Kosteloze weduwen- wezenvoorziening en Oplossing huurvraagstuk door twee verhogingen Wie is mr- Whittlease en waar is hij? CENTRAAL SOCIAAL WERKGEVERSVERBOND Eerst huurverhoging, dan arbiedsverkorting Vulkanische eruptie op de maan waargenomen Bondselftal scoort negen maal tegen Zuid-Afrika Russische troepen DONDERDAG 13 NOVEMBER 1*3» CVan onze sociaal-economische redactie) W7IJ MOETEN er rekening mee houden, dat uit het onderzoek van d« W Sociaal-economische raad zal blijken, dat een aanmerkelijke verdere huurverhoging noodzakelijk is. Met deze onvermijdelijke huuraanpassing zal bovendien niet meer te lang mogen worden gewacht. Ten eerste üit overwegingen van volkshuisvesting en ten tweede om te voorkomen, dat in de loop van de tijd loonmaatregelen te veel op andere doeleinden zou den worden gericht dan op het compenseren van een dergelijke huurver hoging. De aanvang van een arbeidstijdverkorting, waarmee geleidelijk hier en daar begin gemaakt zou kunnen worden, mag echter niet verwerkelijkt worden 1 bet begin van een verdere huurverhoging. Tussen beide factoren moet een ni verband gelegd worden: de huurverhoging is daarbij onvermijdelijk, de arbeids tijdverkorting draagt slechts een facultatief karakter. waarde niet In de weg staat, zal een wezenlijk probleem op de weg naar de b.o. zijn opgelost. Ten slotte herhaalde de heer De Graaff het standpunt van het C.S.W.V. dat de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars moeten blijven be- i. De loonpc'itiek zou hier in goede handen zijn. Wanneer de huren op een verantwoord peil zijn gebracht zou eens gedacht kunnen worden over een vrijere loonvorming. Deze uitspraak deed mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Centraal sociaal werkgeversverbond, op de alge mene ledenvergadering van het verbond, die vandaag in het Kurhaus te Seheve- ningen werd gehouden. De heer De Graaff achtte het juist dat een huurverhoging in de lonen wordt ge compenseerd, maar hij vond het onjuist dat deze compensatie het drievoudig be drag van de reöle huurverhoging gaat be dragen, zoals bij de jongste huurver hoging met 20 pot het geval is. Hij wilde voor een volgende huurver hoging de mogelijkheid laten onderzoeken van een voortzetting en een geleidelijke verhoging van de bestaande huurbijslag, bijv. in de vorm van een gezinsbijslag, welke gefinancieerd zou kunnen worden uit een verevenmgsfonds. (Over de ver werking van de bestaande huurbijslag in de lonen liet de heer De Graaff zich niet uit. Red.). Over de al of niet voortzetting van de huidige toeslag op de kinderbijslag ln 1959 gaf de heer De Graaff geen standpunt, omdat de beslissing hierover van ver schillende factoren afhangt. Hij vroeg zich af, of ten aanzien van de coneumen- tensubsidie op melk er misschien aan leiding bestaat met een beslissing hier over te wachten tot het beraad over het algemene garantleprijsbeleid voor de land bouw. Spreker zag wel verband tussen de producenten- en consumentensub sidies. Weduwen en wezen De algemene voorzieninc voor weduwen en wezen zal waarschijnlijk om bijzondere redenen zonder stijging van de loonkosten kunnen worden opgevangen. Met de inva liditeitsverzekering zal dit echter niet het geval zijn. Beide verzekeringen komen echter niet voor 1 januari 1960. Per 1 januari is een premiestijging voor de ziekenfondsverzekering, de wachtgeld- verzekering, de kind erbij s 1 ag voorzi enn<ng en de ziekteverzekering van enkele tien tallen miljoenen guldens te verwachten. Spreker noemde een verhoging van de loongrenzen voor de ziektewet en hei zi ekenfonds besluitgebaseerd op de stij ging van de locmiindexcijfers, volkomen ongemotiveerd. Ook het voorstel de loon grens voor de werkloosheidswet op te fen werd afgewezen. Spreker stelde de vraag of de werknemersvakcentralen, die dit voorstel hebben gedaan wel represen tatief zijn voor de werknemers met eer inkomen boven de 6900. noemde de heer De Graaff het scoiBal- ethisch rapport dat onlangs door c.n.v.-commissie is' uitgebracht. Naar aanleiding van kritiek van de zl^ie van het c.s.W.v. is het c.n.v. od een aan vankelijk conceptie reeds teruggekomen. De hoop wordt uitgesproken dat het c.n.v. bij nader beraad ook de- nieuwe door de commissie geformuleerde dachten gang niet over zal nemen, omdat ook deze conceptie geen reële oplossing bieden voor het probleem vai vakbeweging. Bedrijfsorganisatie Met betrekking tot de p.b.o. merkte de heer De Graaff op. dat bij belangrijke onderwerpen die de bedrijfstak raken reden kan zijn een overeenkomst tussen organisaties te verkiezen boven dt regeling bij een verordening van een be stuurscollege. Omringt men echter de, be sluitvorming van het bestuurscollege me' zodanige waarborgen, dat de verordening door de vrije organisaties als berustendi op hun wilsovereenstemming, kan worden aanvaard, dan zal de voorkeur vooi privaatrechtelijke contract komen te vallen. Maar dit vereist een belangrijke zeggenschap van de organisaties bij de totstandkoming van zulk een verordening. Bij minder belangrijke aangelegenheden ien dan bereid zijn hen, die men ah afgevaardigde beschouwt, in het bestu rende college, zekere volmachten te geven. Wanneer een werkwijze kan wor- gevonden, waarbij het publiekrechte, lijk karakter van het orgaan deze voor. Wel ruimte De heer De Graaff erkende, dat de monetaire positie van Nederland in het recente verleden aanzienlijk is verbeterd. Het overschot op de betalingsbalans over 1958 wordt geschat op een lVè miljard gulden en de deviezenvoorraad bereikte in september voor de eerste maal een be drag van vijf miljard. Spreker waar schuwde echter tegen een bestedingsver ruiming op korte termijn. De monetair* reserves zouden nog onvoldoende zijn. De voorzitter vroeg zich af, of de elf miljard aan Investeringen, die de komend* v(jf jaar nodig zullen zijn In de zesde in dustrialisatienota niet te laag getaxeerd zijn. Voor de toekomst moeten ln d« eerste plaats de investeringen vefllg gesteld wor den en inflatoire maatregelen moeten ver meden worden. Ondernemingsraden Het oprichten van ondernemingsraden stagneert alleen in de kleine ondernemin gen tot 100 man personeel. De behoefte aan een dergelijke raad is in deze be drijven ook niet zo groot, In de meeste ondernemingen waar een raad een rede lijk werkterrein kan hebben, bestaat"thans echter een dergelijk Instituut Met betrekking tot de medezeggenschap Geen heffing Waarborg fonds Rechtsherstel meer Het ministerie van financiën deelt mede, dat na 1 januari geen bijdrage voo Waarborgsfonds Rechtsherstel meer schuldtgd zal zijn. De Instelling van een publiekrechtelijke loonraad zou te dicht komen te staa de partijen In het bedrijfsleven. Minister Suurhoff Is voornemens In een ontwerp van wet een tripartite loonraad, die de taken op loonpolitiek terrein moet nemen, voor te stellen. Het C.S.W.V. zal dit ontwerp zeer kritisch tegemoet treden. Het meent dat een orgaan van ov over sociale zaken tussen de centrale organisaties naast het publiekrechtelijk orgaan niet kan worden gemist. in lioger Heiers beroep bij hof Voor een van de 20 stakende A'damse heijers, die het kort geding, di aannemersbedrijven tegen hen aanhangig hadden gemaakt, verloren, heeft hun raadsman, mr. L. Mok, hoger beroep aan getekend bij hef gerechtshof. Omdat hei om een principiële kwestie gaat Is maai in een zaak appel aangetekend. In de uit spraak van het kort geding op 1 novem ber werd bepaald, dat de heiers achten veertig uur na de uitspraak het werk. op straffe van een dwangsom van vijfen twintig gulden per man en per dag, ten hervatten. Daaraan werd echter geen gevolg gegeven. Met de in eerste instantie schriftelijk) wisseling van stukken tussen partijen in dj behandeling van het hoger beroep zal eind november of begin december wor den begonnen. Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, is benoemd tot voorzitter van de staatscommissie voor de zaken de erediensten ln de vacature onts door het overlijden van prof. mr. F. de Vries. VERMINDERING VAN OVERHEIDSBOUW (Van onze sociaal-economische redactie.) HET huur- en woningvraagstuk kan in ons land zonder al te veel ge detailleerde overheidsbemoeiingen, in enkele jaren tijds op gezonde wijze worden opgelost, wanneer onverwijld de drie volgende globale over heidsmaatregelen worden genomen: 1. In de nabije toekomst moeten de huren via twee huurverhogingen op een economisch verantwoord peil worden gebracht. 2. De overheidsbouw van nieuwe woningen moet sterk verminderd wor den. Deze woningen komen er toch wel via de koop- en huurkrachtige vraag van particulieren. 3. De huurverhogingen moeten gecompenseerd worden in de vorm van een gezinshuurtoeslag. moet het drievoudige gecompenseerd worden. De heer Wilkens wil hiervoor Ie vorm van gezinshuurbijslag. Een bijslag die voorrang dient te genie ten boven de invoering van andere so ciale maatregelen, waatvoor compensa- ies vereist zouden zijn. Compensatie van le noodzakelijke huurverhoging wordt ilechts verantwoord geacht, wanneer er in de eerstkomende jaren geen compen serende loonsverhogingen worden gege ven, tenzij de produktivlteitsverhoging in ons land aanzienlijk zou meevallen. Industrialisatie woningproduktie Deze oplossing van het woningbouw- vraagstuk gaf vandaag mr. J. Wilkens. directeur van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank NV. op de algemene ledenvergadering van het Centraal s ciaal werkgeversverbond in het Kurhai te Scheveningen. Naar de mening van de heer Wilkens moet de eerste huurverhoging pli vinden op 1 juli 1959 of per 1 Jam 1960. Thans zou ook reeds de tweede huurverhoging vastgelegd moeten wor den. namelijk precies twee jaar na de eerste De bestaande woningvoorraad zal daardoor effectiever worden gebruikt.' "•b, sterke vermindering van de over heidsbouw van nieuwe woningen zou zowel de directe als de indirecte over heidsbouw' moeten betreffen Op finan cieel verantwoorde wijze zou dit afge stoten kunnen worden naar de particu lieren. wanneer eerst het hele huurkli- maat gezond is gemaakt. De compensatie aan de werknemers voor de huurverhogingen zou niet meer mogen bedragen dan het bedrag van de reële huurverhoging. Op het ogenblik Een Russische sterrenkundige heeft een vulkanische uitbarsting op de maan waarge- Een Russische sterrekundige heeft een vulkanische uitbarsting op de maan waarge- van de kraters op de maan volledig omver te werpen. Men schrijft namelijk de vor ming van de kraters nog steeds toe aan een bombardement van meteoren. De ontdekking werd op 3 november gedaan door Nikolai Kozyref, die ln het obser vatorium ln de Krim het oppervlak van de maan heeft onderzocht. Hij nam een rossige kring rondom de krater van de berg Alfons waar. In drie weken tijd heeft hij eer 20 foto's gemaakt van deze gloed. Professor Michailof, de voorzitter van de astronomische raad van de Sowjet- academie voor wetenschappen, zei dat er geen twijfel bestond, dat Kozyref werkelijk een vulkanische eruptie op de maan had waargenomen, „die de bestaande opvattingen omtrent de oorsprong der maankraters omver werpt". Volgens de hoogleraar toont de uitbarsting aan, dat de maan dezelfde processen als de aarde kent, die de vorming van bergen veroorzaken. Industriegebouw De heer J. Dura Dzn., voorzitter van de Nederlandse aannemers- en bouwvak patroonsbond legde vooral de nadruk op een beter gebruik van het produktie- apparaat en op de inschakeling van het uitvoerende bouwbedrijf bij het ontwer pen van het object. De aannemer kent om een snelle doelmatige bouw mogelijk te maken. De industrialisering van de bouwpro- duktie. welke al lang geen technisch vraagstuk meer is, zal met aanzienlijk minder mankracht kunnen geschieden. Juist de woning kan door de indu^rie gebouwd worden, omdat deze zich in de bouwnijverheid leent voor seriebouw. Als eis aan deze produktie zal dan gesteld moeten worden, dat zij niet mag worden verstoord, omdat dit een aantas ting van de kostprijs betekent. Ook een wijziging in een enkele exemplaar van het produkt zal niet aanvaard kunnen worden. De continuïteit van het pro- duktieproces moet op redelijke wijze worden gehandhaafd. De afnemer kan tegemoet gekomen worden door hem de keuze te laten uit een beperkt aantal typen in verschillea- de prijsklassen. Elke serie moet voldoen de groot zijn om tot een aanvaardbare prijs te komen. De martelgang van de goedkeuring voor elk te bouwen huis wordt zo eveneens ontgaan. Dikwijls wordt tegen woningproduktie in grote series aangevoerd, aldus de heer Dura, het argument van eenvormig heid. spreker gaf zijn gehoor echter de verzekering, dat de geïndustrialiseerde woningbouw voldoende flexibel is voor een verantwoorde oplossing daarvan. Gisteravond in Eindhoven (Van onze sportredactie.) IN EEN AANTREKKELIJKE WEDSTRIJD hebben het Nederlands bonds elftal en het team van Zuid-Afrika gisteravond tijdens een lichtwedstrijd in Eindhoven niet minder dan twaalf goals op het scorebord gebracht. Met open en agressief aanvalsspel kwam de Nederlandse ploeg, schitterend ge dirigeerd door een hard zwoegende aanvoerder Lenstra, tot negen treffers. De overige drie waren voor rekening van Zuid-Afrika. Het Nederlandse bondsteam, dat op en kele plaatsen was verjongd en met sue ces maakte gretig gebruik van de slechte dekking en de vrije speelgelegen heden. Daarbij werden voortdurend de beide kleine, maar zeer goed voor de dag komende buitenspelers Lazaroms rechts i en Bouwmeester (links) betrokken. Voor al de combinaties tussen het binnentrio Lenstra, Kruiver en Van der Linden lie pen in deze wedstrijd gesmeerd en hei was dan ook niet te verwonderen, dal Van der Linden vier maal het net vond en Kruiver tweemaal succes had. De kanthalves Verhoeven (rechts) en De Koning (links) lieten de hun geboden kans niet ongebruikt en toonden dat zij eventueel hun mannetje kunnen staan Datzelfde geldt voor de nog jonge stop- por Kraay. Pieters Graafland was min der goed op dreef en had aan twee Afn kaanse goals schuld. Na negen minuten lanceerde Lenstra middenvoor Kruiver grandioos een snelle run was de Afrikaai :eds - kwaï De heer Dura was ervan overtuigd, dat indien men nu nog niet bereid zot ruimte te maken voor de ontwikkeling van de industriële woningbouw, men toch op een later tijdstip hiertoe zal moeten overgaan. Naarmate de loonfac- tor in het produkt een grotere rol gaat spelen, zal de drang toenemen, evenals dit reeds geschiedt in andere produktie- takken, compensatie te zoeken bij het geïndustrialiseerde produktieproces. In 1957 had de Nederlandse bouwpro- duktie reeds een totale omvang van vier miljard gulden, zij verzorgde procent van de totale werkgelegenheid en daarmee is de bouwnijverheid na d metaalindustrie de belangrijkste indm triële sector. Als investenngsindustn overtreft zij al verre alle andere pro- duktietakken. Zij verzorgt evenveel In vesteringen als alle andere bedrijfstak- Als factoren die van overwegende be tekenis zijn voor de omvang en de kosten van de bouwproduktie, noemde de heer Dura, de kapitaal-, de mdtenaal-, de beidsvoorziening en het produktie-appa- Prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, bui tengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft betoogde, dat in West-Europa gemiddeld een rendabele woningbouw slechts mogelijk is bij huur, die 30% van het inkomen bedraagt, Dit percentage is te hoog. Als mi gelen om de kloof te overbruggen i de prof Van Beusekom. de verhoging an het loonpeil, subsidiëring door de verheid en een verlaging van de bouw- ;osten door opvoering van de produkti- ■iteit. De subsidiëring uit de openbare kassen al als een tijdelijke maatregel gezien noeten worden, omdat zij de weg naar herstel van de economische basis voor voningbouw verspert. Het scheef gegroeide bestedingspatroon van onze gezinshuishoudingen zal doorbroken moe- Grote weerstanden in het psychologi sche vlak zullen overwonnen moeten wor den De gedachte zal moeten doordringen, dat wie goed wil wonen ook goed moet betalen. Jonge Duitser verkocht niarihuanasigaretten De politie te Enschede heeft een Duitse jongeman aangehouden, de 19-jarige E. B. T., die poogde marihuanasigaretten Je man te bregen. Hij had in totaal twintig van deze sigaretten in zijn be- t. Tegenover de politie verklaarde hij, it hij de sigaretten had gekocht in Rot- rdam. In Rotterdam is een onderzoek igesteld en als gevolg daarvan zijn aan gehouden de 28-jarige zeeman I G. en de 54-jarige A. P. R.. beiden uit Rotter dam. aanval terug, omdat het middenveld ons bezit bleef en dc defensie van gasten niet tot stralfe dekking ov ging. Dat was een kolfje naar de hand van Lenstra, die herhaalde malen •chltterende wijze passes uitdeelde. Doelpunten kwamen er evenwel vo hands niet bij aan onze zijde en nadut du Zuid-Afrikaanse rechtsbinnen teg« paal had gekopt, was het een ve standsschot van rechtshalf Hauser Hebt U die al geproefd? Van Nelle's nieuwe Assam Thee Verwen Uzelf eens met deze heerlijke Engelse melange.samengesteld uit alleen de allerfijnste theesoorten. Geur, smaak en aroma verrukkelijk! Assam Thee! VAN NELLE'S ASSAM THEE ENGELSE MELANGE (Van onze correspondent) TT/IE IS mr. D Whittlease en waar verblijft hij? Het antwoord op deze vrager, is van belang, maar het ziet er niet naar uit, dat het spoedig door wie dan ook zal worden gege ven. Daarom zal binnenkort in he' venduhuis in de Ludwigstraat te Roo sendaal een grote collectie kostbare kunstvoorwerpen, eigendom van deze Engelsman, door de gerechtsdeur waarder Chr. Schalken in het open baar worden verkocht, tenzij de nn- sporingen alsnog succes opleveren en mr. Whittlease zich op het laatste nippertje nog meldt.... geboren en dat hij tijdens de tweede we reldoorlog dcor vrijwel de gehele wereld moet hebben gezworven. Men leidt dat af uit het feit dat hij overal curiositeiten heeft ingezameld, o.a. in Egypte en Zijn relatie met Nederland ontstond begin februari 1947 Op 13 februari van dat jaar betrok hij kamers ln Breda. Hij was vliegtuipingenieur van beroep en werkzaam op de vliegbasis Gilze Rijen. Medio 1948 was mr. Whittlease plotse ling verdwenen. Sindsdien heeft niemand ooit weer iets van hem gehoord. Tot de collectie behoren, zoals gezegd heel wat prachtige en dure kunstvoor werpen, pullen en vazen, Japanse beel den. schotels en schalen, ingelegde kast jes enz. Het allerkostbaarste is wel hel uit vier panelen bestaande scherm, In gelegd met prachtig gekleurd paarlemoer en uitbeeldend bloemen, vogels en vlin ders. Volgens kunstkenners ziet men dit soort panelen ilochts in de huizen van de rijkste oosterlingen. Hij liet een adres te Yersey, Chr Is lands. achter cn gaf de expediteui Boomaarts opdracht zijn bezittingen in te pakken en naar het genoemde adres te sturen. De expediteur moest hoge kos ten maken, maar ontving een cheque van mr. Whittlease op een Engelse bank Bij aanbieding kon de bank deze echter niet uitbetalen. De grote kist werd naai Rotterdam gezonden, maar kwam terug De inhoud werd toen opgeslagen in hei pakhuis van de expediteur, waar de collectie nog aanwezig is. De firma Boomaarts wilde daarna een procedure aanhangig maken om de kos ten vergoed te krijgen. Dit leverde ech- 'cr geen succes op. De dagvaarding uitgebracht, maar dc Engelsman scheen niet en nasporingen naar zijn blijfplaats leverden onk verder niet Deurwaarder Schalken werd in de zaak gemoeid, omdat dc expediteur nu van de goederen af wil en langzamer hand ook wel eens geld wil zien gemaakte kosten belopen een paar dui zend gulden. Deurwaarder Schalken heeft in bijzondere geval een advocaat mr. óens uit Roosendaal in de arm genomen Die zal nu de belangen van de Engels man behartigen Reeds in februari 1957 werd de opdracht tot verkoop gege< Nu kortgeleden dc Bredase rechtbank vonnis heeft gewezen, kan hiertoe den overgegaan. Tijdens de gisteravond in Eind hoven gespeelde lichtwedstrijd Ned. BondselftalZuid-Afrika leverde een corner van links- huiten Bouwmeester direct een goal op. Wel sprongen rechtsbui ten Lazaroms en midvoor Krui ver nog toe, maar de bal draaide na het schot van Bouwmeester met een keurige boog in het net, waardoor het Bondsteam een 2I voorsprong nam. Pieters Graafland in de 20ste minuut to taal verraste (1-1). Het duurde tot de 3lste minuut alvo rens Nederland het veldoverwtcht i tweede goal kon uitdrukken. Een scherp genomen corner van Bouwmeester kwam voor het doel, waar Lazaroms stond de bal in het net kopte (21). Lenstra en zijn secondanten hebben de 7.uld-Afrikaanse ploeg na de rust komen overspeeld, want binnen acht mi nuten was dc score 5—1. Uit een prachtige through-pass var stra kreeg Van der Linden in volle sprint goede kans en dat was 31. Het schut, tersfeest was geopend, aangezien uit een an Bouwmeester Lazaroms hoog opspringend nummer vier in het net kop- In de achtste minuut betekende een beheerst tikje yan Van der Linden 5—1. Tien minuten later rondde Kruiver een goede combinatie met de DOS-speler af i het was zelfs 81. Maar het Zuid-Afrikaanae bloed kroop aar het niet gaan kon en met een grote >ses enthousiasme kwamen de gasten in het offensief. En met sucoeal Een mooi diagonaal schot van linksbui- •n Barrat maakte P. Graafland kansloos i bij een ver schot van rechtsbuiten Wiliams reageerde onze doelman totaal niet. Bijna kwam Zuid-Afrika op 6—4, sardoor de spanning zou zijn terugge- omen. Rechtshalf Verhoeven gaf even- el het voorbeeld en scoorde van teer grote afstand 7—3. Er kwam toen weer art in onze aanvalslinie en onder lei ding van Lenstra ging het weer beter. Twee goals van Van der Linden deed on landgenoten uitlopen tot 93. Een grote zege dus, die overigens werd behaald op een team dat wel enthousiast streed, maar voetbaltech- nisch in velerlei opzicht tekort schoot VOETBALFLITSEN Het bondselftal van de Engelse league irsloeg gisteren in Liverpool de ploeg in de Ierse league met 5—2. De rust stand was 2—1 in het voordeel van de En gelsen. erste wedstrijd tussen Wolver hampton en de Duitse kampioensploeg Schalke 04 voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker, die gisteren in Wolverhampton is ge- ipeeld. is in een 2—2 gelijkspel geëindigd. Met rust was het 1—0 voor Schalke 04. 0 Standard Luik en Sporting Club Lissa bon hebben gisteren in Luik voor de acht ste finale van het toernooi om de Euro pese voetbalbeker gevoetbald. De Bel len met 3—0 en hebben zich daar door in de kwart finale geplaatst. HIJS/HOKIJ verloor voor Holland-bokaal De op de Hoklj In Den Hang gespeeld# ijshockey wedstrijd II.IJ.S./HOKI.I tegen Preussen (Krefeld) in door Preusaen ge wonnen met 4—1. De wedstrijd werd ge speeld in het kader van de competitie om de „Holland-bokaal". Voldaan zullen de 1800 toeschouwers, die de tribunes van de HOKIJ bevolk ten, niet huiswaarts zijn gekeerd. Niet zo zeer omdat de ontmoeting voor het HOKIJ-team in een nederlaag was ge cindigd, doch wel omdat het vertoond» spel bepaald teleurstellend was. De drie buitenlandse spelers, de twee Canadezen Mike en John Rooney en de Tsjech Ne- pbmucky hebben het optreden van de vorig jaar gecontracteerde Canadezen niet kunnen doen vergeten. Doelman Van der Heyden bleek in een uitstekende vorm en aan hem was het ook te danken, dat de nederlaag niet groter is geworden. De Duitse ploeg, waarin drie spelers van het nationale team waren opgesteld, Bawelzijk. Kremershof en Ka dof. opereerden geruime tijd in het Ne derlandse verdedigingsvak, maar de sco ringskansen gingen jammerlijk te met Men bleek niet over goede schutters te beschikken. Toen er nog tien minuten ge speeld moesten worden was de stand nog 1—1. Preussen (Krefeld) raakte daarna pas op dreef. Van der Heyden werd drie maal achtereen gepasseerd en zo werd een 4—1 eindstand door de Duitsers be reikt. Herreur was de maker van het Nederlandse doelpunt. Bawelzijk <2x), Winkes en Zippel scoorden voor PrCus- DRIE VAN VIER HOLLANDERS WONEN IN DE STAD Op 30 Juni 1956, het tijdstip van de laat- te algemene woningtelling, woonden bjjna 6 miljoen Nederlanders, d.w.z. ruim de helft (55 pet) van de totale bevolking, ln steden van verschillende grootte en 2,7 miljoen of een kwart In plattelandsge- Daarnaast woonde nog 1.8 miljoen of 15 pet in kleinere en grotere geïndustria liseerde en gemengd agrarisch-industriële gemeenten, terwijl bijna 600.000 personen of 5 pot in de forensengemeenten rond de grote steden en ln de specifieke woonge bieden (Kennemerlanid, Het Gooi, Utrecht- heuvelrug) woonachtig waren. Dit blijkt uit een door het centraal bu- iau voor de statistiek uitgegeven publi- katie „Typologie van de Nederlandse ge meenten naar urbaniaatiegraad". Van de bijna 6 miljoen stedelingen in onê land leefden er 3M miljoen In de grote steden boven 100.000 inwoners. In de 38 kleine plattelandsstadjes (2000 tot 10.000 Inwoner») waren ruim een kwart miljoen personen woonachtig. De meest geürbaniseerde provincie is Noord holland met ruim 72 pet bevolking ln steden en nog *ens 10 pet in veratedel Ijkte forensengemeenten, ter wijl het platteland hier slechte 10 pet de totale bevolking omvat Op de tweede plaats volgt Zuid-Holland, w 72 pet van de bevolking in steden domicdlleerd, doch waar het platteland nog 14 pet van de bevolking herbergt. De provlnolea Friesland. Drenthe Zeeland dragen nog een overwegend plattelandskarakter. Hier woont nl. meer dan de helft var de bevolking ln platte landsgemeenten i Limburg en Noordbrabant zijn dc ge- weeten met het grootste aandeel bevolking tn geïndustrialiseerde platte landsgemeenten (reap. 35 en 21 pet bij een rijksgemiddelde van 12 pet). Een vergelijking met de situatie op 31 mei 1947 leert, dat voor geheel Nederland aandeel van de in plattelandsgemeen- woonachtige bevolking is teruggelopen 29 tot 26 pet. terwijl het bevolkings aandeel woonachtig ln geïndustrialiseerde plattelandsgemeenten is toegenomen van 8 pet in 1947 tot 12 pet in 1956. Dr. Dc Pater aanvaardt ambt in Delft Dr. ir. A. D de Pater, die benoemd is tot hoogleraar ln de toegepast- mecha nica aan de Technische Hogeschool te Delft, heeft gisteren zijn ambt aan vaard met het uitsprekoi van een rede .Over evenwicht en stabiliteit Hij herinnerde eraan dat verscheidene ernstige ongevallen aanleiding hebben gegeven tot belangrijke onderzoekingen op het gebie 1 van de mechanica. In het verleden waren dit de ontsporingen van een bepaald soort stoomlocomotieven tn Noord-Dmtsland (slingerbewegingen bo- ven een bepaalde snelheid), de instorting van de brug over de Et. Laurensnvier bij Quebec (in 1907) en van jongere da turn vliegongevallen, welke werden ver oorzaakt door zg. shimmyverschijnsclen op de startbaan. Bij al deze ongevallen, aldus spreker, speelden de begrippen evenwicht en stabiliteit uit de mechanica der vaste lichamen een grote rol. Na de ambtsaanvaarding hield de hoog leraar de gebruikelijke ontvangst in het I stedelijk museum „Het Rnnsenhof", (Vervolg van pagina 1) Gomoelka, de Poolse partijleider, ie gisteren weer In Warschau teruggekeerd na zijn bezoek aan Moskou. Op een massacongres heeft hij ver klaard, dat Polen zijn volledige steun ceeft aan het Russische streven een ein de te maken aan de viermogendheden- bezetting van Berlijn. Hij zei. dat het Westen en in het bij zonder de Bondsrepubliek, „de besluiten van Potsdam voortdurend schenden." De partijleider, die Oost-Dultsland de steun van Polen toezegde, sprak echter met geen woord over de kwestie van de Rus sische troepen in Oost-Duitsland. De duizendkoppige m-nigte, die zijn rede aanhoorde, toonde geen spoor van enthousiasme en bewaarde een dodelijk stilzwijgen bij de woordei van Gomoel ka. die blijkbaar steeds mrer in het zog van de Russen gaat varen Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft gisteren een ver klaring uitgegeven Daarin wordt Rus land ervan beschuldigd, het land te zijn „dat de vrede en stabiliteit in Europa werkelijk in gevaar biengt door de een- Wording van Duitsland onder een in vrij heid gekozen regering voor geheel Duite land in de weg te staan Over de Russisch-Poolsa verklaring zegt het ministerie, dat daaiuit weer eens blijkt hoezeer de opvattingen van Oost en West over de wereldtoestand met el kaar verschillen. Over het algemeen, aldus de Ameri kaanse verklaring, wordt in het Russisch- Poolse communiqué de geuiuikelijkc ver keerde voorstelling gegevm van de da den en motieven van Amnika De oplos sing van de internationale vraagstukken wordt daar niet door vergemakkelijkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9