ratie is een kwestie Emig van geven en nemen Brits vliegtuig stortte met 31 mensen neer Gunstig weer en overal redelijke vangsten Mr. J. Algera ii Raad v. State Ds. H. Bogers te Katwijk a. Zet zondag tachtig jaar NIEUWE LElnSCHE COURANT 4 DONDERDAG 23 OKTOBER 19 Ds. Bonting RIJNSBURG) vond open deuren Wie goed zijn brood verdient is nog niet altijd geslaagd (Van een onzer redacteuren) A LS IK ERGENS oog heb gekregen voor het feit, dat de Kerk geen mensenwerk is, maar een wonder van Christus, dan is het in Australië. Hier geen Nederlanders die naar de kerkdienst gaan, omdat het nu een maal zo hoort en omdat vader en moeder ook gaan, maar Gemeenteleden begerig het Evangelie te horen, het Woord van God, dat juist in hun bijzondere situatie zo bemoedigend is. Als het aan mij, ds. M. J. J. Bonting uit Rijnsburg, had gelegen of aan mijn ouderlingen, dan was er daar in dat onmetelijke land geen steek van terechtgekomen. Dat in het West- australische Perth toch een levende Gemeente is ontstaan, dat beschouw ik werkelijk als iets buitengewoons. zich Ds. Bonting ziet zijn werk in Australië als een overbrugging, als een arbeid genoeg geheel op de toekomst gericht. Het ging erom de Nederlandse emig: ten op te vangen, hen voor afdwalen de TCerk te bewaren. Wie als emigrant in zijn nieuwe vaderland komt, staat geheel los van tradities en gewoonten Hij moet als het ware opnieuw een keuze doen. Mensen, die gewoon waren trouw naar de kerk te gaan. komen toe. Nederlanders in hun eigen land nooit een voet in de kerk zettend, wor den in Australië actieve Gemeenteleden Toekomst Worden de emigranten overweldigd door de zorgen en moeiten van en komen zij er daardoor niet bij een Kerk aan te sluiten, dan is kans zeer groot, dat hun kinderen kleinkinderen aan de godsdienst voorbij gaan. Worden zij binnengehaald in Nederlandse kerkgemeenschap, waar de band van de nationaliteit voelen waar zij worden benaderd in hun spe cifieke problemen als emigrant, daar blijft de volgende generatie va de Kerk behouden. En of dat Nederlandse Kerk is, of later een Austra lische Kerk, dat doet er minder toe. Het gaat ook daar in Australië ten slotte om het Evangelie, om de Heer Kerk. Het „slagen" van de emigrant is voornamelijk een geestelijke zaak. Een ieder die in Australië een jaar of vijf flink wil aanpakken, slaagt in materieel opzicht. Maar dat is niet het belangrijkste. Het komt er maar op aan, of men zich Australiër gaat voelen, of men Nederland en de familieleden daar objectief kan be zien. Wie het vaderland niet wil loslaten en de toestanden daar steeds meer gaat idealiseren, houdt het in Australië niet uit, ook al gaat het hem financieel goed, al heeft hij een mooi huis en rijdt hij in een auto. En zo gebeurt het, dat economisch geslaagde emigranten naar huis ver langen, en geldelijk minder bedeel den het goed naar de zin hebben. Anders Het leven in Australië is geheel anders dan in Nederland. Men heeft er geen oorlog gehad, geen overstromingen, de zon schijnt er altijd. De mensen zijn wat luchthartiger, wat zorgelozer, op- fiervlakkig. Gezelligheid zoals in ons and kent men er niet. Het klimaat is er de oorzaak van, dat het gezinsleven veel losser is, zonder huiselijkheid. Aan de andere kant zijn de Austra liërs opvallend vriendelijk en hulp vaardig. Wat dat betreft hebben zij de kern van bet Evangelie goed be grepen en kannen wij .Nederlandera heel wat van hen leren. En dat is het na, waarom het eigenlijk gaat. Wij kannen wat van de Anstraliëra leren en de Australiërs van ona. Er moet een zekere wisselwerking zijn tassen emigranten en Anstraliëra. Het Is een kwestie van geven en nemen. En de emigrant, die alleen maar neemt, die mislukt altijd. Het leven als predikant in West- Australië ia afwisselend, maar tevens erg Gesprek ds. Bonting uit Rijnsburg TN ZIJN OUDERLIJKE wo- ning aan de Quarles van Uffordstraat te Noordwijk aan Zee hebben wij gisteravond een gesprek gehad met ds. M. J. J. Bonting, voorheen Hervormd predikant te Rijnsburg, die 5V4 jaar in het Westaustralische Perth werkzaam is geweest, waar hij de Hervormde Ge meente in de Presbyteriaanse Kerk heeft opgebouwd en de geestelijke verzorging had voor de immigranten die zich daar uit Nederland hebben geves tigd. Zoals wij gisteren berichtten, heeft ds. Bonting na rijp be raad een beroep aangenomen van de Hervormde Gemeente te Nijland Frieslandwaar door zijn terugkeer naar Ne derland mogelijk werd. Ds. C. J. P. Mackaay te Rotterdam ii thans op weg naar Perth, om de vacante plaats te bezetten. De teruggekeerde predikant hoopt 2 noucmbrr in Rijnsburg in de morgen- en avonddienst voor te paan en 9 november rijn intrede in Nijland te doen, na 's morgens door prof. G. C. van Niftrik te zijn bevestigd. vermoeiend. Ds. Bonting verzorgde de meest uitgestrekte Gemeente ter wereld. Vaak moest hij honderden kilometers reizen, om Gemeenteleden te bezoeken, Gemeenteleden, die in hun eenzaamheid Ds. M. J. J. Bonting een wonder dikwijls heel ontvankelijk v Blijde Boodschap. Het is facet van het werk van eei predikant, dat hij overal vindt. Godsdienstig of een prettig emigranten- ipen deuren godsdienstig. protestant of rooms-katholiek, men blij een landgenoot te ontmoeten, en nooit vindt men een huis gesloten. Om gekeerd hebben de Gemeenteleden er veel voor over eens in de week of dien de afstand erg groot is eens in de veertien dagen, een kerkgang te maken Ds. Bonting kent een gezin, dat daartoe elke zondag twaalf gulden verreist. Opmerkelijk ook is de sterke om linge band. De gemeenschap der heiligen krijgt in de Australische Gemeenten ook in de Gemeenten van de emigran ten duidelijk gestalte. Luthersen, Hei vormden en Gereformeerden werken s« men in broederlijke geest. Beïnvloeding Nederlanders en Australiërs beïnvloe den elkaar. Wij Nederlanders brengen iets van de ernst, die toch ook een plaats in het leven moet hebben. Onze denk wijze, onze ideeën doordringen de Austra lische gemeenschap. In dit verband ik mijn werk aan de Theological Hall (opleidingsinstituut voor predikai zo aantrekkelijk, waar op deze wijze Australische theologische studenten aanraking kwamen met een docent, die ook in zijn lesgeven zijn Nederlander-zijn natuurlijk niet kon verloochi Andersom heeft het Australische leven mij niet onberoerd gelaten. En ook zo gezien ben ik blij met mijn „Australische tijd". Ik heb een hel derder kijk gekregen op de plaats van de Kerk in deze wereld, ik heb facetten van het Evangelie zien blin ken, die ook in Nederland meer glans moeten krijgen. Wij mensen kunnen veel aan elkaar hebben. Juist als onze karakters sterk uiteenlopen en in het bijzonder waar het christe nen betreft. Christenen, wie het im mers waar ook ter wereld om het zelfde is begonnen, die hoe verschil-; lend ook van aard toch allen be lijden één en dezelfde Heer UITGIFTE VAN RENTESPAARBRIEVEN DOOR BANK NED. GEMEENTEN De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten zal overgaan tot het verkrijg baar stellen van rentespaarbrieven 1958 .n stukken van f 1.000,—f500,— er. f 100—, togen de koers van 100 pet. toi een zodanig totaal bedrag als tot 28 no vember 1958 zal worden geplaatst, met dien verstande, dat de verkoop voor die datum zal eindigen op de dag waarop een totaal bedrag van f50 miljoen Is geplaatst De vennootschap behoudt zich voor dit bedrag te verhogen. De rente, ingaande 1 november 1958 Is begrepen in het aflossingsbedrag. De rentespaarbrieven 1958 zijn aflosbaar op 1 juni 1974 tegen een koers van 200 pro cent. Houders kunnen aflossing vorderen per 1 april 1964 tegen een koers van 125 pet en per 1 april 1968 tegen een koers van 150 pet De bank heeft het recht alle dan nog uitstaande rentespaarbrieven 1058 ver vroegd af te lossen per 1 maart 1969 '.ogen een koers van 160 pet. Kerftabak tegen sigaretten De Vereniging Nederlandse Kerftabak- industrie heeft in een adres aan de leden de Staten-Generaal zich verzet tegen brief van de Stichting Sigarettenin- rie van 7 oktober aan hetzelfde adres, rin deze voorstelt de kerftabakindu- strie éën procent omzetbelasting meer te doen betalen ten gunste van de sigaret tenindustrie. De kerftabakindustrie betoogt, dat blij ken» cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek de banderolleprijzen van kerftabak belangrijk meer zijn gestegen dan die van sigaretten. Het accijnsper centage voor kerftabak is twee maal zo hoog als vóór de oorlog Het accijnsbe drag per eenheid zelfs twintig maal zo hoog. voor sigaretten slechts 6.3 maal. De omzet van kerftabak daalde gestadig behalve in de laatste acht maanden. Die van sigaretten daarentegen is gestegen behalve van januari tot april 1958. Het s nog voorbarig om te zeggen, dat de tijging bij sigaretten niet zal worden hervat De omzet m de sigarettenindustrie is 1.75 procent van die in 1950. van de kerftabak slechts 75 pet. De taxatie van de sigarettenindustrie dat zij in 1958 een omzet van 900 miljoen stuks of f 43 min zal moeten missen, is volgens het adres niet reëel. Helikopterdienst Den Haag-RYlam naar Schiphol Het Haagse luchtvaartbedrijf Aero Con tractors zal op dinsdag en woensdag 4 en 5 november proeven nemen met een we helikopter: de Vertol-44. die plaats biedt aan Tijftien passagiers en wordt oortgedreven door twee schroeven. De eerste vlucht zal dinsdag 4 november m half elf op de luchthaven Rotterdam beginnen. Achttien minuten na het ver trek zal het gezelschap genodigden uit Rotterdam, dat door de N.V. Aero Con tractors voor deze vlucht zal worden uit genodigd. op het platform van Schiphol aankomen. Op woensdag 5 november wordt de proefvlucht gemaakt van het Malieveld in Den Haag naar Schiphol Do heer Schreiner, directeur van het luchtvaartbedrijf neemt deza proeven om gaan tn hoeverre er animo Is voor geregelde lijndienst van Rotterdam Den Haag naar Schiphol. Auping welterusten En als iemand dat mag, mag Auping dat! Immers: een Auping binnenveringmatras is gegarandeerd de beste die er is voor Uw nachtrust. De 60-jarige Auping-ervaring, de patente Auping-vering en de speciale warmte- gevende winterkant aan élke matras... alles zorgt voor een heerlijke, héérlijke slaap! U I •chte Auping vanaf f. 79.. De verkoop vangt aan op 30 oktober '58. Het prospectus zal op 23 oktober a.s. verschijnen. Derde uitkering melkprijsgarantie De minister van landbouw vsserij en voedselvoorziening heeft het mogelijk ge maakt aan de melkveehouders rok over de hoeveelheid melk, geleverd .n de na 14 september resterende weken tot het einde van het melkprijsjaar 1957/58 (8 november 1958), een uitkering van vier cent per kilogram melk te doen Met deze uitkering, die eind oktober beg n novem ber 1958 kan worden tegemoet gezien, za, de veehouderij over het gehele in het lo pende melkprijsjaar geleverde quantum een overschot van vier cent per kilogram op de nog definitief voor de gegarandeer-1 havenbedrijf dergemeente Velsen is dooi de hoeveelheid melk te bepa'-en toeslagen de Kroon goedgekeurd, met uitzondering van de melkprijsgarantie 1957'58 hebben van enige bepalingen der bebouwings- ontvangen. voorschriften. Minister bekent Afzet volle melk geen succes (Van onze parlementsredactie) De afzet van volle melk heeft niet aan de verwachtingen beantwoord, zo bekent de minister van landbouw, dr. A. Vonde ling, thans in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement. Een onderzoek van het produktschap voor zuivel heeft aan getoond, dat weliswaar de consumptie van volle melk in de verschillende gebieden het land uiteenloopt, maar dat in totaal slechts M 1 procent van de con- sumptiemelkafzet in de vorm van volle melk plaats had, aldus de bewindsman. In antwoord op een desbetreffende vraag van de Kamer deelt de minister dat het melkverbruik in de vorm moderne melkprodukten zich lang- i ontwikkelt. Weliswaar maakt het Nederlands Zuivelbureau reeds gedurende enige jaren met een rijdende milkbar pro paganda voor milkshakes enz., maar des ondanks neemt het aantal verkoopplaatsen moderne melkprodukten slechts in beperkte mate toe. Dit moet deel worden toegeschreven aa hoge kosten van aanschaffing van de be nodigde apparatuur. In verschillende landen, met nan West-Duitsland, Is het verbruik van melk In de vorm van milkshakes enz. sterk genomen. Hoewel drinkgewoonten niet plotseling te veranderen zijn, moet de mening van minister Vondeling toch verwacht worden, dat ook in ons land nog mogelijkheden op dit terrein bestaan. Verbruik van boter en kaas gestegen (Van onze parlementaire redacteur) Sedert de verlaging van het boter- prijspeil op 27 april 1958 is de boter- consumptie in ons land getegen tot 1200 ton per week en de kaasconsumptie tot ongeveer 1700 ton. Per jaar berekend komt deze stijging neer op een verbruik van 62.400 ton boter en 88.400 ton kaas. In 1956 werd 32.200 ton boter en 69.400 ton kaas en in 1957 41.750 ton boter 72.200 ton kaas verbruikt. Voor het eerste halfjaar van 1958 bedroegen de; aantallen respectievelijk 25.300 en 39.900 Na het van kracht worden van verlaagde prijspeil heeft de consu ment per kilogram gemiddeld f3,52 voor boter en f3.15 voor kaas betaald tegen gemiddeld f4.86 en f3.42 in 1956 en f4.84 f 3.55 in 1957. Deze cijfers geeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ifi* de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over lijn begroting. Minister Vondeling meent, dat de ationale prijspolitiek in verschillende landen er de oorzaak van is, dat de prijzen van zuivelprodukten daar hoger ijn dan commercieel verantwoord moet vorden geacht. Hierdoor wordt de con sumptie nadelig beïnvloed. Zolang de voornaamste Importlanden hun prijspo litiek niet wijzigen, zal de neiging blij- bestaan, dat het verbruik achter blijft bij een stijging van de produktie, aldus de minister. Uitbreiding haven van IJmuiden goedgekeurd frisse adem een heerlijke smaak fris lakker gezond Botsing boven Italië Slechts piloot van straaljager leven /~AP EEN HOOGTE van zeven kilo- A-' meter is gistermiddag boven Ita lië een Brits verkeersvliegtuig tegen een Italiaanse straaljager gebotst. Alle inzittenden van het vliegtuig, bestaande uit 26 passagiers en vijf bemanningsleden, kwamen hierbij om het leven. Slechts de piloot van de straaljager heeft de botsing over leefd. Hij wist zich met zijn schiet stoel in veiligheid te brengen en kwam bewusteloos in de Middel landse Zee terecht. Het vliegtuig, een Viscount van de British European Airways, stortte on middellijk na de ontploffing, die op de botsing volgde, naar beneden en kwam op een schietbaan in de buurt van het plaatsje Nettuno terecht. De wrakstuk ken lagen over een gebied van vele vier kante kilometers verspreid. Men neemt aan, dat bijna alle slacht offers direct na de explosie om het le ven zijn gekomen. Slechts een van de inzittenden werd levend op de grond aangetroffen, maar op weg naar het zie kenhuis is hij overleden. De lijken van de 31 slachtoffers waren nog geen drie uur na de botsing gebor gen. Ze zijn naar een ziekenhuis te Rome overgebracht. Ook heeft men 't lijk van 'n Italiaan gevonden, die vermoedelijk door de neerkomende wrakstukken is gedood. Een tragische bijzonderheid is verder dat de piloot van de Viscount, Frank Foster, een deskundige op het gebied van de veiligheid in de lucht was, die zich in de studie van botsingen had ge specialiseerd. Hij was oud-wereldkam pioen zweefvliegen en lid van diverse Britse luchtvaartcommissies. V isserijgolfjes DE GUNSTIGE WEERSOMSTANDIGHEDEN op de visgronden hadden dinsdag overal behoorlijke vangsten tot gevolg. Langs de kast vingen de loggen en kotters 150 tot 80 kilo tong en 15 tot 10 manden schol per etmaal. Bjj de boeien p. 5 en p. 6 vingen de loggers per etmaal 600 tot 200 kg tong. De etmaalvangsten van dc trawlers om de Noord varieerden van 250 tot 200 manden haring, schelvis en makreel. De Postboy ving in twee trekken 40 manden schelvis en makreel, de Thorina 60 manden schelvis en makreel, eveneens in twee trekken. Ook de Medan haalde In twee trekken 40 manden, meest makreel, scheep. De trawler Claesje ving 50 manden hoops In één trek. De Emma verloor haar trawlnet, na eerst in twee trekken 60 manden makreel te hebben gevangen. Do Herman boekte uitstekende resultaten, het aehip haalde in twee trekken 150 manden makreel aan boord, de schipper heeft besloten van deze goede visgrond te profiteren en wat langer op zee te bljjven. Woensdag aan de markt Woensdagochtend werden aan de IJmui- dense markt door twee trawlers, twee log gers en twee kotters 2440 kisten verse vis gelost. Hierbij waren 410 kisten schelvis, 1000 wijting, 100 gul en kabeljauw, 100 koolvis, 850 haring, 740 makreel, 60 schol. 1O0 diversen, 100 stuks stijve kabeljauwen en 1250 kilo tong. De trawler „Ariadne" IJM 18 besomde 33.700 voor 210 kisten schelvis, 90 haring, 180 makreel, 25 wijting, 100 gul en kabel jauw, 70 koolvis, 40 diversen, 45 stijve kabeljauwen en 40 kleine kisten schelvis. De „Deining" KW 8 maakte een besom ming van eveneens 33.700 voor 70 kisten schelvis, 300 haring, 610 makreel, 60 wij ting, 30 koolvis, 70 stijve kabeljauwen. De KW 52 voerde aan 130 kisten schelvis, 15 wijting en 20 diversen, de besomming be droeg 10.100. De KW 95 besomde 4.970 voor 150 kisten Engelse walharing. Prezen van woensdag De handel betaalde hoge prijzen als ge volg van de geringe aanvoer. De export nam de witte koolvis af voor 136134. grote regels kabeljauw deden 216164, kleine regels 9680. grote schelvis noteer de 7368, grootmdddel schelvis 6758. sn grote kabeljauw gingen va hand voor 296, kisten kleine kabeljauw 246242. De grote en middelgrote scholsoorten brachten 8468 op. Groot- middel tong deed 4,804,20, kleinmiddel 3.80—3.40, tong I 2,90—2,75 en tong II 2,702,60. De binnenlandse handel betaalde voor de zwarte koolvis 144— 114, leng 108—98, koolvis I 46-41 koolvis II 38—^3. De grote gullen gingen de hand voor 8172, middel gul 62— n torgul 4237. Voor de kleinmiddel schelvis werd 5650 betaald, kleine schelvis I deed 5042, schelvis II 46— 40. .Wijting noteerde 4036. schol II bracht 6548 op, schol III 4941. De lharing werd verkocht voor 3025, Engelse walharing voor 32, kleine ha ring voor 25 en makreel voor 25—20. Donderdag te IJmuiden Vanochtend werd te IJmuiden de VL 84 gelost. Het schip had een vangst van 780 kisten verse vis, in hoofdzaak makreel. De „Job Gouda" IJM 99 voerde aan 1000 Landbouwverlof zal worden afgeschaft (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer is woensdagavond»na ;n kort debat en z.h.s. akkoord gegaan iet een wijziging van de Leerplichtwet. Het landbouwverlof voor schoolgaande kinderen wordt afgeschaft, de schoolop- x heet nu voortaan officieel inspec- en ook zijn er bepalingen gemaakt leerlingen die reeds 14 jaar de zesde klas van de lagere school nog niet hebben doorlopen. Minister Cals is van mening, dat deze kinderen niet vrij mogen zijn van de leer plicht. Jui9t voor deze leerlingen moet 'an groot belang worden geacht, dat zij zolang mogelijk in een gunstig peda gogisch milieu kunnen blijven. Het op vangen van deze leerlingen is natuurlijk niet eenvoudig. Velen van hen kunnen waarschijnlijk naar de b.l.o.-school. Mi nister Cals beloofde echter dit wetsont werp verstandig toe te passen. Bij deze toepassing zal vooral de voorlichting de leiders der scholen van groot belang De heren Tilanus (c.h.) en Toxopeüs vroegen de minister hoe het nu n jongens die naar zee wilden. Minister Cals wenrie geen tweede landbouwverlof eëren, maar ook in dit opzicht zal de wet verstandig worden toegepast. Zo kan dit verlof bijv. wel verleend worden als het gaat om een „praktische oefening op de vloot". Melkproduktie met 8 pet. gestegen (Van onze parlementsredactie) De toename van de totale hoeveelheid afgeleverde melk bedroeg over de eerste negen maanden van 1958 ten opzichte de overeenkomstige periode in de i 1955 tot en met 1957 8 procent. Als belangrijkste oorzaken van deze stijging len worden genoemd: de gunstige 'oederpositie van de afgelopen win de stijging van het verbruik van krachtvoer en de uitbreiding van de melkveestapel. Ook de gunstige gras- groei in de zomer en de steeds verder gaande veeverbetering zullen tot stijging de melkproduktie bijgedragen heb ben, aldus minister Vondeling (land bouw) in de memorie van antwoord an de Tweede Kamer over de begro- ng van zijn departement. Van groot belang acht minister Von deling het, dat het zuivelbedrijfsleven de mogelijkheden nagaat, of de over dadige zomerproduktie van melk op een zodanige wijze geconserveerd kan wor den, dat kan worden geprofiteerd van de gunstiger afzetmogelijkheden in de winterperiode. Op deze wijze, aldus de ndsman, zouden misschien de be en van de lagere wintermelkpro- duktie kunnen worden verminderd. kisten haring, makreel en schelvis. De trawler Claesje RO 46 had een nog on bekende vangst aan boord. Oudste boten Oudste boten zijn de „Emma Wilhel- mina" KW 135, KW 176 en KW 7 van 11 oktober, de ,J>irkje" RO 53, Onderneming 2 SCH 27 en „Pietertje" HD 87 van IJ oktober, terwijl de „Herman" IJM 2 var 13 oktober waarschijnlijk voor de vrijdag markt komt. Zeer hoge besomming Dinsdag verscheen aan de IJmui- dense vismarkt de kotter KW 105 met een vangst schol, waarvoor de fraaie besomming van 1900 werd behaald. De kotter ging dinsdag on middellijk weer ter visserij en keerde gisterochtend opnieuw terug naar IJmuiden met een vangst van 30 kisten schol, de besomming hier voor bedroeg 2180. De visprijzen waren zeer hoog, vijftig kilo schol II leverde 75,op. De kotter besom de in een halve week tijds dus 4080, iets wat bij dit type kleine vaartuigen als een uitzondering kan worden beschouwd. Eerste Engelse walharing De logger KW 95 heeft gisteren te IJmuiden de eerste Engelse walharing van dit seizoen aangevoerd. De haring ging grif van de hand, de handel telde voor een kist van 50 kilo 32 neer, zowel voor de export als voor het binnenland. Gewoon lijk wordt deze baring eerst in de maand november regelmatig te IJmuiden aan gevoerd. De KW 95 ving de Engelse wal haring op een afstand van 70 mUl van IJmuiden. De kwaliteit van de vis was uitstekend. Naar verluidt is binnen afzienbare q de benoeming te verwachten tot ild v de Raad van State, van mr, J. Algt (a.r.), die onlangs ia afgetreden als i nister van verkeer en waterstaat. Binnenlandse markt Land- en tuinbouw dekken behoeften (Van c parlementsredactie) De Nederlandse land- en tuinbouw behalve voor granen, volledig in de b hoeften van de binnenlandse markt vod zien, terwijl daarnaast van de meej produkten nog grote hoeveelheden wo den geëxporteerd. In totaal is er et aanmerkelijk uitvoersaldo. Dit schrijft t minister van landbouw, dr. A. Vondeliq in de memorie van antwoord aan i Tweede Kamer over de begroting vj zijn departement. De door de Kamer gestelde vraag i In de ontwikkeling van de Italiaarj tuinbouw in bepaalde opzichten met et gevaar voor sommige Nederlandse gl«j cultures schuilt, beantwoordt de minis'^ bevestigend. De huidige situatie is echt] zo, dat de Italiaanse produktie veelj samenvalt met de aanvoeren vi glasproduktie en voorzover ze w- gelijktijdig aan de markt komen, is t kwaliteit van het Nederlandse glaspp dukt in de regel zoveel beter, dat a» de Italiaanse concurrentie ruimschot» het hoofd kan worden geboden. In Ita) is echter een toenemend streven nat kwaliteitsprodukten te constatere Mocht dit tot gunstige resultaten leide dan zal dit ongetwijfeld nadelige gevolga hebben voor onze glascultures, aldus 4 minister. Over de moeilijkheden met het varken» vlees deelt de minister nog mee, dat hj nader onderzoek naar deze moeilijkhed* heeft geleid tot de conclusie, dat als gi volg van de stijgende voedergranen ene zijds en van de dalende varkensvleespr? anderzijds, de situatie op de varkens markt er thans niet zo ernstig uitziet ai aanvankelijk werd verwacht. Sfeer ia 't gezin De „Nieuwe Leidsche" er in •Tondag ds. H. Bo gers te Katwijk aan Zee, ritus - predikant van de Her vormde Kerk, zijn tachtigsti verjaardag t verjaardag dc predikant niet thi maar volgende week woensdag zal hij gaarne gen. emeritaat heeft ds. Bogers nog jaren- ■richt, zoals het bezoeken van patiënten in het Zeehospi- het bezoeken van de bewoners Hervormd Gasthuis, oktober 1878 werd de Katwijkse predikant in Velsen geboren. Al spoedig verhuisde het gezin naar het Brabantse, waar ds. Bogers zijn jeugd doorbracht. Nadat hij het gymnasium in Gorinchem had doorlopen, werd de studie theologie begonnen aan de universiteit te Utrecht. Op 15 mei 1904 kwam ds. Bogei jn eerste Gemeente: Heilouw. In volgde Tuil, in 1920 Zoelen, in 1925 Klaas waal. waarna hij in 1931 vertrok Reitsum in Friesland, om ten slotte in Achlum (Friesland) te gaan Na zijn emeritaat vestigde ds. Bogers :ich (in 1944) in Katwijk hij hulpprediker was tot zijn zeventigste ;rjaardag in 1948. De rustende pastor is in de loop der iren verscheidene malen lid geweest an classicale besturen ciale Kerkbesturen. Ook heeft het jeugd werk de liefde van zijn hart gehad. Vele jongelingsverenigingcn hebben de gun stige invloed van zijn arbeid kunnen merken. Ds. Bogers is onder meer lid geweest an de Gelderse commissie van het NJV. i zijn Friese tijd was hij enkele jaren vice-voorzitter van de christelijke h.b.s. te Leeuwarden en vijf jaar lang voor zitter van de kweekschool aldaar. Ook als hoofdbestuurslid van Zonnegloren heeft de predikant zich zeer verdienste lijk gemaakt. Voorts was ds. Bogers drie jaar hoofdbestuurslid van de CHU nog steeds voelt hij zich op zijn gemak, waar c-b.-vrienden elkaar ontmoeten. Rijnmonders blijven op de Zuidwestlijn vliegen In de achterzaal van café De Kroon hield de postduivenhoudersvereniging De Rijnmonders een ledenvergadering onder leiding van de heer A. Paauw, die in zijn openingswoord een kleine nabeschouwing het afgelopen vliegseizoen. uitgebreide discussie, veroor zaakt door een schrijven van de Bond aterdagvliegers, besloot men op de „Zuidwestlijn" (België en Frankrijk) te •liegen en niet over te stappen op de Zuidoostlijn. Aangezien aan een tentoonstelling bij zonder veel werk is verbonden, besloJ de vergadering om in december en ji nuari een hokkenshow te houden. Wi wordt op 19 december deelgenomen as} de kringtentoonstelling in Lisse. Na de pauze werd een verloting gj houden. De Bijbel in het gezjn De wijkgemeente Noordoost van a Hervormde Gemeente hield onder leidit} van ds. Jac. de Vos gisteravond een wijl bijeenkomst in de Oranjezaal. Ds. De Vij sprak over het onderwerp „Bijbel en gi zin". Achtereenvolgens ging spr. na w» de Bijbel over het gezin zegt, wat c Bijbel voor het gezin betekent en ha men de Bijbel de juiste plaats geeft ij het gezin. Ds. Vos noemde het gezin een „Kerkt in de Kerk", waarin de gekruisigde e opgestane Here de centrale plaats moe innemen; het middel daartoe is de Bijbel Schaaknieuw» Uitslagen bordenwedstriiden Groep 1J. HaasnootG. Visser 1Oj W. v. d. PlasA. Haasnoot Vzgroej II: Joosten—M. van Duyvenvoorde 1—tj W. Hoek—J. van Duyvenvoorde )ii J. de Mol—L. Velthuizen 1—0; A. Lugi hartJ. van Duyvenbode jr. 1—0; J. Zufl derduynP. Dijkdrenth 1—0: Hazenbroej C. Houwaad 01; ReitsemaJ. v. 4 Plas 0—1. Jeugd vergadert De C.J.M.V. en de C.J.V.F houden mol genavond óm acht uur in de Oranjezaa gecombineerde vergadering. De heel M. Faber. districtssecretaris, ut Spreekbeurt Vrijdagavond half acht spreekt in hel kerkgebouw van de Geref. Gemeente ds Van Haren uit Kampen. KATWIJK AAK DEK RIJ Katwijkse dammers tegen D.E.S. (Voorschoten) Het eerste tiental van de damclub KD( speelde in competitieverband een we# strijd tegen DES I uit Voorschoten. lij deze wedstrijd werd uiterst fel gestrede», de punten en was het voor de than club wel jammer, dat er in het bega enkele borden grove blunders werdei gemaakt die KDC een stevige achterstal opleverden. Gelukkig kon de achterstand ingelope» worden, dank zij overwinningen van Jatj Freken en J. Heemskerk. De voorlopig! stand werd 68 in het voordeel van DESj De drie afgebroken partijen zullen weij licht zo eindigen, dat een 1010 einó stand bereikt kan worden. De gedetailleerde uitslag is als volgt Jac Freke (KDC I)—B. van Bemmele: (DES I) 20; Fr. Spierenburg—J. vat Bemmelen afg.; H. KoelewijnJ. Zitmat J Schoneveld—N. de Ju afg.; A Beelen—J. Stouthamer 02; H. Voor —F van der Hulst afg., C. var n—A Buskens 11J. Heemskerk- terbeek 20; J. C van RijnJ. val der Veld 0—2; J. Zwaan-L. Knol 0-ï Uitslag bordenwedstrijd tweede klas C. de WinterW. Slootweg 0—2; J. Sloot weg—Am. v. Beelen 20; J. v. Duyvea Ab. de Koning 2—0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 4