Plan „Ter Meye woongebied legt nieuw open Centrale ligging van Leidse kern wordt erdoor gehandhaafd Genezing staat niet op de eerste plaats foster Agenda voor Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 23 OKTOBER 1938 LEIDERDORP functioneert in de agglomeratie i Il'itslag bekend Museum Volkenkunde hield Rembrandt-icedstrijd Nu in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde de expositie van aanwin sten, verkregen door de steun van de Vereeniging Rembrandt, is gesloten, is ook de uitslag van de daaraar verbonden wedstrijd bekend gewor den. Deze wedstrijd bestond uit het ontdekken van een schets van Rem brandt, die met opzet tussen de Ja panse penseeltekeningen was ge hangen. Op de administratie van het museum kwamen in totaal 110 oplossingen binnen, waarvan er bij het sorteren 42 afvielen door foutieve vermeldingen. De overige 68 werden onderverdeeld in 3 groepen, namelijk één categorie van personen bo ven de 20 jaar. een tweede van 16 tot 20 jaar en een derde van kinderen tot 12 jaar. Onder de eerste groep waren 51 goede oplossingen, onder de tweede groep 11, terwijl de „kleintjes" 6 juiste vermel dingen inleverden. De namen en adressen der prijswin naars zijn de heer B. Jesse, Zoeterwoud- seweg 152, Leiden, de heer J. Schouten, L. Rijndijk 136, Leiden (16 jaar) en Edith Noordijk, Korenbloemlaan 24, Oegstgeest (8 jaar). De directie van het museum heeft aan de winnaar van elke groep een boek werkje ten geschenke gezonden. De tentoonstelling, die van 11 tot 18 oktober in het raam van de Rembrandt- week werd gehouden, heeft in totaal 707 bezoekers getrokken. Demonstratie Doe het Zelf De demonstratie „Doe het zelf" van de ijzerhandel Balkestein in de kleine stadszaal is gisteravond afgesloten. Van avond wordt er dus niet gedemon- (Van een onzer verslaggevers) TTET GEREEDKOMEN van het uitbreidingsplan Ter Meye van de ge- meente Leiderdorp heeft met het oog op het structuurplan voor de Leidse agglomeratie een veel grotere betekenis dan men wellicht zou denken. Het pian wordt in het zuiden begrensd door de Rijn (Van der Valk Boumanweg), in het zuid-oosten (Berkenkade) door de nieuwe pro vinciale weg (verbrede Berkenkade) en aan de noord-westzij de door de Meyewetering. De Rotterdamse architecten Kuiper, Gouwetor en De Ranitz hebben het gemaakt en de leden van de Leiderdorpse raad hebben nu het genoegen gehad er inzage van te nemen. Als de bezwaarschriften zijn onderzocht, komt het in de raad in openbare behandeling; het is moge- dli lijk nog dit jaar. Zoals bekend, bestaat er voor de Leidse agglomeratie een structuurplan, dat de i mogelijkheid van een flinke bevolkings- j toeneming schept. Om een centrale ligging de Leidse stadskern te kunnen hand- J haven is in Leiderdorp een wijk van be- [hoorlijke omvang geprojecteerd. Aan het I 'i deze eeuw zou de nieuwe het plan Ter Meye een onderdeel ongeveer 25.000 inwoners kunnen be- ratten en de gemeente Leiderdorp onge- eer 32.000. Volgens een bepaalde prognose, an wij de herkomst in dit artikel niet I kunnen noemen, kan voor dit grote gebied, dat zioh langs de Van der Valk Bouman- 'weg tot diep in de polder uitstrekt, wor- J den gerekend met een capaciteit van 6701 v woningen; de gemeente zou dan in haar geheel 8500 woningen herbergen. Acacialaan verlengd Het plan Ter Meye voorziet in de bouw van ongeveer 290 woningen. De verlengde Acacialaan verdeelt het in een noordelijk a een zuidelijk deeL In het zuidelijke deel is langs de Rijn «en open ^ebouwing geprojecteerd, die gedeeltelijk aansluit aan de reeds be staande bebouwing. De overige huizen zijn gedacht an half-open bebouwing. Tevens nog plaats voor een tweetal open bare of bijzondere gebouwen. Volgens het ontwerp van het archi tectenbureau Kuiper, Gouwetor en De Ranitz is rekening gehouden met een vervanging van het tegenwoordige huis „Voordorp". Dat heeft enige tijd geleden zijn bestemming van kinder tehuis verloren, doordat de kinderen op andere wijze konden worden op gevangen, waarna de diaconie van dc Leidse Hervormde Gemeente het ter beschikking stelde voor het onder brengen van enige Hongaarse gezinnen. In Leiderdorp vernamen wij, dat deze gezinnen binnen afzienbare tijd een nu in aanbouw zijnde woning jn het Docskwartier kunnen betrekken. Daar worden 40 woningen gebouwd van een plan van 114; volgend jaar hoopt de gemeente aan de uitvoering Indien u de krant eens niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst bellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. van de volgende etappe te beginnen, (er werd niet voldoende bouwvolume verstrekt voor volledige uitvoering In Hervormd-diaconale kring in Lelden werd ons bevestigd, dat de diaconie genoegen heeft genomen met de aanwijzing van het terrein van „Voordorp" voor een 'bejaarden- Als „Voordorp" door de Hongaarse ge zinnen is ontruimd, zal het wellicht nog een andere bestemming krijgen, maz staat op de nominatie om te worden af gebroken. Wanneer hier tot de bouw van ee: jaardencentrum kan worden overgegaan, is nog niet te zeggen. In het zuidwesten van Ledden (Boshuizerpolder in de geving van de Haagweg) heeft de ge meente Leiden ook een terrein voor zo'i tehuis gereserveerd, terwijl het oog ver der nog is gevallen op een stuk grond aar de Zoeterwoudsesingel ter hoogte van he1 Lidwinahuis. Het hangt van de gehele ont wikkeling af, welk plan in deze reeks uit eindelijk de prioriteit zal krijgen. Open bebouwing De huizen in het plan Ter Meye in open bebouwing, 20 in totaal (men vindt z leen in het zuidelijke deel), staan langs de en de Berkenkade tot aan de Acacia laan. In de driehoek tussen deze beide formaties en het verlengde van de Acacia laan zijn zestien blokjes in half-open be bouwing aangegeven. n een plein is plaats voor drie seriei boxengarages. In het midden komt eer plantsoen en waar Acacialaan en Vat der Valk Boumanweg elkaar naderen (ter hoogte van De Graaf) is nog ruimte be stemd voor een openbaar of bijzonder gebouw. aansluiting geeft op de Hoge Rijndijk. In de toekomst is het dus zo, dat het centrum van het verkeer in Leiderdorp ndet meer wordt bepaald door Brugge- straat, Leiderdorpse brug. Hoofdstraat er Hoogmadesewcg De Iloogmadeseweg krijgt namelijk een aftakking naar d brede Berkenkade en via de over de Rijn te bouwen brug verlaat het verkeer het Over deze brug zijn nog steeds onder handelingen gaande. De 'belangrijkste vraag is wel, of zij voor rekening van c gemeente dan wel van de provincie z; worden gebouwd. De grote woonwijk tussen de zyi- dijk en dc Berkenkade, is opgebouwd uit een drietal woonbuurten, gegroe- beerd om een groen hart. De reali sering van het plan zal in verschil lende fazen geschieden. De eerste is het nu aan de orde zünde plan Ter Meye. de tweede het plan Munniken- polder en de derde de rest van de gronden. Hierdoor is het. volgens het Rotterdamse architectenbureau, mo gelijk, de dure tuinbouwgronden voor lopig te ontzien. Bromfietsers botsten Vanmorgen tien over half acht zijn op de hoek Lage Rijndijk-Sumatrastraat twee bromfietsers met elkaar ln botsing [ekomen. Een zeventienjarige leerling- draaier uit Alphen aan den Rijn, die zuimde voorrang te verlenen, brak zijn rechteronderarm en waarschijnlijk ook zijn rechteronderbeen. De K.L.M. maakte vier jaar geleden een luchtopname van een deel van het Leiderdorpse grondgebied achter de Van der Valk Boumanweg, dat door de uitvoering van het plan „Ter Meye" binnen afzienbare tijd gron dig zal veranderen. Beneden loopt de Boumanweg en stroomt de Rijn. Rechts onderaan in de hoek „Voor dorp", dat zal worden afgebroken. Op de percelen achter „Voordorp" komen vier eenheden bebouwing, waarvan één bezuiden het verlengde van de Acacialaan en drie benoorden. Tussen de steenfabriek (links) en het huis van de heer De Graaf zal de Acaeialaan in de Van der Valk Bou manweg uitkomen. Het plan „Ter Meye" wordt begrensd door de ver brede Berkenkade, de Meyewetering en de Boumanweg. Ten noorden van het verlengde van de Acacialaan wordt voorzover dit ligt ten westen van de Meyewetering (richting steen fabriek) in dit plan nog niet ge bouwd. M Voor elke gelegenheid voor elke smaak dc verfrissende en verkwikkende 4711 Eau de Cologne of de romantische „Tosca" Eau de Cologne die de kostelijke 4711-frisheid met de betoverende „Tosca"-geur in zich verenigt. Of u ze met de zakdoek ip voorhoofd en slapen aanbrengt of haar geur diep inademt - altijd schenken deze beide Eau de Colognes het aangename gevoel n frisheid 4711 het Huis der edele Eau de Colognes „Macht van het kleine TNE AFDELING LEIDEN van de „Macht van het kleine", de organisatie, die de epilepsie bestrijdt, herdacht gisteravond in een overvolle stadsgehoorzaal op feestelijke wijze haar 60-jarig bestaan. Ds. J. A. de Klerk, predikant-directeur van Meer en Bosch in Heemstede, opende deze avond. De naam „Macht van het kleine" doet op 't eerste gezicht ouder wets aan, aldus spr. Wanneer men echter de Bijbel raadpleegt, blijkt het, dat God juist door vele kleine mensen grote dingen heeft verricht. Deze organisatie is klein begonnen, aar zij telt op het ogenblik reeds 1500 afdelingen. Deze grote uitbreiding had tot stand kunnen komen, als er niet vele kleine mensen waren geweest, die door God bezield werden om zich voor anderen in te zetten. Het is niet alleen de grote materiële hulp en de vriend schap waar het bestuur zo dankbaar is, maar het weet zich ook gedragen door de voorbede van alle medewerkers n met moed verder te kunnen gaan. In deze tijd, waarin Zaiss en Osborn de grote nadruk op de genezing, uit sluitend door het geloof leggen, merkte ds. De Klerk op dat hij blijft hechten deskundige en zorgvuldige medische behandeling. Dit is echter niet ver ijderd van de genezing op gebed, het genezen door een arts of door medicijn is ook een groot wonder. God geeft in het lichaam genezende tenden- Eenheden Het noordelijke gedeelte van het pli is opgebouwd uit een drietal eenheden cengezinshuizen (het gehele project bevat alleen eengezinswoningen-midden- standsbouw) in half-open bebouwing. Id van deze eenheden ligt een groen plein; voetpaden leiden naar de woningen die niet direct aan de rijweg staan. De eenheden hebben alle 11 huizenblok jes, 2 series boxengarages en een speel in. Tussen de noordelijke en de mid delste eenheid is een singel opgenomen om aan de waterhuishoudkundige eisen te voldoen. In het gehele plan zijn 20 huizen in open bebouwing opgenomen, 270 in half-open bebouwing, 2 gebouwen en 69 boxengarages. Brug De verbrede Berkenkade komt uit bij :en brug, die over de Rijn moet worden gebouwd en ter hoogte van „Grenshoek" Liberale studenten verenigen zich Enige maanden geleden is op Initiatief van een viertal studenten te Leiden be sloten bot de oprichting van een liberale studentengespreksgroep Leiden, die als wegbereider werd gedacht van een in het najaar op te richten liberale studenten vereniging Leiden. Thans is besloten, tot de oprichting van deze vereniging over te gaan. Op vrijdagavond 24 oktober zal mr. H. van Riel in het Prytaneum, Rapenburg 6, een lezing houden over „Hoger onderwijs en maatschappelijke situatie". Deze lezing zal voorafgaan aan de oprichtingsverga dering, die op vrijdag 14 november in het Prytaneui i won gehouden. Op deze ver gadering zal prof. mr. P. J. Oud het woord voeren over de „Student In d politiek". PROMOTIE CUM LAUDE LEIDEN, 22 oktober Rijksuniversiteit. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskun- op proefschrift getiteld ..The ïondarv degeni Filmle zing K. en Naar NAMAKKETVP, zingende land T^OOR DE NOORDKUST van Panama liggen welgeteld driehonderd- vijfenzestig eilandjes, waarvan er slechts enkele door de Cuna- Indianen bewoond worden. Ze zitten daar veilig. Aan de landzijde be schermd door het hoge Panamese bergland en van de zeezijde behoeft men ook niet veel te vrezen, want een groot schip waagt zich niet tussen de Koraalriffen. van de zestiende in deze gebieden voorouders van de Ned recht: de Utrecht x-hicdcnis: de heet Toen in het begin eeuw de Spanjaarden kwamen, woonden de tegenwoordige Cuna-In zuidkust van Panama. In de loop der eeuwen is men dwars door deze staat heen getrokken, tot men op de eilandjes terecht kwam. Daar wonen ze nu in stille en strenge afzondering, want con tact met blanken wordt niet gewenst Geen vermenging! Het ras is nog zuiver en de primitieve cultuur ook. De heer Niels F. Halbertsma, die een baan had in Columbia, kon aan de lust om eens een kijkje te gaan weerstand bieden. Hij nam ontslag voer op een avond tegen zonsondergang op een motor-zeilschip het zeegat Drie dagen was hij onderweg, en hij doet zoiets nooit meer, vertelde hij gister avond in de foyer van de Stadsgehoor zaal, waar hij voor leden van K. en O een lezing hield over Namakketup, het zingende land. Het viel bij zijn aankomst allemaal besi mee. Hij werd niet vermoord of bestolen Maar ze waren wel nieuwsgierig, 's Mor gens, in alle vroegte, was er „kijkuurtje". an kwamen ze in prauwen en gluurden ver de reling van het schip, ■onderlijk wezen, dat zo maar plat op et dek lag te slapen. Niet eens behoor- jk in een hangmat! Enkele maanden is de heer Halbertsma daar gebleven, maakte foto's (dia's) en n film. Dat kostte hem wel veel zil- Tgeld. Ander geld wilden ze niet heb ben, aangezien dat niet goed genoeg was. m aan een ketting om je hals te dragen Er heerst daar een zeker soort matriar chaat. De vrouw is dus erg belangrijk. Schoonheidskoningin Het voornaamste produkt is de kokos- oot, doch dit is een aangelegenheid van mannen. Mooie kleurendia's lieten iets zien van de kleding, die door de vrouwen gedragen wordt, en de gouden en zilveren opschik. De film liet ons het dagelijks leven zien van deze mensen, die nog zoveel levensvreugde hebben, dat ze elke dag besluiten met dansen cp het plein. Doch niet alle Indianen rond de Ca- raïbische Zee leven nog zo primitief. Na de pauze draaide een film van de stad Cartagena in Columbia. Daar heeft het contact met andere mensen en daar door de invloeden van andere rasse culturen ondergaan. Dit gedeelte minder overtuigend, omdat het een film was, die alleen liet zien, wat er op dag in november zich pleegt af te lusi.len, wanneer men de bevrijding va geen Spaanse overheersing herdenkt. - Daar zagen we Indianen en andere groe pen met feestmutsen en mombakkes kortom mensen in een echte carnas stemming. Bij die gelegenheid rijden vele schone jonge vrouwen in de op tocht mee, uit wie de schoonheidskonin gin gekozen wordt. En een menser de been en een gedrang in de straten! Op die dag in november willen wij nooit in Cartagena zijn. Drie oktober zonder schoonheidskoningin is voor ons moo genoeg! Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes Cornells zn van C. Vreeken en H. Koot; Arie zn van S. de Jong en H. Schut; Mia dr van H. P. B Nieuwenhoven en J. J. PhilippoPetrus Maria Jacobus zn van J. C. ven der Zwet en A. Steen bakker; Andries Johannes zn van J. Kreeft en J. A. Plamont; Theodorus Marcus Joseph zn van J. L. Obdeijn en J. M. Blom; Jolanda Bernadette dr van A. J. Hijman en W. J. Ver baast; Johanna Bernardina Maria en Maria Elisabeth Liduina drs van H. A. B. Alberts en A. Smits. OVERLEDEN: M. B. Lucas, 53 jr. echtgenote v. A den Hertog; H. Moo- nen, 79 jr. man; T. A. van Druten, 44 jr. man. zen. Zonder deze positieve krachten zot den arts en medicijn machteloos staan. God geneest echter ook mensen zonder de menselijke hulpmiddelen. Osborn mag volgens ds. Dc Klerk nooit zeggen; „Dit is nw avond cn u zult op deze avond genezen". Het is de vraag of het ook Gods avond is. Hij is ons de genezing niet schuldig. Het is van het grootste belang, dat we goed weten, dat niet op de eerste plaats de genezing staat, maar de Heer. Het gehele leven met zijn gezonde en zieke zijden moeten we aan Hem toever trouwen. De ontwikkeling van de me dische wetenschap gaat niet buiten God om, de artsen en verpleegsters zijn ook Gods werktuigen tegen de ziekte. Daar om moet hun werk biddend door de ge meente worden gedragen. Het straatje Na dit inleidend wootd werd de avond verder verzorgd door de Rotterdamse to neelvereniging „UVOG", die „Het Straatje" opvoerde, een toneelstuk door Nesm Het stuk speelt in een havenstad, waar in een groentezaakje in een klein straatje het gezin door het sterven van de moe der uiteen dreigt te vallen. De goede op voeding, die de kinderen genoten hebben, de genegenheid van moeders broer voor hen en de samenbindende liefde, die hun oudste zuster toont, zijn factoren waar door afglijden naar het slechte milieu van het straatje wordt voorkomen. De gevaren, die lagen in de lange en soms vervelende dialogen en de vele herhalingen werden aardig door de spe lers opgevangen. Vooral het spel van Janny Buth, als de moeder. Thea Spijker in haar rol van jongste dochter en Truus Willemse, die het volkstype met de grote mond en het kleine hart uitbeeld de. was goed te noemen. Na deze toneel voorstelling, waarvoor de spelers een hartelijk applaus mochten ontvangen, had nog een grote verloting plaats. J. Leget gehuldigd op Grofsmederij Vanmorgen was het feest op de N V. Grofsmederij. Het is veertig jaar geleden, dat de heer J. Leget. bankwerker aan de hoofdfabriek Zuidsingcl, zijn intrede deed bij het bedrjjf. Dc jubilaris werd door de directie, ir. K. Bouman en ir. H. E. Kruyt, ontvangen In de vergaderzaal van het directiegebouw. Ir. Kruyt schetste de loopbaan van de heer Leget, waarbij ook werd stil gestaan bij zijn karakter eigenschappen. Hij ontwikkelde zich als een uitstekende machine-bankwerker. Spr. wenste de jubilaris geluk en overhandig de hem een enveloppe met inhoud, het erediploma van de Mij. van Nijverheid en Handel met zilveren draaglnsignc en blauw herinneringsbord. Vervolgens spraken nog de heren A. Katz, bedrijfsleider, G. Schraa als werk plaatschef en A. Aben, lid van dc onder nemingsraad. Laatstgenoemde gaf namens de collega's geschenken. Men kan in liet bollenvak veel verbeteren De commissie, die het Centraal Bloem bollencomité enkele maanden geleden In stelde om de mogelijkheden van werk- verbetening in het bollenbodrijf te bestu deren, heeft met het bezoeken van onge veer zeventig bedrijven veol werk verzet n belangrijke gegevens opgedaan. Geble ken is. dat men in het bolleiwak te weinig planning" doet. Produktievoorberei- ding en transport laten te wensen over. In de pakkerij worden veel onnodige hande lingen verricht aan pak- en teltafels. De bollen liggen te hoog of te laag, en werkt niet met beide handen en aan de plaats van de arbeiders wordt niet voldoende aandacht besteed. Ook werk» vaak staande, waar zonder moeite zittend kan worden gewerkt. De manden kunnen worden vervangen door draad- bakken. Nu moet men de bollen steeds uit de mand storten. Het is eveneens opgevallen, dat er voor het pellen geen speciale methode Is. Het vele overwerk in het pakten oen kan ook worden voorkomen. Men is over het al gemeen tot de conclusie gekomen, dat er op het gebied van arbeidatechnlek en or ganisatie nog veel valt te leren. OH*-. Donderdag Stadsgehoorzaal 8 uur: Residentie orkest Vrijdag Volkshuis, 8.30 uur: Stichting Anti- Atoombom-Actie, twee lezingen, Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, S. J. Bouma over De Rijnlandse boerderijen Groot-Auditorium, 4 uur: inauguratie> dr. J. G. Hagedoorn Het gulden Vlies, 8 uur: Ver. Peda gogiek, J. Bronk over pantomime en Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging Rijnland. Pieterskerk, avondgebed, m.m.v. bolst G. Rheljns. Bethel, 7.45 uur: ds. H. Bouter Herv. mannenvoreniging op G-G. „De aarde ls geen onbewoonbaar verklaarde woning". Auia academisch ziekenhuis, 8 uur: uit reiking Lansteiner-pennlngen. Zaterdag Stationsplein, 2 uur: afd. Lelden Kon. Ned. Natuurhist. Ver., vertrek duin- en itrandexcursle. r.jbesturen OEGSTGEEST: Geref kerk, 7.30 uur rabbijn Cohen (Leiden) voor de jeugd verenigingen. Tentoonstellingen De Lakenhal, tot 27 oktober: tentoon- stelling van werken van Gerretscn en Hierck. Academiegebouw: tentoonstellingen van moderne Nederlandse grafiek, gedurende oktober op dinsdag van 11 tot 13 uur rijdag van 11 tot 13 uur en zaterdag van I 16 i Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Doczastraat 31, telef. 21313 en apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8. telefoon 26274. Inspectievaartuig Wadden-visserij Na een lijdensweg van vier Jaar heeft de minister er eindelijk ln toegestemd, dat dc opdracht voor de bouw van een vlsserlj- Inspcctlevaartuig voor de Waddenzee aan een scheepswerf wordt gegeven. De totale kosten mogen de tweehonderdduizend gulden niet te boven gaan. Het schip zal worden gebouwd door de machinefabriek H. Zwart te IJmulden- Het geven van dc definitieve opdracht heeft zo lang geduurd, doordat de aan h»-t vaartuig te stellen eisen steeds hoger wer den Daarmee steeg echter ook telkens de prijs, wat begrotingswijzigingen tot gevolg had-

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3