasen f 1503.35 en i 1438.26: Zwartsluis t 226.93 en f 242,87; Wagenlngen f 1150 en f 1032; Aarlanderveer. f 609 en 622. Bergambacht 179.08 en f 190 80- Giessendam f 109.50 en f 110; Kat wijk a/Zee f 1066.05 en f 920,50; Rotterdam (Feyenoord) f 341,50 en f 327.25; Slikkerveer l 1069,80 en 964. Ter Aar f 301.75 en l 300; Middelburg f 1398 en f 123J; Zoute'.ande f 193 en f 186 42: Geleen f 346 en f 284.75 Totaal van 125 locale comitë's f «2611.75 en 58.447.32 hij opnieuw naar Indonesië jaar predikant te Batavia. In 1935 werd hij gepensioneerd, daarna was hij nog als predikant werkzaam te Asten en Veg- chel. waar hem 1 mei 1953 eervol eme ritaat werd verleend, waarna hij nog als bijstand in het pastoraat te Asten werk- U wilt ook graag Wij rusten niet EENIGHE1D DES GELOOFS 14-daags blad voor de gehele Gere£. Gezindte. Onder redactie van predi kanten uit de Ned. Herv. Kerk. Geref., Chr. Geref. en VrIJgem. Geref. Ker ken. PRIJS f 5.— per jaar orek. 33 48 00 lido de Bres. Den Haag 5,— geld voor het ja uit de volgende vier boeker geheel gratis twee kiezen 214 pag. Winkelprijs ƒ4,90. „Een heel fijn boekje", Prof. ds G. BriUenburg Wurth. 2. Dr D. Jacobs: Katboliserend Pro- 172 pag' Winkelprijs ƒ3.90. ..Een even uitnemend als waardig verweerschrift tegen Rome". 270 pag. Winkelprijs 6.90 Moet nog verschijnen Een Schriftstudie over het belangrijkste onderwerp van het chr. geloof. inde dus 11,- „Wee ons!" Zo roepen de Filistijnen als ze horen, dat de ar Gods in de legerplaats der Israëlieten is gekomen. „Wee 01 Wie redt ons uit de handen van deze geweldige god?" Dó „wee ons" was niet nodig geweest, want de Israëlieten ledti een verpletterende nederlaag en de ark werd buitgemaaii door de Filistijnen. Er is sindsdien veel veranderd. Als ge morgen de kerk btnner gaat, zullen velen die er langs lopen zonder binnen te gaa u zien en niémand zal er van onder de indruk komen, H« geweldige van onze God maakt op de buitenkerkelijke ged enkele indruk meer. Het „wee ons" zal niet opklinken! Is 4 ook in ander opzicht veel veranderd? De Israëlieten meëndel dat hun niets zou kunnen gebeuren nu de ark Gods in hu| midden was gekomen hoevelen van ons menen, dat htij niets kan gebeuren omdat ze gedoopt zijn en omdat ze lidmaa van een kerk zijn en iedere zondag hun „plichten" waar nemen? God is de geweldige maar dat geweldige van Goi zal zich tegen ons keren als onze dienst aan Hem niet mee is dan een vormendienst! NIET ALLES VERLIES TAE mededeling van de Tunesische president, Habib Bourguiba, dat zijn land aan de communistische lan den Tsjechoslowakije en Joegoslavië en het tegen het Sowjetblok leunen de Finland om wapens heeft gevraagd is niet zo onrustbarend, als op het eerste gezicht wel lijkt. Zij moet worden betreurd, omdat zij in veel opzichten de verwarring, waaraan de wereld ten prooi is, slechts kan vergroten. Daar staat echter tegenover, dat er geen vrees behoeft te bestaan voor een nauwe samenwerking van Bourguiba met het Sowjetblok. De doeleinden die de Tunesische pre sident nastreeft kunnen zelfs een heilzame uitwerking hebben op de relaties tussen de landen van het Westen en die van het Middenoos ten. President Bourguiba is zich altijd de belangrijke rol bewust geweest, die Tunesië, niet alleen in het vroegere Frans Noord-Afrika. maar ook in de rest van het Middellandse zeege bied kan spelen. De functie welke hij zijn land heeft toegedacht behoeft het niet met de westelijke mogend heden in conflict te brengen. Er is evenwel één uitzondering, en die wordt veroorzaakt door de Alge rijnse kwestie. Dit probleem maakt volledige samenwerking tussen Frankrijk en Tunesië onmogelijk, zo lang geen oplossing wordt gevonden die alle partijen bevredigt. En zelfs al 'zou Bourguiba ook bij het uitblijven van een akkoord met de Fransen willen samenwerken, dan zou hem dit belet worden door de talrijke Tunesische politici, die met niets minder dan volledige onafhan kelijkheid van Algerije genoegen willen nemen. Uit deze situatie vloeide voort, <kj Frankrijk weigerde Tunesië wapen te leveren, uit vrees dat deze in hai den van de Algerijnse rebellen t» recht zouden komen. Amerika ei Engeland wilden Frankrijk voor, al sinds het optreden van De Gaulll niet voor het hoofd stoten en zonj den in overleg met Frankrijk slecht! wat lichte politiewapens. Blijkbaar kan Bourguiba het zie! niet veroorloven, nog langer te wack ten op de Amerikaanse en Britse w» pens, die slechts met Franse tot stemming geleverd konden wordet Op demonstratieve wijze heeft hj opnieuw laten zien, dat Tunesië vol komen onafhankelijk wenst te blijj ven. Voor de eerste keer deed hij dat toen hij de agressieve bedoelingel van de heer Nasser op een bijeen] komst van de Arabische Liga aai de kaak stelde. Dat was een begin. Donderdag liet hij een duidelijkt waarschuwing aan het adres van di westelijke mogendheden horen, dii zijn positie in Tunesië zelf in Noord. Afrika en het Middenoosten belang! rijk heeft versterkt. Het mes van Bourguiba snijdt dm naar verschillende kanten. Met di verklaring van gisteren heeft hij dt handen vrij gemaakt om zijn eig( politieke doeleinden, die voor groot deel parallel lopen met die de westelijke mogendheden (uitgt zonderd Frankrijk), te kunnen vei wezenlijken. Ook in Moskou beseft men dit het enthousiasme om Tunesië wapens te leveren die het TsjechoslowakijeV gevraagd hei zal dan ook beslist niet groot ONGEMAKKELIJKE POSITIE Appèl Herv. Geref. mannenbond Oproep tot studie van belijdenis Advert entte ji£e &ee£ Uecl „Ja. my lady. Juffrouw Barbara behandelde ma op een dergelijke manier dat ik zei, dat ik direct na het ontbijt weg ging En dat heb tk zou deze betrekking heel graag willen hebben, als u het past. mevrouw U zou het met mu kunnen P .Me'bent eerste meisje geweest bij mevrouw Ha- „O Ja. „Dan schikt rie «w" eerste meisje en je zekere zin. onder haar staan. Dt stel groot vertrouwen in Joyce en als ik ziek ben of van huis. dan heeft Joyce het toezicht op de kinderkamer. „Ik heb daar geen bezwaar tegen.-- het antwoord „wij houdi ,og het van door ANN LUDLOW De Hervormde Gereformeerde man nenbond heeft een ernstig appél dïrtcht tot kerk en volk, waarin deze organisatie haar onrust uitspreekt over de wettige plaats van de gereformeer de Kerk. Deze onrust wordt vooral ingegeven door de besluiten van de synode over de vrouw in het ambt, het vraagstuk van de nevengemeenten e.d., waarin zich hoe langer hoe meer een die ketting draagt." ,Wie draagt?" hernam Joyce, vastbesloten eind ie maken aan dit gesprek. „Ik wil er niks meer over horen." Maar het was niet te stuiten. Wilson moest alles vertellen wat ze wist. Van die avond toen Barbara hem vroeg om een bosje haar in het medaillon te doen. Wilson had diezelfde avond een afspraak met jongeman „„j Hare zei ronduit, da*, ar te merken, alleen dat weggegaan. Maar dat allemaal van Joyce wC,w -ander gevraagd en toen lady Isabella, dat ze die avond terug kon ko men om antwoord te halen Juffrouw Carlyle ging Intussen naar ..The Grove" om te horen aan de hand was'" Mei ze niets op Wilson had ze wel erg haastig was wel de schuld van Barbara zijn. Wilson werd daar om op East Lynnc aangenomen. De volgende mor gen kon ze direct in dienst komen. De volgende avond lag Isabella op de sofa In haar slaapkamer Men dacht dat ze sliep. In wer kelijkheid verkeerde ze In een toestand tussen sla- Kn en waken in. zoals zwakke mensen dat soms bben Plotseling hoorde ze baar eigen naam noe men in de andere kamer waar Joyce en Wilson zaten, de een met het slapende kind op haar knie de ander was aan het naaien. De deur atond halt i Wilson. „Mevrouw. Ze ziet bovenop zal komen." ..Ze komt er heel vlug Joyce. „Als je uit alsof niet i bovenop", hernam week geleden had gezien. dan zou je dat nu niet zeggen. Ze riet er veel be- Cr.Nou. er was vast wel Iemand die blij was. bij wijze van spreken, als er eens iets gebeurde." ..Nonsens!" antwoordde Joyce, kort-af. „Dat kun je nu wel zeggen, nonsens! Maar het is toch maar een feit", ging Wilson verder. „Die persoon die ik bedoel, zou hem zeker niet voor de ..Kletspraat en verbeelding". zei Joyce. „De men sen in West Lvnne moeten wat te praten hebben. Mijnheer Carlyle heeft nooit Iets om haar gegeven ..Dan weet jij meer dan lk Ik heb zo het een en ander gezien. Joyce Ik heb gezien, dat hij haar kuste" „Onzin! Dat zegt niks!" „Ik zeg ook niet dat het wat '.egt. Hij heeft haar luisterde de hele gescniedenis af. Ze vertélde ook wat ze die avond had gehoord gezien toen Barbara op East Lynne op bezoek geweest en Carlyle baar thuisbracht. „In ieder geval is ze met goed wijs, dat ze i van hem houdt!" zei Joyce verontwaardigd. .Inderdaad, maar toch is het zo. Ze gaat vaak stiekem de tuin in. als ze denkt dat hy er langs komt. En dan staat ze maar te kyken, zonder dat hij haar ziet. natuurlijk. Ze is doodongelukkig, ze is Jaloers op lady Isabella en daarom doet ze zo stug en ongenietbaar. Ik verzeker je. Joyce, ze is in net laatste Jaar een stuk veranderd. Als mijn heer Carlyle ooit nog eens genoeg van my lady viel Joyce haar scherp in de rede. „Denk er toch om wat je zegt." „Wat heb ik dan gezegd? Niets dan de waarheid. Mannen zijn nu eenmaal niet te vertrouwen, nog minder dan verloofden. En ik denk niks verkeerds van mijnheer Carlyle. Maar om terug te komen op wat ik zei: Als er iets met mevrouw gebeurt, dan stapt Barbara in haar schoenen, dat Is zeker." „Er gebeurt niets met haar", zei Joyce met druk „En als je nog meer van zulke dingen gaat zeggen, dan zal ik my lady vertellen, dat je onge schikt bent voor je betrekking En als ik zoiets zeg. dan doe ik het ook. Juffrouw Carlyle mag wel zeg-, gen dat je de langste tong van West Lynne hebt denis .omdat niet alleen anderen Besef je niet. dat het geen pas geeft ora zo te «pre-1óók wij zijn tekort geschoten in hetgeen ken over degenen wiens brood je eet?" De Herv. Geref. mannenbond, die van daag zijn 25ste jaarvergadering houdt, voelt zich gedrongen tot een dergelijk appél omdat hij overtuigd is, dat „in de tijd waarin wij leven de levende kracht van het Woord van God in belijdenis en wandel te weinig tot openbaring komt." Naar het woord van Christus zijn wij geroepen als erk te zijn „een stad op berg en een licht op de kandelaar", alléén mogelijk is wanneer de Kerk leeft uit het Woord van God. Nu vinden wij enerzijds allerlei Schriftbeschouwingen, die het Woord van God krachteloos maken .anderzijds nog wel een recht zinnig vasthouden aan de Heilige Schrift, waarbij echter de geestelijke beleving als een kracht Gods tot zaligheid breekt. De verdeeldheid in de Herv. Kerk doortrekt hoe langer hoe meer de gere formeerde gezindte, juist terwijl mear dan ooit aandacht nodig is. en opzichte van de Kerk hebben wij een positieve taak. maar „de bewogenheid over ~i velen, die van een prediking gegrond opr Schrift en Belijdenis vervreemd zijn of die tegenstaan, wordt by ons maar al te' vaak gemist JN de Tweede Kamer heeft deze week professor Oud, de man van de liberale oppositie, pijnlijke ogen blikken doorgemaakt. Een lid van zijn fractie had bij de begroting van economische zaken weer eens een betoog gehouden dat voor zoveel nog mogelijk opviel door negativisme. Dat laatste begint langzamerhand te verdrieten. Het mag nu allengs bekend heten wat de liberalen niet willen: minder bekend is wat ze wél willen. Niettemin heeft de Nederlandse staatsburger er recht op, dat te vernemen. Het pijnlijke nu in de situatie van prof. Oud was, dat hij. opgeroepen om nu eens uit de doeken te doen wat het liberalisme dan wel aan positieve denkbeelden heeft, daartoe ten enen male niet in staat was. Dé liberale pers, allicht geneigd de liberale voor man in bescherming te nemen, moet erkennen: zijn positie werd ietwat ongemakkelijk. De situatie waarin prof. Oud zich gemanoeuvreerd had was behalve pijnlijk ook kenmerkend. Oppositie kan belangrijk zijn, maar dan moet zij tegenover de stellingen welke zij be strijdt ook iets anders weten te stel len. Anders is het een waardeloos gepraat in de ruimte en een verach telijke speculatie op de onnadenkend heid van bepaalde kiezers. In deze staat schijnt bij ons de liberale oppo sitie beland. Het is waarlijk geen wonder dat dit de politici uit andere partijen beu worden. Wij spraken eens een tegen stander van de politiek der pro testants-christelijke partijen. Er bleet niet veel van te deugen. Bezwarci] zonder tal. Goed en wel, zeiden wijl maar wat wenst ge zelf? Dat wetj ik zo niet, zei hij kinderlijk, daii zou ik eerst eens op moeten studeren! Dat is tevens het geluid van de ver schraalde liberale richting zoals wij die vandaag kennen en die ook ui: haar verleden blijkbaar geen inspl ratie weet te putten. Dan komt men inderdaad terecht li de situatie dat men alleen nog wa vertragingsacties kan voeren in hef doorvoeren van een goede en gezos< de sociale politiek en wat langzaan aan-actle in het doorvoeren van e« goede en gezonde bedrijfsorganisatie Positiefs heeft men niets bij t< dragen. Het is nuttig, dat dit deze week noi eens duidelijk uit de doeken is ge komen. De liberale voorman, uitge daagd voor het forum van on# volksvertegenwoordiging, heeft niet op tafel kunnen leggen. Zijn well sprekendheid, anders nogal indruk wekkend, moest hem nu in de stef laten, en terwijl hij anders nogz kwistig weet op te diepen uit het par lementaire verleden, greep hij nu L de leegte. Had hij trouwens zeL niet het grootste deel van zijn leva deel uitgemaakt van een andere part! dan de liberale? Een ongemakkelijke positie dus, een aanwijzing dat ook moeilijk kan zijn en wel ei te gemakkelijk kan worden beoeft Maar op het antwoord wat de lil ralen dan wél willen zitten tussen nog altijd te wachten. Advertentie Strijd voeren Na verwijzing naar de synode-besluiten wordt in het appél gezegd, dat de wettige plaats in de ervormdc Kerk nimmer mag worden verlaten, omdat de kerk naar oorsprong en belijdenis een refor matorisch is. „Daarom zullen we ook in afhankelijk heid van de Heere God. met beslistheid strijd hebben te voeren tegen al die geesten en machten, die de Kerk van haar grondslag willen beroven." In het appél, dat ondertekend is door voorzitter ds. A. Vroegindeweij. worda tenslotte opgeroepen tot onderzoek van het Woord van God als enig richtsnoer van geloof en leven en tot bestudering van de belijdenisgeschriften. „Dit zal brengen tot ootmoedige schuldbely- iGod van ons eist." Diaconale conferentie van Geref. Kerken De diakenen der Gereformeerde Ker ken van Zuid-Holland houden zaterdag 22 november een conferentie in het Groothandelsgebouw te Rotterdam. In de morgenvergadering, die om 10 uur begint, worden actuele kwesties bespro ken. waaronder vragen uit Vlaardingen. Der. Haag-Moerwijk en Den Haag-Oost 's Middags houdt ds. G. W Rijksen een referaat over Diakonieën radicaal en in tegraal de taak der kerk." Nederlands orgel te Manilla Een door B. P Leis en Zoon tc maar vervaardigd orgel van 6.000 pen zal worden geïnstalleerd im e< derne kathedraal te Manilla, die gebouwd op dezelfde plek. waa. eeuwen geleden de Spanjaarden houten kerkje hebben opgetrokken eerste zetel van de r.-katholieke in de Philippijnen. De nieuwe kathedraal, die hoofdzal lijk is gebouwd van geld en met rr teriaal. geschonken door de r.-kathol ken van Japan, de V.S., Spanje Philippijnen, kost i joen gulden. Zij wordt gebouwd op de bouwvallej van haar onmiddellijke voorgangstö die in 1945. toen de Amerikanen Mi bevrijdden, met de grond is gelij akt. december. V rouw op de kansel... In de kathedrale kerk van Lausannf heeft dezer dagen voor 't eerst ec vrouw op de kansel gestaan. Het wal mejuffrouw dr. Madeleine Barot. vei bonden aan de Wereldraad van Kerkeri die 5.000 vrouwen uit het kantonai gebied van Vaud toesprak over de plaaa van de vrouw in de kerk. De beland stelling was zo groot, dat men eC tweede bijeenkomst moest beleggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2