Jüieume jTciiisrije (üouriuil Rusland niet van plan Berlijn te vechten om Weer hoop voor de vrijhandelszone Senembah beschuldigt Bank Indonesia (verduistering) Gouden ring uit de baars bij de eigenaar terug Amerikaanse legerauto's acht uur vastgehouden Demonstraties in Argentinië Tienduizend repatrianten naar Amerika Vijftien min. gulden aan tabak als inzet ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat Directie. Redactie. Abonm Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: J 020 per millimeter Familiebenchteo 0.18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantoasUch Is ahfbltocn myn hert la tcgljcaspotr Negenendertigste jaargang no. 11415 ZÓ VISSEN Zie pagina 5 Chroesjtsjef belooft voorstellen In Buenos Aires is gisteravond gede- lonstreerd tegen vice-president Gomez, ie hij blijft het ontkennen zijn gew het cmplot tegen president Frondizi. Een lenigte van ongeveer honderd mensen rong gisteravond laat het bureau van Iomez binnen, vernielde het meubilair, iar slaagde er niet in de vice-president pakken te krijgen. De politie weigerde te grijpen. Hen eist het onmiddellijk aftreden van iomez, die wordt uitgemaakt voor een rrader. De verijdelde staatsgreep komt populariteit van Frondizi ten goede, or de parlementsgebouwen verzamel zich 'n enorme menigte, roepend „Viva rondizi" en het aftreden eisend van de verrader Gomez". Inmiddels heeft de radicale partij van igentinië Gomez uitgestoten a"l% lid en eëist dat hij als vice-president zal af reden. Gomez weigert hierop in te gaan Aanslag na feestje Weert zijn in de nacht vier of vijf choten gelost op de 34-jarige P. Ver leek. Hij is getroffen in een long, in lies en in de maag en verkeert in isgevaar. Hij is opgenomen in het iekenhuis te Weert. De heer V. was een avondje uit ge- eest met de familie S. uit Weert, een sestje dat na sluitingstijd van de café's •rd voortgezet ten huize van de unilie S. Nadat V. de woning had ver ten werd cr een straat verder op hem ihoten. Men weet niet wie de schoten lost heefteen vuurwapen waarmee kogels zijn afgevuurd is niet gevon- en. De familie S.. vader, moeder en ons, is in hechtenis genomen. Een broer van het slachtoffer is enige jd geleden slaags geweest met de vader het gezin. DE RUSSISCHE PREMIER, Chroesjtsjef, heeft de westelijke landen voor stellen beloofd over de toekomstige status van Berlijn. In een rede, die de Russische partijleider voor de afgestudeerden van de militaire aca demie hield, kondigde Chroesjtsjef aan. dat de landen, die hebben deelge nomen aan de oorlog tegen het Hitler-Duitsland en het fascistische Italië, binnenkort deze voorstellen zullen ontvangen. Met nadruk ontkende de Russische premier, onlangs te hebben gezegd dat Rusland om Berlijn tegen het Westen wil vechten. „Wij hebben alleen verklaard en doen dat nu weer", zei hij, „dat de aanvallers op verpletteren de wijze zullen worden teruggewezen als zij Rusland en de socialistische landen aanvallen." Chroesjtsjef trok in zijn rede vooral fel van leer tegen de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Foster Dulles, die heeft gezegd, dat het Westen zo nodig geweld zal gebruiken om West-Berlijn te be houden. Rusland laat zich niet intimideren door dreigementen, ging de Russische premier verder. „Staatslieden als Dulles moeten niet direct naar een revolver grijpen, zij moeten beseffen, dat de partij, die zij willen aanvallen eenzelfde en misschien zelfs een veel krachtiger en angstaan jagender wapen bezit." Incident Inmiddels hebben zich sedert het be> gin van de Russische actie tegen Berlijn de eerste moeilijkheden voorgedaan, de grens even buiten West-Berlijn zijn gisteren drie Amerikaanse legerauto' acht 4en een half uur door de Russen vastgehouden, 's Avonds werden auto's weer vrijgelaten, nadat de Ame rikaanse bevelhebber in Berlijn hierom bij de Russen had verzocht. In West-Berlijn vergaderden gisteren Amerikaanse, Engelse en Franse politieke functionarissen om de kritieke toestand te bespreken. Na de vergadering zei een Amerikaanse diplomaat: „Wij verwachten niet, dat de Russen de viermogendheden- ""A-J tigd optimisme." Dit heeft de Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. Luns, na afloop van de besprekingen over de vrij handelszone in Parijs verklaard. De Nederlandse minister ontkende echter niet dat er nog grote moei- ijkheden zijn te overwinnen. „Het is telfs nog det vraag", zo zei hij, „of alle landen het wel over het beginsel de vrijhandelszone eens zullen worden. Maar de mogelijkheid scha kel ik zeker niet uit." winstpunt van de conferentie was, dat de besprekingen zakelijk zijn ge weest en niet geleid hebben tot onover- [omelijke moeilijkheden. Over vele on- lerdelen van het memorandum van de E.E.G.-landen is zelfs overeenstem- ning bereikt. Het is echter absoluut zeker of voor 1 januari een over- Wikomst zal zijn bereikt. Vooral de kwesties van de buitenta- ieven en de daarmee verband houdende voorkeursrechten in het Britse Gemene- lest zijn lastig. In grote lijnen gaat het ig steeds tussen een door Engeland 'orgestane algemene vrijheid met de aangekoppelde contingentering en een door Frankrijk voorgestaan strak re gime. Op redelijke basis wordt er even wel over een compromis gesproken. De Britse delegatie is zelfs berei3 conces- Minister Luns deelde verder mee, dat in de conferentiezaal niet is gesproken over een tijdelijke oplossing voor de moeilijkheden, die na 1 januari tussen de zes landen van de E.E.G. en de elf overige O.E.E.S.-partners kunnen ont- Inmiddels heeft de Franse minister Soustelle verklaard, dat het niet mo gelijk is een vrijhandelszone op te richten op de wijze zoals deze door Engeland wordt voorgesteld. Frank rijk, zo beloofde Soustelle, zal wel al zijn best doen om een oplossing te vinden. De Engelse paymaster-generaal, Regi nald Maudling, die de gehele conferen tie heeft bijgewoond, toonde zich zeer verbaasd over deze verklaring van Sou stelle. De volgende week zal de tweede com- missie-Maudling haar werkzaamheden be ginnen. Dan zullen de zeventien landen wezenlijke politieke beslissingen moe ten nemen. Voor ons land zal prof. J Zijlstra, minister van economische za ken. aan het overleg in deze commissit deelnemen. De ministers zullen hun be slissingen nemen aan de hand van porten, die deskundigen bedrijfstaksge- wijs zullen indienen. Zon en mist weerkundige medewerker Na enkele voor novt de dagen scheen giste In de oostelijke helft i het nog somber. ber veel te kou- n volop de zon. n ons land bleef laar kwamen de Vraag deskundig advies aan dt juwelier-horloget opklaringen eerst in de avonduren. Ge durende het weekeinde zal het'weer in ons land worden bepaald door een hoge- drukgebied, waarvan het centrum dich- bij Zuid-Engeland ligt. Hierdoor blijft de wind zwak uit westelijke richting en zal het ook droog blijven. In deze rus tige atmosfeer koelt de lucht, vooral in de nachturen, sterk af, plaatselijk tot even beneden het vriespunt. De vochtige lucht die nog aanwezig is, gaat daarbij over in mistvelden, zoals die vanmor gen in het uiesten van het land voor kwamen. Overdag zal de zon er op de meeste plaatsen in slagen deze mist weer op te ruimen, al kan de mist morgen ochtend het toedicht enkele uren lan ger volhouden dan vandaag. overeenkomst eenzijdig zullen opzeggen. De Oostduiitse communisten hebben een krachtige actie tegen de westelijke mo gendheden ontketend. Communistische agitatoren zijn naar alle delen van West- Duitsland gestuurd om daar te vertellen, dat Engeland, Frankrijk en Amerika West- Berlijn wel in de steek zullen laten. Oost-Duitsland had West-Berlijn ge makkelijk kunnen inpalmen, maar heeft dit nog niet gedaan, zo vertellen deze communisten, om de internaitionale span ning niet te vergroten. Rotterdam centrum van boycotactie De internationale boycot van schepen die waren onder zogenaamde „goedkope vlaggen", zal worden geleid vanuit Rot terdam, Zoals wij gisteren in een deel van onze edities al meldden, zal de boycot worden gehouden van 1 tot en m december. In kringen van de Internationale fede ratie van transportarbeiders gelooft dat de actie het felst zal worden gevoerd in de havens van Rotterdam, Hamburg en Antwerpen. Ongeveer 1200 schepen worden erdoor getroffen. Deze schepen varen, zoals gemeld, onder de vlaggen van Panama, Liberia, Honduras en Costa Rica. Maandag zal men m Delft beginnen met de huis-aan-huis-verspreiding van het Delfts blauw ganzebord, waarmee op originele wijze de ge meentelijke begroting wordt verdut dclijkt. Op de foto ziet men de heer H. J. Voorwinde, voorlichtingsamb tenaar, burgemeester De Loot het spel uitleggen. Nieuwe ivet en nieuwe hoop Vele organisaties verlenen hun hulp voor de overtocht AMERIKA heeft opnieuw zijn grenzen opengesteld voor een aantal uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders. De nieuwe wet Pas tore-Wal ter opent voor 3136 Nederlanders met hun gezinnen de mogelijkheid, om naar de Verenigde Staten te emigreren. Bij een gemiddelde gezinsomvang van 3 tot 4 personen zullen dus bijna 10.000 gerepatrieerden een visum kunnen krijgen. Zij die voor en in aanmerking we zich opgeven bij dingskantoren vo< ligratie naar Amerika risen te komen, kunnen alle erkende aanmel- De Koningin heeft gisteren 11 jaardencentra in Baarn bezocht: het protestants-christelijk bejaardencen trum BAVO en het tehuis Patrio van de Vrijzinnig protestantse stichting tot huisvesting van bejaarden, ge- repatrieeden en ontheemden. De Koningin maakte een rondgang door de beide tehuizen en sprak met de verpleegden. Een van hen, de heer Van Sorgen, juist terug uit een zie kenhuis, ontving uit de tuin van ko ningin Juliana. Op haar beurt kreeg de Vorstin bloemen aangeboden zie foto), van de 94-jarige mevrouw M. PfaffHartsinck (wier dochter van 75 ook in BAVO is opgenomen), terwijl de 69-jarige E. G. Geeraths de Koningin een door hem ge tekende wajongpop schonk. De aanstaande emigranten moeten in het bezit zijn van een Nederlands pas poort. Ze dienen in Indonesië verblijf te hebben gehouden en naar Nederland te zijn gekomen tussen 1 januari 1949 en 2 september 1958. Op laatstgenoemde da tum dienen de emigranten in Nederland gevestigd te zijn. Zoals bij iedere vorm van emigratie naar de V.S. moet ook voor hen, onder het nieuwe programma over len komen, een borgstelling zijn afgege- Verschillende grote organisaties in Amerika hebben zich echter evenals in het verleden, bereid verklaard hiertoe hun medewerking te verlenen. De We reldraad van Kerken, de Katholieke Vluchtelingenhulp, de zusterorganisatie j van de Gereformeerde Kerken in Neder- I land en andere zijn enkele van deze in- I stellingen. I Ook heeft de Nederlandse regering en- I kele voorzieningen getroffen o.m. I aanzien van de subsidiëring, om Zijn woorden waren bestemd voor twee consulaire ambtenaren van de Republiek Indonesia, die 15 minuten na het begin gestoord te wordenDeze beleefde, maar niettemin onverbidde lijke uitspraak kwam gisteren uit de mond van de bode bij de Amsterdam se rechtbank, waar de geruchtmakende zaak Senembah-maatschappij con tra Bank Indonesia diende. van de zitting de zaal binnen wilden komen. Dat lukte hun echter niet. Want toen de hehandeling van het korte geding begon, had de president, mr. U. W. H. Steehman de bode uitdrukkelijk gezegd, niemand meer toe te laten. Even daar voor was men al naar een grotere zaal verhuisd, want zo overstelpend belangstelling, dat de eerste ruimte te klein bleek. Ook de grotere zaal was spoedig tot uitpuilens toe gevuld en van daar, dat de bode zich zo stipt aan de opdracht van de president hield. Ondanks het feit, dat de Indonesiërs niet zo gauw een parkeerplaats voor hun auto hadden kunnen vinden en dus een aannemelijke verontschuldiging hadden, bleek de bode onvermurwbaar Zoals bekend gaat het im deze zaak een partij tabak van de Senembah maat schappij, die de Bank Indonesia als on derpand onder zich heeft en weigert aan de eigenaars ter beschikking te stellen. In september van dit jaar heeft de Senem- bahmij. deze partij tabak van 6262 pak ken aan Denemarken verkocht. De maat schappij maakte gebruik, zoals mr. J. T. Asser uit Amsterdam, de pleiter voor de Senembahmij. zeide, van de ongekend hoge prijs die op het ogenblik voor Suma- tratabak wordt betaald. Met het korte geding hoopt de eisende partij te berei ken, dat de Nederlandse rechter de Bank De vis hapte tweemaal Maar de politie Zwolle vorige maand aantrof in grote baars, die hij in het Zwarte Water te Hasselt had gevangen, is eindelijk weer terecht bij de eigenaar. De ring bleek het eigendom te zijn van de 34- jarige aannemer W'. Schutte, even uit Zwolle, die op de bewuste dag niet ver van de plaats waar de heer Helbers zijn vangst ctced, ook zijn dobbertje had uitgegooid. In een zijz&k van de jas van de heei Schutte zat de zegelring, die hij een paar maanden eerder van zijn vrouw ge kregen had. Hij droeg de ring nooit om dat deze te groot was. Zoals bij vissers bruikelijk is, had hij altijd een doekje zijn zak om zijn handen schoon te maken en de ring moet bij het te voor- :hijn halen van het doekje in het watei •vallen zijn. Een gulzige baars zag de ring naar beneden zweven en maakte korte metten met het blinkende ding. Blijkbaar was de baars in een vraat- heeft het er maar druk mee zuchtige bui. want toen hij een poo.» later een worm in het water zag kron kelen vond hij het nodig om ook die te verorberen. Het bleek zijn galgenmaal te zijn geweest en de baars moest onder vinden, dat hij niet ongestraft in eer vishaakje van de heer Helbers kon bijten, 'i'oen de buit boven water kwam had de visser al direct door dat er iets vreemds met de baars was. Hij voelde namelijk iets hards in het lijf van de vis en hij iarzelde niet om thuis tot een chirur gische ingreep over te gaan. Deze Ingreep maakte een eind aan het leven van de baars, maar werd het begin een hele hoor drukte op het Zwolse politiebureau. De heer Helbers braebt namelijk dezelfde avond zijn merkwaar dige vondst naar de politie. Ook de dag bladen werden van de vreemde vangst in kennis gesteld en het duurde niet lang of honderden gegadigden kwamen zich in de volgende weken melden. Het was nog een geluk, dat van de aanmelders al meer dan de helft af vielen omdat uit een keurmerk op de ring bleek, aat het sieraad na 1953 ver kocht was. De papieren van de heer Schutte, die cok kwam opdagen, stonden al direct zeer goed. Eerst kon hij verklaren, dat hij op dezelfde dag, dat de baars gevan gen was, 600 meter verderop had zitten te vissen. Ook zag hij kans zijn ring uit tien andere, die sterk op de zijne leken, te isoleren. De zaak was hiermee afgedaav en de politie heeft nu nog vele dagen werk om alle goudzoekers schriftelijk in kenns te stellen van het feit, dat zij beslist niet de eigenaars van de ring zijn. Indonesia op straffe van een dwangsom er toe zaJ nopen de aan Denemarken ver kochte partij tabak, die tn Amsterdam is opgeslagen, ter beschikking van de Se nembah te stellen. Ook beschuldigde mr. Asser in zijn 2 V4 uur durend pleidooi de Bank Indonesia in Medan ervan, opzettelijk verduistering Senembah en is door de Bank Indonesia verkocht, zonder dat de opbrengst ervan aan de maatschappij ten goede iB ge- Vereffend De Bank Indonesia is pandhoudsfcer 'kredietgeefster van de maatschappij, die in Indonesië niet over voldoende liquide middelen beschikt om zelf de tabaksoogst te financieren. Men nam daarom roepiah- kredieten op, waarvoor de bank als derpand de tabaksoogst kreeg. Volgens mr. Asser had de Senembah 38 miljoen roepiah als krediet opgenomen, maar be draagt de waarde van de verduisterde partij tabak, die in Indonesië door de Bank Indonesia is verkocht, echter 51 miljoen roepiah. De Sennembah stelt zich op het standpunt, dat de kredietschuld thans ruim vereffend is. Men acht zich dus gerechtigd, over de partij in Amster dam van 6262 pakken te beschikken. Uitvoerig schetste pleiter de gang van zaken in Indonesië en de gedwon gen beheersoverdracht van Senembah6 bezittingen op 14 december van vorig jaar. „De beheerders schijnen rubber van de ondernemingen lokaal te verkopen, en het geld te izvnen," zei mr. Asser. „De Senembah in Amsterdam krijgt daar echter geen mededeling vai ook wordt de opbrengst van de rub ber niet aan haar verantwoord. Men spreekt in Indonesië van de con wijze waarop het bedrijf wordt voort- gezte, maar dat geschiedt uitsluitend ten voordele van Indonesië. De Senem bah in Amsterdam hoort nooit iet*. Ziet nooit een cent en krijgt geen afrekeningen." Openbare orde Mr. Asser stelde zich bijzonder teweer tegen het standpunt dat de Bank Indone sia in deze kwestie inneemt. De bank zegt namelijk, dat de onderbeheerstellirvg van Nederlandse bedrijven geschied is krachtens wettelijke maatregelen van Indonesië. Deze zouden volgens de Bank Indonesia niet door een Nederlandse rech ter beoordeeld mogen worden. „Maar de rechter hoeft geen uitspraak te doen over de grondwettigheid van die maatregelen," aldus pleiter. „Hij moet zich slechts uitspreken over de vraag of de gevolgen van die maat regelen io strijd zijn met de Nederlandse openbare orde." In dit verband haalde en uitspraak uit Engeland over een soortgelijk geval aan: „Deze vorm van verweer mag niet tot legalisatie van na tionaal onrecht leiden „Niet bevoegd In de middagzitting luisterde de presi dent naar het pleidooi van mr. D. J. Veegens uit Den Haag, de raadsman van de gedaagde Bank Indonesia. Hij zei, dat de Republiek Indonesia uit volkenrech telijk oogpunt een rechtssubject gelijk het Koninkrijk der Nederlanden i». Indonesië is dus terzake van zjjn hande lingen nlef onderworpen aan de Neder landse rechtsmacht, zei h\j, tenzij zij zich daar vrijwillig aan onderwerpt. „Waar- uiteraard geen sprake is." zei pleiter. (Zie vervolg op pagina 5) welslagen van dit speciale emigratie- programma voor gerepatrieerden te be vorderen. Dit wordt mogelijk gemaakt mede dank zij de financiële steun Van de intergouvernementele commissie voor Europese migratie. Ook zij, die zich reeds eerder voor emigratie naar Amerika hebben opgege ven kunnen zich aanmelden, indien zij voor een visum onder de nieuwe wet in aanmerking wensen te komen. Zij kunnen dat doen bij het Amerikaanse consulaat in Rotterdam of bij een erkend aanracldingskantoor. GENEEFS GESPREK De conferentie In Gcnève over het voor komen van onverwachte aanvallen, is cr niet in geslaagd de Impasse over de doel stellingen van de bijeenkomst en de agenda te doorbreken. Van gezaghebbende zijde is meegedeeld dat de Impasse zo volstrekt Is. dat de vertegenwoordigers van Westen hebben gevraagd de bespre kingen tijdens het weekeinde volledig stop te zetten. (Advertentie) Reuma - Astma - Bronchitis Hartpatiënten ERIK Elektrische zwakstroom ONDERDEKENS LITSJUMEAUX, 2 MAAL 90 x 190, 5 «landen regelbaar, 2 pers. en Lltsjumeaux elke helft afzonderlijk regelbaar. LINKER LISSE HEEREWEG 7 02530—3185 Alleenverkoop voor Nederland Prosp. gratis op aanvraag verkrijgbaar. Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot moe genavond: - Op vele plaatsen mist, maar morgen ook hier en daar zonnige perioden. Wei nig wind. Vannacht tempe raturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen over het algemeen lagere tem peraturen dan vandaag. Opgemaakt om 11.15 uur. ZON EN MAAN Zondag 16 november: zon op 8.00, on der 16.49; maan op 12.35. onder 22.26 uur. Maandag 17 november: zon op 8.02, on der 16.47; maan op 13.07, onder 23.34 uur. Op 18 november eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 i - - lil s 1 j JP «V® izS. 8 s Sd CS t - Luxembu Bor3vau» Grenoble Herlijn Krankfon ZUrtch zw bew onbew licht how half bew windstil windstil windstil Weer'n bericht Zon op: vanavond 11 uur. De Erres electro deken brengt zonne-J warmte tussen kille, klamme lakens, zodat U geniet van een weldadige nacht- rust. Nooit meer last van koude voelen! ERRES electro-deken 64.50 veilig, gezond. JiS&h werkelijk afdoende yEa In fraaie doosverpakking c«o^ideaal.. Suu Ifrjjjrfi'^ 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1