|licumc gtihictfe (fouranl van Gelijkstelling rrij en openbaar en Belgisch onderwijs 3987- Moskouse schrijvers: „Zet Pasternak het land uit" COMPROMIS TUSSEN POLITIEKE PARTIJEN Schoolkwestie wordt 12 jaar begraven Belastingtarieven blijven op huidig niveau )e Gaulle laat 1000 opstandelingen vrij Op kruispunt met fouten van anderen rekenen IER DAG 1 NOVEMBER 1958 BUREAUS: Steenslraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58938. Negenendertigste jaargang no. 11403 Dr. S. DIEMEB CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanhttstirt) is ahrWrurtt myo b«l in tealenspaft" POOL EVENAAR Zie pagina 5 MAANDENLANGE ONDERHANDELINGEN zijn de Belgische poli tieke partijen het eindelijk eens geworden over een compromis, zodat en nieuw kabinet gevormd kan worden. Het grote struikelblok was de ilkwestie. Het probleem is niet opgelost, maar de moeizame onderhan- gen hebben toch als resultaat gehad, dat de grote politieke partijen, •lijk de Christelijke Volkspartij, de socialistische en de liberale partij ir beloofden, dat zij de schoolkwestie in geen twaalf jaar in hun ver- uigsprogramma's zullen opnemen. langrijk in deze afspraak is at mag als een succes voor de stelijke Volkspartij beschouwd len dat het vrije en het open- onderwijs worden gelijkgesteld, het vrije onderwijs zullen aan- nde subsidies worden verstrekt, compromis heeft tot gevolg, dat neer op zich zal laten wachten, tr-president Eyskens zou van plan naandag reeds het ontslag van de -»-»:dsregering in te dienen. ♦ede samenwerking lussen Engeland en Zuid-Slavië betrekkingen tussen Groot-Brittan- Zuid-Slavië geven „een voorbeeld n geslaagde samenwerking tussen landen met een verschillend sociaal J". Dit wordt gezegd in een gemeen- ppelijke verklaring, die is uitgegeven loop van de besprekingen tussen de t en Zuidsiavische ministers van nlandse zaken, Lloyd en Popovic. Igens het communiqué hebben de mi- rs in Londen gesproken over de ikkeling van de betrekkingen tussen landen en over internationale n van wederzijds belang De on- trpen omvatten de betrekkingen n Oost en West, de ontwapening, het en-Oosten, Cyprus en het Verre-Oos- op verscheidene gebieden een lare samenwerking ontstaan tussen landen, zo zegt het communiqué. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger lijst voorstellen met elf tot twaalf leden van de Christelijke Volkspartij en zes of zeven liberalen. Een liberaal krijgt de portefeuille van openbaar onderwijs. Buitenlandse zaken blijft in handen van minister Wigny. Het nationale comité van de Christe lijke Volkspartij heeft reeds zijn volle dig vertrouwen uitgesproken in de vor- ming van een nieuw kabinet door Eys kens. Alleen was men niet enthousiast over het feit, dat de portefeuille openbaar onderwijs in handen van liberaal komt. De meningen van i Finse plaatsje Vuoksenniska over hun nieuwe kerk, ontworpen door Alvar Aalto, lopen nogal uiteen, want het is ultra-modern. Aalto heeft ruim schoots gebruik gemaakt van licht vallen, waardoor in de kerk een har monische sfeer heerst. Het exterieur, door de foto getoond, laat duidelijk de aangebouwde keuken en club lokalen zien. Wetsontwerpen ingediend Gunstiger regeling afschrijving (Van parlementsredactie) Minister Hofstra (financiën) heeft bU de Tweede Kamer twee wetsontwerpen ingediend tot verlenging van de tijdelijke belastingmaatregelen. Reeds in de mil joenennota had de minister deze verlen ging aangekondigd. j Het eerste wetsontwerp bevat voor stellen tot verlenging van de verho ging der vennootschapsbelasting en vermogensbelasting tot resp. 1 januari 1961 en 1 januari 1962. Voorts bevat het voorzieningen voor de vervroegde af schrijving en de investeringsaftrek. gy Het 2de wetsontwerp houdt in stellen tot verlenging voor de duur van zeventien maanden, resp. twee jaai van de verzwaringen van het tussen- er weeldetarief der omzetbelasting, tot ver lenging van de totstandkoming van d< o.b. op televisietoestellen, raddo's. bier sigaretten, personenauto's en motorrij wielen en tot verlenging van de verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine Verder bevat het ontwerp een voorstel tot verlenging van de bestaande tijdelijk* vrijstelling van o.b. voor sigaren. Gaat de Staten-Generaal met deze wets ontwerpen akkoord, dan zal het tarief de vennootschapsbelasting ook in de jaren '59 en '60 44-47 procent (voorheen 40-43 pot) zijn. De vermogensbelasting zal tot '62 ze is destijds een jaar later inge gaan 6 promille (voorheen 5 promille) bedragen. Het bijzonder invoerrecht op benzine zal tot '61 op ƒ24,25 per hl heen J 16,65) blijven staan en het verho gingspercentage van de motorrijtuigen belasting voor dieselauto's enz. nog lang op 220 (voorheen 150). Het tussen- tarief van de o.b. zal ook de komende twee jaar 10 pet (voorheen 8) bedragen het weeldetarief 18 pet (voorheen 15). De eneraal Salan ictie verscherpt Ï2MIER DE GAULLE heeft gis- leren opdracht gegeven duizend tonen uit de Algerijnse detentie- tan vrij te laten. Hierdoor is het pl Algerijnen, dat in vrijheid is Nd sinds De Gaulle aan de machl ra, tot 15.000 gestegen. 'linkse Parijse blad Paris Journal *ïef vandaag na een gesprek met de hnie opperbevelhebber in Algerije, feeraal Salan. dat van 25 september 1* 25 oktober 10.000 gevangenen zijD nftlaten. 'ftis Paris Journal .heeft Salan bo eien verklaard dat de militaire ac- 'tegen de opstandelingen zal worden ®tensi v erd. De Fransen beschik- aldus citeert het blad Salan. in over voldoende militaire machtsmiddelen om een grootscheeps plan ter vernietiging van de militaire bolwerken der verzetsstrijders uit te Salan verwacht dat het Algerijnse be vrijdingsfront tijdens de verkiezingen op 23 en 30 november een golf van terrorisme zal trachten te ontketenen Hij zou echter hebben voorspeld dat deze acties op niets zullen uitlopen. Het is vandaag precies vier jaar geleden dat de opstand in Algerije begon. De nacht daarvoor ontplofte een bom voor het gebouw van het Algierse radiosta tion. Verscheidene mensen kwamen daarbij om het leven. Tot nu toe heeft de opstand aan bijna 100.000 Fransen en Algerijnen het leven gekost. De aangerichte schade en de kosten der oorlogvoering worden voor de afgelopen vier jaar op tien en een half miljoen gulden per dag geschat De vijf in Parijs gevangen gehouden re bellenleiders, die drie dagen geleden een hongerstaking zijn begonnen uit solidariteit met een andere Algerijnse gevangene, zijn gisteren hun privilege» ontzegd. t.v.-toestellen zullen met 18 pet (v.h. 10). radiotoestellen met 10 pet (v.h. 5). bier met 10 pet (v.h. 5). sigaretten met 7 pet (vil. 5) en personenauto's, motorrijwielen en banden met 20 pet (v.h. resp. 15 i belast blijven. Het niet verlengen deze verhogingen zou de schatkist komen te staan op een verlies aan middelen over 1959 van bruto 130 miljoen en over 1960 van bruto 320 miljoen. Blijvend Minister Hofstra stelt in het eerste ont werp o.m. voor de mogelijkheid van vroegdc afschrijving tot dusver tijdelijke voorziening, eind 1958 zou komen te vervallen blijvend in onze fiscale wetgeving op te nemen. De mogelijkheid wordit geopend voc na 31 december a.s. aangeschafte bedrijfs middelen met maximum der vervroegde afschrijving van 33 1/3 pet van de schaffingsprijs reeds in twee jaar te be reiken. Daartoe zal in de tem por i serings beschikking worden bepaald, dat vooi eerste jaar van de vervroegde afschrij ving een limiet wordt gesteld van 16/23 pet van de aanscha' gsprijs. De overige 16-/i pet kan dan in het volgende jaar worden afgeschreven. Deze faciliteit zal niet gelden voor bedrijfsmiddelen, die voor onze economie minder noodzakelijk zijn, nl. gebouwde eigendommen (nieuwe fabrieksgebouwen uitgezonderd), auto'! die niet worden gebruikt voor beroeps vervoer en kan toorinventa rissen. Hier voor zal de bestaande jaarlijkse tempo risering tot 10 pet gehandhaafd blijvi De minister stelt ten aanzien var investeringsaftrek voor een vermindering van de fiscale winst met 8 procent van de aanschaffingskosten gedurende twee jaar te verlenen, in plaats van een ver mindering van 4 procent gedurende vijf jaar. In dit verband wordt ook nog voor gesteld aan de minister van financiën de bevoegdheid toe te kennen In overeen stemming met zijn ambtgenoot van econo mische zaken zowel de vervroegde af schrijving als de investeringsaftrek te beperken dan wel geheel uit te sluiten i als de faciliteiten opgeschort zijn deze eer geheel of ten dele te doen herleven. Ten slotte waarschuwt de minister de sigairendndustrie, dat het de laatste twee jaar zullen zijn, dat de sigaren buiten b. zullen vallen. CITROEN da volwasser» auto voor vier volwaasenen nu Dringend beroep op de drie Atoomlanden" 99 De politieke commissie van de Alge mene Vergadering der V.N. heeft morgen vroeg een beroep op de Sowjet- unie, de V.S. en Groot-Britannië gedaan om geen nieuwe kernproeven te n< zolang de besprekingen in Genève, die gisteren zijn begonnen, duren. In de desbetreffende resolutie wordt ook de aandacht gevestigd op het belang de noodzaak om bij de komende be studering van de technische aspecten var de maatregelen ter voorkoming van eer onverwachte aanval, tot een zo groot mo gelijke mate van overeenstemming De resolutie, die voorrang kreeg boi alle andere ontwerpresoluties, werd met 49 tegen 9 stemmen bij 23 onthoudingen aangenomen. De landen van het commu nistische blok stemden tegen. Nadat een ontwerpresolutie, ingediend door Lndia, over het onmiddellijk staken de kernproeven, hangende de beslul- over een controle-systeem, was inge trokken, trokken ook de Russen hun reso lutie In, waarin alle landen werd verzocht de kernproeven onmiddellijk te staken. In deze Russische resolutie werd niet spe ciaal verwezen naar een controlesysteem. Stemmen gehoord in Canadese rampmijn Vanmorgen vroeg hebben functionaris sen van de Dominion Steel and Coal Corporation in de Canadese plaats Sprlng- h111 bekendgemaakt dat in de ingestorte mtjn Cumberland-Twee nog meer over levenden zjjn gevonden. Bjj de wand van de m(jn zjjn op een diepte van ongeveer 4500 meter dezelf de diepte waarop men woensdag twaalf overlevenden heeft gevonden stemmen gehoord. Men kon in het begin van de middag nog niet schatten hoeveel men sen in leven zjjn gebleven. Er is dus weer hoop, dat de laatste nog opgesloten kompels in leven zjjn. Gisteren verklaarde de leider van de reddingsploe gen dat voor deze 47 man alle hoop was verloren. Wanordelijkheden in Aden In Aden hebben zich gisteren, na de veroordeling van twee Arabische jour nalisten. wanordelijkheden voorgedaan die aan vier personen het leven hebben gekost, terwijl er achttien zwaar werden gewond. De samenwerkende vakvereni gingen hebben een algemene staking af gekondigd. Op de schepen in de haven wordt niet gewerkt. De journalisten zijn tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het publiceren van een artikel, waarin ver schillende departementen van het Britse bestuur im Aden en de gerechtelijke macht worden beschuldigd van knoeierij en om koopbaarheid. ARREST VAN HOGE RAAD ren, moeten bedacht zijn op de mogelijke fouten van andere weggebruikers. De gevolgen van dergelijke fouten kunnen op die manier of geheel voorkomen worden of tot een minimum beperkt blijven. Dit was gisteren de uitspraak van de Hoge Raad in een zaak over schadever goeding aan een autobestuurder, die wat zijn auto betreft het slachtoffer was geworden van een aanrijding op een brug over het kanaal bij Vroomshoop. De zaak diende in hoger beroep, nadat het gerechtshof te Leeuwarden had uit gemaakt, dat ieder op een onoverzichte lijk kruispunt bedacht hoort te zijn op de fouten van andere weggebruikers. Men was hiertegen in beroep gegaan, omdat het hof in Leeuwarden niet had uitge maakt in welke mate men verdacht moet zijn op fouten van anderen. Ook had het hof zich niet uitgelaten over de waar schijnlijkheid waarmee men dergelijke fouten kan verwachten. De Hoge Raad heeft het beroep ver worpen en uitgemaakt, dat op de bestuur der van een motorrijtuig, die een voor hem als zodanig kenbare onoverzich telijke kruising van wegen nadert, de oücht rust zich te gedragen in overeen stemming met de bijzondere gevaren, die de situatie ter plaatse schept, zowel voor hem zelf als voor het van linkskomende verkeer, dat hem niet voldoende voor rang verleent. Dit om de gevolgen van mogelijke fouten van andere weggebrui kers, waaron nu eenmaal ieder op een onoverzichtelijk kruispunt bedacht hoort te zijn, zo niet geheel te voorkomen, dan toch zo min mogelijk ernstig te doen zijn. WEER RUKSWEG 13 Dertig auto's op een kluitje Op rijksweg 13 (Den Haac—Rotterdam) is gisteravond omstreeks zes uur, hij re genweer. ter hoogte van het viaduet aan de Schielaan te Rotterdam, weer eens een botsing ontstaan. Deze maal waren er circa dertig auto's bij betrokken, maar er gebeurden geen persoonlijke ongeluk- De auto's werden echter alle meer of minder ernstig beschadigd. Het verkeer moest via de Oude Delftweg worden om gelegd. Volgens de politie werd er te snel gereden en hielden de bestuurders niet genoeg afstand. Toen dan ook twee auto's elkaar raakten, was het hek van de dam en waren weldra dertig auto's op elkaar gebotst. Na 1957 zijn de huizen goedkoper ge worden. Op basis van 1950 100 is het indexcijfer voor woningwetwoningen het eerste half jaar van 1958 gedaald van 191 tot 185. Het Indexcijfer voor de premie- woningen daalde in deze periode van 148 tot 140. Telegram uit de Ver. Staten: Kom hier wonen DE MOSKOUSE schrijvers hebben de Russische regering gevraagd de Nobelprijswinnaar Boris Paster nak uit het land te zetten en hem het staatsburgerschap te ontnemen. Na een discussie van vijf uur keur de de organisatie van Moskouse schrijvers een resolutie goed, waarin Pasternak een verrader wordt ge noemd, die niet geschikt is langer in Rusland te wonen. „Geen fatsoenlijk mens, geen schrijver en niemand die de vrede en vooruitgang behartigt, zal ooit de hand schudden van de man die zijn vaderland en volk verraden heeft", zo kan men in deze resolutie lezen. „Als Pasternak zo zeer de wereld mist, die hij in zijn boek beschrijft", werd op de vergadering gezegd, „waarom gaat hij dan niet de lucht van de kapitalistische wereld inademen?" Deze vergadering v schrijvers werd enkele i nadat Pasternak zijn vn meedelen, dat hij alleen i wilde leven t i niet Moskouse gehouden had laten r schrijven. Inmiddels heeft de Russische schrijver een telegram ontvangen van de burge meester van Wellington, die hem uit nodigt naar zijn stadje in zuidelijk Kan sas in de Verenigde Staten te komen. „U bent door radio-Moskou in tien talen uitgenodigd de Sowjetunie te ver laten". luidde het telegram van burge meester J. M. Slaten. „In een universele taal de taal van de vrijheid en de menselijke waardigheid nodigen wij u har telijk uit u in Wellington te vesti gen. Hier in het hartja van Amerika zult u een eeuwigdurend onthaal vin den in een stad met vriendelijke Staken van de kernproeven Eerste dag al duidelijke geschilpunten in Genève 'N KAMER ACHT van het gebouw van de Verenigde Naties in Geneve zijn de afgevaardigden van Rusland, Engeland en de Verenigde Staten, de drie atoommogendheden, gisteren een conferentie begonnen over het staken van de kernproeven Deze eerste dag van de conferentie vamen de bekende memngverschillen issen Oost en West duidelijk naar voren Toch ziet men de besprekingen niet som- n. Want de verklaringen van de ver schillende afgevaardigden waren in een verzoenende toon gesteld en allen zel den, dat zij al hun best zouden doen een overeenkomst te bereiken Gisteren leek het hier nog weinig op. De Russische afgevaardigde Tsarapkin die ook de conferentie van de deskundi gen in Genève heeft bijgewoond, wilde het paard achter de wagen spannen Hij bleef bij de Russische eis. dat Uoommogendheden eerst en onmidricl voorgoed hun kernproeven zouden staken en daarna pas over een afdoend controle stelsel zouden gaan praten. Evenwel diende hij al de Russische voorstellen in, hoe de controle op het verbod van het nemen van kernproeven georganiseerd moet worden. Wadsworth, de Amerikaanse afgevaar digde, voelde niets voor de Russische eis de proeven onmiddellijk en voorgoed te staken. Hij zei, dat zijn land bereid is op basis van wederkerigheid de proeven met kernwapens te staken. Na ieder jaar moet dan weer opnieuw worden vastge steld of in het komende jaar geen proe ven zullen worden genomen. De voorwaarde voor een verlenging van het verbod is, dat het controlestelsel bevredigend werkt. Een nog belangrijker voorwaardi dat de onderhandelingen over een alge mene ontwapeningsovereenkomst inder daad vorderen. Want. zo zei de Ameri kaanse afgevaardigde, opschorting van de kernproeven kan nog geen ontwapening' maatregel worden genoemd. Het was een waterig water défilé, dat gisteren door de scheidende inspecteur der Genie, brigade-generaal H. T. J. M. Lohmeier en door diens opvolger, de kolonel der Genie J. F. Dona op de Maas bij Hedel werd afgenomen bij de com mandowisseling. Want behalve dat het défilé een vaartuig défilé was, regende het ook. Foto: een materiaalvlot met een dragline passeert het „plat form", waartoe een motorboot (links) diende. Achtjarig meisje redt vijfjarige Het achtjarige dochtertje van de Ar- :ense familie Craanem heeft door haar doortastend optreden het leven van vijfjarig vriendje gered. Het jongetje speelde met zijn twee vriendinnetjes langs de oever var Maas. Op 'n gegeven moment viel het ventje plotseling in het water. Een van de m jes sprong het jongetje onmiddellijk en greep hem bij zijn haren vast. Zij haar speelkameraadje zolang vast houden tot haar zusje hulp had gehaald en zij beiden uit hun netelige positie kon den worden verlost. Hier kunt u in vrede en vei ligheid leven en voortgaan met het schrijven van uw edele literaire werken." 1 Regenachtig en iets kouder (Van irkundige medewerker) De laatste oktoberdag is gisteren een echte regendag geworden. In vrijwel ge heel Zuid-Holland werd vanmorgen 18 3 mm regen gemeten. Dit is een natta van de novembermaand, maar na vele dagen was er vandaag weer volop Toch zullen de komende dagen hier geen voorbeeld aan nemen, want van da aan nadert een depressie met zachta vochtige lucht. Het warmtefront hier- i zal reeds morgen de bewolking weer doen toenemen, in de loop van de dag gevolgd door enige regen. Deze eersta novemberdagen zullen dan ook onbesten dig blijven, waar bij perioden van zonne schijn en regen elkaar aflossen. De ko- •nde nacht kan vrij koud worden met plaatselijk mist. Nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacbt, met plaat selijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag geleidelijk toenemende be wolking met later uit het westen kans op enige regen. Tot matig of krachtig, aan de kust mn- gelijk tot hard toenemende wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 2 nov.: zon op 7.35, onder 17.11; iaan op 21.44, onder 12.29. Nfaandag 3 nov.: zon op 7.39, onder 17.10; maan op 22.48. onder 13.07. •ember laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur él ris !i 5ë it as ONO I windstil windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1