Economisch herstel door gaat nog MINISTER HOFSTRA IS OPTIMISTISCH Inflatoire en deflatoire impulsen zijn ongewenst Nederlandse boeren gaan geluk elders beproeven Voorlopige balans van Expo-'58 Geen 30-kilometergrens voor bromfietsen VRACHTSCHIP BOSCHKERK URENLANG IN BRAND STUDENTEN - s MAANDAG 20 OKTOBER 1958 (Van onze parlementsredactie) DE LICHTE STIJGING van de bestedingen, die de regering in 1959 verwacht, betekent dat de expansie, die in de loop van 1958 reeds aan de dag is getreden, zich ook volgend jaar zal voortzetten. Er zijn al thans geen tekenen die erop wijzen, dat dit economisch herstel in 1959 ral worden onderbroken. Aanwijzingen, dat het dieptepunt van de eco nomische teruggang is overschreden, kunnen worden gevonden in het verloop van de industriële produktie, de werkgelegenheid en de activiteit in de bouwnijverheid. Dit schrijft de minister van financiën H. J. Hofstra in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de algemene financiële beschouwingen. De memorie bevat eenenzeventig antwoorden op de eenenzeventig vragen, die de Kamer in haar voorlopig verslag aan de bewindsman had gesteld. •t_ rwachting !t trent enige stijging van de investerings activiteit der lagere publiekrechtelijke lichamen en van hun bedrij op 1959. berust in het bijzonder up de onderstelling dat de kapitaalmarkt daar' toe de ruimte zal bieden. Wel het rijk het komende j; lijk bedrag kapitaalmarktmidie aantrekken, waardoor voor de lagere publiekrechtelijke lichamen minder be- Khikbaar zal komen, maar anderzijds ont vangen deze ruim 400 miljoen do centrale overheid dan in 1958. omdat de financiering van de woningwetbouw het eerst geheel voor rekening rijk zal komen De particuliere investeringen zullen het komende jaar weer enige stijging geven en wel onder invloed verbetering van de conjunctuur in bin- buitenland en van de voorgi Tragikomedie Terwijl de noodzaak van hogert testeringen voor Nederland grote dan. ooit, het bedrijfsleven met gehand haafde „tijdelijke" heffingen gebukt paat onder zware belastingdruk en particulier in een even wanhopige eindeloze wedloop gewikkeld is met zijn belastingaanslagen, worden aan rr Ier Hofstra weer plannen toegeschreven inzake vermogenaanwasbelasting of her- g van de heffing op speculatie- en. Men weet dat de minister bij mblsaanvaarding plannen in deze richting heeft gekoesterd. Dat deze tot dusver niet zijn verwezenlijkt achten en compliment voor zijn inzicht, de minister desondanks op zijn oude paden terugkeren, dan zou dat welk standpunt ook bezien, een misgreep, ja, een uitdaging van het gezond verstand zijn. Mogen wij be- »paard blijven voor de tragikomedie ie regering zich nog meer zou inspan- len het sparen kinderen te leren et :"lwassenen af te leren. Wij zijn op dii ceg al ver genoeg gevorderd. (Els. weekblad rijheid Beseft t Nederland eigenlijk wel. Indonesië in eigen vrijheid melijk wanhopige wijze bezig is iaat, een volksbestaan op te bou- Moeten wij de Indonesiërs veroor delen cn belachelijk maken om dat ze het op hun eigen manier doen, alleen omdat die manter ons op allerlei gebied dilettanterig voorkomtHet is zo, dat heel nolle bezig is aan lijn vrijheid te gewennen. Dat is geen jtmvoudige zaak en niet alleen niet een- roudtp, maar ook moeilijk en gevaarlijk. Men kan zich voorstellen, dat sommigen jnttrekken bijv. door als verstekeling naar Nederland te gaan De zevenendertig, die in deze dagen zijn teruggezonden, zijn dan door de beslis- nng van minister Samkalden opnieuw deeld tot de eigen vrijheid. (De Gr Nihil Fantastisch hoog zijn de lonen die thans door circa 2000 Nederlandse bouw arbeiders in Duitsland worden verdiend unnen hen deze verdiensten van daar gaat het niet om. Maar deze tijdelijke „export" van ar beidskrachten gaat schuil de verderfe- *~k« structuur van de bouwnijverheid Duitsland. Begin januari van dit jaar iren er maar liefst 550.000 werkloze bouwarbeiders, meer dan de hcl/t van het totale bestand. Een proot deel van ias tepen Kerstmis ontslapen, aan- tezien de baas peen zin had het loon roor Kerst en Nieuwjaar te betalpn. Nu ;en schreeuwend tekort aan bouw- arbeiders en diezelfde baas wil aan een Nederlandse of Italiaanse arbeider graag *0 of meer D. Marken per week spen- En legen de winter zakt deze koortsachtige bedrijvigheid dan als een kaartenhuis in elkaar. De opdrachtge vers doen hun portefeuilles weer dicht de Nederlandse bouwarbeiders gaan. *mdat ze het meeste kosten (verblijf en «iakostenj, het eerst de straat op. En taar moeten ze dan werk vindenNiet eigen land, want daar ligt de werk loosheid dan bijna op haar maximum. Bat schijnbaar zo ulot verdiende spaar- wordt opgeteerd en het financiële 'nultaai is voor de meeste bouwarbei ders dus uiteindelijk nihil. (Vriè Nederland) men fiscale maatregel op het punt investeringsaftrek en vervroegde afschrij ving. Over de economische s merkt de minister op, dat deze tekenen van een zekere adempauze vertoont. Bij de investeringen in vaste act; bedrijven valt een teruggang teren, terwijl vermoedelijk over het ge hele jaar genomen geen voorraadsvorming zal plaatsvinden. De daling ten opzichte van 1957 is voor de investering» activa naar schatting driekwart miljard en voor de voorraadvorming één miljard De spaarquote is in 1958 iets gedaald. In 1959 zullen enerzijds de partieul stedingen en de gemeentelijke gen buiten de woningbouw waarschijnlijk weer enigszins stijgen, terwijl anderzijds ook de produktie enigermate zal men. Een en ander zal naar verwachting gepaard gaan met een- daling overschot op de lopende rekeninv betalingsbalans. Naar het oordeel van de min.ster moet order deze omstandigheden worden meden, dat van de rijksfinanc.ën infla toire dan wel deflatoire impulsen uit gaan. Gelet op de omstandigheid, dat de internationale conjunctuur tekenen opleving vertoont, en ook gelet op het verloop van de werkgelegenheid; is algemene stimulering van de bestedin gen z.i. ongewenst.. Elders in de memorie wijst de bewindsman erop, ge.et op het peil van de werkloosheid met n In enkele gebieden van ons land gezegd kan worden, dat het evenwicht tussen middelen en besteding op het hoogst mogelijke niveau is bereikt. Door een gericht beleid tracht de regering echter het bereiken van een hoger niveau van evenwicht zoveel mogelijk te bevor- Werkloosheid De regering zal er met kracht naar stre ven dat b(j de bestrijding van de werk loosheid geen inflatie optreedt. Z(j doet dit mede op grond van de overweging, dat een inflatoire ontwikkeling uiteinde lijk de werkgelegenheid schaadt In be ginsel betekent het voor de werkloos heidsbestrijding op de begroting-*59 uit getrokken bedrag dan ook een maximum. Dit sluit 'echter niet uit. dat by belangrij ke wijzigingen van de omstandigheden eventueel een verhoging zou kunnen wor- De wijze, waarop deze extra uitgaven zouden moeten worden gefinancierd, zal dan nader moeten worden bezien. Overigens moet worden bedacht, aldus" minister Hofstra, dat een grotere werk loosheid het gevolg kan zijn van een te ruggang in de bestedingen van de par ticuliere sector, in welk geval niet (of in mindere mate) een inflatoire 'nvloed be hoeft te worden gevreesd van overheids uitgaven ter bestrijding van de werkloos heid. In ander verband zegt de minister, dat het niet goed mogelijk is aan te geven welke omvang van de werkloosheid eco- smisch onvermijdelijk is. Kapitaalmarkt De regering heeft, zo blijkt uit dc me- orie, nog geen verdere conclusies ge trokken ten aanzien van ordenende maat- en, die op de kapitaalmark; getroffen zouden moeten worden. Wel is. zoals be kend, overgegaan tot financiering van de ngwetbouw door de schatk-'st. Deze maatregel heeft de omvang van de pro- ematiek van de financiering va.n de ge- eentelijke investeringen belangrijk ver minderd. De mogelijkheid vai andere tregelen, die onder bepaalde omstan digheden op de kapitaalmarkt zouden en worden getroffen, wordt door de ster onderzocht. Bij dit onderzoek wordt tevens aandacht geschonken aan het denkbeeld om de regering ;en aanzien van de kapitaal voorziening voor de wo ningbouw met bepaalde wette'ijke be voegdheden toe te rusten. De minister ziet op korte termijn slechts beperkte moge lijkheden voor consolidatie van de vlot tende schuld van de lagere pub-iekrech- teüjke lichamen. Op tal van begrotingsposten, wat het personeelsapparaat en de materiële uit gaven betreft, zijn volgens minister Hof stra verminderingen tot stand gebracht die elk op zichzelf beschouwd echter niet zo belangrijk zijn. Het is hem echter w«: mogelijk een opsomming te geven enkele grote posten, die in de oegroting voor 1959 in vergelijking tot die voor 195« (venmoedelijke uitkomsten) zijn verlaagd Het betreft hier de volgende posten (ver laging in miljoenen guldens over de ge hele dienst): militaire kasuitgaven in 1959 66. 0, vertegenwoordiging in het buiten land 5, 6, aanleg van wegen, bouwen van bruggen enz. 7. 0, kapitaal verstrekking aan het Zuiderzeefonds 10, 2, kapitaalverstrek king aan het Staatsgasbedrijf 0, tuurtechnische dienst 12, 0, nadelig saldo Landbouw-Egalisatiefonds 22. 3. Daar naast is er een aantal verlagingen, waarbij beleidsbeslissingen geen of een minde» belangrijke rol hebben gespse'd. Hier kunnen ojn. worden genoemd: deelne ming in de kosten van ontwikkeling van vliegtuigen 5, 0, aanschaffing van nieuw» vliegtuigen 3, 0, maatschappe.ijk werk voor Nederlanders in Indonesië 23. 5, bij dragen in oorlogsschade aan onroerend» goederen en schepen 29, 3, ftn&ncierin* van uitgaven in verband met de waters nood 10, 0. Met de vergoeding voor pension- en (of» reiskosten voor ambtenaren die niet i« hun standplaats wonen, Is, zo blijkt uit d» memorie, ongeveer 18 miljoen per jaa< gemoeid, waarvan plm. 12 mnjoen vou» rekening komt van de militaire departv- Het streven naar efficiency In de rijks dienst heeft de voortdurende 3andacht. aldus de minister. Regelmatig worden-id dit opzicht op allerlei onderde.en resul taten geboekt, die elk op zich echter niet genoeg zyn De uitvoering van de gehele dienst der rijksbegroting resulteerde 'n de eer ste acht maanden van 1958 in een budget tair kastekort van rond 530 miljoen. Be halve dit tekort moest in dezelfde periode nog ruim 300 miljoen worden gefinan cierd uit hoofde van diverse met-budget taire bepalingen. Het komt de minister in verband met de te verwachten economische ontwikke ling gerechtvaardigd voor met een stijging van de belastingopbrengst van 1958 op 1959 rekening te houden. Voor de jaren 1959 en 1960 ,s m< investeringsaftrek per saldo een bedrag gemoeid van resp. 230 en 325 miljoen. Dc vermoedelijke uitkomsten over ll geven voor het Landbouw-Egalisatiefonds een tekort aan van 582 miljoen, welk be drag slechts weinig afwijkt van de in d( miljoenennota 1959 gegeving raming var 589 miljoen. Het op het Grootboek Woningverbete ring gestorte bedrag beliep per 1 juli 1958 5.6 miljoen en per 1 oktober 1958 39,8 miljoen. Bij het beroep, dat de regering ter dek king van het voor 1959 verwachte budget taire kastekort op de kapitaalmarkt zal doen, is zy niet voornemens een recht streeks beroep op de sociale fondsen te In de eerste helft van 1958 heeft enige J voorraadintering plaatsgevonden, die globale schatting van het C.P.B. kan den gesteld op rond 100 miljoen De mondelinge algemene financiële be schouwingen beginnen a.s. donderdagmid dag in de Tweede Kamer. TN DE AFGELOPEN twee Jaren is uit de gemeente Hardenberg een aantal (merendeels Gereformeerde) boeren ver trokken naar de in het Duitse grensge bied gelegen gemeenten Emlichheim en Itterbecke. De reden hiervan moet voor- nameiyk worden gezocht In het grond- tekort in Nederland. Aan de andere zydc van de grens is daarentegen grond in ruime mate voorhanden. Vele kleine' Duitse boeren zijn naa industriegebieden vertrokken en vele Westduitse weduwen waren het boven dien moe" met vreemde arbeidskrachten hun bedrijfje op gang te houden. Zij g de voorkeur aan hun bedrijven te kopen of te verhuren. Tevens zijn de Duitse zijde van de grens grote ginningswerken in uitvoering, hetgeen onder meer tot gevolg heeft een aanzien lijke verbetering van de afwatering. Door de uitvoering van het zogenaamde „Ems- 1 andplan" kunnen duizenden hectaren land in cultuur worden gebracht. Deze gronden worden van een eerste bemes- voorzien en vervolgens door d< eigenairen verpacht. Van Duitse zijde werd ons medegedeeld, dat men deze gronden gaarne uitgeeft aan Nederlandse boeren, omdat men verwacht, dat zij het land in betere conditie zullen brengen. Hardenberg ligt in een ontwikkelings gebied, waarvan een deel van de agra rische bevolking zal moeten afvloeien de industrie. Bij een deel vai Diesrede van prof. Berkouwer Vervolg van pagina 1) bevolking slaat deze'gedachte niet bovendien is de conjunotuur van ogenblik wat minder gunstig voor opnemen van hMeBratiich arbeidsover-1 d'S^sin'." I aldus prof. Berkouwer. Verdienste of genade?, zo luidde dc titel van de dies-rede, die de rector magnificus, prof. dr. G. C. Berkouwer. vanmiddag t< opening van het academische jaar d< Yryc Universiteit in dc Woestduinkerk 1 Amsterdam uitsprak. De ondertitel luiddi ..Een centraal hoofdstuk uit de geschie denis der grote controvcrs". De strijd over de verdienstelijkheid der goede werken is, aldus spreker, de meest emotionele controversen tussen Rome en de Reformatie. Het probleem, dat zich hier aan ons voordoet, weerspie gelt zich ook in de literatuur, bij George Bernanos, Julien Greene. Graham Greene en Franqois Mauriac, gelijk het duidelijkst blijkt uit r.k. discussies over Graham Greene, volgens Przywara de auteur het „alles is genade" en uit Greene's eigen reacties op kritiek. In de theologische reflexie gaat het de functie van de mens in het handelen Gods. waarbij Rome de verdienste zien wil niet als concurrentie van de genade, maar als illustratie en de Reformatie ver wijt het verband tussen werk en loon te verzwakken. De Reformatie daarentegen zag de verdienstelijkheid als in strijd met der Christelijke religie handhaafde tevens het evident-bijbels band tussen werk en loon. Haar bedoeling was niet de annihilatie lijke. gelijk bij Mich, De Molinos, Madame Guyon en Fénelon, door Rome eind der 17e eeuw wegens de idee der „annihilatie" veroordeeld. De zuivere positie van de Reformatie tegenover Rome kan niet zijn die van reactie tegen het verband tussen werk loon, omdat het Evangelie uitgrijpt boven het «jilemma: anti-eudaomonisme (anti- erkheilighedd) en amour désinteressé' (onbaatzuchtige liefde). De beslissing kan dan ook alleen vallen in de vraag of de gloria Dei (ere Gods) in de context het heil Gods metterdaad functioneert. Niet de evenredigheid, maar de aard der evenredigheid is in het geding. is de stryd over de verdienste- lqkhcid alleen te doorzien in de totaliteit het r.k. en reformatorische dogma doet de poging om verdienste en loon vereenzelvigen te kort aan de ernst controvers. In verband hiermee kan de controvers worden belicht door te letten op vier context-problemen: de complexl- het verdienste-begrlp, plexiteit van het boete-begrip, de stryd de heilszekerheid en dc zin der Mariologic. Uit deze situatie rijst het beeld vooi op, dat stelt voor diepe beslissingen de Mariologie, waarbij het illustratieve en het coöperatieve moment elkaar aanvullen in de nieuwe mariolo- gische ontwikkeling en waarin de strijd de titel Coredemptrix (medi seres) nog niet als dogma gefixeerd >n rol speelt. De aarzeling der „minimalisten" inzake de objectieve redemptie sluit niet uit sterke tendenz in deze richting onder de Indruk van vele pauselijke uitspraken. Wanneer in de diepte der religie meer- rr^len het uiteindelijke rusten in het Kruis wordt aangewezen, rijst de refor matorische vraag naar de consequentie der gebeden. Door d© reformatorische scheiding tus- m dienst en verdienste en door de posi tieve aanvaarding van het verband van werk en loon, zal het mogelijk zijn de functie van het „sola fide" (door het ge loof alleen) opnieuw tot volle klaarheid schot in de industrie. POORTEN van de Expo-'58 zijn gisteravond, na een reusachtig vuurwerk, gesloten. De organisatoren van de weteldtentoonstel- Itng hebben reeds nu een voorlopige balans opgemaakt het is uiter aard te vroeg voor een volledige financiële balans. Ruim 42 miljoen mensen hebben Het Belgische hotelwezen boekte de tentoonstelling in de afgelopen van juni tot en met augustus ruim maanden bezocht en bijna zeven 700.000 overnachtingen. Men schat miljoen bezochten „Vrolijk België", het aantal buitenlandse bezoekers waarvoor apart entree moest wor- op een vijftien procent van het-to- den betaald. De kabelbaan vervoer- taal. van wie 350.000 Amerikanen de drie miljoen bezoekers en en 170.000 Luxemburgers. De vo- 1.800.000 mensen bezochten het Ato- rige week donderdag gaven de Ne- mium. derlandse spoorwegen het 100.000ste Het Amerikaanse en Russische speciale Expo-kaartje af. paviljoen ontvingen elk dertig mil- Een derde van alle bezoekers joen gasten, het Engelse en Tsje- heeft de Nederlandse inzending be- chische elk vijf miljoen, de inzen- zocht. De roep die van het pavil- ding van het Vatikaan vijftien mil- joen uitging was bijna even groot joen. Er waren enthousiastelingen als die van de grote trekpleisters: die de tentoonstelling 150 keer met het Russische en het Amerikaanse een bezoek vereerden. paviljoen. Door de bezoekers van het Ne- De Expo herbergde 450 keer een derlandse paviljoen zijn zes maan- congres. Op de parkeerterreinen den lang geldstukken geworpen in telde men anderhalf miljoen per- het vijvertje voor de erehal. Het sonenauto's. 40.000 bussen en 57.000 werd een totaalbedrag van onge- motoren en scooters. De hefschroef- veer 1500 gulden, dat zaterdag door vliegtuigen maakten 6000 vluchten de commissaris-generaal van het voor 65.000 passagiers. Tweedui- paviljoen, de heer Van Walsum, is zend kinderen raakten op het ten- overhandigd aan afgevaardigden toonstellingsterrein tijdelijk hun van de Nederlandse vereniging voor begeleiders kwijt. weldadigheid in Brussel. Bond verzoekt minister: DE Nederlandse bromfietsbond heeft de minister van verkeer en waterstaat verzocht, hangende de totstandkoming van een nieuwe ver- keerswetgeving, af te zien van zijn voornemen een maximumsnelheid voor bromfietsen binnen de bebouw de kom van 30 kilometer per uur in te stellen. maatregel het verkeer komen. Volgens de minister geeft het geringe verschil in snelheid na de invoering van de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur binnen de bebouw de kom voor» motorrijtuigen menigmaal aanleiding tot moeilijkheden. Het antwoord van dc Nederlandse bromfietsbond hierop is. dat de motor rijtuigen aan de moeilijkheden kunnen ontkomen door hun snelheid te verlagen tot die van de bromfiets. De ongeveer 700.000 tot 800.000 bromfietsen in ons land, zegt de bond, worden zeker door 2.000.000 mensen gebruikt, omdat in het gezin en in het bedrijf eenzelfde brom fiets door minstens twee k drie personen afwisselend wordt bereden Deze 2.000.000 bromfietsers zullen zeker niet begrijpen, in de door dc minister geschetste Herkapitalisatie bij Hagemeyer Hagemeyer en Co's Handelmij zal na goedkeuring een herkapitalisatiebonus 25 procent uitkeren in aandelen, ten winstdelend over 1958, en een be lastingdividend van 6'i pet. in contanten, g jaar was het dividend 15 pet. vereniging Nederland-Vrij China deelt mede. dat zij verontrust door het lot van de 37 verstekelingen het ver zoek aan Nationalistisch-China om hun politiek asiel te verlenen, telegrafisch heeft ondersteund. n Kwaliteitsproduct van da Wybart-Fabrlakan. 70 -n 90 ct alléén bij Apothekara an Oroglsten Moedig optreden van Rotterdamse brandweer voorkwam erger (Van een onzer verslaggevers) T~~kE ROTTERDAMSE BRANDWEER heeft zondag de gehele dag een verbeten strijd gevoerd tegen een felle brand, die in de vroege morgen was uitgebroken in de machinekamer van het ms. Boschkerk van de V.N.S. uit Den Haag, dat in de Rijnhaven voor de kade van de Holland- Amerika Lijn ligging heeft. Stookolie voor de dieselmotoren was in brand gevlogen, doordat de vlam terugsloeg bij het ontsteken van een brander. het gehele schip verloren zou gaan, om dat ook de ruimen op het achterschip waren aangetast door het vuur. Dikke donkerbruine rookwolken stegen op uit de luiken van de machinekamer en uit dc luchtkokers, waardoor er in Katen- drecht de gehele dag flarden van mist hingen. De brandweer ving het blussingswerk aan door honderden bussen met schuim in de machinekamer te gooien, ot De 62-jarige donkeyman P. Dubois was 's morgens vroeg werkzaam in machinekamer, toen de brand ontstond. De vlammen lekten weldra over vloer van de machinekamer, doordat olie uit dc leiding stroomde. De heer Dubois, die licht gewond werd door de kleine explosie die volgde, slaagde er in snel naar dek te klimmen en alarm Op dat r t ging het er op lijken, dat Noodhulp brandende olie te verstikken. Enkele mannen van de vliegende patrouille waagden zich tot dacht by de vuurhaard door. in de schroeftuimel tc kruipen vandaar uit een schuimstraal op de vlammen te richten. De brandende olie ging evenwel door de tunnel vloeden, waarom de mannen zich moesten terug- trekken. Omstreeks half elf 's morgens werd het sein „brand meester" gegeven, hoewel men nog tot laat In dc avond met de nablussing bezig zou zijn. Maar het sein kon worden gegeven, had vaten methylalcohol, die op het dek stonden, met kranen op dc kade gezet, omdat het gevaar van ontploffen denkbeeldig was. Toen de rookontwikkeling aanzienlijk verminderd bleek, stelden brand wach ters met zuurstofmaskers een onderzoek in de ruimen in, waarbij bleek dat slechts ruim 4 was aangetast. Vervol gens werd de machinekamer onder wa ter gezet Twee blusboten langszij pompten per minuut 17.500 liter water naar binnen met negen stralen Op een gegeven moment leek het er op dat de brand zich opnieuw zou breiden, nu over het gehele schip. Daar om werden sleepboten besteld om schip naar de boeien in de Waalhaven te slepen. Maar toen bleek dat de uit breiding van het vuur was voorkomen, werden de vier sleepboten weer terug gestuurd. Tot laat in de avond is de brandweer, die in ploegen werkte, boord gebleven, omdat telkens weer rookwolken uit de ruimen opstegen. Het Haagse vrachtschip was zaterdagmor gen in dc Rijnhaven uit Antwerpen aan. gekomen, om van Rotterdam uit eer reis naar India te ondernemen. De Boschkerk, negenduizend ton, is der tig Jaar oud. In 1932 onderging het •chip een ingrijpende verbouwing, waarbij de stoommachine door de die selmotor -erd vervangen. De aandrij ving van dc andere machines bleef door middel van stoom. Het schip zou over anderhalf jaar naar de sloper gaan. Men schat de schade van de brand op onge veer 10.000 gulden. situatie de belangen van de automobilist en de motorrijder moeten worden gediend ten koste van die van de bromfietsers, zo betoogt de bond. Het standpunt van de minister van ver keer en waterstaat zal volgens de bond vooral daarom door geen bromfietser worden begrepen, aangezien de remeisen voor de bromfiets en het motorrijtuig ge lijk zijn. Wegens haar veel kleinere ge wicht echter heeft de bromfiets in geval van een ongeluk bij een snelheid van 40 kilometer per uur een veel kleinere „stootkracht" (arbeidsvermogen van be weging) dan een motorrijtuig bij diezelf de snelheid, dus zeker minder dan een motorrijtuig dat een vaart heeft van 50 kilometer per uur. De instelling van een maximum snel heid, zoals de minister beoogt, zullen de bromfietsers dan ook als een ongerecht vaardigde ongelijkheid in het overheids optreden tegenover de deelnemers in het verkeer beschouwen, zo zegt de bond. Quemoy (Vervolg van pagina 1) In Washington toonde men zloh zeer ver rast over het communistische bevel. Dulles gaat Juist naar Formosa om bty Tsjang Kai-Tsjek begrip te kweken voor het Amerikaanse standpunt, dat echter geheel op losse schroeven is ko men te staan door het hervatten van de beschieting. Op Formosa noemde men de reden waar om de communisten het schieten hebben hervat, alleen maar een voorwendsel. In werkelijkheid zouden zy geprikkeld zijn omdat de nationalisten er niet ln toestemden een bespreking over de vrede te houden. OVERAL ter wereld zijn stu denten studenten en ook bui ten Nederland wonen men sen, die hun grappen onge past vinden, nog afgezien van het feit of ze ook ongepast zijn. Neem nu het geval in Brighton. Daar staat een meisjesschool voor dochters van Engelsen, die van adel zijn. Daarom is het ook een dure school. De Britse papa's betalen per jaar een schoolgeld van bijna ƒ4000. Daarvoor verlangen zij, dat hun dochters alle kennis, die een meisje in haar leven nodig heeft, wordt bij gebracht, en voorts dat zij volgens de strenge richtlijnen van het En gelse leven worden opgevoed. In strenge afzondering brengen bij haar dagen door en angstvallig wordt er voor gewaakt, dat op de etiquette van het huis geen inbreuk wordt gemaakt. De studenten van Brighton nu heb ben de directrice van de school de schrik van haar leven bezorgd. Zaterdagnacht hebben zij zich zo misdragen, zegt de politie, dat een streng onderzoek niet kan uitblijven. Op het dak van dc peperdure school, tussen de schoorstenen, hebben zij een dansje gemaakt. Toen de meis jes. wakker geworden door het ont zettende lawaai, uit het raam keken, zagen zij tot haar ontsteltenis, of vreugde dat zegt 't verhaal niet jonge mannen, die over de muren en de terreinen van de school klommen, jongemannen, die voetbal speelden met twee dertigtallen terwijl hun col lega's met bellen en ratels langs de lijnen liepen, en jongmeannen, die langs dc brandladders klommen om deel te nemen aan het dansfeest op het dak. De leiding van de school nam dit niet en belde direct de politie, die op de studenten een jacht opende. Intussen heeft de voorzitter van de studentenvereniging van Brighton de zaak recht gezet. De bedoeling was, vertelde hij, bij dc dames reclame te maken voor een studentenjool. Daarom was de voetbalwedstrijd in elkaar gezet Maar het plan was uit gelekt en „wanordelijke elementen", zo zei hij letterlijk, waren er zich mee gaan bemoeit-n. En dat was na tuurlijk jammer. Want die voetbal- edstrijd met bellen en ratels zou zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5