SOMBER BEGIN IN PARIJS Gesprek over vrijhandelszone zal vermoedelijk vasdopen Westcluitse delegatie maakte een politieke zwenking 111 Vreemde geschiedenis Moerkapelle Milde eis tegen stelende Indonesische student Modern krantenhuis in centrum van Maasstad Dulles vertrokken - na n geslaagd of een mislukt gesprek met Tsjang? mllllQUDlliiillllO M Prins Bernhard over Europa s economische samenwerking Burgemeester was lui Uitslag DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 TN HET Parijse Chateau de la Muette zijn vandaag in een duidelijk pes- simistische stemming de onderhandelingen over de instelling van een heel West-Europa omvattende.vrijhandelszone voortgezet. Reeds bij het begin van de besprekingen waren de deskundigen van de zes E.E.G.-landen ,1,'Jen de negen overige Westeuropese landen het erover eens, dat het niet meer mogelijk zal zijn op 1 januari de vrijhandelszone gelijk met de Euro- pese economische gemeenschap in werking te doen treden. Vooral in Nederlandse delegatiekringen ziet men de besprekingen zeer somber in. De mogelijkheid, dat de besprekingen geheel in een slop komen, wordt niet on- mogelijk geacht. Er zal dan naar geheel nieuwe methoden moeten worden gezocht om nit de impasse te komen. IW De besprekingen worden gevoerd op basis van een gemeenschappelijk memo randum, dat de zes landen van de E.E.G. tl j onlangs na moeizame besprekingen heb ben opgesteld. Het is echter geen geheim, dat dit ge- j meenschappelijke standpunt in hoofdzaak •4 de Franse meningen weergeeft. En 1 Frankrijk staat zeer huiverig tegenover 0 een zone van vrije handel, die zich bui- !*ten de zes E.E.G.-landen uitstrekt. j De Franse ondernemers hebben zich T tegen een dergelijke uitbreiding van de f concurrentie tot het uiterste verzet en j dit heeft in het memerandum zijn weer J slag gevonden. Dat Frankrijk kans heeft gezien zo 1 zijn stempel te zetten op het gemeen- a schappelijk memorandum, wordt toe ft geschreven aan de invloed die pre- mier De Ganlle op Bondskanselier Adenaner heeft weten uit te oefenen. J Na het persoonlijk contact tussen de j beide staatslieden is ei delijke omzwenking i de houding var. iderhandelaars geweest. Zij hebben sen van een sectorsgewijs de vrijhandelszone en het behoud van het nationale vetorecht aan- vaard en zich verder neergelegd bij beschermende maatregelen. [3 hoewel dit lijnrecht tegen de doctrines van prof. Erhard, de Westduitse minister j van economische zaken, ingaat. Maar s kennelijk hebben politieke overwegingen bij het Duitse standpunt geprevaleerd. ;m In Nederlandse kringen is men weinig "ja gelukkig met deze ontwikkeling. Zij ,^1 dreigt immers de onderhandelingen spaak te doen lopei Nederl: kring van de zes de enige pleiter voor het werkelijke plan van de vrijhandels zone, sedert de Duitse delegatie haar po litieke zwenking heeft gemaakt. Italië heeft steeds tegen het Franse standpunt aangeleund en de zuidelijke vleugel van Aambeien? neem .dit tabletje en U stilt de pijn. Homotabs. een nlouw middel ln tablet- vorm. Geen zalf of setpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevorderen genezing. Voor 'n volko men herstel van aambeien en lange vrijwaring van pUn: HEMOTABS Het gem enschappelijke memorandum E.E.G.-lahden laat dan een oppervlakkige politieke overeens ming zien, waarachter grote politieke ningsverschillen schuil gaan. Straatsburg Het Europese parlement heeft gis teren in Straatsburg de rapporten van de Commissies van de E.E.G. en de Euratom besproken. De vrijhandels zone kwam tijdens het debat her haaldelijk ter sprake. Namens de christendemocratische groep wees het Nederlandse kamerlid P. A Blaisse er op, dat de christen-democrc.ten in het parlement niets voelen voor een parlementaire controle binnen de vrij handelszone. Hier wijkt het standpunt van de christendemocraten duidelijk af van dat van de sociaaldemocratische frac tie. De christelijkhistonsche afgevas de, de heer Lichtenauer, dankte de zitter van de E.E.G.-commissie, prof. Hall- stein, dat hij de tekst van zijn rede. die hij in Rotterdam voor de vereniging Ha- venbelangen hield, aan het Europese pai lement heeft voorgelegd. Een commissi van het parlement zal deze rede bestu deren. Met klem wees de heer Lich tenauer op het belang van deze rede Bij de beantwoording van de sprekers zei prof. Hallstein, dat hij in deze rede alleen maar persoonlijke opvattingen had als officieel beschouwen. Vrijspraak voor wachtmeester De krijgsraad oost te Arnhem heeft nis gewezen in de zaak van de wacht meester eerste klasse van de A-batterij van de 108e afdeliing artillerie 't Harde A J. den Ouden en beklaagde vrijgespro ken van het hem ten laste geiegde. De auditeur heeft daarop appél aangetekend De tenlastelegging was dat beklaagdi als veiligheidsonderofficier bij *en oefe ning op 4 febr. j.l. te Oldebroek uit het eerste stuk van een batterij art.i'eri brisantgraneat had laten afschieten, ke granaat in de nabijheid van de druk- bereden spoorlijn Oldebroek-Wezep ont plofte en daar schade veroorzaakte. De auditeur had hiervoor twee maanden voorwaardelijk geëist. Dat beklaagde werd vrijgesproken, is hierop gegrond, dat volgens de geldende voorschriften op beklaagde met de plichting rustte om controle voor het af schieten te verrichten. Pseudo-kandidaat preekte vier keer voor men het bedrog ontdekte (Van onze speciale verslaggever) DE LEDEN van de hervormde gem< te van Moerkapelle voelen zich bij de neus genomen. De reden is de schijning van een welbespraakte jonge man. die op een mooie zomerdag bij he kerkbestuur aanklopte met het verzoe! een aantal foto's van het bedehuis t mogen maken. Al keuvelende kwam he gesprek op de moeilijkheid om in eei kleine gemeente een dominee te krijgei en te houden. En zo tussen neus en lip pen door. vertelde de keurige fotograaf, dat hij de theologisch kandidaat Rutg van der Weert uit Barneveld was en d hij er niets op tegen zou hebben een pa <eer in Moerkapelle te komen preken. Na zich met de ouderling verstaan hebben, die met de vervulling der pi dikbeurten was belast, beklom het jong mens op 14 september jl. de Moerkapeli kansel. Daarna preekte hij nog drie keer en de verbazing over het gemak waa de 23-jarige heer Van der Weert s; was weldra algemeen. bank heeft gistermiddag de zaak y gediend van een 32-jarige Indonesiër, die zich had schuldig gemaakt aan m het wegnemen van geld uit enve- b,j loppen, die hij in dienst van de PTT moest sorteren. Zowel de president en de rechters, als ook de officier van justitie toonden bij de behandeling van de zaak zoveel be grip .eilijke pos de verdachte verkeerde, toen hij het misdrijf pleegde, dat de verdediger maar afzag van een pleidooi. Ter zitting werd meegedeeld, dat de ver dachte enkele jaren geleden naar Ne derland kwam om een speciale opleiding te volgen. Hij stamt uit een welvarend Indonesisch gezin met een klinkende Allerlei politieke verwikkelingen leidden er toe, dat van die opleiding weinig te recht is gekomen en dat hij eind 1956 naar Indonesië zou terugkeren. Hij wil de echter niet met lege handen terug komen en nam daarom een baantje bij de P.T.T. aan en zette ongesubsidieerd zijn studie voort. Met zijn gezin woonde hij op gemeubileer de kamers in Amsterdam. Hij wist zich een jaar lang staande te houden, maar raakte toen door de geboorte van zijn tweede kind en ziekte van zijn vrouw in ernstige financiële moeilijkheden. Hij begon daarop met het stelen van het Eeld uit de enveloppen, wat hij naar zijn eigen schatting, een honderd keer moet hebben gedaan. VERONGELUKT IN MIJN In de mijn Juliana te Eyghelshoven is gistermorgen een ongeluk gebeurd, dat aan de 31-jarige J. J. E. Moonen uit Nieu- wenhagen het leven kostte. Bij werk zaamheden onder de grond, werd de heer Moonen door vallende stenen bedolven Het slachtoffer was gehuwd en vader Spierpijn of rheumatiek? Flink tLftjoen met Klooster balsem, die I diep in het weefsel dringt Kloosterbalsem wrijft de pijn weg J Een predikant verklaarde ter zitting, dat r gew de verleiding is bezweken, omdat hij zijn gezin te gron de zag gaan. Verdachtes vrouw en zijn twee kinderen zullen begin november per boot naar Indonesië terugkeren en de dominee deelde mee. dat er al voor de passage gelden was gezorgd. De officier meende, gezien al deze om standigheden. een lage straf te moeten eisen, hoewel hij er bij zei, dat dit uit een oogpunt van algemene preventie verkeerd is. Hij vroeg zes maanden met aftrek, waar van drie voorwaardelijk. Daar verdach te al ongeveer drie maanden gezeten heeft, beslaat de mogelijkheid, dat de Indonesiër gelijk met zijn gezin naar ziin land kan terugkeren De verdediger vroeg dan ook. of de recht bank over een week vonnis wilde wij zen, in plaats van over de gebruike lijke veertien dagen. De president van de rechtbank was echter zo mild het verzoek van de advocaat af te wij zen en te zeggen: „We zullen a.s. vrijdag al uitspraak doen. Minder eensgezind bleek het kerkvolk te zijn toen het op de beoordeling de inhoud der preken aankwam. Velen vonden dat de kandidaat een veelheid van holle woorden gebruikte en ergerden zich bepaald aan het pathos dat hij uit droeg. Anderen daarentegen achtten de symboliek welke de nieuwe prediker in zijn woorden legde, groots en schoon en waren best tevreden met hem. Kandidaat Rutger van der Weert werd steeds vertrouwelijker met de kerkeraad Zo wist hij deze na een preekbeurt te vertellen dat hij eind oktnher in Ermelo- Veldwijk bevestigd zou worden, terwijl hij ook de naam noemde van de predikant die deze plechtigheid zou verrichten. Het werd zijn val. Want toen een van de kerkeraad door bloot toeval contact kwam met de genoemde domin bleek dat deze niet alleen nergens t wist, maar ook de kandidaat helemaal niet scheen te kennen. De paniek die hierdoor ontstond, vond haar einde in de conclusie dat Rutger der Weert helemaal niet bestond en de jongeman die verschiller.de malen de kansel van het Moerkapeise bedehuis had beklommen, geen theologisch kandid; was, ja zelfs nooit theologie had gestu- De rijkspolitie, die onmiddellijk een on rterzoek instelde, stelde voorts vast da de (uit Den Haag afkomstige) pseudo kandidaat niet drieëntwintig, maar ne gentien jaar was. dat hij nooit meer dar lager onderwijs had genoten en dat hi zelfde streek wel eens elders had uit meeste mensen in Moerkapell» lachen er nu maar een beetje om, en ter /an degenen die verzuimd heb- de papieren van Rutger var Weert te vragen, merken ze vergoelijkend op dat iedereen wel eens een fout kan maken. het jongmens dat zo graag op de preekstoel staat, zal het Moerkapeise isje inmiddels nog een staartje krijgen, zal worden vervolgd wegens oplich ting. omdat voor de vier preken die hij het Zuidhollandse dorp gehouden heeft, een bedrag van totaal tachtig gul- heeft getoucheerd DE MARINA GELICHT Het bijna 400 ton metende sleepschip Marina dat met een lading grint onder was naar Den Haag en zaterdag na lanvaring met een brugpeiler in de Coolhaven te Rotterdam zonk, is gisteren rlicht. Het scheepvaartverkeer is er niet gestremd door geweest Rotterdammer in nieuw gebouw traf f1295.- GRAETZ: constante, stralende beeldhelderheid met constante, maxi male beeldscherpte. GRAETZ: verfijnde klank door de GRAETZ KLANKCOMPRESSOR die elke toon de ruimte geeft. GRAETZ: Uw keuze waard! Televisie en radio/televisiecombinaties (óók stereo) in lichte of donkere kast, 11 modellen; prijzen van f825.- tot f2595.-. En ook Graetz radio met klankcompressor voldoet aan al Uw eisen 1 Importeur: N.V. Thabur - Den Haag. DE Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft vanmorgen Formosa verlaten na besprekingen met generalissimo Tsjang Kai-Tsjek. Of die besprekin gen nu werkelijk tot nieuwe onenig heid tussen de beide staatslieden hebben geleid zoals gisteren nationalistisch-Chinese zijde werd gezegd of tot overeenstemming op elk terrein zoals een Ameri kaanse zegsman verklaarde is nog steeds niet duidelijk. Er werd vanmorgen een communiqué itgegeven, waarin over deze kwestie met geen woord werd gerept. De beide tslieden zeggen dat het aanvankelijk de bedoeling was om te spreken naatregelen tot versteviging van het be tand. Nu de communisten daar echter ;en eind aan hebben gemaakt, hoofdzaak gesproken over de militaire zijde van de toestand in het gebied Formosa. In het communiqué wordt verklaard dat de nationalisten de eilanden ter hoog- van de Chinese kust zullen blij' rdedigen. „Erkend moet worden dat de verdediging van Quemoy en Matsoe onder de huidige omstandigheden in nau band staat met die van Formosa Pescadoren," aldus het communiqué. De Nobelprijs voor Pasternak De Nobelprijs voor literatuur Is dit aar toegekend aan de 68-jarige Russisch" ichrijver Boris Pasternak voor diens werk „Dokter Zhivago", dat in Rusland mocht worden gepubliceerd. De toeken ning van de prijs aan deze Russische schrijver, die in het dorpje Peredolkino. ver van Moskou, woont, wordt in Stockholm beschouwd als de meest vallende van de laatste eeuw, omdat de autoriteiten in de Sowjetunie het werk geheel negeren. De schrijver zelf beschouwt Dokter Zhivago als zijn beste werk. De essentie het boek houdt rich bezig met de integriteit en de persoonlijke vrijheid tens. Pasternak gelooft aan het be staan van God en hij noemt het com e eenketen. „Mensen die niet zijn, idealiseren altijd hun ketenen. Zo het al in de Middeleeuwen en de Jezuïeten speculeerden hier altijd op", aldus een passage uit zijn boek. Lang voordat de Koninklijke Zweedse academie Pasternak de prijs toekende hadden de Russen al geprobeerd in schillende landen de publikatie var Zhivago onmogelijk te maken. De vraag rijst of de schrijver nu de gelegen heid zal krijgen om de prijs van ongeveer .000 gulden in ontvangst te gaan n een officiële toelichting op de prijs toekenning werd gezegd dat de prijs werd gegeven voor deze belangrijke prestatie op het gebied van hedendaags Lyrisch Pescadoren zijn een eilandengroep, dich ter bij Formosa dan bij het Chinese vaste land gelegen, die als een laatste vooruit geschoven bolwerk vsn de nationalisten moeten worden gezien. De communistische kustbatterijen heb ben vanmorgen geen bombardement uit gevoerd op de kusteilanden, zo wordt uit Taipeh vernomen. Gisteren werden 8.965 granaten afgevuurd. De regerh^ van de Philippijnen heeft inmiddels verklaard, de beschieting in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties ter tafel te zullen brengen. Dynamisch bedrijf in rustige, ruime omgeving ZES BOUWLAGEN met een ku bieke inhoud van 10.660 m3 en een vloeroppervlakte van 3.095 m2 telt het gebouw dat door ons zuster- blad „N.V. Dagblad De Rotterdam mer" in de Rotterdamse binnenstad werd gebouwd door Mak's Aan nemingsbedrijf. Enige jaren geleden kreeg de Rotterdamse architect Corns. Elffers opdracht een doel matig, representatief en soliede bouw te ontwerpen, dat het centrum zou worden voor de christelijke pers in de Maasstad. De heer Elffers heeft deze opdracht aanvaard en het resul taat, vandaag werd het gebouw offi cieel in gebruik genomen, verdient stellig de aandacht. Een krantenbedrijf, zegt de heer Elf fers. is dynamisch, minstens misch als de havenbedrijven. En het was mijn uitgangspunt dat z van voortdurende activiteit rustig niet opvallend moet zijn. Daarom het gebouw, interieur en exterieur, strakke lijnen en in zakelijk-grijze tin uitgevoerd. Het exterieur wordt geaccentueerd door een royale hal met een hoogt" van twee bouwlagen en grote ramen Met de donkere natuurstenen vloer, het zwartgepleisterde plafond en de stijl volle portiersloge maakt die hal een bijzonder gastvrije indruk. Naast de hal, die werd omgeven door overdekte kran tenvitrines, ziet men over het rest» de gevelgedeelte de Viktoria-tuimelra- en de borstweringen van schok- betonnen platen bekleed met kleine, geglazuurde tegeltjes. Kantoren Vanuit de hal heeft men toegang tot het hoofdtrappenhuis, het souter- de kantoorruimten op de begane grond en het kantoor Rotterdam van het Dagblad „Trouw". De eerste etage bereikbaar via een balustrade, op halve hoogte in de hal aangebracht. Met de tweede en derde etage is dezt verdieping bestemd voor kantoon en redactievert rekken. Op de derde etage, waar de redacttea werden ondergebracht vindt men de „buizenpost", een buizenstesei waardoor met behulp van een blaas- en zulgin» stallatie de kopij in plastic kokers snel naar de zetterij worden getransporteerd. De vierde etage bleef gereserveerd voor mogelijke uitbreiding. Op de vijfde en laatste etage vindt men de kantine, waar de grijze zakelijkheid even werd doorbroken met rood-getinte stoeltjes en hier en daar wat blauw. Vanuit de kantine, die toegang geeft tot een be tegeld dakterras, ziet men duidelijk dat het nieuwe Rotterdammer-gebouw op de grens van twee „werelden" werd gebouwd: aan de oostzijde een gedeelte van de moderne binnenstad, aan de tegenovergestelde zijde een gedeelte van de oude stad, dat binnenkort zal wor den gesloopt. „ZelfdenkendT' De etages zijn onderling verbonden door een tweetal trappenhuizen, waarin „zelfdenkende* liften werden opgeno men. Twee goederenliftjes besparen d# portier het nodige loopwerk. Met de fundering van het gebouw werd begin 1957 begonnen. Op 23 maart van dat jaar sloeg de heer H. Diemer, oud-directeur en oud-hoofdredacteur van „De Rotterdammer" de eerste paal. Za terdag 24 december 1957 werd het hoog ste punt bereikt. Het betonskelet werd grotendeels volgens gebruikelijke con structiemethoden opgetrokken. Een vloergedeelte, dat zeer zwaar belast moest kunnen worden en dat ook een vrij grote overspanning kreeg, werd uit gevoerd volgens een systeem, dat tot op dat ogenblik nog niet in Nederland toegepast. Op de wapening van e storten vloer werden met kleine ?n ruimten kartonnen kokers ge plaatst. Daartussen en daarop kwam de betonspecie. Het inwendige van de kokers bleef leeg. Men bereikte daar- mee dat de vloer van grote dikte een veel kleiner gewicht kreeg dan de ge bruikelijke massieve vloeren. Niet al leen werd het eigen gewicht van de 'loer teruggebracht, maar ook werd een betere isolatie van geluid en warmte verkregen. Het nieuwe gebouw, dat op de hoek ar. Witte de Withstraat en Hartman- iraat een voortreffelijke plaats kreeg in het nieuwe Rotterdam, is het vijfde dat „De Rotterdammer" sedert de op richting in 1903 betrekt. Het gebouw de Goudsesingel dat in mei 1940 i verwoest, vond in het noodgebouw de Witte de Withstraat een tijde lijke plaatsvervanger Dit noodgebouw wordt reeds gesloopt om plaats te ma- voor de definitieve bebouwing, officiële ingebruikneming vond plaats na de overdracht en de ontvangst van vele genodigden, hedenmiddag in de kantine. De Europese economische samem ng was gisteravond het onderwerp n redevoering van prins Bernhard het jaarlijkse diner van de Kamer van Koophandel in Londen. Dc Prins gaf in z(jn toespraak een ove zicht van de geschiedenis van de vc billende organen die een Euroocsc ec nomische eenheid trachten tc bereiken. Hij herinnerde er aan. dat de totstand koming van de Benelux de eerste st king was tussen Europi Permaningen hielpen niet landen en dat de tweede stap ocstond uit de uitbreiding van de Benelux tot sa werking van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap, dc E.E G. Daarnaast bestaat nog de Organisatie van Europese Economische Samenwer king, de O.E.E.S., waarvan ook de zes landen van de EEG. deel uit maken. De Prins merkte vervolgens op, dat een enigszins moeilijke situatie .s ontstaan, doordat de E.E.G. begonnen is aan de af schaffing van de tolmuren tussen dc gesloten landen. Deze econom serie be lemmeringen blijven nog bestaan dc gndere landen van de O.E.E S ei betekent, dat voor het eerst in het bestaan van de Organisatie een mogelijkheid tot discriminaie zal ontstaan. Deze discriminatie brengt, zoals de Prins bet zei, natuurlijk het gevaar met zich, dat er economische scheidings lijnen in Europa worden getrokken en het is helaas zo, dat economische hinder palen kunnen leiden tot politieke ver deeldheid. Om dit gevaar te kunnen af wenden heeft Nederland het Engelse voorstel tot instelling van een Vrtjhan- delsgebied zonder aarzelen gesteund en dc Prins wat van mening dat dc onder handelingen over dit voorstel, d e thans in een zeer» moeilijk stadium zijn geko men. beslist moeten slagen. De BURGEMEESTER van het Franse dorp Upie is voor drie maanden door zijn regering geschorst wegens „admini stratieve laksheid'. Drie maanden lang zal aan het hoofd van Upie en andere burgervader staan. De burgemeester, René Arnoux. moet wel een merkwaardig man zijn. Het is nl. gebleken dat hij alle offi ciële post, die hem werd toegezon den, onbeantwoord had gelaten. De enige van de vele plichten die hij wilde vervullen was het sluiten van huwelijken en daar kon de regering geen genoegen mee nemen. Vermoedelijk zal René Amoux de sympathie van vele Fransen ge nieten. als zij vernemen wat de oorzaak van zijn t, I schorsing is. In Frankrijk heeft men wel begrip voor een houding als van Upies burge meester en wij kunnen ook niet ver stoord op hem zijn. Hij zal gedacht hebben „ik kan mijn tijd wel beter gebruiken dan met het lezen van al die brieven uit Parijs. Ze begrijpen daar toch niet, hoe het hier reilt en zeilt." We geloven dat hij een goede burgemeester is, een man die er van houdt gezellig met zijn gemeente leden te praten en hij zal hun best advies geven als zij hem om advies vragen. Hij zal best weten dat er in zijn dorp leeft, maar hij heeft er bezwaar tegen officiële brieven te beantwoorden. We hebben een man gekend, die evenmin antwoord gaf op officiële brieven, waarvan er hem veel wer den gezonden. Hij redeneerde „als je een brief krijgt, moet je hem veer tien dagen onbeantwoord laten. Wordt er binnen die veertien dagen aan de brief herinnerd, dan is de afzender een onbehoorlijk mens en brieven van onbehoorlijke mensen gooi je weg. Wordt er binnen die veertien dagen niet op antwoord aangedrongen, dan is de brief niet belangrijk en kun je hem eveneens vernietigen." Misschien heeft de burgemeester van Upie wel dezelfde gedachten over het beantwoorden van officiële brieven. Hij sloot veel liever huwe lijken. maar goed, de regering van Parijs heeft het niet genomen René Arnoux is voor drie maanden ge schorst. Een schorsing om die reden is nog nooit in Frankrijk voorgeko men. Wie weet, misschien maakt René Arnoux nog school. verdwijnt door PUROL

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5