Jkieuiuc £riitsri)c GTouraitl Moskou heft commando in Oost-Berlijn op Jordanië brengt Hoessein voor aanval op de V.N. Dr. Tilanus: kabinet moet aanblijven Grote ongerustheid in Frondizi greep streng m West-Duitsland Ook keurmerk voor 1963 overlevende brommers? Tunesië voelt zich beledigd Karakter Raad van State niet veranderd WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 ADVERTENTIES: 020 per millimeter Famllieberlcbteo 0.18 per millimeter (B(J contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11412 CHR1STELIJK-ISATIOD/AAL P AC BLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoaitlch li ahebleucn niyn herl in icgfjcnspoct" Botwinnik verloor niet Zie pagina 3 Chroesjtsjef maakt ernst met zijn plannen De staat van beleg, die gisteren in Argentinië is afgekondigd, is voor presi dent Frondizi reden geweest om het aan tal communistische en peronistische lei ders dat hij gevangenhoudt. uit te breiden tot meer dan vierhonderd. De staat van beleg is afgekondigd om de onrust onder arbeiders in de olie-industrie de kop te drukken. Deze onrust brengt namelijk Frondizi's plannen, om van Argentinië een „olie- mogendheid" te maken, in gevaar. Hij hoopt de arbeiders te dwingen niet in het gehele land het werk neer te leggen. In Mendoze, aan de voet van de Andes, is een week geleden al een staking uitge- De arbeiders protesteren tegen plannen van de regering om buitenlandse hulp aan te trekken voor de Argentijnse ge nationaliseerde olie-industrie. ZACHAROF, de Russische commandant van Oost-Berlijn. zal binnenkort naar Rusland worden teruggeroepen. Hij zal niet worden opgevolgd. Dit wijst erop, dat Rusland ernst maakt met zijn plannen, de verdeling van Berlijn onder de vier grote mogendheden ongedaan te maken. De Russische ambassade in Oost-Berlijn heeft gisteren meegedeeld, dat de drie westelijke mogendheden „geen juridische gronden" hebben om langer in West-Berlijn te blijven. Men zei, dat Rusland zijn bevoegdheden in Oost-Berlijn zo spoe dig mogelijk aan de Oostduitse regering zal overdragen. In West-Duitsland maakt men zich ernstig ongerust over de door pre mier Chroesjtsjef aangekondigde plannen. Men vreest, dat het Westen voor een voldongen feit geplaatst zal worden, als het zich over de verbin dingen van West-Berlijn met het Westen zal moeten verstaan met de Oostduitse regering. Dit zou in feite Wernher von Brauns plannen Als wij de maan missen: raket naar de zon IN DE EERSTE WEEK van decem ber zal het Amerikaanse leger vermoedelijk zijn eerste proef nemen met een „maanraket". Men zal trachten de raket een zo grote snel heid te geven, dat zij mocht zij langs het krachtveld van de maan schieten niet naar de aarde terug keert, maar doorschiet en in een baan om de zon gaat draaien. Het laatste gedeelte van een viertraps Jupiter-raket zou dan dus in een nog niet te voorspellen baan om de zon gaan draaien, als een kunstmatige planeet. Dr. Werniher von Braun, raket-deskundd- ge-nummer-één van het Amerikaanse leger, maakte dit gisteren bekend op een symposium over de ruimtevaart te San Antonio in Texas. Hij schatte de kans, dat het eerste doel een baan om de maan wordt bereikt, op vijf tig procent. Passeert de laatste trap van de raket de maan echter op een afstand van tien tot vijftigduizend mijl, dan hoopt men dus dat hij door zal gaan ~r de zon. Voor het slagen van dit ambitieuze plan zou de viertraps-r et een aanvangs- snelheid van tenminste 40.000 kilometer per u moeten hel ben. Dit is de „ont snapping snelheid", de -nelheid dus die nodig is om de raket voor altijd lo6 van de -'arde te maken. Russische raket met vleugels De Russen werken aan een interconti nentale onbemande raket met intrekbare vleugels, die een afstand van 19.000 kilo meter zal kunnen afleggen. Dit wapen, de T-4a, zou het hart van de Verenigde Staten kunnen treffen, maar ook een lan ding op Mars of Venus kunnen maken. Op de maan zou deze (dnelraps-) raket echter niet kunnen landen omdat daar geen dampkring aanwezig is. Het aan- vangsgewicht van de raket zou ruim hon derd ton zijn, de grootste hoogte vier honderd kilometer en de snelheid 25.000 kilometer per uur. Dit is gisteren meegedeeld door dr. Everatt Wellmers. een ruimtevaartdes kundige van de Amerikaanse Bell-vlieg- tuigfabriek, die bovendien \erklaarde dat de Amerikaanse regering aan een derge lijk project laat werken. Russische nota De Russische regering heeft de Ver enigde Staten gisteravond in een laten weten dat de besprekingen wachte aanvallen „zinloos" zijn niet worden gekoppeld aan or ningsmaatregelen. In het ruimtevaar bi iig zullen instumen- ten worden aangebracht om de gege vens te verzamelen over de geheim zinnige stralingsgordel, welke onlangs hoog boven de aarde is ontdekt. Deze gegevens zullen via de radio at telemeter naar de aarde worden door gezonden. De laatste trap van de raket die dus als satelliet moet dienst doen heeft een gewicht van 6.75 kilogram terwijl hij eenzelfde gewicht aan in strumenten meevoert. De kans dat de telemeters gedurende de gehele reis naar de maan nuttige gege vens en doorgev echat'e dr. Braun één op drie De rapporten zul len ak w-rden ontvangen, doch „verstaanbaar" zijn tot op een afstand van ruim een miljoen kilometer. In kring--1 van deskundigen wijst men erop, dat het Amerikaanse leger duide lijk een nieuwe weg inslaat bij de on derzoekingen van het heelal. Dit zou mogedijk kunnen inhouden, dat men er in Amerika op rekent, dat de Russen als eersten de maan zullen benaderen. Raketten als voor de Spoetnik-III zijn gebruikt, zijn krachtig genoeg om de maan te bereiken. erkenning van het Oostduitse regime inhouden, waarvan de westelijke mogendheden niets willen weten. Bij een erkenning van Oost-Duitsli zou het gehele westerse beleid herzien moeten worden. Engeland, Amerika er Frankrijk stellen zich namelijk op hei standpunt, dat hereniging van Duitsland slechts door de bezettende mogendheden tol stand gebracht kan worden. Rusland daarentegen is van mening dat de kwestie van hereniging slechts door de Duitsers zelf kan worden opge lost. Het westerse antwoord hierop altijd, dat Oost-Duitsland niet als wettige regering bestaat. Indien zij Oost- Cuitsland zouden erkpnncn. zou dit argu ment dus vervallen. De Westduitse zaakgelastigde in Lon den heeft de Britse regering dan ook ver zocht er toe mee te werken, dat de weste liike Grote Drie hun standpunt ten aan zien van het statuut van Berliin met na druk bevestigen. Ernst Lemmer, de Westduitse minis ter voor Duitse zaken heeft verklaard, dat Chroesjtsjef een „zenuwoorlog" tegen het Westen ontketent, om het tot conferentie van de Grote Vier ovei Duitse hereniging te dwingen. „Met het oog hierop willen de Russen zich van een sterke positie verzekeren." Rusland en Polen hebben gisteren op nieuw op een dergelijke conferentie aan gedrongen. De beide landen deden dit in een verklaring, die werd uitgegeven na de besprekingen tussen premier Chroesjt sjef en partijleider Gomoelka in Moskou Ook wil men een topconferentie beleg ger, om over ontwapening en de veilii heid in Europa te spreken. Volgens de beide landen is het noodza kelijk, het pact van Warschau te verste vigen. De N.A.V.O. wordt ervan beschul digd „een arsenaal voor kernwapens" van West-Europa te willen maken. De snel voortschrijdende militarisatie van West- Duitsland noemen de beide staatslieden een gevaar voor de vrede. Zij zijn het er verder over eens, dat het i het i dat e Voorts zal Rusland technische hulp aan ïlcn geven en heeft premier Chroesjtsjef toegezegd, een bezoek aan Polen te bren- De schoonheid van Hollands herfstgetij behoeft men niet alleen te zoeken in de felle tinten van het boslandschap. Men vindt haar ook terug in het polderland, anders dan in de bossen, minder boeiend wel licht, maar wel rust gevend. Minister bekijkt probleem later (Van een onzer verslaggevers) TAE MINISTER van verkeer is het met de ANWB eens. dat rijwie len met hulpmotor en snelbrommers. die voor 1957 zijn gekocht, maar die in 1963 nog aar, het verkeer deelne men, niet zonder meer van de weg verwijderd kunnen worden. Maar hij acht het thans nog niet de tijd te overwegen of en in hoeverre deze groep bromfietsen maatregelen dienen te worden getroffen, zo heeft hij de ANWB meegedeeld. De ANWB had de minister gevraagd speciale maatregelen te treffen voi naar haar schatting 200.000 zorgvuldig onderhouden bromfietsen, die in 1963 nog zonder keurmerk zullen worden bereden Van die 200.000 zullen er 100.000 echt. rijwielen zijn met een hulpmotor, di< door hun geringe rijsnelheid voor eer lange levensduur voorbestemd zijn ge weest. Geef deze categorie zijn s van „rijwiel met hulpmotor" door het treffen van wettelijke maatregelen daar voor, vroeg de ANWB de ministei andere 100.000 voertuigen zullen „snelbrommers" zijn, die met zorg zijn bereden en onderhouden door hun berij ders, voor wie aanschaffing met i creatie in de weekeinden als voornaa: ste doel een belangrijke investering geweest. Geef ook deze groep brommers het keurmerk nadat de nodige techni sche voorzieningen zijn aangebracht, langde de ANWB. Minister Van Aartsen heeft de ANWB nu geantwoord, dat tegen 1963 beter kan worden nagegaan welke maatregelen dienen te worden genomen voor dit pro bleem, omdat eerst dan kan worden gegaan hoeveel brommers er nog op de weg zijn, die geen keurmerk hebben. Met de RAI wordt thans overlegd, al- PREMIER RIFAI van Jordanië heeft gisteren de aanvallen de Syrische Migs op het vliegtuig van koning Hoessein een ernstige schending van het Handvest van d< Verenigde Naties en van het Hand vest van de Arabische Liga genoemd. Jordanië zal het incident dan ook „Een motoragent verhindert een burger een vreugdeschot te lossen", luidt het commentaar uit Amman bij deze A.P.-tele- foto van Hoesseins aankomst op het vliegveld. De manier waarop de man ingrijpt, geeft echter te denken. Als een held wordt de jonge koning inge haald, maar de gevaren zijn daardoor niet minder worden. DE VOORZITTER van de Christe- lijk-historische fractie in de Tweede Kamer, heeft in een hoofd bestuursvergadering van de C.H.U. als zijn persoonlijke mening te ken nen gegeven, dat hij het het meest in het belang van het land acht, wan neer het huidige kabinet-Drees zou aanblijven. Men kan bezwaren uiten tegen een brede-basis-kabinet, doch zal zich ander zijds dan ook moeten afvragen, hoe het dan wel anders moet, zei dr. Tilanus in zijn overzicht van de politieke Dr. Tilanus verkTaarde geheel in stemmen met de scherpe aanklacht gen de rechtsschendingen in lndonei zoals die in de Troonrede is opgenom Ook sprak d« heer Tilanus nog t voerig over de kwestie betreffende de 37 verstekelingen. Na de rede van de minis ter in de Tweede Kamer meende spreker slechts tot de conclusie te kunnen komen, dat het standpunt van de regering juist was. Hij ziet dat thans nog zo. Terugzending lijkt zo ogenschijnlijk misschien hard. maar men moet de feiten kennen en de consequenties overzien al vorens te oordelen. Het hoofdbestuur der Chriatelijk-Histo- rische Unie heeft jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein verkozen tot lid van het da-gelijks bestuur. Medegedeeld werd, dat een agrarisch congres zal worden gehouden te Zwolle op 14 januari 1959, dat de algemene ver gadering zal plaats hebben te Hilversum op 1 april 1959 en dat als tijd voor de zomerconferentie in „Woüdschoten" te Zeist is vastgesteld van 16 Vm 18 juli 1959. Populariteit van de Koning toegenomen de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties en aan de Arabische Liga voorleggen. Het Jordaanse parlement heeft gis teren de regering volmacht gegeven, alle maatregelen te treffen die no dig zijn om het prestige van de staat hoog te houden, zijn belangen te be hartigen en zijn belangrijkste ver bindingswegen te beschermen. Geheel Jordanië heeft gisteren in grote staat van opwinding verkeerd. Het land bruiste van nationalistische en konings inde gevoelens De officieren var leger voelden er het meeste voor middellijk Svrië binnen te rukken. Re gimenten bedoeïenen stonden al klaar naar de Syrische grens op te rukken Koning Hoessein moest er zich persoon lijk mee bemoeien om dit te verhinde- In Tunis is gisteren officieel meege deeld dat Tunesië wapens van Engeland en de Verenigde Staten heeft geweigerd, „omdat de soevereiniteit niet werd eer- biedigd". De beide landen hebben aan een derde (Frankrijk) aantal en soort van de wapens genoemd. Voorts hebben zij ver zocht. ervoor te zorgen dat de wapens niet terechtkomen bij de Algerijnse op standelingen. Tunesië tracht nu wapens in de Skan- dinavische landen te kopen. Drees rechtvaardigt benoeming Algera (Van parlementsredactie) Mr. J. Algera is tussentijds afgetreden s minister, omdat hij meende in verband et zijn gezondheidstoestand niet n volle te kunnen voldoen aan de hoge eisen, die dat ambt hem stelde. Dit ver hindert niet. dat hij ten volle in staat li functie te vervullen, die niet, zoali ministerschap, uitzonderlijk zwar< i stolt. Er bestaat dan ook geen grond de veronderstelling, dat de onmid dellijke benoeming van de afgetreden be windsman tot lid van de Raad van State de indruk zou kunnen wekken, dat het lidmaatschap van de raad een slechts ge ringe inspanning vergende functie is Dit antwoord geeft minister-president dr. W Drees op de schriftelijke vragen, die de fractieleider der P.v.d.A. In de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, op 30 ok tober jj. heeft gesteld. Algera als minister. Dr.- Drees wijst er op, dat da heer Algera ook zou fgetreden als de vacature-Schouten in de Raad van State niet zou zijn ont- Overlgens, aldus de minister-presi dent, werd aan de heer Schouten reeds bij K B. van 4 augustus 1953 met ingang 1 september 1958 ontslag als staats raad verleend, terwijl mr Algera eerst op 23 oktober 1958 zijn ontslag als minister ren. De koning is nooit zo populair in zijn land geweest. Het Syrische dagblad „Al Alam" schrijft echter, dat alles doorgestoken kaart is. Volgens dit blad zou koning Hoessein zich niet aan boord van het vliegtuig hebben bevonden, dat door de Syrische straaljagers is onderschept. Het hele incident, zo meent Al Alam. is een komplot, beraamd met medeweten van de Verenigde Staten en Engeland, met het doel de spanningen tussen Jor- danië en de Verenigde Arabische repu bliek weer te doen toenemen. „Koning Hoessein is nooit werke lijk van plan geweest het land te verlaten. Hij ging wel in aanwezig heid van een groot aantal autoritei ten aan boord van het vliegtuig, maar verliet het toestel weer in het geheim op een ander Jordaans vlieg veld. Hierna vloog het toestel Syrië binnen en lokte het incident uit," aldus het blad. Lijnrecht hier tegenover staat de ver klaring van de Jordaanse premier Rifai. dat de Syriërs van tevoren op correcte •ijze op de hoogte zijn gesteld van de vlucht van koning Hoessein. Het em bleem van de koning was bovendien dui delijk op het vliegtuig geschilderd. De luchtmacht van de Verenigde Ara bische republiek heeft inmiddels bekend gemaakt, dat het toestel van de Jor daanse koning op negen punten het Sy rische luchtvaartreglement heeft ge schonden. „Deze overtredingen zijn vijan delijke daden." aldus de Syrische lucht macht, „die het gebruik van luchtafweer geschut gerechtvaardigd zouden hebben." dus de minister, om alsnog een rijkskeur aan te brengen op die bromfietsen, be horende tot de typen die na 1 juli 1958 als zodanig formeel zijn goedgekeurd, doch die voordien reeds in de handel werden gebracht met een vrijwillig door de industrie tot 40 km beperkte snelheid. Grotewohl So wj et-troepen uit Duitsland De Oostduitse premier, Otto Grote wohl, heeft vandaag in Oost-Berlijn verklaard, dat de Russische troepen in Oost-Duitsland zullen worden te ruggetrokken. Grotewohl zei dit op een persconferentie. Hij sprak de hoop uit, dat bü de besprekingen die thans tussen de Sowjetunie en Oost- Duitsland worden gevoerd, een nieu we regeling zal worden bercikL „Een dergelijke regeling zou een aanmoe diging moeten zijn voor de Westerse mogendheden om hun troepen uit West-Duitsland terug te trekken", aldus de Oostduitse premier. Mist trekt op (Van onze weerkundige medewerker) De laatste drie dagen zijn wij in koud erfstweer verzeild geraakt. Gistermor gen kwam ook in Rotterdam (Zestien hoven —2 gr. C.) de eerste vorstdag voor i West-Brabant vroor het al 4 gra- Kwamen in onze omgeving na het optrekken van de mist gisteren ook zon nige perioden voor, in Midden-Brabant bleef een dichte mist aanwezig, zodat de temperatuur in Eindhoven niet hoger i don 3 gr. C. en in Rotterdam tot bijna 10 gr. Ook vanmorgen hing er weer een dichte mist bij een temperatuur van boven nul. Uit het westen nadert een storings front, waardoor de wind uit :uiden toeneemt en de mist gaat afnemen. Enige regen is daarbij waar schijnlijk en geleidelijk zal er met de zuidwestenwind weer wat zachtere lucht worden aangevoerd. Iets ivarmer De Bilt verwacht tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot vr(j krachtige wind tussen zuid en west. Ieta hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Donderdag 13 novemberi zon op 7.55, onder 16.53 uur. Maan op 10.14 uur. onder 19.08 uur. Op 18 november eerste kwartier. Wijsheid behoeft nietjxis te komen op 60- of 70-jarige leeftijd (Van onze parlementaire redacteur) HET IS niet de bedoeling van de regering een verandering aan te brengen in het karakter van de Raad van State", zo zei minister Struycken gistermiddag in de Tweede Kamer. Prof. Romme had uitdruk kelijk deze verklaring gevraagd, omdat hij vreesde dat de benoeming van de 38-jarige drs. J. W. de Pous een poging zou kunnen zijn tot ombuiging van het l^irakter van dit hoge college van staat. De voorzitter van de K V P .-fractie sprak in dit verband over „de bekwame jonge man van 38 jaren" Hij zag de Raad van State niet als een college om verdienste lijke Nederlanders bezoldigd emeritaat te geven Ook kan de Raad van State geen leerschool zijn voor een politieke carrière. aldus prof. Romme. „geen col- „ouderlingen", maar wel van door levenservaring gerijpte mannen en •uwen. Een man van 38 jaar kan echter, gaf prof. Romme toe. aan deze crite- voldoen. De heer Ron.mc had grote ardering voor de Raad van State, om dat hij uit persoonlijke ervaring wist dat inister de schriftelijke gedach- tenwisscling t.o.v. de Koningin vaak lav tig is. Prof. Oud (lib.) had minder waardering aor de Raad van State. Dit college zal als grondwettelijk instituut natuurlijk in «tand gehouden moeten «vorden Maar uitzondering van de aideling geschil bij Hare Majesteit de Koningin indiende, len van bestuur, is het zeker niet c baar in ons staatsrechtelijk bestel De heer Oud zei, dat het lidmaatschap van de Raad van State niet veel van de krachten vergt. Het is een college waar men kan uitrusten, zo had men hem verteld. De socialistische afgevaaiciigde de heer Franssen vroeg minister Struycken of het lidmaatschap van de Raad van State wel verenigbaar is met het lectoischap. En ook vroeg hij of het jui.-« is dat dc heer De Pous verbonden zal olijven aan het Prot. Chr. Werkgevcrsvei hond, zij het dan als adviseur. Dit laatste ontkende de minister van binnenlandse zaken. Een lectorschap of een hoogleraarschap vond hij een passende nevenfunctie. „Het is goed", zo zeide hij, „dat de leden van de Raad van State verbondcr blijven aan het normale maatschappelijke leven. De bewindsman zeide, dal de heer De Pous de wettelijke leeftijd om benoemd te worden heeft overschreden Naac zijn mening kan men eerder levenservaren en wijs zijn dan op zestig zeventigjarig#

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1