Betonhuzaren» kunnen nu volop oefenen Economie en Financiën Chefarine 4 Kamer is verdeeld over liet marktrisico Invloed bezuiniging op levensonderhoud 0,5 pet. Zakencliners Directie van Excelsior vraagt ontslag WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 u Moeilijkheden van kolonel Hoytema zijn opgelost T~\E TOESTAND hier was1 vrijwel U onhoudbaar geworden, vertelde» kolonel J. Hoytema van Konijnen burg, commandant van het depot der cavalerie te Amersfoort. Zijn moeilijkheid was, dat tanks nu een maal zware machines zijn, met royaal aan de kop de bij het leger in gebruik zijnde Britse Centurion- Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen Selpen elkaar en doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metent Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen «n ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. f/ 4aj9HEZi2ZZHZ3HEL tanks met hun gewicht van 48 ton (daarnaast zijn er nog middelzware Amerikaanse Shermantanks en lichte Chaffeetanks van 18 ton) en ze hebben de neiging steeds zwaarder te worden. Als men het gaat zoeken in een lichtere bepantse ring, dan worden weer grotere snel heid (dus zwaardere motoren) en groter vuurkracht (dus zwaardere bewapening) vereist. Kunnen voor de infanterie, zij het ook al met pijn, in Nederland nog wel ge schikte oefenterreinen worden gevonden, voor de zwaardere wapens is gewezen op de vlasakkers op een heide- terrein nabij Amersfoort en op de na burige Leusderheide. Voor schietoefenin gen wordt een deel van Vlieland ge bruikt, 'het laatste alleen gedurende de maanden buiten de vakantietijd. Dan wordt ook nog gebruik gemaakt van het schietkamp Hohme in Duitsland. Als men weet dat alleen het depot te Amers foort voor de opleiding voor de di' tankfuncties moet beschikken en ooi schikt over 99 tanks, dan is het duidelijk dat van het bewerkte oefenterre intensief gebruik dient te wordi maakt. Zo intensief, dat toen er nood gedwongen zonder bijzondere ningen werd geoefend op de hei, zoals de natuur haar had opgeleverd, niet al leen de begroeiing verdween, doch zelfs de gehele ondergrond. Er ontstonden diepe ravijnen. Afwatering werd onmo gelijk. Na regens onstonden onbegaan bare modderpoelen en na twee dagen droogte kpn men het terrein niet meer betreden zonder stofmaskers. Van dege itof hadden ook de omwonenden grote ast en zij was schadelijk voor de ge zondheid. Bovendien aldus kolonel Hoytema, sleepten de machines met de buik door de modder, met als gevolg een grote slijtage en een waanzinnig-hoog benzine- Vier moties voor de minister (Van onze parlementaire redacteur) "17IER MOTIES zijn nu in de Tweede Kamer ingediend over het voor- nemen van minister Vondeling, de veehouder een deel van het markt risico voor zijn rekening te laten nemen. Na de voorstellen van de heren Engelbertink (kath. v.) en Vredeling (soc.), die verleden week zijn inge diend, hebben tijdens de repliekert van de behandeling der landbouw gronden de heren De Ruiter (c.h.) en Biesheuvel (a.r.) nog moties over dit onderwerp ingediend. Het voorstel van de heer De Ruiter is U ongetwijfeld het meest vérstrekkend. Daarin wordt de regering uitgenodigd de garantieprijs voor 5 miljard kg molk vast te stellen op 28,90 per 100 kg. Over marktrisico rept de C.H.-afgevaardigde geen woord. Wel vraagt hij de ga rantiebasis voor de akkerbouw zodanig t< verbreden dat er ook garantieprijzen ko- voor vlas en koolzaad. Deze motie is behalve door de C.H.-fractie mede- ondertekend door de heer Den Hartog (lib.). Minister VondeQing heeft reeds gekondigd dat deze motie, als zij e tueel zou worden aangenomen, niet zal worden uitgevoerd. Ndet alleen omdat de realisering daarvan zeer kostbaar zou ook omdat hij niet bereid is de garantiebasis voor de akkerbouw uit te breiden. Voor vlas wordt nu, uit sociale óverwegingen, een verwerkingspremie gegeven. De vlasbouw, aldus de bewinds man, is lange tijd zo winstgevend geweest, dat het momeht voor het geven van een garantie nog niet is aangebroken. Een garantieregeling Vvoor koolzaad zou de schatkist 5 min kosten. Minister Von deling vond dit produkt te weinig essen- om te gaan garanderen. ,at Motie-Biesheuvel Uit de motie Biesheuvel (a.r.) blQkt, dat zijn fractie op dit moment ook nog niet gewonnen Is voor de gedachte aan een iverdracht van een gedeelte van het marktrisico aan de veehouderij- De anti- volntionaire fractie staat op het stand punt, dat eerst over het marktrisico ge sproken zal moeten worden als het ver- ichil tussen garantie- en opbrengprijs groter is dan 5 cent. Zou het verschil groter worden dan zou de regering zich moeten verstaan met de Staten-GeneraaJ. Dat dan daarbij de bud gettaire aspecten een grote rol spelen ligt de hand. Deze motie heeft in ieder geval de aantrekkelijke kant dat zij het overleg over deze zaak niet verwijst naar het landbouwschap, maar naar de Staten- Generaal. Gezien de ingrijpende finan ciële aspecten, die daaraan verbonden zijn, is dat ook juist. Op dit moment wil de A.R.-tfractie dus nog niet veel van het dragen van marktrisico door de vee houder weten. Minister Vondeling heeft de aanneming van deze motie ten sterkste ontraden. Hij wees er op dat de regering nu reeds kampt met financiële moeilijkheden, zo nen moeilijk kan uitspreken dat de budgettaire bewaren eerst kunnen ont staan als het verschil tussen garantieprijs en opbrengstprijs groter wordt dan 5 ct. Het grote verschil tussen de gisteren Ingediende moties van de heren De Ruiter 1 Biesheuvel en die van de heren Engel bertink (kath. v.) en Vredeling (soc.) Wel dat deze vertegenwoordigers vai grote fracties het marktrisico in principe, zij het voor één jaar, aanvaarden. Van de motie-Engelbentink is niet veel C overgebleven. Minister Vondeling had daartegen, met zijn interpretatie, ten Hotte zo weinig bezwaar, dat hij de k.v.p - afgevaardigde vroeg dit voorstel ma! te trekken. Zoals bekend wenste de heer Engel bertink een bodem in de marktrisico leggen. Dat zou dan moeten gebeuren bij abnormale omstandigheden. Als de si tuatie nog slechter wordt dan deze zomei ben ik bereid, zo reide minister Von- ing, om het overleg met het landbouw schap te heropenen. De heer Engelbertink bad laten doorschemeren bereid te i mM* h» ia trekken als de minister deze verklaring zou afleggen. Maar hoe de bewindsman de k.v.p.-afgevaardigde tegemoet kwam, de motie werd niet in getrokken. Althans op dit moment nog niet. Tegen de motie-Vredeling had minis- Vondeling geen overwegend bezwaar, ir behoefte had hij er ook niet aan. De socialistische afgevaardigde wil vrij wel hetzelfde als de heer Engelbertink. Alleen wil de heer Vredeling aanvullende .afregelen treffen, „die het marktrisico >r de melkproducenten beperken in overleg met landbouwschap nader vast te stellen percentage van de belo ningsnormen, die voor deze produkten zijn vastgesteld". verbruik en zoveel reparatie dat de op leiding er ernstig door werd geschaad. Na veel wikken en wegen is men ve: leden jaar overgegaan tot het uitvoere van een systeem, waarin in het oefentei rein betonstroken worden Aangelegd, waarvan de ligging uiteraard wordt gepast aan de eisen der opleiding (op stelplaatsen. voor een aanval, aanvals- stroken, banen voor het aanleren der rijvaardigheid, wegrijden, halt houden, op- en terugschakelen, enz., verder hin dernissen, steile hellingen en scherpe bochten). Deze banen zijn aangepast het terrein en daartussenin wordt de begroeiing, weer in oude staat gebracht en verbeterd. Dit systeem was reeds eerder itx prak tijk gebracht door het Franse leger te Trier. Het merendeel der Franse tank officieren zagen aanvankelijk geen heil. in het opleiden van „betonhuzaren"; doch in de jaren, dat hun betonplan reeds in ,werking is, is gebleken dat de thans afgeleverde tankbemanningen stens even goed zijn als die van het betonplan. an de aanleg totale lengte de volledige zal kosten. Een belangrijk deel de vlasakkers, die eei vat van 25 km uitvoering 5 milji thans gereed. Nadat majoor S. J. C. Luining, hoofd der opleidingen in het depot en de tech nische hoofdambtenaar bij het directo raat gebouwen, werken en terreinen, de heer G. L. Zaadnoordijk (de laatste is verantwoordelijk voor de technische uit voering) een militaire en een technische uiteenzetting van het werk hadden gege- waarbij zij o.a. mededeelden dat het gehele project in de loop van 1960 zijn voltooid, werd een excursie in het terrein gemaakt. Hierbij bleek dat de banen niet alleen in beton,«doch deels in betontegels en ook met verschillende keien, glad en stroef zijn uitgevoerd, om de beman ningen vertrouwd te maken met alle soorten wegen. Een deel van het terrein in de oorspronkelijke staat gelaten, aarop de dienstplichtigen aan het eind an de opleiding worden geoefend. Ook vindt men er een van afbraak beton blokken dorpsruïne, waarop vijf tanks een „aanval" deden. Wat men in dat merkwaardige terrein tenslotte ook nog vindt zijn dieren, reeën, korhoenders, fazanten, valken. Deze wa- i toen de hei was geruïneerd naar el- :s weggetrokken en huizen er nu weer vrij groten getale, zonder zich ook maar s aan te trekken van brullende tanks, ze op enkele meters langs zich laten trekken of van de gierende straaljagers de belendende vliegbasis Soester- berg. Zo is op deze 300 hectare Nederland gewoekerd met de beschikbare midde len. Kolonel Hoytema, zelf een groot na- en jachtliefhebber, zeide: „Zoveel naar met de militaire eisen in over eenstemming is te brengen zal ik ervoor aken dat aan de natuur geen afbreuk ordt gedaan. Het terrein is natuurlijk streng verboden voor „onbevoegden" en persoonlijk betrapte gedurende de rond leiding kolonel Hoytema zulk een „on bevoegde", een burger nog wel, met een hond. Maar ja, wat wil men..De tanks mogen in Nederland ook nergens op de weg komen Mr. F. C. A. M. Tilman, president van de rechtbank in Den Bosch, is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederland- Landgraf 43 cm beeldbuis 1320,- Reichsgraf 53 cm beeldbuis f 1565,- Moderne mensen willen radio èn televisie vanzelfsprekend maar een moderne woning biédt vaak niet de ruimte voor 2 toestellen. Juist dan is een GRAETZ radio-televisiecombi natie op zijn plaats! En wat de technische kant betreft: de stralende beeldhelderhcid (gegarandeerd door de 21 anti-stonngsautomaten) en de verfijnde klank (door de GRAETZ klankcompressor) zullen U verrassen! Méér precisie, méér betrouwbaar heid en méér ervaring kunt U voor deze prijs en in zo'n elegante vorm niet kopen! Importeur: N.V. Thabur, Den Haag. Minister antwoordt Kamer (Van onze parlementsredactie) iop de prijzen ligt ook al zekere liberalisatie van het prijsbeleid overgegaan niet in de bedoeling omdat vooralsnog geen be- De invloed van de directe bestedings- beperkende maatregelen op het prijsin-."*' dexcijfer van het levensonderhoud kan' worden gesteld op .evensonucruouu -..»ilangrijke teruggang in de controlewerk- ip circa 0,5 pet. Dt zaamheden, vergeleken n: de minister van economische raken, prof., de laaUt€ tijd is te verwachten. i met de aetivitei- Zijlstra, meegedeeld in antwoord op een vraag, die de Tweede Kamer had gesteld in haar verslag over de begroting van de minister voor 1959. Tot die directe bestedingsbeperkende maatregelen rekent de minister met na me de verhoging der indirecte belastin gen, de vermindering van de subsidies, de verhoging van de accijns op alcohol en de verhoging van de tarieven der overheidsbedrijven. In zijn antwoord op de vragen van de Kamer maakt de minister melding .van een daling, die zich in de loop van dit jaar heeft voorgedaan in het consump tieprijspeil. Met name blijkt deze daling uit het verloop van het prijsindexcijfer van het levensonderhoud (1951 100). Bleef dit cijfer van januari tot en met april vrijwel stabiel op een niveau van 118 A 119 (exclusief AOW), sedert mei heeft het zich vooral ook onder invloed het verloop van de groente- fruitprijzén in een dalende lijn bewogen en niveau van 115 a 116 in augustus/ september. De prijsontwikkeling van de (in het kader van het prijsstabilisatiebeleld), on derzochte, zeer brede groep van artike len heeft de minister de indruk gegeven, lat voor wat betreft de belangrijkste irtikelen van het levensonderhoud tot heden sprake is geweest van een bevre digende samenhang tussen de ontwikke- "ing van de prijzen der grond- en hulp- ;toffen en die der eindprodukten. Een .nkrimping van het controle-apparaat mij. "Nederland opent dienst op australië De N.V. Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" heeft vandaag met de afvaart van het m.s. Oranje een lijndienst .op Australië via Djakarta geopend. Verwacht wordt dat de Oranje de reis van en naar Amsterdam in 69 dagen zal uitvoeren. Ter gelegenheid van deze eerste reis heeft de burgemeester van Amsterdam voor zijn ambtgenoot in Sydney een geschenk mee gegeven, een fotoboek van de hoofdstad. De Mij „Nederland" heeft deze week een tweede lijndienst geopend in de hoofdlijn naar Zuid-Oost Azië. In de be staande Naeuw-Guinea-route zijn Bangkok en de Phillppijnen als losgebiedea opge- UIT BERGEN in Noorwegen komt een bericht waarover uren en uren, niet hoofden rood van inspanning, van gedachten kan worden gewis seld. Een vooraanstaand exporteur, Joergen S Lienof, heeft op een con ferentie waarop knappe economen bijeen waren om te spreken over de efficiency in bedrijven, meegedeeld, dat hij bij zijn firma alle zakendi- ners en onkostenrekeningen heeft afgeschaft. Hij zei: „Ik teken geen enkele declaratie meer waarop re presentatieve onkosten voorkomen. Zo op het eerste gezicht lijkt het alsof de hcei Lienof onbekend is met het goed Hollandse spreekwoord: de cost ga et voor de baet uit. En of hij op een verkeerde manier aan het bezuinigen is. maar op de con ferentie heeft hij zeer uitvoerig zgn standpunt toegelicht. „Kijk eens hier." zo verklaarde hij. „ik heb mensen in dienst gesteld :im geld te ver- dienon. En er wordt alleen geld verdiend als er handel wordt gedreven. Dat handel drijven kan beslist niet worden ge combineerd met het drinken van kopjes koffie en het urenlang dine ren. Representatie kost veel te- veel tijd. Daarom heb ik mijn vertegen woordigers ook verboden zakendiners uit eigen zak te betalen." Dit is dan het bericht, dat uit Noorwegen tot ons komt. Het ant woord van de economen staat er niet bij vermeld. Er staat ook'niet bij, hoe de vertegenwoordigers van de heer Lienof over het standpunt van hun directeur denken. Er zal wel wat gemopperd zijn. denken we zo. Er zal wel zijn gezegd: „De grootste transacties worden onder een goed kop koffie en een lekker dinertje afgesloten. Hij zal het aan het eind van de maand wel merken." Overigens zijn het geen moeilijk heden waarover we het hoofd hoe ven te breken. Hoogstens is het een waarschuwing voor hen, die van plan waren te solliciteren naar een baan bij de heer Lienof. Men is dus ge waarschuwd. Hij vergoedt geen kop jes koffie meer en ook geen diners. Nieuw KNSM-sehip De vloot van de Kon. Nederlandse stoomboot maatschappij te Amsterdam is gisteren uitgebreid met een nieuw schip, de Memmon, dat op de lijn naar. Cara- ibisohe wateren dienst zal doen. Het schip -werd gebouwd door C. van der Giessen Zonen's Scheepswerven N.V. tc Krimpen aan de IJssd. Het schip meet 4500 ton, heeft accohiimoda«e voor twaalf passagiers en is het 130sbe schip van de K.N.SJVI.-vloot. De Meinmon iS vandaag onder com mando van gezagvoerder J. C. Smit uit Amsterdam via de havens van Bremen, Hamburg en Antwerpen naar het Caira- ibische gebied vertrokken. Postsluitingen. De luchtpostsluitingen aor de opvarenden van Hr. Ms. Karei Doorman zijn als volgt vastgesteld: van i 29 november dagelijks om 13.00 uur, zaterdags om 16 00 uur; voor de opvaren- van Hr. Ms. Venlo zijn deze bepaald op 6, 10, 16 en 17 november om 13.00 uur. De brieven dienen geadresseerd te zijn p/a Amsterdam C.S.-Marine. Nederlander in Spanje verongelukt Bij een auto-ongeluk op de weg Madrid- Cadiz, aabij het plaatsje Manzanares, is gisteren de 60-jarige schilder Th. P. Kreijns uit Rotterdam om het leven ge komen. Zijn zpon, Karei, met wie hij in Spanje een vakantietocht maakte, werd bij dit ongeluk ernstig gewend en is in nekenhuis opgenomen. De auto, die de heer Kreijns werd bestuurd, was tegen een boom opgevlogen en werd ge heel vernield. Bij dit ongeluk werd tevens een voor bijganger ernstig gewond. Ir. A. de With is benoemd tot inge- ieur in vaste dienst bij het ministerie an volkshuisvesting en bouwnijverheid. Financiële positie geregeld; overschotten mogelijk MR R. K. P. VAN DER MANDELE, litter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, heeft aan het einde van dc jaarvergadering der N.V. Metaalbui- zenfabriek Excelsior, waarvan hij tijde lijk het presidium waarneemt, mede na mens beide directeuren verklaard, dat besloten is ontslag te verzoeken. Dit ech ter om persoonlijke redenen, daar zij zich met de zakelijke aangelegenheden en de ontwikkeling van dc N.V. geheel kunnen verenigen. Op verzoek zullen zij hun werk nog een half jaar voortzetten, De heer H. Meijer Jzn., adviseur van preferente aandeelhouders A, verklaarde A) dat uit het financiële aspect in de ko mende jaren geen moeilijkheden kunnen voortspruiten, B) dat spoedig een gun stige rentabiliteit kan worden verwacht op basis van de huidige verhoudingen, zodat van achteruitlopen der financiële positie geen sprake behoeft te zijn, C) dat Oosterhout het onzekere punt uitmaakt. Op 30 juni was de schuldenlast f 17,2 miljoen, waarvan f 4,6 min. lange er f 12,6 min. korte schuld, thans echtei f 12.6 min. lange schuld met 4 pet rente voet voor f 12.25 min. en 4-, pet vooi f 350.000. alsmede slechts f 500.000 korte schuld. Oostcrhoul staat stil. Schied.n is in staat liquiditcitsovcrschotten l kweken. Worden de berekende uitkomsten ve werkelijkt, dan zal men niet alleen dc rente van de vaste schulden kunnen be talen doch ook de instandhouding van de kostbare installatie te Oosterhout. Daar lopig geen investeringen in nieuwe machines te verwachten zijn, kunnen deze middelen worden bestemd voor de aflos sing. welke december 1961 begint f 1,2 min. Behalve de installatie voor en waterleidingbuizen is Schiedam vol bezet. Na de aanzienlijke verliezen i augustus een ommekeer gekomen positieve bedrijfsoverschotten zodat de liquiditeit kan verbeteren. Zolang met de rug tegen de muur staat, bevindt men zich niet in een positie om over Oos terhout te onderhandelen Tot commissarissen werden gekozen dc heren H. Meijer Jzn., die zich slechts tot 31 maart beschikbaar stelt. rar. A. Bloi A. H. Sillem en W. Bamberger. De jaar stukken werden goedgekeurd. De sta tutenwijziging wordt in een volgende gadcring opnieuw behandeld. 900.000ste telefoon in Nederland Op 6 november wordt volgens het werkprogramma van de PTT voor maken van telefoonaansluitingen 900.000ste aansluiting in Nederland tot stand gebracht. Ondanks de nog voortdurende achter stand in het maken van telefoonaanslui tingen, is er sinds 1945 tot een grote groei te constateren. Eind 1938 waren er in Nederland 306.000 aansluitingen, zodat in bijna 20 jaar tijds dit aantal bijna ver drievoudigd is. In de laatste 20 jaar zijn dus, ondanks de oorlogsverwoestingcn, bijna tweemaal zoveel aansluitingen tot stand gebracht, n de daaraan voorafgaande 57 jaren, sedert de telefooh in 1881 zijn intrede Nederland deed. Du Croo Brauns kreeg vier grote orders Bij de N.V. Machinefabriek Du Croo en Brauns zijn dezer dagen 4 grote niet ver liesgevende orders binnengekomen, ter wijl eerst de orderpositie niet zo floris sant was. Bij de overgang op de nieuwe fabriek kwam geen ftagnatle in de orders, doch er is 1% tot 2 Jaar aanlooptijd nodig. Hot bestuur heeft het volste vertrouwen in het nieuwe bedrijf. Hot acht de Euro- markt zeer ongunstig. Er Ls grote concur rentie in de constructie van kranen en bruggen. Opdrachten onder kostprijs geven minder verlies dan onderbezetting. Er is nog steeds tekort aan vaklieden. De overneming van matrljssmeedrwerk van Werkspoor moest direct aanvaard of ge weigerd worden. Men had deze Hevea* een jaar later gezien daar nu de nieuwe smel- terij snel uitgebreid moest worden. Men hoopt dit jaar de gehele machinerie In bedrijf te hebben. De investeringen zullen beneden de afschrijvingen blijven. Eén aandeelhouder achtte de 7 dividend te hoog, doch volgens het bestuur wordt slechts de helft van de winst uitgekeerd. De jaarstukken werden goedgekeurd en de heer J. H. I. van Eek werd als commis saris herbenoemd. Toewijzing schatkist Op de 4 november ingeschreven bedra gen is f 18,8 miljoen aan driemaands- schatkistpromessen toegewezen tegen 2% pet disconto per jaar, en f 95,4 min. twaalfmaands-papier tegen 3V4 pet. Neveda, Rokin 118, Amsterdam Dubbele Voorjaarsbeurs: een succes HET IS WEL een goede gedachte geweest van de Kon. Ned. Jaarbeurs, om de jaarlijkse voorjaarsmanifestatie in het vervolg te splitsen ln een beur» voor gebruiksgoederen (van 9 t m 14 maart a.s.) en een voor technische goederen (15 t/m 24 april). De eerste, ook wel consumptieve voorjaarsbeurs genoemd, zal zich uit strekken over beide expositieterreinen, Vredcnburg en Croeselaan r>e technische beurs zal alleen het Croeselaanterrein beslaan. Intussen ziet het er naar uit, dat het geheel groter dan ooit wordt, want da belangstelling van hat bedrijfsleven is enorm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5