Jiieume £riitsrij eÜTouraitt Tienjarenplan voor de ruilverkaveling Brug over Hollandse IJssel is „Algerabrug" genoemd Ni Regering heeft nog geen keuze kunnen doen Urgentie heeft al de aandacht n TIP VAN BOOTZ Nog geen plastic ballon als aardsatelliet H DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: J 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang Directie: t OlEMER Hoofdredacteur: Dr. B LURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhttstiri) is ohfNmn mya b«"' in fcgfjenöporl" leuw WOONGEBIED Zie pagina 3 Commissie ontwerpt drie programma's (Van een onzer verslaggevers) DE CENTRALE Cultuurtechnische Commissie meent, dat met kracht moet worden voortgegaan met de heruitrusting van het platteland ioor middel van moderne ruilverkaveling, tezamen met de verbetering van let gehele maatschappelijke klimaat. Voor dit doel heeft zij een tienjaren plan opgesteld met drie concrete programma's, waaruit de regering kan jiezen. Die drie programma's houden in: I Ruilverkaveling voor 675.000 hectare van de anderhalf miljoen hectare I te verkavelen gronden bij jaarlijkse uitvoering van 65.000 ha voor 160 miljoen gulden per jaar. V Ruilverkaveling voor 440.000 hectare bij jaarlijkse uitvoering van 45.000 ha voor 122 miljoen gulden per jaar. 355.000 hectare ruilverkaveling voor bij jaarlijkse uitvoering van 35.000 ha voor 110 miljoen gulden per jaar. de arbeidsproduktivitelt in de landbouw, rekent de commissie op de bevordering van een hoge graad van werkgelegenheid in alle andere «ectoren van het be drijfsleven. Als gevolg hiervan en mede op grond van een beleid, te richten op spreiding van industrie door regionale concentratie, houdt de commissie rekening met een belangrijke afneming van het aantal werkers in de landbouw, evenals op een onverminderd krachtige doorgezette daling van het aantal zeer kleine bedrijven in goed ingerichte gebieden -met goede bedrijfsgebouwen en in perioden met hoge werkgelegenheid Vijf factoren De commissie is bij haar onderzoek tot de slotsom gekomen, dat de uitrusting van de meeste agrarische produktiegebieden veel gebreken vertoont. Bedoelde ge bieden zijn eeuwenoud en de revolutio naire wijzigingen die zich ten plattelande voltrekken, gaan zeer snel. Hierdoor zijn de gedeeltelijke aanpassingen, die zich ten aanzien van ontsluiting, verkaveling, waterhuishouding, bewoning e.d., maar ook ten aanzien van maatschappelijk, geestelijk en cultureel leven, voltrekken, ontoereikend om een gezonde economische en maatschappelijke ontwikkeling moge lijk te maken Het is de commissie gebleken, dat de vernieuwing van agrarische gebieden en de bepaling van de maatregelen, die ter bevordering van de welvaart genpmen moeten worden, vijf factoren de aandacht Aldus zegt de commissie, die krach- de Ruilverkavelingswet wettelijk is elast met de algemene leiding in ruil- erkavelingszaken in ons land en thans spport heeft uitgebracht aan de mi- van landbouw. De regering kent het plan een be- tngrjjke plaats toe in de ontwikkeling an het structuurbeleid in de landbouw. ia*r heeft zich over de inhoud en dc oncrete voorstellen nog niet uitvoerig De drie programma's hebben elk een ansluitend schema voor latere jaren. Iet eerste programma zou in 1990 ge- eed kunnen zijn. De betrokken gebieden ouden zelf een bijdrage van 30 tot 40 t moeten leveren, aldus de com- die zich bewust is dat bij de der regering uit de drie voorge- elde plannen niet alleen technische, ook personele en budgettaire over- gen een rol zullen spelen. •Bij welke keuze van de re'gëring ook, zegt de commissie, vele gebieden zul- de eerste tientallen jaren toch nog Dodgedwongen verstoken moeten blijven ïn moderne inrichting. De com- nLssie acht het daarom vooruitlopend ep latere ruilverkaveling gewenst de ntsluiting en de waterbeheersing ten ilattelande te verbeteren, in samenhang net de uitvoering van waterstaatwerken. Voor ontsluiting en waterbeheersing ntwikkelde programma's zullen bü uit- oering van het eerste programma in eerstkomende tien jaar respectieve- jk 14 miljoen gulden en 17 miljoen gul per jaar vergen, waarvan publiek- echtelijke lichamen een belangrijk deel roor hun rekening nemen. Aanpassing Bij haar studie over de grondslagen, ■aarop in de toekomst de structurele ont- -ikkeling van de landbouw en het plat- sland moet staan, heeft de commissie econcluderd, dat de bedrijfsstructuur de landbouw zich in de komende tien- illen jaren zal moeten aanpassen aan snelle ontwikkeling van mechanisatie rationalisatie en dat de landbouw tlve zich zal moeten aanpassen aan dc ntwikkeling van de consumptie en de fzetmogelijkheden. De commissie acht in groot belang, dat naast een rachtig ontwikkelde industrie- en dien ten-sector, een beperkte maar welva- ende agrarische bevolking de van na- vruchtbare gronden exploiteert op oppervlakte cultuurgrond, die voor- ipig ongeveer gelijk blijft. Rekening houdend met de mogelijkheid, »l de landbouw in de naaste toekomst en zekere stabilisatie toe is en lede ter wille van de vergroting van Italiaanse politiemannen bij de „Union Jack", die uitsteekt boven het wrak van het Engelse verkeers vliegtuig dat gisteren in Italië neer stortte, na in botsing te zijn geko men met een Italiaanse straaljager. De enige die deze botsing overleef de was de piloot van het straal vliegtuig. Hij wist zich in zijn schiet stoel te redden. De 31 inzittenden ran het Britse toestel kwamen om het leven. Heuss' bezoek was geen succes President Heuss van West-Duitsland beëindigt vanavond zijn staatsiebezoek aan Engeland. Hoewel men alle moge lijke moeite heseft gedaan om de Presi dent een hartelijke en vriendschapelijke ontvangst te bereiden, kan men niet be paald zeggen dat hij na een geslaagd bezoek naar zijn land terugreist. Overal is de bejaarde staatsman met achting behandeld, doch aangezien hij kwam als vertegenwoordiger van het Duitse volk was het enthousiasme bij de Britten alles behalve groot. „Mijn land heeft iets goed te maken' zei Heuss gisteravond. „Niemand moet proberen de verschrikkelijke dingen die zijn gebeurd geringer voor te stellen dan zij waren". De Westduitse president di neerde gisteravond met koningin Eliza beth en prins Philip op Buckingham- Erich Koch ontkent Ex-gauleiter Erich Koch heeft giste ren, op de derde dag van het proces dal in Warschau tegen hem wordt gevoerd ontkend bevel te hebben gegeven tot het vermoorden van 72.000 Polen en 160.000 Russische Joden. De zieke Koch bezwoer nooit iets van dergelijke moordpartijen te hebben afgeweten. Uit de reacties v; het publiek bleek, dat de verklaringen niet erg overtuigend klonken. behoeven, te weten: De verwachte toe komstige planologische bestemming: d< huidige bedrljfsgrootte-structuur (me het aantal bedrijven per 1000 h: cultuurgrond); de algehele cultuurtech nische uitrusting (de zogenaamde externe produk(ic-omstandighcdcn) met de te iten effecten van de verbetering; de maatschappelijke toestand, waaronder het werkgelegenheidsaspect en. ten slotte, de verbetering van de interne produktie-om- standigheden van de landbouwbedrijven, inclusief de ontwikkeling en aanpassing van de kennis van agrarische ondernemers Het behoort tot de taak van de centrale cultuurtechnische commisie vooral aa ;erste vier aandacht te schenken. Door ren goede coördinatie dient er voc worden gezorgd, dat de laatste activiteiten tegelijk met de andere volledig tot hun recht komen. In ieder geval is een programma uit den boze, opdat steeds aanpassing kan plaats vinden aan de standigheden, aldus de commissie in haar De urgentie en de volgorde van de ge bieden, die door middel van ruilverkave ling algehele vernieuwing behoeven, heeft al de aandacht gehad van een werkgroep, die een urgentie-onderzoek heeft ingesteld in 756 gebieden (bijna 2 miljoen ha) en d< behoeften aan ruilverkaveling heeft ge ïnventariseerd en geklassificeerd. Deze werkgroep van prof. ir. F. Hellinga, hoog leraar in de cultuurtechniek te Wage- ningen, hoeft voorts een berekenings methode ontwikkeld, die het zgn. „inves- terringseffect" aangeeft, waarmee bedrijfseconomische effect van een verkaveling wordt aangegeven, terwijl ook een methode is ontwikkeld voor dt rangschikking van de mate van maat schappelijke achterstand van de onder zochte gebieden. Van de resultaten v« werkgroep heeft de sub-commissie, die o.l.v. ir. A. W. van de Plassche, directeur- generaal van de landbouw en voorzitter van de C.C.C., het rapport heeft opgesteld, dankbaar gebruik gemaakt. Minister Witte drukt op een knop en het beweegbare deel van de Algerabrug tussen Ca- pelle en Krimpen over de Hol landse IJssel klapt naar be- benederu Op één dag drie kernproeven Voor de eerste keer in de geschiedenis van de atoombom zijn gisteren door do Amerikaanse commissie voor atoomener gie op één dag drie proeven genomen met dit wapen. Zij werden hangend aan ballons tot ontploffing gebracht. Kenne lijk is de commissie erop uit, haar pro gramma voor 31 oktober, de datum v op in Genève de bespreking over stopzetten van de proeven beginnen, te beëindigen. (Advertentie) Een kei van een kerel in Haren, Werkt altijd hard en kon goed sparei Maar wat hij wèl deed Hetgeen hem nooit speet, Een glas TIP, om de moed te bew Nieuwe Limericks H. BOOTZ - A'DAM Inz. Mevr C.B.K.. Dordrecht ontv. 1 fL TIP 1 Lfl. Rood v Dreigende taal van Jazid Algiers kan vrijwilligers uit buitenland vragen TAE MOGELIJKHEID is niet uit- gesloten, dat de Algerijnse rebellen buitenlandse vrijwilligers zullen vragen voor de strijd tegen Frankrijk. Dat heeft Mohammed Jazid, de minister van voorlichting van de Algerijnse regering in bal lingschap gisteren in New York ver klaard. Volgens Jazid zou het vergroten van de actie der rebellen kunnen betekenen, dat het gevechtsterrein tot over de Alge rijnse grenzen wordt uitgebreid. Jazid zei, dat zijn regering nog steeds bereid is met Frankrijk te onderhande'en. Maar als het nodig Is, zei hij, zullen wij onze vrijheid door strijd krijgen. Wij zullen de middelen en ook de man nen vinden om te vechten. En, zo voegde hij hier aan toe, als wij op z»kere dag besluiten buitenlandse vrijwilligers op te roepen, zal deze oproep waarschijnlijk niet alleen tot de Arabische wereld be perkt blijven. Men verwacht, dat generaal De Gaulle vandaag op zijn persconferentie commen taar zal geven op de verklaringen van Algerijnse leiders, dat zij bereid zijn met Frankrijk over een bestand in Algerije te onderhandelen. De acties van Franse militairen in Al gerije tegen opstandelingen duren nog onverminderd voort. Bij een Jerie ope raties in de bergen tussen Sa:da en Bcr- thelot zijn in de loop van de vorige week 116 rebellen gesneuveld en weden vier opstandelingen gevangen genomen. De communisten in Frankrijk doen in tussen wanhopige pogingen om zlcb van een aantal zetels in de nieuwe Nationale Vergadering te verzekeren. Zij zullen in elk district een kandidaat stellen In dis tricten waar een herstemming nodig zai zijn. willen'zij afspraken maken met „so cialisten en republikeinen die een demo cratische politiek tegen de react e verde digen", zo heeft het centrale comité van de partij in Parijs bekend gemaakt. Oud-minister geëerd om zijn grote voortvarendheid D (Van een onzer redacteuren) de stormvloedkering in de Hollandse IJssel, de langverwachte ,E BRUG vaste verbinding tussen Capelle en Krimpen, heet Algcra-brug. „Ter de minister onder wiens bewind, zo kort na de stormvloed, de Delta-wet in de Kamers der Staten-Generaal werd behandeld en aangenomen, ter die de moed heeft gehad tot de nitvoering van dit werk opdracht te geven nog voordat de volksvertegenwoordiging zich er over had uitgesproken. Voor het initi: tief van deze minister hebben we niets dan lof en we zijn er dankbaar voor, d; we in onze provincie een Algera-brug bezitten. Mr. J. Klaasesz, commissaris va de Koningin in de 'provincie Zuid-Holland sprak deze woorden, nadat op zjjn ver zoek mevrouw Aigcra, die met oud-minister mr. J. Algcra de ingebruikstelling van de stormvloedkering bijwoonde, de plaat op de boog, waarop de woorden Algcra- brug zijn aangebracht, had onthuld. Tot het laatste ogenblik was de naa geheim gehouden, en zelfs mr. Algei was onkundig van het feit, dat hij de naamgever zou worden van dit belang rijke onderdeel van het Deltaproject. Zichtbaar ontroerd en totaal verrast luisterde hij naar de woorden van mr. Klaasesz, en volgde hij later de verrich tingen van zijn echtgenote. Langzaam week het doek en daar las hij, letter voor letter: Algera-brug. Druk op de knop Ir. H. B. J. Witte, minister van ver keer en waterstaat ai., had tevoren (zo als gisteren gemeld) met ee%n druk op een knop de buitenste schuif van de storm vloedkering in beweging gebracht en vlak daarna de klep van de basculebrug, die omhoog stond, laten zakken. Toen het complex van kunstwerken in de Hollandse IJssel officieel in gebruik ge- :n. De deur van Holland kon van dat ogenblik af officieel op slot. Het iziekkorps van de Rijkspolitie zette het Wilhelmus in. Het eerste werk van groots waterstaatkundig project was officieel tot stand gekomen. Eerste Amerikaanse poging mislukte H£ AMERIKAANSE LEGER heeft vanmorgen vroeg ver geefs geprobeerd de eerste „ballon- satelliet" in een baan om de aarde te brengen. Om 04.21 uur Neder landse tijd werd de satelliet in een gewijzigde Jupiter-raket gelanceerd. Aanvankelijk werd gezegd dat men pas in de loop van vanmiddag zou kunnen vaststellen of de ballon in zijn baan was gebracht, doch toen kort na de start de raket niet geheel volgens plan meer werkte, was het vrijwel zeker dat 't experiment mis lukt was. Het was in Cape Canaveral nog avond, toen de machtige raket zich van haar startplaats verhief. In de neus had men een platte plastic ballon aange bracht, bedekt met een laagje aluminium. Op het ogenblik dat de ballon de raket zou verlaten, moest hij worden gevuld met stikstof. Baken had men de ballon, die duidelijk zichtbaar zou zijn, genoemd. Hij zou in opgeblazen toestand een doorsnee van 3.6 meter hebben en een gewicht van 4,167 kilogram. Er waren instrumenten in aangebracht voor het meten van de atmosferische dichtheid. De baan die dc ballon zou gaan beschrijven, zou aanzien lijk hoger zijn dan die van de vorige Amerikaanse kunstmanen. Op de lanceerbasis had men slechts korte tijd contact met de satelliet, aan gezien de zender al zweeg voordat de tweede van de vier trappen losliet. Van middag pas zou de radio in de ballon in werking zUn getreden. Mr. Klaasesz zeide, dat hij inbreuk wilde maken op de gewone gang v zaken bij plechtigheden als deze. Het de gewoonte, zo betoogde hij, dat de sym bolische handeling altijd aan het slot Niet de man onder wiens bewind de stormvloedkering werd ge bouwd, niet oud-minister mr. J. Algera, maar de minister van verkeer en waterstaat ad inte rim, ir. H. B. J. Witte, was het die met een symbolische hande ling het grote complex van kunstwerken in de Hollandse IJssel in bedrijf stelde. Een druk op twee knoppen en officieel was de Deur van Holland op slot gegaan. van een rede wordt verricht. „Maar ik wil met de climax beginnen", en toen vroeg hij „aan de echtgenote van de man onder wiens ministerschap het kunst werk tot stand was gekomen" de naam plaat te onthullen. „We zijn er getuigen van geweest", vervolgde hij, „dat onze ingenieurs als dat nodig mocht zijn in korte tijd een stormvloed kunnen keren. Maar om een woordenvloed te keren be staat in Nederland geen kruid". Zich richtend tot oud-minister Algera vervolgde mr. Klaasesz, „De brug moest een korte naam hebben. Dat kon niet anders. Want stel u voor. dat een man uit Krimpen met zijn vrouw wil paan wandelen, en dat zij hem zou vragen: waarheen?, dan kan hij toch onmogelijk zeggen: ik ga even naar de vaste oever verbinding over de stormvloedkering in de Hollandse IJssel!" En met een zin speling op het bekende Haagse hotel van die naam. zei hij later: „We hebben dus nu in ons land een Algerabrug en een Wittebrug". Défilé Indrukwekkend was het défilé van bedrijfsauto's, dat op de opening van de brug volgde en door de minister werd afgenomen. Meer dan honderd auto's, enkele met bloemstukken versierd, trok ken aan de minister voorbij. En toen, wilden honderden en honderden auto's van de nieuwe verbinding gebruik ma ken. Van de zijde van Rotterdam en uit de Krimpenerwaard kwamen ze aange reden, en de Rijkspolitie had handenvol werk om het verkeer te regelen. 1 ..v..-.j Veel bewolking irwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opkla ringen. Later weer overwe gend zwaar bewolkt en hier en daar enige motregen. Zwakke tot matige, maar langs de waddenkust tijde lijk krachtige wind tussen noord en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 24 oktober: zon op 7.19 uur, ndcr 17.29 uur; maan op 16.14 uur, onder .55 uur. Op 27 oktober volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Z Wenen nnsbruck A)acclo Madrid MaJIorca Algiers *r£ B h E-£ z WNW 7 WNW 8 NNO 2 N 6 5 5 9 3 4 0 10 03 NNO 2 N 3 NNO 2 Z 1 N 4 NNO 3 N 3 14 14 0.2 13 2 9 2 14 3 17 0 11 0 19 0 ZW 2 windstil Z 2 NW 2 8 02 8 1 15 0 windstil N S windstil ZZW 3 WZW 4 10 9 21 4 20 4 19 0 20 11 30 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1