r Golden Fiction IV.5 STAD Haagsche Comedie kwam met fantasierijk stuk Natu-raLax PIANOVOORDRACHT DOOR WILLEM ANDRIESSEN Leidsche Wolspinnerij had moeilijk jaar ^/^MARK Pullovers de PeeksCloppenburg Vrije-tijdsbesteding is een persoonlijke zaak Agenda voor Leiden LiKIjWE leidsche courant DINSDAG 21 OKTOBER 1958 if Rijksuniversiteit Leiden j Bij beschikking van de minister van 'Hl onderwijs, kunsten en wetenschappen Dq zijn aan de Leidse universiteit enkele oj functionarissen benoemd. Tot weten- Lj schappelijk hoofdambtenaar bij de facul teit der rechtsgeleerdheid werd benoemd mr. J. C. Somer; tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse voor de natuur- )t| leunde dr. H. M. Gijsman. thans weten schappelijk ambtenaar; tot wetenschappe lijk ambtenaar eerste klasse voor de in wendige geneeskunde mej dr. J. Terpstra; tot wetenschappelijk ambtenaar voor de psychologie de heer J M. van Meel. thans 0fj hoofdassistent. Dr. L. J. van Eijk, wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst voor de farma cie, is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in gelijke functie benoemd voor de gale- Inische farmacie. Naiu trki anders •rk bui- DE MAANVOOELS TN HET PENSIONAAT waar de heer Alexander Chabert, onder super- utste van mevrouw Chabert, de scepter zwaait, gebeuren rare dingen. Schoonzoon Valentin heeft meer belangstelling voor de boeken van Jules Verne. dan voor zijn studieboeken. De nauwgezetheid bij de surveillance moet wijken voor de fantasieën, die Valentin heeft. Tussen zijn amoureuze ontboezemingen door geeft hij Sylvie, de secretaresse van de baas. nog Onder ons gezegd... zonder bezwaar ook bij 1 ienshuis gebruikt worden. I Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaat, zodat U met een want als hij het toppunt I gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis n versterkte werking) II. 1.35 Accountantsdienst Leiden Bij Koninklijk Besluit zijn de heren S. Onrust, waarnemend accountant bij de rijksaccountantsdienst te Leiden, en H. A. irman, adjunct-accountant eerste se bij dezelfde dienst, benoemd tot mntant. hij wordt op zijn beurt i oelens van zijn schoonmoeder. Dit laatste maakt hem kregel en eigen lijk onbewust van zijn macht, verandert hij haar door uiterste concentratie in een lief parkietje. Doch dan is het hek van de dam. Ieder- »n, waar hij iets tegen heeft, verdwijnt i een kooitje. Dat brengt in de eerste plaats zijn schoonvader tot wanhoop, want op deze wijze verdwijnen een leraar, leer lingen. inspecteurs van politie en onder wijzers. >rdt een machtig man,'hij heeft het zeggen want iedereen is bang. Toch geeft hem dat niet veel blijdschap. macht be kt heeft, wil Sylvie non, van wie zij houdt, weggaan. D dan keert ook zijn kans. want een nieu maan maakt een eind aan zijn macht de vogeltjes worden weer mensen. Doch de oude mentaliteit is weg. ze hebben hun egoïstische houding en eigenwijsheid verloren en zijn voor deze „loutering' dankbaar. 1\/TARCEL AYMé, de schrijver vai -L*-!- het stuk, heeft niet alleen een onbegrensde fantasie, maar hij is ook een goed toneelschrijver. VTOOR DE LEDEN van de Leidse Kunstkring „Voor Allen" concerteerde gisteravond, als eerste solist in de serie van dit seizoen, de in ons land zo bekende en allerwegen bewonderde pianist Willem Andriessen. Velen hadden zich naar de stadsgehoorzaal begeven om deze nestor der Neder landse pianisten opnieuw te beluisteren. We kennen de hoedanigheden van zijn voordracht reeds sinds vele jaren: de nadruk lag steeds op de Ti poëtische bezieling van het, bij voorkeur romantische, muziekwerk, op de fraaie toon en de suggestieve sfeer, minder op het technische kunnen. Op dit laatste punt moet de kritische oehoordcr thans wel enige mildheid igens de bejaarde meester bezitten, voor- de linkerhandtechniek is wat zwak, ivenals het passagespel van de rechter land. Dit kwam vooral vóór de pauze tot liting, met name in Beethovens sonate In I :s op. 31 3. Trouwens bepaalde trekken tn Beethovens persoonlijkheid, zijn dyna- ische, verbeten vastberadenheid zo e tot uitdrukking komt in het scherzo i de obsederende finale, zijn Andriessen vA. vreemd. Hem ligt meer het zachtmoedige en che, daarop is ook zijn pianistische stijl izen afgestemd. Konden we derhalve Beethovens sonate niet erg geest driftig zijn, de vertolking van Schumanns einig gespeelde ..Davidsbiindler-Tcinze' f op. 6 gaf ons meer bevrediging. In Schu- heeft Andriessen steeds uitgeblon- n ook nu nog voelden we de sterke verbondenheid van componist en vertol- al werden niet alle technische pro blemen geheel opgelost. Misschien zijn ,Tanze" voor de moderne concert- aktijk wat lang. toch valt het te be- dat men Schumanns onvolprezen pianomuziek zo zelden meer hoort. NDRIESSENS persoon heeft iets 1 zeer innemends; de wijze waar- fp hij eerst in Schumann en later ibij Debussy zich onverwachts Ijklarend, zonder enige ijdelheid of medanterie, tot het publiek wendt, Ialsof hij in onze huiskamer zat te musiceren, is ontroerend, ook al zou den we niet graag zien, dat alle so fisten hiervan een gewoonte maak- tten. Drie préludes van Debussy toonden de it op zijn best, de technische remmin- schenen hier niet meer tc gelden. Vooral „Feux d'artifice" wekte onze be ttering wegens de sterk sfeerschep- le voordracht. Minder enthousiast ;n we daarna over Andriessens Cho- }>in-etijl, die ons salonachtig en verouderd Tkomt. In de „Berceuse" gaat dit nog maar in de Fantasie in f wordt dit hinderlijk, nog afgezien van de te ire eisen die hier aan de techniek Ds. Allan over Lutherse Kerk in Zuid-Limburg In de consistoriekamer van de Evange- iach Lutherse kerk werd gisteren een ïemeente-avond gehouden. De spreker ds. A. J. Allan uit Heerlen, die een ezing met lichtbeelden verzorgde over fuid-Limburg. De avond werd geopend door ds. H. J. A. Haan. de plaatselijke Predikant. Ds. Allan gaf eerst een overzicht van het ontstaan en de geschiedenis van de E'.ang. Lutherse Kerk in Zuid-Limburg In Vaals dateert zij van 1735; deze Ge- e was ook bestemd voor Aken en omgeving. De Gemeente van Vaals Is poot geworden door een familie, due daar «n linnenweverij, spinnerij en ververij had. Daar werkte uitsluitend Luthers personeel. De predikant noemde ook de kerkdien- "en in Heerlen. Brunssum en Waubach Uitvoerig vertelde hij over de moeilijk heden om tot kerkbouw te komen. Men beeft wel grond, maar daarop worden eutoboxen gebouwd. Het is voordeliger, deze boxen later als zaalruimte in gebruik nen. De eerste drie zijn opgezet om J|s consistorie en predikantenkamcr te -i. „Het geld ligt in Heerlen niet voor het opscheppen", zo merkte ds. Allan op Bij de lichtbeelden en de film na de Pauze gaf hij de nodige toelichting. Zie vervolg itadsnieuics op pagina 9 Het hartelijke applaus der toehoorders haalde Andriessen over nog twee werkjes te spelen: „moment musical" in i van Schubert, en de revolutie-étude, op. 10 12, van Chopin. Velen hebben deze keuze stellig zeer gewaardeerd. Persoonlijk zout den we het interessanter hebben gevon den een heel nieuw aspect van deze pia nist te kunnen ontdekken in minder be kende werken; het programma was im mers al in hoge mate conventioneel, een eigenschap van vele Kunstkring-program- ma's, waaruit naar onze bescheiden mening een zekere onderschatting van de Leidse muziekliefhebbers zou kunnen blijken. De solist mocht, na zijn laatste toegift, een luid applaus in ontvangst Dr. J. van der Veen. lastig gevallen door de tedere ge- op peil. Nergens wordt het een flauwe klucht, ofschoon het geheel wel in drie taferelen samengeperst had kunnen wor- Aymé houdt er van. als echte Frans man. om in zijn blijspelen de vinger te leggen bij misstanden in de maatschappij, of. zoals in dit stuk, bij de rare kronkels, die soms in het menselijk brein zitten de tegenstrijdige eigenschappen en f dragingen van de mens. Doch moraliseren ligt hem niet, hij laat alleen maar en toont op zijn humoristische wijze dat beterschap mogelijk is. VOOR K. EN O. heeft de Haagsche Comedie van dit wonderlijke blijspel een zeer geslaagde opvoering gegeven. Paul Steenbergen heeft het met vaart geregisseerd, maar af toe zakte het tempo toch weg. Luc Lutz heeft van de over zichzelf verbaasde en verwonderde Valentin uitstekende vertolking gegeven. Lastng zo'n rol, die ergens geen contact met de werkelijkheid meer heeft. Frans van der Lingen speelde de rol van directeur Chabert en deed dat prima. Jules Croiset was een aanvaardbare Raoul, de rol was goed opgezet, maar werd te weinig geschakeerd gespeeld. Do van Stek maakte een goed type van Elisa, de vrouw die zo graag man- daarbij op allerlei manier wordt ge remd. Maria de Booy speelde de rol van Sylvie, het kokette secretaresje, goed. maar er had nog wel meer raf finement. meer sluwheid in haar spel kunnen zitten. Zou het voor Maria de Booy nieit moge lijk zijn om althans te proberen haar stem wat lager te krijgen? Op den duur klinkt, in onze oren, haar stem onprettig schel. Het was een avond waarbij het publiek zich uitstekend vermaakte met alle vogel tjes. Doch wie durft er nu nog aan een volière te beginnen? Wie weet wat men op zekere morgen ziet A. C. BOUWMAN. LEIDS kantongerecht Bloemeiiman vroe£ meer boete dan tegen hem was geëist o o TAE ZITTING van het Leidse kantongerecht begon gistermorgen met het verheugende bewijs, dat waar voor recht wordt gestreden de zege praal behaald kan worden. Een Leidse jongedame van twintig jaar stond twee weken geleden terecht, omdat zij als derde naast twee andere wiel- rijdsters had gereden op de Morsweg. Een agent had het geconstateerd, want hij was rechts een zijstraat komen uitrijden en het proces-verbaal volgde. De jongedame had veertien dagen geleden nogal steekhoudende ar gumenten en dies besloot de rechter voordat hij uitspraak deed de agent als getuige op te roepen. Deze verscheen gistermorgen voor de balie en ver klaarde, dat hij had gezien hoe de meisjes ongeveer driehonderd meter naast elkaar hadden gereden. De officier eiste vier gulden en de rechter vroeg of het meisje hier nog wat op te zeggen had. Zo zacht - zo zuiver! Zwijndrecht, L S Winst bijna gehalveerd Voor dit jaar zijn verwachtingen gunstiger Nu, dat had de jongedame. Ze legde uit. dat de afstand van het bedrijf, wi zij werkte en dat zij juist had verlat' tot aan de plaats, waar de agent de v in stand had gehouden, geen driehon derd meter was; dat deze afstand slechts enkele meters bedroeg, zodat het eei kwestie van passeren en niet van naast rijden was geweest. De rechter luisterdi aandachtig, knikte begrijpend, toen he meisje verklaarde, dat het niet om dii vier gulden maar om het recht ging et sprak haar vrij. Toen de rechter allang bezig was aat de volgende zaak, klonk vanuit de gang nog duidelijk hoorbaar het gesprek tus- de agent en het meisje, die samen de gepleegde justitie aan eep nabeschou wing onderwierpen. Kostbare vriendschap De 27-jarige wijnhandelaar uit Noord- vijkerhout vond ook veel begrip bij de •echter, maar vrijspraak kon er niet af roor hem. Hij had een melkboer een vriendendienst willen bewijzen en was daarom op een morgen met des melk boers auto naar de zuivelfabriek gere den. De auto werd echter gesierd met drie volkomen kale banden en toen de vriendelijke wijnhandelaar wilde rem men, begon de wagen te glijden, waar door hij enkele geparkeerde auto's be schadigde. De officier eiste zestig gul den, maar de rechter halveerde deze boete. De onvoorzichtige melkhandelaar die zijn auto op zulke slechte banden liet rijden, kreeg de boete, die tegen hem was geëist: f 75.-. Het merkwaardig gelegen fietspad op de Hoofdstraat te Sassenheim, dat de wielrijders aan de overzijde van de Palmstraat moet brengen, had ook weer een slachtoffer voor de halie gebracht. Een 32-jarige vertegenwoordiger uit Am sterdam had deze straat, komende uit Haarlem, links willen inslaan, toen er plotseling een wielrijder achter een ijlingsstoppende auto kwam schieten. De schade viel nogal mee, maar de boete voor de handelsreiziger, die de wielrij der als tegemoetkomend verkeer voor rang had moeten verlenen, werd dertig gulden, nadat de officier vijf gulden meer had geëist. hebben, alleen had de koopman begre pen, dat hij er geen verbaal van zou op- „En hebt u nu trommel remmen op uw fiets-'", informeerde de rechter. „Nou en of, edelachtbare". „Op uw voorbanden?" Het antwoord klonk veel minder zeker: „Nee. van achter". „En wat hebt u dan op de voorban den?" „Bandremmen. edelachtbare", klonk het als een verontschuldiging. Hij ging de rechter uitleggen, dat het aanschaf fen van trom mei remmen een uitgave vertegenwoordigde, waarover een eer zaam koopman enkele nachtjes diende te slapen. „Ik zal de gevraagde boete tot een tientje verlagen", zo zei de rechter behulpzaam, „dan kunt u met de vijf gulden, die meer waren geëist, beginnen te sparen voor nieuwe t rommel r< Te laaft Ravage Elke woensdag Jj Originele Italiaanse import Een weergaloze Jongens- marktaanbiedingoriginele Italiaanse pullovers die U moet zien om U nóg meer overde lageprijsteverbazen model Fully Fashioned moderne ronde hals zuiver wollen kwaliteit nieuwste modekleuren Wolspinnerij N/V. werden sterk beïnvloed door een achteruitgang in de tweede helft van 1957 en het eerste deel van 1958, hoofdzakelijk in het binnenland, ten dele ook in het buitenland. Desondanks kon het jaar worden afgesloten met een resultaat, dat een dividendvoorstel van VA procent toestaat (vj. 13 procent, waarvan 3 pet in contanten en 10 pet naar keuze in contanten of aandelen) over een wederom met 10 procent verhoogd geplaatst kapitaal van 1.967.200. Het ex ploitatiesaldo daalde van ƒ2.679.739 tot 1.207.071. Na afschrijvingen, belastingen enz. resteert een winstsaldo van ƒ434.401 (.vj. 732.793). Vooral de binnenlandse afzet is belang rijk op die van het voorgaande jaar ten achter gebleven. De dalende prijzen op de wolmarkt zullen ongetwijfeld mede Invloed zijn geweest op de terughoudende inkooppolitiek van de handel Klaarblij kelijk werd ingeteerd op de aanwezige voorraden, want de vraag van de zijde der consumenten heeft slechts ?en kleine daling te zien gegeven. De vennootschap slaagde er in haar verkoopgebied in verschillende landen verder uit te breiden. De bas: port werd wederom breed. De daling in de wolprijzen. drukt in het prijsniveau van me: 1957, be draagt reeds ca. 42 procent. Deze prijsva, is in genen dele van invloed geweest op de resultaten van de normale bedrijfs voering ln het overigens slagjaar Het bedrijf in Veenendaal hee't de pro- duktie van de fabriek te Leiden overge nomen. Het bedrijf te Leiden, installatie als verouderd moest worden beschouwd, werd gesloten. De toegepaste waardering van de voorraden biedt, Vereniging Vrouwenbelangen DE PROBLEMATIEK, die samenhangt met de vrije tijd en de vrije tijdsbesteding vormde gisteravond in het Prytaneum het onderwerp van discussie van de afdeling Leiden der „Nederlandse vereniging voor vrouwenbelangen, vrouwenarbeid en gelijk staatsburgerschap". Na een openingswoord door mevrouw P. H. Smits-Witvliet, hield mejuffrouw dr. A. de Waal. gewezen staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen, een inleiding over dit onderwerp. In de laatste halve eeuw hebben zich grote verschuivingen in de werktijd voorgedaan, aldus spr De arbeidstijd is Taagd en met veel moeite heeft men de 48-urige werkweek bereikt. Op het ogenblik wordt er zelfs ge reefd naar de 40-urige werkweek en het vrije weekeinde. Men krijgt dan het systeem, 5 dagen werken, 2 vrije dagen. De huidige tendens is echter de glijden- 'erkweek, zoals de Sowjetunie deze kent. t grote gevaai Hieraan verbonden is, dat er voor ieder gezinslid weer an dere vrije dagen zijn, zodat dezelfde vrije dag voor het hele gezin zeldzamer wordt. Dit brengt ook allerlei proble men met zich mee, die vooral het ge meentebeleid zullen raken. Men denke slechts aan het bouwen van woningen met geluiddempend materiaal. Over de besteding van de vrije tijd merkte dr. De Waal het volgende op. Sommige mensen worden in hun vrije tijd zo geabsoreerd door sociale ie kijkt, blijft hier De huidige i m te spelen. Een lijke vrije-tijdsbesteding niet veel overblijft. Deze tijd moet immers ge bruikt worden om van de arbeid uit te rusten en om lichamelijk weer te herstellen. Voorts komt ook het pro bleem van de betaalde vrije-tijds- besteding naar voren. Sport was vroeger een vorm van ont spanning, maar wanneer men naar he huidige professionalii niet veel van over heeft het afgeleerd taak van de vrouw ia, mee te werken het spel weer spel te De vrije-tijdsbesteding is cieel object geworden Er is een ver maaksindustrie ontstaan. De mens van tegenwoordig gaat uit van het stand punt. dat de vrije tijd effectief besteed moet worden en hij voelt zich schuldig, wanneer hij niets doet. Wat dit betreft, kunnen wij wel iets leren van de oosterse volken, die veel besfhouwender zijn in gesteld. Het beleven van de vrije tijd is een uitermate persoonlijke aangelegenheid. niet kan schematiseren. De over heid kan slechts vorm geven aan de vrije-tijdsbesteding door het scheppen van accommodatie en het geven van subsidies, verplichtingen, dat er van werke-1 hoeden het initiatief mening van de directie, een voldoende beveiliging tegen de ri9ico's der normale ma r ktschommeli ngen. Over haar verwachtingen voor het lo pende boekjaar meent de directie zich thans wel met enig optimisme te mogen uitspreken. De uitkomsten van de thans verlopen periode doen veronderstellen, dat het boekjaar met een beter resultaat zal kunnen worden afgesloten dan nu het geval was. Spreekbeurt Ds. H. Ligtenberg te Rotterdam zal don derdagavond half acht in het gebouw Hoge Rijndijk 24 een spreekbeurt houden voor de Gereformeerde Gemeente in Ne derland. De schade, die de 43-jarige schoenher steller uit Oegstgeest had veroorzaakt, echter helemaal niet meegevallen, vas met zijn bakfiets vlak voor een de Regentesselaan overgestoken. De automobilist was boven op zijn staan, had de man ontweken, m met zijn auto dwars over de u :en voortuintje tegen een gevel recht gekomen. De schade van vijftien honderd gulden was door de verzekering betaald. De rechter vond. dat de schoen hersteller de automobilist wel erg dank baar mocht zijn, want dat deze zichzelf in groot gevaar had gebracht om hem te redden. Dit was de Oegstgeestenaai volkomen met hem eens en de boete var dertig gulden viel hem na de eis var vijfenveertig ook nog wel mee. Ingewikkeld Bepaald ingewikkeld werd de zaak tegen een 53-jange Leidse koopman. „Nee, edelachtbare, het ging niet om mijn voorremmen, het ging om mijn toe ter! ik had een toeter op m'n bakfoets, maar dat moest een bel zijn". „Tja. de wet heeft misschien wat tegen toeters", veronderstelde de rechter. De koopman vond de wet dan merkwaardig ln elkaar zitten, want nu h a d hij een bel een belletje, zei hij kleinerend en nu hoorde niemand hem meer: „Ik hoor zelfs „me-eigen" niet meer. edel achtbare", zei de man, kennelijk nieuws gierig naar de weerslag van deze mede deling. De man werd teleurgesteld, want althans zichtbaar werd de rechter niet diep getroffen. Het bleek echter, dat het verbaal niet om de bel, doch om de rem was opgemaakt. Dat vond de koopman gemeen, want de agent had daar niets van gezegd. Achteraf bleek de agent er wel w a t van gezegd te En tenslotte vroeg de 62-jarige Leidse bloemenkoopman een hogere boete dan de officier had geëist. Naar hij-zelf vertelde had hij op za terdagavond met zijn laatste veertig roos jes in de hand en een lege bloemen mand over de arm op de Hoogstraat ge staan. Een agent had zijn standplaats vergunning gevraagd, doch de bloemen koopman was van mening, dat hij geen standplaats had ingenomen en dat ieder een gerechtigd was voor zeven uut 's zaterdagsavonds roosjes te verkopen. „Hoe lang hebt u daar gestaan?" vroeg de rechter. „Tien minuten, edelachtbare". „Duurde het zolang, voordat u die veertig roosjes kwijt was?" Wat de rechter wel dacht, deelde de koopman hem mee. De handel is niet zo eenvoudig als een buitenstaander wel De officier vroeg vijf gulden, maar de man vroeg, of de rechter er twaalf van wilde maken, dan kon hij in hoger be roep en de zaak verder uitzoeken. Hetgeen geschiedde. Internationaal waterpolo in Leidse Overdekte Woensdagavond kwart over acht houdt LZC in de Overdekte internationale wa- terpolowedstrijden. Deelgenomen wordt door een sterk Hongaars vluchtelingen- zevental, GZC, Zian en een LZC-HZPC- combinatie. Het LZC-zevental ls als volgt samen gesteldJan Heck, Dick Timmermans, Siem Ouwerkerk en Hans Slooter ver sterkt met de HZPC-spelers Frits Smol, Wim Walewijn en Jan Weyhenke. Het ongeluk lioek Oude Singel- Nieuwe Beestenmarkt De scooter-berijder die zondagavond op de hoek van de Oude Singel en de Nieuwe Beestenmarkt door een geen voorrang verlenende auto werd aangereden, was de heer G. H. Ncuteboom uit de De Ruijtcr- straat. De politie verstrekte de pers gis teren een verkeerde naam. In december 50 jaar Voorlichtingsavond Leidse Groene Kruis Nog dit jaar bestaat de afdeling Lelden nndhcidsi Dinsdag Coninckshof, 4.30 tot 5.30 uur: receptie mr. Briët, dr. De Planque en de heer Kiers t.g.v gouden en zilveren regent- Schouwburg, 8 uur: K. en O-, Haagse Comedie met „De Humorist". Prytaneum. 8 uur: studiecursus heden daagse filosofie, K. en O. OEGSTGEEST: Irene. 8 u sie Kerk en Gezin, ds G F Callenbach en dr. J. v. d. Grient spreken. Woensdag Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50 1-20 uur: middagpauze-bijeenkomst. Geref jeugdhuis, 8 uur: evangelisatie- bijeenkomst. Foyer gehoorzaal, 8 uur: K. en F. Halbertsma over Namakketup, zingende land". Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagse Comedie met „De Humorist" Stadsgehoorzaal. 7.30 uur: „De Mach' van het Kleine". Rott. toneelvereniging UVOG met „Het straatje". De kleine Burcht. 8 uur: postzegelver zamelaars. Het gulden Vlies, 8 uur: chr. ver Zedenopbouw, mr. J Zwanenburg, Den Haag, over „Jeugdcriminaliteit" (cursus) Donderdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie- Orkest Levendaal 1, 2.30 uur: huishoudelijke en gezinsvoorlichting, filmmiddag. Vrijdag Volkshuis. 8.30 uur: Stichting Anti toombom-Actie twee lezingen Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, S. J. Bouma over De Rijnlandse boerderijen. Groot-Auditorium, 4 uur: inauguratie dr. J. G. Hagedoorn Het gulden Vlies, 8 uur: Ver. Peda gogiek. J. Bronk over pantomime en Zomerzorg, 8 uur: kynologen vereniging Rijnland. Pieterskerk, avondgebed, mm.v boïst G. Rheijns. Bethel. 7 45 uur: ds. H Bouter Herv. mannen vereniging op GG aarde is geen onbewoonbaar verklaarde woning". Aula academisch ziekenhuis, 8 uur: uit reiking Lansteiner-penningen. Zaterdag Stationsplein, 2 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Ver., vertrek duin- en strandexcursie Geref. Jeugdhuis, 3.30 uur: besturen- conferentie Geref. m.v.'s en J.v.'s Zondag OEGSTGEEST Geref kerk. 7Ju uur: rabbijn Cohen (Leiden) voor de jeugd verenigingen. Tentoonstel I i n gen De Lakenhal, tot 27 oktober: tentoon stelling van werken van Ge r ret sen en Hierck. Academiegebouw: tentoonstellingen van moderne Nederlandse grafiek, gedurende oktober op dinsdag van 11 tot 13 uur, vrijdag van 11 tot 13 uur en zaterdag van 14 tot 18 uur. Apotheken De avond- en nachtdienst ven de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Doezestraat 31. telef. 21313, cn apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telefoon 26274. Het Groene Kruis vUftlg aar. De onder behandeling van w|jk- .usters zijnde patiënten sullen een verras sing krijgen en ook verder zal er aandacht aan dit Jubileum worden geschonken, maar de propagandacommlssie sou het prettig vinden op de bestnursreceptle een groot aantal Ingevulde Inschrijfformu lieren te kunnen aanbieden. In het rlob- gebouw van de speeltuinvereniging Ons Eiland werd gisteravond een voorlich tingsavond gegeven, waarop de heer W. P. Droog te Vjaardingen sprak over „Vijftig jaar gezondheidszorg". Na opening door doktor J. C. Meyboom hield de heer Droog zijn causerie, die in het kort de geschiedenis en de werkzaam heden van de kruisverenigingen belichtte. Hij wees erop. dat de gemiddelde le vensduur van de mensen hoger wordt, vooral In Nederland. Ook hot sterftecijfer van zuigelingen gaat omlaag. Grote be smettelijke ziekten werden bedwongen, niet ln het minst door 350 badhuizen en 265 schoolartsen. In 1901 begonnen dokter Polman en ds. Fleischer met een uitleen- magazijn in Lange Ruige Weide Maar de instelling van de functie van wijkzuster was wel een heel belangrijke stap naar verbetering van de volkshyglëne Ook de zuigelingenzorg werkte daaraan mee. Voor Nederland la hei een voldoening, dat Hongarije een kruisvereniging heeft, die volgens het Nederlandse schema ls opgerot. De hesr Droog stipte nog enkele onder delen van het programma van Hot Groene Kruis aan: zuigelingenzorg, moeder- en vadercursuaeen en sinda kort grootmoe dercursussen. prenatale zorg. kanker- en reumatiekbestrljddng. poliobehandeling en kindebygiëne. De heer Droog hoopte, dat Lelden aan de Jubilerende afdeling een groot aantal nieuwe leden zal aanbieden. Na de pauze vertoonde mej. T. Blom. t« not'rrdam, enkele fllma over het werk Het Groene Kruis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3