mWm Kerk moet charme van het geloof laten zien Zoeterwouds christ. gemengd koor veertig jaar Veertigjarig bestaan in Noordwijk gevierd met drukke receptie VOORTGANG EVANGELIE IN AFRIKA NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 MAANDAG 20 OKTOBER 1958 Ds. Ferwerda in Noordwijk Noclig is innige verhouding tot God door het gebed T^OOR DE GEREFORMEERDE KERK van Noordwijk aan Zee was het gisteren een grote dag. In een overvol kerkgebouw deed de tweede predikant, ds. Th. Ferwerda, gekomen uit Balk, zijn intrede. Een groot getal afgevaardigden was bij de dienst aanwezig. Er waren deputaties van de Hervormde Gemeenten van Noordwijk aan Zee en Noordwijk Binnen, van de Gereformeerde Kerken te Noordwijk Binnen en Katwijk aan Zee, van de classis Leiden. Namens het gemeentebestuur was wet houder J. de Geus aanwezig. De intreetekst waarmee ds. Ferwerda zich aan zijn nieuwe Gemeente verbond was psalm 90, de beide laatste verzen: Laat Uw werk aan Uw knechten openbaar worden en Uw heerlijkheid over hun kinderen; de liefelijkheid van de Here onze God zij over ons en bevestig Gij het werk onzer handen bevestig dat. Dit is voor ons allen een blijde d; aldus ds. Ferwerda. een tastbaar bewijs Ivoor de groei en de kracht van deze i Gemeente. We zullen met elkaar jdeze nieuwe situatie, dat er in deze Ge- imeente twee predikanten zijn. moeten wennen. Met grote liefde en veel enthou siasme ben ik naar Noordwijk gekomen wie eenmaal is bekoord door het won dere ambt dat ik mag bekleden, wil nooit meer iets anders We hebben vanmiddag een mooie volle kerk, er is veel enthou siasme, we krijgen eigenlijk de indruk dat er een groot bedrijf op gang is bracht, waaraan we allen meewerken ja het werk handen, Gevaar Hierin schuilt echter ook gevaar, want niet hierdoor wordt de Kerk gebouw Dat geschiedt juist door dat gans andere, 'het gebed van kleine mensen zoals dat zien in de tekst van deze middag (Daarin vinden we een gebed om I dingen, namelijk om ons werk te mogen I zien als een openbaring van Gods en ook om in Gods werk de bevestiging te mogen vinden van ons werk. Psalm 90 is een gebed van Mozes, die hierin overtuigd is van de broos heid en vergankelijkheid van de kleine mens, in tegenstelling tot God, die eeuwig en onveranderlijk Mozes is diep overtuigd van de be trekkelijkheid van 's mensen werk, want wat betekent dat, objectief ge zien, in de korte tijd, 70 of 80 jaar, die de mens te leven heeft? Als we het slot van deze psalm overslaan, I lijkt het wel of hier een cultuur pessimist aan het woord is. In onze tekst zien we echter wel iets anders, daar zien we dat de mens ihoge afkomst is, een kind van de et ge Vader. Gods hand is over het Israël, want in de aderen van deze Inatie klopte reeds het bloed van Jezus Christus, de Messias en daarom draagt God het de eeuwen door. Actueel Deze •agen alle berheid die over deze psalm lijkt liggen, weg, en dit eeuwenoude gebed la nog steeds actueel. Ook nu is het nodig dat over de Kerk weer Gods j geest gaat zweven, dat Gods iover ons openbaar wordt. Wij hebben nog geen bloeiende Kerk als er een tweede predikant komt alles verder in de puntjes verloopt. Nu dig is, dat er bestaat een innige ver houding tot God. van adeldoi het gebed. Gods wer viteiten zichtbaar wo den, anders sten De jeugd, verwacht van de Kerk. dat zij de heerlijkheid en de glans van Christus laat zien, de charme van het geloof, de warmte van de prediking Dat is de unieke positie van de Kerk in de wereld, want waar Mozes om bad, is door Christus vervuld Dit zet ons aan het werk. Het tweede gebed van Mozes gaat immers uit van onze activiteiten en vraagt Gods zegen daarover. Dit is wel nodig. Hoe vaak staat een prediker zichzelf en het Evan gelie in de weg. Soms staan wij als het ware met twee linkerhanden od de preekstoel Ons werk dient vastgehaakt en ver ankerd te zijn in Gods werk en steeds moet in ons het gebed opstijgen: Laat mij, ondanks mijzelf, toch eeuwigheids- werk mogen doen. laat het Uw liefe lijkheid met zich meedragen. Dan zullen onze armzalige werken worden geze gend. En in dat vertrouwen begin ik mijn werk onder U, want het is Uwe zaak o Hoofd en Heer, Uw werk waar* Groei Na de dienst werd de nieuwe predi kant namens de kerkeraad toegespro ken door zijn collega dr. B. Bouma. De groei van onze Kerk maakte het werk voor éën dominee teveel, aldus ds. Bou ma, die meedeelde, dat dezer dagen het ledental van de Kerk de 1300 heeft over schreden. Hij hoopte op een goede sa menwerking en zegde alle medewerking van de kerkeraad toe. Wethouder J. de Geus verwelkomde ds. Ferwerda namens het gemeentebe stuur. Hij verontschuldigde de overige leden van het gemeentebestuur en wen ste ds. Ferwerda Gods zegen op zijn werk toe. de clas Leiden sprak ds. en ten slotte dankte de hartelijke ont- H. Post uit Rijnsburg ds. Ferwerda voor vangst en de goede 's Morgens was ds. Ferwerda beves tigd door ds. B Bouma, met een preek over 1 Corinthe 4 verzen 1 en 2 De Ge meente zong de nieuwe predikant de zegenbede uit psalm 134 vers 3 toe. LEIDERDORP Raad vergadert De gemeenteraad komt vanavond kwart voor zeven in spoedeisende vergadering bijeen. Er staan slechts twee punten op de agenda, namelijk de aankoop van de wo ning Hoofdstraat 59 en comptabillteits- beslulften. De heer W. Veerman, secre taris van de Leidse chr. be sturenbond, feliciteert voorzit ter C. Benschop van de jubi lerende christelijke besturen bond te Noordwijk. Foto N. van der Horst HAZERSWOUDE Voorzitter Hazerswoudse Boy» werd gehuldigd Zaterdag begon Hazerswoudse Boys met en serie speelmiddagen en speelavonden. De jeugd kwam het eerst aan bod, maar avonds kreeg de bijenekomst een offi cieel tintje. De voorzitter van de Boys. de heer L. Matze, werd gehuldigd in ver band met zijn vijftienjarig voorzitter schap. De heer T. van Oeveren bood hem presentje aan. Feestelijke uitvoering in Herv. kerk Euphonie en Hans Boelee werkten mee aan jubileumconcert DE GEMENGDE ZANGVERENIGING Looft den Heere" bestond op zestien september jl. veertig jaar. Ter gelegenheid van dit gedenk waardige feit gaf het koor zaterdagavond een uitvoering in de Hervormde kerk. Er is voor zo'n feestelijke gebeurtenis wel nauwelijks een omgeving meer geschikt dan die van de schone Zoeterwoudse dorpske k. welker ge lijke men in verre omgeving niet vindt. De zangers, in keurig zwart-wit in het koor, vóór het met bloemen omgeven vaandel opgesteld, vertolkten een programma van niet-moeilijke, kerkelijke, resp. geestelijk geaarde werken „Looft den Heere" heeft het In de afge- als „Uw koning komt" van J. C. Weber lopen periode lang niet altijd gemakkelijk gehad. Dat gold wel voornamelijk de onophoudelijke dirigentenwisselingen, die oor nu en dan zelfs aan de rand van zijn bestaan brachten. We herinneren ons tenminste wel een uitvoering, waarbij de koorleden (al zingend) dwaalden als scha pen zonder herder. nare tijden zijn nu gelukkig voorbij, van Vliet, opvolger van de kundige Hans Boelee, weet écht wel, hoe het moét. Dat hij, evenmin als zijn voorganger, de zaken technisch nog niet geheel op orde heeft kunnen stellen, is niet verwonder lijk. Ook de besten onder het dirigenten geslacht zijn geen tovenaars. De heer Van Vliet moge zich bemoedigd voelen door •de omstandigheid, dat de koorleden hem kennelijk genogen zijn, hem vertrouwen zich dus gaarne willen laten gezeggen. armee is zijn moeilijke taak voor meer dan de helft verlicht. Bescheiden zang klonk dan ook in 't algemeen zó, als deze jonge dirigent het wenst: beschaafd, ingetogen, zelfs wat beschei- èén in geest en streven.Dit laatste geldt dan voornamelijk de instelling en ook de onderlinge verhouding der stem- timbres, echter lang niet altijd de orde. Een goed geschreven en welklinkend lied kennen), leed bijvoorbeeld 3an het euvel der rommeligheid, door gemis aan juiste aansluitingen. Maar Bachs lied „Liefste Heer Jezus" en Handls „Ecce quomodo morltur" kwamen daarentegen heel verdienstelijk tot klin- Opvallend (in verband met het aanwezige begrip en de manier van aanvoelen) was ook, dat de bewerkin gen door Samuël de Lange van psalm 130 1 en 4 aanmerkelijk beter slaag den dan de (drie-honderd-vijftig Jaar oudere) bewerking door Claude Gou- dimel van psalm 130 3. Aan dit laatste was trouwens ook het orgel schuldig. Een orgelbegeleiding ij b(j Goudimel c.s. nlef ter zake dienende Een zéér belangrijk ding bleek bij dit koor het toontreffen. Vooral ln de hoogte geschiedde dit vaak een tril ling of wat te laag, waardoor de voor waarde tot zakken („Gods ere", van Beethoven, en de slot-hymne, ter ge legenheid van het jubileum) gescha pen was. De dirigent moge dit verhel- Het Zoeterwoudse koor dat veertig Jaar bestaat cn dat zaterdagavond zong en recipieerde. Foto N. van der Horst pen, door op de kritieke momenten krachtig op te stuwen. Het is beter de toon van bóven dan van ónder te grijpen! Méér: toewijding en goede zorg staan er borg voor, dat.jpooft den Heere" in de komende Uen Jfeen tot steeds fc^terg prestaties zal kunnSS komen: Het zit er in. Medewerkers Ch ristelijke besturen bond ATERDAGMIDDAG hield de Noordwijkse christelijke besturenbond een drukbezochte receptie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan. Voorzitter C. Benschop verwelkomde de afgevaardigden en gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van de oprichting af, waarvoor we verwijzen naar ons artikel van verleden week. De heer Benschop sprak woorden van dank en hulde aan het adres van allen die in het belang van de christelijke organisatie hun krachten hebben gegeven. Met name vermeldde hij de vele activiteiten van de oud-voorzitter, de heer D. v. d. Niet, wien de bond grote dank verschuldigd is. De heer Benschop memoreerde de overneming van de woningbouwvereniging Patrimonium door de besturenbond en het werk voor de christelijke bejaardenvereniging. Dit laatste is geen torpe dering van andere verenigingen, aldus de voorzitter, maar een verantwoord pogen iets te doen voor de eigen mensen in een vertrouwde sfeer. al die Over de medewerk samen ook twee-derden van de tijd ln beslag, willen "We kort zijn. Het was im mers niet hun avond, maar die van „Looft den Heere". De grote verrassing was dan wel de sterke kwaliteitsstijging van de zang van het dubbel-mannenkwartet „Euphonie" (uit Alphen). Dirk van Vliet heeft hier, hoe dan ook, efficiënte veranderingen kunnen bewerkstelligen, zodat de ver houdingen nu welhaast ideaal schijnen. Een zéér goede Indruk maakten Schu berts deels geniale „Nachtgesang im Walde" en Brahms „Wiegenlied", een goede indruk het slotkoor van „Die Zauberflöte". Zuiverheid en klartkschodn waren opvallend. Hans Boelee speelde o.a. Handels .Allegro uit het d-moli-Concerto wat losbandig, Francks „Sortie" dyna misch, Walthers Partita ever „Jesu, meine Freude" keurig in stijl en een Toccata van Paradisi beheerst. Niet zelden was zijn spel boeiend. Zijn grote muzikaliteit moge hem echter voor de (bekende maar hier ongenoemde) ontsporingen behoe den. Eer Reeds bij het begin en ten besluite spraken ds. G. J. van Embden. re=p. vicaris N. Hoogcndijk goede woorden. De eerstgenoemde (tijdelijk legerpredikant) riep verschillende afgevaardigden o.a. het college van B. en W. en van de met het lubilerende koor in trouwe vriendschap verbonden R.K. zustervereniging „Sancta Lucia" een hartelijk welkom toe. Hij feliciteerde „Looft den Heere". en wel voornamelijk de secretaresse, mejuf frouw F. Parlevliet, die veertig jaar lang dus van de oprichting af. aan het koor was verbonden. In haar. door de Ko ninklijke onderscheiding, die zij ontving, de medaille In zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd de ge hele vereniging geëerd. Receptie Na afloop recipieerde het bestuur in het gebouw „Ons Hui6", waar talrijke vrienden nog lang met het koor ln gezellig samenzijn byeenbleven. Daar sprak o.a de pas afgetreden zeventigjarige oud- voorzitor, de heer H. van Wilsum (nog steeds lidl). Zijn gemoedelijk woord en dringende oproep tot aansluiting van de jonge mensen mogen doel getroffen hebben. En de ex-leden, die veel jonger dan hij, afscheid namen, moeten die op wekking evenmin alleen maar voor ken nisgeving aannemen! Verder complimenteerden burgemees ter Smeets (die de vereniging nog als tweejarige kleuter had gekend). Hans Boelee en de voorzitter van „Euphonie" Vicairs HoogendIJk raadde aan. ervoor te zorgen, dat de tegenwoordige dirigent blijft. „Zoekt touwen om hem te binden!" Wat Hans Boelee (die de prettige sfeer roemde en zich over het belangrijk ge stegen peil verheugde) betreft: voor hem in de touwen blijkbaar niet sterk genoeg geweest „Maar", zo verzekerde „de oude banden zijn gebleven." wensen „Looft den Heere" gaarne succes toe. Een „steeds hoger". Joh. van Wolfswinkel. De heer Benschop roerde ook de e van de oprichting van een weekmarkt in. Hij laakte de houding van de mid denstand en meende, dat deze mei manifestatie leek tegen de vakorga- ties dan op serieus overleg. Hij op de grote verantwoordelijkheid die de leden van de vakbeweging hebben. He laas zijn er vele leden die dit niet be seffen. Wij willen ons niet opsluiten ii hokjes, maar wensen een opbouw vai de maatschappelijke verhoudingen van uit het Evangelie. Ten slotte vestigde di heer Benschop de aandacht op de goedi verhoudingen tussen de plaatselijke be sturenbonden. Prettig contact De loco-burgemeester, wethouder J van Leeuwen, bracht de gelukwensen var het gemeentebestuur over Hij verent- schuldigde de burgemeester, die buiten de gemeente vertoefde. Het contact me de besturenbonden bestaat al lang, aldu; de heer Van Leeuwen, en het is steeds van prettige aard geweest. Ook deze spre ker wees op de verantwoordelijkheid van de arbeiders en hij prees het begrip, da) de besturen steeds toonden en de moed aan de leden soms ook harde dingen zeggen. Bij het gemeentebestuur zult steeds een open oor vinden, zo besloot de heer Van Leeuwen, die hierna nog een woord van gelukwens sprak als zitter van de plaatselijke K.A.B. Vervolgens voerden het woord de heren Verhoog uit Leiden, Van der Plas uit Katwijk, G Dekker namens de plaatselijke N.C.B.. ds. P. Heinen namens de Gereformeerde kerke raad te Noordwijk Binnen. De heer C. Plug sprak als een van de leden van het eerste dagelijkse bestuur, de heer S. C. Bulk namens de N.C.B.O en de heer Peetoom voor de plaatse lijke besturenbond van het N.V.V. Zeer velen maakten van de gelegen heid gebruik de bestuursleden van de jubilerende bond geluk te wensen en ook waren er diverse bloemstukken ontvan Gelukwensen Onder degenen die gelukwensen kwa men aanbieden waren de beide wethou ders, de heren J de Geus en J. var Leeuwen met de gemeentesecretaris d< Kringvergadering Geref. vrouwenverenigingen ln het verenigingsgebouw van Noord wijk aan Zee vergadert morgenavond kwart voor acht de kring Rijnsburg van de Gereformeerde vrouwenverenigingen KATWIJK AAN ZEE Kerk en Israël De extra-collecte voor Kerk en Israël heeft f 870,90 opgebracht W'ijkavond Woensdagavond icnt uur wordt in de Oranjezaal van het jeugdhuis een wijk bijeenkomst gehouden van de Hervormde Gemeente, wijk noord-oost. Ds De Vos spreekt over Bijbel en gezin De heer Van Brakel dia's Gunning school De bouw van een twaalfklassige school ia door het architectenbureau Verloop Van der Meg namens bet bestuur van de Hervormde schoolvereniging gegund aan de laagste inschrijfster. de firma W Ouwehand te Katwgk aan Zee Bouw f289.000 De school wordt gebouwd Het i Hek Jaarvergadering Vanavond acht uur boudt het gelisatiekoor zijn jaarvergadering Oranjezaal van het jeugdhuis. laag water 5.37 i heer B. Ike, de heren A. L. Verhoog en W. Veerman namens de chr. besturen bond te Leiden, C. Meyvogel en A. van der Plas voor de chr. besturenbond te Katwijk, het gemeenteraadslid de heer G. Vogelaar, ds. W. W. Siddré, emer predikant van de Hervormde Gemeente, de heren J. van Duin, K. Passchier en A. Peetoom namens de bestuurdersbond van het N.V.V., en de heren J. van Leeuwen, P. Ph. Schenkeveld en P. Smit voor de plaatselijke K.A.B. Voorts ds. B. Bouma en de heer W Baalbergen namens de Gereformeerde en ds. W. Hoekstra en de heer P. van Duin namens de Hervormde kerkeraad te Noordwijk aan Zee, ds. J. van Dok en de heer H. Kloos namens de Hervormde en ds. P. Heinen en de heer J. P. Pas schier namens de Gereformeerde kerke raad te Noordwijk Binnen. Namens de christelijke besturenbond te Rijnsburg waren de heren J. P. Bosboom en J. Veldman aanwezig en voorts waren er deputaties van alle bij de bond aange sloten organisaties tegenwoordig. Ten slotte Schriftelijke gelukwensen waren inge komen van het C.N.V. te Utrecht, van het districtsbestuur, en van de oud-voor zitter, de heer B. van der Wiel, die we gens een ongeval verhinderd was. Tijdens de receptie kwam een telefo nische gelukwens binnen van de 2e se cretaris, de heer B. M. Waal, die wordt verpleegd in het Zeehospitium te Kat wijk. VooraL deze gelukwens werd uiter aard zeer op prijs gesteld en bij monde de voorzitter werd de heer Waal spoedig herstel toegewenst. ETHERGOLVEN l vanavond Met de actualiteitenrubriek „Meri diaan" begint de AVRO na het NTS de uitzending. Om 9.20 uur ia er weer een Amerikaanse Perry Como-show en om 9.50 uur kunt u nog kijken naar foto'a uit Equatoriaal Afrika. Programma voor morden DINSDAG >1 OKTOBER Hlh rnum I. 402 m. 740 kt/%. KRO 7 00 7.IJ Grszn 7.J0 V 0 ieugd 7 40 Gram - 45 Mor sen en lil kal *.00 N*» 15 Oram 8 'O V d ca ja 12.00 M iddaeklok-ooodk.ok 1203 Gran Laad. en tuinbou.Nneded 12.33 Gram 12' 13.00 Nvt 13.15 Zonnewijzer 13.20 Gram Djnvnui 14 00 Gram 14 05 Schoolradio V d vrouwen v h p'atteland 14.45 Gevar lé 00 V d rieken 16 30 Zieken'of 17.00 V c 17 40 Beuraricr 17.45 Reaeringtuitz Ril Overzee Kunvt en vermaak ln Suriname IS 00 Lichte mux 1* 25 In hel brandpun 11.30 Lichte imn 19 00 Nw% 19.10 Act Sportpraalje 19 30 Gram 20 30 Ja met mi «ld. 21 35 Syml ork 22.10 Orjel- iiuirs kal 23.00 Nvt 23.15— 24 00 Gram Hlives-turn II. 29* m. 1007 ke/«. AVRO: Nvt 7 10 Otm 7.20 Gram VPRO: 7 50 1 opening. AVRO: 8.0 i 12.30 Land. e 13.1! ,.i aoütse I.I olradto 15.00 V d vrouw 15.30 Hobo 16 00 Uw sieraad en uw zilver, eau» i 16.30 V d (eugd 17.20 De dierenwe- surgprogr. 1* 30 Licbti 1».« 2000 Nwt 20.05 Ge var progr 21.15 Gram 21 45 Act 22 00 Fllm- prsstje 22.15 Oude mus 23.00 Nvt 23 15 Koerten te New York 23.16 New York calling 23.31 24 00 Mei de Frame tlag. THevlaleprogr. NTS: 20 U0 Jnora en seeroverz. 20 20 Fflmprogr 20.35 Idem 21.00-»30 Speel film. NOORDWIJK Nieuwe zaak geopend Zaterdag la de nieuwe zaak van de neer Jo Middel aan de Bronekhorststraat offi cieel geopend. Het oude pand, dat vroeger de fa. Van der Lee en de heer Van Reyzen huisvesting bood, is onherkenbaar ver anderd- De fa Rooyers heeft, onder archi tectuur van de heer Van Tubergen. ln enkele maanden tljda een fraai nieuw pand doen verrijzen, waarin op het gebied van woninginrichting van alles te koop is. Voor de heer Middel, wiens bedrijf enkele Jaren geleden door brand la ver woest, betekent deze opening de vervul ling van een lang gekoesterde wena. Bovendien is het aanzien van de BronJt- horstatraat hierdoor zeer verbeterd. Mensen met een vonnis In de zaal Vlnkenlaan vergaderde de afdeling Noordwijk Binnen van de chris ten-vrouwenbond onder leiding van me vrouw D. Hoogstratenv. d. Haak. Mejuf frouw Van Woerden uit Delft aprak onder het motto Mensen met een vonnis, óver haar werk onder de gevangenen. Ons land telt ongeveer dertig straf- gestlchten, waaronder een Jotigdgevangc- :n een gevangenis voor vrouwen te Rotterdam. Voorts ls praktisch ln iedere plaats waar een rechtbank ia gevestigd, in huls van bewaring, dienend als plaats in voorarrest Aan de hand van haar praktijk gaf spreekster de oorzaken aan van de ge vangenisstraffen. ZIJ wees op het zegen rijke werk van de reclassering. In ver schillende verenigingen werken thans achtduizend mensen aan steun en toezicht op ongeveer zeventienduizend mensen, die met de strafrechter ln aanraking zijn geweest. In de gevangenissen liggen grote en voor de kerk, vooral ln de ad ventstijd. Na de pauze ging de spreekster uitvoe rig op diverse vragen in- Medegedeeld werd, dBt de volgende vergadering is vast gesteld op 21 november. Dan zal spreken ds. C. A. van Harten uit Delft Collecte S.A.K.OR. De collecte voor SA.K.O.R. heeft f 300 opgebracht Conferentie in 0EGSTGEEST „Wij moeten komen met gerichte boodschapt P\IT WEEKEINDE heeft de Nederlandse Studenten-Zendingscommissie in het Zendingshuis te Oegstgeest een conferentie gehouden met als onderwerp „Het Christendom en alle problemen daaromheen in Afrika". Ongeveer dertig deelnemers uit de verschillende universiteitssteden waren aanwezig. Dr. P. H. J. Idenburg, directeur van het Afrika-instituut. ver zorgde zaterdagmiddag een lezing waarin hij de geestelijke problematiek van Afrika belichtte vanuit de sociale tegenstellingen. In dit werelddeel, aldus dr. Idenburg is vooral het migratie- en urbanisatie- vraagstuk groot Als een Afrikaner uit het dorp wegtrekt en ln de grote stad terechtkomt, ia er een grote kans dat hij daarin ondergaat Er zijn soveel nieuwe indrukken en zo geheel andere omstan digheden waarin hij leven moet. dat hij geen kans meer ziet het leven toala hij dat gewend was te leven Daai het grote-stadsprobleem geboren Geconstateerd moet worden, da* deze lensen veel te veel aan hun lot worden /ergelaten Dit wordt nog erger omdat, s een Afrikaner in de stad gaat werken j geld verdient, de rest van de familie. >ms wel twintig mensen, eenvoudig mee. komt om op zijn inkomen te parasiteren Ook besprak de heer Idenburg hoe het iderwijs in de verschillende delen Afrika is opgezet. De Fransen voi in hun gebieden een elitegroep die in Frankrijk mag studeren. In de Belgische Congo krijgt daarentegen veel meer ieder gelegenheid onderwijs te volgen In heel Afrika heersen rassentegenstel lingen, bijv. tussen Arabieren en Bergers. Europeanen en Afrikanen de De Islam Ds. W A. Bijtefeld. die als eerste Her vormde zendingsarbeider in dienst van de Raad voor de Zending over enige maanden naar Afrika hoopt te vertrek ken, besprak zondagmiddag de toene de invloed van de Islam in Afrika e vraag hoe de Christelijke Kerk hierti over moet staan. In de slotzitting sprak dr. J. Rlauw, vrcretari* van de Nederlandse Zen dingsraad en adviseur van de N.SZ.C., over de noodzaak van het grondig bestuderen van de gebieden waar bet Evangelie wordt gepredikt. WIJ moeten het Evangel.e niet zomaar raaien, aldua dr. Blauw maar weten hoé de mensen leven en denken en hoé het land ia waar het Evangelie wordt gebracht. Het moet een „ge richte" boodschap zijn. Wij dagen de andere godsdiensten niet uit. maar zij óns; daarom Is het noodzakelijk, dat de Kerk en de Chrlatenen. die In de wereld in de zendingshoudint wil len staan, ook veel studie maken van de grote wereldgodsdiensten, die te genwoordig tot verrassing van velen tot nieuwe bewustwording komen en op hun beurt met hun boodschap de wereld ingaan. De Nederlandse Stu.>ntenzendings- :ommisaie verwacht, dat de studenten die deze conferentie meegemaakt i ebben, da verschillende universiteiten in hun eigen studentenverenigingen kringen zullen oprichten om zich te bezinnen op de problemen van de Kerk en de voort gang van het Evangelie in Afrika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 9