Jlieutuc £dïtsrf)c (iTimmiil Vrijhandelszone met ingang van januari Ambtenaren achten uniforme reisvergoeding te laag ENGELAND STELT ULTIMATUM Economische breuk in West-Europa dreigt ïpionagekomplot in W est-Duitsland Groeiend verzet van vrije volken tegen Peking Laboratorium lanceert raketten op Texel 1ITERDAG 25 OKTOBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11397 U IE MEE Dr. B. DIE MER LH RIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „$tanhMstirii is abtHrwti myo 0*1 >o t<opfnsp«t" TEDDY de vechtlustige Zie pagina 5 lieuwe regering in Pakistan Resident Mirza van Pakistan heeft gis- n een regering van twaalf man inge- d met generaal Mohammed Ayoeb in aan het hoofd. De nieuwe regering vier generaals, kroeb was tijdens de staat van beleg Is bestuurder van Pakistan en hij joudt dus nu zijn functie. Bovendien |dt hij minister van defensie in de Iwe regering. Manzoor Qadir is mi- er van buitenlandse zaken geworden. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger T^NGELAND heeft de zes landen van de Europese economische gemeen schap een ultimatum gesteld. Gisteren heeft Maudling de afgevaar digden van de E.E.G. meegedeeld, dat Engeland geen programma onderhandelingen over een vrijhandelszone kan aanvaarden, als niet tevoren wordt afgesproken, dat het vrijhandelsgebied 1 januari van kracht wordt. Dat is de datum waarop de eerste verlaging van de invoertarieven in de E.E.G. ingaat. Maudling heeft de E.E.G., mede namens de Scandi navische landen gevraagd, voor dinsdag a.s. te antwoorden. De delegaties van de E.E.G.-landen, waaraan het ultimatum is gesteld, zul len nu tijdens het weekeinde de nieuwe ontwikkeling bespreken en diensdag hun standpunt kenbaar maken. De consequenties van het ultimatum van Maudling zijn, dat de E.E.G. nieuwe voorstellen moet doen. of een soort mara thon-ministerconferentie moet organise ren in de hoop dat deze conferentie over eenstemming zal opleveren. De ontwikkeling in Parijs tijdens de onderhandelingen over de vrijhandelszone is bepaald zorgwekkend. Als er geen economische associatie wordt bereikt tus sen de landen van de E.E.G. en de an dere landen van de O.E.E.S. vreest men. dat een splitsing ontstaat, die het bestaan van de O.E.E.S. zelf en de Europese Beta lingsunie bedreigt. Na zijn ultimatum gesteld te hebben, is Maudling naar Baden-Baden gereisd, waar hij de leden van het Duitse verbond chemische industrie heeft toegespro ken. Daar zei hij, dat de ontwikkeling de Europese economische gemeenschap zonder een vrijhandelszone tot ongelijk- Zes militairen gearresteerd Bonn, (Van onze correspondent) 1LS NASLEEP van de arrestatie van de luitenant-ter-zee iasse Horst Ludwig zijn nog vijf ponen in hechtenis genomen, puitenant-ter-zee Ludwig wordt 1 van verdacht geheime, door de ,A.V.O.-zee- en luchtstrijdkrachten pruikte en tot dusverTe geheime (paraten en wapens voor de op- (ring en vernietiging van vijande- :e duikboten aan de Sowjetunie hebben verraden, lijn opdrachten ontving hij uit de door Russen bezette Oost-zone van Duits- waar zijn vader kolonel der „natio- volksarmee" is (in 1950 was Ludwig ar zelfs minister van justitie van de duitse „deelstaat" Mecklenburg) en ^i moeder lid is van de zogenaamde rolkskammer", het „parlement van de In Oost-Duitsland spioneerde de 34- Irige Ludwig tot 1952 voor de Ameri- unse geheime dienst. De Sowjetrussi- Karlsruhe, die de zaak in handen heeft. het huidige stadium verdere inlich tingen verstrekt. De arrestatie van nog ijf verdachten laat evenwel de veron derstelling toe, dat Ludwig niet alleen kte doch deel uitmaakte van een wijdvertakt spionagc-complot in West- Duitsland. Fa D. Kret en Zn. ie contraspionage kwam daar ac arop Ludwig zich „vrijkocht" spionage-opdracht voor de Russc Kt-Duitsland aan te nemen. Als de vroegere Wehrmacht had Lud- geen moeite in Westduitse militaire Bist te komen. Hij werd in Engelai Amerika opgeleid in de bediening vi •eng geheime antiduikbootwapens. Uit Schotland bracht hij een 19-jarige boonheidskomngin als vriendin mee ie hij zich van zijn vrouw liet Mede In verband met het verdere on- noek worden van de zijde van het tal in verlegenheid gebrachte West- itse ministerie van defensie in Bonn, tb door de procureur-generaal in 5^^ heden en discriminaties zou lelden. Maud- ling zei, zich niet te kunnen voorstellen hoe onder deze omstandigheden de O.E.E.S. en de Europese Betalingsunie zouden kunnen voortbestaan. Wordt de nieuwe economische schei ding een feit, zo waarschuwde Maudling, dan zal een nieuwe politieke scheiding het gevolg zijn. Dulles na terugkeer uit Taipeh: buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren verklaard, dat het verzet van de vrije Aziatische volkeren tegen Peking toeneemt. Dulles, die president Eisenhower uitvoerig verslag heeft gedaan over zijn conferentie met Tsjang, zei ver der dat de heersende gedachte op Formosa niet zozeer militaire ver dediging is als wel het vreedzaam brengen van vrijheid voor geheel China. De beschieting van Quemoy, flie giste ren weer is hervat na een vuurpauze van ongeveer een etmaal, zou, zoa.s Dulles suggereerde, meer op psychologische dan op militaire gronden rusten. Hij zei, dat Amerika en nationalistisch China zijn overeengekomen in het Verre Oosten een vreedzaam en defensief be leid te voeren. Het zou daarom van dp Op Formosa is gisteren gezegd, dat er geen 9prake kan zijn van inkrimping van de garnizoenen op Quemoy en Matsoe voordat de vuurkracht op het eiland sterk zal zijn toegenomen. Wel gaat de aflos sing van militairen, die meer dan 18 maanden op de kusteilanden hebben dienst gedaan, weer normaal door. Voor heen was dit onmogelijk door de zware communistische beschietingen. Amerika en rood-China hebben de onderhandelingen in Warschau over de spanningen rond dc Straat van Formosa 24 uur uitgesteld. Het ge sprek zou gisteren weer begonnen zijn. Men neemt aan, dat het uit stel samenhangt met het bezoek, dat Dulles aan Formosa bracht en de hervatting van het communistische vuur op Quemoy. Zo zijn hier en daar de etalages van boekwinkels door de jeugd ingericht ter gelegenheid van de Kinderboekenweek. Conclaaf vandaag begonnen Vanmiddag om vier uur zijn 52 kardi nalen in processie de Sixtijnse kapel in Rome binnengegaan voor het conclaaf, de verkiezing van de 262ste paus. Zij heb ben hun geriefelijke cellen ingenomen en zullen morgenochtend voor dc eerste keer stemmen. Het conclaaf kan onbeperkt voortduren totdat een nieuwe paus is ge kozen. De verkiezing moet op zijn minst geschieden met een meerderheid tweederden plus één. (Advertentie) KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN Breestraat 11 Voor supersonisch onderzoek Model verdween onvindbaar HET NATIONAAL Luchtvaart laboratorium zou hedenmiddag op de Texelse Wadden in samenwer king met Signaal Holland een raket lanceren met de bedoeling na te gaan met welke problemen men te maken krijgt bij de invoering van supersonische snelheden in de bur gerluchtvaart. De raket bestaat uit twee trappen en xou instrumenten meenemen om het su personische model, dat wordt blootge steld aan snelheden van 1200 tot 2000 km per te trolei i stabiliteit, i een proef- ultstekend. n parachute draagkracht, temperatuur e Gisteren lanceerde men reec raket. De lancering slaagdi maar het model, dat aan ei op een berekende plaats m men, verdween spoorloos. Het luchtvaartlaboratorium Is al gerui. me tijd bezig met de proeven, die inzicht moeten verschaffen over de ei» aan met supersonische snelheden bewogen verkeersvliegtuigen moeten WIPLALA hèt kinderboek '57 Het kinderboek „Wiplala" van Annie M G. Schmidt is door een jury, ingesteld door de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, aangewezen als „Het Kinderboek 1957". Dit is vanmiddag in de Rotterdamse Schouwburg op de openingsbijeenkomst van de vierde kinderboekenweek be kend gemaakt. „Wiplala" is geschreven in een sierlijk, oorspronkelijk Nederlands. De composi tie is gaaf. Zelfs de meest fantastische gebeurtenissen passen in een plan, dat strikt eigen ligica kent", zo luidt het oordeel van de jury. Het rapport zegt verder: „Het geg is origineel en ligt volkomen binne belangstellingssfeer van het kind. Het verhaal is spannend en alle spanningen leiden tot een climax, waarin zij op aanvaardbare wijze worden opgelost Dat de schrijfster haar lezerskring zoekt in de leeftijdsgroep van 8-98 jaar, blijkt uit het feit, dat zij zo nu en dan niet kan nalaten de volwassenen „een knip oogje te geven". Het is een gevoelig verhaal. De schrijf ster gaat ook de ernstige situaties niet uit de weg en haar boek heeft dan ook positieve pedagogische kwaliteiten. De illustraties in het boek, dat een uit gave is van de N.V. Arbeiderspers Am sterdam, zijn van Jenny Dalenoord. De jury bestond uit de dames Th. P. de Laat, J R. Wolff en de horen L. H. Stronkhorst, A. Welling en C. Wilkes- worden gesteld Want die eisen zijn na melijk anders dan voor militaire super sonische toestellen. Men heeft rekening te houden met het comfort van de reiziger, dat om en bij de geluidsbarrière wel eens in het ge drang kan komen. Nu de tijd, waarin ook verkeersvlieg tuigen met supersonische snelheden door het luchtruim gaan, met rasse schreden nadert, is het zaak te weten waaraan met bij het passagiersvervoer toe ia. De groep deskundigen- die op Texel :ijn neergestreken, hebben gisteren lang gezocht naar het verdwenen model, dat wel onvindbaar bleef. De raket, ook bestaande ultt twee rappen, had een ra diozender meegekregen, die mes door wen. waar het model aan de parachute >u moeten neerkomen. Voorts werd de is van de raket met radar gevolgd. Mar na de geslaagde landing, die ge paard ging met een hevige knal en een grote rookontwikkeling, vernam men nieta van het zendertje, terwijl de ra- ir maar met de grootste moelt« de :ls kon volgen. Een helikopter, die was opgestegen om te kijken waar het model zou neerko- zag niets en ook de duck, die het model zou moeten halen, bleef waar hij was. Men vermoedt dat de parachute niet open is gegaan en om die te proberen men de proefraket juist gelanceerd, hoopte vandaag op meer resultaat In Parijs meent men Verwarring bij rebellen na De Gaulles aanbod „Dit is de eerste keer, sinds het begin van de Algerijnse oorlog, dat een Franse politicus iets heeft ge zegd over contact op politiek vlak met de Algerijnen." Dat heeft Habib Bourguiba, de president van Tune sië, gisteren over het aanbod van De Gaulle verklaard. Zoals bekend heeft premier De Gaulle de Algerijnse rebellenleiders uitgenodigd om onder vrijgeleide naar Parijs te komen om over een wapenstilstand te praten. Bourguiba herhaalde zijn aanbod, om in het Algerijnse geschil te bemiddelen Hij zei. dat Tunesië het als een plicht beschouwde, mee te werken aan het tot stand komen van vrede in Algetije bin- Een straaljager op het toneel in een zaaltje is zeker geen al ledaags schouwspel. Het ge beurde op Farnborough, waar de nieuwste (en snelste) Britse aanwinst, de Lightning, door de chef van de luchtmachtstaf, Sir Dermot Boyle, werd ge doopt. Het toestel kan 1800 km per uur halen. 93 doden in Canada Mijnwerkers kunnen niet worden gered In Canada heeft men de hoop dat dc 87 nog opgesloten arbeiders uit de steenkolenmijn in Springfield kunnen worden gered, opgegeven. Dit betekent dat het aantal doden op 93 komt. 81 mannen zijn gered. Van hen zijn er vijftien gewond. Leden van de reddingsploegen deel den mee dat het mijngas in het afge sloten deel van de mijn zo dicht is dat zelfs zij uitgerust met gasmas kers er niet in kunnen doordringen. DE, (Van onze sociaal-economische redactie) REGERINGSDELEGATIE in de centrale commissie voor georga niseerd overleg heeft aan de verte genwoordigers van de bonden van overheidspersoneel voorgesteld de reisvergoeding aan ambtenaren, die voor hun werkzaamheden gebruik maken van een eigen vervoermiddel te brengen op een uniform bedrag van 14 cent per km. De organisaties heb ben dit voorstel afgewezen. Het be drag van 14 cent werd te laag geacht Op het ogenblik bestaat een gedifferen tieerd systeem, waarbij hogere vergoe dingen worden betaald al naar dat het mtal i i kilom is. Tot 5000 km geldt zo een vergoedins van 20 cent per km. De regering wil var dit gedifferentieerde systeem af De or ganisaties willen hieraan wel medewer ken. maar dan dient de gemiddelde ver goeding hoger te zijn dan 14 cent. Geen verhoging salaris van middelharen De regeringsdelegatie liet op haai beurt een afwijzing horen op het verzoek van de organisaties de middelbare amb tenaren thans reeds de extra verhoging te geven, die hen in het uitzicht is ge steld bij het bereiken van het maximum van hun schaal. Met name werd hierbij door de organisaties verwezen naar he' persnoeel van de Ned. Spoorwegen, da' over de gehele linie een salarisverbete ring heeft gekregen, die onmiddellijk voordeel opleverde. Uit de statistische cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt reeds, dat de positie van dede middelbare ambtenaar ongunstigei worden ten opzichte van ander» groepen. De regeringsdelegatie achtte de aan gevoerde argumenten echter niet zwaa enoeg om de wijze van toepassing var e salarisverbtering voor de middelbar» mbtenaren te wijzigen. De regering ii r indertijd van uitgegaan dat er geen salarisverbetering voor deze categorie nodig was. De thans vastgestelde rege ling was een compromis, waaraan niet getornd kan worden. Wel werd van de zijde van de rege ringsdelegatie nog gewezen op de moge lijkheid een vereenvoudiging van het be zoldigingsbesluit aanhangig te maken. De 159 schalen, die het rijksbezoldigingsbe- sluit thans kent. dienen inderdaad her zien te worden. Dit is echter geen nieuw gezichtspunt Ook langs deze weg word' een salarisverbetering voor de middel bare ambtenaren niet mogelijk gemaakt het kader van de Noordafrikaansi solidariteit Volgens koning Mohammed de vijfde van Marokko zou de Algerijnse rebellen leider Mohammed Ben Bella de aange wezen man zijn, om met de Fransen te ondeThandelen. Ben Bella die al ruitn twee jaar in Franse gevangenschap zit. is vice-premier van de Algerijnse rege ring in ballingschap. In Parijs zijn nog geen aanwijzingen ontvangen, dat de rebellen bereid zijn op De Gaulles aanbod in te gaan Er volgens sommige kringen verwarring der de opstandelingenleiders he-isen. 1 hat Abbas, de eerste man onder hen, staking van de gewapende opstand zijn. Maar enkele andere militaire lei ders zouden de strijd tot het einde voor De in Algerije verschijnende Frans» bladen tonen zich, op een enki.'e uitzon dering na, afkerig van onderhandelingen met de rebellen. Het Journal a'A ger er echter hoopvol over gestemd ..De tijd voor optimisme is gekomen", schreef hei blad. „Zij die de opstand beg- ben de deur naar onderhandel ngen op een kier gezet en De Gaulle heeft gesloten" Emile Pelletler. de Franse min'sl binnenlandse zaken, beeft gistel scherpe w(Jze Pierre Kardinaal Gerller de aartsbisschop van Lyon terrehlgewe- De kardinaal had in Rome een ver klaring uitgegeven, waarin w» dat de Franse politie geweld held gebruikt om de Algerijr ringen af te persen. De minister zei, dat een var, de orders voor de leden van de F.L.N 'uldt, dat zij dit altijd na arrestatie moeten beto gen. Hij zei het te betreuren, dat de kar dinaal geloof hechtte aan deze bewarln- Advertentie) VAST TAPIJT in de breedte 3.66 m. en 4 57 m. zon der naden in één «tuk geweven p. vierkante meter 17.50 Zware wollen kwaliteit 29.75 BULTHUIS BOTERMARKT 23 Westelijke steun voor Tito? Engeland en de Verenigde Staten zijn laar verluidt van plan Zuidalavië eco nomische hulp in de vorm van goederen en kredieten te verstrekken tot een be drag van driehonderd miljoen dollar (1150 miljoen gulden). De bedoeling van dit hulpprogramma zou zijn de regering van president Tito in staat te stellen om de economische en politieke druk van het Kremlin gemakkelijker te weerstaan. (Van onze weerkundige medewerker Het weer, dat w0 dit weekeinde mogen verwachten, heeft vele voordelen, want het is zacht, rustig en ook droog. Dit danken wij aan een sterk hogedrukgebied, waarvan het centrum bij Wales is ge legen, hetwelk ook in ons land een hoge barometerstand veroorzaakte. Er drijven echter uitgestrekte wolkenvelden binnen, waardoor het de laatste dagen vrij somber is. Wel nadert er uit het noordwesten langzaam iets drogere lucht en het is waarschijnlijk dat er zondag enkele op klaringen tot boven onze omgeving zullen doordringen. De depressies worden door het hogedrukgebied naar IJsland en de Azoren gestuurd, zodat wij daar voor lopig geen last van hebben. Het kan in de laatste dagen van oktober anders wel winters zijn, want in 1922 en 1931 kwamen er in deze oktobernachten al tempera turen van 5 tot 8 graden onder het vries- Weinig wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend droog, neve lig en twaar bewolkt. Wei nig verandering In tempera- t gezegd gen. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uii S a 4 éi .fl i h i - li? i s e; Bordeaux Grenoble Nice Berlijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1