144.-i Geschiedenis en sprookje op het opera-toneel E' :De muziek niet een notenspel. maar een woord-onderstreping r Persoonlijke lening opent nieuwe mogelijkheden Optimistisch rapport van Europese commissie OBELISK Actiecomité'® voor en tegen ruilverkaveling FORTY FOUR ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 Berliner Festwochen (8) BERLIJN, oktober 1958. ?e» HET JAAR 1864 in St. Petersburg. In het huis van Milij 1(»-® Alexejewitsch Balakirew zijn vijf vrienden bij elkaar De officier Modest Moussorgsky, de jonge hoogleraar in de chemie Alexander Por- firjewitsch Borodin, de marine-luitenant Nikolai Andrejewitsch Rimk- sky-Korssakoff en de militaire ingenieur Cesar Cui. Deze vier muziek- dilettanten en de gastheer Balakirew, musicus van professie spreken vol vuur over de nieuwe richting in de Russische muziek. Er moet wat ge beuren, de Russische muziek gaat anders dood. „Allereerst moeten we tegen de tine vechten. Weg met die Italiaan: draaiorgelmuziek op verouderde te opera-teksten. De muziek van de ope: t'moet uitdrukking van het woord zijn Niet er naast staan, om de solisten t«- laten schitteren. Daarom moet het libret- S'to dan ook literair verantwoord zijn Het zijn de woorden van Balakirew. En de jonge Moussorgsky valt hem Ibij„Natuurlijk, het woord is primair P in de opera. De muziek mag maar niet to een notenspel zijn, maar moet drama tische spanningen uitdrukken en het I woord onderstrepen, ja zelfs verdiepen." Zo wordt er nog heel veel en later op de avond zelfs heel heftig gepraat iOok over het naturalisme in de muziek en over de strijd tegen de sentimentali teit. Deze groep van vijf vrienden had ra muziekkringen al een bijnaam gekre- »|gen, nl. „Het machtige hoopje". Aan het einde van de avond is de wodka-fles leeg. Maar de officier Moussorgsky had niet te veel gedronken, hij wist precies wat _hg wilde op opera-gebied. Reeds de idee I had hij in het hoofd, de idee voor een echte Russische historische opera „Boris Godunow". Daarin zou de muziek dra- Imatische spanningen uitdrukken en het -zwoord onderstrepen. Boris Godunoiv En i zie iaden twee verschillende opera's, allereerst «deze „Boris Godunow" van Moussorgsky iaj(uit 1870) en daarna „König Hirsch" van s4Hans Werner Henze (geb. 1926), dan ko mmen die woorden uit die vriendenkring Tin St. Petersburg toch wel weer even *Jop je af. „Weg met die Italiaanse draai- jiorgelmuziek op verouderde en dwaze uopera-teksten. De muziek van de opera ]moet uitdrukking van het woord zijn." Nu is er, geloof ik, in de gehele opera «„Boris Godunow" niet één gedeelte dat k-an deze uitspraak geen bevestiging op 'de tekstuele ontwikkeling, dat men als het ware de muziek niet meer als een ahonderlijk facet aan deze vorm van I kunst ondergaat. Het is alles één geheel geworden, vol spanning, vol geladen, vol oerkracht ook Juist die oerkrachtige mu- tieknatuur van Moussorgsky, die met de Russische aarde geheel vergroeid was. gaf de sterke drijfkracht aan dit geniale werk. Wat de opera inhoudt? Heel kort sa mengevat het volgende. De tekst is van Puschkin en behandelt het tsaar worden ZETHAMETAN.V. BRUIKBAAR IJZER VLAARDINGEN in 1598 van Boris Godunow na de dood van de laatste tsaar uit het geslacht Rurik, Fjodor. Zeven jaar lang regeerde Boris. Maar in die tijd ontdekt een nik dat de jongere broer van Fjodor door Boris moet zijn vermoord om op de troon te komen. De jongere monnik Grigori verschijnt dan vermomd als de vermoorde Tsaréwitsj en roept zichzelf tot tsaar uit. Maar die pseudo-tsaar wordt ontmaskerd. Boris echter sterft dooi wroeging en geeft ten slotte zijn zoontje opdracht hem op te volgen. In deze enkele woorden vermoedt men niet zoveel dramatische kracht. Maar Puschkin heeft die er wel in gelegd en Moussorgsky heeft de muziek even sug gestief gemaakt. Hier is dus een stuk bewogen Russische geschiedenis op het opera-toneel gebracht. En men kan er Moussorgsky's eigen woorden in terug vinden: „Niet de schoonheid als zodanig, lar de psychologische ontleding van de :ns en de massa weer te geven dat mijn opgave." sche karaktertekening. Hij heeft niet het woord maar de muziek primair gesteld en bereikte daardoor soms wel heel fraaie muzikale gedeelten of aardige situatie tekeningen, maar in de veelheid der noten vergeet men het wezen. Dit ondanks mijn grote waardering voor wat Henze muzi kaal in dit werk en ook in andere wer ken heeft gedaan. Uitvoeringen TNE STADTISCHE OPER m Berlijn heeft deze opera's tijdens de Berliner Festwochen uitgebracht in twee uitste kend verzorgde uitvoeringen. Het werk van Moussorgsky is in de Originalfassung van Moussorgsky zelf (dus uit 1874) uit gevoerd en dus niet in de meestal ge bruikte bewerking van Rimsky Korssa- koff. Deze Originalfassung is eigenlijk veel sterker, veel echter, veel meer Mous sorgsky in zijn ongeremde hartstocht. De opera eindigt hier niet met de dood van Boris, maar er volgt nog een scène met een stuk echte, onvervalste volkskunst, muziek die zeker niet verwaarloosd mag Josef Greindl, de bas uit Wenen, zong fantastisch de titelrol en kwam vooral in het laatste deel ook wat de actie be treft tot een herschepping. Zijn zoontje Fjodor werd bijzonder knap vertolkt door de jonge sopraan Ursula Schirrmacher. Richard Kraus had de muzikale leiding en hij deed dat wel correct, maar altijd met het juiste vuur. In „König Hirsch" was het hoogtepunt het optreden van de Hamburgse sopraan Helga Pilarczyk, die het meisje speelde en zong zoals men zich dat slechts kaï wensen. Haar partner, de tenor Séndor Kónya, was als de Koning wat stijfjes. Ook hier leidde Richard Krauss en deze partituur lag hem kennelijk beter dan die van Moussorgsky. Corn. Basoski. Het rapport inzake sehrootzwendel J De heer P. R. Bentz van den Berg, ,jj directeur van de Hoogovens te IJmuiden j en voorzitter van het bureau te Brus- T sel van schrootverbruikers in de jJe.G.K.S. heeft naar hij ons mededeelt lf een document samengesteld, dat zijn J reactie bevat op het „Rapport inzake sehrootzwendel" van de heer L. Worms j te 's-Gravenhage. w Het document van de heer Bentz van [.den Berg is onder meer toegezonden aan de minister-president, de ministers t Zijlstra. Samkalden en Hofstra, de Hoge t Autoriteit van de E.G.K.S., de presi- dent van het Europees parlement Robert Schuman en de Nederlandse leden van e' het parlement van de E.G.K.S. Het rapport van de heer Worms be- I, vat volgens de heer Bentz van den j Berg vele onjuistheden, beschuldigin gen en aantijgingen, en heeft hem daar- om tot het besluit gebracht een stuk te schrijven om de nodige correcties aan te brengen. Het feit, dat de heer Bentz van den Berg slechts een deel van de beweringen van de heer Worms weer legt, betekent niet, dat hij dus met de andere beweringen van de heer Worms akkoord gaat. De heer Bentz van den Berg heeft zich namelijk beperkt tot die punten, waarvan hij weet dat ze de meeste aandacht hebben getrokken. Dfe heer Bentz van den Berg zegt in zijn verweerschrift, dat als de heer Worms er zich over beklaagt, dat zijn bedrijf is stilgelegd door een boycot, dat dit niet ligt aan de Nederlandse staalindustrie. De Hansa heeft hem namelijk als inkoop agent ontslagen. Dat de Nederlandse staalindustrie geen zaken met hem wenst te doen, is omdat hij als agent van Hansa bewezen heeft een manier van zaken doen te hebben, die haar niet beviel. De o.C.C.F. zou de heer Worms erkentelijk zijn geweest, zo zegt de heer Bentz van Berg nog, als hij indertijd direct aangifte had gedaan van de hem bekende fraude, in plaats van dat hij van januari tot no vember 1957 daarmee wachtte. Hirsch", een aardig sprookje van Heinz Cramer. Het is een spel met heel veel symboliek, een spel van mensen n en maskers. Er achter steekt dan een stuk levenswijsheid: geen schepsel op deze aarde kan zich in een ander schep sel verplaatsen. De koning kan nie lukkig zijn als hert en moet terug zijn werkelijke plaats. Ook al is plaats niet zo erg gemakkelijk. Eigenlijk is het een gegeven naar een oud Perzisch sprookje, dal reeds door Gozzi werd gebruikt en dat tot „La belle et la béte" vele varianten heeft gehad. De mens wil uit zijn begrenzing uitbreken en in het onbekende gaan. Maar hij kan het niet volhouden en keert binnen de hem ge stelde grens terug. Hans Werner Henze, een der belangrijke figuren van de Duitse na-oorlogse toon kunst, heeft met dit werk dat in 1956 zijn wereldpremière beleefde een groot talent getoond. Hij heeft bewezen op de en, zonder het eeuwige geëxperi- menteer van twaalftoonmuziek op elek onica. Dat Henze ook de twaalftoon- uziek in zijn leven heeft gebruikt, wil niets zeggen. Hij experimenteerde niet maakte bovenal muziek. In zijn „König Hirsch" heeft Henze een heel rijk geschakeerd palet aangewend heeft hij getracht dat gehele sprookjesrijk kleuren en ritmen te vangen. Maar hij toch nergens tot die dramatische uit drukkingskracht van een Moussorgsk> nen. ook niet tot diens psychologi- Josef Greindl middenals Boris Godunow in de gelijknamige opera van Moussorgsky tijdens de Berliner Festwochen. fofHOC HENNESSY Kritiek van Kamer op begrotingswijzigingen (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamercommissie voor O., K. en W. heeft met een gevoel van onbe hagen kennis genomen van de en< wijzigingen van de begroting-1957, die door minister Cals zijn voorgesteld. Zo wordt b.v. een post van 2 miljoen met \Vs miljoen verhoogd, een post van 4 mil joen met ï-iet minder dan 5 miljoen, een van 13,2 miljoen met 2.7 miljoen enz. anderzijds ontmoet men een vermindering 9000 op een a anvankelijk bedrag 26.000 en zelfs een verlaging van oorspronkelijke post van ƒ8000 met ƒ7500. De commissie dringt er bij de ster met klem op aan, dat de bed ra- voor de primitieve begroting zo nauwkeurig werden geraamd, opdat voor komen wordt, dat naderhand tal van posten een geheel ander beeld gaan ver tonen dan aanvankelijk het geval was. Weduwen en wezen worden niet daarmee belast T~\E PERSOONLIJKE LENING, waarmede de Twentsche Bank thans be- gint. opent een nieuw terrein. Tot nog toe verleenden de handelsban ken bedrijfskredieten, nu komt de persoon op de voorgrond. Dit onder scheidt de persoonlijke lening eveneens van de afbetaling, waarbij het te kopen voorwerp op de voorgrond staat, terwijl het hier de persoon is en het vertrouwen tussen bank en cliënt de voornaamste factor is. De moderne opera „König Hirsch" van Hans Werner Henze werd in Berlijn opgedragen door de Hamburgse sopraan Helga Pilarczyk en de tenor Sandor Kónya (als Koning Hert.) Daarom ook is bepaald, dat bij over lijden van de cliënt weduwen en v van de schuld worden ontslagen, zover er geen achterstand is in betaling. Wel zal de bank informeren naar doel van de lening, om uitgaven te komen, die een terugbetaling bemoeilij- ils in een deel onzer editie gisteren gemeld was, zullen deze leningen hebben van ƒ500 en ƒ4000. De looptijd is 6 tot nden met aflossing in gelijke maandelijkse termijnen. De rente wordt zegelkosten van tevoren ineens in gehouden en bedraagt 5 procent per jaar de gehele som over de gehele le ningsperiode. Dit komt dus neer op ruw weg 10 procent per jaar van het uit staande bedrag. Een belangrijk verschil met het be- drijfs- en beroepskrediet is. dat deze lening eenmaal verstrekt wordt en niet te allen tijde door de bank kan worden opgevraagd. Rekening wordt Rijkspolitie BELICHT BERICHT R IS NIET erg veel ruchtbaar heid aan gegeven en het i: niet tot alle lagen der bevol king doorgedrongen, maar het korps reserve-rijkspolitie heeft dezer dagen tien jaren bestaan En nu is ter gelegenheid van dit tweede lustrum een gedenkboek verschenen waarin Zijne Konink lijke Hoogheid de Prins der Neder landen een waardevol voorwoord heeft geschreven. In dit voorwoord maakt de Prins enkele opmerkin gen die bijzondere aandacht ver dienen. Hij zegt: „Overtuigd van de wil van ons volk om ons democra tisch staatsbestel te verdedigen te gen elke agressie, is het mij een genoegen mijn gelukwensen uit te spreken nu een onderdeel van de volksweerbaarheid, de reserve- rijkspolitie. haar tienjarig bestaan viert. Evenals de andere reserve-organen geboren onder de druk van de om standigheden, is de reserve-rijks politie een essen tieel onderdeel van deze weerbaarheid. Het schenkt mij ook voldoening dat zovelen ge hoor hebben gegeven aan de oproep van de regering om deel uit te ma ken aan deze reële reserve van het gezagsapparaat. De taak van de reserve-rijkspolitie om in geval van oorlog, oorlogsge vaar, subversieve actie op grote schaal en bij rampen, het beroepsper- soneel van het korps rijkspolitie bij te staan, ten einde elke bedreiging van onze vrijheden en elke versto ring van de openbare orde het hoofd te bieden, is van onschatbare waarde voor ons gehele volk. Al degenen die vaak ondanks drukke particuliere werkzaamheden vrijwillig hun vrije tijd opofferen voor deze dienst aan de gemeen schap, hebben derhalve recht op de erkentelijkheid van ons allen, spreek de wens uit dat de res< rijkspolitie op de ingeslagen weg zal voortgaan en dat door de wil de bereidheid van elk der leden tot het dienen van de samenleving, ook voor de toekomst het bestaan dit nuttig instituut verzekerd is OP het ogenblik is er geen sprake meer van een economische ach teruitgang. Integendeel men kan ver wachten, dat de lichte expansie van de eerste helft van 1958 zich zal voortzetten. Dit schrijft de commissie van de Europese economische ge meenschap in haar rapport, dat aan het Europese parlement zal worden voorgelegd. Dit parlement komt 21 oktober in Straatsburg bijeen. De conjuncturele ontwikkeling in 1958, zo meent de commissie, heeft bepaald gunstige voorwaarden voor een nieuwe Regeringsbemiddeling in Boac-staking De Britse minister van arbeid Macleod heeft vanochtend besloten een regerings commissie vain onderzoek in te stellen de nu reeds zes dagen durende sta king van de 4000 man technisch personeel der BOAC op London Airport, welke na genoeg de gehele BOAC-vloot heeft stil gelegd en de maatschappij een miljoen gulden per dag kost. *n ideaal geschenk Militaire mutaties Met ingang van 1 november is zake van langdurige dienst, eervol slag uit de militaire dienst verleend de kolonels P. H. Lach de Bere Klomp en A. P. Duran, van de infante rie; E. S. Zeevenhooven van de genie; H. C. Meijer van de technische dienst; E. V. Kengen en J. S. Rops van de Ko ninklijke marechaussee; P. M. Breel van de militaire administratie; aan de kolo nel-arts W. F. Warffemius; aan de lui- it-kolonel G. J. L. v. Geldorp van de Koninklijke marechaussee; aan de kolo nel G. C. Berenschot, van de infanterie. Met ingang van 1 november is benoemd t opvolger van kolonel P. H. Lach de Bere, commandant van de school voor ve officieren der infanterie te Er- melo, kolonel J. P. F. van der Horst; tot opvolger van kolonel B. Klomp, com mandant van de infanterieschool te Har derwijk. de luitenant-kolonel van de ge nerale staf W. D. H. Eekhout. expansie. De mogelijkheden echter om op het terrein van de binnenlandse vraag een expansiepolitiek te voeren worden beperkt door de vrees voer nieuwe moei lijkheden op het gebied van de betalings balans en de prijzen. In het rapport wordt gepleit voor meer coördinatie van het conjunctuurbeleid tussen de lidstaten. Nederland Over de situatie in Neder.and wordt opgemerkt, dat de bestedingsbeperking de beoogde keer ten goede heeft gebracht. De betalingsbaalns heeft weer ten over schot en de prijzen vertonen een neiging tot dalen. Maar dit resultaat is bereikt door een uitgesproken vertraging van de economische activiteit. De dev.ezenreser- ves hebben het hoogste niveau sinds de oorlog bereikt. De snelle groei van de actieve bewolking in Nederland maakt een expansrepolitlek op lange termijn nodig. Het probleem in Nederland is dan ook een voldoende groeipercentage te krijgen zonaer daar door inflationisbisohe spanningen te ver oorzaken, die de betalingsbalans ongun stig kunnen beïnvloeden, aldus het rap port van de Commissie van de Europese Economische Gemeenschap. Amer naar Moskou Veldmaarschalk Abdel hakim Amer, opperbevelhebber van het leger en vice- president van de V.A.R. is vandaag voor een semi-officieel bezoek naar Moskou gevlogen. Amer, die enige dagen in Praag op be-, zoek was, kreeg daar een uitnodiging van de Russische ambassadeur in Praag. gehouden met de financiële draag kracht van de aanvrager, die gege vens moet overleggen. Er wordt geen zakelijke zekerheid gevraagd. Vervroegde aflossing wordt aangemoe digd door teruggave van een deel der ingehouden rente. Bij aanmerkelijke ach terstand worden Bchterstandskosten in rekening gebracht. Er is dus sprake van bevordering van sparen achteraf. De verstrekking begint 27 oktober. Het persoonlijk karakter van de le ning was aanleiding om deze te koppelen aan een leeftijd van 25 tot hoogstens 55 De persoonlijke lening eist een kostbare administratie en ervaren hoger personeel. Het gebruik van elektronische rekenma chines heeft mede tot dit plan aanlei ding gegeven. In de Verenigde Staten staat reeds 40 miljard dollar of 152 miljard aan per- soonlijke leningen uit. Dit is 12 procent van het nationale inkomen. In Engeland is de persoonlijke lening kort geleden ingevoerd. houd hem buiter, Woud verkoudheid, bronchitis, catarrh, en al die vervelende wimerkwaaltjes, i die U het leven zoonaangenaam «naken, buiten de deur. Zorg tijdig de be roemde bacillen dodend* potter-* catarrh pastu.ie5 m hots te hebben. Oeze rode, desinfecterende pastilles hebben een schier onfeilbare werking,, Neem ze nog heden h* huh. Uw grootouden kenden ze Trein grijpt auto op overweg Op een onbewaakte overweg in Raven- stein is gieteravond om 8 uur een perso nenauto door de elektrische locomotief van een passerende trein gegrepen. De enige inzittende van de auto, de heer M. Bijl uit Diden bij Oss, werd zwaar ge wond naar een ziekenhuis gebracht. Da locomotief werd licht beschadigd en een mast van de bovenleddlng werd ontzet. De trein had twintig minuten vertraging. Spanning in Nijkerk stijgt is het grote ietteonieo«s x sigaret"-" th°n 0iVW"" diehader eerde' noeteo verkaveling ran een polder, die voor het grootste deel in Nijkerk en voor een kleiner deel in Nijkerkerveen ligt. Het plan waaraan meer dan tien jaar is gewerkt, kost 21 miljoen gulden en er is een subsidie beschikbaar ge steld van 14 miljoen. De tegenstand tegen het ruilverkave lingsplan is 20 groot dat er nu twee actiecomité's zijn opgericht, die hevig tegen de plannen ageren. Honderden boeren hebben op een ver gadering felle protesten laten horen en de actiecomité's vragen alle stem gerechtigde leden op 14 november, wanneer over het plan gestemd moet worden, een krachtig nee te laten horen. Men heeft zelfs rechtskundige bijstand ingeroepen om, als dit mogelijk is, via gerechtelijke procedures de r kaveling te doen uitstellen of geheel doen vervallen. De voorstanders van het plan slikken dit niet lanper en zijn nu bezip nieuw actiecomité in het leven te pen. waarmee men zal proberen i stemmers ran het plan achter te krijgen. De spanning groeit lang- merhand naar een hoogtepunt en it het resultaat zal zijnDe ertiende november zal de uitslag ■eten brengen. OVER TWEE JAAR HEEFT ENGEL AND EEN KUNSTMAAN Over ongeveer twee jaar zal Groot- Britanniè een aardsatelliet lanceren Dat heeft sir John Carroll, het hoofd van de Britse delegatie bij de adviesraad van het Gemenebest, die zich met het we tenschappelijk onderzoek voor defensie bezighoudt, verklaard. Engeland is op het ogenblik druk bezig *n raketmotor te ontwikkelen, die een Arare nuttige last ongeveer 800 kllo- ieter de ruimte in zal kunnen brengen. Sir John voegde eraan toe, dat zijn land het niet langer nodig vindt aan -edloop op het gebied van kunst- n deel Ie nemen. I ALLE C0STUUMS EN WINTER JASSEN „-Goed?" „-Prima!" „-Mooi?" „-Fantastisch!" „-Waar?" B t! B Bi I 1 I I B

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5