ïlicmuc £eihsrl)e GTmtranl j3elgische schoolstrijd ^behoort tot verleden Sultan Hamid wil zich op Borneo gaan vestigen Amerikanen hebben raketten voor Venus en Mars ïieuwe regering begint met een schone lei ub\co Hartelijk weerzien op Schiphol Nog geen schot op de maan Rusland viert de verjaardag der revolutie Nog geen vooruitzicht op een vrijhandelszone if.R| VRIJDAG 7 NOVEMBER 1938 11 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11408 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlch l« ahrblcurn tnyn hert ia tcghenspoet" CHINA moet kiezen Zie pagina 13 Nci meer dan een eeuw twisten 5 LANGE en soms felle Belgische schoolstrijd behoort tot het verleden. Gisteren hebben de drie grote politieke partijen, de christen-demo- jaten, de socialisten en de liberalen een pact ondertekend, waarin na- ikkclijk wordt bepaald, dat al het onderwijs nu gelijk is gesteld en dat s ouders voortaan op gelijke voet staan bij de keus van de schooloplei- voor hun kinderen. Belgische minister van koloniën, Van Hemelrijck, deelde dit nieuws nadat premier Eyskens de samenstelling van zijn nieuwe regering |l bekend gemaakt. beëindiging van de schoolstrijd België wordt een historische ge- irtenis in de geschiedenis van het id genoemd. Meer dan een eeuw ren de Belgen verdeeld en hebben elkaar dikwijls vinnig bestreden. m eik pi >oor een gemeenschappelijke inspan- ig van mensen van goeden wille, nister Van Hemelrijck, is het tijdperk krachtverspillende twisten voor-bil. Ben stelsel van beurzen zal nu begaafde iriingen in staat stellen, hun studies de universiteit voort te zetten, irder bepaalt het schoolpad gelijk- voor het onderwijzend personeel, on- i wht aan welke school men werkzaam Morgen in ons stand werd gesloten, die een einde maakte aan de Eerste Wereldoor log. Dit had niet alleen de vlucht van- de Keizer tot gevolg, maar zich te trekken. Twintig jaar later voerden de Nazi's in Duitsland dc eerste bloedige pogrom tegen de Joden uit. Over deze historische gebeurtenissen wordt morgen in ons Zondagsblad geschreven. Voorts vindt u op de voor pagina een artikel over de celthe rapie van dr. Paul Niehans en op pagina 2 weer een kort verhaal en de rubriek „Het Leven Bont en Bondig". Blad Zij bevat een artikel over de moeilijkheden, die toch wel in ieder huisgezin voorkomen: Hoe knoop ik de eindjes aan elkaar? De pagina „Geestelijk Leven" begint met een artikel over de be- tekenis der „fundamentalisten" I voor de godsdienst. In het „Cultureel Venster" wordt geschreven over „Platte en hoofse poëzie". e r Iware aardbeving treft Japan ,~e zwaarste aardbeving sedert vijf i&r heeft vanmorgen vroeg Noord-Japan j£; etroffen. Er waren vanmorgen nog geen 'gCl erichten binnengekomen over slachtof- ;es irs, doch gezien de kracht van de aard- tving, moet de schade in het getroffen ebied aanzienlijk zijn. Bovendien werd liddellijk een waarschuwing uitgege- voor een vloedgolf, die mogelijk het J® ordelijk deel van het eiland zou tref- hn^< Die waarschuwing kon echter later worden ingetrokken. Volgens het irologisch instituut van Japan heeft beving plaatsgehad 100 kilometer on- 1 2 Jer de oppervlakte van de Stille Oceaan pj fcn noorden van Japan. lijk NU 80 X 190 |10 cm. dilc 115. Alle soorten „UBICA" matrassen uit voorraad leverbaar N V. Textielhandel ADR. v. OOY jr. Breestrut 36 Leiden Vandaag Is In de Belgische, Kamer Volksvertegenwoordiging en in de aat het programma van de nieuwe regering uiteengezet. Gisteren verklaarde premier Eyskens, dat hij bij het verlenen van sommige be voegdheden aan bepaalde ministers van bepaalde bedoelingen is uitgegaan. Zo het nieuwe ministerie van culturele zaken een vernieuwing in de betrekkin gen tussen de Vlamingen en Walen kun nen inluiden, vooral op "hert gebied van de moeilijke taalkwestie. De premier hoopte, dat ddt ministerie zal kunnen bijdragen aan de ontplooiing op volkomen gelijke voet van de twee nationale culturen. Het nieuwe Belgische kabinet bestaat uit twaalf ohristen-democraten en zeven liberalen. De portefeuilles zijn als volgt verdeeld: „Blaasjesziekte" Inenten tegen polio voorlopig stopgezet De dienst in de Westduitse staat Rijnland- Westfalen hebben is verband met de zich snel uitbreidende geheimzinnige jeuk- of blaasjes-ziekte de inenting tegen kin derverlamming voorlopig stopgezet. Zowel de nieuwe ziekte als de kinder verlamming worden namelijk veroorzaakt door een virus en de mogelijkheid van complicaties bij inentingen is niet geheel uitgesloten. Overigens hebben deskundi gen nogmaals verklaard, dat de uitslag een volstrekt goedaardig karakter heeft. Het herenigde gezin van de sul tan: v.l.n.r.: zijn zoon Max (16 jaar), zijn echtgenote, de sultan zelf en zijn dochter Edith (19 jaar), kort na aankomst van het vliegtuig op Schiphol. Minister-president: Gaston Eyskens (kath.); vice-premier: Albert Lilar (lib.); financiën: Jean van Houtte (kath.); land bouw: Albert de Vleeschauwer (kath.); buitenlandse zaken: Pierre Wigny (kath.); verbindingen: P. W. Segers (kath.); Kongo en Roeanda-Oeroendi: Van Hemelrijck (kath.); arbeid: Oscar Behogne (kath.); maatschappelijke zorg: L. Servais (kath.); gezondheidszorg: P. Meyers (kath.); defen sie: Arthur Gilson (kath.); middenstand: P. van den Boeynants (kath.); binnenland se zaken: Rene Lefèvre (lib.); openbare werken: Omer Vanaudemhove (lib.); jus titie: L. Merchiers (lib.); economische za ken: J. van der Schueren (lib.); minister zonder portefeuille: Pierre Harmei (kath.); onderwijs: Charles Moureaux (lib.); bui tenlandse handel: Jacques van Of fel en (lib.). constellation uit Singapore op Schiphol aangekomen. Hij werd har telijk verwelkomd door zijn echtgenote en twee kinderen, die in Den Haag wonen. „Edith, wat ben jij groot geworden!" riep hij uit, toen zijn 19-jarige dochter hem omhelsde. De sultan heeft acht en half jaar in Indonesische gevangenschap doorgebracht en werd in augustus van dit jaar vrijgelaten. Hij was tot tien jaar veroordeeld wegens medeplichtigheid aan een poging om de Indonesische eenheidsrepubliek omver te werpen. Vele vrienden en belangstellenden wa ren naar Schiphol gekomen om sultan Max te begroeten. Onder hen was o.a rar. L. Tielenius Kruythoff, directeur van de stichting Bevordering Bescher ming Bevolking en vroeger chef van het kabinet van de sultan. Hij werd tegelijk met Hamid gearresteerd, maar na negen maanden vrijgelaten. Ook Hans Martin, oud-directeur van de KLM, en een zeer goede vriend, dr. Rappard, die bij de sultan logeerde tijdens zijn arrestatie, en zuster D. M. Stoel, die als verpleeg ster in Bogor werkte en hem tijdens zijn ge vangenschap voedselpakketten zond, ren op Schiphol. Weer terug „Ik dacht geen levensruimtc mee zullen vinden in Indonesië, maa ontvangst, speciaal in Pontianak, was zo hartelijk en de bevolking vroeg mij zo dringend terug te komen, dat ik besloten heb me daar te vestigen als het maar enigszins mogelijk is. Voor het eind van het jaar wil ik ir donesië terug zijn. Mijn gezin gaat niet mee, want het klimaat in West- Europa is voor hen zeker beter. Ik hoop volgende zomer tijdens de va kantie van mijn kladereu weer naar Nederland te komen om dan wat lan ger te blijven", zei de sultan dadelijk na zijn aankomst. De Indonesische regering heeft hem niet verplicht naar Indonesië terug te komen. Hij heeft een nieuw paspoort ge kregen voor twee jaar. Zijn uitreisvisum ontving hij op 30 oktober. Op de vraag of hij een bestuurlijke functie in Pon tianak ambieerde, zei hij: „Ik heb daa; op het ogenblik geen functie. Als de be volking dat zou willen en de regering in Djakarta daaraan haar goedkeuring zou hechten, zou ik bij mijn terugkeer bereid zijn een bestuurlijke functie op mij te nemen, maar slechts van tijdelijke De sultan vertelde dat hij goed be handeld is tijdens zijn gevangenschap Hij mocht veel boeken ontvangen, brie ven schrijven en bezoek ontvangen. Na zijn vrijlating dacht hij aanvankelijk zich in Malakka te vestigen, later wilde hij naar Zuid-Amerika gaan. maar nu heeft hij dat alles uit het hoofd gezet. Het is niet zijn bedoeling het Nederlan derschap aan te vragen Kapitaal nodig Over zijn zakelijke plannen vertelde de sultan, dat hij in Duitsland kapitaal wil trachten te vinden, omdat Borneo grote mogelijkheden biedt. „Mijnontgin- ning, copra, rubber, bosproduktcn, het oprichten van een veem, van een scheeps werfer is zo veel te doen, maar er is veel kapitaal voor nodig". De vraag of hij nog adjudant is van H.M. de Koningin werd bevestigend be antwoord. „Ik kom hier als Hamid, die zijn vrouw en kinderen bezoekt", merkte hij op. „De kinderen waren 10 en 7 jaar, toen ik hen voor het laatst zag. En zo veel daarvoor heb ik ze ook niet gezien, want ik was immers gevangene van de Japanners gedurende meer dan drie jaar". Sultan Hamid II van Pontianak werd Ruimtevaartdeskundigen verklaren DE VERENIGDE STATEN hebben nu al raketten gereed, die in staat zijn Venus of Mars te bereiken. Dit hebben deskundigen op het ge bied van ruimtevaart gisteren ver klaard naar aanleiding van de voor bereidselen voor de derde raaan- raket. De moeilijkheid om succes te kun- kunnen boeken met dergelijke inter planetaire raketten, zit niet zo zeer in de grote snelheid, die men de pro jectielen moet geven, als wel in de juiste geleidingsapparatuur. De snelheid van een maanraket hoeft slechts weinig te worden opgevoerd om Venus of Mars te bereiken, maar de tref zekerheid van een dergelijk schot is heel klein. Dat wordt wel bewezen door het feit, dat zelfs de meest optimistische deskundigen de kans dat de derde maan raket ook inderdaad op de maan terecht komt, niet groter achten dan 1 op 25. De controle- en geleidingsapparatuur moet daarom nog belangrijk verder wor den ontwikkeld en uitgebreid. Een der deskundigen, dr. Sanders, was van mening dat een schot op Venus on geveer in het midden van 1959 verwacht zou kunnen worden. Gesteld dat de raket de voorgeschreven baan zou gaan vol gen, is het nog niet eens zeker dat de raket voor Kerstmis 1959 op Venus landt, zo lang duurt een interplanetaire reis. Het voorjaar van 1960 zou volgens San ders voor een Marsraket in aanmerking komen en de tijd. dat de raket door de ruimte zou suizen, moet ongeveer op 250 dagen gesteld worden. Overigens was hel de geleerden niet bekend, of inderdaad plannen op touw zijn gezet om in de nabije toekomst „interplanetaire scho- Ook een vooraanstaand Duits raketdes- kundige, prof. Oberth. heeft een interes santé mededeling gedaan omtrent de Amerikaanse vorderingen op het gebied van de ruimtevaart. Hij verklaarde, dat Amerikaanse be mande straalvliegtuigen tot een hoogte van 50 kilometer in de ruimte zijn door gedrongen. Enkele van de toestellen wa ren voorzien van raketten. De vliegers hebben van deze tocht door de ruimte geen schadelijke gevolgen ondervonden. Volgens de mededelingen van de Duit se hoogleraar werden de vliegtuigen met grote snelheid het heelal ingeschoten en vielen ze daarna terug in de dampkring De proeven werden genomen door hel Amerikaanse legeronderdeel te Hunts- ville in Alabama. 12 juli 1913 te Pontianak geboren. Hij behoort tot een van de 22 famili rechtstreeks van Mohammed afstam men. Na de capitulatie van Japan werd hij benoemd tot sultan onder de naam Hamid II. In 1946 werd hij politiek ad viseur van de Nederlandse regering. De thans 45-jarige sultan heeft de federalis tische delegatie op de Ronde Tafel Con ferentie in 1949 geleid. In het eerste ka binet van de toenmalige Verenigde Sta ten van Indonesië was hij minister zon der portefeuille voor parlementaire aan gelegenheden. Op 4 april 1950 drie maanden na de overdracht van de soe vereiniteit werd hij in arrest gesteld. Drie jaar later werd hij veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf omdat hij zou hebben getracht de staat omver te werpen. Deze tijd werd later verkort tot acht en half jaar. Eerste kandidaten melden zich in Algerije De eerste kandidatenlijst voor de ver kiezingen in Algerije is gisteren eindelijk ingediend. In Franse politieke kringen is hiermee de langzamerhand benauwend geworden stilte verbroken. De lijst is in gediend in het stadje Blida ongeveer honderd kilometer ten zuidwesten van Algiers dat twee mohammedanen en één Europeaan naar de Nationale Verga dering moet afvaardigen. De lijst is getiteld „Lijst van nationale broederschap". Een van de beide moham medanen is boekhouder, de andere amb tenaar. De Europese kandidaat is burge meester van een klein dorpje in de kies- kring-Blida. De eerste stoot is dus door Blida ge geven en men verwacht dat er nu spoe dig meer lijsten zullen binnenkomen. Van morgen werd in Algiers bekendgemaakt, dat de tweede lijst, onder de naam „Unie vcor de nieuwe republiek" was binnenge komen uit de stad Oran. Tegenspraak Het Franse opperbevel in Algerije heefi gisteren met klem de Tunesische beschul diging als zouden Franse troepen op Tu- nesisch grondgebied zijn doorgedrongen, tegengesproken. Er werd aan toegevoegd dat Algerijnse opstandelingen van Tu nesië uit verscheidene incidenten met Franse grensposten en andere eenheden hebben veroorzaakt. In New York heeft gisteren de sociale commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties een resolutie aan vaard waarin hulp wordt toegezegd aan vluchtelingen uit Algerije die in Marokko en Tunesië wonen. Hoesseinse vakantie: een experiment Politieke waarnemers in Jordanië zien de vakantiereis van koning Hoessein naar Europa als een proef om de stabi liteit in het land te testen. Indien de Koning de toestand in zijn land na een maand inderdaad nog rustig vindt, heeft hij de politiek» slag gewonnen, zo meent Aan alle kanten zag men lachende gezichten toen ds. J. van der Staal, Gereformeerd predikant te Devonport in Tas- manië, de verstekelingen aan boord van de Johan van Ol- denbarnevelt bij aankomst in Australië mededeelde, dat zij naar Nederlands Nieuw-Gui- nea mogen reizen in plaats van naar Indonesië. (Zie pag. 5) (Telefoto Aas. Press) Franse onderscheiding Be vri j din gskruis voor Churchill CIR WINSTON CHURCHILL is gisteren in Parijs door premier De Gaulle on derscheiden met het Franse bevrijdings kruis, een van Frankrijks zeldzaamste en hoogste onderscheidingen. De oude Britse staatsman kreeg de onderscheiding voor zijn „beslissende bijdrage aan de redding sn de vrijheid der wereld". De onderscheiding, die in 1940 door De Gaulle werd ingesteld, bestaat uit een groen en een zwart lint, waaraan het Kruis van Lotharingen is bevestigd. Sir Winston is de derde niet-Fransman, die de onderscheiding kreeg uitgereikt. De beide anderen zijn president Eisenhower koning Mohammed de Vijfde van Ma rokko. Churchill bedankte in het Engels. „Ik heb in de oorlog wel eens Frans gespro- en. maar in vredestijd zie ik geen aan- iding het Franse volk opnieuw aan die beproeving bloot te stellenNa deze charmante verontschuldiging herinnerde an de oorlogstijd. Toen had hij De Gaulle eens de gendarme van Frankrijk genoemd, een betiteling, die hij zich vol komen waardig heeft betoond. „De toe komst is onzeker, maar er is alle reden >r nuchter vertrouwen, als Engeland Frankrijk met zijn bondgenoten schou- aan schouder staan." (Aldus Chur chill, die ten slotte het V-teken met de rechterhand maakte. Bewapening. De Westduitse parlemen taire defensiecommissie heeft gisteren plannen goedgekeurd voor de aankoop van zes a tien Lockheed Starfighters F-104, vijftig Fiat-jagers en zestig Frans»- Alouette-helikoptcrs. Technische moeilijkheden zijn er de reden van, dat vanmorgen door de Ame rikanen geen derde schot op de maan is gelost. De lancering zou om 22 minuten over 7 plaatshebben, doch bijna een uur voor dat moment maakte het nationale orgaan voor lucht- en ruimtevaart het uitstel bekend. Mogelijk zijn de techni sche moeilijkheden ontstaan door de stromende regen op het lanceerterrein. Het staat nog niet vast wanneer nu een nieuwe poging zal worden gedaan, maar de ochtenduren van morgen en zondag zijn deze maand de enige geschikte tij den om een schot te lossen. In een bekendmaking van de lucht macht over het uitstel, werd niet ge sproken van een maanraket, maar van „operaties die wijzen op een spoedig lan ceren van een experimenteel Amerikaans ruimteschip, bedoeld om wetenschappe lijke gegevens te verschaffen als Ameri kaans aandeel in het Internationale geo fysisch jaar". De Griekse koningin Frederika en haar dochter prinses Sophia waren op het proefterrein aanwezig, om van de lancering getuige te zijn. In de Sowjetunie is vandaag de 41ste jaarlijkse herdenkingsdag van de Russische oktoberrevolutie ge vierd met grote militaire parades en toespraken in Moskou en andere plaatsen, zo ver uiteenliggend als de Siberische stad Irkoetsk en de vloot- basis Wladiwostok in het Verre- Oosten. Het Rode Plein is Moskou was ver sierd met vlaggen van de 15 landen der Sowjetunie en de parade werd afgeno- door de Russische leiders onder wie de premier en de leider van de commu nistische partij Chroesjtsjef en president Worosjilof. Naast hen op het podium voor het graf van Lenin en Stalin be vonden zich de leden van de Poolse re gering. Maarschalk Rodion Malinofsky, de Russische minister van defensie, zei in een rede, dat het volk van de Sowjet unie de verjaardag viert „met alle soor ten nieuwe successen op landbouwkun dig en industrieel gebied". Malinofsky kritiseerde de westelijke mogendheden. „Ons streven naar vrede stuit op koppig verzet van de heersende kringen van Amerika, Engeland en an dere imperialisten. Zij zetten, zoals al tijd de bewapeningswedloop voort en be moeien zich met de binnenlandse aan gelegenheden van anderen. De Sowjet unie neemt alle maatregelen om haar verdediging voor te bereiden en haar leger, vloot en luchtmaoht zijn toegerust met de beste moderne uitrusting." Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enige regen of motregen, later enkele verspreide opklaringen. Over- wegend matige zuidelijke '25^15 wind, later ruimend naar westelijke richtingen. Minder V,'®'1 koude nacht, morgen overdag w) dezelfde of Iets hogere tem peraturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zaterdag 8 nov. zon op: 7.46 uur, onder: 17.01 uur. Maan op: 3.46 uur, onder: 15.36 uur. Op 11 nov. nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Brussel Luxembi Parijs j fTET GESPREK, dat de Franse minister van buitenlandse za ken, Couve de Murville met de En gelse regering en met de Engelse premier Macmillan in het bijzonder heeft gehad, heeft geen resultaat opgeleverd. De vooruitzichten op het bereiken van een akkoord over de- vrijhandelszone voor 1 januari zijn dan ook niet beter geworden. De be sprekingen tussen Engeland en Frankrijk zullen evenwel de vol gende week in Parijs worden voorU gezet In Londen is gisteren nog eens met na druk ontkend, dat er ooit sprake ls ge weest van een koehandel tussen de twee landen met de vrijhandelszone tegenover de NAVO als inzet. Ook Is ontkend, dat Engeland gedreigd zou hebben met tegen maatregelen tegen de landen van de Europese economische gemeenschap in de vorm van tariefrepresaillcs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1