Christus is nabij in alle menselijke situaties r Grote inbraak bij Lampe in Leiden Openbare lesavond van „Accordanto" Geanimeerde j aar vergadering gymnastenkring Leiden Onze liele wereld leest uit Sartre NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 20 OKTOBER 1958 Geref. kerk LEIDEN ontving ds. De Boer Leven in Gods feiten en feesten "jl/TET EEN PREDIKING over de nabijheid t'A van het geloof en de krachtige werking i van het woord van God en werking van de Heilige Geest daarbij heeft ds. J. H. de Boer, gekomen van Middelburg, zich gisteravond in dienst in de Zuiderkerk verbonden aan de Geref. Kerk van Leiden. Zijn tekst was Romeinen 10 vers 8: „Nabij u is het woord, in uw mond en ir hart, namelijk het woord des geloofs, dat wij prediken". Ds. De Boer legde er in zijn, verkondiging de nadruk op, dat het leven heerlijk is voor wie in Jezus Christus gelooft en dat wij alleen in Gods feiten en feesten kunnen leven en ook sterven. Mits wij ze geloven. Onze rechtvaardiging ligt niet in de werken van de wet, maar alléén in het ge loof! De eerste prediking van ds. De Boer in Leiden bestond uit twee delen hoé nabij het woord van God is en hoe het moet worden aanvaard. DS. DE BOER geen werken, maar geloof De brief aan de Romeinen wordt be heerst door de tegenstelling tussen het geloof en de werken. De vraag is daar hoe Word ik reohtvaardig voor I God; hoe leef ik tot Zijn eer? I Als antwoord op deze vraag maakt de J Bijbel het ons duidelijk, dat wat de mens op eigen houtje ook onderneemt hij uit de werken nooit tot gerechtigheid komt. Wie Jezus Christus voorbijgaat, zinkt weg In het moeras van eigengerechtigheid. Is- "iraël klampte zdch ook vast aan de werken ijder wet. Paulus gaat er tegen te keer. Hoogte èn diepte HE apostel predikt dan ook, dat Jezus Christus nabij is gekomen. Hij is de jlkern en de inhoud van het woord, dat de predikt. Er is voor ons geen Ireden, te proberen ten hemel op te klim- i Iet feest van de heropening vai iet kledingmagazijn Lampe aai Je Breestraat wordt thans triest iverschaduwd door een grote in- iraak, die daar in de nacht van jsteren op vandaag is gepleegd en waarbij een brandkast met een in- loud van twaalfduizend gulder 'erd meegenomen. Bij het ondèrzoek vin de politie i: urnen vast te staan, dat de dieven zich oor middel van inklimming toegang tot iet pand hebben verschaft en dat zij en zijdeur het pand hebben verlaten. Zij hebben het kantoor op de begane rond nauwkeurig doorzocht, kennelijk m de sleutel van de brandkast in hun 1 ezit te krijgen. Toen ze die niet vonden, esloten ze. de brandkast, die niet groot e te nemen. Zij deden dat echter oordat ze zich te goed hadden ge- tan sherry en sigaretten, die van et feest van zaterdag waren overge- In de brandkast bevond zich een bi rag van ongeveer f 12.000. de opbreng- in de verkoop van zaterdag. Uiteraard speurt het Leidse recherche- pparaat onophoudelijk naar sporen. Baptistenkerk van Leiden ingewijd Gistermorgen kwam de Baptisten Ge- eente van Leiden voor het eerst sa- en in haar nieuwe kerk aan de Oude ijn. Deze dienst was als inwijding be leid. De voorganger, de heer H. Schou- n jr., sprak woorden van welkom tot i talrijke aanwezigen de kerk was vervol in het bijzonder tot het hoog waarde echtpaar Tisseur. Ook werden «stverwanten uit Den Haag welkom rheten. „Wij openen vanmorgen de deu- ffl van onze geestelijke arbeid," aldus t heer Schouten. „En wanneer wij de «ren openen, betekent dat ook een ur buiten treden." Wij kunnen, aldus de voorganger, deze laats ook een werkplaats van God noe- «n. Wij zijn Gods instrumenten en ar- tiders. Het is de bedoeling, dat God elf hier aan het werk gaat en mensen tent tot Zijn dienst. In bijbelse taal aegd: dat de priesters op hun plaats aan. Dan pas komt de heerlijkheid van od tot openbaring. De heer Schouten ep de Gemeente dan ook op. zichzelf controleren om te zien of alles in orde In dit verband ging hij de inrichting •n de tempel te Jeruzalem na De heer Schouten legde er de nadruk dat het om Jezus alleen moet gaan 1 hebben wij naast Jezus het belang in onze eigen Kerk of ons eigen geeste ik werk op het oog? Jezus dient het Bitrum te zijn van werk en leven. Pau- i* zegt: „Gij zijt van Christus" Als les in de eredienst en in ons leven op in plaats staat, kan God ons als Zijn «trument gebruiken. In deze inwijdingsdienst verleende het »or van de Gemeente medewerking. Na Doop van de dienst bestond er gelegen rid de zalen bij de kerk te bezichtigen «rmelden wij nog, dat ook de oud-secre- itis van de Gemeente, de heer Heijnen, tt zijn echtgenote uit De Bilt was over komen. men; Gods wil is niet onbereikbaar; Jezus Christus wil heel onze werkelijkheid door lichten. Wanneer wij in afgronden vallen van zonde en vertwijfeling, ook dan geldt, dat geen zonde of zwakheid Zijn liefde verhindert tot ons te komen. Het leven is heerlijk voor wie in Christus gelooft Het is ook mogelijk, de dood onder ogen te zien. Zo hóóg Zijn liefde is, zo diep zij ook! Het woord is nabij in alle mens lijke situaties. „Heb goede moed. Ik heb de wereld overwonnen". „Aan Gods rech terhand gezeten, zal Hij nimmer mij ver geten; maar uit deernis met mijn lot. treedt Hij voor mij in bij God". Dat zijn de feiten en de feesten van God En daarin kunnen wij alleen maar leven en ook sterven. Mits dit echter wordt geloofd. Direct bereikbaar het geloof, n moeilijk Het is gemakkelijk ertoe komt zich toe genade van God, die in Jezus Christus is geopenbaard. Het is moeilijk voorzover wij dat niet kunnen. Dat „kunnen" trok ds. De Boer echter in twijfel; in de grond van de zaak willen wij niet. En wij willen niet omdat het buigen voor Jezus Christus en Zijn woord ingaat tegen geest en bloed van de mens. In diit verband citeerde de predikant een der bekendste Nederlandse schrijvers van tegenwoordig, Simon Vestdijk, die ergens zegt, dat hij niet verplicht wenst te wor den te leven onder de ongevraagde barm hartigheid van God. Hier treft men de existentiële afwijzing van "het nabije woord van God aan. Tegenover dit menselijke negati visme stelde ds. De Boer de oproep om te leven uit de kracht van Hem. „Pro beer het niet met Jezelf Hij is niet ver weg. Wij behoeven de genade niet van overzee te halen. Het woord van het geloof is direct bereikbaar als w(J God maar knielend vragen: „Wees mij. zondaar, genadig". Wie niet wordt als een kind. zal het Koninkrijk van God niet binnengaan. In het licht van Christus bloeit het geloof vanzelf op. Het geloof is i n begrepen bij het woord van God. Wij krijgen het In clusief en behoeven er niet voor te betalen". Ten slotte wees ds. De Boer erop, dat de Geest achter dit alles staat. „Nabij is het woord, nabij is het geloof, want de Geest is er bij". De Gemeente stemde met deze verkon diging in door psalm 75 vers 1 te zingen: „U alleen, U loven wij. ja, wij loven U. o Heer, want Uw naam. zo rijk van is tot onze vreugd nabij". Begroeting Dr. H. J. Westerink sprak in deze dienst een kort begroetingswoord tot ds. De Boer en zijn gezin namens de Gemeente van Leiden, de kerkeraad, de collega's (van wie ds Heule door ziekte niet aanwezig kon zijn) en de classis. Dank bracht hij aan ds. Maaskant, de Geref. ziekenhuis predikant, bij wie in de vacaturetijd (twee jaar) het pastoraat van wijk 1 berustte. De Gemeente zong ds. De Boer psalm 14 vers 3 toe. Aan het eind van de dienst, die ook erd bijgewoond door burgemeester jhr. ir. F. H. van Kinschot, wethouder S. M Stolp en afgevaardigden van genabuurde Kerken en andere Kerken (Hervormde Gemeente en Chr. Geref. Kerk), zong de Gemeente gezang 44: „Lof zij de Heer de almachtige Koning der ere!" Morgens bevestigde prof. dr. K. Dijk Amsterdam ds. De Boer tot Leids predikant. De tek9t voor de prediking van prof. Dijk was 2 Timotheüs 4 vers 1 en 2: „Ik betuig u nadrukkelijk voor God en Christus Jezus, Die levenden en doden oordelen met beroep zowel- op Zijn v schijning als op Zijn koningschap: ver kondig het woord, dring erop aan, gelegen of ongelegen, wederleg, bestraf en be moedig met alle lankmoedigheid en on derrichting". Zowel in de morgen- als in de avond dienst gaven enige leden van de Kerk van Middelburg van hun belangstelling blijk. Oogstdienst in de Pieterskerk /OOR DE TWINTIGSTE MAAL is gistermorgen in de Pieters kerk een oogstdienst gehouden. In nog meer morgendiensten van de Hervormde Gemeente stond men in lied, gebed en prediking stil bij de zegeningen van gewas en arbeid, maar de oogstdienst is in zoverre anders, dat daar de vruchten van Gods zegen ook zijn te zien en na de dienst bij zieken en bejaarden met een groet van de Kerk worden be zorgd, zodat ook zij mogen delen ir de dankbaarheid voor het voorzienig bestel van God. De commissie voor de oogstdienst weer de gehele zaterdagmiddag en c nog des avonds bezig geweest om 1 fruit en de bloemen te sorteren en bakjes te leggen of op te 6tellen. In totaal hebben meer dan duizend mensen giste i op deze wijze een groet van de Kerk ontvangst mogen nemen. Op een kaar- je stond de tekst Phdlippenzen 4 ..Wees in geen ding bezorgd, maar laten bij alles uw wensen door gebed en sme king bekend worden bij God". Vóór de kansel werden weer de be kende schoven gezet, die als het ware meeruisten met het lofzingen van de Gemeente. Het thema van de prediking van dr. P L. Schoonheim. die in deze dienst voor ging. was: „De zieken, onze gaven, ons gebed". De predikant zei in zijn preek dat wij ons dikwijls terugtrekken als een ander leed overkomt, maar dat wij de nood van de ander in de Kerk onder ogen moeten zien. Dat kan ook als wij uit Christus leven; dan worden wij met Hem begraven, om met Hem op te staan in lieuw leven. Boeddha die leerde, dat het leven een lijden is waaruit men slechts kan worden verlost door een staat van leven, waarin alle begeerte is uitgeblust kan dat niet geven. Zonder Christus gaat het niet! Dr Schoonheim hield de Gemeente ten slotte het gebed voor als de grote kracht; dat kunnen wij slechts leren door het re gelmatig te doen. i B van de grote zaal van „Den Burcht", een interes sant programma ten gehore. De heer G. Wak ka vroeg bijzondere aandacht voor deze leerlingenavond, die een aanloop zou zijn voor de jaarlijkse uitvoering in maart '59. Telkens wanneer wij in de gelegen heid zijn. een accordeonorkest te be luisteren, denken we aan de grote vooruitgang die het instrumentarium doormaakte. Het spelen van volks wijsjes uit 't geheugen maakte plaats voor de vertolking van allerlei com posities. De technische ontwikkeling is reeds zo gevorderd, d3t solisten een „Zigeunerwciscn" van de Sara- sate met verbluffend gemak spelen. Toch heeft een accordeonorkest nog wi leemten in de klankproduktie. Het geheel blijft in volume wat horizontaal De op lossing was hier het vaardig bespelen door de heren Wakka en Geertsma van pauken en elektronicum. Dit was een op lossing, maar het nodige „fond" zou kun- orden versterkt met contrabassen Het belangrijkste zijn echter de arrange- •ulling en diept» zullen geven. De dirigent, de heer Boellaard. hebben e bewonderd om zijn dirigeertechniek Inspecteur Coers onderscheiden F)E VOORZITTER van het Koninklijk Nederlan4s Gymnastiekverbond, kring Leiden, de heer A. Metz, opende zaterdag de jaarvergadering in café De Valk te Leiden met felicitaties en dankbetuigingen. De heer Metz toonde zich verheugd, dat D.O.S. Noordwijk tot de kring was toegetreden en hij feliciteerde de heer P. Zuidam met diens onderscheiding de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau verleend bij het 55-jarig jubileum van Hou Vast Alphen aan den Rijn, van welke vereniging de heer Zuidam 35 jaar het leiderschap heeft gevoerd. Het Leidse Brunhilde werd nog eens gehuldigd met de successen, die deze ver eniging behaalde op het bondsfeest te Arnhem. De meest uitgebreide huldiging viel de heer Coers, Inspecteur van de lichamelijke opvoedfbg te Leiden, ten deel. Uitvoerig memoreerde de heer Metz de vele gymnastiekevenementen, die in fgelopen jaren door de heer Coers zijn gestimuleerd en waarvoor deze zijn steun heeft verleend. A-het slot van zijn toespraak deelde de voorzitter mede, dat de kring had besloten de heer Coers te onderschelden met de speld van ver dienste, waarna h(J de inspecteur Na het jaarverslag van secretaris J. W. Ren vertelde penningmeester A. J. Willems, dat de kring een batig saldo had geboekt van f 450 met een reserve van Wika Van Ginkel: Roeping of hobby? Medewerkers van Open Deur uit Leiden en omgeving ontmoetten elkaar Men wil het Evangelie wel horen, maar het daarna ook ZIEN "l^OOR MEDEWERKERS uit Leiden en omgeving aan het Open-Deur- werk van de Hervormde Kerk heeft wika Van Ginkel van het Open- Deur-centrum in Driebergen zaterdagmiddag in de conversatiezaal van de zendingshogeschool te Oegstgeest gesproken over de roeping, die aan deze tak van kerkelijke arbeid ten grondslag ligt. De wika, die met ds. Klijn en ds. Monteban vanuit Driebergen leiding geeft aan het landelijke Open- Deur-wei;k en ook in afzonderlijke Gemeenten graag over de voortgang en de methodiek van het contact met de van de Kerk vervreemde mens spreekt, legde er in zijn bespreking steeds de nadruk op, dat wij met elkaar ernstig moeten proberen, Gemeente te zijn De heer Van Ginkel merkte op, dat ij ervoor doorgaan, dat wij mens Maar zijn wij het werkelijk? Zijn wij ding geworden of zijn we nog gesloten bij God door de Heilige Geest? Hoe gaan wij als Kerk met het apostolaat om? Is de Kerk op weg om de zaak geestelijk te laten verstikken of zijn wij bezig in de Kerk juist te laten zien, wa iens-zijn is? Nèt even anders Het volk van God is er om ruimte t maken- Als wij de zaak verstikken, dai zijn wij niet anders dan iemand, die bij voorbeeld met allerlei amusement de levensproblemen zogenaamd tracht op te lossen. Het is voor de christen de grote vraag, of wij ons in dit leven door God laten voortschuiven en of wij de „helm des heils" dragen. mensen die buiten de Kerk staan, niet, dat wij de volle honderd pro van ons Gemeente-zijn en chnsten- zijn halen, maar zij willen wèl eens zien. of wij hier en daar als christen nèt even anders zijn dan die ander. Het christen- zijn kan een traditionele hobby zijn. Dan kan het gebeuren, dat een uit Leiden ver rokken gezin in Vlaardingen van de Kerk losweekt en de Kerk niet meer nodig meent te hebben. Blijft ons christen zijn in de hobby-sfeer, dan komt er een ogenblik, dat de verlamming intreedt Wika Van Ginkel noemde enkele voorbeelden, waaraan duidelijk werd, dat de belangstelling voor de Kerk afneemt. Een Gemeente als Arnhem bijvoorbeeld worstelt nu met een beduidend tekort, terwijl zij voor de oorlog als vermogend te hoek stond. Anderzijds dient te worden gesteld, dat de religieuze belangstelling Is toegenomen. Het I K.O.R. ontvangt nn niet meer honderd brieven na een alt zending. maar vierhonderd. En in die brieven worden de meest onmogelijke opmerkingen gemaakt en vragen ge steld. Men wil het Evangelie wel horen, maar men wil het daarna ook ZIEN. De wika meende, dat het voor de Kerk nodig kan zijn, rigoureus enkele zeer diepe insnijdingen voor te bereiden. In dit verband wees hij op de nood zakelijkheid van het Gemeente-zijn; en dat is veel belangrijker dan de gebouwen, die wij als Kerk hebben te onderhouden. Wij hebben als Hervormde Kerk vele grote kerken, maar in vele gevallen heb ben wij die niet meer nodig. Grote 1 moeten aan het onderhoud daarvan koste worden gelegd, terwijl werk wezenlijke betekenis daardoor niet of niet voldoende kan worden aangevat. Levende gemeenschap Belangrijker is, dat onze huisdeur open staat. Wij zullen moeten rondzien in omgeving, of er mensen zijn die hulp nodig hebben. Wij behoren een kring van medewerkers te vormen om te zien, welke noden zich in onze omgeving voor doen en hoe in die noden kan worden voorzien. In de kring van het groot-huis bezoek komt alleen de mond van „het lichaam van Chrisrtus" (de Gemeente) in beweging, maar de handen en de voeten, die tot hulpvaardigheid kunnen dienen, blijven ongebruikt. De christen wordt vooral gekend In de wijze, waarop hij christen is, waarop hij als christen ook tegenover de naaste functioneert. Een levende gemeenschap van christenen is nodig, die weet van de roeping van Gods wege; dan is het aan ons te zien, zeker te hóren, dat wij de aansluiting met en Christus door de Heilige Geest niet missen. Christus wil. dat wij de jas uit trekken en ons niet beperken tot het horen van Zijn woord. Het Gemeente-zijn wil het instituut Kerk en Wereld een jaar eens beklem tonen. Dat houdt onder meer in. dat de Open-Deur-werkers bijeenkomen in klein of groot verband en zo de gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid gaan be leven. „Al is er een kring van maar viei mensen, die regelmatig bij elkaar komen, dan is dat voor ons, in Driebergen, heel belangrijk". Persoonlijk gesprek De discussie die zich na de pauze nn aanleiding van het door wika Van Ginkel besproken onderwerp ontwikkelde, zo levendig, dat het a vond program rr voor moest worden gewijzigd. Zo werd de verhouding nagegaan van de klein» groep, die men een huisgemeente zoi kunnen noemen, tot de diensten in de kerk. Ook kwamen de inrichting, va eredienst, de preken, het contact In de groepen, „het geheim van ds. Lugtigheid van Den Haag", het persoonlijke gesprek en het gebruik van de grote kerken ter sprake. Het geheim van ds. Lugtigheid. die dui zenden mensen onder zijn gehoor krijgt meende men te moeten zoeken in het persoonlijke gesprek; zijn prediking is een gesprek, waarbij de hoorder, zij het in 9tilte, steeds antwoord geeft. Wat de grote kerken aangaat dacht de wika niet plotselinge afbraak van een stel ker ken. maar aan het overwegen van de mogelijkheid om afstand van iets te doen ander en belangrijker werk meer ruimte te geven; het blijft in de eerste plaats gaan om de mens en om onze ge steldheid ten opzichte van die mens. De goed bezochte bijeenkomst stond onder leiding van dr P. L. Schoonheim. predikant voor het bijzondere Kerkewerk de Leidse Hervormde Gemeente. Hij merkte in zijn begroetingswoord op, dat nen dit bijeenzijn niet zozeer moest zien ils een vergadering er wordt al zoveel 'ergaderd maar een ontmoeting, die ook de intentie had, een bemoediging de medewerkers te zijn. duizend gulden. De begroting voor het komende verenigingsjaar besloot met een bedrag van zevenhonderd gulden. Nadat het werkprogramma van de technisohe commissie waS aanvaard, werden mejuf frouw Steffelaar en de heren Metz en Pommer herbenoemd als lid van het kringbestuur. De technische commissie werd met één lid, de heer H. de Hertog, leider van hel kringkeurkorps, uitgebreid. Voordat de heer Metz de geanimeerde vergadering sloot, werden tot afgevaar digde naar de bondsvergadering benoemd mevTouw Dieben, mejuffrouw Cats e heer Pommer. Ernstige aanrijding 0. Singel-Beestenm. Gisteravond om 8 uur beeft op bet kruispunt Turfmarktshrug-Oude Singel- Nieuwe Beestenmarkt een aanrijding plaats gehad tussen een personenauto en een scooter, welke laatste werd bestuurd door de 53-jarige aannemer J. Noorlan- der van de Haagweg. De scooter kwam van de Oude Singel en de auto reed in de richting van de Nieuwe Beestenmarkt, zodat de chauf feur van de auto voorrang aan de scooter had moeten verlenenhij deed dat niet doordat hij, naar hij later ver klaarde, de scooter niet tijdig had gezien. De berijder van de scooter werd twintig meter door de auto meegesleurd. Men dacht eerst, dat de man alleen schaaf wonden had, maar in het academisch zie kenhuis bleek, dat hij ook een gebroken knie, een hersenschudding en een lichte beschadiging van de nieren had opge- Er is geen levensgevaar, zo meldde de politie ons vanmorgen. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikati» GESLOTENVERKLARINGEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de volgende wegen of weggedeelten met gang van 22 oktober a.s. voor de duur der werkzaamheden aldaar, zijn afgeslo ten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide rich- a. de Groenesteeg. tussen Herengracht b. de Kraaierstraat; c. de Lorentzkade, v tussen De Sitterlaan en de K Burgemeester en Wethouders den brengen ter openbare kennis, dat de Oude Singel, voor zover gelegen tussen de Marktsteeg en de Nieuwe Mare, in verband met de uitvoering van herstel werkzaamheden met ingang van 22 okto ber 1958 tijdelijk is afgesloten verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee in beide richtingen. Voorlichtingsavond De bijeenkomst, die vanavond in bert clubhuis van de speeltuinvereniging Ons Eiland aan de Kortenaerstraat wordt g< houden, is niet bedoeld als ledenvergade- ■ing van Het Groene Kruis, maar als •oorlichtingsavond. Er zal worden ge sproken over „Vijftig jaar gezondheids- Zijn takteren is dwingend, doch u soepel. De leerlingen volgen zijn i ties dan ook nauwgezet. Het A-orkest gaf een Feestouverture van Langerak m sta tig ritme, gevolgd door een lichte polki van Coen van Orsouw. Een succes wert de bekende Postkoets van Cleber Het A-orkest speelde werken vai Würthner. Strauss. Kicken. Rixner ei Herold. Van deze composities waren d» Zwitsersche Rhapsodie en de Ouvertur» Bagatelle het sterkst. Vooral de Rhapso die werd gevoelig, met vereiste nua: uitgevoerd. De rustige voordracht deze oudere leerlingen was uitnemen Solisten Na de pauze was er een solistenparad» van die leerlingen, die reeds gevorderd zijn. We kunnen niet elke solist ap; bespreken en volstaan met het noem van Paula AalbeTsberg, Ria Karei, An neke Wetselaar, Wim Roelantse, Dick du Mortier, Bert Nieuwenburg en André Boomsma. Zij brachten werken van Lan gerak, Van Orsouw en Roosendaal Hui optreden werd een succes en vooral aan moediging tot verdere studie. Een uitzon dering maken we voor het spel van Paul: Aalbersberg. Dat was keurig Hei du* Roelantse en Wallaart gaf een eigen rc pertoire. Ter afwisseling traden op De Chromo- ica Brothers, die niet weinig bijdro tot^ slagen van deze avond slot beluisterden we nog eer vorderde leerling van de heer Boellaard. Barry Verver. Hij gaf een potpourri v: die sponta; bekende liederen t» erden meegezongen. Deze lesavond bewe goede leiding vermag. wat studie ondei Van Wijk en Heringa vierde feest tJET TIENJARIG BESTAAN vin dr personeelsvereniging De Spil, voort gekomen uit het personeel van de N.V. in Wijk en Heringa, werd zaterdag- ond in de Stadsgehoorzaal feestelijk gevierd. Een bijzonder karakter kreeg de avond door de huldiging van een a jubilarissen. Medewerking verleenden bekende artiesten. Waarnemend voorzitter A. K. v. Lceu- en, die in zijn openingswoord directie, gepensioneerden en afgevaardigden van rvereniglngcn had verwelkomd, zei het te betreuren, dat de heer Gijsman, 0 Jaar lang voorzitter is van De Rpil, niet aanwezig kon z(jn. De directeur, de heer J. W. Heringa, toonde zich verheugd, dat het vereni gingsleven zo'n grote vlucht genomen heeft, nadat 10 jaar geleden De Spil de zwem- en voetbalclub ging overkoepelen. De volgende Jubilarissen werden ge huldigd: mejuffrouw R. Hoogkamer en de heer H. Vos, beiden 50 jaar, de heer C. J. L. Fischer 40 Jaar en de heren L. Wallaart, J. van der Reyden en J. Singeling allen 25 jaar in dienst. Han Bakker, conférencier vaneen groot aantal artiesten, was eigenlijk de minst geslaagde figuur in dit gezelschap. Zijn praatjes waren vaak platvloers en I den maar matig. The Topliners, met zang van Rita Spencer, brachten muziek er deden dit voortreffelijk. De altijd be schaafde Frans van Dusschoten imiteer de bekende sterren uit het verleden Gerry en Ferry, parodisten, hadden o.i. het grootste aandeel in het succes. De wel heel bekende Selvera's zongen hun postkoets en reebruine ogen, die al op gouden grammofoonplaten staan, echter zonder veel overtuiging. De routine van dit tweetal ligt er te dik bovenop. Ten slotte dienen de Rivers te worden genoemd, die uistekende acrobataek- nummers brachten. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Stadsgehoorzaal, 2 uur: Mij. Toon kunst. jeugdconcert. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Leidse Kunst kring „Voor Allen", Willem Andriessen, piano. Lutherse kerk, 8 uur: ds. A. J. Allan te Heerlen met plaatjes van Zuid-Lim- Schouwburg, 8 uur: toneelavond K. en O., „De Maanvogels" door Haagse Levendaal 1, 8 uur: vrouwenadviea- commissie over woninginrichting. Clubgebouw „Ons Eiland", 8 uur: voor lichtingsavond Het Groene Kruis, W. P. Droog, Vlaardingen, over gezondheids- Prytaneum, 8 uur: Ned. ver. Vrouwen- belangen. mej. dr. A. de Waal over „vrije-tijdsbesteding". Dinsdag Coninckshof, 4.30 tot 5.30 uur: receptie mr Bnët, dr. De Planque en de heer Kiers t.g.v. gouden en zilveren regent- Het gulden Vlies, 2.30 uur: Ver. Huls vrouwen afd. Leiden, modeshow. Schouwburg, 8 uur: K. cn O-, Haagse Comedie met „De Humorist". Prytaneum, 8 uur: studiecursus heden daagse filosofie, K. en O. OEGSTGEEST: Irene, 8 uur: commis sie Kerk en Gezin, ds. G F. Callenbach en dr. J. v. d. Grient spreken. Woensdag Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauze-bijeenkomst. Geref. jeugdhuis, 8 uur: evangelisatie- bijeenkomst. Foyer gehoorzaal, 8 uur: K. en O., N. F. Halbertsma over Namakketup, „het zingende land". Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagse Comedie met „De Humorist". Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: „De Macht in het Kleine", Rott. toneelvereniging UVOG met „Het straatje". De kleine Burcht, 8 uur: postzegelver zamelaars. Het gulden Vlies, 8 uur: chr. ver. Zedenopbouw, mr. J. Zwanenburg, Den Haag, over „Jeugdcriminaliteit" (cursus). Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest. Levendaal 1, 2.30 uur: huishoudelijke en gezinsvoorllchting, filmmiddag. Vrijdag Volkshuis, 8.30 uur: Stichting Anti- Atoombom-Actie, twee lezingen. Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, S. J. Bouma over De Rijnlandse boerderijeft. Groot-Auditorium, 4 uur: inauguratie drl J. G. Hagedoorn. Het gulden Vlies, 8 uur: Ver. Peda gogiek, J. Bronk over pantomime en Zomerz.org, 8 uur: kynologenvereniging Rijnland. Pieterskerk, avondgebed, m.m.v. ho boïst G. Rheijns. Bethel, 7.45 uur: ds. H. Bouter voor Herv. manmenvereniging op G.G. „De aarde Is geen onbewoonbaar verklaarde woning". Zaterdag Stationsplein, 2 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Ver., vertrek duin- en itrandexcursie. Geref. jeugdhuis, 3.30 uur: besturen- conferentic Geref. m.v.'s cn j.v.'s. Zondag OEGSTGEEST: Geref. kerk, 7.30 uur: rabbijn Cohen (Leiden) voor de jeugd verenigingen. Tentoonstellingen De Lakenhal, tot 27 oktober: tentoon stelling van werken van Gerretsen en Hierck. Academiegebouw: tentoonstellingen van moderne Nederlandse grafiek, gedurende oktober op dinsdag van 11 tot 13 uur, vrijdag van 11 tot 13 uur en zaterdag van 14 tot 16 uur. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Doezastraat 31, telef. 21313, en apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telefoon 26274. R i jn streek-jeugd b i jeen komst JN GROTE GROEPEN dagavond Gereform en J.V.-er* uit Alpher „v„, Hazerswoude. Koudekerk aan drn Rijn. Oudshoorn. Bodegraven. Gouda. Berg ambacht, Moordrecht. Waddinxveen er Zwammerdam naar Boskoop, om in hel Hervormd verenigingsgebouw aldaar eer door de M.V. en J.V. van Waddinxveen georganiseerde appèlbijeenkomst b(j te De heer Chr. de Vries sprak eer komstwoord, waarna ds. J. H. Zelle uit Leeuwarden een causer.c hield onder de titql: Heel de wereld leest uit Sartre. In de vorige eeuw werd veel var vooruitgang verwacht. Men droomde een nieuwe dageraad. Nooit geen oorlog en ellende meer. Maar jonge m van-nu-dromen deze droom niet Sartre verkondigt, dat het leven zinloos is. dat het bij de dood ophoudt geen God is. )e mens wil God ontvluchten, het lukt hem niet. Onze zouden stai in de weg Hem te ontmoeten. Dc weg die Jezus Christus leidt kunnen wij on- meer leren op de verenigingsbijeen komsten. Wanneer deze verenigingen bloeien. dan. zal het ook met de Kerk van Christus goed gaan. Sartre brengt de en met zijn theorie naar de eeuwige dood, Jezus heeft voor ons het eeuwige leven verworven. Het gaat erom te knie len bij het kruis van Golgotha. En wat er kwamen tater- f dan ook gebeurt, het zal ons niet hin- rde M.V -ster* deren. Jezus Christus is gisteren en he den dezelfde. God is Koning tot in der eeuwigheid. De Waddinxveense jongelui voerden een aangrijpend toneelstuk op: Wij kla gen aan. De toeschouwers werden gecon fronteerd met gruweldaden uit de twee de wereldoorlog. Na eerst elkaar te heb ben aangeklaagd, krijgt God de schuld van alles. Tol zij uit Gods Woord verne men Wie zonder zonde is. werpe de eer ste steen. En zij gingen allen beschaamd heen. Na declamatie sloot da. Snoei uit Wad dinxveen de bijeenkomst. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Leendert Johannes Ja cobus zn van P. L. Streedcr en J. C. Lucas; Johanna dr van I. Zirkzee en S. Webbers; Louise dr van E. A. Vos kuil en C. M. Gorree; Margaretha Adriana Maria dr van J. J. West- geest en C. M. Vermin; Antje Maria Frederika dr van A. F. Welling en A. van DuiJI. OVERLEDEN: L. Regeer. 90 jr. we- duwe v. F. H. J. Karreman; J. J. Lammerse, 74 jr, man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3