5olitieke zorgeloosheid kan ernstige gevolgen hebben RITMEESTER 'ERSOONLIJKE RIVALITEIT IN THAILAND Inti-communisme slechts een dooddoener? SI VcftkcuSe Nieuwe onrust in Beiroet Succes voor dr. Van RJiijn in Tweede Kamer Peperdure cadeautjes uit Nieuw-Guinea Opslag voor poes Peter ,Wij kunnen het verleden niet ongedaan maken Chefarine 4 WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 i (Van een onzer redacteuren) nnHAILAND heeft het voorbeeld van Birma en Pakistan gevolgd. De i opperbevelhebber van de strijdkrachten, maarschalk Sarit Thanarat, eft ook daar vrijwel geruisloos de macht in handen genomen, het zit- Jjide kabinet naar huis gestuurd, het parlement en de politieke partijen nden en de grondwet afgeschaft. Evenals in Pakistan ziet men hier merkwaardige gelijkenis met de grondige wijze, waarop generaal De ille de zaken in Frankrijk heeft aangepakt. Dit neemt niet weg, dat grote verschillen zijn en dat het persoonlijke element in landen als istan, Birma en Thailand een groter rol speelt, dan in Frankrijk het il is. In Frankrijk was het persoonlijke optreden van De Gaulle ten noodzakelijk, omdat er geen andere mogelijkheid was overgebleven het land uit de gevaarlijke impasse te helpen, waarin het verkeerde. Thailand is dit niet het geval. Daar is de persoonlijke rivaliteit de bron de moeilijkheden, die nieuwe kansen bieden aan het communisme, men juist zegt te willen bestrijden. staatsgreep van Sarit Thanarat n Bangkok en de rest van Thai- fa weinig of geen opwinding veroor- :efct. Toen de maarschalk naar de aht greep, sliepen de meeste mensen a en nadat zij gehoord hadden, wat er .leurd was, gingen zij spoedig over 'de orde van de dag. Want de bevol- van Thailand heeft weinig belang- lling voor de politiek. De heersende aag heeft grote macht en weet die arschalk Sarit 1 in Thailand de macht i trok. nog goed te gebruiken (in het l voordeel althans). Op politiek ter- n gaat men van de gedachte uit, dat 5 moet leven en laten leven. GEVAAR onze artikelenreeks „Sluipend ge in Azië" hebben wij er ruim een geleden nog op gewezen, dat een 'gelijke politiek de Thailanders nog staan kan komen. Ook in hun id gaat de kruik zo lang te water tot barst. Want met hetzelfde gemak, karmede de bevolking van Thailand de Mgreep van Sarit Thanarat heeft '•Invaard (nu en vorig jaar) accepteert It op een kwade dag een regime, dat "*^t van plan is, de banden met het feiten te handhaven, maar integendeel d aansturen op het aanknopen van luwe banden met communistisch China het Sowjetblok. Voor de staatsgreep Van vorig jaar. Barbij maarschalk Sarit Thanarat op koning Phoemiphol premier boel Songgram en diens kabinet aan kant zette, waren westerse diplomaten, het kader van de Zuidoost-aziati- verdragsorganisatie (ZOAVO, waar- "Bangkok de zetel is) met de Thai- rs samenwerkten, reeds verontrust de tekenen van gelijktijdig optre- conflicten tussen het staatshoofd het kabinet, alsook over de toene- nti-westerse en neutralistische i de openbare mening, vam toen als King's man naar scheen gebruik te maken van neutralistische gevoelens, toen hij de dijk zette. Inmiddels was leken, dat Sarit zelf was begonnen it de vorming van een nieuwe partij, langs legale weg aan de macht ten brengen. Een zegsman van partij verklaarde, dat zij eenmaal het bewind zijnde de erkenning nationalistisch China (het regime Tsjang Kai-tsjek op Formosa) zou ikken, zonder evenwel over te gaan erkenning van het bewind van Mao ■Toeng in Peking. de schaarse berichten uit ngkok blijkt, is de door Sarit ge ul chte partij voorbestemd, de alleen erschappij in Thailand te gaan voeren officiële verklaring werd namelijk jj zegd, dat de militairen optraden onder ..an de Revolutionaire partii. er wellicht in de naaste dus rekening mee houden, ^banie - Nieuwe schachten van staatsmijn Beatrix bijna gereed Binnen enkele maanden zal het boren »n de beide 500 meter diepe schachten k in de staatsmijn Beatrix voltooid zijn. e twee mijngangen, die beide een dia meter an 7.65 meter hebben, worden het boren bekleed met een dubbele alen wand, waardoor later een lift op r zal kunnen gaan. Het zal echter tl een jaar of vier duren voor de zrste kolen door deze schacht omhoog sbracht kunnen worden. Eerst laat men een los- en laadplaats bouwen en moet men nog boren naar de kolen. £aarvan de eerste laag op een diepte ter ligt. dat er een wijziging komt in de houding van een van de bondgenoten van de Vi enigde Staten ten aanzien van het pi bleem, of het regime te Peking of dat op Formosa als vertegenwoordiger i de ruim 600 miljoen Chinezen dient worden beschouwd. Gezien de jongste ontwikkelingen het Verre Oosten en de macht, die c< munistisch China langzaam maar zeker aan het ontplooien is, moeten we afvragen, of de Thailanders nu reeds plan zijn, eieren voor hun geld te kie zen. Is er ook in het geval van Thailand sprake van, dat hij die zich verontschul digt, zich juist beschuldigt? Het wa hopen, dat dit niet waar is, maai schijn is in dit opzicht tegen de Thai- GEMAK Het is een feit, dat Thailand sedert ongeveer duizend jaar een vrij land dat vrijwel geen bezette.rs heeft gekend. Ook de Japanse bezetting van 1941 tot 1945 was in feite geen vreemde heer schappij. De Thailanders, die voortreffe lijke diplomaten zijn, hadden net op tijd een verdrag met Japan gesloten, door de Japanse strijdkrachten als bond genoten begroet konden worden er Thailandse bevolking zichzelf kon Dit gemak, waarmede men in Thailand zijn moeilijkheden oplost, verklaart ook, waarom de rijke Amerikanen er r capitulatie van Japan zo gemakkelijk vrienden konden maken. Nergens schijnt de Amerikaanse propaganda zoveel ces te hebben als in Thailand, zo schre ven we vorig jaar. Dit blijkt hoe 1: hoe meer schijn, maar geen werkelijkheid te zijn. Men vindt het Amerikaanse termezzo aangenaam en interessant c voordelig. Als dit laatste niet langer het geval is, dan is het ook met de Ami kanen weer gedaan. In Bangkok zal n dan zeker een middel vinden om vroegere bondgenoten op charmai Ford leed verlies De Ford Motors Company heeft over de eerste 9 maanden 16,2 miljoen dollars netto-verlies geleden tegen 229,5 mta een jaar te voren of 0.30 dollai verlies (4.22 d. winst) per aandeel; het derde kwartaal was iets beter; de vei lopen de eerste 9 maanden waren 2682 (v.j 4419) min. dollar. wijze de deur uit te werken. Want er is die stad geen situatie, waaruit men geen elegante uitweg weet. Zo kan het ook zijn, als anti-weesterse elementen erin zouden slagen, door mid- 'an de zoveelste staatsgreep uit de rlogse geschiedenis van Thailand de macht in handen te krijgen. Men zou uitputten in verontschuldigingen en volhouden, dat er geen sprake kan zijn het verslappen van de banden met het Westen. Men zou zelfs evenals Nasser dat in Egypte doet strenge maatregelen tegen de communisti partij nemen, al was het alleen maai van lastige meaedingers te ontdoen. Maar dat zou niets veranderen aan feit, dat Amerika opnieuw een bondge- zou hebben verloren, waarop het zich geheel heeft verlaten bij het orga- en van de verdediging van de wereld. Met staatsgrepen worden maar zelden politieke problemen opgelost. Eerder ken zij de verwarring groter en bemoei lijken zij de oplossing van de vraagstuk ken, die men juist beweert te willen op lossen. Het voorbeeld van De Gaulle heeft aanstekelijk gewerkt voor de pre sident van Pakistan, Iskander Mirza, die zich gesteund weet door het leger. Maarschalk Sarit Thanarat heeft zich wellicht op zijn beurt laten lei den door het voorbeeld van Pakis tan. Hij had evenwel dienen te be denken, dat wat wellicht goed is voor Frankrijk en mogelijk ook voor Pa kistan, waarschijnlijk helemaal niet goed voor Thailand is. De tijd zal het leren. BAKT DE ÉCHTE •OUDERWETSE'SPECULAAi In de Basta, de westelijke wijk vai Beiroet, waar enkele weken geleden het hoofdkwartier van de rebellen was vestigd, zijn gisteravond weer betogingen gehouden. Ditmaal waren ze gericht tegen Adel Osseiran, die gisteren door de Liba nese Kamer van Afgevaardigden tot vi zitter is herkozen. De stemverhouding was 31 tegen 26 Osseiran heeft zijn herverkiezing hoofd zakelijk te danken aan de steun van de aanhangers van oud-president SJamoen. Oud-premier Saeb Salam, die bij de op stand tegen Sjamoen de rebellen in Bei roet heeft geleid, zegt dat de Kamer nu zo spoedig mogelijk ontbonden moet worden. Volgens hem zijn de verkiezingen onder het regime van Sjamoen vervalst, om de aanhangers van dat regime in de Kamer te krijgen. Ook de betogers in Basta eisten ontbinding van de Kamer van Afgevaardigden. Aanstelling bedrijfsartsen (Van onze parlementaire redacteur) De motie-De Vreete (kath. v.) om wettelijke regeling te maken waarbij bedrijfsgeneeskundige dienst de erkenning behoeft van een nieuw In te stellen maat schappelijk orgaan, ls gistermiddag in de Tweede Kamer verworpen. Vóór stemden de K.V.P. en S.G.P. Alle andere fracties waren tegen. De stemverhouding 42—78. Dat was dus een overwinning staatssecretaris Van Rihijn die, zoals hij verleden week reeds had betoogd, wettelijke verplichting voor de oprichting van deze diensten beslist noodzakelijk achtte. De fracties der A.R. en C.H.U. hadden hun stem tegen deze motie uitgebracht, maar, zo zeiden de beren Van Eibergen (A.R.) en Van Mastrigt (C.H.) dat wil nog niet zeggen dat wij ook voor de wet zullen stemmen. Dat zouden zij alleen doen als de staatssecretaris op andere be langrijke punten aan de bezwaren va Kamer tegemoet kwam. En dat gebeurde in ruime mate, zodat men kan verwachten dat de wet om de oprichting van bedrijfs geneeskundige diensten verplicht te stel len aangenomen zal worden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de K.V.P.. V.V.D. en communisten tegen deze wet stemmen. De liberale afgevaardigde mej. Ten Boterletter voor een tientje I~)E NEDERLANDERS IN HOLLANDIA zien dc feestdagen voor hun geliefden in het verre en koude vaderland weer naderen. Nu reeds moeten zij zich zorgen maken om de verrassingen te kopen, verpakken en verzenden en met angst vragen zij zich af of alles wel op tijd zal zijn. want wat heb je aan een verrassing, die veel te laat komt? Ook is er nog de moeilijkheid, dat men hen nooit eens tracteren kan. toont het is slecht moge lijk allerlei lekkers helemaal van Neder lands Nieuw-Guinca naar Nederland te zenden. Het is dan veel gemakkelijker bestellin gen op te geven aan een handelszaak te Hollandia, die de pakketten met ver rassingen door een relatie in Neder land laat gereedmaken en prompt op tijd aan huis bezorgen. En als de betrokken zaak waar voor zijn geld geeft, is de vreugde bij vrouw en kinderen, ouders, broers en zusters in Nederland groot. De werker in de tro pische hitte krijgt dan enthousiaste brieven van „thuis", die hem weer moed geven om maand in maand uit eenzaar. door te werken. Zouden de cadeautjes wel eens wat min der goed uitvallen dan de verre wer ker denkt, dan merkt hij het toch niet. want de bedankbrieven moeten enthou siast zijn. „Vader mag niet merken, dat het eigenlijk een beetje tegenviel." Zo ging het vroeger ook met de werkers in Nederlands-Indië, die eveneens het risico liepen, dat er goede en slechte vertrouwensmannen zijn. Mensen, die hart hebben voor hun klant en mensen, die er alleen maar een slaatje uitslaan. Maar dergelijke cadeautjes zijn duur. Dit kan moeilijk andeirs, want de geschen ken moeten worden bezorgd door het hele land en er komen kosten op. Maar soms zijn zij wel erg gepeperd. Zo kregen wij de volgende aanbiedingen onder ogen: Boterletter- met amandelspijs voor f 10,55, harten en hammen voor f 8,50, specu laaspoppen met amandelen f 5,75, kerst kransen en kersttaarten f 10,55, kerst broden f7,95. Met Oudjaar kan men taarten krijgen voor f 10,55, tulbanden voor f 8,95, boter- cake voor f7,90. Ook kan men geschenkpakketten sturen voor f 41,50 met de volgende inhoud: 1 taart, 1 doos kersenbonbons, 1 pond boterkoekjes, half pond zoute koekjes, 1 doos met 10 sigaren. 1 doos met 50 sigaretten, 1 fles advocaat, 1 flea limonadestroop. Een pakket van f33.95 bevat 1 taart, 1 pond luxe theekoekjes, 1 doos sigaret- Broecke Hoekstra was niet tegen een wet telijke regeling van deze materie, mai vond het onjuist dat aan deze regeling een strafsanctie was verbonden. Aan het einde van het debat trachtte zij nog met de staatssecretaris tot overeenstemming te komen. Maar het middel dat zij daar voor gebruikte, was Inderdaad weinig overtuigend. De liberale afgevaardigde wenste in de wet vast te leggen dat de verplichtstelling niet voor 1 januari 1964 zou ingaan. Dr. Van Rhijn ontraadde dit amendement ten sterkste. En terecht, want in de loop van dit debat had hij toe gezegd bij de uitvoering van deze v overleg te zullen plegen met de Kamer de SER. Op alle mogelijke manieren zal dus rekening worden gehouden met de verlangens -van de fracties en het geor ganiseerd bedrijfsleven. Waarom dan nog dit amendement? De V.V.D. vond dan ook alleen maar steun bij de S.G.P. Nederland telt 134 ondernemingen met meer dant duizend arbeiders. Daarvan hebben 76 bedreven wel en 58 geen be drijfsgeneeskundige dienst. Het feit dat de ontwikkeling in dit opzicht juist de goede kant uitgaat, was aldus de staats secretaris het bewijs, dat de tijd rijp is voor een wettelijke regeling. Hij wilde een vrij stringente regeling om te voor komen datbedrijven medische facili teiten gaan geven, zonder te voldoen aar 't begrip „bedrijfsgeneeskundige dienst" Zo moet er o.a. tegen gewaakt worden dat niet volledig deskundige artsen den aangetrokken. Een amendement van de heer Van Mas trigt (C.H.) om de SER advies te vragen alvorens algemene maatregelen van be stuur uit te vaardigen, werd aangenomen de stemmen van de K.V.P., V.V.D. en communisten tegen. De heer De Vreeze (kath.) vond dit een methode om dc plichtstellang meer aannemelijk te doen maken. Maar aangezien de regering niet gebonden is aan de SER-adviezen, zag hij in dit voorstel weinig heil. Mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) c heer Van Eibergen (A.R.) zagen hun po ging om de positie van de ondernemer duidelijk te doen uitkomen, met st bekroond. De wet geeft nu een duidelijker omschrijving van de bevoegdheden e taakomschrijving van de bedrijfsgenees kundige diensten. Kocli zal - ondanks zijn ziekte - terechtstaan Erich Koch, Hitlers Gauleiter in Oost- Polen, zal dit keer niet aan een proce* ontkomen. Na de eerste dag van de rechts zitting hebben enkele artsen zijn gezond heidstoestand onderzocht. Koch lijdt zo deelden zij mee, aan een chronische ziekte doch is in staat het proces bij te wonen. ten, 1 fles vermouth, 1 doos pastilles, 1 blik cacao, 2 blikken lunchworstjes. Voor f 22,50 krijgt men 1 boterletter, 3 marsepeinfiguren, 1 doos met 10 siga ren en 1 doos met 50 sigaretten, en boft toch maar als men io zijn vroegere woonplaats een goede bakker kent, die bereed is de zaak op te knap- PETER heeft opslag gekregen Zijn jaarsalaris is gebracht van 40 op 65 en de reden daartoe is stijging van de kos ten van het levensonderhoud. Maar.wie is Peter? Hij is de laat ste poes. die in dienst is van de Brit se regering. Hij werkt op het mi nistene van binnenlandse zaken; hij heeft een zwart vel en is dus even deftig als de Britse ambtenaren, v« wie de meestcn een zwart jasje dragen. Peter komt voor op de betalings- lijst van het mi nisterie van bin nenlandse zaken, die elk jaar op nieuw wordt goedgekeurd door het ministerie van financiën. Jaren achtereen stond op zijn naam een bedrag van ƒ40. maar zoals gezegd, dat is nu veranderd en van finan ciën zijn er bij binnenlandse zaken geen vragen over binnengekomen. Men heeft daar dus begrip voor de moeilijke tijden, hetgeen niet van elk ministerie kan worden gezegd. Een journalist, die wel wat meer over Peter wilde weten, stapte naar binnenlandse zaken en vroeg om na dere inlichtingen. De ambtenaar die hem vriendelijk te woord stond, liet de map van Peter uit het archief ophalen. Op de map stond in keurig handschrift „Bureaukatten-onder- houd". In de stukken stond te lezen dat Peter tien jaren geleden toetrad tot het ambtenarenkorps van het Britse ministerie. Hij staat goed aan geschreven en hij heeft een behoor lijke staat van dienst in het mui zen vangen. Muizenvangen is ook zijn enige taak. maar een dankbare. Van hoeveel muizen hij het ministe rie van binnenlandse zaken heeft verlost, is niet bekend. Er is nooit een statistiek van bijgehouden, ver moedelijk omdat Peter bij voorkeur nachtarbeid verricht. Doch hoe het zij: iedereen is over hem tevreden. Geen garantiebeperking per bedrijf De moeilijkheden en de kosten, verbon den aan een beperking van de te garan deren hoeveelheid melk per bedrijf, zijn zeer groot, hoewel niet onoverkomelijk, zo schrijft minister Vondeling Landbouw) in de memorie van antwoord aar Tweede Kamer over zijn begroting. Om aan 200.000 veehouders op een billijke wijze een gegarandeerd kwantum toe t« wijzen, is een zeer uitgebreide admini stratie vereist. Niet alleen de keuze van de basisjaren, maar tevens bijzondere om standigheden. zoals ruilverkavelingen er wijzigingen in bedrijfsleiding en bedrijfs voering, veroorzaken even zove e moei lijkheden. Bovendien zal, afhankelijk van verschillende factoren (o.a. de grondsoort) de mogelijkheid tot een andere aanwen ding van de produktiefactoren dan in de melkveehouderij in zeer verschillende mate aanwezig zajn. dat f IS Waarom? U ruikt be* direct «1 cao J dat aparte aroma f Bn din bet roken I Geniet toch zelf eenj ven die volle, v karakteristieke smaaki Ja. wanneer O a eenmaal FIAT bebt geprobeerd, blijft 1 bij FIATI Meesterlijkzo'n RITMEBSTER FIAT 5st f.135 Heuss koel in Londen ontvangen „Wij kunnen het verleden 'niet on gedaan maken, maar het feit, dat ik door de Koningin hen uitgenodigd lami te bezoeken, na die tra gische gebeurtenissen en dat ik het voorrecht heb vandaag uw gast te zijn is naar mijn mening een teken het vertrouwen, dat in de af gelopen jaren tussen ons is her steld." Deze woorden sprak president Heuss gisteren in de Londense Guildhall, nadat hij, terwijl slechts enkele zwij gende wensen langs de straten ston den, van bet Buckingham Palace bet bestuurscentrum van de City gereden. Slechts hier en daar bad men gewuifd en de Westduitse bonds president bad al zijn best gedaan deze schaarse groeten vriendelijk te antwoorden. Ook deze tweede dag van het bezoek an het Westduitse staatshoofd ws houding van de Engelsen zeer koel. Het Westduitse blad General Anzeiger schreef, dat de verwelkoming door de Britten gereserveerd, om niet te zeggen welwillend is. En de Hamburger Bild- zeitung meende een volkomen gebrek aan de traditionele Britse sportivitedt te bespeuren. Symbool In de St. Pauls-kathedreal, die in de oorlog door Duitse bommen zwaa beschadigd, overhandigde Heuss kruisbeeld en twee kandelaars als „symbool van de oprechte wens Duitsland om met het Britse volk de wereldvrede te dienen". De deken van de kathedraal hield een korte dienst een rede in haperend Duits. „Deze geschenken", zo zei de de ken. „symboliseren de opoffering dood van Hem, die de mens met God Zichzelf wilde verzoenen". Later op de dag bezocht de Duitse president het Brits museum. Gisteravond bood hij koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh een diner aan in de Duitse ambassade. Leningen o I geeft r ommen- de plannei e Bank tot het toonlljke ngen Grossier geprest tot valsheid in geschrifte Terzake van valeheid in geschrifte heeft de rechtbank te Arnhem gistermor gen de 40-Jarlge Wageningse grossier J. L. conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, van welke vier maanden v waardelijk, met een proeftijd van jaar. Volgens de tenlastelegging had hij in drie gevallen aan de mess van het mili taire schietkamp Harskamp goederen in rekening gebracht, die nooit waren ge leverd. De df-ie gevallen beliepen in totaal ongeveer f 7.000,—. De grossier zeide ongeveer f 6.800,— tegoed te hebben enkele onderofficieren (drie in ge tal). De Wageningse grossier leverde ge regeld levensmiddelen aan bet leger. Tot zijn ongeluk leende hij het oor aan ver zoeken van de drie onderofficieren om geldleningen. Oifi de leveranties te be houden, was hij min of meer gedwongen hiermee door te gaan. De bom berstte, na een feest in de mess te Harskamp aanzienlijk tekort ontstond. De on derofficieren zouden toen de Wagenlnger hebben geprest bestelde goederen voor sinterklaasfeest niet te leveren, maar wel een rekening uit te schrijven. Zij staan binnenkort terecht voor de krljgs- aan partici Toen dc Britse Midland Bank eind augustus j.L deze op dat ogenblik ook voor Engeland nieuwe weg van de „per sonal loans" Insloeg, hebben toü deze stap toegejuicht en erop gewezen, dat een dergelijk systeem ook in ons land in een behoefte zou kunnen voorzien. Op dat tijdstip leek het echter nog niet waar schijnlijk dat het Nederlandse bank wezen het Engelse voorbeeld op korte termijn zou volgen, omdat eerst een op lossing voor het probleem van dc rela- tief zeer hoge administratiekosten van dit systeem zou moeten worden gevonden. De Twentsche Bank is daarin nu als eerste geslaagd door hiervoor gebruik te maken van een nieuwe elektronische machine. Het is nog niet bekend of ook de andere banken de vleugels in deze richting zullen uitslaan. Uit concurrentie-overwegingen zullen zij. naar w\) aannemen, zeker niet achter kunnen blijven. Intussen zal men er o.i. goed aan doen zich van de omvang van deze persoonlijke kredietverlening geen al te overdreven voorstelling te maken. Uit de voorwaarden, die de Twentsche Bank daaraan verbindt, blijkt wel, dat slechts een beperkte categorie mensen voor dergelijke kredieten in aan merking zal komen. In de voorzichtigheid die de bank op dit punt in acht zal nemen ligt o.i. tevens de waarborg, dat het systeem monetair ongevaarlijk zal zijn. Mocht het trouwens ooit een omvang aan nemen. die gevaren voor het monetaire evenwicht zou inhouden, dan is er -nog altijd het wakend oog van de monetaire autoriteiten. 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen eikeer en... doen wonderen I De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig an weldadig, vaak zalft wanneer andert middelen falen. I,A„ im», ,..u f.L L, pijnen tri griep GncUlrc

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5