ASSOEANDAM Zeven jaren geëist wegens doodslag op stiefvader Nassers droom wordt nachtmerrie een Russisch monument in het Midden-Oosten Kort van geding over de prijs busjes poederkoffie Moeder verklaarde na gebeurde: 'i -Hij doet geen vlieg kwaad NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 12 NOVEMBER 1938 De Njjl. die wij al in onze jeugd uit de bijbelverhalen heb ben leren kennen, is met ruim 6500 kilometer de langste rivier ter wereld. Zij komt uit het Victoriameer in Oeganda en slingert zich dan via de Soe dan naar Egypte, waar zij uit mondt in de Middellandse zee. Het is niet te verwonderen, dat eer. rivier van een derge lijke lengte alle soorten land schappen met uitlopend klimaat doorkruist. Tussen Mongalle en Fasjo-ia gaat de Nijl bijna ver loren in het moeras. In het noorden van de Soedan en in Egypte daarentegen stroomt de rivier door de woestijn. Het jaarlijks terugkerende wonder is. dat op het ogenblik waarop de oogst door de lang durige droogte verloren dreigt te gaan de Nijl zeer grote hoe veelheden water naar Egypte brengt In de gebergten van Ethiopië is dan namelijk de re- genperiode begonnen en het wa ter wordt via de Blauwe Nijl bij Khartoem in de Soedan in de eigenlijke Nijl gebracht. Zo wordt het mogelijk, de Egvpti- sche akkers te bevloeien. Die pe riode duurt van juni tot ok tober. Het doel van de bestaande kleine en de te bouwen grote stuwdam is. die overvloed van veel langere periode, teneinde een regelmatige bevloeiing mo gelijk te maken en een veel gro tere oppervlakte vruchtbaar te maken Er zijn al verscheidene stuwdammen in de Nijl (..nrler meer bij Assoean). maar on. cultuurgrond te winnen heeft men het plan ontworpen voor een geweldig grote stuwdam, die vijf kilometer lang. honderd tien meter hoog en 1500 meter breed zal worden. De capaciteit van net stuwmeer zal 130 mil jard kubieke meter zijn en het Nijldal za! over een lengte van vijfhonderd kilometer over stroomd worden. Bij deze overstroming zal een groot woestijngebied va Soedan betrokken zijn en om die reden zal er dus over leg tussen Egypte en de Soedan nodig zijn. wil de Assoeandam verwezenlijkt kunnen worden Maar. ook en vooral om het feit. dat de Nijl over vele honderden kilometers door de Soedan stroomt .voordat deze rivier Egypte in de buurt van Assoean bereikt, is het duidelijk, dat Nas ser niets kan ondernemen zon der te medewerking van de Soedanezen (Van. een onzer redacteuren) TVUIZENDEN JAREN hehben de grote pvramiden en de sfinxen van Egypte behoord tot de belangrijk ste bouwwerken van de wereld. Zij verzekerden de farao's een „leven na hun dood". Morgen zal de gigantische Hoge dam, de Sadd el' Ali, bij Assoean prachtiger en zeventien maal groter dan de pyrami- den, alle Egyptenaren een hogere levensstandaard bezorgen. Deze woorden werden enkele jaren geleden gebezigd door Gamal Abdel Nasser, toen nog premier en later president van Egypte, thans de erkende leider van de ultra-nationalisten in het Midden-Oosten. Deze fjoge dam., zoals hij in Egypte wordt ge noemd, is een obsessie voor Nasser geweest van het ogenblik af, dat hij de macht veroverde. Hij ziet de dam als het symbool van de strijd van de Arabische wereld om zich in deze twintigste eeuw reeds als een wereldmacht te kunnen manifesteren. Uitgebreide irrigatiewerken zullen de droge gronden niet slechts enkele maanden per jaar, maar altijd en op elk gewenst ogenblik gaan bevloeien. Er zal elektrisch licht komen in de huizen en straten. En er zullen nieuwe industrieën ontstaan op plaatsen, waar men dat voor onmogelijk heeft gehouden. Drie jaar geleden leek het er op, dat de westelijke mogendheden bereid waren, de bouw van dit enorme project te financieren. Ameiika en Enge land verklaarden in december 1955 tezamen met de Wereldbank 270 miljoen dollar te willen verstrekken om de kosten van het eerste sta dium te kunnen dekken. Er zou meer volgen, als Egypte volledige mede werking verleende en in staat zou zijn, zelf een deel van de enorme lasten te dragen. Manr toen gebeurde er niets, wat Ame rika en Engeland op hun besluit deed te rug komen. Nasser die er al geruime tijd op uit was. maatregelen te nemen orr rich op IsraCl te revancheren, kocht ws pens en militaire uitrusting in de Sow- jetunie en de Oosteuropeee landen, deed dit. nadat de westelijke mogendhe den die het militaire evenwicht Midden-Oosten tot elke prijs wilden handhaven hadden geweigerd hem soortgelijke hulp te verlenen. Een blunder En to kwam het. dat de Amerikaanse minister Dulles teven maanden nadat de Ver. Staten tlch bereid hadden klaard, de aanvang van da werkzaam heden aan de Assoeandam mogelijk te maken in Juni 1956 dit aanbod tonde' meer Introk. Dit wordt zelfs in de Ver. Staten nog steeds als een en< blunder beschouwd. Naaser was alleen diep beledigd door de stap van Dul les; het «rae erger: hij voelde de grond onder lijn voeten wijken en besefte, dat hij zijn politieke laven slechts kon redden, door nog harder terug te alaan. De klap kwam inderdaad bard aan. toen Nasser da nationalisatie van de Suazkanaalmaatachappij bekendmaakte De vernederende stappen, die Dulles had ondernomen In de verwachting, dat hij Naaser tot rede zou kunnen brengen, hadden een geheel ander effect dan de Amerikaanae minister tlch In zijn stout ste dromen heeft kunnen voorstellen. In zijn aankondiging legde Nasser verband tuasen de bouw van d« Assoeandam de naUonalisUsatle van het Suezkanaal in oen rede te Alexandria, waar hij var klaarde; ..WIJ behoeven nu niet meer om geld te gaan bedelen in Washington. Londen of Moskou om de Hoge dam te kunnen bouwen. Het geld. dat het Suezkanaal oplevert is van ons en het kanaal is ons eigendom. Het kanaal is door Egyptenaren aangelegd en 120 000 Egyptenaren lieten bij de aan leg ervan het leven. Daarom zullen wij de dsm op onze eigen manier bouwen. Honderd miljoen dollar wordt ons elk Jaar door de Suezka- n a alm a atschappij in Parijs ontnomen. WIJ zullen dat geld voortaan gebrui ken voor d« bouw van de Hoge dam WIJ zullen vertrouwen op onze eigen kracht, op onze eigen spieren, op onze eigen fondsen". Nasser wist. dat het waanzin was. wa hij de Egyptenaren wijs maakte. Maar op dat ogenblik was dat blijkbaar niet zo belangrijk. Het enige wat hem toen In teresseerde waa. het effect van de Ame rikaanse en Britse weigering, de bouw van de dam te financieren, teniet te doen. En daarin is htj volkomen geslaagd Londen en Parijs De slag. die Nasser het Westen toe bracht, kwam voor Engeland en Frank rijk het hardst aan. Het was dan ook niet verbazingwekkend, dat de relaties van deze landen met de Verenigde Staten er nadien niet beter op werden en dat men in Londen en Parijs plannen maakte voor een gezamenlijk optreden tegen Nasser Dulles, die vanzelfsprekend overal bui ten werd gehouden, heeft voelen aan komen. dat er een Brits-Franse militaire actie tegen Egypte zou komen, maar heef' deze ten slotte mede als gevolg van de verwarring, die door de vrijheids strijd In Hongarije was ontstaan, niet kunnen voorkomen Dat de Verenigde Staten niettemin al hun Invloed hebben aangewend om te voorkomen, dat Engeland en Frankrijk toen deze landen eenmaal in actie wa ren gekomen hun militaire operatie* tot een goed einde zouden brengen, was een nieuwe grote bunder, waarvan men In Washington de draagwijdte pas later is gaan zien; toen het al te laat was. En toen In Juli van dit jaar Amerikaanse militairen in Libanon landden, waa dit in feite een stilzwijgende erkenning van het ongelijk, dat men In 1956 in Washing ton had gehad met betrekking lot de wijze, waarop Nasser aangepakt diende te worden. Deer deze blunders werd Nasser niet alleen een nationale held. maar ook bel symbool van bel Arabische nationalis me, dal overal In hel Midden Oosten op vlamde. Men nam het hem nlel meer kwalijk, dat nog niet met de bouw van de Assoeandam was begonnen. De schuld voor het falen van zijn grootscheeps plannen schreef men toe aan de Engelse en Fransen, die er oorzaak van ware geweest, dat het Suezkanaal gedurende vele maanden niet kon worden gebruikt. Irak De gebeurtenissen In Irak, die leidden tot de Amerikaanse Interventie In banon, gevolgd door het Britse optreden in Jordanië, maakten een einde aa afwachtende houding, die men sinds 1955 in Washington had aangenomen ten zien van do vraagstukken betreffende het Midden-Oosten Men had daar in zen geen politiek voor dit deel va wereld, maar wachtte slechts af. hoe de zaken zich daar zouden ontwikkelen. De enige grote zorg, die men had. was het bewaren van het toch al enigszins ver stoorde evenwicht in de Arabische we reld. Dat probeerden de Amerikanen, door met alle middelen de heersende groepen in de verschillende landen steunen om te voorkomen, dat de met het communisme flirtende Arabische n nalisten de macht in handen zouden krij gen. Irak bewees, hoe gevaarlijk deze houding van de Verenigde Staten was. Door geen rekening te houden met het zich als een olievlek uit breidende Arabische nationalisme, werden de voorvechters van deze .stroming in de gedrs Dat Irak ook het geval. Maar dank zij het op treden van de aterke man Abdel Karim Kassem. die tijdig het spel van Naaser had doorzien, wist dit land zijn onafhankelijkheid te bewaren en bestaat zelfs de mogelijkheid, dat het onder leiding van doze Kassem nauw met het Westen zal blijven samen- Een nieuwe les geleerd hebbende, be sloten de Verenigde Staten eindelijk, met een nieuwe aanpak van bet Arabische nationalisme voor de dag te komen om een laatste poging te doen. de grote be langen, die vooral de Europeae landen in het Midden-Oosten hebben, door on derhandelingen en nieuwe overeenkom sten te beschermen Een nieuw groot scheeps olan voor economische hulp aan de onderontwikkelde landen in het Mid den-Oosten werd aangekondigd, dat on- nieta Zet van IXasser Van deze plannen is totdus' terecht gekomen. Niet alleen, omdat de Sowjetunle er weinig voor voelde, er aan mede te werken, maar vooral, om dat Naaser er ter elfder ure In slaagde; de Arabische kwestie bulten het bereik van de grote mogendheden te brengen, door een zogenaamde verzoeningsreso lutie In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties ter tafel te brengen, welke zelfs door Libanon en Jordanië werd geaccepteerd. Dit was een ma noeuvre, die Amerika en Engeland op dat ogenblik goed te pas kwam. maar die een lelijke streep door de rekening van dc Sowjetunie was. Hel behoefde dan ook niet te verwon deren. dat de Russen van dat moment af hebben gezocht naar een middel om op nieuw een grote vinger in de Arabische pap te krijgen. Dat zij ten slotte weer met hun oude ahnbod inzake de Assoean dam op de proppen kwamen, was op zichzelf niet verbazingwekkend. Wei moest dat worden gezegd van de wijze, waarop zij dat hebben gedaan, namelijk tijdens een receptie, die kort geleden In het Kremlin werd gegeven ter ere van de Egyptische maarschalk Abdel Haktm- Amer. de plaatsvervanger van Nasser Met andere woorden: dit aanbod kon mei fatsoen niet worden geweigerd. Het Russische aanbod kan een keer punt in de geschiedenis van het ontwa kende Afrikaanse continent betekenen. In Engeland Is men beducht, dat lang zaam maar zeker de westelijke invloed in de gehele wereld in gevaar komt. In de ogen van de miljoenenbevolkingen van de onderontwikkelde landen za' Rus land zich voordoen als een mogendheid die een arm en achterlijk land helpt, een moderne Industriestaat te worden De Russen zelf zullen er op wijzen, dat hun hulp verstrekt wordt, nadat de Ameri kanen en Britten die twee jaar geleden hebben ingetrokken. Voorts zullen de Russen met hun des kundigen vaste voet krijgen in een stra tegisch belangrijk deel van Afrika Hon derden technici en adviseurs zullen scheepsladingen kranen, bulldozers, ge neratoren en alle mogelijke andere dim gen aanvoeren, die voor het bouwen vai de dam nodig zijn. En Nasser zal op die wijze gedwongen zijn. de import communistische techniek en Ideeën te le galiseren. Geen begrip De Arabische nationalisten en de dere onderontwikkelde volken ter reld. om wier steun zich een gigantische strijd tussen Oost en West aan het ont wikkelen is. hobben slechts oog voor d< werkelijkheid En die is, dat de Sow jetunie bereid is. Egypte te helpen bij he bouwen van die dam, zonder dat het po litieke voorwaarden stelt. Zij halen hun schouders op, als hen vertfilt, dat het de bedoeling va Russen is. Egypte en de gehele Arabische wereld economisch en later politiek in Marinemannen gewond bij een steekpartij in Hollandia Bij een steekpartij in een openbare ge legenheid te Hollandia zijn dezer dagen vijf marinemannen gewond, van wie drie zwaar. De vechtpartij ontstond tussen negen mannen van de Koninklijke Ma rine en een aantal andere bezoekers. I»e messen waren waarschijnlijk uit een na burige bakkerij weggehaald. inleiding was vermoedelijk een g dat een dag tevoren in dezelf de gelegenheid aan een marinemaD was toegediend De politie onderzoekt deze zaak. die door het groot aantal deelne n de vechtpartij veel werk zal Het gerucht, dat een der ma trleden zou zijn, word' tegengesproken Aken klaagt over rabat ten voor Ned. mijnen Het verkoopbureau van de steenkolen mijnen bij Aken heeft de Hoge Autoriten van de Kolen- en Staalgemeenschap ver zocht na te gaan of de Nederlandse Spoor wegen rabatten toekennen aan de Neder landse mijnen voor het vervoer van kolen naar de haveninstallaties. In dat geval zouden de mijnen van Aken ook rabatten willen hebben. hun macht te krijgen. Het is nl. niet zo. dat Egypte een Russische lening krijgt, waar het mee kan doen wat het wil. De Sowjetunie is slechts bereid, een krediet ter waarde van ongeveer honderd mil joen dollar te verstrekken. Dit betekent, dat Nasser voortdurend afhankelijk is van de medewerking van Moskou, omdat ook het materiaal, benodigd voor de bouw van de dam. in de Sowjetunie moet worden aangekocht. Daar komt nog bij* dat de totale kosten van de dam meer dan een miljard dollar zullen bedragen. Het Russische krediet is dus slechts een begin. Het is een moei lijk begin van een lange weg (voor de bouw van de dam is tenminste tien jaar uitgetrokken). Als het begin er eenmaal is, kan Nasser moeilijk er mee ophou den als hij tot de ontdekking komt. dat hij zich met handen en voeten aan de Russen heeft laten ketenen. Nasser is nu reeds door het Russische aanbod in verlegenheid gebracht. Russen hebben geivaoht met hun offerte, totdat zij zekerheid hadden, dat de telijke mogendheden en de Wereldbank er voorlopig niets voor voelden, geld in de bouw van de dam te steken. Pas daar na hebben zij hun slag geslagen. Het zal nog wel enige maanden duren, voordat de Russische hulptroepen in Egypte arriveren. Zowol Nasser als de westelijke mogendheden hebben dus nog even tijd om een laatste poging te doen, tot overeenstemming te komen; niet al leen over de Assoeandam, maar over de aanpak van het gehele economische be stel van de Arabische landen. En Nas ser moet zich realiseren, dat hij altijd r.angewezen blijft op medewerking van de Soedan en Oeganda in Brits-Oost- Afrika. wil hij er verzekerd van zijn, dat eir water blijft vloeien naar de gigantische stuwdam, die alle pyramiden en sfinxen moet overschaduwen De N V Maggi's produktenmaatschappij te Amsterdam, die om oplosbare koffi- in poedervorm van een Zwitserse maai schappij importeert en in Nederland de handel brengt, is een kort geding be gonnen tegen een marktkoopman van c Albert Cuypstraat aldaar die deze blikji van grossiers betrekt en ze tegen et prijs aan het publiek verkocht die 3a cent lager was dan de normale prijs Dit kort geding heeft vanochtend vo de president van de rechtbank te Am sterdam gediend Door de raadsman eiseresse werd aangevoerd, dat er bindende prijs van 2.45 per blikje deze koffie is vastgesteld en voorts dat de marktkoopman een paar maal is gewaar- schu vd en ten slotte is uitgesloten We gens bewust voordeel trekken uit eer wanprestatie van een grossier, die df marktkoopman ondanks zijn uitsluiting koffie blijft leveren, vroeg de raadsman de gedaagde te dwingen zich verder niet meer aan ..onrechtmatige daad" schuldig te maken, waartóe hij de rechter verzocht gedaagde een dwangsom van 250 iedere overtreding op te leggen De raadsman van de marktkoopman noemde dit een strijd van een olifant tegen aen vlo. aangezien volgens hem het Zwitserse bedrijf op de wereldrang lijst van grote concerns de zevende plaats inneemt Hij betoogde dat er op de markt in de Albert Cuypstraat wel acht koop lieden zijn. die de blikjes koffiepoed* beneden de normale prijs van de hand doen. evenals elders in hel land door tientallen andere detaillisten geschiedt Deze pleiter vroeg zich af waarom de eisende partij de grossier niet heeft ge- Reclame-ontwerpers tien jaar in VRI verenigd (Van een onzer verslaggevers) De Vereniging van reclame-ontwerpers en illustrators (VRI) bestaat 10 jaar en dit feit wordt tot uitdrukking gebracht door tentoonstelling over het „reclame- illustratievak" in Pulchri Studio (Lange Voorhout 15) in Den Haag. Deze week werd-deze expositie door mr. E. Elias ge opend in aanwezigheid van tal van ver tegenwoordigers uit overheids- cn publi- citeïtskringen. In zijn toespraak gaf.mr. Elias zich be ddenend van een ware overvloed van alli teraties. het antwoord op vragen als; Hoe komt het dat de familie Jansen er zo ge- uitziet, Hoe komt de was van Mien toch zo hagelwit; en Waarom is Anj toch altijd zo gevierd op een feestje. Er is één antwoord: De reclame en de vormgeving van de reclame. voorzitter van de VRI. de heer H Bolleman sprak in zijn welkomstwoord zijn vreugde over uit dat de reclame ontwerpers en illustrators in Nederland thans een status bereikt hebben ei beroep een aanzien gekregen heeft. •nen voor de oorlog nooit had durven dromen. Enkele punten uit het program dat d< RI in de loop va" de tien jaren van zljr ;staan afwerkte zijn: Het opstellen vai ereregels en verplichtingen voor de leden, het stellen van leveringsvoorwaarden, het geven, van richtlijnen voor prijzen, geven van adviezen en het verlenen bemi d deling. Namens de G.K.F. en namens de En gelse federatie van reclame-ontwerpers illustrators werden verder woorden gelukwens gesproken, een overzichtelijke opstelling bied' de tentoonstelling een juiste Indruk var hetgeen het reclame-ontwerpen en illus treren van reclames precies is. De toonsjelling is geopend tot en met 22 vember dagelijks van 10 tot 16 uur. „Ik kon toch van tci gezel B. uit Roitcrd: hele behandeling va officier van justilie *Un 62-jarige stiefvader, de bockhandelaar B W. Wicchcrink uit dc Welmarctn had gewurgd, door hem de keel dicht te knijpen De eis was zeven jaar. aren niet bezien dat het zo m gisteren voor de Haagse i de beruchte zaak Weimar achtte het ten slotte bewez aflopen", zei de 23-jarige va htbank. Uiterlijk kalm had hü de tat te Den Haag meegemaakt De dat de varensgezel op 8 febi De verdachte had juist gewerkt op een kleine b boot toen hij op 8 febr kwam omdat hij benieuw brief van een Hamburg* i i dager In Schie droi hij i de trein ook Vlak'bij zijn huif kocht hij sigaret'en en wat si garen voor zijn stiefvader De sigaren landelaar had later tegenover 1e politie erklaard dat verdachte had gewaggeld «laar: „Ik kan niet zeggen dal ik Hron :en was", zei verdachte nu Nadat hij in de Weimar-liaat gegeten had hij i zijn ee- iprek begonnen Een half jaar tevoren had verdachte een kistje met geld bij zijn stiefvader weg gepakt Deze was naar de politie gegaan naar had geen officiële k .-cht -ngediend ïadat verdachte ren -cbuldbekentenis tad getekend en beloofde egelm«tig te ug te betalen Inderdaad had veidac rit tceds afbetaald Er stond echter nog een «aar honderd gulden en hierover wasj 'erschil van mening De verdachte oetoogde dat hij t 14U0 had ontvreemd, maar de -tiefvader vor derde f 1600 terug Toen verdach'e uit tel van betaling vroeg mdat .lij pas rerkloos was geweest ïad Mjn stiefvader iem dit niet willen geven De veidachie vertelde dat zijn stiefvidei had gedreigd Isnog aangifte van de diefstal bij de po 11 tie t zullen doen W oordenwisseling viel Met een pres.-i :n geslagen Wij vie ien heb k hem d» letten Toen hij ik opgehouden bloed", aldi de i ii ik tegen hei keel dichtge- euweri te be terugdeed ben «g ik allemaal Zijn moeder was binnengekomen en rin was naar de keuken gegaan om zich te wassen Hij had ook andere kleien ge kregen Voorts had hij geld meegenomen Ook had hij stenen gevraagd om zijn kof fertje met bebloede kleren Ie laien zin ken als hij het in het wate: goo.de Zijn moeder had stenen gezocht op hei Niemand ..Niemand keek er naar de man om U leed niets Moeten we nu nóg aarremen dat u uw stiefvader niet wilde doden?", vroeg de president „Ik dacht toen al dat hij dood was, maar ik wist het niet zeker Ik heb niel aan een dokter gedacht Ik wilde hem De 42-jarige patholoog-anatoom dr. P M Bakker verklaarde als getutge-deskun dige dat de stiefvader met de rechter hand was gewurgd Aan de stuwingsblo-; dingen te zien schatte hij dat verdachte tot een minuut gekne i had De I mfdwonden. doi de t niet dodelijk geweest rschijnlijk dat het slacht offer hierdoor bewusteloos was geraakt Na zijn daad was verdachte met een taxi naar Rotterdam gegaan, na onder weg nog de nodige biertjes te hebben ge- dtonken. Nadat de koffer met kleren was weggewerkt was hij de hele nacht aan de zwier gegaan Niemand had iets bijzon ders aan zijn gedrag gemerkt. De 47-jarige brigadier-rechercheur van politie P Modderman verklaarde dat de moeder van verdachte bij het vinden van d«\ schuldbekentenis van haar zoon had gezegd „Daar hoeft u niets achter te zoe ken. want mijn zoon zou geen vlieg kwaad dien." Ook had ze niet direct het adres van haar zoon willen geven. ,4s er grondig onderzocht of dc moeder een aandeel in deze zaak heeft." vroeg de president, die memoreerde dat de vrouw eer jaar was getrouwd en dat ze plannen had om het huis uit te gaan omdat het huwelijk niet goed was. Ook had de boek handelaar zich eens uitgelaten dat hu deze vrouw nooit had moeten trouwen De politieman verklaarde dat het aan i de r ricrzocht, maar da' men geen aanwijztn gen tegen haar had gevonden Tegen de schipper warbij verdachte in dienst wa- had laatstgenoemde geklaagd over zijt stiefvader en hij had gezegd ..Het is da- he» een oude man betreft, anders zou is hem aanpakken De verdachte vond n« melijk dat zijn moeder slecht behandel t werd Verdachte werd 'licht verminderd toerekeningsvatbaar geacht Bewezen De officier van justitie meende, dat ver dachte het plan tot doden had gehad want hel gold geen gevecht op leven oi dood. Verdachte wa» nauwelijks gewond Hij wilde de dood van zijn stiefvadei en daardoor was hij ook na zijn daad weinig gemotioneerd. üe officier vond doodslag bewezen en rekening bouden.i met diverse omstandigheden vorderde hit zeven Jaar gevangenisstraf met aftrek. Raadsman mr Langrrwrrt bepleitte cle nientie. Uitspraak 25 november. dagvaard. Want volgens hem pleegde die contractbreuk. Voorts voerde hij aan op deze koffie in poedervorm „een schan dalige winst' wordt behaald Voor deze koffie betaalt het publiek 49 gulden per kilo De verlaging van de koffieprijzen is bij deze koffie in poedervorm nimmer doorgevoerd. Op de markt worden overi gens velerlei merkartikelen goedkopen verkocht dan in de winkels. De president zal op 17 november a.s. uitspraak doen. Petroleum kwart cent duurder Als gevolg van de recente prijsstijging op de wereldmarkt zullen met ingang van morgen de verkoopprijzen v petroleum voor huishoudelijk gebruik met een kwart cent per liter worden verhoogd. Zes predikanten naar Dieppe Een zestal predtkanten zal dit jaar tij dens de Kanaalvisserij naar Dieppe gaan voor de geestelijke verzorging van de vis sers en om de leiding op zich te nemen van het tehuis voor Hollandse vissers in dit Franse vissersplaatsje. tn de tweede periode, de weken m december zullen in Dieppe' zijn ds. Groot. Hervormd predikant te Scheve- ningen, ds B. Bouma en ds. F. Pijlman, resp Gereformeerd predikant te Noord- wijk en Katwijk. De eerste periode, men 'erwacht dat deze 23 november zal be ginnen, zullen ds. D. Bouman, Hervormd predikant te Katwijk en een Gerefor meerd en Hervormd predikant uit Sche- veningen naar Dieppe gaan. Wie deze pre dikanten zullen zijn is nog niet bekend. Nederlanden van 1845 emitteert Naar wij vernemen, zal de Assurantie maatschappij de Nederlanden van 1845 binnenkort overgaan tot uitgifte van 3 miljoen nieuwe aandelen met 80 procent storting, winstdelend over 1959. a pari met voorkeurrecht op één nieuwe voor vier oude aandelen. Gulden is thans hardste valuta in Europa Een opmerkelijk verschijnsel in het financiële beeld van Europa is de aan houdend sterke betalingsbalanspositie van Nederland, zo schrijft de Financial Times. Volgens het blad geniet de Neder landse gulden thans reeds vele maanden de onderscheiding de hardste valuta van Europa te zijn. De vraag naar guldens is aanhoudend groter dan het aanbod en om in deze situatie te voorzien hebben de Nederlandse autoriteiten grote hoe veelheden guldens op de internationale wisselmarkten moeten aanbieden met als resultaat, dat zij thans kunnen wijzen op een ontwikkeling van de Nederlandse monetaire reserves sedert een jaar, die in geen enkel ander land ter wereld gunstiger is geweest. De Nederlandse monetaire reserves hebben nu een onge kend hoog peil sedert de tweede wereld oorlog bereikt en er zijn volgens de Fi nancial Times geen aanwijzingen, dat er in de nabije toekomst een einde zal komen aan deze gunstige ontwikkeling. Hogere terugbetaling bij Anim-Sand Het bestuur van de N.V. cultuur maat schappij „Anim-Sand" heeft in de gisteren gehouden algemene vergadering ver klaard geen overwegende bezwaren te hebben tegen een door een groep aan deelhouders ingediend amendement om dc door het bestuur voorgestelde terugbe taling op de aandelen te verhogen tot 40 procent. Het bestuur wilde aanvankelijk tot terugbetaling van 35 procent overgaan. Na een terugbetaling van 40 procent blijft ongeveer 23.000 aan kasgelden en effec ten over. Dit bedrag wil men achter de hand houden om de ontwikkeling van de toestand af te wachten. De voorzitter noemde de terugbetaling van 40 pet. de uiterste grens, die z.i. gewettigd was. In donesische verplichtingen zijn er niet De i trde de effectenportefeuille bedroeg per 7 nov. jj. ca. 137.000. De onkosten in Nederland zullen voor 1958 verminderd worden tot 5 000 (over 1957 5.751) en daarna worden gereduceerd tot 3.000 per jaar Er bestaan geen belas tingverplichtingen. De Koninklijke fabrieken Diepenbrock en Reigers N.V. DRU te Ulft heeft het ontslag aangekondigd van 130 oersoneels- leden. Op 17 november wordt de 48-urige werkweek weer ingevoerd, nadat een jaaf lang de werktijd In verschillende afdelin gen verkort was. F aillissementen (Opgegeven door Van dei h/o 'espec rstceg, Zwaanhof 4 Heultje twerktuigen, Groenedijk 30A, cur A J Groothuis: J G A Keune meubelen cn woningtextiel. Lin 5. Valkenburg, cur mr W J C Heerlen; mevr wed B Schart- Overtoom 220. A'dam. h/o rf. groothandel-import glas P M Wltteman. A H v d St: Visacherstraat 41. A'dam, h/o maatkledingbedrijf en mode-; d P Kore d K Marnixkade 6. A'dar P J Roos. Pr J Zeijli dlaan 2. Oi H J Heli, opgeneven: mevr M E Tatgenhorst. Gr. /illem de Oudelaan 51. Naarden. Geëindigd: A Hooft, stucadoor. Schut- traat 45bts A. Utrecht, conc cred nihil: I Haagen. sulkerwerkfabrSt Vltusatraat 3b. Naarden: mevr E Marschalk. Amster- amsestraatweg 537bts. Utrecht, h-o Mar- -h.ilkr- Modehuis K D Meuer, A Deken- l 43. Adam; NV HU ba, >n bekend, nihil; v/h

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 6