CftRISTFUJK LADY ISABELLA V eranderde tijd verzwaart taak van de ouderling In zedelijke en godsdienstige ernst keuze voor atoomschild Sanering van bouwprijzen en bouwlonen is zeer urgent Lekker, maandag A Vandaag spoelt iedereen de melkfles om! East Lynne Liefde voor gemeente is t belangrijkste taak van de ouderling heeft al heel wat pennen in be weging gebracht. Prof. dr. F. W. Grosheide wyjdt in ,J3el\jden en Beleven" een artikel aan het werk van deze mannen, die in een veranderde tijd ook een zwaardere taak hebben ge kregen. De Bijbel laat ons over hun taak niet in het onzekere, aldus prof. Grosheide, die dan vervolgt rrrE noemen nu maar wat we er over lezen ui de brieven van Paulus aan de ambtsdragers Ti- motheus en Titus of wat dezelf de apostel gepredikt heeft tot de ouderlingen van Efeze. De Schrift- gegevens zijn voor een belang rijk deel verwerkt In de formulie ren tot bevestiging, die ons onder meer een korte samenvatting ge ven van de taak der ouderlingen. Is de taak van de ouderling, om het zo maar uit te drukken, principieel en anders geworden, of moet hij met het oog op de tijdsomstandigheden zijn gewone taak op een andere wijze dan voorheen vervullen? Bij onze dia kenen is zulk een vraag niet zo moeilijk te beantwoorden. De verbeterde sociale wetge ving heeft zeker hun taak veran derd. Is het ook zo met de ouder lingen? Ik wees op de Schriftge- gevens over hun ambt. het princi piële. Daarover geeft de Schrift ons uitsluitsel en daaraan hebben we ons uit den aard der zaak te houden. Maar de toepassing! Hier lig gen inderdaad moeilijkheden. Als maar enkele voorbeelden, waarbij wij ons niet slechts tot de taak der ouderlingen bepalen, doch de dingen wat breder opzetten. Volgens Gereformeerd Kerk recht worden naar onze meerdere vergaderingen niet alleen predi kanten afgevaardigd, doch ook ouderlingen. Van beiden evenveel. Dat is een goede maatregel en ik pleit niet voor verandering. En ik merk op dat het goed was. dat onze laatstgehouden Generale Synode ook inzake de deputaat- schappen en wat daarmee in ver band staat de ouderlingen meer plaats heeft gegeven. TNOCH nu komen de maars. Moet u een ouderling, die als afge vaardigde gekozen wordt, in alle gevallen gaan. is dat een deel van «ijn taak of mag hij verzuimen, omdat zijn beroep of gezin hem niet toelaat lang van huis te gaan? Moet er bij de keuze van afgevaardigden mee gerekend wor den, welke broeders ..kunnen", zo dat de klacht rijst dat een groot aantal van de afgevaardigde ou derlingen behoort tot de gepensio neerden? Er komen op onze meer dere vergaderingen nog al eens kwesties aan de orde. die weten schappelijk onderzoek eisen. Hoe staat dat met de ouderlingen? Ik antwoord, niet alle dominees, die naar de meerdere vergaderingen worden afgevaardigd, hebben hun Hebreeuws bijgehouden. Er wordt op dit ogenblik veel gesproken en geschreven over de preken. Wij hebben er. zij het met voorzichtigheid en beschei denheid. ook aan mee gedaan. Er wordt heel wat geklaagd. Wat is hier de taak der ouderlingen? Mij zijn gevallen bekend, dat als de ouderlingen huisbezoek deden en de broeders en zusters over het preken van de dominee begonnen te klagen, de ouderlingen zeer verschalend optraden. Het Is voorgekomen, dat de ou derlingen mee klaagden. Ja broe der, u hebt wel gelijk, maar on ze dominee heeft nu eenmaal die opvattingen, of: hij kan het niet beter. En dan Juist andersom: waarde broeder, onze dominee komt tot ons als dienstknecht des Heren, zo moet ge hem zien en behandelen. Er volgt dan wel niet, dat de dominee, zo ongeveer volmaakt is. maar het gaat toch die kant nlt. ge- schreven over het verkeerde van het herhaaldelijk vragen: mag dit. mag dat? Doorgaans is het enig juiste antwoord, als u daar moeite mee heeft, mag u het niet Geven onze ouderlingen steeds een dergelijk antwoord? En wat doen zij op het huisbe zoek. als blijkt dat de kinderen een andere opvatting hebben dan hun ouders, is dan de lijn, die de ouderlingen trekken, je moet je ouders gehoorzamen, of an ders: denkt er om. dat de tijden veranderd zijn en dat het nu niet meer kan zoals veertig jaar ge leden Mag ik enkele dingen noe men die thans misschien de taak der ouderlingen zwaarder maken? Ik sluit nu maar aan bij de ge vallen. die Ik besprak. Onze ouderlingen moeten veel studeren. Zij moeten de kranten lezen, maar die niet alleen. Zij moeten zich op de hoogte stellen van den arbeid, waarin de leden der gemeente werkzaam zijn. Men moet een politieagent niet maal naar de kerk te gaan, om dat de kerk steeds voorgaat. Ver schillende vakken hebben hun el- gen moeilijkheden. Er zijn ook kwesties aan de or de Ik denk aan de vakbeweging. Het is zeer goed mogelijk, dat een ouderling over maatregelen in de vakbeweging anders denkt dan de broeder, dien hij bezoekt. We werken dit punt weer niet uit. ieder zal uit zijn eigen omgeving weten, dat dit punt in de praktijk vaak moeite heeft gegeven. beginsel wijzen. Zeker, studeren, maar dat studeren zal gepaard moeten gaan met liefde, met wijs heid. met mensenkennis, met voor zichtigheid. Het kan gebeuren, dat het toe zicht op de leer leidt tot de me ning. dat een dominee niet te veel voor zijn preken doet. Het is een zeer gevaarlijk punt, dat ik hier noem, want ik weet, dat de hoorders, ook de ouderlingen deze dingen meer dan eens niet kun nen beoordelen en daardoor ver keerd beoordelen. Maar goed. laat er reden zijn om te vermanen. Dan moet dat in liefde geschieden, met wijsheid, met voorzichtigheid, met mensenkennis. Dingen, die soms meer zijn. dan kennis zon der meer. Als de gemeente weet, dat een ouderling de leden der gemeente lief beeft en dat toont in zijn op treden, zal zij hem gaarne ont vangen en naar hem luisteren. Zo te handelen Is In de eerste plaats de taak der ouderlingen. Er is veel geschreven over de taak der ouderlingen, niet het minst over het huisbezoek. We hebben een mooi ouderlingenblad. Het is de taak der ouderlingen, daarvan trouw kennis te nemen en niet te denken, ik kom er wel. En dan: laat elke ouderling veel bidden om en vóór de juiste ver vulling van zijn taak. Prof. Van Niftrik voor C.H.-jongeren ^er moorr! voor nnndaag Van het huis waarin wij wonen, hebben we een sleutel. Omi een ander huis binnen te gaan, moeten we aanbellen. Akj Christus ergens zegt: .Zie, Ik sta aan de deur en Ik klop", dan is dat niet bepaald een compliment. Hij heeft het geschre ven (Openb. 3) aan zijn kerk te Laodicea in Klein-Azië. Zijn kerk daar zou Hij toch moeten wonen, maar Hij woont er niet. De mensen daar zijn wel braaf en fatsoenlijk, maar ze houden Christus liever buiten hun leven. En daarom worden ze futloos en lauw. Er is geen smaak aan. Ze lijken in geen enkel opzicht op hun Heer, en dat was toch de bedoeling. De Heer moet kloppen om binnen te kunnen komen. Als dat bij ons soms ook zo is, laten we dan bedenken dat Christus daar geen genoegen mee neemt. Hij klopt en roept en als er iemand open doet en Christus in zijn leven toelaat, zal hij mogen delen in Christus' victorie. Hebben wij Christus1 stem gehoord? En wat hebben wij toen gedaan? Op de najaarsconferentie der C.H.-jongeren. gehouden van 18 tot 20 oktober in Driebergen, heeft men ditmaal één onderwerp cen traal gesteld, nl. het gebruik van kernwapens. Een natuurkundige, een militair en een theoloog heb ben zich hierover uitgesproken en: mede door de boeiende voordracht is deze methode zo een succes ge bleken. Ook over de deelname viel niet te klagen, want zeer veel C.H.-jongeren waren bij deze start van het landelijke werk aanwezig. Nadat de oud-voorzitter der Federatie van CHJG's. dr. ir. G. A. Kluitenberg te Eindhoven, de principia van atoom splitsing en atoomfusie had uiteengezet, besprak lt.-gen. M. R. H. Calmeyer, lid van de Tweede Kamer, de politiek-stra- tegische achtergrond van het kernwa- penvraagstuk. Na een overzicht te hebben gegeven van de ontwikkeling na 1945. wees hij er op. dat momenteel sprake is van een strategisch evenwicht, dat ontstaan is door de wederzijdse onmogelijkheid om de kernwapens en hun voortdrijvings- middelen met één verrassende klap bui ten werking te stellen. De aanvaller is zeker van represaille! Dit evenwicht wordt door de technische ontwikkeling (raketten op onderzeeërs bijv.) steeds stabieler. Het gevaar voor een atoom oorlog wordt daarmee minder. Het communistisch streven blijft ech ter gericht op de wereldheerschappij. On der deze omstandigheden kunnen de vrije landen niet eenzijdig afstand doen van atoomwapens. Zij moeten zich richten op een tweezijdige gecontroleerde be wapeningsbeperking. Hoe zwaar het ook moge vallen, toch moet het miltaire even wicht bewaard blijven, in de hoop dat het comm. dwangsysteem zal ineen storten. zoals alle dwangsystemen in de historie tegronde zijn gegaan. Op het verhaasten van deze ineenzinking i Conferentie over gebruik van kernwapens (Van één onzer verslaggevers) ten de geestelijke krachten van de vrije wereld gericht blijven onverzoenlijk te genover het systeem, maar met liefde voor de mens aan de andere zijde v het IJzerenGordijn. PROF. VAN NIFTRIK Het betoog van de Amsterdamse hoogleraar sloot hier prachtig bij aan. Met bewogen woorden schetste prof. Van Niftrik, hoe de vóórstanders van kernwapens even diep doordrongen zijn van de verschrikkingen, die deze met zich mee kunnen brengen, als de tégenstanders. Zij staan in de gecom pliceerde situatie, dat huns inziens eenzijdige ontwapening onherroepelijk Russische agressie zou betekenen, ter wijl het bezitten van deze wapens aar beide zijden het risico van een ver schrikkelijke oorlog betekent. Onze vrijheid wordt momenteel gegaran deerd door de wetenschap, dat het voor beide zijden een onmogelijke zaak is om een oorlog te riskeren. Zij, die de atomaire bewapening als onzedelijk en dus als ontoelaatbaar ver werpen, zullen zich rekenschap moeten geven van het feit dat eenzijdige afschaf fing der atoomwapens door het Westen een leegte schept, die altijd door de communisten zal worden gevuld- Dringt men aan op afschaffing, dan neemt mei het risico op zich mede schuldig te staai aan een event. Russische bezetting, dii de nu nog vrije wereld haar vrijheid zot doen verliezen. Er zijn theologen, die propageren fat de Russen wel mee zullen vallen in fcet gebruik. Met de beschamende geschiede nis van Hongarije voor ogen kón de hoogleraar daar onmogelijk inkomen. Het telsel Huren zijn voor velen onbetaalbaar „Allerellendigste toestanden voor de aannemerswereld De vroutc in 't ambt Zweedse reacties vielen erg mee In Zweden zijn de reacties op het be sluit om vrouwen tot het ambt van pre dikant toe te laten niet zo fel geweest als wel verwacht was De beslissing heeft uiteraard wel enige onrust veroor zaakt, vooral bij de theologische studen ten in Lund. Aanvankelijk zou de helft van deze studenten onder protest de kerk verlaten, maar deze voornemens heeft niemand ernstig willen nemen De meest verrassende reactie was wel. dat de woordvoerder van de oppositie, ds Da nell van Vanjó. met geen woord van hel omstreden besluit heeft gerept ;n eer radiopreek. die nogal met enige -span ning tegemoet was gezien. Thans lijk' het er nergenj op. dat predikanten uit protest tegen het synodale besluit - (Van onze sociaal-economische redactie) In Den Haag heeft men een onjuist inzicht in wat een industrie arbeider is en wat een bouwvakarbeider. Dit verschil wordt lang niet gedekt door een 7 hoger uurloon. De bouwvakarbeider moet bij drie graden vorst nog rustig doorwerken. Regent het hard, dan krijgt hij regenverlet met alle nadelige gevolgen van dien. Op het ogenblik is het eindelijk zover, dat een schaftlokaal en een fatsoenlijk toilet min of meer verplicht zijn gesteld op de bouwplaats. Maar zijn verlies is heel wat meer dan 7 van het basisloon. Vele bedrijven zijn niet in staat een taakanalyst aan te trekken en zo kan de bouwvakker hier niet aan een maxi mum tarief van 35 komen, maar ontvangt hij veelal niet meei dan 20 Deze zaak loopt zo vast als een muur. Dat is catastro faal voor de interesse van de werknemers voor de bouwvakken en dat in een tijd, dat men roept om bouwvakkers. woning gelegenheid moeten hebben zelf oók nog iets te doen om te ontkomen aan een volslagen massificatie een bepaling van de inrichting van een huis reeds bij de bouw. Voor ouden van dagen zullen primair woningen gebouwd moeten woi- den en geen pensiontehuizen. Met het Katholiek instituut en de Nationale Woningraad zal nog meer samengewerkt moeten worden om ge meenschappelijk minister en regering de opvatting van de corporaties duidelijk te Huren te hoog In de middagvergadering zette drs J Barends wetenschappelijk medewerker van de dienst volkshuisvesting te Rot terdam. uiteen, dat twee jaar geleden vele arbeidersgezinnen nog in staat waren de huren van de toen gereed komende woningen te betalen. Thans is dit echter nog voor een klein deel het gevaL Op deze wijze luchtte zaterdag de heer A in 't Veld. voorzitter van het Verbond van Christelijke Woningbouwverenigin gen en -stichtingen in Nederland, zijn hart op de jaarvergadering van het ver bond te Hilversum. Hij geloofde niet, dat de loonsanering bij de bouwvakken zal slagen zonder straffe maatregelen tegen de werkgevers. Op het ogenblik worden er nog steeds allerlei wegen bewandeld om bouwvak arbeiders door allerlei extra toezeggin gen tot zich te trekken- De heer In 't Veld noemde de zg. „reisgeldsmoes- ies". Voor de aannemerswereld sprak hij van allerellendigste toestanden. Ieder gaat hier vrij rijn gang en de werkne mers wordt de gelegenheid geboden van de situatie onder de aannemers gebruik te maken. Voor de prijzen van de woningen vreesde de heer In 't Veld het ergte. De kostprijs ia nu al 300 pet. van de voor oorlogse. Maar ook aan deze curvepnjs wordt niet vastgehouden- Men is b'uj met een bouwvergunning, ook al gaat de prijs boven de curve uit Over de Promotie dr. N. Cramer De heer Nieolaa» Cramer, parlemen tair redacteur van het dagblad „Het Pa rool". zal ter verkrijging van de graad van doctor in de economische weten schappen aan de katholieke economische hogeschool te Tilburg, op donderdag 30 oktober a s. zijn proefschrift, gewijd aan ..Parlement en pers in verhouding tot de overheid" verdedigen Promotor la prof. mr. A. L. de Block. niet gepraat. En de huren lopen op. Geen tijd meer We hebben niet veel tijd meer om ons op het vraagstuk te bezinnen en het zo mogelijk op te lossen, aldus spreker. WIJ *ijn bezig met het scheppen van krotbe- wonlng met alle geeatelijk-zedeHJke ge volgen van dien. HU riep de bestuurders van de woning bouwverenigingen op actief te «U" en behalve de volkshuisvesting in het alge meen te dienen ook te getuigen van eigen prot. chr. visie. Om te gera tot een oplossing van het huurdrama vroeg hij zich af. of het misschien zal moeten komen tot bUdragen aan gezin nen. die de hoge huren niet kunnen op brengen. Ook wierp hij de mogelijkheid op de huren vast '~w" te geschieden. De gemeenten zullen het bouwvolume moeten verdelen in over leg met de gegadigden en de woningwet woningen moeten toewijzen in overeen stemming met de politieke verhoudingen in de raad. Wettelijk zal geregeld moeten worden, dat een deel van de nieuwbouw woningen aan de eigen leden worden toegewezen en de verhuur van leeg komende woningen zou men aan de corporaties moeten overlaten. De aan wezigheid van een gedelegeerde van de gemeente in alle vergaderingen van het bestuur is onaanvaardbaar en een aan tasting van de zelfstandigheid en het recht van vereniging. Controle is juist, maar geen ingrijpen in beleid. De bouw zal moeten worden afgestemd op de tijd, dat er geen woningnood meer is, aldus de heer Driesens. Om In aanmerking te komen zondere kredietfaciliteiten in het kader de bevordering van het eigen- kort ook bij ragen kunnen indienen. Met de afwikkeling is speciaal belast de secretaris-penningmeester, de heer J. Visscher, die hiervoor is ontheven van jn werk voor het C.N.V. De overeenkomst met de Nationale Woningraad Inzake de contributiedeling onbepaalde tijd voortgezet. 80e UNIECOLLECTE Jaarcollecte voor de Scholen met de Bijbel, lijst 2: Transport Ujst 1 12.547.35 (1958), 12.193,39 (1957); Zevenhuizen 160,—. 1 162.50: ZIJldIjk I 287. 25. f 285.50; Bozum 207,— 200,50; Broek op Akkerwoude 520,50, I 570.51; Oudega 184.—, I 173,39; Suameer 404.75, 412,40; IJsbrechtum 106.-, 91,50; Radewijk 131,50, 124,75; Aalst 123,10. I 136,61; Doesburg 517,75. 393.50; Harderwijk 2.487,67, 2.446.44; maal dat elke zwakheid van het kapi talistisch stelsel uitgebuit moet worden. Het praten over co-existentie achtte prof. Van Niftrik dan ook uitsluitend opportunisme, want in de logica van het comm. stelsel is er geen plaats voor. We dienen te weten, dat het communisme alleen de taal van de macht verstaat. Het is voor leder, die de atoomwapens aanvaardt, geen prettige gedachte, dat onze westerse vrüheid alleen nog be schermd wordt door de Russische angst voor de Amerikaanse macht. We wor den beveiligd door dreiging en angst. Doch opdat de dreiging effectief zal zyn, kan het Westen er geen twijfel over la ten bestaan, dat de wapens ev. ook ge bruikt zullen worden. Maar tegelijker- tijd hopen cn bidden we, dat het gebruik nooit nodig zal zUn- Dit alles ls geen simpele politieke kansberekening alleen. Men bedenke im mers. dat legitiem zedelijke en gods dienstige beslissingen geen blinde toe passing zijn van gelijke axioma's. Hier voor is vereist een nuchtere beslissing in de concrete situatie, aie men dus zo goed mogelijk moet verstaan. BEVEILIGD Spr. aanvaardde de atomaire bewa- Eening echter met een betrekkelijke ze erheid. Hem hinderde het absolutisme, waarmee de bewapening of wordt ver dedigd of verworpen. Het is niet zo een voudig om werkelijk schuldeloos te zijn. Wie ontwapening eist, staat mede schuldig aan het lot dat de Vrije wereld dan naar alle waarschijnlijkheid treffen zal. Wie daarentegen atomaire wapens verdedigt, staat mede schuldig als straks de massale verwoesting begint. Men kan de schuld, zedelijk en religieus, niet met een eenvoudig JA of NEE ontlopen. In zekere zin krijgen we in dit leven altijd vuile handen We moeten het goede zoeken. Ais ernstige mensen zijn we verplicht de situatie in het aangezicht te zien. Maar j we kunnen alleen in vrees en beven onze weg gaan. De absolute toon van het: ..Zo moet het" is er dan niet bij. Ten slotte betoogde prof Van Niftrik. dat we moeten streven naar een doel bewuste westerse politiek, die de vrü heid niet slechts voor zichzelf eist, doch deze ook aan anderen gunt. Er dient ernst gemaakt met de vil tot zelfstan digheid, die het gehele Oosten in zijn greep heeft. De belijdenis der vrUheiVl laat zich niet verenigen met nationale eigenbaat en een krampachtig vastbon den aan een positie, die onherroepelijk tot het verleden behoort. Christenstudenten naar Rusland? De Evangelische studentengemeente te Bonn heeft aangeboden voor drie Sow- jetrussische studenten de kosten van een studie in West-Du its land voor haar reke ning te nemen. Als tegenprestatie zou men dan wensen, dat drie Westduitse studenten een verblijf in de Sowjet-Unie werd aangeboden. Deze uitwisseling van studenten zou volgens de studentenge meente nog kunnen plaats hebben voor de officiële sluiting van een Russisch- Duitse culturele overeenkomst. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Grijpskerk en Visvliet (Gr.) (toez.): Kand. J. D. Kila, te Slie- drecht. GEREF. KERKEN Bedankt voor Maassluis (vac. H. Vol lenhoven»: A. Trapman te Stad Krabbendijke (Z.. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam-West: H. C. Leep te Rotterdam-C. Kanttekening VANDAAG DOCTOR TILANUS senaat der Vrije Universiteit de doe torsbul wordt uitgereikt H. W. Tilanus. Toen het desbetreffende besluit be- raarop meen reeds dit eredoctoraat toe, het an de stemt ons met name dankbaar dat het de Vrije Universiteit is die hem dit de heer verleent. Zij is de protestantse uni versiteit in ons land, en de verlening dit eredoctoraat is mee een be kend werd, hebben wij op deze plaats wijs van haar oprecht streven, zich terstond uitdrukking gegeven als zodanig te betonen. algemeen reeds alle aanleiding. De allerwegen erkende hoogte. Als we verdiensten van de heer Tilanus zijn tenschappelijke instelling kan zij de zodanig, dat zij deze onderscheiding onbevangenheid betonen, die, bij de wettigen. Deze verdiensten liggen op noodzakelijke binding aan het uit- velerlei terrein, in het bijzonder wel gangspunt, voorwaarde is voor weten- op het terrein der politiek. Daar naast moet terstond zijn betekenis voo Wij achten het een reden tot heuging wanneer een onzer universi- schappelijke studie en tegelijk voor orden genomen wetenschappelijke waardering. ons onderwijs, behoeft geen betoog, dat de verlening; het eredoctoraat aan de heer Ti lanus door oprechte motieven is in- teiten ook verdiensten op het terrein gegeven. de politiek weet te waarderen. Dat het de Vrije Universiteit is die Ons volk pleegt de politiek ernstig te de heer Tilanus deze eer verleent, en hierin wenst ons hoger verblijdt ons ook daarom, omdat wij onderwijs bij ons volk niet onder te in de heer Tilanus zeker mede mogen doen. zien een geestelijke nazaat 1 Het ligt voor de hand, dat de heer Savornin Lohman. Wij menen wel tol Tilanus in het bijzonder betekenis mogen vaststellen dat de gebeurtenis-1 heeft gehad grote betekenis tege- sen destijds rondom deze grote vader-i? lijk - r de Christelijk-Historische lander ook onder wie de Vrije Uni-L versiteit liefhebben en nastaan ge-j(, voelens van onbehagen hebben ge-r ligt het tevens in aard en karakter wekt. Wij achten de omstandigheid, <j van deze politieke partijformatie, dat dat de verlening van dit eredoctoraat deze betekenis tegelijk de grenzen de gelegenheid biedt de gedachten in van de eigen groep overschrijdt. In eerbied terug te leiden naar De Sa- het algemeen moge desgelijks gelden vornin Lohman, een gelukkige. voor elke constructieve partijforma- En om te eindigen met „de jonge, tie, vooral toch de Christelijk-Histo- doctor" zelf, volgaarne stemmen wijjd 9. 108.42. t 147.40; 333.82. 335,- 876.50, 774,55: L< Maassluis 1.166,78. 240.9' kapelli 1.120.66; Abcoude 2.589.19. 147,40. 335,—; 6; L I 745.- 1,91; Sc! -ille 232,18. 215,28. 600.—. 2.598,29; Velsen-N. Berkel en Rodenrijs i 111.47. 137,68; ikerke 2 118,50; West- van"150 Locali .473.01, 24.986.—. rische Unie betoont een opmerkelijke openheid. Komt de heer Tilanus in het alge- MEESTERLIJKE ZET met de universitaire wens die hem,r( vandaag gewordt: de Jonge doctor_ heil! VONDER veel ophef te maken heeft Met dit laatste heeft De Gaulle etn generaal De Gaulle de militaire tere kwestie aangeroerd. Na de ern-i leiders in Algerije opdracht gegeven, de rebellen de genadeslag toe te bren- gin, voordat op 30 november in dat geweest, in Noord-) deel van Frankrijk algemene verkie- *-"aj J zingen worden gehouden. Hiermede dient hij een tweeledig nederlagen der afgelopen jaren zouh doel: hij tracht te verzekeren, dat de kunnen worden uitgewist. d Algerijnse bevolking volkomen vrij Totdusver hebben zij de schuld vaii0 zal zijn bij het uitbrengen van haar hun falen kunnen toeschrijven aant stem; maar tevens geeft hij de mili- het slappe bewind van de politieke^ taire leiders, die zich niet meer met leiders van de onlangs afgeschafte^ de politiek mogen inlaten, een op- Vierde Republiek. Nu De Gaulle in, dracht, waarmede zij de handen vol parijs de lakens uitdeelt en eenP zullen hebben. krachtig beleid heeft uitgestippeld/ Dat De Gaulle deze opdracht heeft waarvoor vriend en vijand grote be-, verstrekt, betekent niet, dat de ge- wondering hebben, is het ook voor dejj neraal thans de tijd gekomen acht om militaire leiders in Algerije menens),, een eind te maken aan de terreur in geworden. jjf De stille wenk van De Gaulle isf1 rige gebied geweest, de opstand de een meesterlijke zet, die zijn over-L kop in te drukken. Door de politieke winning op de extreme burgerlijk»!» verwikkelingen van de afgelopen en militaire elementen in Algerijef maanden is de militaire actie niet zo volledig maakt. De volle verantwoord krachtig geweest, als wel gewenst delijkheid voor de strijd tegen de re-L was. bellen ligt nu op de schouders van d«|; Dp nndrarht van De Gaulle past dan militairen. Voor hen staat er veel op het spel,'1 vooral, omdat alles op korte termijn' proporties tgrug te brengen. Zij is een voor die tijd niet in, hun opdracht stille wenk aan de bevelhebbers, de uit te voeren, dan is het geenszins politiek aan hem over te laten en zichzelf toe te gaan leggen op een militaire overwinning in Algerije. uitgesloten, dat er voor het einde van dit jaar enkele hoofden zullen rollen. Advertentie Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbijI De heer Barends verklaarde, dat ge-! ,,lk vind het jammer dat je hier bent, Emma", merkte de graaf op. ..Isabella is onderweg naar Castle Marling." Lady Mount Severn keek op. ..Waarvoor ts dat?" ..Och, het is allemaal even ellendig. Mount Se vern is gestorven als een bedelaar, er is zelfs geen shilling voor Isabella vastgelegd." ,,Er werd ook niet verondersteld, dat er veel zou stellen naar Inko men en de beter gesitueerden te dwingen j de goedkopere woningen te verlaten- Op het ogenblik I* het al bU«»» dat men op lolderkamers hlüft hokken, hoewel woningen ter beschikking staan, geven deze situatie het aanbeveling verdient een gedeelte van de voor arbeidersgezinnen te bouwen wonin gen in de vorm van eenvoudige goed kope eengezinshuizen te bouwen. Dit eenvoudige eengezinshuis kan een woohwaarde hebben die hoger ligt dan de woonwaarde van een etagewoning. Een algemene verlaging van het woon- peil behoeft daarbij niet noodzakelijk te zijn. Dit zal ook moeilijk kunnen, omdat aan de huidige nieuwe wonin gen nog vele gebreken kleven (ge horigheid. gebrek aan ruimte etc.), zodat het woonpeil beslist nog niet te worden geraken De heer Barends gaf de vraag in over- .veging. of bij een verdere huurver hoging van de vooroorlogse woningen rekening gehouden moet worden met de woonwaarde 'kwaliteit van de woning). Het is evenwel in principe Juist, dat de huren van de voor oorlogse woningen eenzelfde stijging behoren door te maken cis het gehele prijsniveau heeft ondergaan. ..Nee. maar er is helemaal niets. Ik heb haar een paar pond gegeven, vandaag, want ze had zelfs geen geld voor de reis." De gravin keek hem met grote ogen aan. „Waar moet ze dan wonen.' En hoe moet ze leven?" ,,Ze moet bij ons komen wonen. Ze „Bij ons?" onderbrak lady Mount Severn, haar dus ook niet verlaagd kan j stem sloeg over ..Dat zal niet gebeuren!" ..Het moet. Emma. Ze kan nergens anders wo nen. Ik moest die beslissing dat de huurprR» niet opgebracht kan worden. HIJ vreewde dat de «aak niet ln het gareel «al komen, wanneer niet «owel prijzen als lonen gesaneerd wor den- Wat betreft de bouwmethoden vroeg Meer armsi lag De heer F. J. J. Driesens. directeur van de woningstichting Patrimonium te Groningen, bepleitte meer armslag en financiële zelfstandigheid kritische instelling tegen- woningcorporaties in de op komst zijnde de z g functionele grondslagen ningwet De bouw behoort Castle Marling, zoals daarnet Lady Mount Severn werd bleek van woede. Ze stond op cn boog zich over te tafel heen naar haar man. ..Luister Raymond!" zei ze. ..ik wil Isabella Vane niet onder mijn dak hebben. Ik haat haar Hoe kon Je het goedvinden?" „Ik had niets goed te vinden. Ik heb het zelf voorgesteld", antwoordde hij koel. „Waar zou ze anders naar toe moeten gaan?" „Dat kan me niet schelen, als het maar niet bij „Gebruik nu Je gezand verstand toch eens. Ze heeft geen andere familie. Alleen als opvolger van de graaf, iets dat voorlopig nog niet zou gebeurd zijn als Mount Severn behoorlijk had geleefd, heb ik al de menselijke plicht om haar mijn huis aan te bieden Zie je dat niet in?" ..Nee. dat zie ik niet in En ik wil ze ook niet hebben." „Ze is op dit ogenblik op Castle Marling als haar van door ANN LUDLOW toekomstige woonplaats", hernam de graaf. En zelfs jij zult haar toch moeilijk op straat kunnen zetten, of een rijkspensioen aanvragen of iets dergelijks Ik dacht dat je dat toch wel moest inzien, Emma Lady Mount Severn beschikte inderdaad over een voldoende dosis gezond verstand en ze zag ook wel in. dat het niet anders kon. Maar haar ogen voor spelden weinig goeds. „Je zult er niet zo heel lang last van hebben Een meisje als zij trouwt gauw genoeg. Er zullen mannen te over zijn; die voor haar gezicht graag willen vergaten dat ze onbemiddeld is. Ik begrijp trouwens niet. wat je tegen haar kunt hebben. Het is een zacht en heel aardig kind." „Ze zal trouwen met de eerste de beste die haar vraagt'" zei Lady Mount Severn grimmig. „Daar zal ik wel voor zorgen! HOOFDSTUK XII Het leven op Castle Marling Isabella was ongeveer tien dagen op Castle Mar ling geweest toen lord en lady Mount Severn thuis t was trouwens eigenlijk geen kasteel, i van een stadje, dat er vlak bij lag. hun woning zelf was een betrekkelijk klein land- 1 goed. Lord Mount Severn verwelkomde Isabella, i daarna kwam ook lady Mount Severn, maar zij i deed zo uit de hoogte, dat het bloed Isabella naar de wangen vloog. Zoals de eerste begroeting was. zo was de gehele houding van lady Mount Severn. Ze was onuitput telijk in het bedenken van kleine plagerijen en ver nederingen. Als Isabella alleen was. wrong ze zich soms de handen: kon ze maar een ander tehuis vinden. Lady Mount Severn leefde uitsluitend van de be wondering en ze verzamelde allerlei mensen om zich heen, die haar wilden vereren. Ze flirtte en had zelfs haar goede naam ervoor over, om maar be wonderd te worden, bij wijze van spreken. En nu kwam daar in haar huis een jong meisje, dat van nature begaafd was met een gratie, die de hare ver in de schaduw zette. Ze kon het niet verkroppen en zo nu en dan. als er geen anderen bij waren, zei ze Isabella hoe ze over haar dacht: een gehate indringster, die alleen geduld werd omdat het niet anders kon. Op zekere dag kwam er bericht van haar groot- 1 moeder. de oude mevrouw Levison. dat ze veran dering van lucht nodig had en dat ze met Pinkste ren op Castle Marling zou komen. Lady Mount Se vern had al haar diamanten wel willen geven diamanten die Isabella voorheen gedragen had om ervan af te komen. Maar er was niets aan te doen: mevrouw Levison kwam en met haar Francis Le- Toen ze zag, dat Francis Levison grote belang stelling voor Isabella koesterde, werd ze wild van nijd. Juist Francis mocht dat niet Francis wa« haar speciale vriend. Toch bracht ze hem zoveel mogelijk met Isabella in contact. Waarom? Och, Op zekeren dag bleek de opzet. (Wordt vervolgd!

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2