Jlieuuie £riJtërfjc GTouranl Toelating spijtoptanten moet beperkt blijven Po kan enorme watermassa niet meer verwerken KLAPROZEN Geval voor geval zal bekeken worden Geen Jordaans protest Rusland maakt ambitieus zevenjarenplan bekend Dodelijke val geen ongeluk? Drie kleine kinderen in vlammen omgekomen Demonstraties tegen roden Drie verstekelingen met Sibajak in Rotterdam Latilit Ernstig streven naar een vrijhandelszone I 1 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Sleenstraat 37 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stflntuflslicfi is ghrbleoett myn hert in Ictjfjcnspotf Negenendertigste jaargong no. 11414 VOOR TWEELING Zie pagina 9 Minister Samhalden tot Tweede Kamer: (Van onze parlementaire redacteur.) MINISTER SAMKALDEN heeft gistermiddag in de Tweede Kamer laten weten, dat de toelating van spijtoptanten in Nederland ook in de naaste toekomst beperkt zal moeten blijven. In verband met de beperkte mogelijkheden om spijtoptanten op te nemen valt niet te ontkomen aan een toelatingsbeleid op de grondslag van een individuele selectie. (Van onze parlementsredactie) De regering zal echter hoge prioriteit toekennen aan een verruiming van het toelatingsbeleid naar gelang van de be staande mogelijkheden. Ze is bereid deze mogelijkheden en het gebruik n overleg te plegen met de repa triëringscommissie uit de Tweede Ka mer, aldus minister Samkalden. „Laten wij zorgen", zo vervolgde hij, „dat wij de beperkte mogelijkheden om de groep spijtoptanten te helpen zo rechtvaardig mogelijk verdelende nood van de ge vallen en de mogelijkheid van opneming De Zweedse prinses Margaretha werkt tegenwoordig op de the rapeutische afdeling van het Caroline-instituut in Stockholm. Men vertelt dat haar goede hu meur aanstekelijk werkt op haar omgeving, waardoor zij een grote steun voor de patiënten is. Hier zien we hoe de Prinses het naai werk van Kerstin Tolf bekijkt, terwijl zij een praatje met haar maakt. in de Nederlandse samenleving vormen de bij die verdeling te hanteren maat staven". Voorzichtig getaxeerd bedraagt de groep spijtoptanten, 38.000 personen waarvan er circa 2000 reeds hier zijn. Houdt men er rekening mee, dat enke len zullen achterblijven en enkelen niet toegelaten zullen worden, dan bedraagt het aantal adspirant-repatriërenden der de spijtoptanten 30.000. Voor dergelijke repatriërihg zouden de patriëringsschepen weer moeten worden ingelegd en de opvangcentra weer in gereedheid moeten worden gebracht. Daar komt nog' bij, dat de mogelijkheid om in eigen onderhoud te voorzien met betrekking tot de spijtoptanten veel minder aanwezig zal zijn dan ten aan zien van de gerepatrieerde Nederlan ders het geval was. De regering is zeer zeker begaan met het lot van vele spijtoptanten. Er zijn zeker trieste en schrijnende gevallen Toch mag de regering niet vanwege de bomen het bos uit het oog verliezen. De konsekwenties van een collectieve toe lating van spijtoptanten zijn verstrek kend en bestrijken niet slechts het ter rein van de minister van justitie, maar ook van de minister van maatschappe lijk werk, sociale zaken en volksgezond heid, volkshuisvesting en bouwnijver heid, buitenlandse zaken en financiën. De minister kon niet geloven, dat de Kamer zou besluiten voor de toelating der spijtoptanten zonder zich reken schap te geven van de konsekwenties. Prof. Samkalden had dan ook ern stige bezwaren tegen de suggestie van de heer Van Doorn (kath.v.) om alleen in gevallen van duidelijke ongewenst heid een visum aan spijtoptanten te wei geren. Een dergelijke geprivilegieerde behandeling van de spijtoptanten zou den andere groepen, zoals de zg. maat schappelijke Nederlanders, die ook graag naar Nederland zouden komen, onbillijk vinden. Zo'n voorrangsbehan deling zou de spanningen en de moei lijkheden vergroten. Bovendien moet men zich afvragen, of vele spijtoptan ten niet meer moeilijkheden in Neder land zouden ondervinden d: zij in Indonesië zouden blij' In Amman is van welingelichte zijde verklaard dat Jordanië waarschijnlijk niet bij de V.N. zal protesteren tegen het onderscheppen van koning Hoessein! vliegtuig boven Syrië. Bij onderzoek ii namelyk gebleken, zo wordt gezegd, dat men in Jordanië ten onrechte meende toestemming van Syrië voor de vlucht te hebben gekregen. Eurotoren wordt Euromast De honderd meter hoge uitkijktoren die ter gelegenheid van de in I960 ti Rotterdam te houden internationale tuinbouwtentoonstelling aan de Park haven zal verrijzen en waarover men reeds sprak als „Eurotoren", heeft thans zijn definitieve naam gekregen: Euro mast. De organisatoren zijn tot deze naam gekomen enerzijds omdat de toren een sterk uitgesproken scheepvaart karakter krijgt, anderzijds omdat het woord mast in het Engels, Duits, Deens, Zweeds en Noors net zo wordt gesch ven. Bovendien is er klankverwantschap met het Finse, Franse. Spaanse. Portu gese en Poolse woord voor mast Zelfs de Russen spreken van „matsjta", een woord, dat volgens de verhalen door Czaar Peter de Grote no zijn verblijf in Zaandam in Rusland geïntrodu- Daar de tentoonstelling mede wordt gehouden om te vieren dat 400 jaar ge leden de tulp het eerst in ons land werd gekweekt, zal op de mast, die de toren nog vijftien meter hoger zal ma ken, een gestyleerde tulp worden aan gebracht, die tot ver in de omtrek te Zware regenval teistert Italië BIJNA drie dagen al wordt Italië geteisterd door een zware regen val, die op sommige plaatsen ge paard gaat met hevige rukwinden. Negen personen zijn om het leven gekomen en 27 zijn gewond door dit noodweer, dat vooral in het gebied van de Po zich het zwaarst doet gelden. Duizenden soldaten en burgers voeren een verbeten strijd tegen het stuwende water in de Po. Zij konden echter niet verhinderen, dat gisteren plotseling een der dijken het begaf. Het binnen- Grotere produktie en ook een verkorting van de werktijd D USLAND wil in de komende zeven jaar het Westen naar de kroon ste ken in economisch opzicht. Dat blijkt uit het nieuwe zevenjarenplan, waarin de Sowjetunie een ambitieus programma voor de periode 1959 1965 bekendmaakt. In die tijd is Rusland van plan, de totale industriële produktie met ongeveer 80 procent in vergelijking met die van het afge lopen jaar te vergroten. Het plan, dat deze week door het cen trale comité van de communistische par tij i6 goedgekeurd, zal in januari door premier Choesjtsjef worden ingediend. Men heeft het thans echter al m grote trekken bekend gemaakt, om de Sowjet- burgers (en uiteraard ook het Westen), in de gelegenheid te stellen het plan te be spreken. Het is de bedoeling, dat alle takken van de economie een geweldige uitbrei ding krijgen, op basis van voorrang voor de zware industrie. De kapitaalsinveste ringen van de staat zullen in deze perio de vrijwel gelijk zijn aan de investerin gen in de nationale economie gedurende alle 41 jaren van het Sowjetbewind. De omvang der investeringen zal 1.8 maal *o groot zün als in de vorige periode van zeven Jaar. Verder «treeft men naar een land- bouwproduktie, die 1.7 maal zo groot is en een graanopbrengst, die aan het einde van de periode 180 tot 200 mil joen ton zal bedragen. In de steden zulen 15 miljoen en op het platteland bijna 7 miljoen nieuwe wonin gen worden gebouwd, terwijl het natio nale inkomen met 62 tot 65 procent zal worden vergroot. Volgens Chroesjtsjef zouden de landen van het socialisme in 1965 voor meer dan de helft voor de ge hele industriële produktie in de wereld zorgen, waarvan zij thans ongeveer een derde voor hun rekening nemen. In de vijf jaar na 1965, aldu6 Chroe&jt- •i«f zullen wij een werkelijke basis heb ben om de produktie per hoofd in Ame rika te overtreffen. Tegen die tijd zal Rusland volgens de premier de eerste plaats in de wereld innemen, zowel wat betreft de absolute omvang der produk tie, als die per hoofd. Hij verwachtte, dat de wekelijkse inkomens in de komende periode gemiddeld 40 pet zullen stijgen. Chroesjtsjef belooft ook een belang rijke werktijdverkorting in zijn program ma. Tegen 1965 zei hij te verwachten, dat overal in Rusland de 6-urige werkdag de vijfdaagse werkweek zal zijn inge- anm Boelg i In het rapport van Chroesjtsjef over het nieuwe zevenjarenplan wordt ook gezegd, dat de gewezen premier maarschalk Nikolai Boelga- nin tot „de partflvjjandige groep" behoort. Boelganin, de man met het baardje, was premier van februari 1955 tot maart van dit jaar. Onder Stalin had hij al vele jaren in de hoogste parijtleiding gezeten. In september van dit jaar werd hem meegedeeld, dat hij uit het partijbestuur was gezet en sindsdien heeft men weinig van hem gezien of geboord. Tot de „partij vijandige" groep behoren ook ex-premier Malenkof. ex-minister van buitenlandse zaken Molotof. de ge wezen vice-premier Kaganowil-sj en voormalige minister van buitenlandse ken Sjepilof. Negen doden en 27 gewonden door noodweer stromende water heeft vele bewoners van de Povlakte uit hun dorpen jaagd en verscheidene dorpen j leerd. In het plaatsje Comzacchio, dat 15.000 inwoners telt, staan de straten blank en de toestand in Port,o Garibaldi wordt „zeer gevaarlijk" genoemd. Ook zijn de verbindingen in het getroffen gebied voor een groot deel verbroken, daar de telegraafpalen door wind regen tegen de grond zijn geslagen. Het eiland Mesoa in de Podelta gaf gis- dan 4000 mensen hebben zich met vee in veiligheid gesteld, zodat het eiland thans geheel ontruimd is. Bijzonder tragisch is wel het ongeluk, Zo, dat zit er weer op, dacht de Britse It. cdr. Alan Cook, toen zijn duikboot Alaric (1120 ton) na een maand weer het droog dok mocht verlaten. De Alaric kon er weer een tijdje tegen en verre reizen lagen voor de be manning in het verschiet. Maar bij het binnenvaren van de ha ven van Portsmouth voer de Alaric tegen een met staal gewapend betonnen steiger, naar men aannemt als gevolg van een plotseling opkomende sterke vloedstroom. Een ma troos neemt de schade op. dat in het plaat' - Busto Arsizio ge beurde. Een in aanbouw zijnde fabriek stortte plotseling in elkaar, waardoor vier arbeiders het leven verloren. Men neemt aan, dat het regenwater de mu ren heeft ondermijnd, waardoor het gebouw plotseling in elkaar zakte. Bij het spookachtige licht van flakke rende flambouwen hebben honderden vrijwilligers vannacht gepoogd de zwakke plekken in de Podijk te stellen. Ook in het kustgebied va Adriatischc zee tracht men het land tegen de stuwende watermassa's te be schermen en werpt men koortsachtig nieuwe dijken op. Men hoopt dat het water van de Po in de zee zal wegvloeien, maar tot m toe is dit nog niet gebeurd. Woesti stortzeeën, die worden opgezweept door hevige rukwinden maken het weg stromen van het overtollige water or mogelijk. De Rotterdamse politie onderzoekt op het ogenblik de doodsoorzaak van dc 39- jarige administrateur L P. van Wijnen, die in de nacht van 19 november 1954 uit het raam van zijn woning was gevallen, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Men nam aan, dat hij uit het raam vie! toen hij probeerde frisse lucht te krijgen. Inmiddels is echter het vermoeden ge rezen, dat zijn echtgenote, de 39-jarige M. A. P. en diens vriend, de 29-jar.ige chauffeur A. A. de hand hebben gehad in het ongeluk. De politie deelde vandaag mede een gedeeltelijke bekentenis te hebben. Van wie weigerde zij echter in dit stadium van het onderzoek te zeggen. Vakantiehuisje brandde af Terwijl ouders een huis zochten TERWIJL hun ouders bezig wi in Apeldoorn een woning te zoe ken, zijn gisteravond in het vakantie oord „De Kakelhof" te Beekbergen drie kinderen van het gezin Rip- hagen in de vlammen omgekomen. Thea, Gczinus en Annie, respectievelijk lts. 3 en 5 jaar ond, waren in een van d« huisjes, dat in een ommezien van tijd tol dc grond toe afbrandde, alleen achterge bleven. Slechts het oudste meisje van jaar wist aan het vuur te ontsnappen. Relletjes in Berlijn MEER dan tweeduizend inwoners van West-Berlijn hebben gister avond in het hart van Berlijn het sportpaleis, waar een communisti sche vergadering werd gehouden, bestormd. Een sterke politiemacht slaagde erin, ernstige incidenten te voorkomen. De demonstranten, vele jongeren en Oostduitse vluchtelingen, kwamen naar het sportpaleis zodra bekend was geworden, dat de communisten midden in Berlijn een vergadering hadden belegd. communisten hadden op hun beurt duizenden partijgenoten uit Oost-Berlijn opgetrommeld om er een geslaagde ver gadering van te maken. Aan de sprekers lag het niet, want allen wilden gehee> Berlijn aan de Oostduitsers geven. De Westberlijnse politie was met meer dan honderd man ter plaatse. Toch slaag den de woedende Berlijners er herhaal delijk in de sterke politie-afzetting te doorbreken. Zij bonsden op de deuren i gooiden ramen in. Door middel van luidsprekers deed de politie een beroep op de demonstranten, r te helpen bij haar onpopulair werk de straat te ontruimen. Hoewel de politie opdracht had gekregen geen ge weld te gebruiken moesten de gummi stokken er niettemin aan te pas komen. afloop van de vergadering de communistische leiders hadden het ge bouw. maar door een achterdeur verlaten marcheerden de communisten hot ge- ouw uit, terwijl zij door de Berlijners erden uitgejouwd. Ongeveer tachtig procent vari de bezoekers van de verga dering verdween in de ondergrondse Oost-Berlijn. Spionagebende in Israël ontdekt Een uitgebreide spionagebende waarvan men gelooft dat zij werkte voor de Syri sche inlichtingendienst, is ontdekt in een Arabisch dorp in Noord-Israël, aldus is in Jeruzalem door de politie meegedeeld. De groep, die de afgelopen drie Jaar werkzaam was, zou militaire inlichtingen, kaarten en tijdschriften naar Syrië ge smokkeld hebben. Acht verdachten zijn gearresteerd en verschillende van zouden reeds bekend hebben. De familie J. Riphagen woonde reeds enige tijd dn het vakantieoord De Kakel hof te Beekbergen, omdat men woon ruimte in Apeldoorn zocht. Gisteravond omstreeks 8 uur kregen de heer en mevrouw Riphagen een typ van hun in Apeldoorn wonende ouders, dat er een huis vrij kwam, waarvoor zij eventueel in aanmerking konden komen. Ook het adres werd hun meegedeeld. Het echtpaar ging onmiddellijk naar .Apeldoorn om deze kans aan te grijpen en liet de kinderen alleen in het vakan tiehuisje achter. Geen redding Het was orvgeveer half elf, toen het oudste meisje. Jenneke, in paniek naar buiten kwam hollen. Het huisje stond in lichterlaaie. Zij rende naar een van de dichtsbijwonende buren in het bos. On middellijk snelde men toe, maar het was te laat. Het vuur had zo snel om zich heen gegrepen, dat er aan redding niet meer te denken viel. De brandweren van Beekbergen en Apeldoorn kwamen n-og in actie. Het huisje brandde echter tot de grond toe af. Eerst bij het nablussen vond men de stoffelijke resten van de drie kinderen. Over de oorzaak van de brand te nog niets bekend. Het is niet onmogelijk, dat de kinderen met lucifers hebben gespeeld Morgen in ons ZONDAGSBLAD „Een dominee gaat een ton bij elkaar praten", is de titel van het openingsartikel, dat morgen in on» Zondagsblad zal verschijnen. Het verhaal van deze predikant is bet probleem van vele dominees, die aan de rand va? dc grote stad een nieuwe wijk moeten ophou wen. Op pagina 1 treft men deze week voorts aan een bespreking van het boeiende boek over Afri ka: „Sabonjo de onstuimige" en in een kort artikel kunt u boven dien een reis maken naar het ro mantische Schotse eiland Skye. De tweede pagina van ons Zondagsblad bevat weer het ge bruikelijke korte verhaal en ook de rubriek „Het Leven Bont en Bondig". Op Blad Zij werd ccn repor tage gewijd aan het dagelijks leven van de Hongaarse vrouwen, die na de opstand als vluchtelingen naar ons land kwamen. 9 Op de pagina „Geestelijk Leven" heeft een onzer redacteu ren een artikel geschreven over het protestantisme in de Zuid- amerikaanse staat Colombië. Onze kunstredacteur heeft in het „Cultureel Venster" een repor tage gegeven over Hummelo, waar de jonge kunstenares Ondine Buy- tenhuis de jeugd van dat dorp het gevoel voor kunst in de praktijk bijbrengt. Niemand had hen ontdekt op de lange reis van Singapore riEN de Sibajak gistermiddag aan de Lloydkade te Rotterdam afmeerde, wandelden drie jongemannen doodrustig naar de politie en vertelden, dat zij de«gehele reis van Singapore naar Rotterdam als blinde passagiers hadden gemaakt, zonder te zijn ontdekt. Sibajak d: Zij zijn vroegere opvarenden van naar Singapore gevluchte K.P.M^schepen. In die havpn waren zij ontslagen. Toen de schuimrubber- matras (Advertentie) Alle soorten „UBICA" matrassen uit voorraad leverbaar N.V. Textielhandel ADR, v. OOY ji Breestraat 39 Leiden MET DE VASTE WIL een breuk te vermijden hebben de zeven tien landen van de Organisatie voor Europese economische samenwerking hun besprekingen over de vrijhan delszone in Parijs hervat. De sfeer, waarin de onderhandelingen werden gevoerd, week aanzienlijk af van de stemming, waarin het overleg juist veertien dagen geleden was geëin digd. Werd toen van een „acute sissfeer" gesproken, gisteren bestond de indruk, dat de ministers al hun best doen om de kloof, tussen de zes E.E.G.-landen en de elf overige lan den van de O.E.E.S. te overbruggen. Het gesprek l'iep zelfs zo harmonieus, dat een lid van de Nederlandse delegatie opmerkte: Het lijkt wel of morgen het ontwerp-verdrag voor een vrijhandels- zone gete<kend zal worden. Zo ver ia het echter nog niet. D« moeilijkheden, die gteteren angstvalkg werden vermeden, zullen nog als harde feiten op tafel komen te liggen. Het ii paald te optimistisch om te denken, dat, al deze moeilijkheden uit de weg zullen worden geruimd. De besprekingen zullen van lange duur zijn. Evenals met de tot standkoming van de E.E.G., zal het een kwestie van vaillen en opstaan worden. Vooral t reidiheid o in de zijde van de overige elf de O.E.E.S. bestaat een be- i een overeenkomst te sluiten. Dat bleek gisteren weer duidelijk u ontwerp-resolutie, die door de Noordse raad werd goedgekeurd. In deze resolutie dringen Denemarken. Noorwegen, Zwe den en IJsland, met klem aan op de op richting van een Europese vrijhandels- aankwam, r.rigen zij einde- naar Nederland te komen. Z*ii stapten op 18 oktober op bezoeker»- tig te midden van de passagiers zonder dat iemand in de gaten had, dat zij ver stekelingen waren. Het zijn de 25-jarige A. J. Wensen, ge wezen stuurman van de Sambas, die een vader, broer en neef in Nederland heeft, de 23-jarige C. F. Nikijuluw, neef van de gevolmachtigd minister der republiek Zuid-Molukken, oud-motordrijver op de Bankai. en de 26-jarige L. Tanihatu, voorheen stuurman op de Minjak. De jongemannen zijn overgebracht naar het bureau van de rivierpolitie, die de zaak in onderzoek heeft in samenwer king met de vreemdelingendienst. Aan de hand van dit onderzoek zal er beslist worden, wat er met hen gebeuren moet. Vannacht kouder De Bilt verwacht tot mor genavond Overwegend droog weer met plaatselijk mist. Morgen overdag hier rn daar ook opklaringen. Meest zwakke l wind uit westelijke richtin- H gen. Vannacht kouder, mor- gen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 15 november: zon op 7.58 uur, onder 1650 uur. Maan op 1158 uur, onder 21.18 uur. Op 18 nov. eerste kwartier. (Advertentie) HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur II mot regen zzo zzo windstil WNW NNW WNW

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1