m C+tRISTFLIJK Strijd om de christelijke organisatie in Duitsland LADY ISABELLA E „Wat zegt de zending daar nu van?" Kanttekening Bereikt duizenden kinderen met bijbelse lessen SeMctape Se££ctafi£ East Lynne Een woord voor vandaag Puzzel J u M ■▼iaiiü rn 35 n L J „Geen stemin discussie met prof. Verkuyl WAT ze0t de zending daar nu van'' Deze vraag, zo schrijft ds. J. A. C. Ruümnnn in her Gereformeerd Weekblad, uiordt nogal een* gesteld sinds het optreden van prof. Verkuyl. En zij wordt dan gericht tot al len, die op het thuisfront als zending smart zijn gekwalifi ceerd. Ds. Rullmann noemt de vraag vermoeiend maar begrij pelijk. De predikant wil beslist niet aan de discussie deelnemen, maar er toch als zendingsman wel wat van zeggen. Juist om dat de zending hierin betrok ken wordt 1 mijn persoonlijke opinie ter zake is. kan van mij een antwoord krijgen, als hij zo dwaas is aan die opinie waarde te hechten. Maar als men mij vragen gaat: ..Hoe denkt de zending daar nu over" Wat doet de zending daar nu aan? Moet de zending deze .stoute jongen" niet eens duide- orde roepen"", vra- ns vergezeld gaan van dreigementen: ..Dat kost de zen ding geld": of van extra-ordinaire tuchtmaatregelen, die ook in de nieuwe kerkenorde niet voorko men. als daar zijn het ontzeggen van de kansel of het verbreken van gemaakte afspraken en zo ja. dan moet er m.i. wel wat gezegd worden. rjr Vóór alles dit: dat ..de zending" hierover niets zeggen kan, om dat ze geen stem heeft; ja om dat ze niet bestaat. Sommige mensen schijnen precies te we ten, wat dat is: ,.de zending"; ik weet na bijna vljfendertigjarige zendlngsdlenst nog altijd niet, uaaraan Ik denken moet als men die vreemde verzamelnaam ge bruikt. 3 bedoelt men natuur lijk daarmee wel Iets bepaalds. Misschien de collega's, zoals men oij een vroegere storm in onze kringen uit dezelfde windrichting, dat begrip „zending" ging inter preteren namelijk als „zendings mensen" of nog wat concreter en juister in de toenmalige situatie: „sommige zendingsmensen". college in de zendingssfeer met de breedste opdracht, of aan de raad van samenwerking, die n samengesteld uit vertegenwoordi gers van de zendende kerken en onder wiens bemoeienis ook de lectuurdienst valt waaraan prof. Verkuyl verbonden is. Zo zijn er allerlei mogelijkheden het begrip ..de zending" concretiseren voorzover het dan i.lthans de Geref. kerken aangaat. Maar bij al die instanties is er geen enkele die de bevoegdheid heeft zich aan te dienen als „de zending". Om een lief ding zou ik willen, dat deze m i. zeer voor de hand liggende zaak ook algemeen zo gezien werd. Prof. Verkuyl heeft gesproken over eer. uitermate moeilijk poli tiek probleem, dat niet alleen zeer Secompliceerd is maar waarom- een ook vela sentimenten leven, die bij de minste of gering ste aanleiding maar zo explode- Hij heeft dat gedaan als chris ten. als Nederlander en hoe u verder msar hem kwalificeren wilt; maar hij heeft dat niet ge daan als zendingsman. Daarmee bedoel ik niet, dat hij die avond van zijn optreden een and:r Jas je aangetrokken heeft, dan dat waarin wij hem kennen en het liefste zien. iü. het zendingsjasjc. Tot zulk een manoeuvre is zeker prof. Verkuyl niet in staat; daar- hij veel te veel i uit één stuk. gekwalificeerd stond als zendings man. HIJ heeft dat geheel op eigen verantwoordelijkheid ge daan; hij heeft dat zonder rugge spraak gedaan; hij heeft dat met grote opzet niet In kwaliteit ge daan. Dat was meen ik zijn goede recht. Prof. Ridderbos heeft een paar weken geleden tot mijn grote vreugde geschreven, dat hij niet op het standpunt staat, dat een zendingsman zich niet over de po litieke vraagstukken mag uiten. Van heler harte mee eens Het bevreemdende is overigens, dat dit moet gezegd worden. Blijkbaar zijn er dus velen, die op het standpunt staan, dat als een zendingsman het nu eenmaal het met eens kan zijn met de gel dende politieke inzichten, hij dan wel zijn mond moet houden. Waarom eigenlijk? Ik begrijp zo'n standpunt niet. Waarom zou aan een zendingsman het normale recht van vrije meningsuiting worden ontzegd, dat naar onze \U WEET ik heel goed. dat vooral zwaar te verteren was voor velen, dat prof. Verkuyl de dingen, die hij meent te moeten zeggen niet tot de Gereformeer de kring, maar tot het Nederland se volk. gezegd heeft op een po dium. waarop hij niet thuishoort. Dit vooral wordt hem kwalijk ge nomen. Dit heeft velen bedroefd en geërgerd. Ik vind dit zeer be grijpelijk. Ook ik behoor bij hen. die dit zeer betreuren. Maar wie dit betreurt, zal eerst ten volle ernstig moeten nemen het argu ment van prof. Verkuyl. dat hem in eigen kring geen podium werd geboden. En hij zal voorts moeten beden ken. dat ook prof. Verkuyl zelf vindt, dat hij op dat podium niet thuis hoort. Hij heeft zleh daar nadrukkelijk als gast beschouwd, een gast die niet uit hoffelijkheid tegenover de gastheer zijn me ning camoufleerde of retoucheer- hij heeft daar ronduit gespro- T/OORTS HEEFT prof. Verkuyl volkomen gelijk, als hij po neert. dat het podium, waarop hij het zegt. minder belangrijk is dan wit hij zegt Daarvoor vraagt hij geen in stemming. nog minder applaus. Hij vraagt alleen overweging en vooral discussie. Dit alles acht ik zijn goed recht, geheel afgezien van die vi sie zelf. Wat de Zending daarvan dan zegt' Ik weet het niet. Voor zover ik mensen sprak en hoorde, liggen daar de opinies al even gevarieerd als buiten de kring van zendingsmensen. En voor een brede conferentie van alle moge lijke instanties bij de Zending be trokken. voelt niemand. Zij zou niet bijeen te krijgen zijn. zo breed zou ze moeten wezen wil men werkelijk met enige zin over „de zending" kunnen spreken. En als ze wel bijeenkwam, kwam ze vermoedelijk nooit klaar; maar bovenal zij zou dan gaan doen. wat haar taak niet is. TV IET prof. Verkuyl verwart in - de huidige situatie zending en politiek, waarvan hij verdacht en beschuldigd wordt, maar zij die een uitspraak van „de zending" Niemand heeft het recht bij voorbaat de breidel aan te leggen. Ook de zendingsinstanties niet. En als men in gemoede meent, dat prof. Verkuyl in leer of leven ook in dit optreden in conflict komt met Schrift of belijdenis, welnu, dan is er toch zeker nie mand onder ons. die de weg niet kent. die dan moet worden be wandeld. Maar dat is dan ook de enige weg. En dat Is het enige wat „de zending" zeggen kan; want en dat moest in onze kring toch overbodig zijn te zeggen: eensuur ook op zendingsmensen oefent al leen de kerk. Grote kerkelijke weerstanden Reformierte minderheid Winterswijk. De volgende conferentie wordt gehouden op 7 april van het vol- roeit tegen stroom op (Van onze sociale redactie) Ieder christen is vrij in politieke en vakbondsaangelegenheden het standpunt te kiezen, dat hg naar zjjn geweten meent te moeten in nemen. De heroprichting van een christelijke vakbeweging wordt ech ter met bezorgdheid gezien. Men heeft er bezwaar tegen de naam christelijk te gebruiken voor wereldlijke belangengroepen. Alle kerk leden worden opgeroepen de gezamenlijke verantwoordelijkheid voor alle medemensen niet te vergeten. Deze zinsneden citeerde gisteren ds. S. Solle, predikant van de Gereformeerde gemeente te Lockhausen in Lippe (West-Duitsland), uit de boodschap van de raad van de Duitse Evangelische kerk naar aanleiding van de oprichting in 1954 van de Christliche Gewerk- schaftsbund Deutschland. Ds. Solle sprak in Utrecht op de vijftiende vergadering van het Inter nationaal Algemeen Secretariaat voor buitenlands werk van christelijke Or ganisaties in Nederland (I.A.S.). Met bovenstaande uitspraak illustreerde hij de grote weerstanden, die er in Duitsland en met name ook in pro testants kerkelijke kring bestaan, wanneer het gaat om de souvereini- teit van Christus op alle levenster reinen. In wezen wordt niet de gehoorzaam heid aan God primair gesteld, maar de vrijheid van het geweten van het lid der kerk. Op het gebied van de scholen ligt onder Gods Woord en het loslaten van media als film en sport om de mensen toch maar te doen komen. Ds. Solle toonde zich zee erken telijk voor het jeugdwerk, dat enkele Kamper studenten in zijn gemeente enkele maanden verricht hebben. In de toekomst zullen - waarschijnlijk die richting meer initiatieven geno men worden. Ds. Solle deed voorts de suggestie op het terrein van de vakbeweging tot een beter contact te komen. Documentatie Uitvoerig heeft men nog gesproken over de oprichting van een eigen infor matie. en documentatiedienst. Een rap portje was hiertoe uitgebracht door de heer J. F. Rang. secretaris van de formalistische commissie buitenlandse betrekkingen een chr. belijdems-in-schijn. van de Vrije Universiteit. Veel positiefs het Duit- i leverde de discussie echter niet op. Er schaftsschule" te vergelijken met openbare school. Een school, die be wust kiest voor een christelijke belij- De geestelijke structuur* volk zou pleiten voor een gemein- schaftsschule. Ook hier wordt duidelijk het uitgangspunt niet gezocht in Gods De stemmen van een gereformeerde minderheid, die ingaan tegen deze in stelling van de Evangelische kerk. zijn niet meer a'an een 500.000 gerefor- gen. De Evangelische kerk telt ook ook met meer dan een 500.000 gerefor- Roomse gevaar Als een heel moeilijk punt ten aan zien van de Christliche Gewerkschafts- bund zag ds. Solle ook. dat de leden voor 90 pet. rooms-katholiek zijn. Hij verklaarde, dat de partij van dr Ade nauer voor 75 pet. uit rooms-katholle- ken bestaat. De protestanten stemmen op de socialistische partij. Heel veel van de kerkelijke opvattin gen in Duitsland ten aanzien van het maatschappelijk leven is naar me- I ning van ds. Solle echter te herleioen werd opnieuw gesteld, die over een half jaar met een meer concrete uitwerking van de plan- in hoopt te komen. Mededeling werd gedaan van de verspreiding van de tweede druk van de Heidelbergse Catechismus in de Oekraïne Het Internationaal Gerefor meerd Verbond heeft het afgelopen jaar vooral de contacten met Spanje versterkt en voorts contact gezocht met Ceylon, Nieuw-Zeeland, Grieken land en Brazilië. Het tweede van het internationaal gereformeerd bul letin is thans verschenen en Wordt weer in een grote oplage over de gehele reld verspreid. De conferendIHHHPQBHi E. de Jong, gereformeerd predikant 1 Doelstelling ONZE RAAD VAN STATE Het I.A.S. werd in het voorjaar van 1951 opgericht met het doel ii Nederland een ontmoetingsplaats ti creëren voor alle christelijke orga nisaties. Tweemaal per jaar komt men nu bijeen voor onderlinge ge- dachtenwisseling en beraad. Spe ciaal gaat het hierbij om de ver breiding in het buitenland van de principes, die ten grondslag liggen aan de christelijke organisatie. Be halve kerkelijke organisaties zijn ook lid van het I.A.S. de christe lijke vakbeweging, de Arjos, de N.C.R.V., de Cefa, vertegenwoordi gers van dr christelijke dagblad pers etc. Vanzelfsprekend is de informatie omtrent het organisatieleven in het buitenland en de documentatie daar van voor het I.A.S. van het grootste belang. Daarbij is van even groot belang de voorlichting in het bui tenland omtrent wat er in Neder land gebeurt. Het I.A.S. is dan ook al enige tijd bezig, te komen tot de oprichting van een eigen informa tie- en documentatiedienst. Secretaris is de heer B. E. Span, Bloemwijk 6 in Kampen. Beroepingswerk NED. HFjTV. KERK Beroepen te Bovcn-Hardinxveld P. de Jong te Kootwijk; te Nw. Vennep-Abbe- nes W. Bloemendaal te Zevenhuizen (Z.H.) Bedankt voor Nieuw Lekkerland (wyk Dorp) P. de Jong te Kootwijk. Benoemd tot hulppredikant te Utrecht Noord; dr. J. M. Hasselaar, laatstelijk predikant te Djakarta, thans wonend te Driebergen. Aangenomen naar Hogebeintwn (toez.) J. C. de Jong te Langezwaag. f.EREF. KERKEN Beroepen te Anna Jacobapolder en te Holwerd (Fr.) kand. J. H. Nawijn te Katwijk aan Zee; te Papendrecht-Slie- drecht (ook voor evang.j P. Homburg te Vlissingen. Beroepbaar: kand. R. v. d. Berg, p.a dr M. J. Maurice, dr. Jac. Corn. Hartog- laan 30. Arnhem. r Stadskanaal bedankte. Advertentie Schrale huid klonen. gesprongen handen, wintervoeten: KI oosterba Isem maakt uw huid weer gaaf. Kloosterbalsem ontsmet en geneest J ONDER WIJSBENOEMINGEN Benoemd tot: leraar aan Oranje Nas- sauschool te Amsterdam-Noord G. v. d. Zee te Dieverbrug; tot onderwijzer aan de Ned. Herv. School te Elim (post Nieuwlande) A. Grootenhuis te Vlagt- wedde; tot onderwijzer aan de Hervorm de school te Rozenburg J Huisman te Suameer(FrA; tot onderwijzer aan de Chr Nationale School te Rijk i Hoofd dorp" E. J. de Vries te Ulrum; tot on derwijzer aan de School met de Bijbel te Dieren L van der Linde te Arnhem, tot onderwijzeres aan de School met de Bijbel te Dieren mej. J. W van Kem pen te Honselersdijk tot onderwijzeres aan de Ds. Talmaschool te Vlaardingen mevrouw G. van der Wiel-Biesmeyer te Rotterdam en tot onderwijzer aan de Van Kamponschool to Vlaardingen de heer C. J. van den Berge te Breda. afhankelijk is. Daarbij moet ook niet j vergeten worden, dat in de Evangeli sche kerk 23 Bundeskirchor. zijn sa mengebracht, wat het geheel noga! ge mêleerd maakl. Er is een Lutherse groep, die verreweg de grootste is. een unie groep en de gereformeerden. The ologisch is er een variatie van de Una Sancta-beweging. Karl Barth cn het Nieuw-confessionalisme naar het Ne derlands Calvinisme. Predikantentekort Er Is een ernstig predikantentekort. Gemeenten met 2000 leden zijn nor maal. er zijn er ook met 7000 leden. Daarbij moet de predikant alle huisbe zoek verrichten. De figuur van ouder ling zoals bij ons kent men daar niet. Plaatselijk komen in het kerkelijk leven echter veranderingen ten goede voor. De erfelijke belasting van het verleden valt af en de geestelijke ver moeidheid maakt plaats voor gemeen te-werk door de leden, het beleggen van vraag-avonden, het trouwer be zoeken van de kerkdiensten en het lezen m de Bijbel; het zich stellen Waait Uw haar altijd door de war? Gebruik dan Veertig jaar V.C.O.O. De Vereniging van Christen- Onderwijzers in Overheidsscholen viert 22 november a.s. haar 40- jarig bestaan. De vereniging werd destijds opgericht „met het doel een band te leggen tussen de on- Advertentie Voor 1001 plakwerkjes kleeiband kleeiband bij uw kantoorboekhandelaar - 58. Op zekere dag. het was In februari, had Juffrouw Corny een lange filippica afgestoken tegen het per soneel. Er was iets niet in orde geweest en dat moest met kracht terecht worden gezet. Nu was het opmerkelijk stü. een stilte na de storm. Isa bella zat lusteloos In haar stoel en zei: „Ik wilde maar dat hc: avond was!" „Waarom wou je dat"" „Omdat Archibald dan thuis zou zijn Juffrouw Carlyic bromde ontevreden. „Je schijnt moe te zijn. lady Isabella Dat verbaast niks Ik zou dood-op zijn als ik de" hele dag niks deed. Ik denk dat ik dan gauw d°°ErWisSnIeta te doen", hernam lady Isabella "Er is altijd wel lets te doen. als Je er je best maar voor doo: Je zou me kunnen helpen^ met de ze nieuwe servetten, dat is tenminste *'at- Ik servetten maken!" nep lady Isabella. „Ia dat nu zo gek. er zijn wel gekker dingen te bedenker. viel juffrouw Corny uit. „Ik heb er helemaal geen veratand van zet la dy Isabella zacht. .Dat zegt iedereen, die het nooit geprobeerd heeft Wat mij betreft, ik rou liever schoenen re- Krcren dan met mijn handen in dc schoot te nt- Het - g van deer ANN LUDLOW „Waar ga jij nu opeens naar toe met de pony- agen"" riep juffrouw Corny uit, toen Isabella >ar haar kamer was gegaan or .Op John is als koetsier niks aan te merken", juffrouw Corny, in haar drang om tegen te spre- .En hij heeft evenveel ondervinding als ifw Ik Voel me tegenwoordig helemaal niet goed.Ik kan me niet te druk maken", verontschuldigde la dy Isabella zich „Ga dan in de frisse lucht. Ga een eindje rijden Altijd binnen zitten is voor zieke mensen helemaal niet goed sedert de ponies zenuwachtig waren. TOmitu fk en ik zo geschrokken ben. wil Ar chibald niet dat ik uitga, of hij moet zelf sturen." ken. „John reed toen de ponies zenuwachtig werden." ..Als de ponies eenmaal zenuwachtig worden, dan wil dat niet zeggen dot ze dat voor ccn tweede keer weer doen Laat John de kar voorrijden; dat ts mijn advies." Isabella schudde vastberaden haar hoofd ..Nee. Archibald zei dat :k met zonder hem moest uitgaan of alleen in een dicht rijtuig. Hij is zo zorgzaam voor me tegenwoordig, en hij weet dat de ponies bij hem vertrouwd zijn". Geheel onverwacht kwam Carlyle thuis. Hij kwam haar halen voor een rit met de ponykar. ..Je hebt daar vanmorgen helemaal niet over ge- ,.Een ritje.'' „Een ritje!" herhaalde juffrouw Corny verbaasd. „Voor Isabella, ik vertrouw haar niet aan John toe. tenminste op het ogenblik niet." „O. dus daar laat je je werk maar 'voor in de steek. Midden op de dag te gaan rijden." Cornelia kon nauwelijks woorden vinden om haar misnoegen te uiten. ..Isabella's gezondheid is van meer belang op het ogenblik", ze; Carlyle rustig. „Je praat net. alsof ik Dill niet had en een hele staf van personeel". „John rijdt beter dan jij." „Hij rijdt als de beste. Maar dat is de zaak niet." Isabella kwam beneden Stralend. Al haar luste loosheid was verdwenen. Carlyle hielp haar in rijtuigje en reed weg. Juffrouw Corny keek hen met een gezicht waarvan een hele zuivelfabriek derwijzers, die als Christusbelij ders werkten in dienst van de overheid". Men wilde elkaar be moedigen en ontmoeten als gelijk gezinden om binnen het raam van de wet de aan hen toevertrouwde kinderen met de Bijbel en met het evangelie van Jezus Christus in aanraking te brengen. Als het te pas kwam. vertelden ze ook _j nu en dan een bijbelverhaal, maar gemakkelijk hadden ze het daarbij niet, want de neutraliteitsgedachte van de ne gentiende eeuw vierde nog bij velen hoogtij. Gelukkig verschafte de onder wijswet van 1920 hun wat meer arm slag Twee jaar later verkreeg de ver eniging op het punt van godsdienston derwijs gelijkstelling met de kerkgenoot schappen. omdat zij toen godsdienston derwijs mocht geven. Vele leden gaven toen bijbellessen tijdens de normale schooluren aan één of meer klassen van de scholen, waar zij werkten. De ouders gaven daarvoor toestem ming, want de lessen zijn facultatief. De ervaring heeft geleerd, dat 80-100 percent van de kinderen de lessen vol gen over bijbelse geschiedenis als de ei gen onderwijzer deze geeft. De Bijbel laat er geen twijfel over bestaan: Simson was een Nazireeër Gods en Gods Geest leidde hem in zijn strijd tegen de Filistijnen. Vele malen vindt ge in het Richteren vermeld: de Geest des Heren greep hem aan. Maar dit sluit niet uit dat God Zijn knecht ook vele malen tot de orde heeft moeten roepen en dat Simson uiteindelijk zwaar geboet heeft voor zijn vele gebreken. Als gevolg van zijn eigen fouten is hij ten onder gegaan, zij het dan dat God ook zijn levenseinde nog gebruikte in Zijn dienst. Zo is de geschiedenis van Simson aan de ene kant geworden tot en door en door menselijk verhaal èn tot een duidelijk bzewijs hoe God Zijn weg gaat in deze wereld door ons, de mensen, in te schakelen. Zo is het in uw leven en in het mijne. „Leer mij, o God van zaligheden, mijn leven in Uw dienst besteden zo zingen wij. Maar daarnaast past toch het gebed van de tollenaar: „O God, wees mij zondaar TAE benoeming onlangs van de nog Geen andere taak dus dan die thans verblijdend jonge heer De Pous reeds wordt uitgeoefend; (38 jaar) tot lid van de Raad van bijzonder om In laatste en hoogste State is wel van een aard geweest, instantie konine of koningin van dat zij opnieuw dit hoge college tot advies te dienen. onderwerp van gesprek heeft ge maakt. Overbodig mocht dit niet heten, telkens Want de Raad van State is een li- het lev chaam dat zich meer nog dan onv mijdelijk mag heten aan de open Echter, deze taakuitoefening hoezeer zichzelf gelijk blijvend, ieuwe voorziening. Want blijft niet gelijk, en daar- •oorwaarden die het stelt aan het regeerbeleid, ook baarheid onttrekt. Wij eenvoudige op het terrein van de tvetgeving. blijvende taak van de Raad bn voorkeur ct t JState een zekere voortschrijding erlangt, wil dit college met het gelijke tred houden. dat de wijs heid bij de ouden is. Maar zij is bij gezelschap van wij; zegge men hier: vroede De omstandigheid dat de heer De j"e"( Pous zo vroeg tot het lidmaatschap van de Raad van State geroepen stellig i werd gaf aanleiding tot de vraag. J of de regering mogelijk in het hoofd hen niet alleen. Een politicus. heeft wijziging aard maal op jaren gekomen, pleegt nog karakter der functie, die dit lichaam we' eens te vergeten dat wat hij i staatsbestel heeft. reeds aanwezig De regering heeft nu geantwoord 'oen Bij nog jong dat zulks niet in de bedoeling ligt. Het stemt ons tot voldoening, dat dat de Raad van State een soort van tegenspeler van de Sociaal-Econo mische Raad zou worden lag nau welijks in de lijn der waarschijnlijk heden. men het regeringsantwoord op de wel bijster weinig sympathieke v gen uit socialistische hoek over de benoeming tot lid van de Raad van State van oud-minister Algera. TUSSEN TWEE VUREN QP Cyprus is de :hao_ nog nooit zo groot geweest, als zij thans is. alle kwaad is. Voor een deel is-deze* ernstige ont wikkeling gevolg van hét ondoor- bevolkingsgroepen op het eiland met elkaar slaags raken. Het gevaar is groot, dat ook Griekenland en Tur- die meende de kwestie Cyprus op den. En dit moet tot elke prijs i spectaculaire wijze te kunnen oplos- den voorkomen, sen, door een bezoek aan Washington Dit betekent, dat de Engelsen voor- plotseling af te breken, naar Europa lopig nog op Cyprus moeten blijven liep alles op niets uit. Maar het keren. De Britten zullen er echter kwaad was geschied: er was valse weinig voor voelen, zich als schiet schijven te laten gebruiken en daar om is het zo begrijpelijk, dat ook de Britse burgerbevolking wa- hoop gewekt en die kon niet in vulling gaan. Nu zitten de Engelsen met de brok ken. Veel reden om zich hierover te pens worden uitgereikt, beklagen hebben zij overigens niet, Engeland zit tussen twee want in het verleden hebben zij tal rijke fouten gemaakt en een weg be wanfleld, waarop geen terugkeer ware dan ook te meer mogelijk is. Zij hebben de Grie ken en Turken tegen elkaar uitge speeld en zitten nu tussen twee vu ren, zonder het zich te kunnen ver oorloven, er tussen uit te trekken, meest aan de belangen van de Cy- Het zou voor Engeland het meest priotische bevolking tegemoet komt. belang van de gehele vrije wereld dat men in Athene en Ankara de oude veten begraaft en gezamenlijk zoekt naar een oplossing, die het Enquête .-aak zulke kleine strubbelingen. La- delbare scholdn dy Isabella leed eronder. Maar nooit sprak ze er over met haar man. Hij had zelf ook vaak one nigheid met zijn zuster, maar hij was er zo aan gewend geraakt, dat het op hem geen indruk meer maakte Hij dacht er helemaal niet aan dat Isa bella ook haar deel kreeg. Het was een morgen in april. Joyce zat bij een groot vuur in de zitkamer van Lady Isabella, haar handen ineengestrengeld en soms samengeknepen van een inwendige pijn. Joyce was bang. ze wist wel iets van ziekten, maar een ziekte van deze aard had ze nog nooit meegemaakt en ze hoopte ook rig. dat ze die nooit weer De V.C.O.O. is interkerkelijk en telt 600 leden en donateurs. Haar voorzitters H Mostert en H. M. W. Bandel. die de verenigingen vele jaren dienden, hebben veel werk gedaan om de invloedssfeer van de vereniging sterk te vergroten. De leden werken aan gewone lagere scholen, huishoud-, ulo-, b.l.o - en mid- rieden behoeven ken. In de andere kamer lag Isabella, zwevende tussen dood en leven. Wordt vervolgd Blijkens een enquête, die in 1956 werd gehouden, is de belangstelling voor godsdienstonderwijs zeer groot De quête bereikte onderwijzers, die voor 270 klassen werkten. In 201 klassen volg den alle leerlingen de bijbellessen, en ici 50 klossen varieerde dit percentage van 90 tot 99 percent. Van de V.C.O.O.-leden, die aan de enquête deelnamen, werkte een vijfde te Rotterdam. Uit de kring van de leden zijn verscheidene schrij vers van schoolboekjes over de bijbelse geschiedenis voortgekomen. De vereni ging geeft als contactorgaan het blad „De Christen-Onderwijzer" uit. p 2™ 7" P 6 h X 5~ ir pi r M FM - Horizontaal: 1. op bep. wijze 8. bep. haargroei 9. Alg. Transport Ondern., afk. 11. mijns inziens, afk. 12. muzieknoot 15. naar insect 16. exemplaar, afk. 17. soort schip, afk. 19. Amsterdams Peil, afk. 20. opgenaaid lapje 23. Ind. rund 26. schatje Verticaal: 1. muzieknoot 2. Engels pond. afk. 3. niet gauw brekend 4. knaagdier 5. god v. d. liefde 6. Eerw. Vader. afk. Lat. 7. een ongenoemde, afk. 10. alstublieft, afk. 11. schijn 13. bep. boom IA wederzijdse overeenkomst, afk. 18. spat 19. koraaleiland 21. voornaam v. bekend voetbal ler 22. Eng. gewicht, afk. 23. pers. voornaamwoord 24. kippenprodukt 25. voegwoord LüJEIL ÜvIÖIi Oplossing van vorige puzzel Prof. dr. J. H. Schuurmans Stekhoven overleden Tc Utrecht is gisteren plotseling over leden prof. dr. J. H. Schuurmans Stek hoven. een internationaal erkend nema- toloog en auteur van een reeks van boe ken np het gebied van de plant- en dierkunde. Hij werd 66 jaar oud. Na in 1918 te Utrecht cum laude te zijn georomoveerd. verbleef hij van 1920 tot 1923 in Batavia en Buitenzorg voor de bestrijding van mijnwormziek- ten. In Nederland' teruggekeerd werd hij tot. assistent aan de rijksuniversiteit te Utrecht benoemd, alwaar hij in 1928 privaat-docent in de parasytologie werd. Na van 1949 tot 1952 aan de universi teit van Tucuman (Argentinië) algeme ne biologie te hebben gedoceerd, leidde hij van 1952 tot 1958 het biologisch la boratorium van de N V. Noury en Van der Lande te Deventer. De begrafenis geschiedt vrijdag om elf uur op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthovcn. Als de klok luidt.... De kerkeraad van de evangelische Sint Moritzkerk in Coburg dicht bij de Oostduitse zone. laat voortaan iedere zaterdagavond de klok luiden om de be volking op te roepen tot gebed voor de christenen in Oost-Duitsland, die we gens hun geloof worden bedreigd of ver volgd. De Coburgse kerkeraad wil met dit klokluiden de Westduitse gelovigen her inneren aan de belofte, die menigeen zichzelf op de jongste kerkdag in Frank fort heeft opgelegd, nl. om zaterdags avonds een ogenblik werk en gesprek te laten rusten en te bidden voor de verkondiging van Gods woord op zondag en te denken aan de oostzonale christe- Aan de 500.000 bezoekers van de kerk dag vverd deze vraag toen voorgelegd, opdat daardoor althans minstens een maal per week de mensen uit het Oos ten en het Westen zich met elkaar ver bonden zouden gevoelen. Overdracht rectoraat Dinsdag 9 december zal in de grote aula van de Theologische Hogeschool van de^Gereformeerde Kerken prof. dr. J. L. Koole het rectoraat overdragen aan prof. dr H. N. R.dderbos. De plech tigheid. die om half acht begint, wordt gevolgd door een receptie van de nieu we rector in de kleine aula.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2