Arturo Frondizi keert zich nu tegen de peronisten Liberale oppositie in de Kamer overtroefd POLITIEK VUURWERK IN LATIJNS-AMERIKA Opruiming van grote chaos begonnen Geruchten over pond sterling, frank en dollar Overleden „dokter KuyP consulteert via medium Zwijgen van prof. Oud was welsprekend „antwoord"' ner w i 17 I Mi 5 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1958 (Vap een onzer redacteuren.) T"\S WEKEN, welke voorafgaan of volgen op de jaarwisseling worden in •*-/ de Latijns-Amerikaanse landen al vele jaren gebruikt om politiek vuxrwerk af te steken. Het jongste bewijs hiervan leverde de geslaagde op- staid in Venezuela, waar de dictator Pérez Jiménez ten slotte in de loop var de maand januari het veld moest ruimen, nadat hij zich wekenlang tegm een groeiend verzet had kunnen handhaven. Ook Argentinië dreigt in le komende weken meer en meer het toonbeeld van politieke strijd te wo-den. Maar gelukkig is daar het een en ander gewijzigd, sedert de dic tator Péron in september 1955 met groot 'verlof werd gestuurd. Een com- muiistische staatsgreep is daar onmogelijk en hetzelfde geldt voor een greip naar de macht door de aanhangers-door-dik-en-dun van Péron. Het legor is in Argentinië een behoudende factor, die tot dusver volledig in het voerdeel van de aan het bewind zijnde regering van president Arturo Froidizi heeft gewerkt. Dat is bij de mislukte staatsgreep van vannacht weer eens gebleken. Toenadering De betrekkingen van Frondizi piet de peronisten waren niet de enige reden van ontevredenheid voor de oppositie. Ook de economische politiek van zijn regering wekte verzet, te meer waar dit beleid geheel afweek van de zoge naamde radicale doctrine Zelfs zijn eigen partijgenoten werden minder enthousiast en zo kwam het, dat Fron dizi trachtte, de smalle basis, waarop hij moest steunen, te verbreden, door toenadering te zoeken tot het leger, de kerk er. het vrije bedrijfsleven. de president dzaakt, rekening te houden fensen, vooral na de redevoe ring van generaal Aramboeroe, wiens invloed in Argentinië als gevolg van zijn wijs beleid in de overgangsperiode nog groot is. Vandaar, dat hij zich thans verzekerd mag weten van de steun van de legerleiding. Ook de rooms-katholiekc kerk heeft hij voor zich gewonnen, door steun te ver lenen aan artikel 28 van de wet op de universiteiten, die onder het be- Enig tijd geleden verbrak generaal Wat het leger betreft Peiro Aramboeroe, die president is ge- zich gi werst van de voorlopige regering, die met zij na de val van Peron de leiding vanrine v 's ands zaken had, het stilzwijgen, I dat hij bewaard had sedert de verkie- zinf van Frondizi tot president. Hij verdaarde, dat alarmerende geruch ten die in Argentinië de ronde deden, alle activiteit verhinderden en hij ad- visierde zijn opvolger, zich te omrin gen met echte democraten en repu blireinen en krachtig op te treden om de republiek te kunnen redden. Sindidien zijn de moeilijkheden van Frtndizi nog groter geworden^In alle facitten van zijn beleid stond hij bloot aan kritiek van de oppositiepartijen, die zich krachtig verzetten tegen het streven van de president, de peronis ten een nieuwe kans in het Argentijn se politieke en maatschappelijke le ven te geven. En zo stond Frondizi, die de steun van de peronisten aan vaarde om als president gekozen te woiden en later probeerde, hen te neutraliseren, onder voortdurende driii van de als democratischen te be schouwen partijen, die eisten, dat hij dit gevaarlijke spel zou beëindigen. In de afgelopen weken wezen talrijke tekenen er op, dat hij aanstalten maakte, aan deze druk toe te geven. Tegenover Amerikaanse journalisten vertelde hij, dat de terukeer van Pe ron onmogelijk was. Nog belangrijker was dat hij er van afzag, de peronis ten belangrijke politieke concessies te dogn. Nog steeds hebben zij hun „rechten" niet teruggekregen en ope reren zij dus nog zonder wettelijke sta tus. Indirect werd het verbod van de peronisflsche partij zelfs door het parlement vastgelegd. ARAMBOEROE .op de achtergrond FRONDIZI jdig ingegrepen wind van president Aramboeroe was opgesteld. Dit artikel staat de oprich ting van particuliere (in de praktijk rooms-katholieke) universiteiten toe. die algemeen geldige diploma's mogen Onder de druk van anti-clericale krin gen, die een staatsmonopolie op dit ge bied wensten, had Aramboeroe destijds afgezien van het nemen van ma gelen ter uitvoering van dit artikel, een beslissing hierover overlatend zijn opvolger. Niettemin werd in begin van dit jaar een roomskatholie- ke universiteit opgericht. Ondanks het verzet in zijn eigen partij heeft Froi dizi zich toen voor handhaving va het., omstreden artikel uitgesproken. Bijval Ook in de kringen van het particuliere bedrijfsleven schijnt de president nieu we sympathie te hebben verworven. De petroleumverdragen en de bevredi gende regeling van andere problemen, die jarenlang de internationale betrek kingen van Argentinië belastten, heb ben bijval gevonden. Volgens de Neue Zürcher Zeitung is het zelfs niet onmogelijk, dat Frondizi toestem de invoering van de sociale markteco nomie naar Westduits voorbeeld. Uit de gebeurtenissen van de afgelopen nacht is wel gebleken dat Frondizi erg laat toenadering tot de democratisch- gezinde groeperingen in zijn land heeft gezocht. De poging van vice-president Gomez. Frondizi uit te schakelen, door hem met een lange vakantie weg te ren (zoals dat in de Latijnsamerikaanse landen gebruikelijk is) kan daar op wij zen. Wellicht heeft deze voorgenomen WEGGELOPEN OM WURM WAT VOOR GROTE gevol gen kleine dingen kunnen hebben, leert ons het ver haal van Brian Jones, een Engelse soldaat, die deel uitmaakte van een regiment, dat was aangewezen om in Duitsland dienst te gaan doen. De regiments commandant had de dag van de overtocht vastgesteld, maar op die dag was Brian Jones in geen velden of wegen te zien en het regiment reisde af met een man minder. Intussen werd de militaire politie van Brian's verdwijning op de hoogte gesteld en in heel Engeland werd naar hem uitgekeken. Het duurde niet leng of men had hem in de kraag gegrepen en dezer da gen kwam hij voor de krijgsraad om rekenschap van zijn daden af te leggen. De zitting van de krijgsraad duur de maar kort. In enkele minuten was de zaak af gehandeld. De president maakte de vragen kort en Jones antwoordde ook kort President: Waarom bent u weg gelopen? Jones: Het kwam door een wurm Sir. President- Waar kwam die wurm dan vandaan? Jones: Hij kwam uit een aardap pel op mijn bord. Sir. President: Wat voor een soort beest was die wurm? lones: Nogal een .dikke. Sir. President: Kunt u de krijgsraad geen verdere beschrijving geven? Jones: Nee Sir. Jones vei telde nog dat hij had be sloten uit het leger weg te lopen omdat het eten zo slecht was. De wurm deed de maat overlopen. Jones: Ik werd er misselijk van Sit Chbewogen veroordeelde de krijgs- rajd hem tot 112 dagen detentie wegens desertie. In de wurm zag mm geen verzachtende omstandig- hefen. FINANCIËLE KRINGEN te Londen menen volgens het Franse persbureau A.F.P., dat Engelands voornaamste troef bjj de onderhandelingen over de vrijhandels zone de inwisselbaarheid van het pond sterling is. De Inwisselbaarheid zou tegen het voorjaar hersteld kunnen worden en dit zou volgens die kringen een breuk kunnen veroorzaken tussen Frankrijk en West-Dultsland in de Europese Economische Ge meenschap, omdat West-Duitsland geen 24 uur zou wachten om het Britse voorbeeld wijl Frankrijk nog Verder menen die kringen, dat daar door de Europese Betalingsunie zou worden getorpedeerd, waarin Frankrijk de voornaamste debiteur en Duitsland de grootste crediteur is. Waarschijnlijk zou dit volgens die kringen leidon tot prak tische ontbinding van de Organisatie voor de Europese Economische Samen werking. Engeland zou daarbij de krach tige steun krijgen van de Verenigde Sta ten. Anderzijds zou het niet aarzelen de Europese landen onder zijn vaandel te scharen, die buiten de E.E.G. blijven, zoals Zweden. Noorwegen, Denemarken, Oostenrijk en Zwitserland. Daarom wan hoopt Engeland niet aan een overeen stemming met de E.E.G. In Frankrijk steeg de goudprijs in 5 dagen 10.000 frank tot 523.000 de kg. Daarvoor zijn drie oorzaken: de West- duitse speculatieve verkopen van fran ken in Zwitserland, geruchten, dat het. begrotingstekort 900 miljard frank zal Geen herkapitalisatie bij Erdal Desgevraagd heeft de directie van Er- lal te Amersfoort medegedeeld, dat zij /ooralsnog niet tot herkapitalisatie zal ivergaan. in verband met het feit, dat leze onder de huidige omstandigheden liet in het belang van de vennootschap is. een vrjje wisselmarkt. bedragen in plaats van 600 miljard en nieuwe zinspelingen op een herziening van de goudwaarde van de dollar. .staatsgreep" Frondizi ertoe gebracht, handelend leger peronisten en communis- :n op te treden. Hoe dan ook. de beslis- ng is gevallen en het is nu interessant, de verdere ontwikkelingen af te wachten. Om een einde te maken aan de ar beidsonrust heeft Frondizi de staat van beleg afgekondigd. Op zijn ver zoek is het leger in actie gekomen om zowel peronistische als commu nistische leiders die bij deze „opstan dige actie" betrokken zijn, te arreste ren. Ook is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de arbeiders gemobili seerd zullen worden, zodat zij wegens dienstweigering vervolgd kunnen worden. De chaos is nog groot in Argentinië, maar de opruiming is be gonnen. Wellicht groeit er iets goeds uit. Geestesartsenvoor kantonrechter: Begroting 1959 F 137.719.800 voor Nieuw-Guinea De minister van zaken overzee, mr. Helders, heeft gisteren bij de Tweede Kamer de begroting van Nederlands Nieuw-Guinea voor 1959 ingediend. Daar in worden de uitgaven in totaal op f 137.719.800 geraamd. De grootste post bedraagt f 37.542.100 bouw). (Van een onzer verslaggevers.) HET GAAT NIET om mij of om dokter Kuyl, maar om Christus, die een afgezant heeft gevonden. Op nieuw wordt Christus hier gedaagd voor zijn stoffelijke rechters. Ik vind het een geval van geloofsver volging." Dat werd gisteren aangevoerd door de 36-jarige J. J. S., zonder beroep, uit Voorburg, toen hij zich voor de Haagse kantonrechter, samen met de 47-jarige wasserij-eigenaar F. VV., ook uit Voorburg, te verantwoorden had wegens het onrechtmatig ttif- oefenen van de geneeskunst als be- drijf. Zes boeten van driehonderd gulden, subsidaór zes maal een maand hechtenis, vorderde de offioier tegen S. waarna W. vier boeten van tweehonderdvijftig gul den. subsidiair vier maal vijfentwintig da gen hechtenis, tegen zich hoorde eisen. ventien getuigen waren er, allemaal patiënten, die vertelden door S. bena- (Van onze parlementaire redacteur.) DE LIBERALE OPPOSITIE, die sinds jaar en dag van de daken predikt, dat er in ons land een andere economische, financiële en sociale poli tiek gevoerd moet worden, is er gisteren in de Tweede Kamer niet in ge slaagd aan te geven wat voor politiek dit dan wel moet zijn. Dit is dan nog een zachtzinnige conclusie, die men moet trekken uit het plotseling flitsende debat over de begroting van economische zaken, waarin de heer Hazenbosch (A.R.) de V.V.D.-fractie had uitgedaagd te vertellen welke haar alternatieve opvattingen zijn. Eigenlijk is dit dobat te lang uitgeble ven. De schermutselingen met de V.V.D. over de economische problematiek ble ven in de Tweede Kamer vrijwel steeds beperkt tot een debat tussen minister Zijlstra en de heer V. Leeuwen. De be windsman van economische zaken heeft de redevoeringen van de liberale bankier eens vergeleken met een „gebarsten grammofoonplaat". Dinsdagavond was het liberale geluid weer dermate nega tief, dat de Kamerleden er zich nu terecht gtngen bemoeien. De heer V. Leeuwen in felle bewoordingen het échec van de E.E.G. geschilderd. „Wij zitten in de verkeerde boot", zo zei hij. „Met theorie en Idealisme komen we er niet". „Neder land staat alleen of zit ongelukkig, het wordt fijngewreven tussen de grote mo gendheden". Kortom, de heer V. Leeu wen was weer overal tegen en het rege ringsbeleid was voor de zoveelste maal op een mislukking uitgelopen. Wat is het perspeotief van dit wereldvreemde en ingstige standpunt?, zo had de heer Neder- horst (soc.) nog dinsdagavond gevraagd- De heer Hazenbosch 'a.r.) groef gister middag dieper. Wat is de positie van de heer V. Leeuwen in het Nederlands libe rie van vandaag? Namens wie of wat spreekt de heer V. Leeuwen? Zijn de opvattingen van de heer V. Leeuwen ook lie van de V.V.D.-fractie? Al deze vragen •uurde de heer Hazenbosch op de libe rale oppositie af. Het Nederlandse volk heeft, naar zijn mening, er recht op te n welke alternatieven de V.V.D.- fractie voor de gevoerde politiek ziet. De heer Hazenbosch wees er op, dat de meerderheid van de liberale fractie, met uitzondering van de heer V. Leeuwen, destijds voor het E.E.G.-verdrag heeft gestemd. „Als het onheil werkelijk zo ontstellend is als de heer V. Leeuwen zegt, dan is het zijn taak inwendige ding te bedrijven in zijn eigen kring", al dus de a.r. afgevaardigde. Geen standpunt Het antwoord van de V.V.D.-dractie is niet gekomen. Prof. Oud schreef op het laatste moment zelf in op de sprekerslijst en men kon dus verwachten dat de libe rale oppositieleider zijn nieuw verworver kiezers duidelijk zou maken hoe juist zij hebben gehandeld door op zijn partij t< stemmen. En ook hoopte de Kamermeer derheid eindelijk te vernemen waaroor er zulk een onbehagen moet bestaan ovei de financiële, economische en sociale po litiek van dit kabinet. Maar deze verwach. tingen zijn niet vervuld. De liberale op positieleider, de eens briljante parle mentariër, heeft zichzelf een droevige afgang bereid. Prof. Oud trachtte op de hem bekende wijze om de zaak heen te praten.. Hij vond het „verdrietig" dat een jong K; merlïd als de heer Hazenbosch er reeds aan gewend is geen individuele geluiden meer te horen. „Bij mijn fractie bestaat de regel dat we voor onszelf spreken", zo zei de heer Oud. die voor de individualiteit vai volksvertegenwoordiger is. Zo trachtte de heer Oud zich los te maken van d> devoering van zijn fractiegenoot, zonder overigens op de zaken in te gaan. Dat nam de Kamer niet. Eo met bijna broederlijke eensgezindheid inter rumpeerden de leden van de „regerings fracties" de liberale oppositieleider. „Waarom verdedigt de heer V. Leeu wen zichzelf niet?", zo vroeg de heer Biesheuvel (aj.). De heer Hazenbosch (a.r.): Wat i In elke man leeft soms een Rc Als'k's avonds thuiskom, wil ik éven van de wereld af zijn - als een Crusoé op z'n eiland. Dat begrijpt m'n vrouwen ze brengt me vlugeen jonge Henkes.Nietshaaltmezo over m'n dode punt. Want jonge Henkes, dat 's de échte, jonge jenever: honderd jaar lang al wordt jonge Henkes volgens 't oude geheim gemaakt. En alléén zo'n échte jonge is zo zacht en mild, zonder een aasje last. Vraag daarom altijd naar zo'n Henkes-fles met schrocfdop. Dan weet je wat je krijgt voor 100% goeie, échte, jonge jenever! «JONGE HENKES voor hen die de échte willen! •;:IT A opvatting van de oppositie over de hui dige, actuele, economische politiek. U maakt er in uw verkiezingspropagancir grote zaak van. Welke gelegenheid i beter dan dit bij deze begrotingsbe handeling uiteen Ce zetten? De heer Oud (lib.): Dit gaat allemaal an mijn spreektijd af. De heer Hazenbosch heeft dus gezegd, dat hij de opvattingen de heer V. Leeuwen t-a.v. de eco nomische politiek niet heeft gehoord. De heer Roemers (soc.): Neen, de op vatting van de V.V.D. De heer Romme 'kath. v.): Och. daar hebben we niets mee te maken Oh. par- onDe heer Oud: Is het negativls- ie, wanneer iemand zegt. dat hij bevreesd dat een zaak in de verkeerde richting aat? En nadat de heer Hazenbosch had ge concludeerd dat het kennelijk een ge heimzinnige zaak la te weten, wat van daag de economische politiek van di V.V-D. is antwoordde de heer Oud: „Er is helemaal geen sprake van enige ge heimzinnige zaak. Dit zal verder ln de repliek tussen de heer V. Leeuwen en de heer Hazenbosch moeten worden uitge maakt." Zo werd de Kamer dus nog niets wijzer en bleef de heer V. Leeuwen zit ten met de brokken, die zijn fractievoor zitter had achtergelaten. Minister Zeilstra had veel plezier in dit debat. Temeer, omdat zijn beleid weer zeer goed ii beoordeeld. Het i derbaarlijke ls geschied: alle ingeschre ven sprekers hebben nu over dit begro- lingshoofdstuk het woord gevoerd en er is geen motie Ingediend! Dat is langza merhand een merkwaardig feit. De Euro pese zaken vormden ditmaal wel het hoofdpunt ln het debat. Volgende week zal de minister wel uitvoerig ingaan op het probleem van de kolenvoorradcn. De heer Blalsse (kath. v.) meende dat de E.E.G., ondanks de hoge prijzen, de hoge produktle, de enorme voorraden en afnemend gebruik van kolen een open gemeenschap moet blijven. Dus geen grenzen sluiten- Een prijsverlaging de kolen zal als één der elementen dit probleem op te lossen, overwogen r ten worden. De K.V.P.-afgevaardigde teleurgesteld over de Franse houding t-a.v. de vrijhandelszone. Met behulp alle krachten zal getracht moeten i den een oplossing te vinden. He>t feit dat 70"« van onze export gericht is op Europa maakt, aldus de heer Hazenbosch 'a r de noodzaak van een vrijhandelszone dui delijk. En de heer V. d. Mei (c.h) be treurde het, dat er in E.E.G.-verband, voor wat de vrijhandelszone betreft, niet veel van saamhorigheid te merken is. Een eventuele topconferentie over dit probleem achtte hij niet bevorderlijk voor de ontwikkeling van dit saamhorig heidsgevoel. Vooral voor kleinere landen zou deze conferentie gevaarlijk zijn. ZI) zullen dan als onbelangrijk worden be schouwd en dat ls in strijd met het EE.G.- verdrag. Overigens bleef de eb. afge vaardigde van mening, dat de V.H.Z. een nuttige aanvulling op de E.E.G ls. dceld te z(jn. W. zou meestal als assistent of plaatsvervanger optreden. S. ging b(J een patiënt In trance en riep dan de geest van een zekere „dokter Kuyl" op. I»ete dokter, die 15 jaar geleden ln Den Haag sou zijn gestorven, stelde de diagnose en de behandeling vast en *Un advies werd door S. uitgevoerd. Terwijl de geest van „dokter Kuyl" In hem verbleef, bad S„ volgens de getuigen met de stem van „dokter Kuyl", het Onze Vader. Voort» voerde h*j handbewegingen nit over dr zieke lichaamsdelen. Ook per foto Een patiën4 vertelde dat S. had gezegd „Stuur maar een foto", toen zij met va kantie ging. Een ander getuigde dat hij bijna niet had kunnen lopen wegens pijr in een knde. Dank zij „dokter Kuyl" ha. hij onlangs echter een wandeling van ne gen uren kunnen maken. De patiënten betaalden f 2.35 per consult. Diverse getuigen bleker llohtelijk verontwaardigd te zijn als de kantonrechter vroeg of ze door S. of door W. waren behandeld. „Welnee, door dokter Kuyl", zeiden ze dan. De beide verdachten noemden zich „gees tesartsen" en zij achtten zich het me dium tussen de overleden arts en de patiënten. De officier van justitie, mr. J. H. Maan voerde aan, dat verdachte S. een man is. die handig weet te spelen met de senti menten van goedgelovigen. Hij meende dat men niet zo abstract moest denken over wet en dagvaarding. En als men zo wil denken, moet men ook bedenken, dat Christus niet als genezer, maar ter zalig making van de wereld ls gekomen. De officier zei tot taak te hebben de wet na te leven. En omdat die was overtreden, eiste hij boeten. De raadsman, Jbr. mr. A. M. C. Sand- berg, voerde een Scheveningse helder ziende juffrouw ten tonale, die verklaarde zelf gezien te hebben dat als S. in trance ging, zijin geest aan de voorzijde het lichaam verliet en dat aan de achterzijde de geest van „dokter Kuyl" binnenkwam De kantonrechter, mr. J. A. Blok, vroeg hoe ze dan kon zien dat het de dokter was en niet een slager of timmerman. De getuige antwoordde dat de geest van „dokter Kuyl" steeds een witte jas aan had en ook kon ze het aan de handen zien Bovendien was het haar opgevallen dat verdachte S. in het gewone leven rechts is en tijdens de behandeling links, waar uit zij concludeerde dat „dokter Kuyl" links moet zijn geweest. Tijdens de tran ces yan S. zou dokier Kuyl haar dit ook bevestigd hebben. Alle patiënten zeiden dat zij genezen waren dank zij hun grote geloof in Christus en in S., en dank zij het grote geloof van S. Bevoegd arts Mr. Sandberg vond dat hat openbaar ministerie niot kan bewijzen dat de geestesarts geen bevoegdheid heeft. De re sultaten bewijzen dat „dokter Kuyl" wel bevoegd is. Een fotobehandeling vond hij heel goed mogelijk, want de geest ver plaatst zich sneller dan het lichaam. De kantonrechter wilde weten wie „dokter Knyl" eigenlijk was, waar en wanneer hij geboren en gestorven is ea andere personalia. Mr. Sandberg moest daarop het antwoord schuldig blijven, maar kon wel zeggen dat „dokter Kuyl" hem onlangs persoonlijk In de geest had medegedeeld, dat h(J inderdaad bevoegd arts was Mr. Sandberg betoogde, dat gebedsge nezing niet strafbaar is. getuige de actio Osborn. Zijn oliënten deden óók aan ge bedsgenezing. Pletter noemde deze zaak een novurrt in de geschiedenis van het strafrecht. Hier waren verdachten me dium Voor een overleden dokter. Dq raadsman wilde aan de hand vun bijbelteksten aantonen, dat er hemelse krachten werken tot genezing, ook op af stand. Wat Christus deed daartoe, stelt Hij ook Zijn volgelingen in staat ln casus mijn cliënten, zei mr. Sand berg. die uiteenzette, dat de dood niet het einde is van geest en ziel. Een hulp vaardig aard6 medicus zal ook na zijn dood trachten de zieken te helpen. In dit geval lieten zijn cliënten hun lichaam als instrument gebruiken voor een „over gegane dokter", zei mr. Sandberg. Piefter concludeerde geloofsvervolging en protesteerde er met stemverheffing tegen. HU vond het hoog tUd worden, dat het „kerkeiyk dienstbetoon aan de we reld" zoals hU het noemde in de wet wordt beschermd en vroeg de kanton rechter zUn cliënten vrU te spreken. De kantonrechter zal op 25 november schrif telijk uitspraak doen. Prijsbeleid Ook de liberalisatie van het prijsbeleid u over het algemeen goed ontvangen. De heer Hazenbosch (a.r.) zelde het prijsbe leid van minister Zijlstra altUd gesteund tc hebben om aan een gedetailleerde prijs verhoging te ontkomen. Maar de heer Roemers (soc.) ontkende dat zo'n prijs- beheersing de bedoeling van de socialis ten is geweest Toch twijfelde hij er aan of het moment voor een gewijzigd prijs beleid wel gunstig is gekozen. De daling de grondstoffenprijzen werkt, naar mening, te weinig ln de prijzen door. En wat het kartelbeleid betref: zeide de socialistische afgevaardigde, dat hij nie: onder de indruk is van de voortvarendheid ran. Met de algemeen beginselen ls de heer Roemers het wel met minister Zijlstra eens, maar op het concrete beleid beeft hij wel bezwaren. Ook de heer Ha- enbosch (a.r.) was van mening dat de bewindsman de kartels stevig moet aan pakken, want ook de prijsvorming zal in de concurrentiesfeer gebracht moeten worden. De heren Hazenbosch en Roemers wa rn ook eensgezind in de opvatting dat de minister zo spoedig mogelijk de ont wikkelingskernen moet aanwijzen. En de heer V. d. Mei (c.h.) vroeg zeer concreet ïeer nu alle maatregelen tot beste dingsbeperking gaan verdwijnen. Wat dat betreft was er ean eensgezindheid met de a-r. fractie, want de heer Hazen bosch meende dat de politiek van bestedingsbeperking geen dag 'anger mag duren dan verantwoord is. Het Is van groot belang de expansieve elementen ize economische politiek verster ken. In dit verband bepleitte hij export financiering en exportspreiding Grote belangstelling bestond er voor het interieur van het straat meubel, dat aspirant eerste jaars studenten van de Vrije Univer siteit ter beschikking van de ge meente Amsterdam hebben ge steld. Naar hun mening komen er in het Vondelpark niet vol doende van deze soms zo nood zakelijke inrichtingen voor. Mr. R. M. F. J. Phaff aanvaardde na mens de stadsreiniging van de hoofdstad het van board en kar ton vervaardigde geval in het Vondelpark.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5