C+fRISTFUJK LADY ISABELLA Geef pedagogiek studerende onderwijzer halve dagtaak Tijdelijk Talma-huis in Veen wouden geopend Een woord voor vandaag Watermans Van middenstandsbedrijven 6 pet. probleemgeval? Kanttekening er*: East Lynne Suggestie in Christelijk schoolblad H" afwijzende adres van de 33 hoogleraren in pedago giek of psychologie aan de Staten-Genernal als reactie Sd het denkbeeld van minister als om de onderwijzer tot de universiteit toe te laten heeft in nnderwijsknngen verschil lende react iet uitgelokt Ook in het Christelijk Schoolblad Onze Vacatures is over deze materie een artikel opgenomen. Het i« gezeh reven door de heer D. A. Vleugel. De hoogleraren zouden usar de toelating tot de studie betreft volledig bevoegde onder, wijzers willen beschouwen als ..bijzondere gevallen" m de zin tan de hoger-onderw\jswel De heer Vleugel vraagt zich om. af wie er buiten de onderwijs mensen pedagogiek zal gaan studeren. De vooruitzichten zijn nihil. CTELLIG. men kan assistent wor- <3 don. Maar een assistent verdient minder dan een onderwijzer en hoofdassistenten en andere weten schappelijke ambtenaren zijn er niet zoveel nodig en zeker niet bij de pedagogiek, waar alles haast nog moet worden opge bouwd en de hoogleraren zich meestentijds nog moeten bezig houden met het geven van colle ge of het compileren van studie werken. Er is ook de mogelijk heid door de pedagogiekstudie een Inspecteursbaan te bemachtigen. Helaas. zowel degenen die peda- leraar worden als zij die inspec- werk. Hun betrekkingen beteke nen een volle dagtaak met daar naast weinig tijd voor research Overigens zouden zij. die echt het heilig vuur van dc weten schap m zich voelen, zeker geen genoegen ermee nemen, leraar te worden, die immers les moet ge- vén. of inspecteur, wiens kwaliteit nu eenmaal aUereerst het ..gezag uitoefenen" dient te zijn Het gro te manco in de pedagogiek is nu. dat de mensen van theoretische aanleg, die gedreven worden door het denken en het onderzoeken, op dit moment vrijwel tegen een blinde muur lonen, als zij hun vooruitzichten bekijken. Waar moeten vril dus noodge dwongen de gegadigden voor een jooiemlsche studie In de pedago giek, die rich later aan research willen wijden, zoeken? BIJ ons on- derwijzerscoms. Althans de eer ste tijd. Want een onderwij zer heeft tenminste zijn brood. HIJ staat wel ver achter bU zijn col lega's die wel leraar waarin dan ook worden. maar men moet nu eenmaal wat over heb- ven voor zijn Idealen. \TU WORDT men pas als bijzon- 1' der geval beschouwd, nadat aan de formaliteiten is voldaan en Wanneer men 30 jaar is. Als men de akten pedagogiek rn.o. A en B hnd behaald, werd men de laatste tijd in de regel gemakke lijk als bijzonder geval be schouwd. Een andere mogelijk heid is altijd geweest het publi ceren van artikelen, met de bepa ling dat men nog een aanvullend examen in Latijn of Grieks afleg de. dat wel minder zwaar was dan het staatsexamen. Met dat al is men veel te oud. om één maal na het doctoraal gehaald te hebben, wat zeer veel Inspanning betekent, omdat het naast een vol ledige dagtaak moet gebeuren, een succesvolle carrière in het we tenschappelijk onderzoek te ma ken Hier komt nog bij. dat bij wetenschappelijke onderzoekers het creatieve werk van allure in de regel beneden de veertig Jaar tot stand komt althans in op zet waarna het verdere leven dan kan worden besteed aan het verwezenlijken van zijn ontdekkin gen. ideeën of plannen. Bij de pe dagogische research, waar bijna nlles moeizaam in tijdrovend teamwork zal moeten worden ge toetst nan de praktijk, klemt dit des te meer. Wanneer nu het dertigste tot het veertigste Jaar (en vaak zal dit te kort sijni bezet zal xljn door college volgen en examens afleggen, la voor creatief werk met «Un omvangrijke voorafgaan de denkarbeid nauwelijks gele genheid. yOALS bijna altijd UJkt ook nu i-> een compromis de oplossing. Iemand die pedagogiek studeer'., dient het onderwijs door en door nn eigen moeizame ervaring te kennen Ik spreek nu vooral over het lager onderwij»- Dit heeft toch als basis van alle verdere onder wijs het recht, om het eerst ge saneerd te worden. Dit dient m.i. in de eerste plaats te geschieden door onderwijzers met weten schappelijke aanleg. Maar het is niet aan te bevelen, dat onderwij zers met een volle dagtaak als lesgever de zware pedagogische studie beginnen. Want men onder schatte de moeilijkheden niet Vóór het kandidaats heeft men al diverse tentamens af te leggen. En dan komt het doctoraal nog, waarna men pas omstreeks het veertigste jaar <in de gunstigste gevallen) gelegenheid zou krijgen een onderzoek al dan niet als promotie-onderwerp te begin nen. Dit is veel te laat. Het lijkt daarom gewenst, dat men jonge onderwijzers met goe de studieaanlcg de mogelijkheid geeft, pedagogiek te studeren mei een halve dagtaak, maar met vol ledige salariëring. Die Jonge on derwijzers zouden bijv. op experi- menteeracholen benoemd kunnen worden, welke zouden kunnen res sorteren onder de pedagogische centra of onder de pedagogische instituten der universiteiten. Of ze zouden kunnen worden be noemd aan scholen die op grond van het feit. dat ze aan bepaalde normen op het gebied van onder wijsvernieuwing. -verfrissing of -sanering voldoen, enige perso neelsuitbreiding krijgen boven de normale bezetting. Met de ver plichting. dat ze meewerken aan bepaalde projecten van pedagogi sche eentra en Instituten der universiteiten. vinden, die geschikt zijn. naast een halve dagtaak met vrucht pedagogiek te studeren en daarna onderzoekingen te doen. Als eerste suggestie zou te noe men zijn, dat de gegadigden voor bedoelde studie in de eerste plaats een goed cijfer voor peda gogiek dienen te bezitten. Ten tweede zouden bedoelde studenten goede cijfers moeten hebben voor bijv twee der moderne talen, liefst Duits en Engels. In het bovenstaande vindt men niets over het afleggen van uni versitaire examens in de psycholo gie Daar is reden toe. De psycho logen geven ons nog veel minder toe dan de pedagogen. Het is ech ter niet zo erg. dat wij als onder wijzers nauwelijks psychologie zullen kunnen studeren. Voor het onderwijs ligt de studie der peda gogiek die immers toch ook veel psychologie omvat, veel meer in de lijn. Omgekeerd moeten afgestudeer de psychologen die niet bij het onderwijs geweest zijn, zich niet verbeelden, dat zij nu maar zon der meer over het onderwijs kun nen oordelen. Daarom in de toe komst geen schoolpsycholoog, maar wel een schoolpcdagoog in de school, wanneer men het oor deel van een universitair gevormd deskundige al mocht wensen. Maar allereerat hebben wij een groter aantal pedagogische Insti tuten met een behoorlijke weten schappelijk gevormde staf nodig. Na hulp van alle kanten Nieuw gebouw kost 1.125.000 (Van een onzer verslaggeversI Op sobere wijze heeft gistermiddag de behoefte, die er in ons land bestaat aan verpleegtehuizen. Het „Talma- Huis" krijgt zijn patiënten dan ook uit alle delen van het land. Tijdens een bijeenkomst, die aan de bezichtiging van het nieuwe paviljoen vooraf ging. heeft de voorzitter van de vereniging mr. A. J. Hazenberg te Leeuwarden zijn grote blijdschap en dankbaarheid uitgesproken over de gro te hulp. die de vereniging van alle kan ten heeft gekregen, zowel tijdens als na de ramp. Aanvankelijk werd er over r 40 per- het is er 60 personen geworden. Dat gebouw is in een recordtijd Het werk kan nu worden voortgezet in afwachting van de bouw van het de finitieve tehuis, waarvoor de plannen in voorbereiding zijn. Het zal echter nog wel minstens vijf Jaar duren voor dat het definitieve gebouw, dat naar schatting 1.250.000 gulden zal moeten kosten, er staat. in Veen wouden de officiële opening plaats gehad wan het tijdelijke „Tal ma-Huis", het noodpaviljoen. dat in de tuin van Talma-Rustoordis ge- gedacht een noodgebouw bouuid en dat in de plaats is gekomen sonen te doen bouw ran het op vijf februari van dit jaar afgebrande Talma-Huis. Hoewel over de plechtigheid van gisteren nog de schaduw lag van de ontstellende rampdie de Chr. Vereniging tot Ver zorging van Bejaarden „Talma-Rust- oorden" in de late namiddag van die vijfde februari trof. heerste er toch een dankbare en blijde stemming, omdat zo kort reeds na de ramp een nieuw onderdak kon worden ge schonken aan de chronisch zieke en hulpbehoevende bejaarden, die in het Talma-Huis worden verpleegd. De tragische ramp. waarbij twee mensen om het leven kwamen, zal in de ge schiedenis van de vereniging blijvi voortleven als een zwarte dag, die echter nochtans een mijlpaal betekent in de ontwikkeling van de bejaarden- verpleging. Het moderne paviljoen in de tuin ..Talma-Rustoord" te Veenwouden ge dan slechts als een tijdelijke voor ziening daar staan, het draagt aller minst het karakter van een noodge bouw, zo mooi ziet het er uit. De nood zou alleen hierin kunnen bestaan, dat Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Dubbeldam (2e preö pl..i: J. Ewordt te Kampen: voor Rijs- sen: J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Dalfsen: Kand. A. v. d. Deijl te Overveen, die bedankte vcor Bergen (NH), Maartensdijk en Reitsum. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Elburg en Doornspijk: B, Bijleveld Ie Noordeloos. Beroepen te Aarlandervecn-Nieuw- koop: N. Vlietstra te Eemdijk. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Nunspeet: M. Blok te Rijssen en C. Hegeman te Genemuiden, van wie laatstgenoemde is beroepen. Proefbundel nieuwe psalmberijming is nu gereed De interkerkelijke commissie voor een nieuwe psalmberijming, waarin de Ned. Herv. kerk, de Geref. kerken en de Evangelisch Lutherse kerk samen werken. is gereedgekomen met een honderdtal psalmen. Een proefbundel van minstens 70 psalmen zal nu met medeweten en goedkeuring van de des betreffende generale synoden aan de kerkleden worden voorgelegd. De reformatie kent geen „allerheiligen" de reformatie ként wel de Bijbel en kent Gods daarin neergelegde eis tot een heilig leven. Heiligheid Gods geboden volbrengen uit dank baarheid. Wat is er bitter weinig van die heiligheid in ons leven te bespeuren. God liefhebben bouen al en uw naaste als uzelve het wordt u zondag aan zondag voorgehouden, maar het resultaat is zo gering. Zoekt ge een oorzaak? Psalm 32 is een leerdicht van David. Deze woorden vindt ge er in: „....Want zolang ik zweeg, kwijnde mijn gebeente weg onder mijn gejammer de ganse dag.En dan: Mijn zonde maakte ik u bekend en mijn ongerechtigheid verheelde ik niet; ik zeide: ik zal den Here mijn overtredingen belijden. En Gij vergaaft de schuld mijner zonde. De reformatie viert geen allerheiligen. Als het goed is, is iedere dag een dag van heiliging" als ge tenminste iedere dag begint als een dag van schuldbelijdenis voor God. Dan kunt ge ook zingen: „....maar wie op den Here vertrouwt, die omringt Hij met goedertierenheid... Waterman's jjo-uJviüxw, jpe-vts de capaciteit groter is dan het afge brande ..Talma-Huis". Er worden na melijk 60 patiënten in verpleegd, tegen 45 in het vroeger verpleegtehuis. Maar de wachtlijst groeit nog dagelijks aan. Op zichzelf reeds een bewijs van Advertentie Kinderkopjes Babydorm Haarwater (Haar- groei-tonic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f 1.90. Voor long» tijd loorolkond. Advertentie MULO A en B Verkort Mulo voor P. T. T. en N. S. De kortste en voordeligste opleiding: RESA-HILVERSUM (Bakende Schriftelijke Cursus) Conferentie voor Jonge Europese Protestanten In de omgeving van Zürich wordt va 5 tot 8 november a s. een bijeenkomst be legd, waaraan jonge Europese Protestan ten uit Frankrijk. Duitsland. Oostenrijk, Zwitserland en Nederland zullen deel nemen. Het thema van deze conferentie is: „Neutraliteit, neutralisme en het atoomvraagstuk naar protestantse opvat, tingen". Refere Onderzoek in de Bommelerivaard Eén op de drie is randbedrijf (Van onze sociaal-economische redactie) Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft een sociaal-economisch onderzoek in gesteld in de Bommelerwaard, een probleemgebied, dat echter land t Het gemiddelde aan tal middenstandsbe drijven in het agrari sche gebied van Ne derland bedraagt 30 per 1000 inwoners, voor de Bommeler waard wordt met 29 vestigingen hiervan niet veel afgeweken. 77c; van de middenstanders heeft hier een bedrijf in eigendom, waarvan 36ri met een hypotheek is belast. De gemid delde omzet in de Bommelerwaard be droeg over 1955 ongeveer 5*.000. KRANTENDIRECTEUR IN T ZILVER wat betreft de middenstand maar wèidVgebled^bleek dit gemiddelde niet weinig achterblijft bij het ge- J~~ ocw°' middelde van Nederland en wat betreft de situatie op het platte land stellig niet achteraan komt. Het E.I.M. heeft voor de Bomme- eerder onderzoek in het Frie prof. dr. Wcr. Ier waard vastgesteld, dat hier Lutherse radiozender Het bestuur van de Lutherse wereld federatie heeft donderdag te Straatsburg besloten tot oprichting van een radio zender in Oost-Afnka en van een insti tuut tot bestudering van het hedendaag se katholicisme. De uitzendingen uit Afrika zullen be stemd zijn voor geheel Afrika, het Mid den-oosten en Ina'ia. De programma's zullen door de Afrikanen en Indiërs worden verzorgd. Het studle-lnjtituut wordt in Europa gevestigd. Het resultaat van het onder zoek zal ter beschikking van alle chris telijke geloofsrichtingen worden gesteld neutraliteit; c! Siegfried Dübel. werk-j ven er 307 randbedrijf" zijn SÏ5ch°? j» randbedrijven rijn pro- neutralisme mar protestantse opvattin- bleemgevallen: dus eén op de enociiwi n Dvi»^''6 randbedrijven of 6% het C NV. refereert het totaal aantal middenstand Zwitserse referent spreekt vraagstuk, en de heer A. Borst lap. secretar.s var. het CNV. refereert over ..De Europese samenwerking als bedrjjven is probleemgeval, opdracht voor de protestanten r D.I. bijeenkom,: wordt georyaniieerd Als r,ndb,dnjvtn „orden aanae- SSnaparÏÏ d'w üf de £?,evtn. v.n bedrijven die over het algemeen Zürich van beteken'* is Eer, zelfde bij- met nieer inkomen genieten dan eenkoms; werd in 1956 in Worms en in 4000 per jaar. Dit betekent echter 1957 in Kampen gehouden. nog niet altijd, dat het gaat om ge zinnen, die dreigen te verkommeren. hoger te komen dan 35.000.— Wel zijn de omzetcijfers voor het streekcentrum Zaltbommel aanmerkelijk beter dan voor de rest van het gebied. Het gemiddelde jaarinkomen over 1955 was voor de middenstand in de Bommelerwaard gemiddeld 6600. een derde hoger dan in Friesland. Over net slecht, maar desniettemin komt men tot de hoge aantallen van randbedrij- ven en probleemgevallen, die wij reeds noemden. Voor de rest van agrarisch a", Nederland zal het waarschgnlijk niet beter gesteld zijn met deze aantallen. Van de middenstanders in de Bomme lerwaard heeft 57 pet. nog andere bron nen van inkomsten, die uiteen lopen van ƒ2000 tot 7000 per jaar. Hervormde Bond voor Inwendige Zending De Nederlands Hervormde Bond voor BiIHJB Inwendige Zending op Geref. grondslag men van een probleemgeval. Alleen houdt vrljda« ld november zijn l«rver d, 366 ambachtsbedrijven in de Bom- S' Veen fNbr Inrïnsk? over "«'Tn"' 'eU'n Pr°b'Mm- .Aanpassing in de evangelisatie" Dej gevallen. Inkomsten uit andere bron komen „„^/„•"ïrde'eereK piaab De randbedrijven Bij randbedrijven onderkent i veelvuldig voor. Wanneer echter het totale gezins inkomen beneden f 4000 blijft en de eigenaar van het bedrijf een groot ge zin te verzorgen heeft, dan spreekt het weekeinde 22— 24 j vergadering begint om half elf en wordt spreken over ..Ons zendingswerk i en straks" en dr arts P. Rot zal vertel- 39, len van zijn v-erk in het zendingszieken huis Labuan Badji te Makassar. Dat de middenstand in deze streek van het land. waar op suggestie van staatssecretaris Veldkamp een onder zoek werd ingesteld, ten opzichte van het land gemiddeld nog niet zo slecht uit de bus is gekomen, maakt het wel Pracht handen Het is de Hamamelis die het m doet Hervormings-uitgave van duidelijk, dat het met'grote delen Ned. Bijbelgenootschap Het Nederlands Bijbelgenootschap ;eft ter herdenking van de Hërvor- heeft ter herdenkingBBBHBBM^N mingsdag een speciale uitgave in week bladformaat het licht doen zien. In dit goed geïllustreerde blad zijn vele Kindje verkouden? Dan rug, keel en borstje arj. 49. ..Zegt u het maar „Ik moest Goede Vrijdag voor zaken naar Castle Marling De volgende dag ging ik naar uw huis, waartoe u en ook Isabella mij hadden uitgenodigd. Als tk dat niet gedaan had zou ik tegen de regel van het faUoen zijn ingegaan. Ik trof er Isabella aan in een treurige toestand. Zc werd mishandeld en voel de zich allerminst thuis in uw woning „Wat zegt 11 daar?" viel de graaf hem in de rede. „mishandeld'*" „Mishandeld. Ja. geslagen onder anderen De graaf stond sprakeloos en staarde Carlyle aan. „Ik boorde het - dat moet ik er MJ «Hl» - van uw zoontje Iaabella zou het zelf met gezegd hebban maar toen het kind het tel. ontkende ze het niet Ze was erg overstuur toen ik kwam Ik werd hoogat verontwaardigd er ik erd er onweerstaan baar toe gedrongen, haar uit dit or.dragelijxe leven Er was maar één weg. en die heb ik ge- ma, „Helemaal niet. Het was een ploUeUnge »t*P d»e voortkwam uit de omstandigheden van het ogenblik. De graaf liep naar de kamer op en neer. nog steeds in staat van opwinding .Mag Ik vragen of u haar liefheeft" Carlyle antwoordde niet direct, een bloe vloog over richt. „Dat zijn vragen waarover een man ge- „.t een andere man spreekt, lord Hjn gezle! woonlijk van door ANN LUDLOW Mount Severn, maar ik zal u antwoorden. Ik houd oprecht en hartstochtelijk van haar. Ik ben op East Lvnne al var. haar gaan houden, maar Ik zou er tot aan het eind van mijn leven over gezwegen hebben ala ik toen niet op East Lynne was gekomen, op dat ongelukkige ogenblik. Ik beschouwde baar als een meisje van boven mijn stand." ..Dat was ze ook", zei de graaf. „Het U wel vaker gebeurd, dat plattelandsadvoka- ten trouwden met meisjes van hoge adel", merkte Carlyle op. „ik voeg er alleen maar een toe aan de lljit/' „Maar u kunt ze niet de staat van een meisje van hoge adel aanbieden, veronderstel ik?" ..Ze zal op East Lynne wonen. Ons huis zal klein en ruatig rijn. in vergelijking met de tijd toen haar vader er nog was Dc heb het Isabella uitgelegd en daarna ook aan lady Mount Severn. East Lynne zal overgegaan op onze ondste zoon als we kinderen krij gen Ik heb een goede poeitie. Mocht ik komen te overlijden dan blijft mijn vrouw in het bezit van East Lynne en ze ontvangt bovendien drieduizend gulden per jaar. Dat stond ook m de bnief. die u niet schijnt te hebben gekregen De graaf antwoordde niet direkt. Hij scheen in ge dachten verzonken. „U zult gezien hebben, my lord, dat er in mijn gedrag niets achterbaks is geweest." Lord Mount Severn stak hem de hand toe. „Ik heb de uwe eerst geweigerd, maar ik acht het niet bene den mijn waardigheid om het te erkennen dat ik fout ben geweest. Het zal mij een genoegen zijn 1 hand te drukken." terende toon: „U noemde mijn vrouw in verband met de slechte behandeling van Isabella. Ik mag misschien verwachten, dat daar verder niets van is doorgelekt?" „U kunt er op rekenen, dat noch Isabella noch ik er ooit over zullen spreken: wij zullen het vergeten. Laten wc doen alsof er niets gebeurd ia." ..Isabella", zei de graaf, toen hij die avond weg- gLng ..Ik kwam hier vanmorgen feitelijk om Je man om zijn oren te slaan, maar ik ga weer weg met hoogachting. Wees een goede echtgenote voor hem. want hij verdient het." „Natuurlijk", antwoordde ze verwonderd. Lord Mount Severn reisde verder naar Castle Mar ling en had daar een stormachtig onderhoud met zijn vrouw, zelfs zo, dat het doordrong tot de oren van het personeel. Hij ging diezelfde dag ook weer weg en begaf zich naar Mount Severn. „Hij heeft dc tijd nog wel om af te koelen wc elkaar in Londen weerzien", was het commen taar van dc gravin. (Wordt vervolgd) ken, die nog maar kort gevestigd zijn en met aanloopmoeilijkheden kampen. Voorts bedrijven, waarvan de onder nemer ouder Is geworden, geen opvol ger heeft, zodat nu de zaken langzaam achteruitgaan. Tijdige overdracht kan hier nog veel goed maken. In bei de gevallen kunnen de waarborgfond sen een goede invloed uitoefenen. Bij een derde groep, die wordt gekenmerkt door speciale verhoudingen In het per soonlijke en plaatselijke vlak zou men In plaats van een economisch pro bleem beter van een sociaal vraagstuk kunnen spreken. In de Bommelerwaard is 22 pet van de middenstanders 60 jaar of ouder. Het landelijke percentage voor deze ca tegorie is 18 pet. De ondernemers die van buiten het gebied komen blijken ook iets meer initiatief te ontplooien. Van de 105 ondernemers in de inkom- stenkiasse beneden ƒ2000 komen slechts 17 van buiten de Bommeler waard. terwijl van de 141 middenstan ders met een inkomen boven de tien mille er 34 van buiten kwamen. Het onderwijs na de lagere school is minder goed gericht: 43 pet. van de kinderen neemt er slechts aan deel (landelijk 51 pet.) en 24 pet. gaat slechts naar het nijverheidsonderwijs (landelijk 35 pet.) In de Bommelerwaard is 56 pet. van de bevolking protestant, voor de mid denstand is dit percentage 63 pet. Dver het algemeen kan gezegd wor den. dat de positie van de middenstand in dit probleemgebied minder sen over laat dan men zou vermoeden afgaande op de niet zo bijzonder roos kleurige agrarische situatie. Politieke druk op Oostduitse kerk Oostduitse protestanten hebben onder de naam Nationale Raad van het Na tionale Front te Maagdenburg een con- f;res gehouden waar belangrijke kerke- ijke en politieke vraagstukken werden besproken. Het streven van het socialis me is volkomen verenigbaar met het christelijke geloof, zei de Leipziger hoogleraar dr. Wiesner. wiens referaat het centrale punt op dit congres vorm de. Hij besprak o.m. de overeenkomst tussen kerk en staat van juli jl., de tien stellingen van de kerkelijke broe derschappen en de daarop gevolgde theologische verklaring van Frankfurt, die hij alle zeer belangrijk noemde voor de Duitse christenheid. TJET is vandaag voor onze kranten gemeenschap een blijde dag: de heer B. Bol, de directeur van onze Nieuwe Haagsche Courant, is he den een kwart eeuw aan onze kran tenonderneming verbonden. Krantenmensen zijn haastige men sen, en daarom hebben we in de afgelopen dagen dit zilveren jubi leum reeds, op bescheiden maar bijzonder hartelijke wijze, gevierd. Echter, wij zien geen reden waar om wij onze lezerskring, in het bij zonder onze Haagse lezerskring, niet in de vreugde van de heer Bol, die tegelijk onze vreugde is, zouden laten delen. Vandaar dit artikel. Ook de krantenlezer Immers heeft er volop belang bij, dat de kranten- onderneming waarvan hij zijn da gelijks krantje betrekt op bekwame wijze wordt geleid. Nu, die be kwaamheid is bij de heer Bol volop aanwezig. Men mag zulks reeds hieruit afleiden dat hij. destijds op de administratieve afdelingen be gonnen, na een snelle start een ho ge vlucht is gaan maken, een vlucht die hem reeds een reeks van jaren geleden op deze direc- teurspost heeft gebracht. Talent kan men de heer Bol dus bepaald niet ontzeggen. Wij zouden het een natuurtalent willen noe men. Daarbij kunnen wij in onze overwegingen ook betrekken, dat hij zijn vacanties gaarne met zijn gezin in de vrije natuur doorbrengt. Maar meer nog denken we aan de oorspronkelijkheid, aan de ontwa penende onbevangenheid en de pret tige openheid van zijn optreden, waardoor hij zo gemakkelijk de ander voor zich wint. Een krantendirecteur wij mogen dit dok als hoofdredacteur wel eens vaststellen heeft het niet ge makkelijk. Er wordt veel van hem gevergd, al ware het slechts aan het uit de weg ruimen van proble men en aan het over de moeilijk heden heenhelpen van „zijn" men- Geldt dit in het algemeen al, dan gold het zeker in deze naoortygse jaren, waarin de heer Bol met de directionele leiding van onze Nieu we Haagsche Courant was belast. Hij heeft die leiding uitgeoefend met een aanstekelijk optimisme, met een waarlijk verwarmende geestdrift, met een nimmer aflaten de vindingrijkheid bij het zoeken naar nieuwe mogelijkheden, met een opvallend stuwend vermogen. Als directeur tegenover zijn men sen bovendien bezield van een gevoel van stipte rechtvaardigheid. Het resultaat? Dat vooral mee door het sjouwen en het ploeteren van deze man de christelijke pers in onze Nieuwe Haagsche Courant stevig staat geplant in de Residen tie en haar omgeving. „Maak er wat van" dat is een van de kernachtige woorden die de heer Bol zijn medewerkers (en dat zijn allen, van hoog tot laag) in het bedrijf pleegt toe te voegen. Hij kan en hij mag het zo zeggen; want van hemzelf geldt: hij heeft er wat van gemaakt. Dit mogen wij zonder meer vast stellen: de christelijke pers, in om Den Haag in het bijzonder, heeft aan deze zilveren krantendi recteur hoge verplichtingen. Wie het genoegen hebben de heer Bol nader te kennen be vreemdt het niet, dat zijn energie hem nog tot activiteiten buiten de krant in de gelegenheid stelt. En het is alweer een natuurlijke zaak, dat zijn sympathie dan niet in de laatste plaats uitgaat naar recht en hulp en bijstand behoeve». Vandaar bijvoorbeeld zijn ijver voor de zaak van Ambon. Al evenmin bevreemdend Is dat de belangstelling van de heer Bol die de Christelijk Histori sche Unie is toegedaan ziek mee is gaan richten op het belang rijke en tegelijk boeiende veld van de politiek. De Haagse burgers burgeressen, zijn verdiensten kennende, hebben hem in de meenteraad gebracht. Bij een man als de heer Bol niet zonder risico; dat hij genoemd wordt als candi daat ter vervulling van de vaca ture in het wethouderschap is een gevolg dat verwacht en dezerzijds ook geducht mocht worden. In de keuze tussen het wethouder schap en het Bol-houderschap gail de voorkeur van zijn vele vriende» binnen ons bedrijf duidelijk uit naar het laatste. Want de wet mo ge ons lief zijn, daarmee is niet in strijd het: de heer Bol is ons liever. Zijn jubileum is ons een gaarnt aangegrepen gelegenheid, hem dit laatste te verzekeren.-Maar hot het de heer Bol gaan moge, het gi hem wel, zoals het hem, onder Gods gunst, tot dusver wel is gaan. EEN WEINIG GELUKKIGE MOTIE TJET Studentencorps aan de Vrije Universiteit heeft gemeend in een ook door ons gepubliceerde motie te moeten betreuren, „dat prof. Verkuyl tot nu toe in eigen kring geen gelegenheid geboden is zijn opvattingen naar voren te brengen". Zeker voor ons blad sprekende, moeten wij vaststellen dat de he ren studenten, toen zij deze motie aannamen, slecht geïnformeerd bleken te zijn ongetwijfeld voor een gezelschap dat een motie in de openbaarheid stuurt een ernsti ge zaak. De motie doet het voorkomen, als of wij aan prof. Verkuyl zouden hebben geweigerd in onze krant zijn standpunt uiteen te zetten. De waarheid is, dat hij er ons niet om heeft verzocht. Had hij het ver zocht, de gelegenheid zou hem zijn geschonken, overigens onder het hierna volgend billijk beding. Het Studentencorps aan de Vrije Universiteit zal moeilijk staande kannen houden, dat wij onze lezers het standpunt van prof. Verkuyl hebben onthouden. Van zijn rede voor „Kerk en Vrede" hebben wij op 20 september een behoorlijk verslag opgenomen en van zijn re de voor „Nederland-Indonesië" op 6 oktober eveneens. In enkele com mentariërende artikelen hebben wij verder uiteengezet waarop het standpunt van prof. Verkuyl neer komt, ons daarbij intussen de vrij heid van een bestrijding veroorlo vende. Ook overigens hebben wij aan prof. Verkuyl nimmer plaatsruimte in onze krant geweigerd. Wij hebben overwogen hem ongevraagd plaats ruimte te bieden, maar sinds hij in correspondentie meende een gelijkenis op te merken tussen ons standpunt met betrekking tot de rassen en dat van Hitier, hebben wij de lust daartoe niet meer kun nen opbrengen. Wenst hij plaats ruimte, dan kan hij deze krijgen, mits hij zich niet van dit soort ar gumenten bedient. Hoezeer wij ln het beleid van onze krant een behoorlijke nieuwsvoor ziening met betrekking tot Indonesië wenselijk achten en hoezeer wij het zouden toejuichen indits door behoorlijke informatie de we derzijdse verhoudingen kunnen wor den bevorderd, mogen wij hier noi met de volgende twee voorbeeldei J aantonen. Toen rondom de jaarwisseling 1955 en 1956 te Genève de Neder p lands-Indonesische besprekingei werden gehouden, hebben wij monde van onze redacteur plaatse, die met beide delegation voortreffelijke relaties onderhield aan de bekende Indonesische chris ten-politicus Leimena verzocht, h( Indonesische standpunt met betrek- ij", king tot de moeilijke punten een te willen zetten. Tot ons wezen had de heer Leimena daar-"1 toe geen gelegenheid. Maar oil aanbod lag er en het ligt er Dit is het eerste voorbeeld. En het tweede: In de herfst 1956 werden te Zürich besprek!» gen gehouden tussen een tiental donesische en een tiental Neder- landsc hoofdredacteuren ter verbe- fa tering van de wederzijdse persbr jf trekkingen. Onze hoofdredactefl g nam aan deze besprekingen deel Evenals enkelen van zijn Neder landse collega's heeft hij bij dk gelegenheid aan zijn Indonesisch collega's medegedeeld, dat hij eel of meer hunner gaarne in de gelr genheid stelde, het standpunt val Indonesië in de punten van betwb ting uiteen te zetten. Om het di Indonesische collega's zo gemat kelijk mogelijk te maken, verboli hij hieraan geen enkele voorwal» de van wederkerigheid. Ook van dit aanbod is tot dusrt geen gebruik gemaakt. Het lag en het ligt er nog. Wij kunnen niet inzien, waaro» ons de motie van het Stude» tencorps aan de Vrije Univerritd op de hals hebben gehaald. Vfl donkeremanen van eens anders of vatting, ook wanneer wij dit stairf punt onjuist achten, behoort n eenmaal niet tot de uitoefening va' het beroep dat ons terecht Hef I» Laten we maar aannemen, dat 4 motie berust op een vergissinf

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2