CHRISTELIJK Leidinggeven - de kunst van het onmogelijke LZ1DY ISABELLA Verantwoord huurpeil ook belang van arbeider Geslaagde conferentie van „Evangelisch Herstel" Kanttekening Oud-katholieke Kerk was in synode bijeen Puzzel 1 2 1 1 57 Eerst over half jaar S.E.R.-advies Vit de vakpers Aan de nogal uitgebreide so ciaal-economische problema tiek van dit ogenblik wordt rui me aandacht besteed in het laatst verschenen nummer van het C.N.V.-orgaan. De Gids. Het vraagstuk van de consumenten subsidies op huren en melk neemt daarbij de belangrijkste plaats in. Op de rijksbegroting prijkt een huursubsidie var ongeveer f 380 miljoen. Indien het huur- en bouwbeleid voor de toekomst ongewijzigd wordt voortgezet, zal dit bij ongewijzigde om standigheden in 1968 een jaar lijkse huursubsidie betekenen van circa f 700 miljoen. Welke regering zal bereid en in staat zijn dit bedrag jaarlijks uit te trekken? Wat moet er nu gebeuren, de huursubsidie afschaffen of ver mindoren? Maar naast het ant woord op deze vraag, acht de heer B Roolvtnk. secretaris van het C.N.V.. het nog belangrijker, dat nagegaan wordt, of het bou wen nu werkelijk zo duur moet zijn. In de periode van 1953 tot 1957 zijn de bouwkosten met 36 pet gestegen, terwijl de andere prijzen bij lange na niet in die mate zijn opgelopen. Vaststaat, dat er te veel werk op de bouwmarkt is. Gemeente besturen. particulieren, bedrijven, schoolbesturen, allen hebben ur gente plannen, maar ze zijn niet allemaal even urgent. Een ver gunningenbeleid. dat vooral afge stemd is op de ter plaatse be schikbare mankracht, is onmis baar Wat de huren zelf betreft wordt er naar de mening van de heer Roohnnk de indruk gewekt, alsof dit alleen een zaak is van de huiseigenaar. Dit is onjuist. Het belang van de huiseigenaar staat niet altijd tegenover het belang van de huurder. Het relatief lage loon peil in on* land werkt voor delig voor de werkgever en niet nadelig voor de werk nemer, voorzover hy een oud goedkoop huis bewoont, doch werkt zeer nadelig voor de nieuwbouwbewoners met hoge huren. Het huurpeil is daarom- een vraagstuk van grote sociale betekenis, ook voor de arbeider. Hot /V.f'.F. Van N.V.V.-sUde wordt steeds naar voren gebracht, dat men er niets voor voelt, een eventueel mogelijke welvaartsverruiming uit sluitend ann de huiseigenaar ten goede te laten komen. Daar voelt het C.N.V. uiteraard ook niets voor. Maar Is dat de enige troost, so vraagt de heer Roolvtnk, voor de bewoners van peperdure woning wetwoningen- 7-ou het niet eens io kunnen s(jn. dat een mogelijke wel vaartsverruiming ten goede dient te komen aan de bewoners van nieuwe huiien en niet aller eerst aan hen. die een'relatief lage huur verwonen In oude hulren. Misschien komen we in het S.E.R.- gesprek tot een redelijke oplossing, aldus de C.N.V.-secreUria. De melksubsidie Het CNV. is het in het alge meen met de minister van finan ciën eens, dat de subsidie op con -.iimpticmelk onjuist is. Het wordt een dwaasheid genoemd, dat een miljonair een subsidie van 6 a 7 cent op iedere liter drinkmelk ontvangt, terwijl de overheid op allerlei andere nood zakelijke levensbehoeften, ook i oor de arme man, heffingen legt. Denk slechts aan de omzetbelas ting. die ten slotte door de con sument betaald tuordf. Voorts is het C.N.V. van mentnp, dat het niet ongezond is, wanneer een volk de werkelijke kostprijs voor een artikel betaalt. Bij het bezien van de consumen- ten-ubsidie voor de melk. wil het C.N.V echter ook de producenten- subsidie bezien, namelijk de gel den. die de overheid uit de schat, kist aan de boer moet betalen om hem de garantieprijs voor zijn melk te doen ontvangen- Beide vormen van subsidie worden uit de schatkist betaald. Wanneer het C.N.V. het vraagstuk in zijn totali teit wil bezien, is hiermee echter niet gezegd, dat men ook de pro ducentensubsidie aan de boer in principe afkeurt. De heer Rool- vink schrijft hierover het volgen de: zou ona platteland Ineen zakken en tot pauperisme vervallen. Dit mag niet. WIJ zijn In het leven ▼oor en met elkaar verantwoor delijk, en daarom la het toe te juichen, dat de boer een garan- tieprija voor melk en enkele an dere produkten ontvangt. Gezien het complexe karakter van het vraagstuk van de huur- en melksubsidie staat thans reeda ▼ast, dat de regering geen advies, ook geen Interim-advies van eni ge betekenis sal krijgen, voor 1 december a.s. Alleen over de ver lenging van de extra kinderbij slag is een advies voor 1 decem ber mogelijk, de rest zal wel moe ten wachten. Tot wanneer kan niemand zeggen, maar ln leder geval zijn dan de vakantieplan nen voor 1959, zo al niet uitge voerd, dan toch wel klaar. De re gering, die overigens geheel te recht advies vraagt, aan de S.E.R., Is hiermee wel rijkelijk laat gekomen, aldus het C.N.V. Vrijere prijzen. Vrijere prijzen Wat betreft de soepeler houding van minister Zijlstra tegenover de doorberekening van prijsverhogin gen voor grond- en hulpstoffen, schrijft het C.N.V.. dat men nooit voorstander is geweest van meer overheidsbemoeiing dan noodzake lijk is. Kan een redelijk, liefst zo laag mogelijk prijspeil door concurrentie en een gediscipli neerd gedrag van de ondernemers bereikt worden, dan verkiest het C.N.V. dit boven een dwingend overheidsoptreden De daad is thans aan de on dernemers. Maken zij een ver keerd gebruik van de geboden vrijheid, dan zal de minister niet aarzelen met ingrijpen. De chris telijke vakbeweging zal niet schro men de loonvraag aan de orde te stellen, indien de ondernemers blijk van geven wel slotte wordt de vraag gesteld, wanneer het bedrijfleven meer vrijheid krijgt bij de loonvorming. Het antwoord hierop zal de mi nister van sociale zaken moeten In het algemeen gesproken zal de christelijke vakbeweging mee werken bij het zoeken naar een oplossing voor de vraagstukken, maar men zal daarbij bij voor baat rekening houden met de werkloze, de weduwe, de invalide en verder de minst draagkrach tige ln het algemeen. Een oplos- aing waarvan deze groepen de du pe worden zou niet sociaal zijn en ook niet christelijk. S.E.R.-voorzitter De voorzitter van het Verbond van Prot. Chr Werkgevers, de heer A. Borst Pzn.. schrijft in De Werkgever, dat het bekend ge acht kan worden, dat speciaal in zijn kring voor de nieuwe voorzit ter van de S.E.R. het oog was gericht op een andere persoon. Men heeft in de S E R. echter van harte meegewerkt aan de be noeming van de kandidaat van de regering, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart. Hij wordt wat bekwaam heid. persoon en karakter betreft onbetwist een van de weinige aan gewezen figuren genoemd. Het verbond roept de nieuwe voorzit ter dan ook een hartelijk welkom toe. in de hoop. dat de S.E.R. on der leiding van zijn nieuwe voor zitter steeds meer zal mogen be antwoorden aan zijn doel. De vrijwilliger in het jeugdzorgwerk IN het conferentie-oord „De Blije Werelt" te Lunteren heeft de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw vorige week haar jaarlijkse conferentie gehou den. Tijdens deze (zesde) confe rentie werd het thema van de vrij williger in het jeugdzorgwerk be studeerd. De conferentie werd bij gewoond door ruim 100 personen, vrijwel allen vaste krachten in het Geref. jeugdzorgwerk. Discus sieleider was de heer H. J. Zier. De stichting Evangelisch Herstel en Opbouw U het landelijk overkoepelend orgaan voor de tientallen plaatselijke stichtingen, die allen sociaal-pedago gische evangelisatiearbeid verrichten onder de zwakmaatschappelijke jeugd. Het gaat hier dus niet om criminele jeugd, maar om kinderen en jongelui, die moeilijkheden ondervinden bij hun aanpassing aan de maatschappelijke verhoudingen. Deze jeugd wordt nu op gevangen ui clubhuizen, de bekende Jeugdhavens en Jeugdhonken. In een tiental jaren is dit werk gegroeid, dat b.v. de begroting van ze stichtingen samen straks al tegen de twee miljoen loopt. Vooral na de tweede wereldoorlog zijn bovendien hoe langer hoe meer. ook in de kring van de Geref. Ker ken. de ogen opengegaan voor dt vraagstukken die hier zowel missionaii als sociaal-paedagogisch liggen Moder ner technische aanpak in deze tak var evangelisatiearbeid bracht mee. dat er naast een duizendtal vrijwilligers ook vaste krachten werden aangesteld. De opening wel algemeen Verrassing Een enquête onder de vrijwillige krachten gehouden door Evangelisch Herstel en Opbouw met medewerking van het Geref. Sociologisch Instituut bracht tot ieders verrassing enkele merkwaardige gegevens over de vrijwil ligers aan het licht: Tegenover 100 vaste krachten staan 1.000 vrijwilligers. (Daarnaast werken in de nevensectie De Poort nog onge veer 2.500 vrijwilligers). Deze vrijwilligers komen voor 75 pet. uit de kringen van oud-J.V.ers en oud- M.V.ers. Men heeft zich de laatste ja ren wel eens afgevraagd, of de J.Y. en M.y.'s niet t-veel introvert en we reldvreemd zijn, of ze niet teveel den ken aan alleen maar het eigen reformeerde kringetje". Deze enquête heeft nu statistisch aangetoond, dat de kerk Jnist voor het moeilijke werk buiten overwegend steunt op dc jeugd verenigingen. In een levendig en met geluidsban den geïllustreerd betoog gaf Mej. H. G. Parlevliet, hoofd, vormingsleider bij de Jeugdhaven te Rotterdam, een schilde ring van de karakteristieke situaties een clubhuis. De moeilijkheden onder vonden door vrijwilligers en beroeps krachten kregen hierdoor een zeer leer zaam perspectief. Vertrouwen De tweede dag werd gewijd aan de verhouding tussen vaste krachten er vrijwilligers. Mej. dr. W. F van Ste- geren, stafdocente van ..de Nijenburgh" wees er o.a. op. dat de onderlinge Van Nelle bestellen Adv menselijke verhoudingen vooral nu goed in het oog gehouden moeten wor den. De voortschrijdende techniek en methodiek van dit werk brengt allerlei problemen met zich. Vooral de tech niek van het eigenlijke groepswerk en de algemene benaderingswijze van de ze jeugd is belangrijk. Uiteraard be heerst een daarvoor speciaal opgeleide kracht deze techniek beter dan een vrijwilliger, hoeveel liefde die voor het werk ook heeft. De vaste kracht zal dus ver behoren te zijn van hooghartig heid en dienstbetoon moeten verrichten. Dat is moeilijk, maar ter wille van het werk noozakelijk. Alleen in blijvende sfeer Vf>n woord voor vandaag In de brieven die Johannes in opdracht van Christus aan dt kerk moet schrijven, treft het ons dat elke boodschap beginij met de woorden: „Ik weet": ik weet uw werken en tnspanntnJa en uw volharding. Ik weet uw verdrukking en armoede. Iltjz: weet waar gij woont. Ik weet uw werken en liefde, en geloofj,: en dienstbetoon. Ik weet: gij hebt kleine kracht, maar gij hebi* Mijn Woord bewaard. Maar er is ook een andere wetenschap. Aan de kerk in Sardeia wordt geschreven: „Ik weet uw werken, dat gij de naam hebtjk dat gij leeft, maar gij zijt dood." En aan Laodicea: „Ik weet utd* werken, dat gij noch koud zijt, noch heet." En dit zegt Hij, Die de eerste en de laatste is, Die het ttuee-L snijdende scherpe zwaard heeft, de Zoon Gods, de Heilige, hap begin der schepping Gods. Hij kent ons aller hart. Hij weet oP er vandaag bij ons was: volharding, liefde, dienstbetoon -4 dan wel schijngeloof en lauwheid. j* BEWAPENING ALS SCHILD als van een leefbaar, me leven gesproken mag worden, stelt dat de kerk er blijkbaar i en zelfs in ledental toeneemt. I daaraan ontleent men dan de otjl groeiend vertrouwen kan het bedreigde i„;- kind geholpen worden. Alles en allen I tegenstanders aanleiding in hun be strijding ervan te komen aandragen met vergeve men ons de mili jVAAR onze mening heeft prof. Van Niftrik er goed aan gedaan zulks in een rede voor de christeiijk- historische jongeren om de on vermijdelijkheid en noodzakelijkheid, wij zouden willen zeggen: het goede weging, dat er nog leefruimte recht, van de atoombewapening te Men zou hierop kunnen antwoord) j betogen. De rede won aan waarde, dat de kerk in Rusland stellig nu zij werd uitgesproken door aanwezig iemand die zich steeds, meer dan vele anderen, heeft doen door een onbevangenheid deel. De atoombewapening is een ernstige sische kerk had zaak, en daarin wellicht vinden de liturgisch karakter geholpen men dus in dienst van het doel: „Sa- en de jeugd begeleiden op haar weg ar volwassenenheid in liefde tot God de medemens". Praktisch Op de derde dag kwamen de midde len aan de orde, die de vaste kracht ten dienste staan bij zijn pogingen orr de vrijwilligers en dus het clubhuis kind ten dienste te zijn. Ds. J. Firet van de geref. Jeugd raad en mej. J. C. Withuis, (psycholo gisch dra. en adjunct-directrice van .,de Jelburg", de Gereformeerde opleidings school voor jeugdleiders) introduceerden diverse moderne trainingsmethoden. Ervaring en statistisch onderzoek hebben bewezen, dat training en in structie betere resultaten afwerpen naarmate de betrokkenen zelf meer ac tief erbij worden betrokken. Waar mo gelijk verlaat men de traditionele schoolmatige methode van het doceren. Besproken werden diverse audio-visu- ele hulpmiddelen, de methode van het interview, podium-discussie, forumge sprek. reactie- en luisterteams, discus siegroepen. de incident-methode en an- Vanzelfsprekend werden verschillende van die methoden ook praktisch toege past op de conferentie zelf. Modern» beeldstatistieken, discussiegroepen, in terview en opnamen per bandrecorder werden gebruikt om een duidelijker beeld te krijgen van de problematiek rondom „vrijwilliger en vaste kracht". Van Nelle bestellen Adv j te kwam hij dinv reven: Zendingsarbeidster naar Nieuw Guinea Aan de Zendingshogeschool te Oegst- geest slaagde voor het zendingsexamen mej. W. A. ten Kate Mej. Ten Kate die eerst het onder wijs gediend heeft, werd later reizend secretaresse voor de C. J. V. F. en daarna enkele jaren „fieldworker" van de YWCA voor het vluchtelingenwerk in Duitsland en Oostenrijk. Mej. Ten Kate, die ook aan het Institute of So cial Studies in Den Haag studeerde, ver trekt volgende maand naar Idnia. om daar kennis t3 nemen van het Christe lijk jeugdwerk, om vervolgens door te reizen naar Nieuw Guinea, waar zij als zendingsarbeidster der Ned. Hervormde kerk het jeugdwerk der Evangelisch Christelijke kerk tal organiseren. Van Nelle bestellen I Adv. der gemeente gewenst is de kerkleden ook de gelegenheid te geven zich als vrijwilliger te wijden aan deze taak. Tenminste als de plaatselijke omstan digheden dit mogelijk maken. De ge meente zal missionair z-.in of ze za" niet zijn. Maar hoe moeten dan vrij. willigers en vaste krachten hun on derlinge verhouding zien in dienst var het werk?-' De eerste conferentiedag werd be steed om een beeld te krijgen van de soort van leiding, die in dit werk ge geven moet worden. De directeur ..de Nijenburgh", de Geref. School Maatschappelijk Werk, ds. R. C. der. hield een referaat, waarin hij de gegevens besprak, die in de Bijbel te vinden zijn over „leiding geven". Uitgaande van dc uitleiding uit Egyp- ding geven: God leidt de mer maar vervolgens geven ook mensen ding. Wat waarlijk de naam l?iding mag dragen is altijd uitleiding uit het diensthuis en heenleiding naar de vrij heid. Ook bij de clubhulsjeugd moet het de bedoeling zijn de jongelui te leiden tot de vrijheid der kinderen Gods. De Weg Herinnerend aan de wolkkolom wees ds. Harder erop. dat leiding voorgaat en tegelijk een bedekking is en ver lichting geeft God breekt wegen open. die er niet zijn. Zo moet ook en wel heel spe ciaal in dit evangelisatiewerk aan de jeugd, die noch maatschappelijk noch Ïeestelijk een weg ziet. de wegen èn le Weg gewezen worden De menselijke leiding dient op het voorbeeld van Gods leiding afgestemd te zijn. Leiding geven in deze zin is „de kunst van het onmogelijke". Het Nieuwe Testament geeft op ver schillende plaatsen duidelijke aanwijzin gen omtrent de kenmerken van chris- De Nationale Christen Officieren Ver eniging zal 4 november a.s haar 58ste jaarvergadering houden in „Beukbergen". - ï-id-rschao ?lïeC*v^«Tn«n van^d*"* NederlandseA^d dient daarbij in het oog ge- nSS hÏÏ I houden te worden, dat leiding meer strijdkrachten te Huis ter Heide. een zaak van de hde gemeente u dan van enkele mensen De beroepskrach- Van Nelle bestellen Adv. ten zijn er voor de activering van de Problemen door ontwikkeling Randstad men mag zich oj j haar toenemend ledental buil kennen enige twijfel verheugen; zulks ne#1 in oor- niet weg, dat het kerkelijk levenjj belangrijk is verschraald. De R heeft een stil n de woord^f kondiging neemt er een beschei^. plaats in. Wij allen zullen de atoombewal ning ernstig hebben te nemen. |0 oppervlakkig gepraat is hier uit êri boze. Uit den boze is echter ook e|s afwijzing uit oppervlakkige grond* ook al gaat zij met indrukwekkea» woorden gepaard. r- Een christen zal elk pogen toejuicH dat tot overbruggen van tegens I lingen kan leiden. Hij zal echter voorwaarde stellen dat dit pogen i reëel pogen is, dat van alle zijl door oprechtheid en goede wil wo ingegeven. Zolang dat niet het ge taire uitdrukking zwaar geschut. Men blijkt spoedig geneigd, de nood zaak om elke atoombewapening af te wijzen rechtstreeks af te leiden uit de eisen van het christelijk ge loof. Hiertegenover stellen de voorstan ders, dat de atoombewapening te aanvaarden is en ook moet worden aanvaard als een schild ter be scherming van de vrijheid en de menselijkheid. Er zijn brede discussies gaande, in hoeverre van het leven achter het IJzeren Gordijn en het leven achter is, zal hij de mogelijkheid het Bamboe Gordijn (rood China) nog schild niet afwijzen. PEKING HEEFT DE TIJD TAAT de Chinese communisten de Het ligt dan ook veel meer beschieting van de eilanden voor hand, dat zij invloed willen uil de kust van het vasteland hebben nen op de gang van zaken op Foi hervat, is geen onrustbarend ver schijnsel, ook al lijkt dit wel het ge val te zijn. Het hervatten van het ar tillerie-bombardement past geheel in het schema van de politieke en psy chologische oorlogvoering van de lei ders in Peking. De nationalisten op Formosa zullen De onmiddellijke aanleiding tot nu wel .beweren, dat het bestand van hervatten van de beschieting is de afgelopen weken slechts heeft ge- het optreden van enige schepen f diend om de communistische strijd, de Amerikaanse Zevende vloot de regering van Tsjang Ij sjek nog steeds geen aansta' maakt, gevolg te geven aan de t diging van Peking, het conflict in£ Straat van Formosa door onderhal lingen tussen de Chinezen onderll op te lossen. krachten op het vasteland tegenover Quemoy te bevoorraden. Maar dat is slechts zeer ten dele de waarheid. Vanzelfsprekend hebben de commu nisten een dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijkheid, hun voorraden Dulles, opdat hij tegenover Ti aan te vullen. Het feit echter, dat zij niet zal terugkrabbelen, zich kunnen veroorloven, de beschie- positie weest, maar de reis naar Formosa I Dulles, de Amerikaanse minister buitenlandse zaken. Men wil in Peking zowel Dullest Tjsang Kai Sjek onder druk i de nationalistische s Amersfoort kwam eind i noodzakelijk geoordeeld. Men zal zich Amersioon kw am emu eerst ,n reglonaal verband op praktische maatregelen bezinnen, waarna het pro bleem aan de orde zal komen op de grote synode met de kerkbesturen. Prof. Jans schonk aandacht aan de positieve invloed, die de relatie met an-1 dere kerken op oecumenisch terrein op het eigen kerkelijk en godsdienstig leven tot nog toe heeft gehad. In dit verband noemde hij het apostolaat, de waarde- j ring voor de Bijbellezing en de beleving! van eigen geloofsbezit. Hij vestigde er de aandacht op, dat de j huidige jonge generatie eigen kerkge-1 meenschap alleen maar kan zien in de relatie tot Rome en Reformatie. Voorts kwamen ter sprake het pastoraat ten opzichte van de intellectuelen en de in vloeden van de gepopulariseerde ratio nele wetenschap op de jeugd. Op dit vraagstuk zal een kleine werkgroep zich nader bezinnen. Naar aanleiding van de resoluties van het internationale congres dat in 1957 in Zwitserland is gehouden, kwamen de geestelijke noodzaak en de praktische uitvoerbaarheid van het werk van de leek in de kerk. alsmede een ïntensié- vere zending in het binnenland ter sprake. Op liturgisch gebied pleitte pas toor M. J. Aarents ervoor de laatste drie dagen van de stille week niet alleen als een eenheid met Pasen te zien. maar ook in de praktijk die eenheid beleef- baar te maken. Aan de orde kwamen ten slotte de verslagen van verscheidene werkcom- c*n..T. I Ook zal men doorgaan met het beleg- ren van recrutenbyeenkomsten. ting e 1 week eerder dan afgesproken krachten op de Quemoy- en Matf vorige week de geestelijk heid van de Oud-Katho lieke Kerk van Nederland in twee-daagse synode bijeen. In zijn openingswoord memoreerde de aartsbisschop, dr. Rinkel, de grote waarde van de jaarlijkse internationale theologenconferen tie, die dit jaar in Wenen is ge houden met als onderwerp ,,Het Ambt". Het episcopaat kondigde enkele richt lijnen aan. die in overleg met de Angli caanse bisschoppen zijn opgesteld ten aanzien van het opnemen in de kerkge meenschap van de katholiek apostoli- schen Irvingianen), die sinds enige tijd van ambt en sacramenten zijn verstoken door het overlijden van de laatste pries ter. In dit verband vroeg de aartsbis schop aandacht voor het feit. dat de Oud- Katholieken en de Anglicaanse gemeen ten hier te lande elkaar beter zouden leren kennen op grond van de inter communie. hoewel de situatie naar ka tholiek besef wat vreemd is komen te liggen nu deze Anglicaanse gemeenten een groot percentage Nederlands spre kende leden kennen. Daardoor schieten ook naar het oordeel van de Anglicaan se bisschoppen deze gemeenten haar doel in ons land voorbij. was, te hervatten, is toch wel e duiding, dat het met die bevoorra dingsmoeilijkheden wel meeviel. We moeten het motief tot de jongste actie van het regiem te Peking dan Warschau opgeeft, ook voornamelijk zoeken in de poli- Naar het zich laat aanzien, zullen )p tieke en psychologische sector, die eilanden betreft; Tsjang Kai Sjek,fe' dat hij zijn halsstarrige houding P genover de Amerikaanse toem" ringspogingen op de conferentie communisten goeddeels in hun o# oekomstige kerkstrategie In verband met ontwikkeling van fland- sta'J Holland en dc zich ook elders voordoende ontwikkeling in de vorm van verplaatsing en verspreiding van kernen. Nieuwe indeling der parochies en oecumenische samenwerking werden Van Nelle bestellen Adv. Van Nelle bestellen 1 Adv 39. Isabella was gaan wandelen met William, de eni ge zoon van Lord Mount Severn. Kapitein Levison voegde zich bij hen. en zo liepen ze tot het tijd was voor het eten. Er was nog net een kwartier om zich te verkleden. Marvel was Juist bezig met Isabella's haar toen lady Mount Severn binr.cn stormde. „Waar ben je geweest?" vroeg za, blijkbaar tril lend van opwinding. Isabella wi»t wat geveer tenminste .We zijn het land een eind in geweest ln de rich ting van de bosjes", zei re. „Hoe durf je jezelf zo weg te gooien?" ..Ik begrijp u niet", antwoordde Isabella, terwijl haar hart begon te kloppen „Marvel. Je trekt aan mijn haar „Is het niet voldoende dat ik je in huis geno me' heb. cn moet je oos zo te schande maken? Dr e uren lang ben je weggebleven met kapitein Levis- n, we konden je nergens vinden. Je hebt niets Tders gedaan dan met hem geCirt met Kerstmis ook al En zo ging hét nog een Ujdje door. Isabella had niet veel tijd nodig voor ze antwoord de Zij was per slot van rekening van iets hogere afnomst din lady Mount Severn, al had die nu haar adellijke titel. Ze trok haar haar uit Marvels har.- van East Lynne door ANN LUDLOW i voordat ze tot haarzelf kwam kreeg Joeg en stond op. „Ik flirt niet", zet ze. ..dat weet laat dat over aan getrouwde dame eén per*o*vi m dit huis die flirty ook wel Ik Er is hier HPMBik bab kun- sedert ik hier ben. En dat bent u. ik tegen haar wang. t>ehella kon geen woord uitbren doordringend zonk toen neer op een stoel, met de handen voor haar gezicht. Marvel hief afwerend haar han den op en de kleine Willem begon te schreeuwen. Hij had een gevoelige natuur Lady Mount Severn gaf hem een trap hem weg en zei. dat hij een lelijke aap wi Isabella lag de gehele nacht wakker. Ze schreide telkens van angst en Ze kon niet op Castle Marling blijven on- omstandigheden. Maar waar moest ze toe? Ze dacht erover, naar de lord te gaan. die op dat ogenblik in Frankrijk was. Ze zou naar mevrouw Levison gaan en vragen of ze daar mocht komen Maar toen de dag aanbrak, wist ze dat het niet zou kuoaen. Ze had niet geflirt mat kapitein Levison. maar ze had zijn attenties aanvaard en zijn bewondering ondergaan. Een meisje flirt niet met iemand waar ze van houdt En Isabella wist. dat ze met ongevoelig was voor Levison's woorden. Ze was te moe om op te staan. Maar toen Mar vel haar ontbijt boven had gebracht, kw kleine Willem haar kamer binnen. Hij was haar verknocht. Op een gegeven ogenblik riep hij: „Mamma gaat uit! Kijk Isabella!" Isabella ging naar het raam. Lady Mount Severn zat in de ponnywagen. Francis Levison stuurde. „We kunnen nu naar beneden gaan", zei Willem. „Er is niemand." Ze waren nog maar net in de salon, toen er een visitekaartje gebracht werd. Er was een heer, die haar wenste te spreken. Het was Carlyle. Hij kwam binnen zoals hij altijd was: beminne lijk en met een vaste tred. Ze ging naar hem toe en verwelkomde hem hartelijk. „Dat is een ver rassing! Ik ben blij u te zien." Hij moest in het stadje zijn voor zaken. Een cliënt van hem was daar ziek geworden en het liet zich nogal ernstig aanzien. De man wilde een testament maken. In Engeland was dat de taak van men sen zoals Carlyle. Ze praatten over verschillende dingen. Willem zat op zijn knie en vertelde dat een van zijn goudvissen was doodgegaan. Isabella dacht intussen aan het biljet van honderd pond, dat ze vrijwel helemaal gebruikt had. Ze kon Lady Mount Severn niet vragen en haar man was zo vaak weg. Stotterend vertelde ze het hem. Hij lachte en ver telde dat het landgoed nog leeg stond en dat de kosten die hij eraan bes>teedde er ruimschoots weer uitkwamen. Langzamerhand zakte haar eerste opwinding over het feit. dat hij kwam. juist nu. Hij keek haar aan en zag dat ze veranderd was. - goed uit als op East Lynne he- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wijk (bij Heusdeni: I de Jong te Kootwijkerbroek; te Sneek: zei de vroeg hij (Wordt vervolgd! de A. B Bekus te Bergen (N.H. Aangenomen naar Zoutelande (toez. J. van Dullemen te Ouó'ega (Wymbr), die bedankte voor Warfum. Benoemd tot jeugdpredikant te Leiden D. H. Gijsbers te Leimuiden. tc Zaamslag. Beroepbaarstelling: De classis Enk huizen heeft préparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer G de Vries, kand., Voerstraat 4, Almkerk (N.Br.tel. 0.1834-212. die een even tueel beroep terstond in overweging zal CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rozenburg: W. Meijnhout te Franeker en A. H. Schippers te Hille- gom Bedankt voor Kornhorn en Aalsmeer: J. J. Rebel te Murmerwoude. voor Nieuwpoort: J. Keurling te Barendrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis (vac. ds Zwerus) Chr. van Dam te Rotterdam- Zuid. Bedankt voor Sioux Center (Iowa, Ver. Staten»: C. Hegeman te Geneir.ui- den. OUD GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Rijssen-Bevervoorde: W. van Dijk te Grafhorst. EVANG. LUTH. KERK Beroepbaarstelling: Ds K. E, E. Heintze, Adm. van Gentstraat 19, Utrecht, heeft bevoegdheid tot propone ren ontvangen en is beroepbaar. veel belangrijker en veel interessan- slagen. Zij hebben ook r ter is dan de militaire kant van de en zij weten, dat vooral de Arod zaak. Want het is nog steeds aan twfj- kanen (die aan de vooravond van alfj fel onderhevig, of de communisten mene verkiezingen staan) er beli) zullen proberen, een militaire beslis- bij hebben, dat er spoedig een ben® sing te forceren, omdat zij weten, dat digende oplossing voor het conflo die in hun nadeel zal uitvallen. in het Verre Oosten wordt gevoni Van Nelle bestellen Adv. Nieuwe „blanke" school in Little Roek trekt 300 leerlingen Ongeveer 300 blanke leerlingen hebben zich maandag in Little Rock laten in schrijven voor de nieuwe particuliere middelbare school, die alleen voor blan ken toegankelijk zal zijn. De school is gesticht met geld, dat voorstanders van de rassenscheiding op de scholen hebben bijeengebracht. In totaal zijn circa 4.000 leerlingen zonder onderwijs gekomen, doordat gou verneur Faubus de openbare middel bare school van Little Rock sloot om rassenintegratie te vermijden. Ongeveer de helft van hen heeft op scholen buiten Little Rock of op bijzondere scholen onderdak gevonden. Juridische deskundigen van de Ame rikaanse vereniging voor bevordering van de belangen der kleurlingen c wegen, of een aanklacht tegen de n» particuliere school van Little Rock kan worden ingediend. Surinaamse studenten gaan confereren Op 1 en 2 november zal op het conferentie-oord Woudschoten bij Zeist een conferentie worden gehouden van Surinaamse studerenden in Nederland, onder auspiciën van de Nederlandse Christelijke Studentenvereniging. De opening zal geschieden door ^e oud-premier van Suriname, dr. J. H. E. Ferrier, die zal spreken over' de jonge intellectueel in Suriname, zi n plaats en taak. Op de tweede dag, zondag, zal dr. J. M. van der Linden, hoogleraar te Utrecht, een referaat houden onder de titel „Welke bijdrage kan het christen dom geven aan de geestelijke verhef fing?" De heer H. S. Adhin uit Delft zal I spreken over enige aspecten van de1 bijdrage van 'net Hindoeïsme tot het geestelijke leven in Suriname. Van Nelle bestellen I Adv Het bestuur van de afdeling Utrecht van Societas Studiosorum Reformato- rum is voor 195859 als volgt geïnstal leerd: C. M. Karssen, praeses, J. Tenne- kes. ab actis. J. C. Helder, fiscus, me juffrouw M. N. van Zwieten. vice ab actis, J. L. W. Koppenhc', vicarius. 9 10 42 J|f K 4 b 1 i m 2 6 1' al JJ "It 29 31 32 33 J. 33 36 16. gelaatstri 17. Ned. Om 1. helder, duidelijk 13. bijnaam Pres. Eisenhower 15. bep stroopgebak 18 Kolen- en Staalgemeensch afk. puzzel

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2